U i ^-i HOEST ABDIJSIROOP prodentI PRODENT fégerv m alle vormen '1T1IMM i DISTRIBUTIE. 21 Febr. t.m. 27 Febr. 1943 09 A brood 4 rants, brood of gebafc 09 B brood 0,5 rants. 09' b«schuit 1 rantsoen 09 A vleesch 0,5 rants, vleesch of vl.w. 09 B vleesch 0,5 rants. 09 A aardapp. 2 kg. aardappelen 09 B aardapp. 1 kg. 09 A tabak 1 rants, tabak 09 cigaretten I rantsoen cigaretten 21 Febr. t.m. 20 Maart 503 algem. 1 kg. suiker 504 algem. 500 gr. jam 505 algen». 1 rant, gort 510 algem. 1 rant, navermout 511 algem. 250 gr. peulvruchten 512 algem. 100 gr. vermic. enz 500 t.m. 502 afgein. 100 gr. kaas 506 t.m. 509 algem. r. bloem, brood gebrk 09,10/11 taptemelk ls/4 liter taptemelk 09,10.11 melk 1' liter melk 4-11 reserve 51/* liter melk 4-10 reserve 500 gr. rijst 3-09,4-09 reserve !50 gr. cacao m. suiker 09 versnap. 100 gr. chocolade 10, 11 100 gr. suikerwerk 21 Febr. t.m. 20 Maart 513 algem. 250 gr. koffiesurrogaat 16 Febr. t.m. 27 Febr. 07 boter half rants, margarine Van 11 Januari t.m. 11 Maart 1943. 01 boter half rants, boter of margarine Bijzondere rantsoenen 11 Febr. t.m. 6 Maart LL textiel 500 gram sinaasappelen DD textiel 500 gram sinaasappelen Van 16 Jan. t.m. 27 Februari 1943. U4 Petroleum (1 L. petroleum). 06 tm 08 B.V. brandst. 1 eenh. brandstof 09, 10 B.V. brandstof 1 eenh. brandstof tot 30 April 01 tm. 06 KF. brandst. 1 eenh. brandstof (geen anthraciet) tm. 30 April Van 1 tot en met 28 FeVuari 1943. 490 Alg., R-Eenheidszeep (voor een- heidszeep). R Toiletzeep voor toiletzeep 491 Alg.. R-Waschpoeder (voor Wasch- poeder). Van 1 Januari t.m. 30 April 1943. N Textiel (scheerzeep voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). BONNEN BETEEKENEN VOEDSEL.... MITS ER GELD. IS! ZORGT VOOR GELD. STEUNT WINTERHULP! GIRO 5553. Inlevering bonnen winkeliers. Suikerwerk: 06, 07, rest 02, 03 Peulvruchten: 485. Suiker: 480, rest 463. Koffie-surrogaat 473, rest 445 Chocolade: 05, rest 01 Jam: 481, rest 464. Brood: 08, 492 t.m. 495. Tarwebloem 492 t.m. 495. rest 466 t.m. 469 Rijst: 4-07, rest 4-02. Havermout: 484, rest 471 en 483. Maizena: 496 rest 472. Gebak: (zie brood.) Beschuit: 08. Boter: 01, 06. Kaas 487 t m. 489. Taptemelk: 05, 06, 07. Melk: 05. 06. 07, 4-11. Eenheidszeep: 452, 474 en 490, Q, R Waschpoeder: 475. 491, Q en R. Vleesch, vleeschwaren, aardappelen, tabak 08. Kaarsen: 21, 22, 33; 34 Textiel: 1 t.m. 100 2e serie; 1 t.m 120 3e serie. Serviesgoed en Keukengerei: 01 t.m. 04 EV, gecombineerd met 3-77 t.m. 3-80 en 4-77 t.m. 4-80. Brandstoffen verw. 06 t.m. 10 DV- kaart, le t.m. 12ej)er. Brandstoffen koken 1 t.m. 6 DZ-kaart. Brandstof. Van 17 Febr. t.m 30 April, geeft elk der bonnen ,,09 BV" en „10 BV" der DV-kaart recht op één eenheid vaste brandstoffen (met spoed inleveren). Voor het huidige stookseizoen zullen geen veV- dere brandstoffenbonnen meer worden aangewezen. In hetzelfde tijdvak van 17 Februari tot en met 30 Ajbril 1943 geven de met „één'eenheid negende periode", „één een heid tiende periode", één 'eenheid elfde periode" en één eenheid twaalfde pe riode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van eên eenheid vaste brandstof fen Boterbon 05 (voor margarine) is geldig van 28 Februari tot en met 23 Maart. Bo- v endien zal voor deze periode een twee de bon worden aangewezen, welke recht geeft op het koopen van boter of desver- langd voor zoover voorradig mar garine. Ditmaal zullen dus twee bonnen tegelijk geldig zijn voor een periode van 2^ dagen in plaats van zooals gebrui kelijk één bon vpor een tijdvak van 12 dagen Rundvet. Tot en met Zaterdag 27 Fe bruari wordt op bon „Boter 07" aan hen, die deze bon bij de slager hebben ingele verd, per bon 100 gram rundvet afgele verd. veroorzaakt door een kou gpbruike men Abdijsiroop die de vastzittende slym zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S 'sWerelds béste Hoestsiroop *4 GEWONE KEURING VAN STIEREN. (Voorjaarskeuring.) De Burgemeester der gemeente Texel maakt belanghebbenden er op attent, dat voor iederen stiefc, dien men ter keuring wenscht aan te bieden, vóór 25 Februari a.s. het afstammingsbewijs, met het ter gemeente-secretarie bij de aangifte ont vangstbewijs, ten kantore van de Provin ciale Commissie in het Landbouwhuis te Alkmaar moet zijn ingediend. Texel, 18 Februari 1943. BELANGRIJK VOOR SCHAPENHANDELAREN. Zakboekje voor handelaren in schapen vóór 1 Maart aan vragen. Binnenkort zal een regeling in wer king treden, waarbij aan alle toe te la ten handelaren in schapen een zak boekje zal worden uitgereikt. In dit zak boekje moet bij ontvangst of aflevering van een schaap daarvan terstond naar waarheid en met inachtneming van de ter zake gegeven aanwijzingen, aantee- kening worden gehouden. Tevens moet de ontvangst, onderscheidenlijk de afle vering door onderteekening van de ter zake in het zakboekje of veeboekje van de wederpartij gemaakte adnteekening bevestigd worden. Zoolang het niet definitief is vast ge-, steld, aan welke eischen men moet vol doen om voor het verkrijgen van een zakboekje in aanmerking te komen, zullen zakboekjes uitsluitend worden uitgereikt aan hen, die kunnen aantoo- nen de schapenhandel regelmatig als hun bedrijf te hebben uitgeoefend. Gegadigden dienen hun aanvrage zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 1 Maart 1943 te richten aan het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch, Laan v. Meerdervoort 55, 's-Gravenhage. Na 1 Maart worden geen aanvragen meer in behandeling genomen. Zij, die reeds als marktveehandelaar in schapen door vóornoemd Bedrijfschap zijn toegelaten, gelieven daarvan mededeeling in hun aanvraag te doen met vermelding van de markt, waarvoor zij zijn toegelaten. DE^ NOORD-OOST-POLDER. (Vervolg.) Het zoutgehalte was door de afslui ting van de Zuiderzee veel lager dan in de Wieringermeer. Op ongeveer 1 meter diepte werd echter nog het oorspronke lijke zoutgehalte gevonden. Hier en daar vindt men slechts kwelplekjes en overal beneden de toegelaten grens. De kwali teit van de grond beantwoordt aan de verwachtingen. Uit het plantkundig onderzoek bleek, dat het onkruid zich sedert 19.41 sterk had uitgebreid; het voornemen, de pol der onkruidvrij te houden, bleek moge lijk. Gelukkig heeft mén met minder ge vaarlijke zaadkruiden te doen. Duist en herik kan met het zaaizaad meekomen; door strenge controle op het zaad tracht men dit te voorkomen. Distel en hoef blad komen maar sporadisch voor Ze worden met natrium-chloride succesvol bestreden. Op grond van proefnemingenin de Wie ringermeer was reeds bekend, dat erw ten en boonen, vlas en aardappelen in de eerste jaren, ook na goede ontzilting van de grond, slechte resultaten opleverden. De peulvruchten gaven, ook na enting, ondanks een duidelijk effect een zeer kort gewas en een slechle opbrengst. Voor vlas geldt hetzelfde. Bij aardappe len waren het vooral de smaak en de houdbaarheid, die te wenschen overlie ten. Suikerbieten gaven sterk vertakte wortels en voor blauwmaanzaad was het zwakke punt een goed kiembed te krij gen De gewassen, die na voldoende ontzil ting van de grond zich vrijwel direct ontwikkefèn, zijn: koolzaad, de granen en de klavers In de ontginningsperiode wordt, weg^ps het grondverbeterende ef fect, veel meer klavef verbouwd dan nor maal gebruikelijk en rendabel. De vorm, waarin de meststoffen wor den gegeven, is gebleken, niet onver schillig' te zijn. Op het bouwland werkt de ammoniakstikstof duidelijk slechter dan de nitraalstikstof. Op het grasland is dit verschil langzamerhand verdwe nen. De fosforzuurwerking van thomas- meel is nog minder dan die van super en fertifos. De vlinderbloemige gewassen voor 't vormen van knolletjes door de stikstof- bindingsbacteriën moesten aanvankelijk geent worden met een bacteriecultuur, 't Minst blijkt dit noodig voor roode en wit te klaver, het langst voor hopperups en lucerne. Als eenmaal een bepaald vlin derbloemig gewas of een nauwe ver want ei van, op een stuk land was ge groeid, bleek later enting niet meer noodig De periode van opbouw duurt onge veer 50 jaar, zoodat er veel vraag zal be staan naar bouwmateriaal. Vele vaklie den als stratenmakers, metselaars, tim merlieden, electriciens, schilders, zullen er werk vinden. Tijdens de gedachtenwisseling, die hierop volgde, deelde de heer Geense, die eenige tijd bij de ontwatering werk zaam is geweest, mede, dat er drie ge- -maleji voor de waterloozing zorgen en met uitstekend resultaat „Hoe is het mogelijk", vroeg een der aanwezigen zich af- „Is dat wel vol doende? Op Texel hebben we er vijf noodig!" „Noodig?" merkte de heer Van den Ban open het heele lokaal lachteJ. KINDER- EN FAMILIEMIDDAG Vanmiddag' allen op tijd presentWe beginnen om half twee precies UITVOERING V.I.O.S. De aangekondigde uitvoeringen van .Fanfare VIOS zijn wegens het vervroeg de sluitingsuur uitgesteld. (Zie adv.) WILLEM VAN CAPPELLEN-AVOND Voor de Texelsche -Courant-avon met Willem van Cappellen op 17 Maart kun nen voorloopig geen kaarten meer wor den aangevraagd. TEGEN HET BOLSJEWISME! Woensdag spreekt de heer Jan de Haas in de Lindeboom over de strijd tegen het bolsjewisme, ,dat verdelgd moet worden opdat Europa niet aan het barbarendom ten offer valle". BESTUUR N.V. T.E.M. De Burgemeester benoemde tot opvol ger van wijlen de heer Ir Bruins de heer Ir. Van dér Stok, wethouder van de bedrijven te Zaandam, tot technisch commissaris van de NV TEM. De heer P Verberne werd als commissaris herkozen KINDERZANG. De eerste uitvoering. 27 Febr. zal al leen toegankelijk zijn voor ouders, groot ouders. zusjes en broertjes der leerlin gen. Kaarten Maandag, Dinsdag en Woensdag bij de leidster verkrijgbaar te gen 40 ct. De uitvoering van 6 Maart zal voor ieder toegankelijk zijn en wel te gen 60 ct. per persoon POLITIERECHTER ALKMAAR. Tegen de 20-j. jongeman, die zich een in „Casino" gevonden portefeuille met f 225 toeëigende om er met zijn meisje inAmsterdam goede sier mee te maken, werd te Alkmaar twee mnd. gevorderd. Hij vergoedde de schade en toonde veel berouw. De politierechter besloot een voorlichtingsrapport te vragen. (Dagbl v. N. Holl.) BINNENLAND Drie jaar kreeg een 43-j. boekhouder P.F.S., die in twee villa'sv te Velp zijn slag had geslagen. Vijf jaar kreeg de 23-j. los arbeider R. J die de omgeving van Velp en Rhe- den door struikrooverij onveilig maakte. Over liet geheel kan de evacuatie als stopgezet worden beschouwd. Dit wil ech ter niet zeggen, dat men nu terug kan kee ren. (Telegraaf) Baby verbrand. Te Boxtel vloog een kinderbox in brand doordat deze te dicht bij de kachel was gezet Een zuige ling van 3 mnd. kwam om, een kindje van 2 jaar werd licht gewond. Voetbal. Vandaag wordt door de N.V. B. beslist, of de huidige competitie al dan niet als noodcompetitie zal worden Leschouwd. Er geschiedt dit jaar denke lijk geen degradatie. Wegens het berooven en daarop te wa ter gooien van" drie joodsche vrouwen te Rotterdam werden twee personen tot le venslang veroordeeld De zaak tegen de derde verdachte, die blijft ontkennen, is aangehouden. WERELDNIEUWS Churchill heeft koorts. Hij heeft kou gevat en moest Donderdag het bed houden. Troepen van de Asv hebben in Tu nesië nieuwe vijandelijke stellingen -be zet. Een Berlijnsch „Sondergericht" heeft de Rotterdammer J. Isaac Rens ter dood veroordeeld wegens herhaalde diefstallen o.a. van koffers. Tijdens de aanhouding zou hij 2000 mark in zijn bezit hebben gehad. Bij een rouwplechtigheid ten huize* van een overledep boer bij Chieti zakte de bodem van een kamer in, waardoor alle aanwezigen en de 'doode,in een ka mer van een benedenverdieping stortten. 42 gewonden, maar alle familieleden van de doode bleven ongedeerd EEN VERKENNER wordt aan boord van een Italiaansch oorlogsschip in ge reedheid gebracht om met^behulp van een catapult te kunnen worden gestart. ScherlLuce, M.) GESLAAGDE KUNSTAVOND. Zeker overdrijven we niet, wanneer we veronderstellen, dat het publiek, dat Woensdagavond de Casino-zaal vulde, ever het geheel kostelijk heeft genoten. Het verheugt ons, uit de onverdeelde oandacht, waarmee werd geluisterd en uit de gulle bijvalsbetuigingen na elk onderdeel van het programma, te heb ben mogen afleiden, dat het initiatief van de Texelsche Courant in dezen bij zonder op .prijs wordt gesteld. Het was de tiende avond, welke ons blad voor de bewoners van ons ejland mocht or- ganiseeren; de eerste sinds de oorlog uitbrak. Dank zij de medewerking van Burgemeester Rijk de Vries die deze avond met zijn echtgenoote bijwoonde heeft geen der instanties, waarmee we bij de voorbereiding te maken had den. ons moeilijkheden in de weg ge legd. We vertrouwen, dat we daarop ook in de toekomst mogen rekenen. Met de proloog uit „Paljas" van Le oncavallo leidde de baszanger Geert Olie deze Kunstavond in. Reeds dade lijk gaf deze talentvolle zanger een hooge dunk van zijn verzorgde zang- cultuur en artistiek kunnen. 2£jn prach tig geschoold geluid onderscheidde zich door efen fraai timbre en vermocht zoo wel ontroering als verkwikking teweeg te brengen. Mej. Jeanne Bacilek bege leidde haar verloofde op voortreffelijke wijze. Vervolgens trad mevr. Julia de Gfuy- ter op, die voor vele Texelaars geen on bekende bleek te zijn en al dadelijk met hartelijk applaus werd begroef. Met 't fragment uit aHet blijde leven van pastoor Campens" won zijn^op slag aller harten. Haar sappig, wellui dend Vlaamsch de geestig vertelde avontuurtjes. de treffend juist schil derende voordrachthet was in een woord een feest, daarbij toehoorder te mogen zijn. De pianiste, mej. M i a T i b b e, bracht daarop een wals van Chopin en de „Dans van een negerpop", van De bussy, ten gehoore. De nobele eigen schappen van beide composities deed zij, zoowel technisch als aesthetisch, ge heel tot haar recht komen, althans voor zoover de piano haar zulks veroorloof de. Mej. Jeanne Bacilek trad eerst samen met haar verloofde in een duet uit „De Tooverfluit" van Mozart op. (Een jaar of 15 geleden mochten we haar hier op 'n propaganda-avond voor deBlindenbond hooren.. Velen zullen daaraan nog goe de herinneringen hebben!) De begaafde zangeres, terecht de „Hol- landsche Nachtegaal" geheeten, onder scheidde zich door haar bijzonder wel luidend en gecultiveerd orgaan, zuiver als glas, door haar temperamentvolle musicaliteit en haar voorname, boeien de voordracht. Haar partner sloot zich daarbij op volkomen harmonische wijze aan. Ook het daaropvolgende duet van Mozart, uit „Don Juan", legde daarvan getuigenis af. Nadat men in stille ontroering naar Julia de Gruyter had geluisterd, die van Felix Timmermans „Het verbeternis- huis" voordroeg, sloot mej. Bacilek met een scène uit „La Traviata" Jiet eerste deel van het programma. Hierin traden haar zeer bijzondere kwaliteiten wel duidelijk naar vorèn. Na de pauze, welke langer - duurde dan ons lief was, zong de heer Olie het bekende „Donkerroode rozen" van Mil- lócker en „Ons Lied" van Am. Spoel. Het laatste vooral, dat het Hollandsche lied de plaats geeft, welke het verdient, oogstte veel bijval. Dit gold ook voor „Het Verksken" van Felix Timmermans, dat Julia de Gruyter op onnavolgbare wijze voor ons deed leven. Drie soli van Jeanne Bacilek volgden: „De gefopte vo gelaar" (C. v. Rennes), „De vogel in 't woud" (W. Taubert) en „Elvenzang en de Echo" (compositie van de zangeres). Drie juweeltjes, die ons met beter kon den worden gepresenteerd. Mej. Mia Tibbe kweet zich op loffelij ke wijze van haar taak als begeleidster. Inmiddels liep de klok angstig snel naar half tien. Dat moest, in verband met het bekende gebod, het einde zijn. Maar daar trad nog even Julia de Gruy ter voor het voetlicht om ons te laten ge nieten van Teirlink'd „Uylenspiegel". Er werd smakelijk gelachen en na afloop hartelijk geapplaudiseerd. 't Zangduo vergastte ons tenslotte op „Eine Insel aus Traümen geboren", dat uitnemend werd verklankt. Menig num mer moest helaas wegens 't vervroegde sluitingsuur vervallen. Geen mensch slaagt er in, het allen naar de zin te maken. Ook ons is dat niet mogelijk. Doch het komt ons niet gewaagd voor, aan te nemen, dat zuur pruimen en zwartgallige» alleen teleur gesteld huiswaarts zijn gegaan. Maar voor hen zijn deze avonden ook niet bedoeld, 't Zou boter aan de galg zijn. (G. Joh. Duinker) bevocderi Uw gezondheid 1 Een goede mondver- zorging is de eerste stap naar gezondheid en Prodent.de eenige tand pasta met het dispergon tegen tandsteen, is daar bij onontbeerlijk Houdt de Prodent-gewoonte, 's morgens en s avonds (maar vooral s avonds!) in eere de heerlijk schuimende tandpasta SPORT OP TEXEL illlllllllil S.V. DE COCKSDORP. Zondag is het Je weer vrij. Voor het 2e is vastgesteld een thuiswedstrijd tegen Ooslerend 2. Aanvang 2,30 uur. Denken we er om, dat we in wit shirt spelen. J. TEX. Bs-NIEUYVS. Het eerste gaat naar OVV 1, het 2de naar ZDH. Vertrek 1,30 per fiets van De Zwaan. Zet er alles op. Indien gewonnen wordt, stijgen de kansen. Elftallen in het kastje. De adsp kunnen Zondagmiddag van het terrein gebruik maken. Denken jullie om de gulden voor de medische keuring, jongens? J.S. S V. TEXEL A.s. Zondag: BKC-Texel; LSVV-Vrone Texel zal ook nu weer het uiterste moeten doen, om te winnen. Reeds ver loor LSVV vorige Zondag een punt en men kan nooit weten, hoe dat nu weer afloopt? Texel-afd.: Oosterend-Tex. B's. (D.Dap per); Cccksdorp 2-Oosterend 2 (J. Rijk) ZDH-Tex. B's 2 (A. Stolk). Dat kan weer spannen tegen Oosterend dat zich geducht weert in de laatste wed strijden Met deze wedstrijd is de eerste helft der dubbele eomp. verstreken. Vandaag de groote clubavond met 'n puik programma. Natuurlijk zorgt onze „band" voor de muzikale noot. Dat is in orde. Wat er veFder ten tooneelè wordt gebracht is een verrassing, welke nie mand zal willen missen Toegankelijk voor leden met dames en of huisgenoo- ten, adsp met ouders. Wegens de vervroegde sluiting begin nen we om 6 uur precies. Denkt u daar even om!! Adspiranten. Tegen ZDH-adsp. kan nog niet worden gespeeld, misschien vol gende" Zondag. Wie heeft er geen fiets vanjul lie, jon gens! Dit Dinsdag even opgeven, bij de zaaltraining. Zaaltraining' Elke Dinsdagavond aanvang adsp. half 7, leden 8 uur. Komt allen, het is noodig D.D. VOLKSKUNDE. 10. Volksgeneeskunde. In zijn boekje „Nederlandsch Volksge loof" teekent Everard Gewin uit de volksmond in middon-Nederland een reeks middeltjes tegen wratten op. Eeni ge zijn ook op ons eiland wel bekend; 1. Zooveel knoopen in een touw ma ken, als je wratten hebt. 2. Het aantal wratten eenvoudig aan iemand meedee- ien; deze persoon „neemt ze dan af", zonder er iets aan te doen. 3. Met de wratten langs een doode strijken. 4. In het licht van de maan gaan staan en dan, naar de maan kijkend, zeggen' „Maantje, neem mijn wratten weg" 5. Terwijl je naar de maan kijkt, de plek, waar zich de wratten bevinden, wasschen. 6. Met n vierduitstuk (2Vs ct.) over de wrat wrij ven cn daarn^ het geldstuk in het ar- menzakje van de kerk stoppen. 7. De wratten likken met nuchter speeksel ('s morgens voordat men iets gegeten of gedronken heeft). 8. De wratten verkoo- pen. d.w.z. men vraagt aan iemand, of hij uw wratten koopen wil. Wanneer hij er b.v een dubbeltje voor geeft, moet dit geld in het armenzakje in de kerk wor den geworpen. U raakt dan uw wratten kwijt. 9. Met een boonenschil over de wrat wrijven. Sommigen meenen, dat de wrat verdwenen zal zijn, wanneer de boonenschil. in« de grond gestopt, zal zijn verteerd. Het feit. zoo schrijft Gewin, dat uit gesprekken met betrouwbare peiynen voldoende is gebleken, dat de toegepaste middelen inderdaad helpen, maakt de kwestie van wrattengenezing door volks middelen tot iets, dat alle aandacht ver dient: Kennen orjze lezers nog andere midde len? Graag ontvangen we mededeeling per briefkaart. Mogén we dan ook verne men. wat na toepassing daarvan het re sultaat bleek te zijn? VAN ZON, MAAN EN STERREN. 5. Vallende sterren. 27 Nov. 1872 zag men een wonderlijk verschijnsel aan de hemel. Lichtende groepen vallende ster ren bewogen zich gedurende geruime tijd met duizenden tegelijk langs de hemel. Al die vallende sterren bleken van een komeet afkomstig. Dit is met vallende sterren meestal het geval. Wat ons niet ten onder doet gaan, maakt ons sterker.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 2