Redder van de Cultuur van het Avondland Wat Texels boeren moeten weten. Germaansche SS in Nederland. WERELDNIEUWS Beperkt Uw Eiectriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. BINNENLAND 56e JAARGANG. No. 5747. WOENSDAG 21 APRIL 1943. TEXELSCHE COURANT PROCLAMATIE VAN GOERING. Aan de oproep van Rijksmaarschalk Goering aan 'het Duitsche volk op Hit ler's verjaardag is het volgende ontleend: Met een warm en ontroerd hart biedt het geheele Duitsche volk vandaag de Fuehrer zijn gelukwenschen aan. Voor hem en zijn werk smeekt het in de zware oorlogstijd de bescherming en de zegen van de Almachtige af. Moge een gunstig lot de Fuehrer ook in het komende jaar kracht en gezondheid schenken. In de sterke hand van de Fuehrer be rust het Duitsche lot. Welk een onbuig zame kracht er van hem uitgaat is in de afgeloopen wintermaanden opnieuw be wezen. Hitler's geest en wil. De geest en de wil van de Fuehrer doorgloeiden de heldhaftig strijdende Duitsche weermacht en voerden haar uit de verdediging vol offers weder naar de zegevierende aanval. In de gigantische worsteling met duizendvoudige tegen stand, vervult de Fuehrer^ zijn leven van bevrijder van 't vaderland en redder van de cultuur van het Avondland. Ee^ lichtend voorbeeld. Hij gunt zich geen rust, op hem rust een bijna bovenmenschelijke last van ar beid. Zijn eenvoudige, soldateske houding VOORZICHTIG MET VUUR IN BOSCH EN HEI. EEN VOLK, EEN DOEL. f Onze mannen van het oostfront bewij zen door hun heldenmoed, uA het ware hout gesneden te zijn. Iedere Nederlan der heeft het recht trotsch te zijn op de ze, onze beste vertegenwoordigers, maar hij heeft tevens de plicht zich achter hen te scharen en zich in te zetten met al zijn kunnen, omdat wij allen hetzelfde doel hebben. Nederlanders, kent uw plicht Een klein begin uwerzijds is storten op giro 432100 Verzorgingsfonds van het Vrij willigerslegioen Nederland. MEEUVVENEIEREN. De Burgemeester der gemeente Texel maakt, ten verzoeke van den Jagdoffi- z:er te Texel bekend, dat het rapen, enz. van eieren van meeuwen in deze ge meente verboden is. Zij, die van andere zijde een vergun ning tot het rapen van eieren van meeu wen mbchten ontvangen, hebben tevens- een vergunning noodig van den Jagd- offizier. Texel, 20 April 1943. De Burgemeester van Texel, RIJK DE VRIES. OPENSTELLING SECRETARIE. i De Burgemeester van Texel brengt ter olgemeene kennis, dat de gemeente-se cretarie en het bureau van den burger lijken stand op Zaterdag 24 April'1943 uitsluitend geopend zal zijn van 1213 uur. Texel, 20 April 1943. De Burgemeester van Texel, RIJK DE VRIES. MEDEDEELINGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. SLUITING Distributiekantoor Goeden Vrijdag en Tweeden Paaschdag. In verband met sluiting van het Distri butiekantoor op Goede Vrijdag dienen de winkeliers, die Vrijdag inleverden, dit i te doen op Donderdag 22 April a.s., 's morgens. Formulieren voor Textiel kun- in plaats van Maandag nu Dinsdag wor den afgehaald. Zij, die behooren tot dè personen, die op de vierde Maandag der maand schoe- nenfoi muiieren afhalen, kunnen dit nu doen op Dinsdag 27 April a.s. ('s mor gens) De Distributiedienst. Laatste gelegenheid tot het afhalen van de nieuwe kaarten voor levensmid delen, zware arbeid, brandstoffen voor kookdoeleinden, petroleum voor kook- doeleinden, afgifte formulieren voor win- terbrandstoffen wordt geboden DON DERDAGMORGEN 22 APRIL A.S., van 912 uur in het Fanfaregebouw aan de Wittekruislaan te Den Burg. Na deze gelegenheid kunnen de niet—afgehaalde kaaten NIET meer verkregen worden op het- Distributiekantoor. De Distributiedienst. Versnapervngsbonnen 13, 14 en 15 nog geldig tot en met 1 Mei. Aardappelen. Op bon 554 van 18-24 April één kg. (extra.). Peulvruchten zuïlen niet overal rladë- lijk op bon 552 verkrijgbaar zijn. De vetvoorziening van ons land is ver zekerd daar 't koolzaad een goede oogst belooft. Wellicht wordt voor het vee nog een hoeveelheid raapkoeken toegewezen. Dan zou ook de melkproductie weer wat stijgen. (Handelsblad.) Suiker. In de a.s. herfst zal gedurende 4 achtereenvolgende weken geen suiker worden verstrekt. Ieder wordt aangera den, daarmee nu reeds rekening te hou den Zoo mogelijk zal echter de bezui nigde hoeveelheid te zijndr tijd weer be schikbaar worden gesteld. (Suiker v. d. nieuwe oogst komt niet voor Nov.) en zijn volkomen, tot elk offer bereid zijnde, plichtsvervulling geven ons allen een lichtend voorbeeld. Wij volgen hem ijverig na, thans meer dan ooit, want het gaat om overwinning of vernietiging. De tijd der hardste en beslissendste be proeving van ons volk en van elk afzon derlijke Duitscher is gekomen. Wat wij de Fuehrer in de afgeloopen jaren, be zield door de door hém bevochten suc cessen vol vreugde hebben beloofd, zullen wij thans in de zwaarste stormen van de ze oorlog getrouw nakomen. Onwankelbare trouw en vastbe sloten wil. t Laat ons met daden, mijn Duitsche volksgenoöten, vandaag en in de toe komst onze onwankelbare trouw aan de Fuehrer en onze vastbesloten wil tot me dewerking aan zijn groot werk verkon digen. Toonen wij ons in het beslissende tijdperk van onze geschiedenis zijn dap pere, niet te overwinnen strijders voor ons trotsche, eeuwige Duitschland. Rich ten wij onze blikken vast op onze plicht, vervullen wij onder uiterste inspanning van krachten en naar beste kunnen wat het dagelijksche leven van de oorlog van ons eischt. Dat zij ons geschenk op de •54ste verjaardag van onze Fuehrer. SCHOENENRUILBEURS-N. V.D. De Nederlandsche Volksdienst geeft morgenmiddag op het Raadhuis weer ge legenheid tot het ruilen van schoenen (4- 5 uur). Vervoer van schapen. 0 Voor schapenvervoer worden alleen gelei'debiljetteri afgegeven, wanneer de schapen gemerkt en in het schapenboek je genoteerd staan. Inlichtingen geeft de PBH. Voor Stamboekschapen wende men zich tot het Stamboek. Verplichte schapenlevering, Aan schapenhouders, die hun schapen r.aar elders hebben verkocht zonder te hebben voldaan aan hun verplichte scha?, penlevenng, zal een aanslag in de rund veelevering van 200 kg. voor elk ver plicht nog Ic leveren schaap worden op gelegd. Inlevering persdraad. Vrijgekomen persdraad moet bij hande laar worden ingeleverd. Men krijgt daar voor een verklaring. Deze verklaring moet worden ingeleverd bij de aanvraag van een aankoopvergunning of van een toewijzing uit eigen oogst en wel bij P. B H. (2 kg draad per 1000 kg. hooi of stroo) Ontbreekt deze verklaring, dan wordt 10 gld. boete per 1000 kg. ópgelegd. Vlas, oogst 1943. De telers in Noord-Holland moeten de uitgezaaide oppervlakte vlas, oogst 1943, opgeven. Binnenkort krijgt iedere teler, die in 1942 vlas geteeld heeft, een for mulier, dat voor 1 Mei 1943 ingevuld teruggezonden dient "te worden. Zij, die het vorige jaar geen vlas verbouwden, doch wel vfas voor de oogst 1943 hebben uitgezaaid, .zijn verplicht een formulier aan te vragen bij hun PBH. Zij, die zaai- klaar land verhuurd hebben, dus geen vlas voor eigen rekening telen, moeten géén opgave doen. Schapen mogen sinds April weer ge markt worden. In jongvee en stieren mag weer gehan deld worden, maar de markten blijven voor dit rundvee voorloopig nog gesloten. Biggen mogen voor niet meer dan vier gld. per week worden verkocht. Met na druk wordt hierop nog eens gewezen Overtreding wordt streng gestraft. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1782. Geboortedag van de opvoedkun dige Friedrich Fröbel (Oberweiszbach). 1835. Begonnen met de indijking van Eierland 1937. De heer J. J. van der Vlies tot directeur van T.E.S O. benoemd. EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Woensdag: 17,30 Over C. Busken Huet; 19,00 Bij de verjaardag van de Fuehrer; 12,30 (II) Bollen en boeren op Texel; vraaggesprek met dorpsboerenleider Joh. Parlevliet; 15,30 (II) Kunstbesef, publiek en critiek; 18,45 (II) Ned. Landstand be antwoordt vragen. Donderdag: 19,00 Neerl. stem van het oostfront, 12,30 (II) Bijenteelt; 14,00 (II) Bijbellezing; 17,00 (II) Uit het krantenle ven; 18,45 (II) Praatje van Max Blokzijl; 19,55 (II) Voor boer en tuinder, 20,45 (II) Herman Schrijver spreekt over nieuw leven in de Taaltuin. Vrijdag: 19,00 Parcifal, klankbeeld, 19,30 Parcifal, opera, le deel; 11,00 (II) en 14.00 (II) Passiemuziek, Bach; 16,00 (II) Godsd uitzending; 18,45 (II) Sport; 19,55 (II) Voor boer en tuinder. DE ZON, Wo. 21 April op 7,32; onder 21,47 DE MAAN. Wo. 21 April op 23,00; onder 8,30 Laatste Kwartier: 27 April 10,51 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 21 April 10,57 en 23,14 Do. 22 April 11,32 en 23,51 Vr. 23 April 0,31 en 12,11 Springtij 22 April. TANKBOOT GAAT ONDER. Onder de schepenwelke de laatste v/eken door Duitsche strijdkrachten tot zinken werden gebracht, bevonden zich verscheidene tankbooten. De toto laat de honderden meters hooge rookwolk zien van een juist getorpedeerd tank schip (PK-Kriegsmarine, Sch.) PLECHTIGHEID TE AVEGOOR. Uitreiking Reichssportabzeichen. In het scholingskamp Avegoor heeft SS-Gruppenfuehrer en Generalleutnant oer höhere SS und Polizei, Rauter, aan 62 mannen der Germaansche SS in Ne derland, van wie 32 de uniform droegen van rijks- en gemeentepolitie, Jiet Reichs- sport-Abzeichen uitgereikt. Tevens open de hij daarbij de nieuwgebouwde fraaie turn- en exercitieh^l. SS-Gruppenfuehrer Rauter, de voor man der Germaansche SS in Nederland, SS-Standartenfuehrer Feldmeyer en de commandant van het scholingskamp Hauptsturmfuehrer dr. Brendel, hebben daarbij de taak der Germaansche SS opnieuw belicht en gewezen op het doel, dat door haar met lichamelijke opvoe ding wordt nagestreefd, namelijk: het aankweeken van een soldateske levens houding, het vormen van weerbare man nen, van een weerbaar volk. Deze plechtige uitreiking van het Reichssportabzeichen. welke buiten het Duitsche rijk in Germaansche landen voor het eerst in Nederland geschiedde, beteekende als zoodanig niet louter een symbolische uiting van de levensbeschou wing der SS. Bovendien proclameerde SS-Gruppen fuehrer Rauter een op 19 en 20 Juni a s. ter gelegenheid van het Zonnewende- leest voor alle SS-mannen te houden drie-kamp, welke over alle Standarten een beeld zal geven van de door hen be reikte graad van weerbaarheid. Gruppenfuehrer Rauter speldde per soonlijk de mannen het /Abzeichen op de borst. De plechtigheid werd besloten met het zeggen en zingen van spreuken en liederen, die het soldateske karakter der bijeenkomst tot uitdrukking brachten. Daarbij werd een oproep voorgelezen, die dc groote koning Frederik van Pruisen vo0r een beslissende slag tot zijn regi menten richtte en waarin deze appelleer de aan de soldatendeugden. WAAROM HEB IK NOG GEEN KOLEN ONTVANGEN? Het regende klachten over een kolen handelaar te Zwolle. Tientallen van zijn klanten ontvingen mets. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat deze handelaar een* aanzienlijk bonnentekort had, veroorzaakt, doordat groote hoe veelheden kolen in de zwarte handel waren verdwenen. Dit beteekent. dat talloozen de kolen, waarop zij recht hadden, niet ontvingen en dat deze ten goede zijn gekomen aan lieden, die in slaat waren een prijs te betalen, welke vet uitgaat boven de vastgestelde prijs. Dit beteekent diis ook, dat vele beter gesitueerden zich deze winter gewarmd hebben aan de kolen van landgenooten met een minder rui me beurs. Dat zijn de gevolgen van de zwarte handel! Wij hebben alle recht op dezelfde rantsoenen; wat de een zich in de zwarte handel boven die rantsoenen aanschaft, ontneemt hij een ander. Geen waarachtig, sociaal-voelend Nederlander zal zich met dergelijke misdadige prac- tijken inlaten. TEXELSCH DIALECT. meister, burgemeistcr (verouderd), meester, burgemeester; op merode gaan, op onderzoek gaan; in het Ned „op marode gaan", naar 't Fran- sche „aller Ia maraude", gezegd van soldaten, die op het platteland uit stelen gaan; in N. Ned. ook. gaan pierewaaien, scharrelen, metiense, meteen; ergens de meug in ete, zooveel er van eten, dat men het vooreerst niet meer lust; VOOR ONZÊ KONIJNENHOUDERS. Luistert a.s. Zaterdag naar de radio uitzending over het nut van konijnen- houden: Vraaggesprek met H.A Roozen- óaal (Hilversum II, .12,30-12,45). Engeland nam 471 Ncd. schepen. Bij het begin van de oorlog heeft En geland wel 471 £Jederlandsche schepen in beslag genomen, met elkaar wel'216,000 ton. Op deze schepen zouden 8000 Neder landsche zeelui varen. (Hannoversche Zeitung) 16379 Engelsche vliegtuigen neergehaald door de Duitschers. Gerekend tot eind Maart van dit jaar hebben de Duitschers in deze oorlog 16379 Britsche vliegtuigen neergehaald. Voor wat Europa en het Midden-Oosten betreft komt Londen in 3V2 jaar tot 7476. Dit laatste klopt niet met de feiten. (D N.B.) Bommen op Denemarken. Tot dusver hebben Britsche vliegers boven Denemarken 2000 brisant- en 10,000 brandbommen laten vallen. 34 Denen werden gedood. Het land had be trekkelijk weinig van aanvallen te duch ten, maar dikwijls komt 't voor, dat die vliegers, om hun toestellen lichter te ma ken, de bommen maar laten vallen, wan neer ze tot terugkeeren worden gedwon gen (HN.D.) Bommen op Brugge. Ook de woonwijken van de aan monu menten zoo rijke stad Brugge werden aoor de Britsch-Amerikaansche bommen werpers niet gespaard. Een vrij sterke formatie heeft daar Woensdagmiddag verwoestingen aangericht Eenige bur gers vonden de dood. Duitsche luchtafweer hoekt record. De Duitsche luchtafweer heeft op 16 en 17 April wel 123 vliegtuigen neerge haald Van de bommenwerpers, die Za terdag woonwijken in Bremen teisterden weiden er 20 neergehaald. Vpn de Duit sche jagers gingen er twee verloren. In 13 uur tijds bracht de Duitsche luchtaf^ weer 70 vliegtuigen ten val! Een record Zelfs Engeland geeft toe, dat de Duit sche luchtafweer steeds meer slachtof fers maakt. Bommen op Engeland. De laatste dagen worden in toenemen-1 de mate luchtaanvallen op belangrijke militaire doelen in Engeland uitgevoerd Zoo legende het een half uur bommen op de groote industrieterreinen van Chelms ford. Vooral dc kogellagerfabriek, die men daar heeft, met wel 10,000 man per soneel, werd getroffen. Tot varen gedwongen. Veel zeelui is vanwege de gevaren, die hun dooi de Duitsche duikbooten be dreigen, de schrik om het hart geslagen. Maar nu heeft het Amenkaansche Con gres een wet aangenomen, die ook vreemde zeelui dwingen kan„ dienst te nemen op voor Amerika varende sche pen. Zoo worden zij de dood ingejaagd!. (DAZ.) Von Horthy bij de Fuehrer. Ook de Hongaarsche rijksregent heeft een tweedaagsch bezoek aan het hoofd kwartier van de Fuehrer gebracht. De besprekingen kenmerkten zich door haar hartelijk kar^cter. De Fuehrer en de Rijksregent gaven beiden uitdrukking aan huii vastbeslotenheid de oorlog on wrikbaar tot de eindoverwinning voort te zetten Dé strijd in Tunis. Dc laatste dagen van de afgeloopen week is er aan het Tunesische front niet yeel van beteekenis gebeurd. In de vorm van een halve cirkel ongeveer #taan dé troepen van de Spil rond de steden Bi- zerta en Tunis geschaard. Ze vormen een vrijwel aaneengesloten front. Doordat Rommel nagenoeg al zijn zware wapens heeft kunnen behouden, mag de vuur kracht met gering worden geacht. In middels wijst alles er op, dhl de Britten en Amerikanen een nieuwe slag voorbe reiden De voorname rol van Roemenië. In verband met het onderhoud Hitler- Antonescu wijzen Duitsche politieke krin gen er nadrukkelijk op, dat Roemenie in de raad van het nieuwe Europa een der meest vooraanstaande plaatsen inneemt Door zijn economische en militaire pres taties heeft 't een essentieel aandeel aan de strijd voor de vrijheid van het conti nent. Ook geografisch gezien is de posi tie van Roemenië van het grootste be lang. Wanneer maarschalk Antonescu thans de vastbeslotenheid van zijn volk te kennen geeft om de strijd tot de over winning zonder compromis voort te zet ten, moet aan deze uitlating in deze be slissende fase van de oorlog de grootste beteekenis gehecht worden. Austrhlië in gevaar. Met de dag pakken zich donkerder wol ken boven Australië samen. De Japan ners hebben in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan nu zooveel strijdkrachten samengetrokken, dat de kansen op een inval niet gering zijn. Reeds werd van het tot zinken brengen van verscheidene geallieerde transportschepen en vliegtui gen melding gemaakt. Volgens generaal Blarney, de opperbe velhebber van de Australische land strijdkrachten, zouden wel 200,000 Ja panners gereed staan om Noord-Austra- lië binnen te vallen. Daar komt bij, dat volgens berichten uit Japan de# duikboot oorlog zoowel in de Indische als in de Stille Oceaan aanmerkelijk zal worden verscherptGeen wonder, dat men zich in Australië ernstig ongerust maakt over de nabije toekomst. De Australische premier gaf toe, dat zijn land zich tegen over een doodelijke bedreiging geplaatst ziet; hij kon niet ontkennen, dat de om vang van de Japansche aanvallen groo- ter en grooter worden. Op verscheidene N.V. T.E.M. eilanden aan de Noordkust," waar in 1&41 nog Australiërs stondenr hebben zich nu de Japanners genesteld. „Australië wordt met een groote aanslag bedreigd". Zoo sprak de Australische minister van lucht vaart. Inderdaad kan men zich daar op groote gebeurtenissen voorbereiden. De bomaanval op Rotterdam. Er zijn thans 260 lijken geïdentificeerd. Het Girokantoor Den Haag is a.s. Za terdag gesloten. Haarlem's Bisschop laat Paaschzon- ciag m^felle kerken van het bisdom voor Rotterdam collecteeren. Bijdrage Ned. Landstand. Wie niet be taalt, kan meteen gerechtelijk worden vervolgd. Onder de slachtoffers van het bombar dement te Rotterdam bevond zich de be kende arts J. Vader met zijn vrouw en vijf kinderen. Het slachten van honden en katten is op straffe van 30 dg. of 1000 gld. boete verboden.„Ook het verkoopen, weggaven, enzvan honden- en kattenvleesch. In een sloot onder een brug op 100 meter van de spoorlijn A'dam-Bussum zijn bij Naarden de in stukken gesneden lijken gevonden van twee meisjes van resp 11 en 18-19 jaar. Dr. Hulst, die de sectie verrichtte constateerde, dat dit vreeselijk misdrijf reeds 2 jaar gele den is gepleegd. Clandestiene wolhandel bezorgde weer 40 personen in het Gooi een procesver baal; 13 werden opgesloten. 6000 slip overs, voor f 120,000, werden in beslag genomen, ook veel spinnewielen en wol. Zonder vergunning liet 'n landbouwer te Etten een huis bouwen. Dat moest hij natuurlijk weer laten afbreken, maar daar zorgde een fiksche windstoot voor. Het huis stortte ineen, alle zeven inwo ners (onder wie een kindje van 8 mnd.) onder het puin bedelvend. Geen persoon lijke ongelukken van beteekenis. Na tuurlijk was 't huis van mfnderwaardig materiaal opgetrokken (Handelsblad.) Een stad in West-Nederland is vorige week het slachtoffer van een Britsche aanval geworden: 53 dooden, 60 zwaar en 60 licht gewonden. Veel huizen ver nield en beschadigd, ook een kerk. De bommen vielen omstreeks 7 uur 's avonds in een dichtbevolkte arbeiders wijk. Onder de dooden bevinden zich 2^) Vrouwen en 11 kinderen; onder de ge wonden: 32 vrouwen en 15 kinderen. De siemming der bevolking is gedrukt en verbitterd. Een brandbom trof in het centrum der stad een kerk van cultu- reele en historische waarde.*Gelukkig kon de brand bijtijds worden gebluscht. Ook het getroffen raadhuis kreeg weinig scha de. In de blusschings- en reddingswerk zaamheden hadden Duitsche weermacht, W.A. en Jeugdstorm een werkzaam aan deel. (Handelsblad.) WAT ZEGT DIE NAAM? 35. Santpoort, d.i. „heilige poort" (Sancta Porta).* 36. Heemstede, „woonplaats", „stede" (plaats) van het heem (erf, woonplaats, woning). ^37. Voorst, d i „bosch, woud" HISTORISCHE NOOTJES De gemeente Texel telde 1 Januari 1856 1172 huizen, 6109 inwoners. 1943 2244 huizen, 8777 inwoners. Gemiddeld per huis: 1 Jan. 1856 5,21 bewoners. 1 Jan. 1942 3,91 bewoners. 1856: Volgens Allan; 1942-43 C. B. Stat. In Frankrijk zijn tot 6 April 6540 burgers door Britsche bommen gedood. In de Caraïbische Zee heeft een Duitsche duikboot een Amerika'ansch vrachtschip tot zmken gebracht. Een Finsch geleerde vond een nieu we methode uit voot suikerbereiding uit hout. .Over Japan zal in komend jaar worden beslist" (Japansche premier To- jo). Zaterdagnacht zijn op Groot-Lon- den bommen van zwaar kaliber gewor pen. Boven Tunis verloren de Anglo- Amerikanen in Maart 287 vliegtuigen. Xangs de heele Z.-Afnkaansche kust zijn duikbooten waargenomen", meldt Kaapstad. De Deensche koning moet het bed houden wegens een lichte aanval van galsteen. „We moeten fneester in de lucht zijn, om Australië doeltreffend te kunnen verdedigen' (Generaal Mac Arthur). -Het Vaticaan-knjgsgevangenenbu- reau verzocht Moskou vergeefs inlichtin gen omtrent krijgsgevangenen en ver misten „Japan staat klaar om luchtaanval len op de Amerik wolkenkrabbers te doen. Dan zullén de illusies .van de Ame rikanen wel verstoord Worden". (Gene raal Toyo). Met het oog op de Britsch-Ameri kaansche boirfhanvallen zijn alle kost baarheden uit bibliotheek en musea van het Vaticaan verwijderd.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1