Absoluut vertrouwen in de Overwinning. Herdenkingsbijeenkomst te Amsterdam. Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart I -5 1 Nieuw massagraf ontdekt bij Odessa. Texelsehe Berichten MOORD UIT DE CüGHT. WERELDNIEUWS ONS LAND OFFERDE VOOR ROTTERDAM. Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. 65c JAARGANG. No. 5749. WOENSDAG 28 APRIL 1943. TEXELSCHE COURANT SPRAK TE HEERLEN. (Vervolg van verslag in vorig nr.) Het gaat de arbeider om zijn positie in de volksgemeenschap. Welnu, het natio- naal-socialisme streeft er naar, de ar beidende mensch in het middelpunt van haar overwegingen en plannen te plaat sen Achter onze strijd staat de over winning, de zege van de arbeidende mensch op het kapitaal. Hitier als veldheer. Van alle veldheersprestaties van ylle tijden kan er niet één met die* van Hit- Ier worden vergeleken. In enkele weken bereikte hij dat, waar vroeger jaren voor gestreden moest worden. Hitier heeft 't vasteland van heel Europa in één mili taire hand gebracht. Dat is niemand vóór hem ooit gelukt. De horden van het oos ten zijn nimmer zoo ver naar het oosten teruggedrongen. Tusschen Tangarog en Leningrad komt geen bolsjewist meer naar het westen De strijd in Tunis, waar vier legers op onze troepen instormen, is moeilijk, maar onze tegenstanders be kennen, er reeds 130,000 man verloren te hebben Een voorproefje van wat hun bij een inval in Europa te wachten zou staan. Onze tegenstanders hebben wel licht successen behaald, met overwin ningen moeten ze nog een begin maken. Wij zullen er voor zorgen, dat zij daar niet aan toe komen. Naar een waarachtige sociale gemeenschap. Het is de plicht van iedere Europeaan en van ieder Europeesch volk mee te wer* ken aan de bescherming van de Euro- peesche cultuur. Aller doel moet zijn de sluiting eener waarachtige sociale ge meenschap onder de leuze' Wie meer presteert is meer waard. Duitschland en zijn bondgenooten zul- de wapens nooit uit handen leggen zoo lang er nog ergens een aanval op Euro pa plaats heeft. Maar wanneer eenmaal alle 350 millioen Europeanen hebben in gezien, waar het óm gaat, "dan is het uit met de oorlog; dan waagt niemand het meer, Europa aan te vallen. Absoluut vertrouwen in de overwinning. Vice-president Wallace koesterde de vrees, dat er na deze tweede wereld oorlog wellicht nog een derde komt. In derdaad zou die kans bestaan. Daarom zijn wij vastbesloten de overwinning te behalen. Wij zullen in Europa een'goede ordening tot stand brengen, waarin allen tot welstand zullen geraken. Het bolsje wisme zal verd.wijnen. Het goede recht staat aan onze zijde; dit schenkt ons het absolute vertrouwen. Het kan niet in de geest der Voorzienigheid liggen. dat Duitschland deze oorlog verliest. Dan zou het met Europa, het Avondland, ge daan zijn. De cultuur van vele duizen den jaren zou dan voor altijd vernietigd zijn. Neen, ik heb het absolute vertrou wen, dat wij, en met ons Europa, de corlog zullen winnen Dc grootste waarborg. Het geheel wordt gedragen door de persoonlijkheid van Adolf Hitler, die de eenvoudige mensch is gebleven, zooals bij in 1918 uit de wereldoorlog kwam. Toch heeft hij een geweldige macht in zijn hand en beteekent hij geweldig veel. Dat is het wonderlijke voor allen. die hem kennen. Op de belangen van zijn volk en zijn taak alléén is zijn streven gericht. Hij kent alle zorgen van de een voudige man en alle zware belevenissen van de soldaat. Dit is ons de grootste waarborg voor onssucces. Uit de som van die zorgen en dat lijden vormt hij de ijzeren hardheid van zijn wil, waarmee hij het lot van Duitschland en Europa leidt. En daarom, kameraden, is ons ïjze- 4en vertrouwen; Met Adolf Hitler naar de overwinning. OPVOEDINGVAN DE SOVJET- J'EUGD Op .rustdagen" worden voor deze .gelukkige jeugd" marschen door de stad georganiseerd om g/e volksge- nooten hun geluk aanschouwelijk voor ie siellen, zooals ons de ..Pionerskaja Prawda" van 20 Juli 1936 laat zien. Hier diaagt zij haar schilden ..voor ontspan ning" en „voor verstrooiing" als levend bewijs van ontspanning en verstrooiing. (C.N.F.-G.F.L. Pax c). EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Woensdag: 9,15 (II) Hoe het kind leert spreken; 12,30 (II) Paardenfokkerij, 14,00 (II) Godsd. uitzending; .15,30 (II) Gezelli ge avond in Jeugdherberg; 18,45 (II) Afd. Veeteelt van Landb^Jrioögeschool. Donderdag: 19,00 Neerl. stem v h. oostfront; 19,50 Gesprek met soldaat- dichter Hommes; 11,00 (II) Peulvruch ten (kookles); 12,30 (II) In de' moestuin 14.00 (II) Godsd. uitzending; 18,45. (II) Praatje van Max Blokzijl. Vrijdag: 15.00 Peperman met vacantig (Luisterspel); 20,20 Blauwbaard (melodra ma) ,20,45 Een ontmoeting met dc jacht opziener in het jachtveld op Texel; 12,30 (II) Reportage zuivelfabriek in Fries land; 18,45 (II) Boerendom en Boeren- sibbe; 19,55 (II) Voor volksluinders Zaterdag: 12.30 (II) Huisvesting en verzorging van konijnen. Ruim 40U0 vermoedelijk Roe- mcensche slachtoffers der GePeOe. Zeven km. voor Odessa aan de weg Odessa-Tatorka is een massagraf ont dekt van 100 m. lengte en 20 m. breedte, dat, volgens inlichtingen van de bevol king, een ongeveer vier jaar geleden door dc GePeOe aangelegde begraafplaats vormt voor de door haar vermoorde Sov jetburgers. %De Roemeensche autoriteiten vermoeden, dat ook talrijke Roemenen hier begraven liggen, die terstond na de bezetting van de Boekowina en Bessara- bië dpor de bolsjewieken in de zomer van 1940 zonder nadere motiveering uit hun woningen gehaald, voorloopig voor dwangarbeid gebruikt en vervolgens door de GePeOe vermoord zijn. Op de begraafplaats werken thans dag en nacht 200 menschen onder leiding van het parket van Odessa. Men raamt voor loopig het aantal der in dit massagraf liggende lijken op 4 tot 5,000. WAAKT TEGEN BRAND. Aan de tijdsomstandigheden viel reeds onvermijdelijk veel bosch en natuur schoon ten offer. Meer dan ooit geldt daarom thans: Denkt aan dc schoonheid van ons land, Waakt tegen bosch- en heidebrand! HET MINSTE WAT GIJ DOEN KUNT. Wilt gij, dat massamoord, terreur, de portatie en onmenschelijkheid over ons land komen? Sluit dan uw oogen en blijf afzijdig van het groote gebeuren. Versta uw tijd niet. Maar weet dan, dat het bolsjewisme ook u niet sparen zal. Wilt ge dit niet, strijd dan tegen het bolsje wisme Het allerminste, waarmee ge kunt beginnen is, storten op giro 432100. Verzorgingsfonds van het Vrijwilligers legioen Nederland. BADMEESTER M. DOGGER 1 In de leeftijd van bijna 63 jaar is de heer M. Dogger, die samen met zijn broer tot het uitbreken van de oorlog 's zo mers de functie van badmeester vervul de, Maandagavond heej onverwacht overleden. Toen hij zich die avond ten behoeve van zijn zieke echtgenoote aan de woning van dokter Hellema vervoeg de, werd hij plotseling onwel. Enkele óogenblikken daarna trad de dood in. Hij ruste in vrede karel lotsy komt. Op uitnoodiging van de directie van de Texelsehe-Courant zal de heer K. J. J. Lotsy, voorzitter Ned. Voetbalbond, hier Zaterdagavond 8 Mei een causerie houden den (8 Mei is de eenige dag in dit sei zoen, welke de heer Lotsy nog vrij had) Van morgen af kunnen leden van een of andere sportclub op Texel in de Boek hand^ op vertoon van hun lidmaat- schajfitt^rfe^ tvyee toegangskaarten be- kome^fjei« pq'rstuk) Niet-leden komen voor kaarten beschik baar zijn -^•Volgeflae we^k aan de beurt. SCHMIDT EN VAN GEELKERKEN OVER HITLER. In Amsterdam is de verjaardag van Adolf Hitler in het Concertgebouw her- ei acht door Duitsche en Ncderlandsche '•ationaal-socialisten. Commissaris Generaal Schmidt schetste in de te Amsterdam 'gehouden feestvergadering de Fuehrer als strijder. Hij deed dat op grond van de ervaringen van een man, die zelf aan de strijd heeft c: celgenomen Arbeid en brood. Spr herinnerde er aan, hoe'Hitler had moeten worstelen om na 1933 arbeid en brood voor alle volksgenooten te kun nen verzekeren en Duitschland te be vrijden van het gevaar van het bolsje wisme. De Duitschers in/de Oostmark en het Sudetenland werden binnen het va derland teruggehaald tot Danzig het groote conflict ontketende, daar men de vreedzame opbouw van Duitschland niet wenschte. Naar een heerlijk" Groot-Europa. In de eerste rijen van de frontsoldaten strijdt de onbekende soldaat Adolf Hit ler, die steeds in eenvoud zich zelf is ge bleven, als politiek soldaat, als soldaat van de arbeid, en als garant voor de pa cificatie van Europa, Spr. stelt het gang- sterdom van de Engelschen en Amerika nen aan de kaak. Het zijn de krachten, door het jodendom gewekt. Buiten de grenzen van het Duitsche vaderland tre den soldaten van tal van landen voor de verdediging van Europa naar voren en an hun hoofd marcheert een man, die de strijd kent en zich volkomen inzette Wanneer de strijd gewonnen zal zijn, zal er een heerlijk Groot-Europa zijn ge vormd uit vele volken, maar gebouwd uit één enkele wil. Wij zullen onze plicht doen en de Fuehrer gehoorzamen met de oude roep; Fuehrer beveel, wij volgen. Duitschlands lot is het onze. De heer Van Geelkerken, plaats vervanger van de Leider, wees er; op, dat Hitier zijn volk gewekt heeft en dat volk het geloof heeft teruggegven. Deze oorlog is niet alleen 'n Duitsche, maar een Europeesche aangelegenheid, want Duitschlands lot is het onze. Wij erkennen Hitler van harte als de Fueh rer der hermanen. Wij willen vastbera den verder marcheeren. Er is voor ons geep weg terug. Als wij ons allen voor cie strijd geven, zal men Europa nimmer kunnen vernietigen. Onze rijen zijn ge dund maar wij slaan nog onwrikbaar Roosevelt en Churchill mogen samenko men wa'ar zij willen, eens zullen zij er gens samenkomen om hun nederlaag in ontvangst te nemen. God spare de Fueh rer voor Duitschland, voor ons en voor Europa. Honderden burgers, die met de oorlog voering mets te maken hebben, vrouwen, grijsaards en kinderep, zijn de laatste da gen door bommen gedood: Rotterdam. Parijs, Antwerpen. Honderden kinderèn vielen onder het puin. En dat gebeurt iii 1943. schrijft „De Echo" na tientallen jaren gezwam en geklets over humaniseering van oorlogs methoden en het opstellen van regelen ever verzachting van oorlogsleed, respec teering van Roode Kruis en behandeling van krijgsgevangenèn. Of we ook in een krankzinnige, en hiis- cadige wereld leven „Zoo moet 't komen en het moet pog vpel erger worden, om er een eind aan te krijgen", zei de melkmuil in de trein, die getuige zijn welgedaan uiterlijk nog niets van de oorlog had geleden en er alleen maar aan verdiend had! En die melkmuil is geen eenling; hij vertegenwoordigt een heele bevolkings— groep, die in haar hart juicht bij het ver nemen van deze bombardementen, pre velt van risico's van de oorlog, desnoods met pen ondertoon van medelijden met de slachtoffers, maar die van pieening blijft, dat „ze net zoo* lang de boel in me kaar moeten blijven gooien tot er een einde aan komt", als ze hen met hun dierbaren' en hun bezittingen maar spa ren! Een bonk harteloosheid en onchris telijkheid, gemengd met een berg van egoïsme. De Fuehrer ver leende het Eiken loof van het Rid derkruis van hei IJzeren Kruis aan Obe'rst Hartwig von Ludwiger, kommandeur van een Jagersregi ment. (Scherl) STRAFGERICHT OVER ENGELAND. Het is een groote vergissing bij dó'Vij- and te gelooven, dat hij door zijn lucht- terreur het oorlogsmoreel van het Duit sche thuisfront zou kunnen verzwakken. Daarvoor weten de Duitschers te zeer,' waar het om gaat, ?ij hebben de vijand met zoozeer uit zijn humanitaire woor den als wel uil zijn wreede daden leeren kennen. Intusschen treffen onze duikbooten Engeland zwJhrder dan de Britsche vliegers ons kunnen schaden. Te zijner tijd zullen we de vijand het eenig juiste en overtuigende antwoord geven op zijn terreur. Onze strafgerichten zullen ko- imen. (Dr. Go eb bels in „Das Reich"). DE ZON. Wo. 28 April op 7,18; onder 21,59 DE MAAN. Wo. 28 April op 5,00; ondëï' 14,42 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 28 April 4,09 en 16,50 Do. 29 April 5,35 en 18,18 Vr. 30 April 6,58 en 19,32 Japansch succes in China. De resten van^de 24ste>legergroep van het Tsjoengkin-leger zijn door de Japan ners „opgerold";, er werden 3200 gevan genen gemaakt. Er viel hun ook veel oorlogsbuit in handen. Hongersnood in Honan. Honan, China, wordt door een afschu-y welijke hongersnood geteisterd. In het Britsche Parlement heeft men daarover gesproken, maar tot eenig besluit om die nood te lenigen kon men niet komend „De transportmoeilijkheden laten het zenden van levensmiddelen in doeltref fende omvang niet toe". Hollanders zingen in Berlijn. In het Ufa-Palast te Berlijn heeft Cor Steyn een orgelconcert gegeven voor de Hollanders aldaar, die naar ^hartelust konden meezingen. Daar had „Vreugde en Arbeid", in-samenwerking met de Ned. Duitsche Vereen, en de Duitsche Radio- Omroep voor gezorgd. (Tel.) 739 bommenwerpers neergehaald. Van 1 Jan. t.m 20 April verloor de Britsch-Ameïikaarfschc luchtmacht al- ieen reeds boven Duitschland en het be zette gebied in het Westen 739 bommen- Averpers. Daar komen nog bij dc zware verliezen, geleden boven de andere ge vechtsterreinen van Europa en die in N. Afrika. Onderzoek massagraven bij Smolensk. Het Poolsche Roode Kruis heeft een rapportuitgebracht omtrent de afschu welijke massamoord, door de Sovjet machthebbers op Poolsche officieren ge pleegd. De misdaad moet omstreeks Mrt.- April 1940 zijn geschied. Allen werden door een pistoolschot in de nek' omge bracht Het Poolsche Roode Kruis heeft het Internationale Roode Kruis uitge- noodigd, zijn medewerking te willen ver- leenen bij het verdere onderzoek 12 millioen- ton in ,1942. Dc Amerikaansche en Engelsche scheepsruimte is vorig jaar met 12 mil lioen ton verminderd. Zoowel uit de lucht als ter zee hebben de strijdkrachten van de As "clë geallieerde scheepvaart be stookt op een wijze, die een hooge dunk van haar gevechtswaarde geeft. Van die 12 millioen ton werden tot zinken ge bracht door Duitsdhe strijdkrachten 9 millioen t. Italiaansche 0,8 millioen t. Japansche 2,2 millioen t. De af weerslag in Tunis. De afweerslag van het Westelijk front in Tunis duurt met onverminderde he vigheid voort. Ondanks groote numerie ke superioriteit bleef ook elk doorbraak- succes van de vijand achterwege. Door braken van geconcentreerde pantser strijdkrachten werden opgevangen; de ij and werd na verbitterde gevechten on der zware verliezen aan pantserwagens verdreven. Pb luchtgevechten en door luchtdoelgeschut werden 12 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Twee eigen jacht- toestellen worden vermist. Aincrikaansch vliegkampschip tot zinken gebracht. De Amerikaansche marine heeft een zwaar verlies geleden door 't tot zinken brengen van de „Ranger", het laatste van ae vliegkampschepen, waarmee Amen- ka de oorlog is ingegaan. Het werd ge bruikt in het midden van het noordelijk deel der Atlantische Oceaan. De duik boot, welke deze prestatie leverde stond onder bevel van Kap.-leutn. Von Bülow, die met het Eikenloof werd onderschei den. De „Rariger" had een lengte van 227 m en een waterverplaatsing van 14500 ton. Hij was uitgerust met acht kanon nen van 12,7 cm., met 50 van 4 cm., en verder met luchldoeliflachinegeweren. In vredestijd had het schip 50 landvliegtui- gen aan boord en een bémanning van 1016 koppen. Japan straft Amerikaansche piloten. Japan heeft met Amerikaansche vlie gers, die zich aan onmenschelijke han delingen schuldig maakten, korte met ten gemaakt. Zij werden ter dood ge bracht. of op andere wijze zwaar ge-* straft. Amerika heeft daartegen gepro testeerd, maar Tokio» heeft op passende wijze geantwoord. De terechtgestelde vliegers gaven toe. opzettelijk bommen te hebben geworpen op burgerlijke doelen, als scholen, ziekenhuizen, enz. Boven dien hadden zij kinderen op schoolpleinen onder vuur genomen. €)ie piloten gaven dit niet alleen toe, maar noemden hun optreden „natuurlijk" bovendien. Be rouw toonden ze allerminst Terecht beeft men die „soldaten" de kogel ge geven. Nu beweert Roosevelt wel, dat 't de Amerikaansche vliegers verboden is, civiele doelen te bombardeeren.in de praclijk blijkt, dat zij die doelen aller minst ontzien. Roosevelt liegt. De feilen spreken een duidelijke taal. TEXELSCH DIALECT. mient, woeste grond aan de duinkant; heide (op Texel nu bijna geheel ontgon nen); in Drente: „meente", .grond, die ge meenschappelijk eigendom is van de dorpsgenooten; vandaar het Ned. „ge meente"; in Den Haag: „de Mient" (Boo menkwartier), vroeger weiland; mierebol, mierenhoop; migge,'muggen; Van het oostelijk front. Van het oostelijk front werden 26 April geen gevechtshandelingen van be- teekenis gemeld. Voor de kust van de Kaukasus brachten lichte Duitsche zee- strijdkrachten een vijandelijke motortor pedoboot tot zinken, beschadigden ver scheidene andere booten ernstig. Een schip schoten ze in brand. SYRIË In Syrië: staat van beleg afgekon digd. TUNIS In Tunesië werden van 1-15 April 200 Anglo-Amerik. tanks vernield. MEXICO. In Mexico is de moordenaar van Troteki tot 2(^jaar veroordeeld. VEREENIGDE STATEN. De Amerik. opperbevelhebber in N. Afrika (landtroepen) werd gewond. MAROKKO. In Marokko zijn de eerste Brazili- aansche troepen aangekomen. SOVJET-RUSLAND Moskou heeft de diplom, betrekkin gen met de uitgeweken Poolsche regee ring te Londen verbroken. ZWEDEN De verongelukte Zweedsche duik boot wordt als geheel verloren be schouwd. s FRANKRIJK. „Op Martinique gist het nog". Al dus minister Huil. Maarschalk Pétain werd 24 April 87 jaar. DUITSCHLAND In Maart 1943 werden 149 vijande lijke koopvaarders tot zinken gebracht, 926.600 t„ d.i de helft meer dan Maart 1942. «TALIE In Italië wordt 30 April de bierver koop stopgezet. Het graan zal voortaan aan de voedselvoorziening alleen ten goede komen Bij Mondovi deed zich een merk waardig natuurverschijnsel voor: op een morgen zag men er vijf regenbogen, diep van kleur, verschillend van vorm en lichting. Het had tevoren niet gergend. KUNST EN KULTUUR. Dc restauratie van het Middeleeuwsch ^Villebrorduskerkje te Waalre (N.Br.) is vojtooid Muziek. Prof. dr. Willem Mengelberg zal van 20 Mei-10 Juni te Parijs dirigee- ren GEESTELIJK LEVEN. Twee zcnclingsconferenties worden in Augustus te Lunteren gehouden. Dr. Horrcus de Haas, N.H. predikant te Zwolle, is op 63-j. leeftijd overleden. Hij was een uitnemend spreker en schrijver en maakte zich ook op het gebied van drankbestrijding en cultureel leven ver dienstelijk. RECHTSZAKEN. Dc Alkmaarsche slager Beemsterboer, die o m. 20 fietsbanden (11 nieuwe) had ingeslagen, kreeg f300 boete. (Dagblad v. N.H.) Twee maanden Jcreeg Grietje Zwart te Haarlem, die haar 5-j. zoontje suiker had laten halen op een.valsche bon. Tien jaar werd te Arnhem gevorderd tegen de 24-j. dienstbode, die haar 8-j. zusje ombracht. 25 gulden boete of 25 dagen hechtenis kreeg de ex-rijksaccountant Nieland, die zich door de N.V. Noordster te Stadska naal hal laten omkoopen. Vijf maanden is gevorderd tegen een 20-j. schippersknecht te Gaastmeer. Hij had bij wijze van „grap" met oude lap pen de kachelpijp van een scheepskajuit dichtgestopt. Het gevolg was, dat de schipper en zijn 5-j. zoontje door kolen damp zijn overleden De inzameling voor de getroffen volks genooten in Rotterdam heeft een ver heugend resultaatopgeleverd. Volgens de voorloopige raming beloopt de ge houden collecte omstreeks een millioen gulden, daarin is dan nog niet eens be-^1 grepen de som, welke via-de rekening van giro en banken is binnengekomen. Deze .geldopbrengst wordt nog overtrof fen door de waarde der ingezamelde goe deren. Alom werd mild geofferd. Met el kaar zullen de goederen eenige honder den wagonladingen vullen. Alleen reeds in Den Haag moesten de afgestane goe deren in 375 vrachten worden vervoerd naar 30. opslaglokalen. Wat er alzoo voor het goede doel ge offerd werd? Nieuwe onderkleeding, bedden, dekens en lakens, nieuw en zeer bruikbaar schoeisel, ledikanten, comple te ameublementen, serviesgoed, haarden en kachels, colbertcostuums, damesja ponnen, baby-uitzetten, enz., wagon na wagon. De inzamelingen en collecten zijn een groot succes geworden. N.V. T.E.M.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1