AAA Bedrijfsappèl Ned. Arbeidsfront. Distributie. Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. nch t geva a r i niet te lef on e ere is WERELDNIEUWS Gemengd Nieuws 15 April t.m. 1 Mei 18 A brood 4 rants, brood of gebak 18 B brood 1 rants. B 18 beschuit 1 rantsoen 18 A aardapp. 2 kg. aardappelen 18 B aardapp. 1 kg. 18 tabak 1 rants, tabak Van 18 April tot en met 1 Mei 1943. 17 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 17 B vleesch 0,25 rants. 4-23, M-19 reserve l'/< rants, vleesch. M-21, M-23 reserve 2l/a rants. Vleesch Aardappelen: van 26 April—1 Mei op nieuw 1 kg. extra (bon 555). Petroleum: van 22 April13 Juni op elk der bonnen 07 en 08 van bonkaart U 215 kookdoeleiriden: één liter. Tabak. Voortaan wordt voor hen, die eer. tabakskaart bezitten, als regel slechts één rantsoen tabak (20 sigaret ten, 10 cigarillos, 5 sigaren of 25 gram tabak) per week beschikbaar gesteld HANDELSREGISTER. Bestuurswijziging: N V. T.E M. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING C D„ Oudeschild f2 50. JACHT OP TEXEL. De Luistergids van de BNO vermeldt voor Vrijdag 30 April: 20,45 (Hilv I) Een ontmoeting met de jachtopziener in het jachtgebied op Texel.,. EXAMENS. Onze plaatsgenopte mej. M. van den Ban slaagde te Alkmaar voor chemisch analiste. Zij volgde daartoe een cursus te Den Haag, leider Dr. Maks GIFTEN WITTE KRUIS. C. S Den Burg "f 2,—; C. D., Oude schild f2,50; B-, Den Burg f 1,P. B., Oosterend f5,—; J. E., De Cocksdorp f 1,J N., Oudeschild f 2,Mej. G. W. f 1,—. INGEKOMEN PERSONEN Aagje Roos van Den Helder, Brakke- veldweg 22 naar S 30. Clemens Schafer van Duitschland naar Oudeschild 388. Max R. Otto idem TEN DIENSTE ONZER LEZERS. Naslagweiken op nagenoeg elk gebied kunnen op het bureau van ons blad door lezers kosteloos worden geraadpleegd; uitgeleend worden deze boeken echter niet! VRIJSTELLINGEN. De bekende vrijstellingen kunnen bij de plaatselijke bureauhouder P. Dros Bz. worden afgehaald: Woensdag 28 April voor wie geboren zijn in 1914-1913, 29 April: geboren 1912, 1911 en 1910; 30 April: geboren 1909, 1908, 1907; 1 Mei: geb. 1906 en 1905. VERTROKKEN PERSONEN. Jan Roorda en gezin van C 86 n. Den Helder, Jan Verfailleweg 34. Anna Ott van De Cocksdorp 31 naar Neumarkt Duitschland. Joh. Klinge en echtgen. van K 27a n. Rijswijk, Jaagpad 89 Johanna H. Janssen Smit van De Cocks dorp 16 n. Ermelo, Da Qostalaan 3. Adriaan J. Hoogerwerf en gezin van Den Hoorn 98 n Den Helder, Balistr. 45 Elisabeth Timm van Den Burg, Wever straat 95-97 n. Hoek van Holland. AGRARISCHE BEZETTINGSSCHADE. Schade aan landbouw, tuinbouw of boomkweekerij, ontstaan door handelin gen der D. W., (Bezettingsschade), kan worden vergoed. Om voor vergoeding in aanmerking te komen, moet men opgave doen van ont staan der schade. Op Texel wende men zich tot de secretaris der commissie Texel van de Stichting Landelijke Be zettingsschade: E. v. d. Ban, Koogerstr. 21, Den Burg Aan ieder, die door werkzaamheden der D. W. schade opliep aan gewassen, land, enz en hiervan nog geen opgave deed, wordt aangeraden, dit spoedig schriftelijk te doen. V.V.S. Verliesposten Voorkomend Systeem", bestaande uit vier diensten. Deze tijd is rijk aan veranderingen. Laat daarom uw onbetaald gebleven posten inschrijven bij» Dienst IV van het V.V S. Amsterdam C., Amstelstraat 14-18. VAN DER GRAAF Co., N.V. TEXELS BIOSCOOPTHEATER. TRENK DE PANDOER. Deze Ufa-film met in de hoofdrollen o.a. Hans Albers, Kaethe Dorsch, Sybille Schmitz en Hilde Weissner, behandelt 'n uiterst spannend onderwerp; men zal zoowel door het buitengewone spel als door de boeiende inhoud dit filmwerk %tot het einde met groote aandacht volgen. Het speelt in de tijd van Maria Theresia. Aangrijpende wilde tafereelen wisselen met teedere momenten af. Albers speelt de titelrol! Hij doet Baron Von der Trenk met zijn avonturiersbloed voor ons leven, zooals geen ander dat ver staat. (Ingez. Mededeeling.) N.V. T.E.M. liet gaat om mensclicnlcvcns voor personeel in overheids dienst. „Het noodlottige kapitalisme is ont troond, thans geldt de arbeid als de eenige bron van volkskracht; hij is ge plaatst onder de voortdurende hoede van de nieuwe staat, die zijn waarde bepaalt naar recht en billijkheid alleen, zonder te letten op welke machtsverhoudingen ook". Aldus lezen we in de brochure, uit gereikt tijdens het Dinsdagmiddag in De Lindeboom door het N.A.F. georganiseer de bedrijfsappèl voor personeel in over heidsdienst De spreker, de heer H. M. Roos, Den Haag, leider v. d. Hoofdafdeeling Open bare Lichamen van het NAF, werd in geleid door burgemeester Rijk de Vries, die er op wees, dat de verbeteringen van verschillende arbeidsvoorwaarden te dan ken zijn aan 't N.A.F. Daarom verdient 't de volle belangstelling. Burgemeester hoopte, dat men na afloop van het appèl een juist inzicht in doel en streven van het NAF zou gekregen hebben. De heer Roos, hierop hef woord nemen de, zeide zich te kunnen voorstellen, dat velen met gemengde gevoelens naar het appèl waren gekomen. Dat doet vreemd aan, want wij Nederlanders gaan prat op onze vooruitstrevendheid. Maar als het er op aankomt, aarzelt men van het nieuwe kennis te nemen. Men wijst het aanvan kelijk af, zonder zich door onderzoek van de deugdelijkheid of noodzakelijkheid ervan te overtuigen. Spr. ging eens na, wat er in het verleden voor de arbeiders werd gedaan en. wat de arbeider er zelf van terecht heeft gebracht op het gebied van de organisatie. Er mankeerde maai al te veel aan, politieke stroomin gen verbraken als splijtzwammen de ar beidsgemeenschap, die er eigenlijk altijd wel is geweest, doch die geen hechte ba sis vond om kracht te kunnen ontplooien EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Zalerdag: 10.30 De klokken terug (naar schets Ant. Coolen), 13,45 Wandeling door een stadspark; 18,45 Parcifal, ope ra, 2e deel; 12.30 (II) Voor konijnenhcu- ders; 14,00 (II) Bijbellezing; 17,00 (II) Groeten aan Ned. zeelieden; 18,40 (II) Paaschgebruiken Zondag: 7,30 Paschen op een Drentsche hoeve; 11,45 Neerlands stem v.h. Oost front; 14,00 Paschen op St. Marcus; 14,30 Parcifal, opera, 3e deel; 17,30 Het leven de Paaschlied; 13,00 (II) Sibbekunde; 14,30 (II) Vroolijke Paaschmatiné; 16,00 (II) Godsd. uitzending. Maandag: 10,30 Paaschfeest; 13,00 Ou de Paaschgebruiken; *18,00 Ned. Taal club; 12,45 (II) Godsd. uitzending; 18,45 (II) Praatje van Max Blokzijl; 19,00 (II) Cabaretrevue. Dinsdag: 12,30 (II) Boerderij-reportage; 14,00 (II) Godsd. uitzending; 17,00 (II) In de moestuin; 18,45 (II) NSB ant- 1 woordt. OOSTEREND KONIJNENFOKVEREEN. KOTEX. Wegens ongesteldheid van de voorz., leidde de heer Winkelman, penn., Dins dag de vrij goed bezochte vergadering. Uit het jaarverslag van secr. J Mosk vernamen we, dat het bestuur afgeloo- pen jaar bergen werk verzette. Secr. werd dank gebracht. Ook penningm. voor zijn accuraat beheer. Op Hemelsvaartsdag wordt in d^ oude o.l.s. te Oosterend een jongedierendag ge houden. Twee vooraanstaande deskundi gen zullen keuren Inleggeld 30 ct. per dier. Alleen* kunnen ingezonden worden: getatoueérde of gemerkte dieren, gebo ren in 1943 en eigendom van leden van de Raaa van Beheer. Ook voedsters met jongen, te jong om getatoueerd of ge ringd te worden. Opgeven voor of op 20 Mei met vermelding van ras, geslacht, kleur en eigenaar bij een van deze hee- ren J. Mosk. Oosterend; P. Roozendaal, 't Noorden; J. P. Stam, Den Burg. De Vereen beschikt nu ook over een tatoueertang" Wie nog geen f 1,stort ten voor de R. v. B., gelieven dit voor of op a s. Maandag te doen. Wie nog geen krant ontvingen, deelen dat even mee. R. v. B.-kaarten kupnen worden afge haald. j.m. OUDESCHILD. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. 't Wordt een extra feest, zegt mw. Bakelaar, die krasse bruid, die 50 jaar geleden met de heer P. Bakelaar in het huwelijksbootje stapte: a.s. Woensdag zijn we vijftig jaar getrouwd, een van mijn kinderen gaat die dag trouwen en ikzelf ben die dag jarig. Drie-en-zeventig wordt ze dan; de bruidegom is 77. Wat zijn ze allebei nog kras: Bakelaar gaat elke dag nog< te werk „Vorige week ïs-ie te sloote weest", merkt de bruid op en dat zegt ze met eenige trots, want slooten is een der zwaarste karweitjes op de boerderij; haar man heeft nog kracht in z'n body. Hij is altijd bij de boer ge weest, eerst in Eierland, later hebben ze een tijdje in De Westen gewoond en nu rookt hun schoorsteen al weer een jaar of drie onder aan de dijk, achter de ha ven. Bakelaar is kort vóór en in de eer ste jaren van zijn huwelijk nog in de vis- scherij geweest, maar moeder-de-vrouw had liever, dat-ie niet eeuwig op de schuit bleef en de bruigom, deed, wat al le verstandige „hoofden" des gezins doen Zooais overal bracht ook hier het leven lief en leed. Er is hard gewerkt, dag in, dag uit: Ze hebben acht kinderen groot gebracht en dan komt er wat kijken. Maar Woensdag vieren ze feest met z'n allen! Mogen hun nog vele jaren in goede ge zondheid worden toegemeten. J. en de arbeider in bescherming te nemen. Nu is het NAF gekomen, dat niet zal rusten voor het over het geheele land de samenwerking aller 'werkers in hun be- drijfsgemeenschappen zoodanig zal heb ben georganiseerd, dat de eenheid des volks door zijn gezamenlijke arbeid een levend feit zal zijn geworden. Er waren vroeger honderden vakvereenigingen, er waren er bij van twee man.Dat schiep zulk een verdeeldheid, dat er practisch geen land mee te bezeilen viel. En als Duitschland de oorlog ooit ver loor, zou toch nooit terugkeeren wat de oude tijd heeft gekend. Want de maat schappij was zich al aan het wijzigen. Vormen waren reeds bezig baan te bre ken, die wonderveel gelijken op die, wel ke we thans gaan krijgen. Vooral in de kleinere landen, zooals Noorwegen, Zwe den, België, Denemarken, begon zich een revolutie te voltrekken. Men wilde zich niet meer op de kop laten zitten en men ging er ernstig over denken, één groot landenpact te sluiten. Dat was Engeland natuurlijk een doorn in het oog, de be langen van het kapitalistische stelsel kwamen in gevaar en alle middelen heeft het toen te baat genomen, om het verdrag te torpedeeren. 't Was echter uit stel van executie: De plutocraten c.s. kunnen hun matjes oprollen. Nu komt 't er op aan! Nu moet de werker de kans grijpen. Nu moeten allen de handen in een slaan, want onderlinge strijd werkt als een ontbindende kracht, zooals het verleden heeft bewezen. Daarom, zoo besloot spr., moeten we allemaal mee bouwen aan het N.A.F., waarin de ar beider de plaats krijgt, die hem toekomt. Burgemeester Rijk de Vries sloot de bijeenkomst met de hoop uit te spreken, dat allen zich zouden laten inschrijven. Spr. hoopte binnenkort een tweede ap pèl te kunnen hou,den. J. Vijandelijke duikboot vernietigd. In de Tyrrheensche zee werd door een Italiaansche oorlogsbodem een vijande lijke duikboot in de grond geboord (20 April). Zweedsche duikboot gezonken. Bij oefeningen is een Zweedsche duik boot gezonken. Tot nu heeft men ver geefs gepoogd met de bemanning ver binding te krijgen. Bommen op Aberdeen. Woensdagavond laat hebben Duitsche vliegers tal van bommen laten vallen op de Britsche stad Aberdeen. Groote ver woestingen en uitgestrekte branden wer den daar veroorzaakt. Wapens inleveren in Servië. Ter gelegenheid van Paschen is in Ser vië vrijheid van straf toegezegd aan al len, die onbevoegd wapens, munitie, enz. in hun bezit hebben, doch deze voor 5 Mei a.s. inleveren bij bevoegde autori teiten. Berlijn denkt aan overwinnen alleen. De leider van de persafdeeling van het Duitsche Dep. van Buitenlandsche Zaken ontkent het gerucht, dat de Spaansche regeering een stap tot vredesbemidde ling zou hebben gedaan. Men denkt te Berlijn uitsluitend aan de overwinning. Van het Oostelijk front. Z. van Noworossisk is het bij herha ling tot harde gevechten gekomen Het luchtwapen schoot 91 Sovjetvliegtuigen neer; 2 eigen toestellen gingen verloren: Lichte Duitsche zeestrijdkrachten hebben drie met munitie geladen pramen in de grond geboord. Britsch vliegtuig stortte in zee. Woensdagnacht is een Britsche bom menwerper 12 km. ZW van Malmoe (Zweden) brandend in zee gestort. De 7 inzittenden, van wie er één 9/as gewond, slaagden er in, zich met parachutes te redden. Ze werden door Zweden ge ïnterneerd. Bomaanvallen op hospitaalschip. De Amerikanen beweren zoo graag „voorvechters van de beschaving" te zijn. Maar opnieuw hebben zij van het tegen deel blijk gegeven. Tot driemaal toe de den zij aanvallen op 'n Japansch hospi taalschip in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan. In Tokio weet men tot nu niet, wat er van het schip geworden is. Men vreest het ergste. Noorsche premier bij Hitier. Maandag heeft de Noorsche premier, Quisling, met de Fuehrer in diens hoofd kwartier een langdurig onderhoud gehad, dat zich door bijzondere hartelijkheid kenmerkte. Op alle punten werd volledi ge overeenstemming bereikt. Met vol doening werd vastgesteld, dat de Noor sche vrijwilligers een levendig aandeel hebben in de strijd, die Duitschland en zijn bondgenooten voeren voor een vei lig Europa, voor het voortbestaan van de Europeesche vrijheid en kuituur. Sato waarschuwt Amerika. De Japansche generaal-majoor Sato heeft de Amerikanen gewaarschuwd: Wanneer zij luchtaanvallen zouden on dernemen op het Japansche moederland, zullen zij beleven, dat Japansche vliegers van verscheidene kanten tegelijk de V.S. l?innen vliegen, om daar bommen te wer- pen! v De Amerikanen blijken zich de ernst van de toestand met bewust. Zij dienen toch te weten, dat de verhoudingen in de Stille Oceaan zich meer en meer ten gunste van Japan ontwikkelen; van een technische superioriteit van Amerika is daar al lang geen sprake meer. Dat de Japansche luchtmacht de Amerikaansche daar de baas is, wordt door het geallieer de opperbevel reeds niet meer ontkend Dc strijd in Tunis. In de nacht van 19 op 20 April zijn sterke Britsche strijdkrachten na 'n he vige artillerievoorbereiding van ver scheidene ur^n overgegaan tot de aan val op de Duitsch-Italiaansche stellingen in Z. Turns. De vijand werd in zware ge vechten bloedig afgeslagen. Plaatselijke inbreuken konden door tegenaanvallen weer opgeheven worden. De reis van ambassadeur Von Papen naar Berlijn heeft geen politieke betee- kenis. Te Essen zijn 1400 kruisen-van-ver- dienste uitgereikt wegens bij bomaanval len betoonde dapperheid. De Japanners Zijn op verschillende fronten in China tot de aanval overge gaan, o.a N.O. van Kanton. In Lissabon zullen 450 gewonde Britten (meest officieren en sanitair per soneel) tegen een gelijk getal gewonde Italianen worden uitgewisseld. Roosevelt had in Mexico een on derhoud met president Camacho. Exploi tatie van de hulpbronnen voor het „ge meenschappelijk welzijn der mensch- heid" zou besproken zijn. „Een betere wereld kan na de overwinning alleen be slaan na de volledige onderwerping van de tegenstander", beweerde Roosevelt in een radiorede. (DNB). 20 h.a. bosch en hei zijn te Ulecote (N. B.) in vlammen opgegaan. Een 50-jarig Hagenaar, die bij de Loos- duinsche weg uit een rijdende autobus stapte, moest dat met de dood bekoopen. Door het Ned. Arbeidsfront wordt voor de kinderen van personen, die in 't bui tenland werken, in 23 steden van ons land een Paaschfeest georganiseerd, Zeehonden. In de Grevelingen bij Herkingen komen de laatste tijd veel zeehonden voor, tot groote scha van de visscherij. Een klein doek van Rembrandt, een oude man voorstellende, is op veiling Van Marle en Bignell te Den Haag voor f 62000 voor een particulier gekocht. In een hotel te Eindhoven, dat fantas tische prijzen berekende, werden in be slag genomen 700 eieren, 60 konijnen en 40 kg. „zwarte" boter. Negen patronen werden door een 12-j. jongen op een hockey-terrein te Laren gevonden. Hij ging er mee spelen, waar bij hij door een ontploffing aan de han den ernstig werd gewond. Ongeval. Doordat hij over het snoer van een looplamp struikelde is bij Phi lips te Eindhoven een 40-j. arbeider in een draaiende machine gevallen en ver pletterd De rattenbestrijding zal in West-Fries land weer krachtig ter hand worden ge nomen. 1200-1300 man zal meehelpen om 300,000 pakjes met vergif over 20 ge meenten te verdeelen. Rijkspostspaarbank. In Maart is ruim 30 millioen gulden meer ingelegd dan terugbetaald (v. j. ruim vier millioen). 29,628 nieuw boekjes werden uitgegeven. Het hoogste voorgaande cijfer was 21958 in Januari 1943. Het totale te goed van alle inleggers bedroeg eind Maart ruim 100 millioen gulden meer dan verleden jaar. Clandestiene ham koopen bij de groen teboer en rijst bij de slager. Dit zwarte gedoe blijkt te zijn verwerkt in een too- neelstuk, „Een ster valt", dat té Den Haag zijn eerste opvoering beleefde. Er werd om die „vondst" door het publiek braaf gelachen Toch verdienen dergelij ke „grappen" felle afkeuring. Zwarte handel is een kanker. Daar valt niet om te lachen. Roofoverval. Vijf met automatische pistolen gewapende personen verschaf ten zich Maandagavond toegang tot het landgoed Witte Burcht te Soest (fam. Jas). Terwijl de familie in de eetkamer bijeen werd gehouden, werd het huis doorzocht. De mannen beweerden „re chercheurs" te zijn. Zij ontkwamen met diverse bescheiden, met twee costuums en 500 pakjes sigaretten. Geld en waar devolle dingen werden met meegenomen Zoetstof-zwendel. De zoetstoffabrikant J G Smitt te Santpoort kreeg f 150,000 boete en mag 5 jaar geen zoetmiddel ver- koopen wegens ergerlijke prijsopdrij ving; de fabriek N.V. Sivalen te Haar lem: f 30,000 boete en eveneens een ver koopverbod voor vijf jaar Flesschen vloeibaar zoetmiddel ter waarde van vijf cent (water met poedervormig zoetmid del) werden voor een gulden (en meer) verkocht. De Amsterdamsche drogist G. v.dN Vlugt kreeg daarvoor f 10,000 boete en mag twee jaar geen zoetmiddel ver- koopen. De inhoud kwam niet met een pond.suiker overeen maar met een ons suiker! VAN ZON, MAAN EN STERREN. 9. De zon, die de aarde haar licht en haar warmte zendt, is niet anders dan een ster onder de millioenen sterren in 't oneindige heelal. Het is niet eens een heel groote ster. Het lijkt maar zoo, aoordat de zon zich zooveel dichter bij de aarde bevindt dan de andere sterren. Vergeleken bij de aarde, is de zon heel groot. Haar middellijn is wel 109 maal zoo groot als die van de aarde. TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. Papiernood. De papierfabriek Reider- land te Winschoten begon Dec. 1917 pa pier uit riet te fabriceeren. Wegens de hooge exploitatiekosten wordt het tarief voor scheren verhoogd: scheren 10 cent, extra bediening 12Vz ct. Verzoeke beleefd zooveel mogelijk bij dag te komen wegens gebrek aan licht. Beleefd aanbevelend, P. Vermeulen en J J. de Man. (Adv. Tex. Crt. Febr. 1918). Ililllllllll SPORT OP TEXEL i||||||||||| OV V-NIEUWS. OVV 2 ontvangt 2e Paaschdag Den Hoorn. Voor het 2e een zware taak. Het eerste wist Zondag van SVC te winnen met 3-2. Hierdoor staan wij nu vast op de 2de plaats. R. COMPETITIE T.K B. Aanvang Zondag 2 Mei. Alle wedstrij den vangen steeds aan om 3 uur 1. Oudeschild: Zeemeeuwen. 2. Den Burg: Voorwaarts. 3. De Waal: W. K C. 4 Den Hoorn: Zwaluwen A 5. Den Hoorn: Zwaluwen B. 6. De Koog: U. D. I. 7. De Cocksdorp: S. V C. Programma: 2-7; 3-6, 4-5. 4-2; 5-1; 6-7 6-4; 7-3; 1-2. 1-6; 2-5; 3-4 3-1;. 4-7; 5-6. 5-3; 6-2, 7-1 7-5; 1-4; 2-3. Denk om de ruilformulieren! Het eerste nummer speelt thuis. De comp.l. L. Pietersen. S V. TEXEL 2e Paaschdag: NHVB-Beker: Succes 1- Texel 1; Vrienschapp.: Succes2-Texel 2. NVB, 4e kl.: Watervogels-W.Waard; LSVV-Atlas. Tex.-afd.: Oosterend 2-ZDH, J. C. Rijk Adsp.: Tex. Comb.-Tex. Boys A; Texel BTex Boys B Texel zal het tegen Succes lastig ge noeg krijgen. Dat ondervond BKC Zon dag. Texel 2-Succes 2 kan een aardige wedstrijd worden. Ook supporters kun nen een prettig dagje hebben De tocht gaat per fiets. Ook de NVB comp. wordt vervolgd: W.Waard zal W.vogels geen kans laten, terwijl LSVV haar jubyeum (10 jaar) te gen Atlas gaat vieren. Helder 2 heeft zich uit de bekerwed strijden terug getrokken. BKC. neemt haar plaats in. Bij Oosterend 2-ZDH kan het geducht gaan spannen Een gelijk spel zou ons niets verwonderen. Adspiranten: Er wordt tegen de Boys A en B gespeeld. Echter zullen eenige groote jongens niet worden opgesteld. Binnenkort hopen we hen schadeloos te stellen. Tex. Comb. A speelt om half 4; B om drie uur. Trainen. Ook deze week was het nog geen 100 pet. Wanneer een en ander nog niet bevredigt, kom dan eens over leggen! Tot Woensdagavond dus. Adsp als gewoon. Prettige Paaschdagen toegewenscht. D.D. Sport. Het adres van de Gevolmach tigde v. d. Sport is nu: Oostduinlaan 2, Den Haag Tel. 116390. Korfbal. De Ned Korfbalbond werd in 1903 gesticht In 1926 werd het eerste Ned. twaalftal gevormd. RECHTSVRAGEN. 203. Water- en vuilnisafvoer. Deze af voer mag niemand door de goten van eens anders erf laten loopen, tenzij hij daartoe het recht heeft verkregen ONZE FAMILIENAMEN. 44. Heideman, Heyman, Heimans. Oor spronkelijke beteekenis: bewoner van het vlakke veld, dorpeling, veldbewoner. „Heide" had vroeger ook de beteekenis van t vlakke veld, de vlakte". PUNTDICHTEN. Op de schoonmaak. Het is met pluis meer bij mij thuis Op stelten alles rondom mij, Veel wrijving in mijn vredig huis En telkens weer een kloppartij! Tllllllllll OVERVOEDING. Sil Waar het op aan komt. Niet door onze kennis wordt onze plaats op aarde bepaald niet wat wij weten, geeft waarde aan ons leven, maar ons karakter, onze trouw en volharding. Prof. WINKLER BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 17 tot en met 22April 1943. GEBOREN: Harmen Jakob zv Harmen Jakob Donker en Willemina v. Strien. Anne Johannes zv Klaas de Jong en Anna Petronella Zijm. Cornells Johan nes zy Pieter Eelman en Adnana Ver meulen. ONDERTROUWD: Maarten Cornelis Boon en Trijntje Boon, Willem Reijer Hendr icus Ran en Johanna Smit. GETROUWD: Bernardus Gieze en Maat je van Leeuwen. Cornelis Eelman en Clasina Boon. Theodorus Johannes Witte en Johanna Christina Rab. OVERLEDEN: Maatje Manni, 75 jaar, geh. m. Kornelis van Leeuwen. GEVONDEN VOORWERPEN. een sleutel, een horlogeketting. LAATSTE NIEUWS Aan het^Oostelijk front verloren de Sovjets Donderdag 30 vliegtuigen. Sovjet-vliegtuigen vielen O.-Prui sen aan. Twee toestellen neergehaald Mgr. Dr. Tiso, de Slowaaksche min.- pres. heeft een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van de Fuehrer. In hevige plaatselijke gevechten maakten de Duitschers in Tunis honder den gevangenen. Vliegtuigen verstrooi den Britsche pantercolonnes. Duitsche duikbooten brachten weer 16 koopvaarders (ook volgeladen troe pentransportschepen) tot zinken, 121500 brt. Ook 2 torpedojagers en* een duikboot Twee andere schepen werden door tor pedo's beschadigd.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 2