XXX Bekendmaking. Politiestandrecht Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. minium sport. iiimimi Gemengd Nieuws WERELDNIEUWS li ii cli tgë va si r I niet tclefoneeren 2 Mei t.m. 9 Mei 19 A brood 4 rants, brood of gebak 19 B brood 1 rants. 19 beschuit 1 rantsoen 19 A aardapp. 2 kg. aardappelen 19 B "aardapp. 1 kg. 19 tabak 1 rants, tabak Van 2 Mei tot en met 15 Mei 1943. 19 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 19 B vleesch 0,25 rants. 4-24, M-20 Res VU rantsoen Vleesch. M-22, M-24 Res.: 2Vs rants. Vleesch. 29 April tot en met 10 Mei 1943. 18A Boter. 1 'rants, boter of margarine. 18 B Boter: Va rants, vet of rundvet. 22 April tot en met 13 Juni 1943. 07, 08 Petroleum 1 liter petroleum. MEDEDEELINGEN PLAATSELIJKE D1STRIBUT1EDIENST. UITREIKING levensmiddelenkaarten, zeepkaarten voor kinderen en brandstoffenkaarten. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat bovengenoemde bescheiden zuil enworden uitgereikt te; De Cocksdorp op Maandag 3 Mei a.s. in de o.l. school van: 9-10 het dorp nrs 1 t.m. 31. 10-11 wijk C nrs 1 t.m. 26. 11-12 het-dorp nrs 32 t.m. 73. 1-2 wijk C nrs 27 t.m. 49. 2-3 het dorp nrs 74 en hooger. 3-4 wijk C nrs 50 t.m. 70. 4-5 wijk C nrs 71 en hooger. Tc Oosterend op Dinsdag 4 Mei a.s. in de oude o.l. school van: 10-11 wijk O nrs 1 t.m. 48 11-12 wijk O nrs 49 t.m. 85 12-1 wijk O nrs 86 t.m. 117. 2-3 wijk O nrs 118 t.m. 138. 3-4 wijk O nrs 139 t.m. 156. 4-5 wijk O nrs 157 en hooger. Te Oosterend op Woensdag 5 Mei a.i. in de oude o.l. school van: 10-11 voor Bosch weg, Kerkplein, Kerk straat. 11-12 Nieuwstr.. Schoolstraat. 12-1 Weststraat 2-3 Hoekstraat.. 3-4 Peperstraat 1 t m 35. 4-5 Peperstraat 36 en hooger. Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van het gezin met inlegvel len. Het brandstoffenformulier en de oude brandstoffenkaart met daaraan de vier met geldig verklaarde bonnen die nen tevens te worden medegebracht. Texel, 29 April 1943. De Burgemeester voornoemd. RIJK DE VRIES Inleveren bonnen winkeliers: Brood: 18, 19 A, B, 544-547. Aardappelen: 55, 18 A, B Petroleum: 13, 17, 18 A,B. Petrojeum: 07, 08 Eenheidszeep: S, T, 5l4, 534 rest 490. Waschpoeder: S, T, 515, 535, rest 491. Vleesch: 17 A,B, 4-23, M 19, M 21, M23, rest 15 A, B, 4-14, M 14. M 16, M 18. Tabak: 18. Brandstoffen: 11 KF 15 t.m. 19 BV. Suikerwerken: 14, 15, 18, 19. Peulvruchten, geen inlevering. Suiker: 548 Kaarsen: 20, 21, 22, 32, 33, 34 Chocolade: 13, 17. Jam: 549. Tarwebloem: 544-547. Textiel: 1-120 Serviesgoed: Spec, pun ten Keukengerei: 2-14, 2-15 spec, punten Rijst 17, 19 B Havermout: 551. Maizena: 553. Gort: 550, 17A, 19A. Gebak: zie brood. Beschuit: 18, 19. Kaas* 527-529, 541-543. Eieren: 2-20, 3-20. 4-20. Taptemelk: 17, 18, 19. Melk- 17, 18, 19 en 4-22. Vleeschwaren: 17 en 19A en B, 4-23, 4-24] M 19 t.m. M 24, rdst 15 A, B, 4-14, M 14, M 16, M 18. Petroleum. Van heden af komen' er nieuwe rantsoenbonnen, recht gevende op een half rantsoen (1 liter). De oudé bennen (2 liter) worden niet meer uitge reikt. Deze laatste bonnen, die voor 1 Mei 1943 in circulatie zijn gebracht blijven tot 15 Mei 1943 geldig. N.V. T.E.M. NAAR OOSTLAND. Naar we vernemen zal ook de heer S. de Waal begin Mei naar Oostiand (Wit- Rqethenië) vertrekken. SPOORKAARTJES OP DE BOOT. De directie van TESO deelt mee, dat met ingang van 3 Mei ook op de boot spoorkaartjes verkrijgbaar zijn en wel voor reizigers, die Schagen, Alkmaar, Haarlem of Amsterdam Willen bezoeken. (Voorloopig alleen kaartjes 3e klas). Een verheugend bericht. Niet zelden is de tijd, om aan het stationsloket te Den Hel der e.en kaartjé te koopen, zeer beperkt. AFSCHAFFING RADIOTOESTELLEN. Van de afschaffing van radio-ontvang toestellen moet binnen 14 dagen worden kennis gegeven aan een postinrichting op een kosteloos verkrijgbaar formulier. Dit moet met de luistervergunning, waarop het vereischte aantal zegels is geplakt, bij een postinrichting worden ingeleverd Niet gebruiken van een toestel wordt niet gelijk gesteld met afschaffen. Wordt in hetzelfde veftrek behalve het ont vangtoestel een aansluiting op de Rijk$- radiocentrale of een tweede ontvangtoe stel geplaatst, dan is slechts éénmaal de luisterbijdrage verschuldigd. Op het for mulier C moet dit feit aldus worden ver meld: Radio-ontvangtoestel en aanslui ting op een Rijksradiocentrale in éen vertrek; gelijktijdig gebruik uitgesloten"; of „Twee radio-ontvangtoestellen in één vertrek; gelijktijdig gebruik uitgesloten". De foto op de voorpagina van Rijks minister Von Ribbentrop is van Scherl- Bilderdient. EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Zaterdag: 13,00 Rede van de Leider (na musicale inleiding); 17,30 Raadsel rubriek; 12,30 (II) Huisvesting env verzorging van konijnen; 14,00 (II) Godsd. lezing; 17,00 (II) Groeten aan Ned. zeelui; 18,30 (II) 1-Mei-bijeenkomst N.A.F. Zondag: 11,45 Neerl. stem v. h. oost front; 18,00 Nederl. Taalclub; 13,00 (II) Sibbekunde; 17.00 (II) Godsd. lezing. Maandag: 12,30 (II) Goedgek. poters en voorgekiemde aardappelen; 14,00 (II) Godsd. lezing; 18,45 (II) Praatje van Max Blokzijl; 20,45 (II) Landelijk leven in de oude Mei. Dinsdag: 20,30 Fantasio, van De Gene- stet, voor te dragen door Adr. van Hees; 12,30 (II) Fokken van Veulens; 14,00 (II) Bijbellezing; 17,00 (II) Voor de jeugd: hans en Grietje. BESCHIKKING Van de commissaris-generaal voor het Veiligheidswezen. Om redenen van het handhaven der openbare orde is bepaald: Werkgevers mogen in het bezette Ne- deilandsche gebied personen, die in het studiejaar 1942-1943 of later een Univer siteit of Hoogeschool hebben bezocht en hun studie nog niet volgens het leerplan hebben voltooid (in het vervolg studee renden genaamd) niet tewerkstellen. Stu deerenden mogen geen werk aannemen bij werkgevers in het bezette Nederland- sche gebied of verder werk verrichten. Zij moeten de werkplaats met het van kracht worden dezer beschikking verla ten. 't Bovenstaande geldt niet ten aanzien van studeerenden, die een verklaring vol gens par. 2 van de verordening nr. 2-1943 betreffende de beveiliging van de orde aan universiteiten of hoogescholen af gelegd hebben of afleggen. Overtreding kan met zes mnd. hechte nis of (en) f 2000 boete worden gestraft. RHYTHMJSCHE EILANDERS. Om studieredenen zullen de Rhythmi- sche Eilanders voorloopig niet meer op treden. Zoo deelt de heer W. Ruyter ons mee. VRIJSTELLINGSBEWIJZEN. v De bekende vrijstellingsbewijzen zijn bij de Bureauhouder P. Dros, Eierland, verkrijgbaar: Dinsdag 4 Mei voor wie ge boren zijn in 1904, 1903 of 1902; Woens- oag 5 Mei voor wie geboren zijn in 1901, 1900 of 1899; Donderdag 6 Mei: geb in 1898, 1897 of 1896; Vrijdag 7 Mei: geb. in 1895, 1894 of 1893. Zij, wier naam aan vangt met een der letters AK worden verwacht van 91,30; de overigen van 2,306 uur. ROSE BERND. In Pen's Zaal is Donderdag- en Vrij dagavond voor een aandachtig publiek, dat geen plaats onbezet liet, door het Noordhollandsch Tooneel onder regie van Jan C de Vos „Rose Bernd" opgevoerd, het sterke speelstuk van Gerhard Haupt- mann in vijf bedrijven. „Rose Bernd", zoo schreef F. Primo in zijn voortreffelijke studie over deze too- neelschrijver, is als het ware het vrou welijke tegenstuk van Voerman Henschel (dat hier eenige jaren geleden werd op gevoerd). In schuldeloosheid of half schuldig, in elk geval uit angst voor de menschen verjaagd en door de onver biddelijke hardheid der haar omringen de wereld opgejaagd als een wild dier, wordt Rose Bernd (W. de Vos-Dunsel man) in radeloosheid de moordenares van haar pasgeboren kind. Met welk een teergevoeligheid heeft de dichter hiér het moederschap gezien. Ro se pakt haar noodlot wel vastberaden aan, maar toch ook voorbeeldeloos naïef en onbeholpen, zonder menschenkennis, zonder inzicht in de toestanden. Rose wil alles zelf in het reine brengen, ze is een krachtige, noeste, zwoegende, jonge boe rin, die in het gezin van de weduwnaaT Bernd, haar zeer christelijke vader (Wil lem v.d. Veer) geleerd heeft aan te pak ken en leiding te geven. Die physieke kracht maakt haar begeerlijk voor de mannen om haar heen, ook voor de man van/le vrouw, dié aan Rose's moeder op haar sterfbed beloofde ngar haar dochter te zullen omzien: de schout Flamm (Jan C. de Vos) Intusschen is mevr. Flamm (M. Duymaer v. Twist) door ziekte ver- lamd; wanneer deze goedertieren vrouw Rose hulp aanbiedt, wijst Rose dit af, uit eer.'soort eergevoel, omdat de schout Flamm haar verleidde. In uiterste nood komt ze, volkomen stuurloos, terecht bij de Don Juan van het dorp, de locomo biel-machinist Streckmann (Just Chau- let). die achter haar geheim is gekomen en daarmee chantage pleegt. Zij koopt zijn stilzwijgen, maar werkt' zich hoe langer hoe meer vast. Haar eenige red ding is de bedeesde, zeer stichtelijke, maar ziekelijke man, Aug. Këil (Karei Baars), vriend van haar vader met wie ze trouwen zou. Doch die redding daagt te laat op; haar heele omgeving (en voor al de driftige Streckmann) lacht haar uit vanwege die keus. Bij een handgemeen tusschen Streckmann en Keil wordt deze noodlottig aan een oog gewond. De zaak komt voor de rechter. Vader Bernd klaagt Streckmann aan. Wanneer Rose wordt verhoord, loochent ze alles „omdat ze zitJi zoo schaamt", ze legt een valsche eed af; wanneer ze tenslotte moeder wordt, vermoordt ze haar kind. Een sterk speelstuk is dit zuiver na turalistisch dramatisch werk van de tooneelschi ijver, wiens groot talent des tijds door toekenning van de Nobel-prijs werd erkend. De opvoering stond op een hoog peil. In de laatste nlSanden is „Ro sé Bernd" tientallen malen voor het voetlicht gebracht. Het spel vlotte uitste kend en liet niet na een diepe indruk te maken. De hoofdrollen hadden o.i. niet beter kunnen worden vertolkt. (G. Joh. Duinker). De Wehrmachtbefehlshaber in den Nie- derlanden, General der Flieger Fr. Chris tiansen, maakt *bekend: In vervolg op het op 29 April in de dag bladpers gepubliceerde wordt hiermee ter aanmelding en terugvoering in krijgsge vangenschap opgeroepen: het beroepspersoneel van de voormali ge Nederlandsche weermacht beneden de rang van officier, met geboortedatum na 31 Maart 1898, voor zoover dit personeel Mei 1940 in werkelijke dienst van de Ne derlandsche weermacht stond. In het weermachtskamp te Amersfoort Zonnebloemstraat, moeten zich, telkens tusschen 8-11 uur melden: de leden van het wapen der infante rie, cavalerie, artillerie, techn personeel, politietroepen op 7 Mei 1943; van de zeemacht (beginletters A-H) en de leden van het wapen der genie, de pontonniers, torpedisten, militaire lucht vaart, militaire geneeskundige dienst op 10 Mei 1943; van de zeemacht (beginletters I-Z) en de leden van de hierboven niet ge noemde wapens en onderdeelen op 13 Mei 1943. Uitgezonderd zijn van aanmelding en terugvoering in krijgsgevangenschap:. Alle leden der Ned. politie en haar ne venorganisaties, voor zoover momenteel in actieve dienst; onderofficieren, die tij dens hun actieve diensttijd bestuursamb tenaren (administratie) waren; personeel, dat als hoofdberoep een functie bij de Ne derlandsche arbeidsdienst uitoefent en in Duitschland werkende personen. Kleeding: Zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aanbevolen daagsche en Zondagsche klee- ren, wollen dekens, lijfgoed en extra schoeisel mede te brengen. De gezamen lijke bagage mag de omvang van twee handkoffers niet overschrijden. Verdere oproepingen zullen volgen. ARBEIDSWEEK VERLENGD TOT, 54 UUR. De Secr. Gen. van het Dep. van Sociale Zaken heeft een besluit uitgevaardigd be treffende een verlenging van de arbeids tijd tot 9V-4 uur per dag en 54 uur per week, voor arbeiders van 16 jaar en ouder in winkels, fabrieken of werk plaatsen (broodbakkerijen inbegrepen). Dit besluit treedt onmiddellijk in wer king. BELASTING BETALEN. Per 1 Mei 1943 moet betaald zijn: Personeele bel. 1942, gedagteekend No vember 1942: geheel. Twee vijfden moet betaald zijn van de Febr. 1943 gedagtee- kende aanslag in de Personeele-, Inkom sten-, Vermogens- en Ondernemingsbe lasting 1942. TEX. BOYS-NIEUWS. Het 1ste speelt zijn laatste wedstrijd en wel thuis tegen Texel 2. Het 2de gaat naar SVC; om 1 uur per fiets van De Zwaan. Wie verhinderd is, geve zoo spoe dig mogelijk afbericht. J.S. S V. TEXEL Programma voor Zondag: NHVB-beker: Texel 1-Watervogels 1, 2,30* uur. Tex. afd I Tex. Boys 1-Texel 2 (A. Stolk); Tex. afd. II Texel 3-Zt)H (H. Meester) 12 u. De Cocksdorp 2-Tex. Boys 2 (C. P. Bur ger). Als T. 1 compleet kan uitkomen, heb ben we, als iedere speler zich tot het uiterste geeft, een behoorlijke kans. Voor bekerwedstrijden moet men trachten te winnen zonder dat er tegen gescoord wordt. Texel 2 gaat op bezoek bij de Eoys. Daar er onderling weinig krachts verschil is, kan het een spannend^strijd werden. Texel 3 zal geducht moeten op passen De Cocksdorp 2 zal het tegen de Boys wel niet kunn#n bolwerken. Eelftallen heden in het kastje. De training was tamelijk bezocht deze keer. Er moet flink gewerkt worden, vooral nu. Kaarten voor de Karei Lotsy-avond zijn voor leden en adsp. verkrijgbaar bij secr. Nic. de Graaf, Schoonoordweg lc en Zondag aan het loket. Adsp. Vermoedelijk volgende week tegen 'Cocksdorp-adsp D.D. Voetbalclub Frisia, Leeuwarden, vier de 24 April haar 60-j. bestaan. Wielrennen. De wegwedstrijd Parijs- Roubaix werd gewonnen door de Belg Kint uurgemiddelde 41,5 km. over een traject van 250 km. TEXELS BIOSCOOPTHEATER. PRIMA DONNA. Over deze uitmuntende Ufa-film schreef het Algem. Handelsblad: Zarah Leander is in deze film op haar best. Het Volk: Deze geschiedenis tyedt Zarah Leander een rol, die haar als 't ware op het lijf geschreven is. Nieuwsbron: De regis seur wist een goed gebruik te maken va"h Zarah Leander's stemcapaciteiten. Residentiebode: De film is met buitenge wone zorg aangekleed Het Vader land: .een typische Zarah Leander- film, met alle goede kwaliteiten, daaraan verbonden Vooruit: De naam Zarah Leander zegt genoeg. Ook haar zang zal menigeen boeien Haagsche Courant De nieuwste film van de geliefde actri ce Zarah Leander heeft veel goede ele menten in zich. Rotterd. Nieuwsblad Het is in vele opzichten een aantrekkelij ke film. (Ingezonden Mededeeling). Bakkerij* Mikkens te Kaatsheuvel is door onbekende oorzaak uitgebrand. Kraaienplaag té Utrecht! Jachtopzie- zijn belast met opruiming. Reeds hebben honderden vogels de kraaienmarsch ge blazen. Zwarte handel. Drie mnd. en f 1000 boete werd opgelegd aan Neeltje Ver schuur uit A'dam, betrokken bij het smokkelen van 1250 kg. frauduleus ge kochte rogge. Wegens diefstal met geweldpleging werd een 19-j. arbeider te Son tot 3 jaar veroordeeld Hij had een 73-j. weduwe mei de dood bedreigd 'en mishandeld om aan geld te komen Zijn twee helpers kre gen elk l'/a jaar. Japansch Roode-Kruisschip getorpedeerd. Voor de zesde maal is een Japansch Roode-Kruisschip door de vijand getor pedeerd Een aantal personen werd ge wond. De „tijgers" hebben succes. Hel „tijger'-pantserwapen blijkt een succesvól strijdmiddel. Aan het N» deel van het oostelijk front hébben de „Tij gers" 163 Sovjettanks en talrijke pant- serafweerkanonnen vernietigd. Voorts werden er dozijnen bunkers mee on schadelijk gemaakt. Verijdelde aanvallen. •Aan het Koeban-bruggenhoofd en Z.O. van Leningrad bleven vijandelijke aan vallen zonder succes. In de overige secto ren van het Oostelijke front verliep de dag rustig. De lbchtmacht vernietigde 52 Sovjet-vliegtuigen zonder zelf verliezen te lijden. (DWB 29 April.) De luchtoorlog. Donderdagnacht drongen vijandelijke vliegtuigen tot het N.W Duitsche kust gebied, alsmede tot het Oostzeegebied en tot Oost-Pruisen door. Door lukraak uitgooien van bommen ontstond er lichte schade. 18 vijandelijke bommenwerper^ werden neergeschoten. Vier andere ma chines werden boven de bezette Weste lijke gebieden neergehaald. De strijd in Tunis. In Tunis werd N.O.-van Medjez el Bab een superieure vijandelijke paritserfor- matie, die er in geslaagd was, de Duit sche stellingen finnen te dringen, door Duitsche reserves tot de strijd genoopt, verslagen en in een. tegenaanval onder zware v vijandelijke verliezen tot voorbij haar stellingen teruggedreven. Aan de rest van het front werden plaatselijke «aanvallen ten deele in tegenaanvallën af geslagen. Formaties van de luchtmacht ondersteunden in alle sectoren van het Tunesische front de troepen van het le ger. Jagers schoten voor Kaap Bone een vijandelijke motortorpedoboot in brand (DWB 29 April.) Monopolie voor wol in de V.S. Ten einde de controle over de wolhandel te handhaven en buitenstaanders definitief buiten te «luiten heeft de Amerikaansche regeering besloten voor de aankoop van de binnenlandsche wolscheer een mono polie in te stellen. Intusschen zijn de wol- voorraden weer toegenomen. Deze reser ve zou echter als noodvoorraad niet wor den aangesproken en de loopende be hoefte zou door de binnenlandsche pro ductie en der invoer worden gedekt. Het aanhouden van een zoo groote reserve voor de tijd na de oorlog, heeft bij de schapenfokkers opnieuw onrust doen ont staan, daar men verwacht dat deze na de oorlog een driik op de markt zal doen ontstaan (Alg. Handelsblad.) Wonder der techniek. De grootste drijvende kraan ter wereld werd gebouwd door een Duitsche fabriek: hefvermogen 350 ton, eigen gewicht 5000. ZWEDEN Het Zweedsche schip Vaalaren, 5960 ton, 38 man. wordt vermist. PALESTINA. De Palestynsche sinaasappelteelt maakt door geringe afname een zware crisis door. ROEMENIE Tien jaaV geleden nam Roemenië voor het eerst proeven met het planten van katoen. Nu voorziet het bijna in de behoefte van de binnenlandsche industrie DUITSCHLAND Op last van Rijksminister Speer is' de vervaardiging van 132 soorten kin derwagens in Duitschland stopgezet. Thans wordt er een z.g. oorlogswagen ge bouwd. Er kunnen er 600.000 per jaar worden afgeleverd. Hierdoor worden zes millioen arbeiders bespaard. Het Duitsche wonderpaard Nereide is bij het ter wereld brengen van een merrie gestorven. KUNST EN KULTUUR. De historische gasthuiskapel aan de Koningstraat te Rhenen, die al lang in bouwvallige staat verkeerde (13e eeuw gebouwd), is ingestort. Met restauratie was men al begonnen. GEESTELIJK LEVEN. De Friesche Bijbelvertaling komt deze zomer gereed. Er verschijnt ook een af zonderlijk Friesch O.T. ADELAAR NAM KIND MEE. Een adelaar nam uit een bootje op de lagune bij- Venetië in een onbewaakt oogenblik een 4-j. kind mee de lucht in. Bijtijds ontdekte de vader dit dank zij het blaffen van zijn hond. Blijkbaar ver schrikt door de hond, liet de arend zijn prooi in het water vallen. De hond sprong te water en hield het kind zoo lang boven de golven tot de vader zijn kind in veiligheid kon brengen. VAN 20 6 UUR BINNEN BLIJVEN De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft in Overijsel, Limburg, Noord-Holland en Gelderland met onmiddellijk van kracht worden het politiestandrecht afgekondigd. Ieder heeft 2ich te onthouden van iede re beroering, die de openbare orde en de veiligheid van 't openbare leven kunnen verstoren of jn gevaar brengen. Wie aan openbare samenscholingen oeelneemt, wie weigert te werken, slaakt of werknemers uitsluit, wie zonder ver lof vuur-, houw- of steekwapens draagt of-bezit; wie vlugschriften vervaardigt, verpreidt. of bezit, welke de openbare or de kunnen verstoren; wie weerstand biedt aan de openbare macht' ZAL MET DE DOOD WORDEN GESTRAFT. Poging, opruiing of hulpverleening wor den gestraft op dezelfde wijze als de vol trokken daad. Zonder waarschuwing wordt geschoten wanneer samenscholingen, van welke aard" ook, voorkomen of wanneer zich meer dan vijf personen op openbare we gen of pleinen verzamelen. Verboden is het oponthoud buitenshuis van 20-6 uur. (Uitzonderingen staat de Duitsche politie toe). Verboden is het schenken en gebrui ken van brandewijn en andere alcoholi sche dranken in openbare lokalen en het afleveren van dergelijke dranken. Aan de werkgevers is de uitbetaling van loonen en salarissen aan< stakers verboden voor dagen, waarop geheel of gedeeltelijk is ge staakt. De Duitsche veiligheidspolitie neemt alle zaken in beslag, die tijdens de duur van het politiestandrecht op de voorschreven of ter plaatse gebruikelijke lijden niet open zijn Overtreding wordt gestraft met gevan genisstraf en boete tot een onbeperkte hoogte of met een van deze straffen, voor zoover niet een strengere straf is ver beurd. VEREEPJlGDE STATEN. In 150 Amerikaansche mijnen is het werk neergelegd. De Sovjet-ambassadeur Litwinof zal volgende week naar Moskou vertrekken. IRAN Alle aandeelen van de Iraansche oliebronnen zijn thans door aankoop van de laatste aandeelen der Royal Dutch in Amerikaansche handen. ENGELAND. Toen twee Engelsche landingsvaar tuigen voor de kust van Wales oefenden, sloegen ze door krachtige golfslag om. 81 inzittenden verdronken, 3 of 4 soldaten werden gered. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 24 tot en met 29 April 1943 GEBOREN: Thomas Maria, zv Cornelis Arnoldus Buisman en Margaretha de - Kok Catharina dv Lammert Blom en Janna Catharina Jansen. Christina dv .Marinus Bremer en Akke Koolstra Sylvester Algondus zv Jacob Witte en Johanna Godefrida van Sambeek. Cor nelia Maria dv Hillebrand Gomes en Alida Maria Smit. Willem Anton zv Maarten Dijker en Janneke Oldenburg. Geert Paul, zv Pieter de Vries en Jantje Geertsema. ONDERTROUWD: Cornelis van*Beek-en Johanna Margaretha Maria Jannes. GETROUWD: Martlnus Bakelaar en Wij- bregje Wijngaarden. OVERLEDEN. Maarten Dogger, 62 jaar, echtgen. van Jantje Bas. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 wildleeren handschoen, 1 slot met kettinkje, 1 hond (herder). DEN BURG. KATHOLIEKE KERKLIJST. Zondag: Beloken Paschen. Biechtgele genheid van 7,30-8 u. H.H. Missen om 8 en 10,30. In Den Hoorn en Oosterend om 10,30. Communie-uitreiken onder de H.H. Missen en om 7,30 en 9,30. Voorbereiding voor Geloofsbelijdenis en eerste commu nie om 12,30. Lof met preek, om 7 uur. In de week H.H Missen om 7 en 7,30 (behalve Dinsdag en Woensdag) en 8 uur Communie-uitreiken onder de H.H. Mis sen en om 6,45. Iedere avond 7 uur Mei maandoefening. Dinsdag: 8 u. -H. Mis te Oosterend. Woensdag: 8 q. H. Mis in Den Hoorn 9 uur gezongen H. Mis bij een 40-jang huwelijk. 6,15 voorbereiding Geloofsbe lijdenis. Half 9 Manacongregatie, afd. jongens. Donderdag: 6-7 biechtgelegenheid. 7 u. Meimaandlof. Half 8 Maria-congregatie, afd. dames. Vrijdag. Ie Vrijdag. 8 u. gezongen H. Mis 7 u. Lof t.e. H Hart. Zaterdag: 5-9 u. biechtgelegenheid op de volle uren. 6 u. Rozenkrans. het gaat om menschenletens V.V.S. "•„Verliesposten Voorkomend Systeem", bestaande uit vier diensten. Deze tijd is rijk aan veranderingen. Laat daarom uw cnbetaald gebleven poèten inschrijven bij Dienst IV van het V.V.S. Amsterdam C., Amstelstraut 14-18. VAN DER GRAAF Co., N.V.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 2