Doodvonnissen voltrokken Orde moet er zijn 10NDERDEN VRIJWILLIGERS WERELDNIEUWS Luchtalarm 8 56e JAARGANG. No. 5751. WOENSDAG 5 MEI 1943. TEXELSCHE COURANT Ordeverstoring, staking, verzet, in wel ke vorm ook, wordt onder geen voor waarde geduld. Het politiestandrecht is thans in het heele land van kracht. Over tredingen worden met de dood gestraft. Dat het de Duitsche autoriteiten bittere ernst is, bewijst de lijst van personen, die ter zake van staking, ophitsing of politie ke activiteit op 1 en 2 Mei ter dood wer- cien veroordeeld. De vonnissen zijn met een door middel van de kogel voltrokken. Een waarschuwing, die aan duidelijk heid mets te wensehen over laat. Nogmaals wordt een beroep gedaan op het gezond verstand. Laat u door verra derlijke adviseurs achter de schèrmen riet tot verzet verleiden. Gij zoudt het met de dood moeten bekoopen. Het is in het belang van land en volk, dat de nor male verhouding tusschen bezettende macht en bezet gebied zoo spoedig mo gelijk wordt hersteld. Ieder kan daartoe bijdragen door een waardige, beheersch- te houding .en door zich te gedragen over eenkomstig de uitgevaardigde voorschrif ten en beschikkingen. TUSSCHEN 20 EN VIER UUR BINNEN. Het tijdvak, gedurende hetwelk men zich niet in de open lucht mag ophouden aanvankelijk gesteld op 20-6 uur is thans in verband met de voedselvoorzie ning bepaald op 20-4 uur. Dit verbod geldt niet voor leden Duitsche weer macht en Waffen SS, Duitsche politie, personeel van betrokken bureau's; ook niet voor hen, die de Duitsqhe nationali teit bezitten en in dienst staan van be doelde bureau's, mits hun verblijf in de open lucht tusschen 20-4 uur noodzake lijk blijkt; ook geldt het verbod niet voor NTed. politie, grensbewaking, crisis-contro ledienst, brandweer, luchtbescherming, mbulance en eerste-hulpdiensten, art sen en vroedvrouwen, voor zoover zij in die tijd dienst- of beroepsplichten heb ben te vervullen; verder geldt het niet voor hen, die bij ernstige ziekte of onge- al hulp trachten te vinden en evenmin voor hen, die een speciaal bewijs met fo to kunnen toonen. Ook op 29 April zijn weer honderden Nederlanders als vrijwilliger naar Duitschland vertrokken, om daar totstrij ders voor het oostfront te worden opge leid Ongeveer 50 verpleegsters verlieten mede ons land. De bolsjewisten, zoo sprak Mussert, de Leider van het Nederlandsche volk, moeten uit Europa verwijderd t worden gehouSen, al meenen velen, dat het zoo erg niet zou zijn als de Sovjets hier kwamen. God moge hun komst verhoe den. De bolsjewistische legermacht, die gedurende 25 jaren is opgebouwd, moet worden tegengehouden, wil Europa voor een ramp gespaard blijven. Anderen zullen dit eerst later inzien, doch gij hebt blijk gegeven van dit in zicht en aldus spr. het is mij een voorrecht, u daarvoor op dit oogenblik te danken. Het is ook goed, dat gij an dere volken en andere landen leert ken nen, want dan zult gij, eenmaal terugge keerd, de schoonheid van ons land het aest waardeeren. Hitier heeft in .Mein Kampf" geschre ven, dat er voor hem maar één leus is, nl. volk en vaderland te dienen. Naar die woorden is het strijdblad van de NSB ge noemd. Spreker deed verder uitkomen, dat thuisfront en Oostfront in de geest verbonden zijn, omdat zij geloof" in de zelfde beginselen hebben, een onver woestbaar geloof in de Fuehrer, die een ."rechtvaardig Europa wil bouwen en die x tot spreker heeft gezegd, geen beslissing jj ons volk betreffende te zullen nemen, zonder hem. spreker, daarin te hebben ge- end. De Leider eindigde met de hartgrondi- ge wensch, dat allen, die thans vertrek- ken. gespaard mochten blijven, doch te- j!e vens, met de verwachting, dat zij hun j plicht zouden doen tot het uiterste. Tenslotte heeft Generalleutnant Rau- t e r de scheidende vrijwilligers bedankt voor hun daad. Spr. herinnerde aan het- geen gebeurd is met de tienduizend Pool- sche officieren, die in handen der bolsje- wisten waren gevallen, welk lot door de ontdekking van het massagraf thans we- e reldkundig is geworden. Zulk een lot zou op nog veel grooter schaal volgen, indien de bolsjewisten over Europa zouden re- geeren. Om dit te voorkomen staan thans alle Europeesche volken aan het Iront aangetreden. De strijd der Ger- J| maansche landen en rassen^moet worden gevoerd tot de overwinning volledig is behaald. Na de toespraken van Feldmeyer en Mussert werd het Wilhelmus, na de woorden van generaal Rauter werden de gebruikelijke Duitsche volksliederen ten gehoore gebracht door een muziekcorps, oat ter opluistering aanwezig was en dat de vertrekkenden op hun marsch naar 't station met opgewekte muziek begeleid de. TEXELSCH DIALECT. 'n mol skeêp, een schaap, dat door .draaiziekte" is aangetast; morrie (als groet gebezigd), „goede morgen"; morlielje, een soort kleedingstuk. (Bij Dekker alleen is dit woord aangetroffen); een verbastering van het Fransche „man- tille" (vrouwenmanteltje) misschien? LAMMERENMARKTEN. De Burgemeester van Texel, ter waar neming van de taak van Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, brengt belanghebbenden het volgende in herinnering. De groote lammerenmarkten zullen hier dit jaar worden gehouden op Maan dagen 17, 24 en 31 Mei en 7 Juni, Dins dag 15 Juni en Maandag 21 Juni. De toelating tot deze markten ge schiedt, bijzondere gevallen uitgezon derd, alleen wanneer vooraf, hetzij mon deling of schriftelijk, de noodige hokken zijn besproken. Daartoe zal gelegenheid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werkdagen, uitgezonderd marktdagen, gedurende de gewone bureau-uren van 91 uur; b. op de marktdagen van 9 uur v m. tot 2 uur n.m. aan de kiosk op of nabij het marktterrein; c. ten gemeentehuize des Zaterdags avonds van 79 uur. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde marktgeld onmiddel lijk te voldoen en gepast geld mede te brengen. Aangiften, hetzij mondeling of schrif telijk ter secretarie of door den markt meester ontvangen na Zaterdagavond 9 uur voor de markt van Maandag d.a v., worden niet meer ten uitvoer gebracht. Het vee kan ter markt enkel worden aangevoerd voorm. tusschen 8 en 10 uur. De aanvoer van alje vee behoort te geschieden door de Parkstraat, met dien verstande, dat de Parkstraat met anders bereikt mag worden dan door den in gang bij de Weverstraat. De aanvoerders zijn verplicht zoowel op den openbaren weg als op het markt plein zich te onderwerpen aan de beve len omtrent orde en regelmaat, het rij den in een bepaalde richting, het oprij den, drijven en stilhouden, welke worden gegeven door den marktmeester of de politie in het belang van een geregelden aanvoer, de geldelijke controle of ter voorkoming van opstoppingen of wel door de met de keuring belaste personen met het oog op den eisch van een deug delijk veeartsenijkundig onderzoek. Alvorens vee op het marktterrein wordt toegelaten, zal het bij den toe gang van gemeentewege veeartsenijkun dig worden onderzocht. Het is verboden de met dit onderzoek belaste personen in de uitoefening van hun taak te belem meren. Zonder daarmede van gemeentewege belast te zijn is het verboden: a. de namen of nummers, voorkomende op de hokken, boomen of palen, staande op hel marktterrein, uit te wisschen, of op die hokken,boomen of palen namen of nummers bij te schrijven b. strooisel op het marktterrein te brengen, te hebben of daarvan weg te voeren; c. strooisel in de hokken te verwisse len, uit de hokken te verwijderen of in eenig of in een ander hok te brengen. Zonder vergunning van den Burge meester voornoemd, is het verboden met het wegvoeren der op het marktterrein aanwezige lammeren vóór 10,30 uur voormiddags een aanvang te maken. Tijdens de groote lammerenmarkten mag het marktterrein met rij- of voer tuigen of vee met worden verlaten door de Parkstraat Ter voorkoming van stagnatie is het noodzakelijk, dat de aanvoerder der lam meren met het nummer van het hok be kend is. Texel. 3 Mei 1943. De Burgemeester van Texel. RIJK DE VRIES De gemeente-secretaris, JONKER. JEUGD VAN NEDERLAND. Schaar je bij de pioniers van ons volk, die in harde arbeid in het Oosten een be staan opbouwen en daarmee een rijke traditie van ons stoere voorgeslacht voortzetten. Meld je als vrijwilliger(ster) voor de Germaansche landdienst. Aanmeldingen en inlichtingen te rich ten aan het adres- Monseigneur v. d. We teringstraat 118, Utrecht VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1582. De derde gemalin van Willem de Zwijger, Charlotte de Bourbon, te Ant werpen overleden 1821. Napoleon op St. Helena overleden EEN GREEP UIT T RADIOPROGRAM. Woensdag: 17,30 Gemeub villa te huur (luisterspel); 12,30 (II) Mei op de boerde- ïij; 14,00 (II) Godsd. lezing; 15,30 (II) Ons aquarium; 18.45 (II) Runderhorzelbestnj- öing Donderdag: 15,00 Over goede manieren; 19,00 Neerl. stem v.h. oostfront; 11,00 (II) Over school en ouders; 12,30 (II) Bezoek aan een imkerij; 14,00 (II) Bijbellezing; 18,45 (II) Praatje van Max Blokzijl; 19,55 (II) Voor boer en tuinder. Vrijdag: 9,00 Herdenking Joh. Brahms; 30,45 Fragment uit „De Vlam in de Pan", door Mr. Roothaert; T2,30 (II) Pri ma mannelijk fokmateriaal; 14,00 (II) Bij bellezing, 18,45 (II) Lentefeest voor de landvrouwen te Alkmaar, 19,55 (II) Wen ken voor volkstuinders; 20,15 (II) Voor drachten Adr. van Hees. INGEVOLGE POLITIESTANDRECHT. Na afkondiging van het politiestand recht zijn ter dood veroordeeld en daarop door middel van de kogel terechtgesteld: 1 Jochum van Zwol, geb. 16 April '23, die tot staking ophitste en een wapen bij zich droeg 2. Joh. v. Lemmeren, geb. 15 Nov. 1902 te Amsterdam, wonende te-Krommenie 3. Gerard Wier'sma, geb. 12 Febr 1905 te A'dam, wonende te Krommenie. 4. Theodorus Rijkhoff, geb. 11, Juni '14 te Assendelft, wonende te Assendelft. 5. Hendr. Blank, geb. 4 Nov. 1888 te Krommenie, wonende aldaar. De veroordeelden onder nö. 2, 3, 4 en 5 hebben in de Vereen. Blikfabrieken te Krommenie gestaakt, ook nadat zij waren aangemaand het werk te hervatten. Ook hebben zij anderen aangespoord te staken. 6. Herman P de Noo, geb. 18 Maart 1887 te Utrecht, stationschef te I^muiden. Hij trachtte het spoorwegpersoneel tot staken te bewegen en gaf over het niet gelukken daarvan openlijk zijn spijt te kennen. r 7. Hendrik Strating, geb. 11 Febr 1905 te Haarlpm, kantoorbediende. 8. Nicolaas Nieuwkoop, geb. 10 Nov. 1912 te Velsen, metaalbewerker. 9. Jacob Wijker, geb. 2 Oct. 1893 te Eg- mond a. Zee, fabrieksarbeider. 10. Theodorus Hendrikse, geb 5 April 1907 te Beverwijk, lasscher. De nrs. 7 t.m, 11 hebben gestaakt in 'n hoogovenfabriek en pletterij en in een papierfabriek. Tevens poogden zij een slakingsbeweging te organiseeren. Ten öeéle waren het voormalige leidende le den van een Marxistische vakvereeni- ging. Nieuwkoop heeft bovendien een po ging tot illegale communistische celvor ming gedaan. 12. Martinus Bouman, geb. 5 Mei 1899 te Roermond. hoofdcontroleur Centr. Crisis-controledienst (C.C.D.) 13 Bernhard Ruyters, geb. 10 Oct. 1892 te Heer, adj. hoofd-controleur Centr. C C.D. 14. Leo Brouwer, geb. 1 Juni 1907 te Maastricht, distr. leider C.C.D. De veroordeelden onder nrs 12, 13 en 14 hadden onder ambtenaren van de C. C.D. handteekeningen verzameld van per sonen, die zich verplichtten tot staken. 15. Joh. Bougerd, geb. 24 Aug 1906 te Roermond, chemicus. 16 Meinardus Tempelaars, geb. 6 Juni 1904 te Heerlerheide, mijnwerker. 17. Renier Savelsberg, geb. 27 April 1895 te Heerlerheide, electromonteur. 18. Salvatius H. Toussaint, geb. 22 Dec. 1914 te Amstenrade, houwer. De veroordeelden no. 15 t.m 18 hadden gestaakt Zij weigerden ook na een aan maning daartoe hun werk te hervatten. 19. Dirk W. van Vreeswijk, geb. 6 Jan. 1908 te Rotterdam, techn directeur van papierfabriek Coldenhoven te Eerbeek. Hij had werkwillige arbeiderp van hun werk teruggehouden en hen weer naar huis gestuurd 20. Van Zetten, geb. 26 Maart 1912 te Tiel, arbeider 21. Teunis Campagne, geb. 13 Sept. 1895 te Tiel, arbeider. Van Zetten en Campagne hadden ge staakt. Van Zetten had mede tot staken aangespoord. 22 Berend Trip, geb. 2 Nov. 1917 te Gieten, landbouwer Hij had 400 land arbeiders tot staking aangedreven. 23. Antonius L. Frederiks, geb. 25 Ju ni 1920 te Nijmegen, studdnt. Hij trachtte eén tot staking ophitsend geschrift te verspreiden. 24 Wdlem A. v.d. Veer, geb. 23 April 1919 te Nijmegen, boekdrukker. 25. Emanuel A v.d. Veer, geb. 26 Dec. 1921 te Nijmegen, boekdrukker. Beide drukkers hadden in opdracht van Frederiks de vermenigvuldiging van be doeld vlugschrift uitgevoerd. 26. Joh. van Oenen, geb. 6 Aug 1905 te Kamperzeedijk. _Hij was bij een over val op een melkwagen als raddraaier op getreden. Met geweld had hij het ver voer van melk verhinderd en deze op straat gestort. In een reeks andere gevallen zijn mede doodvonnissen uitgesproken. Ze werden ook bekrachtigd, maar zijn nog niet vol trokken. BOETEN OP STRAAT BETALEN. 1 Mei is een nieuwe regeling voor be rechting van sommige overtredingen in werking getreden. Dii beteekent, dat de politieambtenaar waarschuwingen zal kunnen geven voor overtredingen, welke f 1-f 5 kosten en meteen betaald kunnen worden tegen overleg van bonnen. Be taalt men niet terstond, dan krijgt men een procesverbaal. Voorts zal het plaat sclijk hoofd van politie voor verkeers-, verduisterings- en andere overtredingen van deze aard onmiddellijk straf op kunnen leggen tot een maximum van f 150 boete en 14 dagen hechtenis. De betrokkene ontvangt geen dagvaarding, doch krijgt enkele dagen na de overtre ding een strafbeschikking, waarin de straf is vermeld. Wenscht men een ge rechtelijke beslissing, dan moet zulks bin nen 14 dagen schriftelijk of mondeling aan de politiepresident worden gemeld, iwaar'na de gewone procedure voor het kantongerecht volgt. Maarschalk Mannerheim in Zwitserland. Tot herstel van gezondheid brengt de Finsche maarschalk Mannerheim korte tijd in Zwitserland door. Javaanschv legercorps wordt door Japan gevormd. Op initiatief v^n Japan wordt een Javaansch legercorps gevormd; het zal geheel uit inheemschen bestaan. Japan verwacht, dat wel 10,000 Javanen zich zullen aanmelden. Een dure maand voor de Sovjets. De Sovjets hebben in April ook rake klappen gekregen ze verloren 1082 vliegtuigen, waarvan 902 in luchtgevech ten. Britsche torpedojager gezonken. De Britten zijn weer een torpedojager kwijt, nu de Beverley, die behoorde tot' de 50 torpedojagers, indertijd door Ame rika afgestaan. Japan zit niet stil. Japan heeft zijn steunpunten in het Oosten zoo zeer versterkt, dat het ieder oogenblik 'n grootscheepsch offensief kan beginnen. Geen kans van slagen. De Japansche generaal-majoor Yahagi vermoedde, dat Engeland en Amerika zullen probeeren^ zelfs met zware offers, een tweede front in Europa op te rich ten Hun vooruitzichten echter zijn door de militaire kracht van de As gerfng. Hoe venijnig. Te Veile (Vejle) in Z.O. Jutland (Dene- maiken) werden vulpotlooden gevonden, die bij onderzoek een lading springstof bleken te bevatten. Ze moeten» door Brit sche vliegtuigen zijn uitgestrooid. De be volking is gewaarschuwd. Laval bij Hitier. Op 29 April heeft de Fransche staals- chci in het Duitsche hoofdkwartier gedu rende bijna 3 uur een onderhoud met de Fuehrer gehad. Daarbij werd o.m. in vol ledige objectiviteit nagegaan, welk aan deel Frankrijk heeft bij te dragen in de strijd, welke de Spil voor de opbouw van het nieuwe Europa voert. Een be spreking, welke van groote beteekenis moet worden geacht Ook voor de toe komst van Frankrijk. Dé verjaardag van de Keizer van Japan. Op 29 April is de Tenno de Keizer van Japan 41 jaar geworden. Ter ge legenheid van deze feestdag zijn groote oefeningen gehouden, waaraan o.m. in fanterie, pantserwagens, gemotoriseerde afdeelingen en achthonderd vliegtuigen deelnamen Op Java werd voor inland- sche gevangenen een algemeene amnestie afgekondigd, behalve voor communisten, anarchisten en anderen, die de openbare rust in gevaar brachten. Ook Portugal tegen het commu nisme. De Portugeesche premier Salazar heeft in een radiorede over het communisme 't volgende gezegd. Het communisme is naar mijn meening het grootste menschelijke probleem van alle tijden, een probleem van principi- eele beteekenis voor de menschheid en vooi het individueele en sociale leven en derhalve een ernstige bedreiging voor de Westersche of christelijke beschaving. Waar de Staat en de machine ^e mensch tot slaaf maakt, is geen ruimte meer voor menschelijke vrijheid. Opstandige beweging onder Kau- kasische bcrg-volken. De onlusten, onder Kaukasische berg volken, terstond na het uitwijken der Duitsche en Roemeensche troepen naar 't Koebanbruggehoofd uitgebroken tegen de teruggekeerde bolsjewieken, hebben z^ch tot een opstandige beweging toegespitst De oorzaak is te zoeken in het onmen- schelijke optreden der bolsjewieken te genover de vrijheidslievende bergvolke- ren. Daar komt bij, dat de bolsjewieken in de ontruimde gebieden geen onderko- meng of voorraden, laat staan oorlogsma teriaal, aantroffen en dat alle verkeers wegen en inrichtingen grondig verwoest waren. De bergvolkeren zetten hun gueïil la tegen dc Sovjets met alle middelen voort. VEEMARKTEN ZIJN TOEGESTAAN. 's-Gravenhage, 3 Mei. De General-kom- missar fuer das Sicherheitswezen deelt mede Het houden van veemarkten en week markten, voor zoover daarop levensmid delen voor dagèlijksche voorziening der bevolking te koop worden aangeboden, valt niet onder het verbod van het zich verzamelen van meer dan. vijf personen gedurende den tijd van het politiestand recht in Nederland. 423,000 ton in de grond. In April bracht de marine van de As 63 koopvaarders, 423,000 t., tot zinken. Duikbooten namen daar 415.000 ton van voor haar rekening. Hier komen nog bij: een vliegkampschip, een kruiser, 5 tor pedojagers, 6 onderzeeërs en 8 motortor» pedobooten. IN NAAM DER BESCHAVLNG. Nam gij reeds kennis van het drama van Katyn? Drong het reeds tot u door dat aldaar 10-12, duizend Poolsche officieren op beestachtige wijze werden afgeslacht? Kinderen van 17 jaar oud, adspirant- officieren. behoorden tot hen. Aarzelt, niet langer, maar zet u in te gen het monsterachtige bolsjewisme en vangt aan met te storten op giro 432100. Verzorgingsfonds van het Vrijwilli gerslegioen Nederland. Laatste waarschuwing aan de bevolking. Ondanks herhaalde waarschuwingen' heeft de Nederlandsche bevolking de laat ste tijd tijdens luchtalarm in verschillen de groote steden van 't land blijk gegeven van een buitengewoon ongedisciplineerd gedrag. Voor dal ik in dit opzicht bevel geef tot scherpere maatregelen, waarschuw ik de Nederl bevolking nogmaals met de meeste nadruk alle voor het geval van luchtalarm gegeven voorschriften zeer nauwkeurig op te volgen. Het is in het belang van een ieder, dat bij luchtalarm de straten en pleinen to taal ontruimd en schuilkelders of andere beschermde onderkomens opgezocht wor- dei^ Ook het kijken uit vensters en deu ren moet bij luchtalarm achterwege blij ven. Nieuwsgierigen begeven zich hier door op een onverantwoordelijke wijze in gevaar. Eveneens is het in h4et belang der gemeenschap noodzakelijk, dat auto's, be spannen voeHuigen, fietsen en alle an dere voertuigen behoorlijk geparkeerd worden. Het kan onder geen omstandig heden geduld worden, dat voertuigen bij luchtalarm zoo blijven staan, dat zij een beletsel vormen voor de Luchtbescher mingsdiensten, die voor hulpverleening uitrukken. Het bovenstaande is een laatste waar schuwing en ik zal voortaan overtredin gen van de bij luchtalarm voorgeschreven gedragslijnen zeer streng bestraffen. w.g. RAUTER. REDE VAN MUSSERT OP 1 MEI. In zijn 1-Mei-rede heeft Mussert weer een beroep gedaan op het gezonde ver sland van het Nederlandsche volk, en aangespoord de verdeeldheid te laten va- len. Er moet meegevochten worden als één man in de strijd tegen het bolsjewis me. Als Europa de vrijheidsstrijd zou ver liezen zou het Russische, beest brandend en moordend Europa binnenvallen, de cultuur vernietigend de godsdienst uit roeiend. Het bolsjewistische regiem heeft in Rusland 40 millioen menschen omge bracht; ook ons zou een vreeselijk lot te wachten staan indien Stalin hier vrij spel kreeg Als de, 350 mill Europeanen zich aaneensmeden tegen 't bolsjewisme, dan zou 't gauw afgeloopen zijn. Dan zou de wederopbouw kunnen beginnen. Bij aanvullen op de Ned. kust en het W. grensgebied v/erden elf Britsche vliegtuigen neergehaald; 3 eigen toestel len gingen verloren. IN EEN HEFTIGE AFWEERSTRIJD ten zuiden van het Ladoga-meer vernie tigde een fusilier-compagnie op een enkele dag 15 pantserwagens. Eenige dgarvan hadden gepoogd, de Duitsche stellingen te doorbreken. De soldaten heten de pantsers echter rustig naderbij komentoen werkten zij er de mijnen onder, welke het lot van die monsters bezegelden. Twee liggen er hier in de Duitsche loopgraven; ze dienen de manschappen als kogelvanger. (PK Schmidt-ScheederPBZ, Sch.)

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1