Heldengedenkdag 19(3 Wat Texels boeren moeten weten. Hederlandschs Volkseenheid tegen liet Bolsjewisme. DENK AAN 27 MAART Ned. Landwacht Texelsche Boeren in Oostland. JAARGANG. No. 5738. ZATERDAG 20 MAART 1943. EXELSCHE COURANT orgen worden de helden herdacht, de loop van deze oorlog zijn ge- ïveld. ok ons volk herdenkt morgen zijn len en onze gedafhten gaan op deze uit naar de mannen op de Grebbe- die hun soldatenplicht deden, zoo- lun die was opgedragen; en naar hen, daar in de Ned. Indische wateren iden, dat de geest van „Bestevaer" niet dood is en dat het niet lag aan rek aan moed, dat zij ten onder gin- en slotte, maar niet. in de laatste its, gaan onze gedachten uit naar hen, daar liggen begraven in de Russische :ten; naar hen, die hun leven gaven de redding van Europa en voor de ^deropstanding van ons volk. Wij danken alle stille en bekende hel- Bvoor hun bereidheid het hoogste of- r te brengen, dat een mensch kan bren ts zijn leven voor zijn naaste, voor zijn ilk' ■p deze dagen zijn wij met weemoed Kuld, dat zij niet meer in ons midden ■nen verkeeren om mee te werken aan i opbouw van ons vaderland. Wij had- <n hen daartoe zoo graag langer in ons leiden gehad, maar tegelijkertijd zijn we Hrotsch op, en danken wij God, dat in volk de oude heldengeest nog niet maar springlevend, t heeft dezer dagen nog een eenvou- oldaat zoo duidelijk getoond. Midden hel van het trommelvuur der hol istische aanvallen bleef hij op zijn en was hij door koelbloedigheid en luitvaardigheid tot ongehoorde presta- in staat. orgen herdenken wij onze helden. God een ieder onzer de kracht en ereidheid geven om met hun voor- d voor oogen ons te geven voor ons waar dit maar noodzakelijk is, als 3 moet met opoffering van ons leven liefde voor onze naaste, voor ons Ik OORDEEL VAN MR. PATIJN. Mr Patijn, die destijds minister van liven 1. zaken was; zeide in Febr 1938: )e[ Nederlandsche regeering meent nog lijjd goede redenen te hebben om Rus- nd niet te erkennen". En hij kon het Ptf-n- Sindsdien is er met minder reden ■[Moskou op 'n afstand te houden. Ja, ■jnoeten het bolsjewisme uitroeien. GERARD MOOYMAN. ■e 18-jarige ridderkruisdrager Gerar- Mooyman werd als zoon van een [slijter, te Apeldoorn geboren. Toen Irie jaar was, verhuisden zijn ouders Amsterdam, in 1928 naar Voorscho- Hij was de op een na jongste van fi gezin met acht kinderen. (De jongste ™u 'n meisje van 16 jaar). Toen Ge- Mooyman zich Febr. 1941 voor de ffen-SS meldde, was hij één c.m. te Maar twee maanden later was hij lang genoeg. Zijn moeder is in 1938 'erleden. Ook zijn vader heeft de groo- militaire successen van zijn zoon niet ogen beleven; hij is 21 Jan. 1942 over- jfltn Vader was een overtuigd voorstan- van de nieuwe orde. INVOERING ZOMERTIJD. ■e Burgemeester brengt ter openbare ■nis, dat ingevolge het besluit van den ioretaris-Generaal van het Departement in Binnenlandsche Zaken van 21 Octo- ïr 1942, op 29 Maart 1943, in den voor- iddag om 2 uur, de Middel-Europeesche giertijd weder wordt ingevoerd. Op dat (dstip worden de openbare klokken één Jr, te weten van 2 op 3 uur, vooruitge- Texel, 18 Maart 1943. De Burgemeester voornoemd RIJK DE VRIES. ■DRINGEN VOOR DE WAFFJEN-SS £N HET LEGIOEN. Hel SS-Ersatzkommando Niederlande ïelt mee: Nederlanders van Arisch bloed, in de gltijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), lichamelijk zoowel als geestelijk goed .vikkeld zijn en zich geheel kunnen n aan de eischen, die de opleiding stelt, kannen zich bij de genoemde ssen vervoegen, teneinde gekeurd te den. hans bestaat ook de mogelijkheid lot ftiding en dienstvervulling in Neder- nd, in een speciaal wachtbataljon. Ge- hsleden dezer vrijwilligers hebben ge le voorrechten als degenen, die dienen de Waffen-SS of het Legioen; kost- nersvergoeding, kostelooze ziekenver- png, extra levensmiddelen, enz. ijdens deze keuringen kunnen zich t diegenen melden, die tot de Ger- ansche SS in Nederland willen toe- ien. 1 Maart 9,00 Hengelo, Deutsches Haus 15,00 Zwolle, hotel Peters, Markt. 2 Maart 9,00 Groningen, Concerthuis, lestr. en 15,00 Leeuwarden, Huize aaf, Breedstraat. 3 Maart 9,00 Amsterdam, school Ie- ïweg 13. Volken bereiken eerst dan hun hoogste bloei, wanneer de enke ling bereid is tot het brengen van offers, die dienen om het geheel in stand te houden. Daarom is de heldenherden kingsdag van morgen geen phra se; hij heeft een diepe zin. Het is een dag van dankbaarheid, een dag van gebed en van bezinning. Naastenliefde kan alleen dan be hoorlijk tot ontplooiing komen, wanneer er geordende toestanden heerschen, want waar chaos is, daar is ook haat en nijd. Daarom is het als uitvloeisel van onze naastenliefde onze taak en plicht ons volk lief te hebben en te dienen. Waar deze liefde aanwe zig is, kan waarachtig heldendom ontstaan, want er is dan bereid heid tot dienen en het brengen van offers. Derhalve is het onze Christen plicht morgen onze helden te eerpn, die bereid waren voor ons volk en ons volk hun leven te ge ven. Zij deden hun plicht, zooals God die van hen verlangde. En mogen wij daarnaast onze geeste lijke bestemming getrouw blijven en we len met Christus voor oogen, dat geen aardsche macht ons kan overweldigen, wanneer wij op God blijven vertrouwen. En met nog meer overgave dan anders klinke het in ons hart en uit onze mon den: ..Mijn schild ende betrouwen, Zijt gij, o God, mijn Heer," Op u zoo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmer meer." WAAR HET OM GAAT. De' consequentie van de huidige be proeving van Duitschland is óf vernieti ging zonder strijd óf Strijd om de defini tieve vrijheid. Het gaat om sociale recht vaardigheid. Het heele volk gelooft aan de rechtvaardigheid en noodzakelijkheid van deze oorlog. (Minister Rosenberg.). VERKLARING VAN DUFF COOPER. ,,Er moet voor gezorgd worden, dat er na deze oorlog geen Duitsche natie meer is". Zoo sprak de Britsche minister Duff Cooper Vandaar zeker die terreur- aanvallen op Duitschland, waarbij ook de levens van burgers, van vrouwen en kin deren, niet worden ontzien en een reeks monumenten van groote historische en kunstwaarde in puin werd gelegd. Wan neer Londen daarmee zijn doel meent te bereiken, slaat het de plank mis. De wil om, ondanks alles de eindoverwinning te bevechten, wordt er juist door versterkt. DUITSCHLAND WERKT pOOR. Overal in het W.-Duitsche industriege bied wordt ondanks terreurvluchten, vastberaden en kalm verder gewerkt. De schade aan fabrieken is zoo gering, dat de productie ongestoord voortgang kan vinden. Onwrikbaar staat de meerder heid van het volk achter de Fuehrer, thans meer dan ooit. De storingsvluchten mogen onaangenaam zijn en dikwijls dood en verderf bregen onder de burgers, zij fnuiken niet de eensgezinde overwin- ningswil. Ze smeden het volk nauwer aaneen, stijven het in zijn onverzettelijk heid. Deze geesteshouding ifc vrijwel het belangrijkst, want wat baten ijzer en staal als.de hand, die het moet hanteeren, slap is of aarzelt? De Nederlandsche Landwacht is een territoriale landsverdedigingsorganisatie, die tot afweer van buitenlandsche en binnenlandsche vijanden bestemd is. Zij wordt in het raam van de Waffen SS op gesteld en door deze aangevoerd. De Ned. Landwacht 'is dus geen SS- formatie, maar is een soldatenformatie, die wordt ingezet onder leiding van de SS om het vaderland te verdedigen. De eed op de Fuehrer is die op Adolf Hitler als Germaansche Fuehrer, als hoogste mi litaire aanvoerder. Eindelijk is het dus zoover, dat binnen kort (weer Nederlandsche soldaten ook het eigen vaderland weer kunnen verde digen en dat wij niet hulpeloos en onge wapend moeten toezien, hoe land en volk worden bedreigd. Het is daarenboven zeer nuttig voor de geestelijke gezondheid van adspirant- bijltjeshelden te weten, dat de nationaal- socialisten wel niet over bijltjes beschik ken, maar wél over revolvers, geweren, machinegeweren en kanonnen. Daarom roep ik mijn kameraden op tot de dienst in de Nederlandsche Landwacht. Nederland herrijze! (Musser t.) De bevolking van Texel wordt uitgenoodigd deeT te nemen aan de viering van de Heldengedenkdag op Zondag 21 Maart 1943, waarvan de aanvang is bepaald op 10,30 uur op 't Soldatenkerkhof te Den Burg. DE ZON. Za. 20 Maart op 6,45; onder 18,52 DE MAAN. Za. 20 Maafrt op 17,18; onder 6,25 Volle Maan: 20 Maart 23,08 HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 20 Maart 8,51 en 21,08 Zo. 21 Maart 9,24 en 21,40 Ma. 22 Maart 9,54 en 22,09 Di. 23 Maait 10,25 en 22,41 Springtij 23 Maart. Weiderunderen. Weiders hebben een vergunning noodig om in het a.s. weideseizoen runderen op het bedrijf te hebben. Dit betreft uit sluitend hen, die gedurende de afgeloo- pen beperkingsjperiode geen vergunning hebben' gehad om bedrijfsvee op te zet ten. Men wende zich derhalve ten spoe digste tot zijn P.B.H. Wie in de stalperi- ode 1942-'43 rundvee mochten aanhou den, behoeven voor de weiderij geen extra vergunning meer aan te vragen. Emeltcnbestrijditig. Dit jaar worden wederom zemelen voor emelten-bestrijding beschikbaar ge steld; ditmaal in gereede vorm, dus in vergiftige toestand. Voorzichtigheid is dus geboden. De vergiftige zemelen worden alleen verstrekt ten behoeve van perceelen, wel ke door emelten zijn aangetast, met als norm 25 kg. vergiftigde zemelen per ha. Belanghebbenden dienen zich tot de PBH te wenden, onder opgave van de grootte der te bestrijden oppervlakte. De wrnd. Voedselcommissaris voor Noord-Holland. NAAR HET FRONT IN TUNES1E. Onophoudelijk vliegen Duit sche luchteskaders over de Middell. Zee. Ze voeren troepen en oorlogstuig aan voor de strijd aan het Tune sische front. (P.K. Hielscher, PBZ, Sch.) De heer A. J. Spelt spreekt in „Dc Lindeboom". Woensdagavond belegde de groep Texel der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden in De Lindeboom een openbare vergadering, welke weer stond in het teeken van de anti-bolsjewistische activiteit. De heer A. J Spelt zette uit een, wat de communisten al sinds jaren in hun schild voeren; hij onderschatte 't communistische gevaar niet en spoorde aan tot onverflauwde strijd. Nadat de heer C. Wonder, groepsleider, de aanwe zigen r onder wié we Burgemeester De Vries en echtgenoote opmerkten har telijk welkom had geheeten, verkreeg de heer Spelt het woord: Spr. ving aan met zijn teleurstelling uit te spreken over het feit, dat er nog nationaal-socialisten zijn, wie het aan echte strijdlust ontbreekt. Zij meenen, dat het ,,zoo maar" in orde komt. Geen sprake van. Er moet gestreden worden, willen wij ons volk voor de nat. soc. ge dachte wannen. Ruim 11 jaar geleden werd onze Beweging opgericht, maar on ze Leider had de strijdbijl al veel eerder ter hand genomen Spr. releveerde zijn stappen inzake- het Belgische Verdrag. Mussert heeft er toen zorg voor gedragen, dat er geen verdrag werd gesloten; ons volk werd hierdoor vpor een nationale ramp gespaard. Hij wist daarmede te vens de val van de toenmalige minister van buitenlandsche zaken, Jhr. Mr. van Karnebeek, te bewerken. In 1931 bond ERGENS IN WIT-ROETHENIE. Nederlandsche Vrijwilligers in de Sov jet-Unie. (SS PK Grosmann O-H P c)* 24 Maart 10,00 Utrecht, Wehrmacht- heirn, Mariaplein. 25 Maart 10,00 Amersfoort, Dienstge bouw, Leusderweg. 26 Maart 10,00 Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. 25 Februari 1943. Zoo zijn we dan al weer een maand in enze „Stelle"; de motpr draait weer op volle toeren, temeer daar het hier de laatste 14 dagen al niet meer vriest, een enkele nachtvorst uitgezonderd. Men re kent hier op een vroege zaaitijd. Met koortsachtige haast brengen we alles daarvoor in gereedheid. Maar voor ik over* de ^arbeid verder ga, moet me nog iets van het hart: We hebben een fijne vacantie gehad en dan zie je je mooie landje weer eens met zoo'n hooge cul tuur, waarschijnlijk het eenige "plekje ter aarde, dat nauwelijks is te evenaren. Als men dan na zoo'n vacantie van ruim 'n maand weer hier komt, in het „Arbei dersparadijs van Stalin", dan zie je weer al die verdierlijkte toestanden. Dan kun je je weer niet voorstellen, dat de men- schen hier zoo kunnen leven, in die zwijnderij en drek. We vernemen uit 'n Nederl. dagblad, dat in Holland enkele gemeene sluipmoorden zijn gepleegd. Laat men eens een proef nemen. Poot eens een stukje bolsjewisme over in Hol land, of neem hier eens een kijkje. Mo gelijk, dat men er dan anders over denkt en beter zijn plichten verstaat te genover Volk en Vaderland, gezin en zichzelf. In onwetendheid plegen velen met hun gedachten en daden het groot ste verraad tegenover de gemeenschap. Laten we hopen, dat zij toch zichzelf nog eens weten te vinden. Het gaat immers om de heele Westersche beschaving. Wij, die dagelijks de voorbeelden weer zien, denken er anders over. En een ieder, die het hier zi#t, kan er niet genoeg voor waarschuwen. Ziezoo, dit moest me toch eerst eens van het hart. Met de meeste spoed laat ik alle werk tuigen, machines en wat er ook anders is, dat "reparatie of verbetering behoeft, naar de werkplaats (M.T.S.) komen. Al les wordt hier goed nagezien, om, als straks het zaad aan de schoot der aarde kan worden toevertrouwd, al het gere pareerde weer naar de landgoederen te rug te kunnen dirigeeren om de voor jaarsbestelling zoo vlug mogelijk te doen verloopen. De sneeuw, die hier van 25 tot 40 cm. hoog lag, is practisch weg en laat zich aanzien, dat de voorjaarszaal vier tot zes weken vroeger valt dan vo rig jaar. Toen wij hier vorig jaar een paar dagen voor Juni aankwamen, wer den er nog veel aardappelen gepoot, wat naar Hollandsche begrippen wel beden kelijk laat is. Als het weer zoo doorgaat, vangen we begin Maart al met de uit gifte van zaaigranen aan. Ik heb nog geprobeerd op een ceptraal punt voor de uitgifte alle granen te ontsmettten. Een droogtrommelontsmetter is best zelf te maken, maar de ontsmettingsmiddelen heb ik nog niet kunnen bekomen, alhoe wel er wel hard aan gewerkt wordt. Stuif brand kwam vorig jaar in alle gra nen vrij veel voor en zonder bestrijding zal die kwaal niet te onderdrukken zijn: daar betrekkelijk weinig origineel zaad wordt ingevoerd, dat wellicht wel zui ver is. Jaap Roeper was gisteren voor zaken in de stad. Hij kon niet meer weg. Piet heeft hem met de motor en zijspan mee genomen. Toen is hij bij ons geweest voor een nacht. We hebben een gezellige avond gehad. Met de beste wenschen en groeten van de Oostland-boeren GERT EN PIET SCHOORL. TUSSCHEN VORST EN DOOL Wanneer het nu eens vriest en dan weer dooit, worden aan de troepen wel heel zware eischen gesteld. Niet zelden zijn de loopgraven dan voor een deel met water gevuld. Men heeft dan de keus: óf er doorheen v/aden óf op de wijze, hierboven in beeld gebracht, zijn weg vervolgen. Dit laatste is daar de vijand je zoo gauw onder schot heeft de gevaarlijkste. (P.K. Etzgold, Sch.) Morgen geen wedstrijdsport (Helden herdenkingsdag). Ned. O. Compagnie meldt, -dat tot .nu reeds 200 boeren en tuinders naar Oost- land vertrokken. Voor Brouwgerst 1943 wordt per 100 kg. een gld toeslag boven de voor gerst vastgestelde prijs betaald. Aardappelen. Max. prijs kleiaardappe- len 9.5 ct.; zand-, veen- en duinzandaard appelen 8,5 ct. per kg. De Zomertijd wordt in de nacht van 28- 29 Maart ingevoerd. Vóór u Zondagavond 28 Maart naar bed gaat, de klok e-en uur v o o r u i tzetten. Voor het binnenhalen v.d. oogst zal de overheid bijzondere maatregelen treffen. Ook de schooljeugd, wordt zoo noódig, in geschakeld. Ook, zoo noodig, arbeiders uit andere bedrijven, misschien ook bepaal de gedeelten der bevolking. Inkwartie ring op groote schaal zal noodig zijn, daar men de arbeiders zóo dicht mogelijk bij 't werk wil onderbrengen. onze Leider met enkele kameraden de strijd aan tegen het verdeeldheid bren gende parlementaire stelsel. Spr. was toen nog lid van de nat. boeren- en tuin- dersmiddenstandspartij, maar al spoedig begreep hij, dat alleen het nat. soc. in de toekomst in staat zou zijn, een leidende positie te bekleeden. Spr. herinnert aan de jaren van strijd, van hoon en verne dering. Toen de leider voor het eerst door Utrecht marcheerde 600 man volgde hem werd er meewarig naar gekeken, gelachen en gezegd: „Wat denken die lui toch wel? Wat verbeeldt die ingeni eur zich toch eigenlijk? Moet die het volk tot eenheid brengen?" Een jaar la ter marcheerde 6000 man door Utrecht. Meer en meer verstond men de roep van de nieuwe tijd, zag men in, dat het uit eindelijk zou gaan om de vraag: Mussert of Moskou? Toen het jaar daarop in het R A.I.-gebouw te Amsterdam een bijeen komst werd gehouden, was het aantal nat. soc. strijders, aldaar bijeen, tot 16000 gestegen. Ik herinner me nog de leelijke gezichten van de joden, die riepen: „Hé, wat moet die vuile paardenkooper daar bij, hé boer!" en andere scheldwoorden. Dat sloeg op mij. De communisten de monstreerden tegen ons en kwamen op de proppen met leuzen als: „Fascisme is moord", e.d Dat scheen indruk te maken; onze rijen werden 'n oogenblik verbroken. Toen kwam in 1935 de eerste verkie zingsstrijd, waaraan ook wij zouden deel nemen. Veertien dagen lang was ook ik met mijn medewerkers dag en nacht be zig propaganda te maken. Resultaat: Acht pet. van het volk schaarde zich achter onze vaandels Dat was geweldig, iets ongekends in de geschiedenis. Nieuwe partijen toch mochten zich gelukkig prij zen als ze 1 pet. meekregen. Er kwam eenige vrees in de gelederen van onze tegenstanders. Er moest raad worden ge schaft. En wat zagen we? Uiterst rechfs en uiterst links sloten zich aaneen onder de leuze. „Eenheid door democratie!" Een kolfje naar de hand van de joden! Aller lei maatregelen werden daarop getroffen om onze Beweging dwars te zitten, een kopje kleiner te maken liefst. Het zwarte hemd moest uit, de W.A. moest van de straat, 'er kwam een ambtenarenverbod, ptc. Colijn liét zijn macht niet ongebruikt: „Ik zal tot het laatst van mijn levens avond tegen hen strijden!" heeft hij eens gezegd, 't Is hem anders vergaan: Hij heeft zijn pijp eerder moeten uitkloppen. Eerst heeft hij nog een poosje in Valken burg „gelogeerd". Daar werd in de kerk en elders heftig tegen hem gedemon streerd, zoodat de Overheid hét maar beter vond, hem een veiliger plaatsje aan te biedenColijn, de man met de aartsvaderlijke stem. van rustig slapen gaan! Niet alleen hij, maar alle anti-rev. voormannen hebben ons volk daardoor ontzettend veel scha berokkend. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1