WOEKER! r 't Erfenishuwelijk Gemengd Nieuws DE MAGNEET. Landbouw en Veeteelt. DOUWE EGBERTS K0FF1E-SURR0GAAT 't Is maar een weet, Koopt in. HUWELIJK. Eenzamen van alle rangen, standen en leeftijden, wendt u allen tot Neder- land's grootste Bemidde lingsbureau met uitgebrei de relaties door geheel Ne derland, ook in de boeren stand. Tallooze tevreden heidsbetuigingen liggen ter inzage. Inlicht, schriftel. en mondei. Bureau „HOL LAND", Amsterdam W., Admiralengracht 219. Een kip legt een ei. En de baa6 van de kip verkoopt dat ei voor „slechts" 30 cent. Oe eene handelaar legt er een stuiver, de andere een dubbeltje boven op, niet om winst te maken, maar om hun medeburgers te „helpen" Zoo wordt de prijs dan 65 cent. Prettig nietwaar, voor menschen met een loon van 25 in de week om ..geholpen" te worden U kunt er mooie dagen van maken als U luisccrt naar het rijk gevarieerde programma, dat De Nederlandsche Omroep U over de beide zenders biedt. Een programma voor iedereen! Het volledige programma-overzicht kunt U op 1«n en 2«n Paaschdag om 8.25 uur v.m. beluisteren over Hilversum I en II. Stemt af op de uitzendingen van niHiniHi VOOR DE VROUW. IIIIIIIIIIR Visch kunt u ook koken. De afd. Visch van het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad schrijft ons: Visch is in beperkte mate verkrijg baar. Toch kunnen velen nog weieens, zij het met eenige moeite, een maaltje koo- pen. Meestal krijgt men schol aangebo den. Deze kan heel goed gebakken en ge stoofd worden, maar leent zich niet min der goed om te worden gekookt Hieronder volgt een recept van ge kookte schol met mosterdsaus: 1 kg. schol, water, zout, wat taptemelk, 35 gr. bloem of gemengd meel, boter, 1 eet lepel mosterd, (peper). De visch schoon maken, wasschen, met zout inwrijven, opzetten met zooveel kokend water, dat zij juist onder staat en 6-8 minuten zachtjes verwarmen, zoodat het water nog net niet kookt. Voor de saus wat taptemelk aan het vischwater toevoegen (samen Va 1.). Het vocht binden met de aangemengde bloem, het gemengde meel of de geraspte rauwe aardappel. De saus op smaak afmaken met wat mosterd (en peper) en er een klontje boter door roe ien. De afd. Visch van het Voorlichtings bureau v.d. Voedingsraad, Trawlerkade 41, IJmuiden, geeft enkele aantrekkelij ke vischreceptenvouwbladen uit, die 'n keur van bereidingsmogelijkheden be vatten. Tegen vergoeding der zeer ge ringe kosten, krijgt men ze op aanvraag alle vijf toegezonden. STRIJD EN OVERWINNING. De zomer verdrijft de winter. Het licht verdrijft de duisternis. Het leven overwint de dood. In de eerste plaats zagen onze voor ouders in het lentefeest een overwinning. De zege van de zon, die de winter had 'overwonnen. Dit komt in allerlei gebrui ken tot uitdrukking. Voorstellingen wor den gegeven, waarbij Winter, Zomer en Dood ten tooneele komen. De' zomer jaagt dan de winter weg. Dit verdrijven is dan de verdramatiseering van 't na tuurgebeuren. Bekend is het verbranden van de winter, door het in brand steken van een stroopop. Bij deze gebruiken tra den veelal steeds dezelfde personen op in de rollen, zooals bij de beroemde passie spelen te Ober-Ammergau. Het is zeer waarschijnlijk, dat stamvaders namen als Dood, Zomer, Winter, enz. deze naam ont- leenen aan de rol, die zij vroeger bij de ze feesten vervulden. In deze nieuwe tijd beoogen wij oude feesten weer te doen herleven, doch vol komen stijlvol, waarbij het „echte", de diepe zin, de kern blijft. Het is nu geen gemakkelijke tijd voor zulk een viering, daarVan zijn we ons bewust. Maar juist thans leeft de gedachte, die ten grondslag ligt aan de diepe levenswaarden des te sterker en wij zullen niet vergeten bij de viering van dit lentefeest, dat het naast het feest der overwinning, steeds ook het feest is, dat vooraf gaat aan de strijd. Want nu gaat de boer zijn voorbereidin gen treffen. Hij blijft niet stilstaan bij 't kiemen en het ontluiken der natuur. Hij zergt en zwoegt om in de zomer uitein delijk weer te kunnen oogsten. Hij leeft naar de ijzeren levenswet, die ook aan dit feest ten grondslag ligt en die in houdt: LEVEN IS STRIJD EN STRIJD IS LEVEN. Zw. S. FEUILLETON. Oorspronkelijke Nederlandsche roman door HENK VAN HEESWIJK. 16.) Kees keek zijn geldvoorraad eens na. Een telefoongesprek met Berlijn zou een aardige cent kosten, zeker wel de helft van het geld, dat hij nu nog bezat. Maar het risico moest hij maar loopen. Na verschillende informaties te hebben ingewonnen bij de telefoondienst, advi seerde men daar een telegram te sjuren met betaald antwoord. Dat kostte nog minder dan een telefoongesprek, dat op zichzelf riskant zou zijn, want hoe zou hij in Berlijn de juiste instantie treffen. Een telegram werd opgesteld en ver zonden. Binnen enkele uren kon hij het antwoord verwachten En Kees ging maar weer de stad in. Jo was weer naar Amstelveen gegaan om daar nog enkele schikkingen te treffen. Het eigenaardige was, dat ze in die dagen in het geheel niet meer aan haar vroegere verloofde had* gedacht. Ze leefde op het oogenblik in een roes en vergat al het andere. Al-> leen het avontuurlijke in dit alles trok haar aan en daaraan dacht ze zoodra ze MEDEDEELINGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. UITREIKING levensmiddelenkaarten, zeepkaarten voor kinderen en brandstoffenkaarten. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat bovengenoemde bescheiden zullen worden uitgereikt te: Oudeschild op Woensdag 28 April a s. in de o.l. school van: S-10 wijk S, nrs. S 1 t.m. S 19 en dorp nrs 1 t.m. 41. 10-11 wijk S nrs S 20 t.m. S 32 en dorp nrs 42 t.m. 66 11-12 wijk S nrs S 33 en hooger en dorp nrs 67 t.m. 78. 12-12,30.het dorp nrs 81 t.m. 94. 2-3 het dorp nrs 95 t.m. 155. 3-4 het dorp nrs 156 t.m. 221. 4-5 het dorp nrs 222 t.m. 348. 5-5,30 het dorp nrs 349 en hooger. Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van het gezin met inlegvel len Het brandstoffenformulier en de oude brandstoffenkaart met daaraan de vier niet geldig verklaarde bonnen, die nen tevens te worden afgegeven. Texel, 22 April 1943. De Burgemeester voornoemd. RIJK DE VRIES Inleveren bonnen winkeliers: Cacao: 3-13, 3-21, 4-18, 4-21. Brood: 17 en 18 A, B, 544-547. Boter: 13, 17 A, B Tabak: 17. Gebak: zie brood. Beschuit: 17 $aas: 527-529, 541-543. EieFen: 540, 2-20, 3-20, 4-20 (grossiers) Taptemelk: 17, 18, 19. Melk- 17, 18, 19, 4-22 res Vleeschwaren: 17 A, B, 4-23, M-19, M-21, M-23. Aardappelen: 554 (apart opplakvel, geen restant bewaren), 17 A, B. Petroleum: 05 EA. Brandstoffen: 1-6 KF, 09-10 BV, le-12e per. (al deze bonnen kunnen t.m 30 April worden ingeleverd). Tevens alle toewijzingen met een vervaldatum voor 14 Aug 1943 inleveren. Kaarsen 20, 21, 22, 32, 33, 34. Textiel: 1-120. Servies: spec, punten. Keukengerei: 2-14, 2-15, spec, punten. 18. TEXELSCHE BOERDERIJEN. IMMANUEL. 61 Deze boerderij, gelegen aan de Schil- derweg, is eigendom van Ir. Kruitbos, Den Haag. Rentmeester is de heer P W. Swama, als zoodanig opvolger van wij len de heer C. S. Keijser. De boerderij wordt bewoond dooi de familie P. J. Zut- phen. De heer Zutphen is al ruim 23 jaar op Brakenstein in dienst. Immanuel is in 1926 opnieuw gebouwd; 10 October 1925 ging de oude plaats van die naam door onbekende oorzaak in vlammen op. 't Was een schilderachtig boerderijtje, dicht in het geboomte. De nieuwe boerderij is grooter, maar heeft met haar uit moder ne baksteen opgetrokken muren en blauw pannendak niet het aantrekkelijke van de oude hoeve. „Immanuel" is een Bijbelsche naam; hij beteekent „God met ons". Het is de naam van het kind, dat geboren is ten teeken van de waarachtigheid van Gods woord. (Jes. 7:14). 's morgens opstond, totdat ze 's avonds weer naar bed ging. Al het andere om haar heen was weggevallen. Ze had nog niet eens de huur van haar kamer opge zegd Doch dit alles scheelde haar niets Het was reeds half zes 's avonds, toen Kees het antwoord kreeg op het tele gram „Papieren verzonden per lucht post" Dat beteekende dus, dat ze die avond, althans de volgende morgen in Amsterdam zouden zijn. De volgende morgen waren ze er evenwel nog niet. Kees begon het be nauwd te krijgen. Het was nu de 29e Mei en dus de laatste dag, waarop hij recht kflh doen gelden op de erfenis. Daar stond hij nu met z'n aanstaande vrouw en kon niet trouwen. De ambtenaar, die zelf schik begon te krijgen in deze erfe- nisjacht, was sportief en deed alle moge lijke moeite om te weten te komen, waar de papieren uit Duitschland konden zijn. De posterijen werden opgebeld en daar was men van meening, dat de papieren met de ochtendpost per vliegtuig uit Duitschland zouden komen. Dan zouden ze, waajr het hier een speciaal geval be trof, onmiddellijk na aankomst naar het stadhuis worden gebracht. Dat kon op z'n vroegst om twee uur, half drie zijn. En dat was ailes, wat de ambtenaar te we ten kon komen. Hij adviseerde Kees en zijn bruid om tegen die tijd maar weer terug te komen De PTT-dienst is op 2e Paaschdag zoo als op Zondagen. Het 7-j. dochtertje van J. Stol is te Groningen in 't Hoendiep verdronken. Tot Burgemeester van Leerdam is be noemd journalist W v.d. Leer, aldaar. Op het IJselmeer mag van 15 April met de kuil paling worden gevischt. Spaar dé vogelnesten. De meeste vogel zijn ijverige insectenverdelgers. Maastrichts stadswallen zijn voor een deel voor het publiek toegankelijk ge steld Te water graakt en verdronken Dit is te Groningen het 5-j. zoontje van G. de Vries overkomen. Heemskerk's oud-burgemeester zal 29 April wegens fraude terechtstaan. (Dag blad v. N.H.) Bijen. Te Tilburg werden 352 korven bijen voor 30-40 gld. verkocht, zeven kas ten bijen voor 35-45 gld. Zilverbons. Bepaald is, dat ten hoog ste 250 millioen gld. aan zilverbons wordt uitgegeven. Door onvoorzichtigheid zijn bij Gij- zenooy-Geldrop honderden h.a. hei en bosch in vlammen opgegaan. Mr. P. van Vloten, rechter bij het Vre- desgerechtshof te Den Haag, is be noemd tot procureur-generaal aldaar. Een viervoudige roofmoord is te Hete- ren gepleegd. Daarvan zijn de 60-j voer man P. J. Degen, zijn 50-j. knecht E. Tukkink en het 30-j. echtpaar Van Maa- nen het slachtoffer geworden. Van de daders geen spoor. (Handelsblad). Te Princenhage heeft een 40-j. man zijn dochtertje van zes en zijn zoontje van vier jaar vermoord en daarna ver geefs gepoogd zelfmoord te plegen. Hij hgt nu zwaar gewond in een ziekenhuis. Huiselijke omstandigheden moeten hem tot zijn misdaad hebben gebracht (Han delsblad.) De cursus klompenreparatie, georga- seerd door de Ned. Landstand in Noord- Holland volgens de methode Wybrand Groot, is te Beverwijk aangevangen met 32 deelnemers uit Noord-Holland. In groepen van tien ontvangen zij twee dagen achtereen practisch en theoretisch onderwijs. De cursussen zullen nog voor andere groepen uit Noord-Holland wor den voortgezet waarna de methode in andere provincies zal worden onderwe zen. Het bureau Huiden en Leer, dat de prijs controleert, stelde voor reparatie van 150,000 paar klompen hout beschik baar (L.S.P.D PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS TURVEN EN BIJEN. 68 Een wapen, dat aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat- het wapen van de volkrijke Drentsche veenkolonie Hoo- gev^en (18000 inwoners); het vertoont op 'n zilveren veld een stapel turven en in de lucht een aantal bijen. De HOOGEVEE.N stichting van de kolonie dagteekent van 1625. Als merkwaardig historische feit ver melden we nog, dat de Hoogeveners (bij genaamd: Pannekoeken, Maalkoeken, Maaltroeten!) jaren lang door trommel slag en niet door kerkgelui ter kerk werden opgeroepen Verslagen liepen ze doelloos door de stad. Ze waren DeBijenkorf binnengestapt om wat te eten, doch beiden konden hier niets noor hun keel krijgen. De spanning was groot. Zouden de papieren vandaag nog komen of niet? Om half twee waren beiden weer op het stadhuis. Gelukkig kwamen de ver- eischte documenten ook inderdaad met 't middag-postvliegtuig mede en waren ruim half drie op het raadhuis. De papie ren werden zorgvuldig nagezien en nu was er niets meer, dat het sluiten van 't huwelijk in de weg stond. Een eenvou dige plechtigheid had plaats in een klein kamertje. Een paar bedienden van een andere afdeeling van het gemeentehuis fungeerden als getuigen en het carillon van de Dam speelde drie uur, toen Kees Blokker en Jo Bergsma in de echt ver bonden werden. Vlug namen ze de geluk- wenschen in ontvangst en daarna snelden ze de straat op. Natuurlijk was er in geen velden of wegen een taxi te bekennen, doch op de Dam wist Kees er een te bemachtigen. In een sneltreinvaart ging het naar de Keizersgracht naar de nota ris. Kees moest ïijn portemonnaie heele- maal ledigen voor deze rit, doch dat kon hem niet schelen. Als hij het kantoor van notaris Bronkhorst verliet, was hij im mers een rijk man? Dezelfde bediende deed hen open, maar ditmaal wist Kees de weg. Gearmd met Gedachten zijn de wortels waarop de daden groeien. ge heel Blauwmaanzaad wordt in April zaaid Rijenafstand 35 cm. Zaai ondiep. Suikerbieten op lichte grond Waar voederbieten en roode klaver het doen, kan men met suikerbieten ook een goed gewas krijgen'. Suikerbieten. Het aantal schieters wordt grooter door een groote daglengte bij lage temperatuur. Een ruimer stand vergroot het aantal schieters. „Kruimels is ook eten"! Elke vierkan te meter, die voor de productie verloren gaat, onthoudt ons Volk iets van h£t eerst noodige Aardappelen. In 1942 had Drenthe grooter percentage bouwland met aard appelen bepoot, dan eenige andere pro vincie. Kuilvoer mag uitsluitend na het mel-_ ken worden gevoederd. En elke morgen na het melken dient de groep te worden uitgemest. Donker, groeizaam weer is geschikt om te gieren; ook stalmest en aardemest ge ven dan een beste „meer-opbrengst". Bieten en koolrapen voor veevoeder zoo luchtig mogelijk bewaren. En bedenk dat bieten met een hooger gehalte aan droge stof beter tot het voorjaar be waard kunnen worden dan koolrapen en bieten met een lager gehalte. Veevoer. Wanneer afgekeurde partijen aardappelen moeten dienen voor rund- veevoeder, kan men ze wel rauw inkui len Wil men ze aan de varkens vervoe deren, dan is het veel beter ze eerst te stoomen en daarna in te kuilen. Kunstmest. Er wordt dit jaar meer zwavelzure ammoniak beschikbaar ge steld en minder kalkammonsalpeter. Zwavelzure ammoniak past het best op aardappelen. De aardappelen vragen vaak ongeveer een jaar lang de zorgen van de boer, n.l. van de uitpoot (of eerder) tot de afleve ring. En die zorgen zijn in de afgeloopen rooitijd wel heel groot geweest Maar tech.... de aardappelen vormen voor de boer de voordeeligste, en voor het heele volk de noodzakelijkste verbouw. Suikerbieten. Nu de teelt van suiker bieten wordt aangemoedigd door hoogere prijs en bovendien nog een telerspre mie in de vorm van suikerbonnen, zal vooral voor kleinere bedrijven met nogal veel arbeidskracht moeten worden over wegen, een perceeltje suikerbieten te verbouwen. Mooi gewonnen hooi en mooi blank graanstroo moeten de noodige D-vitami- nen aan het rundvee leveren; kuilvoer bevat het C-vitamin en het A-vitamin; 't laatste komt ook in flinke hoeveelheden voor in kunstmatig gedroogd gras en gced gewonnen hooi, dat een groenachti ge kleur heeft behouden. Het strco, dat voor strooisel onder het vee moet dienen, kan vooraf het best met een oude zeis in stukken van 20 cm. worden' gesneden. Dat werkt in elk op zicht gemakkelijker en gesneden stroo kan dubbel zooveel urine opzuigen als heel stroo (De Boerderij) zijn jonge vrouw deed hij zonder kloppen de deur van het kantoor open en tot groote verwondering van de notaris en een dozijn andere, hem onbekende men schen, zei Kees. „Mijnheer Bronkhorst, mag ik u mijn wettige echtgenoote voor stellen? Mevrouw Blokker, geboren Bergsma. Wij komen de erfenis halen. De uitwerking van de mededeeling van Kees' woorden was werkelijk ver rassend. Notaris Bronkhorst stond het. jonge paar met open mond aan te staren, terwijl de andere bezoekers beurtelings elkaar, dan het jonge paar en tenslotte de notaris aanzagen. Het duurde enkele se conden, voordat het gezelschap van zijn verbazing bekomen was en daar nie mand nog een woord zei, legde Kees al vast de vereischte papieren netjes voor zich op tafel: Het bewijs van de Berg- mannfabrieken te Berlijn, dat hij daar reeds meer dan twee jaren werkzaam was; het trouwboekje en tenslotte de ver klaring van de Amstelveensche burge meester, dat zijn vrouw van onbesproken gedrag was. Alstublieft, mijnheer de notaris, zei Kees opgewekt, ik geloof, dat ik thans wel aan de door mijn oom gestelde voor waarden voldoe en derhalve meen ik thans aanspraak te kunnen maken op de erfenis. (Wordt vervolgd.) UIT DE KEUR DER 30 POLDERS Het is verboden langs de dijkwei wier of schelpen te visschen of zan trekken. (Art. 14a.) VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAA 1533. Geboortedag van Willem Zwijger. (Dillenburg). 1743. Ge'ooortdag van E. Cartwri de uitvinder van de mechanische w stoel. 1907. De heer A. Langeveld bent* tot Ontvanger der gemeente Texel. WAT ZEGT DIE NAAM? 38. Haarlem, van Haarleheim „huis op het hooge zand". 39. Goor (Drente): poel, moddei streek. 40. Gooi, landstreek, evenals „go' Oostergo, Westergo, Hunzingo, Five go, en als „ga" in Wolvega, Appelsga HOE LAAT Dé Cocksdorp-Den Burj 7,45 en 12,30. Den Burg-De Cocksdorj 11,15 en 17,15. Oudeschild-Den Burg: Na aankomst boot. Den Burg-Oudeschild: 20 mnt. v. vertrek boo Zondags: geen autobussc HISTORISCHE NOOTJES De bevolking van Texel. Van de duitend inwoners van ons land waren er op 1 Januari van het jaar 1856 493 vrouwen, 507 man: het jaar 1942 485 vrouwen, 515 manr Godsdienstige gezindten. Van iedere 1000 inwoners op Texel ren er in het jaar: N.H. R.K. Doopsj 1856 (1) 616 199 180 1930 (2) 380 241 123 (1) Volgens Allan. (2) Laatste volkstelling. VOOR DE JEUGD. KAMER NUMMER 13. 22.) Waar rennen onze vrienden nu heen? Naai de politie natuurlijk, zouden ze immers met die smokkelaa zaak op de hoogte brengen Carn mocht niet mee. Die zou toch niet zo h kunnen lopen. Maar ook onze jonge hielden het niet lang vol. Toen deden waarvan ze tevoren zelfs niet gedroo hadden. (Wordt vervolgd). Teek. Ai Nieuwe prijsraadsels: 257. Maak hl van de naam van een groente: EI VIJA. 258. Maak hiervan een spre woord: EDHL259. Een vierv tig dier. Geef me 'n andere staart, krijg je een man, die lekker koken k 260. Met Bvol bomen, met L vast. Inzenden (251260) voor of Woensdag 5 Mei. Met vriendelijke git ten, jullie OOM KO. VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraa Gaasterlanders, door G. Mulder. J ill., 208 blz. Geb. f 5,25. Joh. de Witt, door Joh. Teunisz. vensbeschrijving van de groote staa man. Met foto. 180 blz Geb. f2,60. Het wonder der liefde, door C. en Scharten-Antink. 264 blz Geb. f 3,65 Het Urkerland valt droog, door Werkman Veel foto's. 23£ blz. Geb. f (Ingezonden Mededeeling, HYGIENE EN VEILIGHEID. 506. Aethernajcose. In 1946 zal het jaar geleden zijn, dat Jackson (V.S.) het eerst de aethernarcose toepaste, chirurgen geven aan aether de voorke boven chloroform (minder gevaarlij Hier staat tegenover de groote ontvla! baarheid en de prikkelende invloed op ademhalingsorganen. P1429/1. Verantwoordelijk voor geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Bui Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij, Den Burg. Texel.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4