Invullen Formulieren voor Kooédoeleinden Wat Texels boeren moeten weten. Vo!k, ontwaakt Zoo denkt de bolsjewiek over God en Godsdienst. Doodvonnissen voltrokken. Distributie. BINNENLAND WERELDNIEUWS mm Geen woorden daden maar 56c JAARGANG. No. 5731. WOENSDAG 24 FEBRUARI 1943. TËXELSCHE COURANT urgaarxnrrrat—i iimiWi i—hwimm— Geen compromis is ooit mogelijk tus- schen ons program en de godsdienst. Een geestverwant van Lenin kan niet in God gelooven. Wij bestrijden niet alleen gods dienstige vooroordeelen maar elke reli gie. Alle kerken zijn dood of ten doode gedoemd. Ze zijn allemaal overbodig. Wij zijn verplicht elke religieuze levens- en wereldbeschouwing te bestrijden. Als wij, om de bverwinning van een bepaalde klasse te bereiken, tien milli- oen menschen moeten opofferen, komt geen aarzeling te pas. Dan zullen \yij het doen (Dit „Aan het godsdienstige front" van Jarowslawski; blz 54, 59, 66, 105 en 132). In het laatste radiobericht der strijders van Stalingrad luidde Ret: Een volk, dat de kracht bezit, om zulk een ongeluk te dragen en ook te overwinnen, ja, om er nog meer kracht uit te putten, is on- ovc rwinnelijk. Wij, Duitschers, zijn tegen zwakheid ge v arend. Tegenslagen geven ons nog meer K-a' ht, vas aerac'enheid en geestelijke en lijdvaardige activiteit, die bereid is al le moeilijkheden en hindernissen met re- v. 1 tionnaire geestdrift te overwinnen. Geen vergeefsch offer. Het ongeluk, dat ons de laatste weken heeft getroffen, heeft een historische be- tekenis Het offer van Stalingrad is niet vergeefsch geweest. Wij zijn moedig ge ne», g om het gevaar rechtstreeks onder de oogen te zien en het met opgeheven hoofd en vastberadenheid tegemoet te treden. Feist dan on!plooien we als ^beweging en nis volk alt ij .1 onze grootste deugden, n.l. een hartstochtelijke en ijzeren wil om het gevaar te >ieken en te bannen, een karaktervastheid). die alle hindernissen overwint, taaie vasthoudendheid bij het streven naar een eenmaal gesteld doel en een ijzeren hart dat tegen alle aanvech tingen van binnen en van buiten gewa pend is. Wij doorstaan thans in het oosten een zware militaire druk. De 'stormloop der steppe tegen ons eerbiedwaardig conti nent is deze winter losgebroken met een geweld, dat alle v.enschelijke en histori sche voorstellingen in de schaduw stelt De Duitschc weermacht vormt daartegen met haar i ondgenooten de eenige wal, cie in aanmerking komt. Thans zal men begrijpen, waarom wij onze partijdagen te Neurenberg zoo vaak in het teeken ve i de strijd tegen het bolsjewisme mel den. Wij hebben toen voor het Duit- sche volk en de wereld onze waarschu wende stem verheven om de menschheid van het Avondland te doen ontwaken en haar de oogen te openen voor de af schuwwekkende, historische gevaren, welke voortvloeien uit het bestaan van het oostelijke bolsjewisme, dat een volk van bijna 200 millioen zielen had dienst baar gemaakt aan de joodsche terreur en het voorbereidde tot een aanvalsoorlog tegen Europa. (Uit de rede van Rijksminister Dr G o e b b e 1 s.j Wie verbeeding leugen noemt, heelt nooit begrepen, dat zij een goddelijke genade is. (Prof. Jan de Vries). OOK DE JEUGD. Ook de jeugd moet deelenmen aan de Nederlandsche eenheid tegen het bolsje wisme. Een groote macht is noodig om het bolsjewisme te verslaan. Nederland kan, alleen groot worden, wanneer Euro- pj groot wordt en van het communisti sche monster wordt bevrijd. Daarom moeten wij kiezen: Nederlander of bol sjewiek. En vlug ook, omdat het anders te laat is. Wij beloven, in onverbrekelijke trouw, als een hechtaaneengesmede ge meenschap, hoe en waar ook, deel te ne men aan de strijd tegen het bolsjewisme (C. Q u i s p e l, stafleider Ned. Jeugd storm.) VOOR VREDE EN VRIJHEID. Wij staan hier op onze posten, alle ont beringen trotseerendè ieder oogenblik met de dood voor oogen. Als wij voor waarts stormen en links en rechts valt 'n brave kameraad, dan bijten wij de tan den op elkaar en blikken staalhard'in de geweren van de vijand, die wij zullen cv:rwinnen, opdat ons volk, mijn kame raden, u en alles wat ons lief en hei- 1 g is, eenmaal in vrijheid en vrede zul- l.-n kunnen leven. Hard en genadeloos slaan wij toe, want boven onze hoofden krijscht de zwarte rta." der onmenschelijkheid, die over de ze barre velden naar het Westen vliegen wil, doch wie dat nimmer zal gelukken. Leg. Schütze Melchert Schuurman) DE ZON. Wo 24 Febr op 7,38, onder 18,09 DE MAAN. V'o 24 Febr. op 22,58; onder 9,32 Laatste Kwartier 27 Febr. 19,22. LOOG WATER OP TEXELS REE. V-o 24 Febr. 11,58 en 24,16 I v 25 Febr. 12,35 en Vr. 26 Febr. 0,54 en 13,14 'Officieel wordt medegedeeld: Het door het Deutsche Obergericht op 20 Januari 1943 wegens sabotage gevelde doodvonnissen tegen de Nederlanders Cornelis van den Berg uit Bussum en Hendrik Adriaan Johannes Breeman uit Naarden, is, nadat het verzoek om gratie was verworpen, voltrokken. Van den Berg en Breeman, reeds ge durende vele jaren communisten, hadden een illegaal communistisch tijdschrift gedrukt en verspreid om op deze wijze de openbare orde en veiligheid van het openbare leven in de bezette Nederland sche gebieden in gevaar te brengen. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. De Burgemeester van Texel vestigt er de aandacht op, dat -art. 6bis van de Vee wet bepaalt, dat de ondernemer van eenig middel van vervoer ver plicht is zijn voertuigen, welke geregeld worden gebruikt voor het vervoeren van vee, met de daarbij be- hoorende voorwerpen, rein te doen hou den en minstens éénmaal per week gron dig te #doen schoonmaken en ontsmetten. Texel, 22 Februari 1943. De Burgemeester voornoemd. RIJK DE VRIES. Invullen formulieren vaste brand- stoffen-petrolcum voor KOOKDOELEINDEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat volgens onderstaande aanwij zing aan Hoofden van gezinnen of hun gemachtigden gelegenheid wordt gege ven tob het invullen van bovengenoemde formulieren. Zij, die uitsluitend op het gebruik van vaste brandstoffen of petro leum voor kookdoeleinden zijn aangewe zen, kunnen aan aanvraagformulier in dienen. Petroleum kunnen alleen zij aan vragen, die het vorig jaar een petroleum- kaart ontvingen Alleen de stamkaart van het gezinshoofd dient te worden mede gebracht. Opdat de invulling der formu lieren een vlot verloop zal hebben, dient men zich volgens stamknartnummer van het Hoofd van het gezin op de zitting te vervoegen. Na onderstaande zittingen is er géén gelegenheid meer tot het invul len van deze formulieren. Op Donderdag 25 Februari a.s. Te Den Hoorn in Gebouw „Ons Huis" voor wijk H. en het dorp van: 9,30-10,30 voor no. 1 t.m. 5450 10,30-11,30 voor no. 5450 en hooger. Te De Koog in de o.l. school voor wijk K en het dorp. van: I,30-2,30 voor no. 1 t.m. 4680. 2,30-3,30 voor no. 4681 en hooger. Te De Waal in de o.l 'school voor wijk W en het dorp van: 4,15-5,30 voor no. 1 en hooger. Op Vrijdag 26 Februari a.s. Te De Cocksdorp in de o.l. school voor wijk C en het dorp van: 9,00-9,45 voor no. 1 t.m. 3400 9,45-10,30 voor no. 3401 en hooger. Te Midden-Eierland in de de o.l. school voor wijk E van: II,30-12,15 voor no. 1 t.m. 4300. 12,15-1,00 voor no. 4301 en hooger. Te Oosterend in de oude o.). school voor wijk O en het dorp varl. 2,30-3,30 voor no. 1 t.m. 7000. 3,30-4,30 voor no. 7001 t.m. 7500. 4,30-5,30 voor no. 7501-en hooger. Op Zaterdag 27 Februari a.s. Te Oudeschild in de o.l. school .voor wijk S en het dorp van: 9,30-10,30 voor no. 1 t.m 6050. 10,30-11,30 voor no. 6051 t.m. 8500. 11,30-12,00 voor no. 8501 en hooger.. Texel, 23 Februari 1943. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. HINDERWET. De Buigemeester van Texel, ter waar neming van de taak van Burgemeester en Wethouders dier gemeente, brengt ter openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inzagè ligt een verzoek met bij lagen van den heer B. van den Berg, De» Waal 74, alhier om vergunning tot uit breiding van zijn smederij in het perceel kadastraal bekend gemeente Texel, sectie C, nr. 1293 Op Maandag 8 Maart a.s., des middags 12 uur, zal ten raadhuize dei- gemeente gelegenheid bestaan om. be zwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis ne men van de ter zake ingekomen schriftu ren. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep ge rechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de in ar tikel 7 der hinderwet bedoelde zitting verschenen belanghebbende. Texel, 22 Februari 1943. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. De Gemèente-secietaris, JONKER. Het mesten van varkens. De Dorpsboerenleider deelt ons mede: De boeren, wTer varken voor de regee ring na slachting te licht bleek en ver oordeeld werden, nogmaals een varken voor de regeering te mesten, zullen hier van met aan zekerheid grenzen.de waar schijnlijkheid worden vrijgesteld. Schapenlevering. Het voldoen aan de aanslag schapen levering 1941 en 1942 gaat nog Steeds met groote moeilijkheden gepaard, daar door verkoop van de aangeslagen schapen, zonder daarbij contracten of overname van leveringsplicht te bedingen, deze niet meer in het bezit zijn van de aangeslagen veehouders. Het clandestien slachten van verschillende schapen zal hieraan ook niet vreemd zijn. Het is ons echter opge vallen, dat er nu hóogdrachtige fokooien ter levering worden aangeboden, die dus geenszins op de slachtbank moeten ko men Dit is een zeer onverantwoordelijke handelwijze, jvelke tot afslachting van 't vrouwelijk fokmatenaal kan leiden. Meer dan 20 pet. van de aangeslagen fok ooien (de z.g. uitstoot), moet in het alge meen niet worden geleverd. De heeren marktvertegenwoordigers hebben op dracht, de aangeboden hoogdrachtige fok ooien terug te zenden. Er zullen op zeer korte termijn maatregelen worden geno men, om de* achterstallige schapenleve ring aan te zuiveren, door het opleggen van een aanslag in de rundveelevering. Vcrvoerverhod schapen. Het vervoeren van schapen van bedrijf naar bedrijf of van een bedrijf via de vrije markt naar een ander bedrijf is ver boden, behoudens ontheffing door Be drijfschap Vee en Vleesch, Den Haag. Deze ontheffing wordt alleen afgegeven wanneer het dringend noodzakehjk is. (Aanvragen indienen bij de Voedselcom- missaris, Alkmaar, Afd. Schapen). Dit zal in het algemeen slechts aan- en verkoop van fokmateriaal of stamboek materiaal kunnen betreffen. Het verzoek moet door kooper worden ingediend. Aan vragen van handelaren worden niet be handeld. Bij aanvragen moet worden ver meld: de reden van het vervoer, aantal len en soort schapen, naam en adres van kooper en verkooper. Bij goedkeuring blijft het aanvragen van een normaal ge- leidebiljet verplicht. Teelt ruwvoedergewassen. De datum tot aanvragen van teeltver gunningen voor verbouw ruwvoederge wassen voor zaadwinning oogst 1943 voor eigen rekèning en risico (dus niet op con tract met een zaadhandelaar, coöperatie of Landbouwvereen.) is verlengd tot 28 Februari a.s. Aanvragen bij Bedrijfschap Zaaizaden en Pootgoed, afd. Zaaizaad, Wassenaarscheweg 80, Den Haag. De telers woxföt in hun eigen belang aangeraden zich tijdig van een dergelijke vergunning te voorzien. GROOTE OFFERS NOODIG. Als het Nederlandsche volk^gelooft, dat de oorlog wel wordt afgedaan met de strijd van enkele duizenden vrijwilligers, is dit een vergissing. Het zgl nog geheel andere offers moeten brengen. Om het doel te bereiken zal de NSB ook niet voor impopulariteit terugdeinzen. (Van Geelkerken, plv. leider der N.S.B.) DE OPLETTENDE HUISVROUW. In vele gezinnen worden weinig ge bruikte nevenvertrekken totaal verduis terd en de lamp van een verduisterings kapje voorzien, zoodat er slechts 'n spleet licht door de onderste opening valt Dit is niet bevorderlijk voor een spaarzaam gebruik van electrische stroom. Dergelij ke verduisteringen moeten door rolgordij nen of afneembare luiken worden ver vangen. Voor de oplettende huisvrouw zijn er nog velerlei mogelijkheden om er in haar eigen rijk voor te zorgen, dat de kostbare stroom niet wordt verkwist. Weest zuinig met overleg! Het is uw eigen belang. Leest aandachtig de officieele publicatie. Uitreiking geschiedt alleen op de data en uren, in deze pu blicatie genoemd. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR 24 FEBRUARI. 1815. Rob. Fulton, de uitvinder van de eerste practisch bruikbare stoomboot overleden. 1905. De doorboring van het Simplon- massief komt gereed. Gemengd meel. Bon 483 nog geldig tot en met 20 Maart. Kofficsurrogaat. Bon 513 ditmaal vier weken geldig. Maïzena voortaan alleen verkrijgbaar op de vermicellibon. De heer F. M. Brandwijk wordt ver zocht zich op het plaatselijk distributie kantoor te melden. Eieren, van 21 Febr. tot 3 April op bon res. 2-09 (personen 14-20 jaar) twee stuks Op bon res. 3-10 (4-13 j.) één ei. SCHOENENBEURS. De beurs ten Raadhuize is morgenmid dag geopend van half vier tot half zes. Ook landarbeiders zullen dit jaar een varken mogen mesten. Van de N.O.-polder heeft de Maro, De venter, een film gemaakt. Een kellner, die goederen van joden in beslag nam, kreeg te Amsterdam 2 jaar. De 37-j. Marg. R.-v. G. te Velsen werd wegens abortus tot f 150 boete veroor deeld. Door een lek in de schoorsteen is boer derij Kluite te Dalfsen in vlammen op gegaan. Acht koeien kwamen om. Bijenteelt. Leden van de Bijenteelt- vereen. kunnen spoedig weer suiker voor hun bijen bekomen. Een cursus inzake vogelbescherming wordt van rijkswege van 27 April tot 1 Mei te Hoenderloo (Veluwe) gehouden Notaris Mr. A. Moens te Beverwijk was Maandag 25 jaar in functie. (Dagbl. v. N. Holl.) De afd. Vervoerwezen van het Dep. van Waterstaat wordt naar Utrecht over gebracht. Het Ned. Arb. Front streeft er naar de loonen bij opvoering van de werkweek tot 54 uur met 25 pet. verhoogd te krij gen. Twee inbrekers, die in een juweliers zaak te Den Haag hun slag zouden slaan, werden door de politie betrapt. Ze wer den beiden ingerekend. In café's te Ede werd verborgen koper opgespoord. In een café vond men het ender een trap achter een daartoe speci aal gemetselde muur. Huizen in dc geëvacueerde gebieden, die men bezig is af tebreken, worden ge heel afgebroken Maar verder verwacht men niet, dat er nog gesloopt wordt. Dc tol op de Zaanbrug te Wormerveer, een der belangrijkste in de provincie, is opgeheven; aan opheffing van andere wordt gewerkt. Een 46-j. ambtenaar van Rijksbureau Chemische Industrie liet zich omkoopen door een firma, die een hooge boete had verdiend wegens prijsopdrijving. Hij kreeg 2 jaar (eisch was een jaar.) Vier dieven en helers van rijwielen en onderdeelen werden te Ede aangehouden. Bij een van hen werden in een tuin, die een meter kliep omgespit werd. 7 achter wielen en veel onderdeelen gevonden. In het distributiekantoor te Harlingen heeft een brand Vrijdagmiddag aanzien lijke schade aangericht, hoewel men het vuur spoedig mees^r was. (Harl. editie N.O. Hoek). Voor Winterhulp is de ëerste week van deze maand bijna f 96000 bijeengebracht. Een verheugend groot bedrag, waarmee veel leed kon worden verzacht Hoeveel heeft u daarin bijgedragen? Personen beneden 18 jaar mogen Je Harlingen tot 1 Agril na acht uur 's avonds niet meer op straat, tenzij onder geleide van ouders of opvoeders of op be wijs van de burgemeester. Van de Winterhulploterij zijn reeds 5 millioen van de 6 millioen verkocht. Koopt ook eenige loten. De kans op een prijs is groot. Bovendien verricht u daar mee een menschlievennd werk. Veertien dagen kffceg de 64-j. Trijntje Ruiter te Zaandam wegens woekerprak- tijken (500 pet. rente!). Ze leende geld. Wanneer men niet kon terugbetalen, nam ze bonnen aan, die ze duur ver kocht Doosjes sigaretten voor zes gld. We gens deze ergerlijke prijsopdrijving gin gen twee Haarlemmers op de bon. Drie anderen idem wegens het verkoopen van stukjes kunstzeep van 12 ct. voor een gulden. (Dagbl. v N. Holl.) Onder een vrachtwagen is te Harlingen het 5-j. zoontje van C. Merckx verplet terd Het kind sprong van de rijdende wagen. De wielen van een aanhangwa gen gingen toen over hem heen. De vrachtrijder bemerkte er niets van; hij reed door. (Harl. editie N.O. Hoek). De heer Jac. Brouwer, oud-journalist van de .vroegere Heldersche Courant, is vorige week overleden. Vrijdag werd het stoffelijk overschot te Westerveld ge cremeerd. De heer Brouwer was een man met groote gaven van hcofd en hart. (Dagbl. v. N. Holl.) METEOROLOGEN aan de arbeid aan boord va een Duitsche onderzeeboot. Een proelDallon wordt opgelaten. (P.K. Tischer, Atl.-Sch.) CONCENTRATIE VAN ALLE KRACHTEN. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche. gebied is bevoegd ver klaard alle maatregelen te nemen, welke noodzakelijk zijn tot instandhouding van de'productie of de verdeeling van goede ren dan wel van de arbeidsinzet. Bij een Britsche bomaanval op 'n kust plaats in het noorden van het land wer den 44 burgers gedood, 78 gewond, w.o. velen zwaar. Toen Eindhoven werd ge bombardeerd, beweerden de Engelschen, dat zij daarvoor juist een Zondag had den uitgekozen, teneinde zoo weinig mo gelijk slachtoffers onder de burgerij te maken. Het bombardement van Vrijdag bewijst evenwel, dat zij in het geheel niet van plan zijn de burgerij te sparen. De aanval geschiedde op een tijdstip, waarop verwacht kon worden, dat veel burgers het leven zouden verliezen. In Estland werden in 1940-1941 door do bolsjewieken 60,000 menschen ver moord. De omsingelingspogingen der Sov jets tusschen Donetz en Dnjepr zijn op een mislukking uitgeloopen. Bij Orel werd 't gros van een Sovjet-ski-brigade vernietigd Moermansk en de spoorweg naai- die stad werden gebombardeerd. In Koeban en Kaukasus is de dooi begonnen. Daardoor hadden de krijgsver richtingen daar geringe beteekenis. Een nachtelijke aanval op stad en haven van Moermansk had een goede uitwerking. (19 Febr.) Do V.S. gaan een vrouwelijk reser vecorps voor de marine oprichten. Op en om Willemshaven wer den 18 Febr. bommen geworpen. Vooral in de omliggende plaatsen leed de burge rij verliezen. Negen bommenwerpers neergeschoten. De Voelkischer Beobachter schreef: Het lot stelt Duitschland voor de vraag: Wilt gij leven of sterven?" Wij hebben Donderdag in het Sportpaleis te Berlijn geantwoord. In Duitschland werd een Land wacht opgericht om eventueel op te treden tegen lui, die het staatsgezag zou den willen ondermijnen. Leden van deze organisatie worden wel eens vermoord of gewond, wat bewijst, dat de verra derlijke activiteit er nog niet uitge roeid is. Het Duitsche hospitaalschip Graz 'werd in de Middell. Zee door Britsche duikbooten getorpedeerd. Duidelijk kon den ze de roode kruiden zien. De Britsche minister C r i p p s ver zekerde: Ons wachten nog harde gevech ten. Willen we winnen, dan moet daar toe alles in het werk worden gesteld. On ze tegenstanders, zijn nog steeds sterk en goed bewapend. De Britsche Labourpartij heeft het verzoek van de communistische partij om tot fusie over te gaan afgewezen („op vattingen./ volkomen onvereenigbaar"). De toestand van Gandhi wordt zeer ernstig genoemd. Twee zoons mochten hem, bezoeken. Duitsche duikbooten hebben op de Atl. Oceaan en voor de N Afrikaansche havens uit krachtig beschermde con- vooien 15 schepen, samen 103,000 ton tot zinken gebracht; voorts een korvet, een convooivaartuig, een patrouillevaartuig en vier zeiltransportschepen. In Tunis werden O. van Tebessa sterke deelen van een Engelsche pantser divisie vernietigd en zijn nieuwe stellin gen bezet. Tobroek werd hevig met bom men bestookt De Londensche bladen schrijven over de „groote nederlagen" van de Ame rikanen in Tunesië. Meldt U aan bij de Waffen-SS, het legioen Nederland wachtbataljon

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1