Vast geloof in de overwinning schraagt onze trouw Radio-ontvangtoestellen verbeurd verklaard. De 49e verjaardag van de Leider WAT ZAG PROF. BURLET IN HET BOSCH VAN KATYN WAAR BLIJFT HET GRAAN UIT DE OEKRAÏNE VREEMDE WERKKRACHTEN IN DUITSCHLAND. WERELDNIEUWS 56e JAARGANG. No. 5754. ZATERDAG 15 MEI 1943. TEXELSCHE COURANT De viering van de 49e verjaardag van Ir. A. A. Mussert, de Leider van het Ne- derlandsche volk, droeg op zijn verzoek geen uitbundig karakter. Maar niettemin was de stemming in de samenkomst in ae groote zaal van de Stadsschouwburg te Utrecht Dinsdagmorgen allerharte lijkst. Toespraak van Ir. Huygen. Nadat de Leider, vergezeld van me vrouw Mussert en begeleid door de Secr - Generaal der beweging, Ir. Huygen, de zaal betreden had, herinnerde Ir. Huygen er aan, dat het de eerste keer is, dat Mus sert zijn geboortedag herdenkt als Leider van het Nederlandsche volk. Gij, Leider zoo vervolgde hij neemt daarbij weer de zwaarste last op uw schouders. Naar de woorden van de Rijkscommissa ris, zult gij en gij-alleen, wanneer de tijd daartoe gekomen is, door de Fuehrer wor den geroepen om, voordat de nieuw^ or dening in Europa zal" worden doorge voerd, met hem te bespreken welke plaats ons volk zal gaan innemen. De historie heeft ons, door de oorlog, in zeer moeilijke omstandigheden ge bracht. Ons ontbreken de mogelijkheden, om de nat.-soc. revolutie door te voeren op een wijze, die in overeenstemming is met onze ontembare wil om de overwin ning te behalen. Wij onderschatten de be zwaren van de huidige toestand geens zins. Wij verhelen ons niet, dat ef- bij enkelingen twijfel is ontstaan aan de goe de afloop van deze strijd, zelfs onder de genen, die op verantwoordelijke posten zijn geplaatst. Zij hebben een verkeerde, een onvolledige opvatting van het begrip „trouw". Onze trouw wordt geschraagd door de wetenschap en door het vaste geloof, dat wij overwinnen zullen, wat ons ook per soonlijk overkome. Onze trouw atn u, Leider, is trouw aan het Nederlandsche volk, waarvoor gij altijd op de bres hebt gestaan. Onze trouw is trouw aan 'Neder land en aan het nieuwe Europa, trouw aan de Germaansche Fuehrer, Adolf Hit ler. Taai volhouden, gestaag volbrengen, onuitputtelijk geduld, onbegrensd vertrouwen. Dit besef zullen wij behouden, ook on der de grootste beproevingen. De leden der. beweging moeten beseffen, dat er 3 dingen noodig zijn om de uiteindelijke overwinning te bereiken. In de eerste plaats taai volhouden en een gestaag vol brengen van de zware en moeilijke 'plichten, die ons door het lot zijn opge legd, daarna het toonen van een onuit puttelijk geduld en ten slotte maar bo venal, het handhaven van een onbegrensd vertrouwen in de Leider. Ir. Huygen maakte zich de tolk van de heele beweging met 't uitspreken van de vurige wensch, dat de voorzienigheid Mussert de kracht en de gezondheid zal geven om zijn historische arbeid voort te zetten. Loterij bracht f 90,000 op. Als opbrengst van de loterij werd Mussert een bedrag van f 90,000 aange beden ten bate van de stichting Gezins- en Jeugdzorg. Dit bedrag zgl worden be stemd voor sociaal werk. En dit jaar voor het eerst bood dè Beweging de Lei der ook een persoonlijk cadeau aan in de vorm van een groote gekleurde steden- atlas uit 1748. DE LEIDER ANTWOORDT. Vervolgens sprak Müssert zijn naaste medewerkers in een korte rede toe. Na dat de Leider de historie van de Bewe ging in vogelvlucht was nagegaan, merk te hij aan het eind van deze beschouwing op, dat met name de laatste drie jaren zeer moeilijk zijn geweest. De nationaal- socialist, zoo vervolgde spr., strijdt voor zijn volk en zijn vaderland en waar het in aezc strijd het meest op aankomt, is het karakter en Het fatsoen. Wie zoo strijdt, mag inderdaad de volle overtuiging heb ben, dat zijn idealen onder alle omstan digheden verwezenlijkt zullen worden. Ieder onzer heeft zijn taak te vervullen en moet dat doen voor 100 pet. Laat ons hopen, dat ons volk er aan het einde van dit jaar beter voor zal staan dan thans. Gij, mijne trouwe medewerkers, kunt het geloof in de overwinning van ons werk behouden, omdat ook Mussert zijn kame raden dankt voor alles, wat zij voor de Beweging hebben gedaan. Uw taak voor ac komende tijd zal zwaar zijn, doch al tijd nog lichter dan wat de soldaat aan 't front moet verzetten. Zoolang de soldaat daar staat, hebt ge zeker de plicht uw taak naar behooren te vervullen. Dat hebt ge ook altijd gedaan en daarvoor dank ik u. De middagbijeenkomst. Uitrei king van het eereteeken. In de middagbijeenkomst, gehouden in de Blauwe zaal van de Stadsschouwburg, waren al diegenen aanwezig, die in aan merking waren gekomen voor een der eereteekenen „Strijd en offer" of „Dienen en volharden", benevens de verschillénde prijswinnaars van de loterij, gehouden ten bate van gezins- en jeugdzorg en an dere genoodigden, zooals met verlof in 't vaderland vertoevende Oostfrontstrijders De Leider en mevrouw Mussert en hun gevolg werden ontvangen met een krachtig „Houzee" Na een korte rede van de secr.-generaal reikte Mussert aan de meest prorqinente dragers en draagsters van het eereteeken vervolgens het on- derscheidingsteeken uit, elk van hen een hartelijke geluk wensch toevoegend. In 't thans groeiende nieuwe Europa hebben zoo zeide hïj o.a. de volkeren elkaar te waardeeren en te respecteeren. Dat kan eerst dan, wanneer die verschillende volkeren hebben geleerd Europeaan te zijn. Zij, die het eereteeken hebben ver diend, hebben in de eerste plaats hun trouw getoond en op eenvoudige posten hun plicht vervuld en niet gevraagd naar eer en roem. Voor hen is dit eereteeken bestemd. Na aangemaand te hebben dit teeken waardig en als een eenvoudig werker te dragen, zeide de Leider: „Uw taak en verantwoordelijkheid zijn groo- ter geworden. Ik weet dat ons leven in deze tijd moeilijk is, maar ook mijn weg gaat niet over rozen. Laten wij denken aan hen, die hun leven offerep aan het Oostfront. Boven de moeilijkheden van deze tijd gaat ons geloof in de toe komst". (Applaus). Ir Huygen sloot met een kort woord deze samenkomst. Honderden gelukwenschen. In de ambtswoning van de commissaris van de provincie Utrecht, had tot slot van deze dag ,een receptie plaats, eerst voor de gasten, later voor ieder lid van de Beweging. Honderden hebben de Leider met zijn verjaardag gelukgewenscht. DE KORPSFUEHRER VAN HET N.S.K.K., Erwin Kraussweid tijdens zijn bezoek aan Nederland ontvanqen door de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart. (SS Bildber. S. Fritz-Stapf Pax-c). De gruwelen van de GePeOe bevestigd. Prof. Burlet, hoogleeraar te Groningen, die deel uitmaakte van de internationale commissie van onderzoek naar de mas samoorden te Katyn, heeft in een pers conferentie van zijn bezoek aan de mas sagraven verteld. Aan de juistheid der Duitsche mede- deelingen over die menschonteerende siachting kan volstrekt niet worden ge twijfeld. Alle feiten getuigen, van de doortrapte wreedheid van de Sovjet machthebbers. Het gerucht, dat de Duit- schers hier een slachting .zouden hebben aangericht, wordt, volkomen ontzenuwd: le door de staat, waarin de lijken werden Van ouds heette de Oekraine het „land van de zwarte aarde"," „de korenschuur van Europa". Het spreekt echter van zelf, dat de economische toestanden in de Oekraine niet van vandaag of morgen weder voor 100 pet. hersteld zijn; er heeft .teveel bolsjewistisch wanbeheer ge- heerscht, er was te veel chaos in het land, waarover de strijdende legers zijn heen getrokken. Een deel van zijn meest bruikbare bevolking zag het wegge sleept. Maar toch is reeds een en ander be reikt onder deze hoogst moeilijke om standigheden en in de toekomst zal het ïesultaat nog grooter worden. Het is evenwel billijk, dat het reeds bereikte in de eerste plaats ten goede komt «an de vele millioenen tellende legers der Duit se hers, die er de spits afbijten voor heel Europa en aan de met hen verbonden troepen, der As: Hongaren, Nederlanders, Roemenen, en Vlamen, Noren en Denen en Italianen. Ook is het niet meer dan billijk, dat hun achtergebleven betrek kingen, gezinsleden in de eerste p_laats aeel krijgen in de. verhoogin^van het broodrantsoen; zij offeren reeds zooveel voor het Vaderland. Overigens is in Duitschland en voor hen, die er te werk gesteld werden, het broodrantsoen met een kleine fractie verhoogd, relatief weinig, het is slechts een eerste stap op Er wordt voor hen uitstekend gezorgd. De-enorme strijd om het lot van Europa "wordt niet alleen op het slag veld doch ook in de fabrieken be slist. Dit hebben reeds talrijke vol keren van ons continent begrepen en deze hebben om deze reden millioe nen arbefdskrachten voor de Duit sche oorlogseconomie beschikbaar ge steld. Met deze woorden schetst dr. Ley in 't tijdschrfit „Das neue Europa" de beteeke- nis van de Europeesche arbeidsinzet in de strijd voor het continent. De buitenlandsche arbeiders voelen zich in Duitschland goed thuis. Ze genieten er alle voordeelen, die ook aan de Duitsche werkers ten goede komen. Zoodra zij in Duitschland zijn aangekomen, komt het Duitsche Arbeidersfront ook voor hun belangen op. 1 Van het getal buitenlandsche arbeiders •dat nu in Duitschland werkt, geven deze getallen eemg denkbeeld: In 1940 werden millioenen arbeidskrachten met wel 4734 treinen naar de plaatsen van bestemming gebracht. Voorts waren 1088 treinen noo dig voor het vervoer van de bijna een millioen verlofgangers. De meesten zijn in kampen onderge bracht Dagbladen en een uitgebreide bi bliotheek staan daar te hunner beschik king. Mede wordt voor ontspanning ge zorgd door het organiseeren van tooneel- uitvoeringen (in 1942 11000 uitvoeringen voor meer dan vier millioen belangstel lenden). Van <le scholings- en omschake lingscursussen wordt een dankbaar ge bruik gemaakt. Van groot belang is ten slotte, dat* de Duitsche sociale wetten ook voor de buitenlandsche werkers gelden. de goede weg; later komen wij, Neder landers, die slechts een zoo bescheiden aandeel in de strijd tegen het bolsjewis me hebben, aan de beurt. Hoe meer er van Nederlandsche zijde medewerking in plaats van tegenwerking, sabotage of passieve weerstand sprake is, des te grooter worden onze kansen op een wel dra verhoogd rantsoen. Die medewerking kan bestaan in deelname aan de strijd aan het oostfront; het kan ook op meer vreedzame, maar zeer effectieve wijze door de organiseerende arbeid van Ne derlandsche boeren in de Oekraine. De naaste toekomst, d.w.z, na verloop van twee, drie jaren, biedt de Oekraine veel verbeterde vooruitzichten, mits de organisatie van het werk ernstig wordt aangepakt en er een voldoende aantal boeren met vakkennis zich aanmeldt om leiding te geven. Mocht het op de duur gelukken het tarwerendemênt per h.a. in de Oekraine cp te "voeren tot het in Nederland be reikte 'fenomenale peil en dat is niet uitgesloten, gezien de groote vruchtbaar heid van „de zwarte aarde" dan zou het uitvoeroverschot niet minder dan 15,5 millioen ton graan kunnen bedragen. Dat is een jaar voedsel voor 68 milli oen menschen! („De Waag"). M. WLADIMIR. Arbeidsvreuqde van de ijver. koestert de akker NEDERLANDERS BIJ DE DUITSCHE ZEEMACHT. Inlichtinqen over het dienst ne men van Nederlandsche vrijwilli- qers bij de Duitsche zeemacht ge- van alle Ortskommandanturen, die tevens een uitvoeriqe lijst ver strekken, waarop alle hieraan ver bonden faciliteiten staan vermeld. (C.N.F. Pax-c.) HOUDERS VAN EEN AUSWEIS. Ook houders van een Ausweis, uitge reikt ter voorkoming van tewerkstelling elders, moeten aan de aanmeldingsplicht voldoen. Op vertoon van hun Ausweis worden zij echter vrijgesteld van tewerk stelling in Duitschland. KARNVERGUNNING. Hoewel daarover nog geen definitieve mededeelingen kunnen worden gedaan, wordt belanghebbenden aangeraden, een karnvergunning voor het bereiden van boter uit schapenmelk aan te vragen. Wie reeds zoo'n vergunning hebben, kunnen volstaan met 't verzoek om ontzegeling. (zie kennisgeving). G. DROS. aangetroffen; minstens drie jaar geleden hadden de moorden plaats; 2e. door de ouderdom van het geboomte, dat op de graven was geplant; 3e. door kranten, brieven, enz., welke óp de slachtoffers werden aangetroffen. In een der vijf graven waren 2500 lij ken opgestapeld, allemaal lijken van of ficieren. Om duistere redenen lagen ze allen voorover. Gewoonlijk waren de handen op de rug gebonden, in alle ge vallen was de dood veroorzaakt door een schot in het achterhoofd. Van» kostbaar heden (ringen, horloges, enz.) waren ze allen beroofd. IIET FRONT ZORGT VOOR U. ZORGT GIJ VOOR HET FRONT. Vereenigt u in dc strijd tegen het com munisme en stort op Giro 432100 Verzor gingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Spanje is paraat. „Spanje heeft een sterk leger, dat te allen tijde bereid is voor de veiligheid en onafhankelijkheid van de staat naar de wapenen te grijpen". Wporden van de Spaansche leider Franco, die aan duide lijkheid niets te wenschen overlaten. Aanval op Great Yarmouth. Bij een overdag door 't luchtwapen on dernomen verrassende aanval in scheer- vlueht op de havenstad Great Yarmouth (Oost-Engeland) werden aanzienlijke ver woestingen aangericht. Eén eigen vlieg tuig wordt vermist. (DWB 12 Mei). Hooge onderscheiding voor Gcne- raal-veldmaarschalk Rommel. Het langdurig verblijf in Afrika leidde tot ernstige nadeelen voor de gezondheid van generaal-veldmaarschalk Rommel. Daarom werd hem toegestaan, nadat hij in een historisch weergalooze ont wijkende manoeuvre zijn leger naar Tu nesië had teruggeleid, tot herstel van gezondheid naar Duitschland terug te keeren. De Fuehrer ontving hem 11 Mrt. 1.1 in zijn hoofdkwartier en verleende hem, als blijk van waardeering van zijn uniek/5 verdiensten, het eikenloof met de zwaarden en brillanten, behoorende bij het ridderkruis van het ijzeren kruis. Na volledig herstel van zijn gezondheid zal de Fuehrer hem met een nieuwe taak belasten. Moderne Britsche torpedojager ging onder. Onder de oorlogsbodems, welke Enge land de laatste tijd heeft verspeeld, be vindt zich een van zijn modernste sche pen, en wel de torpedojager Pakenham, welke pas in deze oorlog van stapel is geloopen. Londen heeft bevestigd, dat dit schip verloren is gegaan. De Japanners 20 km. van de Britseh-Indische grens. De Britten hebben aan de "bovenloop van de Mayoe hun laatste vers'terkte stel ling verloren. Daarmee zijn hun pogingen om Birma te heroveren geheel verijdeld. De Japansche troepen staan nog maar 20 km. van de grens van Britsch-Indié. De Azuren kust is nu van staal. De Fransche Middellandsche zeekust, de Azuren kust van ouds genaamd, mag nu op de naam „Stalen kust" aanspraak maken Italiaansche soldaten houden er de wacht. Zij beschikken over de mo dernste wapens. De batterijen zijn mach tig en hebben een enorm schootsbereik. Wie daar een aanval waagt, heeft geen kans van slagen. Onderwijl is de haven van Toulon weer in gebruik genomen. De Fransche oorlogsbodems, die men er had laten zinken, zijn alle uit de weg ge ruimd. Nog meer Fransche arbeiders naar Duitschland. De Fransche regeering heeft gouwlei der Sauckel de recruteering van een derde contingent Fransche arbeiders van 400,000 man voor 30 Juni toegezegd. Hiervan zullen 220,000 arbeiders in Duitschland en de overigen in wapenfa brieken in Frankrijk, bij de organisatie Todt of bij andere Duitsche bedrijven in Frankrijk te werk worden gestéld. De Fransche regëering zal een groot deel van dit contingent door concentratie der industrie, van het ver^eers- en bankwe zen, alsmede van het staatsbestuur tot dit doel vrij maken. „De doodelijke bedreiging". De Daily Tel. (Eng.) noemde onlangs ae duikbootveldtocht de doodelijkste be dreiging van de geallieerde zaak. Inder daad leggen de Duitsche onderzeeërs de Britten en Amerikanen het vuur na aan de schenen. In vele gevallen varen zij uit van de duikbootbunkers aan de Atlanti sche kust. Deze bunkers zijn door geen bommen te beschadigen Hoogstens kan een bom wat splinters slaan uit het dikke plafond! Een journalist bezocht onlangs zoo'n ondergrondsche duikboothaven. Ze was wel 400 meter lang en zoo ruim, dat er wel 30 onderzeebooten een veilige lig plaats konden vipden. Een electrische centrale, een ketelhuis, een pompinstalla- tie om een gedeelte droog te zetten, van alles vindt men in de perfectie daar onder de grond. Al zou men voor eenige tijd van de buitenwereld worden afgesloten, dan nog kan het werk daar voortgang vinden. s TEXELSCH DIALËCT. nageletakkc, seringen; elders ook: hya cinthen; Ned. „nagelbloem"; nachiesgaste, logé's; nakend, naakt, ook elders, in de spreek taal; hakende mönneljes, sneeuwklokjes; el ders ook: herfstijloos, vogelmelk; ncgestikke, het molenspel; elke speler heeft negen schijven; DE ZON. Za. 15 Mei op 6,47; onder 22,26 DE MAAN. Za. 15 Mei op 16,59; onder 5,19 Volle Maan:%20 Mei 0,13, HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 15 Mei 6,45 en 19,16 Zo. 16 Mei 7,44 en 20,09 Ma. 17 Mei 8,33 en 20,55 Di 18 Mei 9,15 en 21, 33 Springtij 6 en 21 Mei. Artikel 1. 1. Alle zich in het bezette Nederland sche gebied bevindende radio-ontvang toestellen, -toebehooren en -onderdeelen zijn met onmiddellijke werking verbeurd verklaard.. 2. Dit is niet van toepassing op radio-ontvangtoestellen, enz., waar van de voor de bouw daarvan toegelaten fabrikanten eigenaar of houder zijn. 3 Ieder beschikken over verbeurdverklaar de radio-toestellen, -toebehooren en -on derdeelen, alsmede de beschadiging daar van is verboden. Artikel 2. lo. De verbeurdverklaarde radio-ont vangtoestellen, enz. moeten, voor zoover niet anders bepaald, worden ingeleverd bij de ter plaatse bevoegde politiegezag- drager, die zich hierbij van de medewer king van het Staatsbedrijf der PTT be dient. Plaats en tijdstip worden binnen tien dagen bekend gemaakt. 2o Hij, op wie de inleveringsplicht rust dient de in te leveren voorwerpen van een daaraan stevig bevestigd cartonnen kaartje, groot 10x15 cm. te voorzien, on der bijvoeging van- de--ingevulde voorg% schreven formulieren, vermeldende fabri kaat, type en het nummer der voorwer pen, alsmede de naam, het beroep en het adres van degene, op wie de inleverings- plicht rust. 3o. De inlevering geschiedt tegen bewijs van. ontvangst. 4o. Handela- len, die handel drijven in radio-ontvang toestellen, -toebehooren en -onderdeelen, dienen deze voorwerpen, waarvan zij op het tijdstip van afkondiging van deze be schikking eigenaar of houder zijn en die zij in voorraad hebben, op lijsten te re- gistreeren en deze lijsten in drievoud binnen drie weken na afkondiging dezer beschikking bij de ter plaatse bevoegde politiegezagdrager in te leveren. Deze vaardigt verdere beschikkingen uit. Artikel 3. lo. Voor lot gebruik geschikte, tijdig en in overeenstemming met de voorschriften (art. 2.'leden 2 en 4) ingeleverde radio- cntvangtoestellen, -toebehooren en -on derdeelen wordt een passende schade loosstelling toegekend. 2o. Het in artikel 2, lid 3o. genoemde bewijs van ontvangst geeft in de toekomst recht op levering bij voorrang van zoodanige voorwerpen. Luistervergunningen. Artikel 4. lo. De uitgereikte luistervergunningen blijven rusten van het tijdstip der inle vering af. 2o. De luisterbijdragen moeten worden betaald tot het einde van de maand, waarin de inlevering geschiedt. Vooruitbetaalde bedragen worden ge restitueerd. 3o. Tegen-dengene, die in overeenstemming met deze beschikking een radio-ontvangtoestel inlevert, wordt geen vervolging ingesteld terzakevan ontdoken luisterbijdragen. Reeds aange vangen vervolgingen 'worden gestaakt. (Zie verder pagina twee.)

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1