lederlandscbe Volkseenheid tegen het Bolsjewisme Texelsche Berichten Strijdt mee naast uw kameraad! DENK AAN 27 MAART "W BINNENLAND WERELDNIEUWS C JAARGANG. No. 5735. WOENSDAG 10 MAART 1943. TEXELSCHE COURANT Jan de Haas sprak in het Groepshuis Den Burg (slot) Het nieuwste woord, dat We te hoo- erffl kregen was: „kinderroovers". Zoo dèfvolgde spreker. Maar er is ook waar- etï^ring. Neem de Volksdienst en de Win- crhulp. Die zijn door ons georganiseerd öfcroot gemaakt. De laatste keer werd ireftl millioen bijeengebracht! De zwaar- Cegbussen komen uit de Volksbuurt, ter ijl we daar, waar de rijke joden wonen "^n slecht onthaal vonden. _In Eindhoven en elders, waar bommen ^elen, stonden onze mannen klaar; zij ïaagden zich een uur eerder dan anderen enpfle puinhoopen. Toen zeiden de men- Jien ,\A1 zegt de pastoor, dat die N.S. ligers niet deugen,toch weet ik nu, dat j2ït anders is" Onze strijd is goed De Leider gaat ons giïor en -wat kan ons dus gebeuren? Wij /ïjoëten er komen en wij zullen er ko- is.en Deze tijd is allerminst geschikt om pro- iganda te maken. De een wil vaak geen ^eui' bekennen voor de ander. Toch moe- Jwe er doorheen Revolutie wil bij ons zeggen: Bloed en terreur, maar iets iets beters brengen. Wij willen iszclf op de achtergrond schuiven en de ■eenschap naar voren brengen Bij ons left niemand zijn geest te verloochenen ij;; ons kunnen alle kerkelijke groepen rast elkaar leven; werknemer en werk lever kunnen elkaar de hand reiken. ns stelsel is aanvaardbaar voor ieder- ^,-n. Honderdduizenden zeggen, dat het ei noodig is te strijden tegen het bolsje- isme; ,,als Duitschland het zou verlie- •ni is Engeland er nog", meenen ze. !aai weten^ zij dan niet, dat Mi- ster Ederf pas gesproken heeft over de heerlijkheid van het Roode Leger.In derdaad, wanneer er geen bolsj. leger was geweest, was Engelarjd al lang bezet geweest door de Duitschers;dan was Lon den „één puinhoop geweest. In Engeland is verklaard, dat men Europa zou over laten aan de Sovjet-sfeer; Cripps zeide, dat het experiment van het bolsjewisme verdiende onderzocht te worden Als de bolsjewieken hier kwamen, zou den de NSB'ers er wellicht het eerst aan gaan, maar ook van heel wat andere hee- ren zou het levenslicht worden gedoofd Wij willen onze toekomst zelf verdie nen en deze met eigen kracht naar ons toehalen. Dan zullen de arbeiders uit Duitschland terugkeeren, niet om de handen op te houden voor f 13 steun, maar dan zullen zij ondervinden, hoe zeer de arbeid in de nieuwe tijd wordt gewaardeerd. De sociale verzorging zal de hoogste top bereiken. Ik denk aan vroe ger tijd, toen Holland met zijn één milli oen menschen heel Europa behoedde. Wij zijn een volk van werkers en niet van luilakken. Wij gelooven in onze roeping. Zeker, ook onder de leiding van Mussert zal de oorlog nog zijn invloed doen gel den; van rantsoenverhooging kan .de eerste maanden geen sprake zijn, maar Mussent kan de tegenstellingen wegne men. Wees daarom MusSert trouw, vorm s/imen één blok. Dan kan niemand daar iets aan veranderen of kapotmaken. Zoo besloot spreker zijn met gloed uit gesproken rede Nadat spontaan was ge applaudisseerd werd staande het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Ve len bleven nog eenige tijd,in het Groeps huis bijeen. J IUH1I11 GEMEENTE TEXEL HIlHlit. UITREIKING levensmiddelenkaarten voor 4e periode. Te Den Burg^op Donderdag 11 Maart s. in het Fanfaregebouw van: 1-40 M. deRuyterstr, Steenenplaats, Vischmarkt, Wittekruisweg, Groene- plaats, Hoogerstr., Achterom, Binnen- burg. 1-11 Weststr., Kantoorstr., Suikenyeg, '3-Westerweg, Haffelerweg, Zwaanstraat, e- Molendwarsstr Hollewalsweg, Schoon- ve eindweg. Warmoesstr., Hallerweg, W. de er Jwijgerlaan 1 t.m. 41 rnBDes middags van: eiBw. de Zwijgerlaan 43 en hooger, '0:Gasthuisstr., Gravenstraat. ei4; Koogerstr., Koogerweg. )it&' Weverstraat. i' Te Den Burg op Vrijdag 12 Maart a.s. >0it Fanfaregebouw van: i '-10 Emmalaan, Schildereinde ht!?ll Molenstraat. er-12 Waalderstr., Nieuwstr., Parkstr. p.Te De Waal op Zaterdag 13 Maart a.s. al de o.l. school van: ^',30-10,30 voor bewoners wijk W nrs W tt.m. W 66. ',30-10,45 voor bewoners wijk W nrs W @67 en hooger ',45-11,45 voor het dorp nrs 1 t.m. 55. 1110,45-12,00 voor het dorp nrs 56 en hooger "Medegebracht dienen te worden alle, ïea*nkaarten van het gezin en de inleg- illen. Men wordt vooral verzocht op de igliite tijd te komen, welke boven is aan- Bven. ,4,TexpJ. 1 Maart 1943. De Burgemeester voornoemd. frB DOK NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Na de dagtaak heeft ook de Nederland- he arbeider in Duitschland behoefte _jin ontspanning. Vooral in Lagers", die êroote steden liggen is de be- c aan lectuur zeer groot. Het vader- nd kan in deze behoefte Voorzien, door ïiTpoekeninzameling v.d. Nationale Jeugd oim voor dit doel 4e steunen! Doe even -■ncht aan dg heer A. W. Goedhart, Wil- ftMde Zwijgerlaan. De Jeugdstorm komt ■boekengave gaarne bij u thuis afha- Dr. F. HUE- BER.de nieuw benoemde president van het Reichver- waltungsge- richt van het Groot-Duit- sche Rijk. (Schiller, Scherl, c.) HOE BRIELLE GETEISTERD WERD. Geen enkel militair doel was aanwezig in het stadje Brielle, dat Donderdag zoo beestachtig door Amerikaansche vliegers werd getroffen. Een jongensschool voor voortgezet onderwijs kreeg 'n voltreffer, 17 kinderen werden op slag gedood, maar nog aanmerkelijk grooter zal het verlies blijken te zijn; onder de puinhoopen wer den er nog bedolven. De Vakschool voor meisjes werd ook verwoest; de Landbouw school "beschadigd. Wat een geluk, dat tijdens de aanval in deze twee scholen geen les werd gegeven. De lijst van schanddaden van geallieer de- vliegers^ is de laatste tijd met drie heldenfeiten'V verrijkt: Zondag 6 Dec. Eindhoven; 19 Febr. een kustplaats in 't Noorden; 4 Maart Brielle Nergens werd de burgerij ontzien; overal vielen onschul dige Nederlandsche vrouwen en kinderen can de luchtpiraten ten offer: DORPSBOERENRAAD. In de Vrijdag j.l. gehouden, druk be zochte vergadering van de Dorpsboeren- raad van de Ned. Landstand, afd. Texel, werd meegedeeld, dat de heer G. W. van Santen dank zij bemoeiingen van de L andstand van de hem opgelegde scheur- pkclitboete werd ontslagen. Door gebxek aan paarden en ploegen had hij daar met aan voldaan. Aanvankelijk was Van S. tot boete veroordeeld, toen hij daarop in hc oger beroep ging, werd hem nog zwaar der straf opgelegd De tuchtrechter te Alk maar verleende tenslotte volledig vrij spraak. Geconstateerd werd, dat het klompen- vraagstuk, gezien de omstandigheden, zoo goed mogelijk .is opgelost. Burgemeester Rijk de Vries, die de vergadering bij woonde, heeft voor de regeling van het klompenprobleem 'n uitstekend systeem samengesteld. -\Alle werknemers op het gebied van de landbouw behooren tot de Landstands Om de verhouding werkgever-werknemer gunstig te kunnen beïnvloeden, werd be sloten te bevorderen, dat in de Dorpsboe- renraad ook eenige vertegenwoordigers van de groep werknemers worden opge nomen. Breedvoerig werd het rapport-De Vink besproken V. wil de rundveeprijzen vast stellen; wie thans een koe noodig hebben, komen veel te duur uit. Velen gaven ech ter als hun meening te kennen, dat voor Texel, waar door de boer hooger ar- beidsloonen moeten worden betaald dan aan de vaste wal, het .bevriezen" der rundveeprijzen met in het belang van de boeren zou zijn. De Dorpsboerenleider heeft ten slotte met hartelijke woorden afscheid genomen van de ijverige en bekwame secretaris, de heer De Vrijer, die een positie in Oost- Land heeft aanvaard; het secretariaat wordt voorloopig door de heer J. Sjoers- ma waargenomen. DE ZON. Wo. 24 Maart op 6,35, onder 18,59 DE MAAN. Wo. 24 Maart op 22,00, onder 8,01 Laatste Kwartier: 29 Maart 2,52. Meldt U aan bij de Waffen-SS, het legioen Nederland. of het wachtbataljon RADIO. Woensdag: 17,30 De amateur-detective (luisterspel); 12,30 (II) Vlasteelt Donderdag: 19,00 Praatje van Max Blokzijl; 8,00 (II) Gesprek met de boeren leider van Friesland; 12,30 (II) Over bijenteelt; 18,15 (If) Over vijanden van de W.A Vrijdag: 17,80 Allerlei kousen, 18,40 Sportrevue; 8,00 (II) Hoefverpleging voor paarden; 12,15 (II) Over Durgerdam; 18,15 (II) De roode bus (luisterspel.) HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 24 Maart 10,53 en 23,15 Do. 25 Maart 11,34 en 23,52 Vr 26 Maart 12,11 en BENOEMINGEN. De heer D H. Keijser Cz., werd be roemd tot ambtenaar bij de Distributie- dienst alhier. De heer K. v.d. Kooy Gz. werd benoemd tot plaatsvervangend lei der, als opvolger van de heer J. de Vrijer. CABARET-PAUL OSTRA. Dit cabaret heeft een goede naam. Hieraan mag'zeker worden toegeschreven dat voor de avond in Pen's Zaal op Vrij dag alle kaarten zijn uitverkocht. NED. ARBEIDSFRONT. Een advertentie in dit nummer vestigt de aandacht op de Vrijdag door het Ned. Arbeidsfront in De Oranjeboom te hou den vergadering. De heer J. Plas zal daar spreken over ,,De wet'op de nationale ar beid". Er wordt op groote opkomst ge rekend. FANFARE V.I.O.S. Behoudens goedkeuring zullen de uit voeringen van VIOS nu doorgaan op Za te rdag 20 Mrt. te Oosterend en op Don derdag 25 Mrt. te Den Burg. (Er zijn nog kaarten beschikbaar bij Gebr. Pen en bij het bestuur C.Z. EENDRACHT. Verslag Jaarvergadering (slot) Wat de producten betreft, werd mee gedeeld, dat de boter goed was. De pro ductie is evenwel in deze winter zeer klein, zoodat van Nov. af reeds boter werd bijgekocht. Evenzoo is het met de kaas. Na midden Dec> werd geen kaas meer gemaakt en moest ook kaas van de vaste wal worden aangevoerd. De melk- aanvoer is zelfs dermate klein, dat er voor de cons: melkvoorziening met ge noeg is. Hiervoor wordt nu melkpoeder opgelost en dit product gaat dan óp de bon naar de consument. Een groote verbetering in de fabriek is de aanschaffing van een botervormma- chine geweest. Het verpakken van de bo ter kan nu vlug en goed geschieden Bij monde van de heer Th. Bakker wordt daarna een financ. rapport voor gelezen, waaruit blijkt, dat boeken en bescheiden in orde werdén bevonden. Bij stemming vtfordt het aftredende be stuurslid C. 'Roeper Mz. weder herkozen. Als nieuw lid van de financ. comm. wordt gekozen de heer A Dros Bz. Bei den nemen hun benoeming aan. De voorwaarden tot toetreding voor nieuwe leden blijven gelijk, d.w.z. ieder is welkom. Intreegeld hoeft niet te wor den betaald. Bij de rondvraag worden nog enkele vragen gesteld. Nadat deze zijn beantwoord, sluit de voorz. de ver gadering. Illlll LANDBOUW EN VEETEELT. Het merken der schapen. Ten einde te komen tot een algemeene registratie van de schapenstapel zal bin nenkort een aanvang worden gemaakt met het merken der schapen. Voorloopig zullen de oudere schapen eerst worden gemerkt, terwijl de lammeren moeten zijn gemerkt voordat zij 20 kg. wegen,, dan wel voordat zij 5 weken oud zijn. Op een nader vast te stellen datum in April zal het verhandelen en vervoeren uitsluitend van gemerkte schapen, moge lijk worden gesteld, zoodat hef in het be lang der schapenhouders is de merking var. de schapenstapel zoo vlot mogelijk te ocen verloopen. Bij het merken zijn de schapenhouders verplicht alle gevraagde medewerking daadwerkelijk te verleenen. Per aange bracht merk is'een bedrag van f 0,25 ver schuldigd. Bij verlies moet hiervan schrif tel ijk mededeeling worden gedaan aan de plaatselijke bureauhouder, opdat tot hermerking kan worden overgegaan MET WEINIG KOLEN, GAS EN ELECTRICITEIT MOET MEN VEEL DOEN. Iedereen zal moeten toegeven, dat het groote verkwisting van energie betee- kent, als men overdag het electnsch licht laat branden. Dit geldt zoowel voor fa brieken als kantoren, zoowel voor win kels als voor huishoudingen. In het be drijf speelt de economische bedrijfsvoe ring een groote rol, maar ook in de huis houding is sprake van economisch beleid. Ir. de tegenwoordige buitengewone om standigheden vereischt dit beleid meer zorg en inspanning dan in normale tijd. Zoo dient uit de toegewezen rantsoenen gas en electriciteit een zoo groot moge lijk nuttig effect te worden gehaald, d.w. z. met weinig gas. en electriciteit zal men véél moeten doen Wie dit niet doet, loopt gevaar zijn rantsoen te overschrij den, wat onvermijdelijk leidt tot boete of afsluiting van de toevoer. De Fuehrer ver leende het Eiken- looi van het Rid derkruis van het IJzeren Kruis aan Oberst Maximilian Reichsfreiherrv. Edelsheim, Kom- mandeur van een pantser-grenadi er- regiment. WILLEM VAN CAPPELLEN-AVOND. met medewerking van de Rhythmische Eilanders. In vorig nummer deelden we mee, dat van hen, die Dinsdag 9 Maart de bestelde kaarten niet zouden hebben afgehaald, wordt aangenomen, dat zij daarvan geen gebruik meer wenschen te maken. In verband tyermee zijn nu nog eenige toe gangsbewijzen beschikbaar. 2000 voet kalfsbovenleer werd van een firma te Loon op Zand gestolen. Dc jacht op ganzen met het geweer is geopend van 4-31 Maart. Voetbal. ADO werd voor de derde ach tereenvolgende maal kampioen. De Ned. Omroep heeft Zondag op fees telijke wijze zijn 2-jarig bestaan herdacht Een 18-j. monteur uit de Oostzaanstr te Amsterdam is bij de W. Gasfabriek dcor een trein doodgereden. In hotels mag in gerechten niet meer dan een half rantsoen vleesch of 1/50 rantsoen boter worden verwerkt. Pluimveehouders, die geen voer toege wezen krijgen, moeten tusschen 15 Maart en 1 Juli 25 eieren inleveren. De eerste spinazie en de eerste radijs kwamen 5 Maart te Beverwijk a.d. vei ling. (Dagbl. v. N.H.) De Uoogc Raad zal 22 Maart conclusie nemen in de zaak tegen de tot levenslang veroordeelde Slont en Dils. Hoorn's burgemeester, de heer H. Schottee de Vries, is Zondag op 37-j. leef tijd aan hartverlamming overleden. Batterijen voor gehoorapparaten noo dig? Wendt u tot de leverancier van dit apparaat. Van een plm. 40-j. man is uit de Schin kel te A'dam 't lijk opgehaald. De zakken waren met steenen bezwaard De man zou met een pistool gedood zijn. Dc wielen van een auto girtgen te Vel- stn-N. de 16-j. T. uit Heemskerk over het hoofd, toen deze van de rijdende wagen afsprong. Een zalm van 29 pond bracht te Wou- drichem f 783 op (f 27 p.p.) Een leek vraagt zich af of dat geen prijsopdrij ving is. Een gezin, vader, moeder en 3 volwas ser- kinderen, te Boxtel werd in arrest ge- si e-ld wegens clandestiene slachterij. Twee schapen en 400 kg. graan in beslag ge nomen. Telegrammen ondervinden door het groote aantal, dat aangeboden wordt, veel vertraging. PTT bgveelt aan, „dringende" telegrammen te verzenden, wanneer bij zondere spoed is geboden. Conducteurs, machinisten en wagen voerders van de Geldersche tram maak ten zich te Doetinchem aan diefstal, voor al van rookgerei, schuldig. Een van hen had er reeds duizenden gids door over gespaard. VEREEN. TOT VERWERKING VAN UIT NOOD GESLACHTE EN GESTORVEN DIEREN. In een vorig nr. hebben we reeds en kele bijzonderheden uit de 26 Febr. in De Lindeboom gehouden vergadering mee gedeeld. De secretaris, de heer J. C. Kager, was wegens ziekte verhinderd. Voorz. sprak de hoop uit, dat de heer Kager weer spoedig hersteld mag zijn. Er zijn nog nooit zooveel dieren aange voerd als in het afgeloopen jaar, n. 1 1550. Er werd 18,000 kg. vleesch ver kocht. De opbrengst voor de goed en af gekeurde dieren bedroeg f 12,162,37. To taal ontvangsten f2351,50; uitgaven f 1847,51. Batig salcfo f736,17 (vorig jaar f232,18). De heer Jb. Keijser Dzdie samen met de heer C. van Heerwaarden de rekening had nagezien, verklaarde, dat alles tip top was verzorgd. De heer Jb. Eelman Kz., Het Noorden, werd met algemeene stemmen herkozen. Ook de commissie van arbitrage, bestaan de uit de heeren IJ. Lap, G. Leber en A. J. Keijser, werd herkozen. Bij de rondvraag wees de heer Jb. Keijser Dz. op de lage prijs, welke voor de huiden wordt gegeven. Half Dec. kreeg de boer voor een schapenhuid maar f 1,50, terwijl er dan toch al aardig wat wol op zit! 's Zomers wordt vaak niet meer dan 10 ct. ontvangen. Het be stuur was het met spr. eens, maar twij felde er aan, of een hoogere prijs kan Wat diepe wortels schiet, valt moeilijk uit te rukken. ENGELAND De Britten verloren sinds 25 Febr. bij aanvallen op Duitschland 72 bommen- wemers. L1TTAUEN. In Litauen zgl' op groote schaal turf wórden gewonnen. Nederlandsche vaklui zorgen daarvoor. TUNIS In Z. Tunis- hebben troepen van de As aanvallen ondernomen. De luchtmacht had zichtbaar succes. ZWEDEN- In Z Zweden kwamen bij een mili taire oefening door een ontploffing zes soldaten om; 29 werden gewond. In Zweden wordt uit mosselen kip penvoer bereid, rijk aan vitaminen. LIECHTENSTEIN. - In Vaduz is het huwelijk voltrokken tusschen vorst Frans Josef II en gravin Ceorgina Wilczek. Er verschenen postze gels me.t hun portret FINLAND Op een fabrieksterrein in Z.W. Fin land werd tusschen oud papier 6 kg. goud in baren gevonden. Het goud was op een postkantoor op onverklaarbare wijze zoek^e raakt. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt is aangezocht om zich in 1944 voor de 4e maal candidaat te laten stallen. v De president van de „Metro"-film (V.S.) kreeg vorig jaar 950,000 dollar sa laris, secr. Schenk 425,000 dollar, vice- pres. Mannix 324,000 dollar. Het Amerik. leger verloor tot nu 43675 man, de marine 24068. Mw. Tsjang Hai Sjek heeft in de V. S. op grooter hulp aan Tsjoengking aan gedrongen. SOVJET-RUSLAND Oostfront. Ten Z. van Charkof werd sterke tegen stand van de vijand gebroken; hij werd naar het N. teruggeworpen. Ingesloten fcimaties werden vernietigd Voor zoover geteld werden buitgemaakt 225 kanon nen, 61 tanks, ruim 1000 voertuigen. De bolsjewieken leden buitengewoon zwace bloedige verliezen. Gshatsk werd zonder strijd aan de vijand overgelaten. Ook Sitsjevka. Z. van het Ladoga-meer heb ben de Duitsche troepen hun stellingen verbeterd. Stalin is nu maarschalk van de Sov jet-Unie. DUITSCHLAND ^Vlode is in deze tijd volkomen onbe- L ngnjk. We hebben nu alleen maar „kle£ d;ng in oorlogstijd". Zaken, die meer stof aan costuums verwerken, dan beslist ncodig is, worden gesloten. Aldus dr. Bauer, leider textielafd. v h. Ministerie Econ. Zaken In Z.-Rusland zal thee worden ver bouwd. Met dat doel zijn te Berlijn al twee maatschappijen gesticht. Bij de aanval op Neurenberg, gister nacht, leed de bevolking verliezen Zeven tien bommenwerpers werden neergehaald Rijksminister Goebbels heeft de be volking van Berlijn lof toegekend wegens haar kordate houding tijdens het laatste bombardement, dat wel 486 dooden en 377 gewonden eischte. Bij de Vrijdag op W.-Duitschland, vooral op Essen, ondernomen aanval, werd zware schade veroorzaakt in woon wijken en aan openbare gebouwen. 15 bommenwerpers werden neergehaald (\olgens Engeland: 14). De Duitsche wetenschap vond een nieuwe entstof tegen kinkhoest uit. Veel nieuwsberichten en verslagen moeten voor volgend nr. blijven liggen. worden bedongen. Met het oog op de voedselvoorziening is" het van belang, dat de te slachten die ren tijdig worden aangevoerd. Anders is de kans op afkeuring groot. Men zal trachten voor dit doel benzine te ver krijgen. De bijdrage door de slagers voor het slachten van een koe in de noodslacht- plaats bedroeg vijftig cent. Besloten werd dit op een gulden te brengen. Omtrent de huldiging van de heer Noordijk hebben we reeds een en ander verteld. De heer Noordijk zeide zeer ver rast te zijn en verzekerde, deze waardee ring op hooge prijs te stellen. „Ons werk is uiteraard niets bijzonders. Wij doen onze plicht, dat is: te trachten het alge meen beding van de veehouders zooveel mogelijk te dienen Texel leent zich als eiland bijzonder goed om idealen als b.v het tbc-vrij maken van de rundvee stapel te bereiken Toen ik tien jaar ge leden mijn praktijk overdroeg, kon ik nog meer lijd geven aan de tbc-bestrijding en voor de slachtplaats. Ik ben vastbe sloten in deze richting voort te gaan en ik hoop, dat het vereemgmgsleven op ons eiland ook in de toekomst vruchtdragend mag zijn*". Na de huldiging sloot de voorz. met 'n woord van dank voor de prettige bespre kingen de vergadering. De slachtplaats heeft nog nooit zoo'n goed jaar meege maakt, merkte spr. op, maar ik zou niet gaarne besluiten met de wensch uit te spreken, dat ook 1943 zoo'n druk jaar voor de noodslachtplaats mag zijn. J.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1