Zellbescherming. Wat Texels boeren moeten weten. Bewijzen van vrijstelling Brief uit Óostland. WERELDNIEUWS 5Ge JAARGANG. No. 5758. ZATERDAG 29 MEI 1943. TEXELSCHE COURANT SKMKNVOM }S «WKMUWtlP /CNQIJTÏNMM K'POCRIUKHEID Cultuur Opgepast I Werpt explosieve potlooden af III Anglo-Amerikaansche vliegtuigen hebben de laatste tijd, eerst in Ita lië, thans ook in Noord-Duitschland en in de bezette gebieden, dyna- mictpatroncn, in de vorm van vul penhouders, vulpotlooden, zaklan taarns, handlaschjes, ja zelfs in de vorm van poppen en ander kinder speelgoed neergeworpen. Zoodra men probeert de dop van de vul penhouder af te schroeven, de zak lantaarns aan te steken of de voor werpen te gebruiken, ontploft' de dynamietpatroon. Over deze vorm van oorlogvoe ring, waarvan de slachtoffers in de eerste plaats spelende kindeten zijn, kan het oordeel aan ieder welden kend mensch en vooral aan de moeders worden overgelaten. Het is een plicht van ouders, onderwij zers en andere met de opvoeding belaste personen om de kinderen te waarschuwen dergelijke voorwer pen, wanneer zij deze ergens op straat vinden, niet op te rapen, doch /ónmiddellijk het dichtstbij zijnde militaire- of politiebureau er mee in kennis te stellen. „GASTARBEITER" IN DUITSCHLAND Deze officieele naam, „Gastarbeiter", zegt het reeds: De vreemde werkkrach ten in Duitschland worden daar als vól kernen gelijkgerechtigde medewerkers beschouwd. Dit blijkt o.m. uit het vol gende: 1 Ze werken onder dezelfde ar beidsvoorwaarden als hun Duitsche col lega's 2. Ze worden in zindelijke ver blijven ondergebracht en behoorlijk ver pleegd 3. Goed loon. 4. Uitstekende vak opleiding. De gezondheid laat niets te wenschen over; de geest is voortreffelijk. Zoo wordt met man en macht gear beid aan de toekomst van Europa Het Front werkt voor U! Werkt Gij voor het Front! OORLOG MET MOSKOU MOEST KOMEN. Een oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie was onvermijdelijk. Dit heeft de voormalige Duitsche ambassa deur in Moskou, Von Dirksen.^in een lezing zonneklaar aangetoond: 1. Stalin vormde een gèw,pldig leger. 2. Dit leger werd met de modernste wa penen toegerust. 3. De kwartieren wer den vnl. aan de Duitsche grens opgesla gen. 4. Niet nationale verdediging maar veibreiding van de roode revolutie is 't doel, waar Stalin naar streeft. 5. Land- honger in de vorm van het Sovjet-Im- perialisme. In 1939 werden Bessarabië en de Baltische staten veroverd, Finland werd met inlijving bedreigd. Met dé Joegoslavische Putsch-regeering-Simo- witsj werd 5 April 1941 door Moskou 'n verdrag gesloten. Toen liep de maat over! Stalin meende» Joego-Slavie in de oorlog te sleepen om zelf tijd te winnen en zijn laatste toebereidselen tot de strijd tegen Duitschland te" kunnen tref fen. Gelukkig werd hem bijtijds ver hinderd, zijn slag te slaan. BEKENDMAKING van de commissaris voor de be langen van de voormalige weer macht. Aan verwanten van het personeel der voormalige Nederlandsche weermacht, dat zich in krijgsgevangenschap bevindt, kan overeenkomstig de regelen, die "bij opkomst onder de wapenen van toepas sing waren, kostwinnersvergoeding wor den toegekend. Degene, die meent voor zoodanige ver goeding in aanmerking Ie komen, moet daartoe aanvrage doen op de gemeente secretarie vanT-haar of zijn woonplaats, nadat de desbetreffende militair zich voor afvoering in krijgsgevangenschap heeft aangemeld. Voorts wordt verwezen naar eventueele nadere bekendmakingen van gemeentewege. De verwanten van het beroepsperso- neel dienen zich voor de uitbetaling van bezoldiging rechtstreeks te wenden tol de commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht Lange Voorhout 7, Den Haag. bureau (melding voor de Arbeitseinsatz', dient hij de ,,Bescheinigung" tijdig op te. vragen bij de instantie, waar deze wordt bewaard en moet hij deze bij mel ding persoonlijk toonen. Na tie melding moet die „Bescheinigung" weder direct aan de hiervorengenoemde werkgever of de instantie, welke de belangen behar tigt, worden teruggeven. Het bezit van een Bescheinigung (Ffeistellungsschein) ontheft niemand van de verplichting om zich'in voorkomend geval persoonlijk te melden. De werkgevers zijn persoonlijk aan sprakelijk voor de naleving van de gege ven aanwijzingen en in het bijzonder voor het voorkomen van onrechtmatig gebruik van de ,,Bescheinigungen". Het indienen van verzoeken om vrij stelling aan de Wehrmachtbefehlslfhber in den Nieaerlanden heeft geen zin. De Duitsche en Nederlandsche instan ties (Dienststellen) hebben ieder in hun ressort nagegaan,^welke Nederlandsche staatsburgers voor de behartiging van de belangen van de Duitsche weermacht en ten behoeve van het Nederlandsche Be stuur en het economische leven, in het bijzonder de landbouw, en voedselvoor ziening, in hun tegenwoordige werkkring gehandhaafd moeten blijven en de even tueel van de terugvoering in krijgsgevan genschap vrijgesteld dienen te worden. Voor deze personen reiken de instan ties, die hun belangen behartigen „Be- scheinigungen" (bewijzen van vrijstel ling) uit. Deze bewijzen zijn voor de werknemers in het bezit van de werkge vers en voor de werkgevers in het bezit van de instantie, die hun belangen be hartigt. Zoodra een werknemer of werkgever zich moet melden, hetzij bij een Duit sche militaire instantie'(bij oproeping ocor de Wehrmachtbefehlshaber in derr Niederlanden), dan wel bij een arbeids- Op elke Bescheinigung" moet rechts boven, schuin, het nummer van hêt per soonsbewijs zijn aangebracht. K-a u e n (Litauen), 17 Mei 1943, Nederlanders zijn op zoovele" punten nuchtere denkers, doch in de zaken der groote politiek, die toch beslissend zijn vogr de toekomst van familie, land en volk, geven zij zich zoo vaak aan de meest onwerkelijke fantasterijen over. Daarom zou het voor velen van 'hen nuttig zijn, zich eens in de Randstaten aan de Oostzee op de hoogte te stellen van de gang van zaken tijdens de bolsje wistische overheersching. Het lot van de Randstaten. Zooals men weet, zijn de Randstaten Estland, Letland en Litauen na de eer ste wereldoorlog resp. op 2 Febr., 12 Juli en 11 Augustus 1920 tot onafhan kelijke staten geworden. Het werden als het ware oostelijke bastions van Wes- tersche cultuur -tegen het bolsjewistische Rusland. Een onvergeeflijke fout is het geweest van de Europeesche Volken- bc ndspolitiek van de jaren na de eerste wereldoorlog, dat men in de Randstaten en vooral ook in Polen bufferstaten heeft gezien, die men óf zou kunnen ge bruiken tegen een eventueel te, machtig wordend Rusland, óf tegen een sterk Duitschland. Toen reeds hati men de noodzaak van groot-Europeesche samen werking tot innerlijke versterking en hervorming van Europa en tót afweer tegen het bolsjewisme moeten inzien. Dat dit een gevolg is geweest van de, van dynastieke tegenstellingen gebruik makende, groot-kapitalistische en jood- sche invloeden, werd eerst later duide lijk, maar wordt nóg steeds door velen niét- beseft. Verraad aan Europa. Toen Engeland en Frankrijk in Sep tember 1939 verraad .aan Europa pleeg den door aan Duitschland, dat tot taak had, vrijwel alléén orde op zaken in Oost-Europa te stellen, de oorlog te verklaren, moest dat land zich nu eerst een dekking in de rug in het Westen verschaffen. Nu zag Moskou zijn tijd gekomen, om zijn invloed in Oost-Euro pa uil te brejden. Een der resultaten daarvan was de inlijving van de Rand staten, Litauen, Letland en Eestland op resp 3, 5 en 6 Aug 1940, toen de handpn van Duitschland door de door Enge land en Frankrijk (op aanstoken van Amerika) opgedrongen actie in het Wes ten waren gebonden. De bolsjewieken aan het werk. Tegelijk met de inlijving begon de bolsjewiseering, die tot uiting kwam in het wegvoeren in ballingschap van tien- difizenden Esten, Letten en Litauers naar Siberië en elders, het „liquideeren" van ontelbare leidende personen (ge heel passend in "het kader, van de ver moording der Poolsche officieren in het woud van Katyn), het verkrachten van vrouwen, het ontnemen van kinderen aan hun ouders, opdat deze kinderen tot goede bolsjewisten zouden worden opge voed, het nationaliseeren der gronden, DIE BERLINER KüNSTLERFAHRT ender leiding van Ministerialdirektor Staatsrat Hans Hinkel speelt momenteel voor de soldaten in het Nederland sche kustgebied. Staatsrat Hans Hinkel temidden der soldaten. (SS Bildber. Fritz-Stapi Pax c.) Breigaren voor wolleveranciers. Evenals vorig jaar zullen schapenhou ders, die hun wol op de voorgeschreven wijze inleveren, voor een hoeveelheid breigarens in aanmerking komen. Pluim veclcell-steun. Gedurende het tijdvak ApriUt.m Oct. wordt aan door inkrimping in nood ge raakte \pluimveeteeltbedrijven geen steun verleend. Dc suikerpremic. Van hun voorschot behoeven de boe ren mets aan hun arbeiders af te staan. (Dit wordt ons meegedeeld in afwijking van de publicatie in vorig nummer). Inventarisatie land- en tuinbouw. Dit jaar heeft deze inventarisatie plaats van 24 Mei5 Juni. Ieder geor ganiseerde wordt persoonlijk opgeroe pen. Wie geen oproep ontving, maar wel aangifte moet. doen. wende zich tot de PBH Voor 15 Juni de formulieren in zenden. SCHOONE KANS VOOR BEGAAFDEN. De leider van het Ned. Arbeidsfront be sloot een aantal vrije plaatsen aan in richtingen voor booger onderwijs in te stellen. Begaafde jongens, die reeds enkele jaren in een bedrijf werkzaam zijn, krijgen gelegenheid middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs te ge nieten. Belanghebbenden doen verstan dig zich met het N.A.F. in verbinding te stellen. Waar waarheid ontbreekt, is geen^ kennis. (Frederik II). Een ieder dient op de hoogte te zijn van de maatregelen, welke in geval van een bombardement moe ten worden getroffen. Europa wordt door een luchtoorlog op groote schaal bedreigd. Het is hoog tijd, dat een ieder de noodzakelijkheid van .zelfbescherming inziet. Het komt er op aan vlug en doelmatig hulp te verleenen. Door kordaat optreden kan veel onheil worden afgeyvend of althans tot een mini mum worden beperkt. H o e er ge- wefkt moet worden, dienen we te leeren. Het is daarom toe te jui chen, dat luchlbeschermingslessen voor alle ingezetenen verplicht zul len "worden gesteld. gebouwen en bedrijven, opdat de onder nemersgeest van de enkeling zou worden gedood en in de meening, dat het econo misch effect daardoor, ten gunste yan de kracht van 't sovjetsysteem, zoir~wor- den vergroot. „Groote" resultaten. Wie zou meenen, dat deze bolsjewi seering wel wat zou meevallen, vergist zich deerlijk en het ware te wenschen, oat meer Nederlanders zich eens in Oost- land op de hoogte gingen. Stellen van hetgeen daar onder de Sovjetoverheer- sching tusschen 3 Augustus 1940 en het binnenrukken der Duitschers is lot stand gebïacht of beter gezegd: is ver nietigd. Wat de menschen betreft, was men reeds aardig op weg, .om de man nelijke bevolking tusschen 15 en 55 jaar te verwijderen, afgezien nog van de vele terechtstellingen, welke cr, vaak geheel willekeurig, zijn gelest. Mpar ook op economische gebied zijn de resul taten in die korte periode „groot" ge weest. DR -IR. M. D. DIJT. Alg. Handelsblad. DE ZON. Za. 29 Mei op 6,29; onder 22,46 DE MAAN. Za. 29 Mei op 4,£7; onder 17,31 Nieuwe Maan: 2 Juni 1,33. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za 29 Mei 6,33 en 19,05 Zo. 30 Mei 7,35 en 20,03 Ma. 3L Mei 8,31 en 20,55 Di. 1 Juni 9,18 en 21,39 Springtij 4 en 19 Juni. DUITSCHE NATIONALITEIT VOOR VREEMDELINGEN VAN DUITSCHE STAM. Vreemdelingerf van Duitsche stam, die behooren tot de Duitsche weermacht, de Waffen-SS, de Duitsche politie» of de organisatie Todt, verkregen met de af kondiging van het decreet van de Fueh rer van 25 Mei 11. de Duitsche nationali teit. Vreemdelingen van Duitsche stam, die in de genoemde formaties worden op genomen, krijgen met de dag hunner op neming de Duitsche nationaliteit. Italiaansche luchtaanval op Soedan en Oost-Afrika. Met succes hebben Italiaansche vlie gers militaire doelen te Port Soedan aan de Roode Zee en in de zóne van Asma ra in Enthrea bestookt. Ze stegen op van een steunpunt in het Oosten van de Mid- dellandsche Zee. IIV2 uur moesten zij vliegen voor zij hun doel bereikten. Maar de moeite werd beloond. Pakhui zen en een vliegveld kregen voltreffers. 24ijuurna hun vertrek waren alle vlieg tuigen weer op hun basis terug. Een vierlingssnelvuurkanon. De opmerkelijke successen van de Duitsche luchtafweer der- laatste weken zijn voor een deel te danken aan een nieuw type kanon: een snelvuurkanon met vier monden Het kan ook -machi nes die op groote hoogte vliegen, onder vuur nemen en wel met granaten van 2 cm. doorsnee. Eerst heeft het aan het vestelijk front zijn doeltreffendheid be wezen. Nu maakt men er ook in het oosten gebruik van. De "inzet was uit stekend: zes Sovjet-jagers in acht min. Italië's oorlogsdoel. De Italiaansche staatssecretaris heeft een belangwekkende toespraak gèhou- den. Hieraan is het volgende ontleend: Om de wereld een eerlijke vrede te geven, is het noodig, dat de vraagstuk ken van politieke en economische vrij heid gelijktijdig op internationale basis worden opgelost. Een rechtvaardige ver deeling van de goederen der aarde is onafscheidelijk verbonden met het be ginsel van vrije ontwikkeling en spon tane samenwerking der volken. Niet met domme eerzucht is Italië in de oor log gegaan, maar met het ideaal van ware gerechtigheid en ware menschelij- ke redelijkheid. Het doel van Italië was on is. devrijheid van zijn arbeid en de vrijheid van de zee, die zijn kusten be- spoelt. De wet van het leven heeft de strijd noodzakelijk gemaakt en gebiedt ons thans stand te houden tegenover een vijand, die ons toekomstig lol ziet in eco nomische slavernij en politieke onder werping Aan 'n dergelijk lot wil Italië zich met laten overleveren. Italië pleegt ook geen afstand te doen van zijn eer, 't eemge goed van een arm volk. Japan slaat toe. Zoowel ter zee als te land deelen ook de Japanners de laatste dagen rake klap pen uit. Met alle macht' pogen de Amerikanen A 11 o e, een der Aleoeten, in het N. van de Stille Oceaan, in handen te krijgen. Maar nu hebben de Japanners onder de Amerikaansche vloot, welke daar ope reerde, geducht huisgehouden. Ook el ders in de Stille Oceaan boekten zij suc cessen. Van 1 April tot 20 Mei brachten Japansche duikbooten wel 17 duikboo- len tot zinken gebracht. Ook te land bestoken zij de vijand aan alle kant. Het gevolg was, dat Tsjoengking in operaties bij Koengan, die 20 dagen duurden, wel 90,000 man verloor. Geen wonder, dat steeds meer soldaten naar de Japanners of de natio nale regeering van China overloopen. Intusschen heeft Japan al weer een nieuwe aanval ingezet. Dit beteekent 'n ernstige hedreiging voor Tsjoengking, de zetel van Tsjang-Kai-Sjek. UIT ONZE TAAL TUIN. Nederlanders, kent uw taal! 255 „Langjarige vriendschap" is geen Nederlandsch. Moet zijn: Jarenlange (Duitsch: „langjarig"). Waarom te spreken van de „outil lage" van een bedrijf, wanneer \^e goede Nederlandsche wqorden als uitrusting, inrichting, toerusting kunnen gebruiken. Niet meer Fransche woorden gebruiken dan beslist noodig is. OPROEP VAN MANNEN, GEBOREN SEPT., OCT., NOV. EN DEC. 1923. Vandaag moeten zich, overeen komstig de 22 Mei gepubliceerde oproep persoonlijk melden zij, die Sept., Oct., Nov. en Dec. 1923 gebo ren zijn. Het ingevulde aanmeldingsformu lier en de andere identiteitspapie ren en gegevens medebrengen. Ook de distributiestamkaart. De werk gevers zijn verplicht de tot aan melding verplichte personen ge durende de tijd die zij hiervoor noo dig hebben van werk vrij te stellen en het 'salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers maken zich strafbaar, wanneer zij handelen in strijd met de verordening of trachten deze te ontduiken. Het bezit van een „Bescheini gung" (Freistellungsschein) ont slaat niemand van de verplichting tot aanmelding. Bij aanmelding hioct dat bewijs worden getoond. Uren van aanmelding aan het Arbeidsbureau (Bijkantoor): van 9- 12,30 en van 1,30-4,00 uur. Arbeid is de balsem van het bloed, arbeid is de bron der deugd. (Herder). Plannen van Moskou. Sedert de strenge winter van 1940 1941 heeft het Duitsche front in Sovjet- Rusland alle aanvallen der Sovjets ge trotseerd. De frontlijn loopt nu ongeveer van Ilmenmeer over Smolensk, Brjansk, Orel, Charkof en Stalinograd naar Ta ganrog. Er is voor Stalin weinig kans op, dat hij daar doorheen breekt. Ten Zui den van Moskou brengt hij wel troepen bijeen; vermoedelijk wil hij probeeren, het Koebanbruggehoofd te bemachti gen om daarna naar de Krim over te steken. In het noorden doet hij 't voor komen, of hij Leningrad wil beschermen, maar in werkelijkheid zou hij eerder van plan zijn, tusschen Wolchof en Peipus- meer door te breken. Zou dit lukkerr, dan zou hij Estland willen bezetten en zich willen nestelen aan de Finsche Golf. Losmaking van het Noorsche en Finsche Front van het Duitsche zou dah zijn volgende stap zijn. Tot slot zou .hij via Scandinavië verbinding met Enge land willen zoekenAllemaal plan nen, die onuitvoerbaar zullen blijken. De Duitsche legerleiding volgt nauwgezet iedere beweging van de vijand en laat geen gelegenheid voorbijgaan, om hem gevoelige verliezen toe te brengen. CANADA. In Canada zijn minder ha. met tar we beplant dan sinds 1918 het geval was. ROEMENIE In een Roemeensche kolenmijn (te Petrilael) verloren 14 arbeiders door een gasontploffing, het leven. 14 werden ge wond. JAPAN „Alle Amerikaansche aanvallen op Japan zijn mislukt". Zoo verzekerde Ja- hagi (Japan). De oudste dochter van de Japan sche keizer, Teroe, zal as. herfst met prins Morihiro huwen. VEREENIGDE STATEN De overstroomingsramp in het mid denwesten der V S. gaf 200 millioen gld. schade; 160,00 dakloozen. Henry Ford's eenige zoon, Edsel is na een maagopératie overleden. Hij was zes weken ziek. DUITSCHLAND Fransche krijgsgevangenen, die zich bij een luchtaanval op Bochura door dapperheid ónderscheidden, zijn vrijgelaten. Ook" in Duitschland staat het er met de oogst goed .voor. Vooral met de oliehoudende gewassen. ARGENTINIË. In een dierentuin te Buenos Aires brak een olifant los. Hij vernielde een 15 cm. dikke deur en rende met een staaf 'van 50 kg. in de slurf de tuin in. De politie schoot hem dood, maar dit ging niet ^makkelijk, daar de olifant door zijn „vrouwtje" werd vergezeld. Zij trachtte de hem toegebrachte wonden met gras en water te reinigen. BRITSCH-INDIE In Bombay deden zich weer ernsti ge onlusten voor. De staat van beleg is ei afgekondigd Militairen openden het vuur op de burgers. In Br.-Indië deden zich bij de spoorwegen in 3 mnd. 6J gevallen van sabotage voor. In Calcutta moeten textielarbeiders 92 uur per week werken; voor overwerk Avordt niets betaald. WETENSCHAP. Aan Dr. Bursch (Leiden) is de leiding van oudheidkundige onderzoekingen in de bocht van de Dnjepr opgedragen. Coffeïne. In Duitschland slaagde men er in, deze stof in onbeperkte mate langs scheikundige weg te bereiden. De phar- maceutische industrie is nu volkomen onafhankelijk van hivoer. Radio. De Mij. Telefunken, welke op het gebied van de radio baanbrekend werk verrichtte en nog steeds een voor-% name plaats inneemt, bestond dezer da gen 40* jaar. Het is 25 jaar geleden, dat Telefunken via Nauen per radio rond de wereld „reisde".

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1