Uit de historie van Texels lammerenmarkt 2, 3, 9, en 11 R.L moeten zich melden. Zwarte handel NEDERLANDERS BIJ DE DUITSCHE ZEEMACHT. OPROEP VAN MANNEN GEBOREN IN 1920. WERELDNIEUWS LEVERT UW RiftlO IN 56e JAARGANG. No. 5760. ZATERDAG 5 JUNI 1943. TEXELSCHE COURANT in de dagbladpers gepubliceerde be- Ten vervolge op de op 29 April 1943 liaber in den Niederlanden, betreffende kcndmaking van de Wehrmachtsbefehls de voormalige Nederlandsclie weer-terugvoering in krijgsgevangenschap van opgeroepen; macht, worden bij deze voor aanmelding het dienstplichtig en reservepersoneel onder de rang van ofticier van de vol gende regimenten en alle in de jaren 193 9 en 1940 uit deze regimenten voortgeko men oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijke dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: A. in het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonncbloemstraat: 1. het personeel van het 2e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen; degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 7 Juni 1943; de genen die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 8 Juni 1943; 2. het personeel van het 3e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen; de genen,die geboren zijn in de jaren 1924 lot en met 1915 op 10 Juni 1943; degenen die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 11 Juni 1943. B. In de Frieslandkazerne te Assen: 3. het personeel van het 9e regiijient infanterie en zijn oorlogsonderdeelen; degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 7 Juni 1943; degenen die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 8 Juni 1943. 4. het personeel van het 11e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen; degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 10 Juni 1943; degenen die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 11 Juni 1943. Bij de aanmelding moeten worden pvergelegd het persoonsbewijs, de distri butiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgan- gers", vooï wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen be hartigt, opvragen en bij de aanmelding loonen. Na de melding moet de „Beschei nigung" zoo spoedig mogelijk weder aan dc werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De wergevers" zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende de verzuimde tijd uit te betalen. De Ned. Spoorwegen verleenen aan aan alle voor dc aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij de stationschef, van het station van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklceding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondags che kleeren, wollen deken, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan tv\;ee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor de „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederjanden, 'of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevan genschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. BEKENDMAKING. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: De Fürsorgeoffizier der Waffen SS is voortaan Woensdags niet meer te berei ken in dc Nieuwe Parklaan 74, Den Haag, maar iederen Woensdag van 9-12 en vai^ 14-17 uur in het gebouw Korte? ijverberg 5, Den Haag. Het vaste adres van de Dienststelle des Fürsorgeoffizier^ blijft: 's-Hertogenbosch Sonniusstrnat 3. Rundveelevefeng. Aan de lastgeving tot levering moet onvoorwaardelijk gevolg worden gege ven. Anders zal onmiddellijk tot inbezit- pame van rundvee worden overgegaan, met oplegging van boelen en verdere kosten Uitstel wordt voorloopig niet meer verleend, terwijl alle loopende kwesties van-uitstel per 1 Juni 1943 wor den ingetrokken. Brieven en reclames worden verder niet meer behandeld. Voor personen van 18 tot 35 jaar. die vallen onder de aanmeldingsplicht ten be hoeve van de arbeidsinzet, bestaat indien zij dit wenschen, gelegenheid zich aan te melden voor onderzoek voor de dienst bij de Duitsche zeemacht. Zij worden ger durende hun diensttijd bij de Duitsche zeemacht vrijgesteld van de arbeidsinzet Nadere inlichtingen worden door de Ortskomnlandanturen verstrekt. TEXELSCH DIALECT. ofgrobbele, onvoldoende afwasschen van handen of gezicht; vgl. Ned. „grob- belen", morsen, ploeteren, met het bij denkbeeld van onzindelijkheid (Wdb. Ned. Taal. I, kol. .1547); ofstiekele, afschepen, afpoeieren; ook aftrochelen van een vriendin; vgl. het Ned. „afsteken", iets van iemand weg nemen (Wdb. Nee* Taal, I, kol. 1547); öltemes (klemtoon op laatste letter greep), nu eri dan; Ned. „altemet"; v Het meisjesmerken en de kermis. De Texelsche lammerenmarkten zijn mei zoo heel oud. Een 60 jaar geleden werden de lammeren nog niet naar Den Burg vervoerd om ze daar te verhande len, maar op de bedrijven verkocht. De handel stond nog in de kffiderschoenen. Met up-to-date-koersen hield men zich niet op; Omstreeks Nieuwjaar ging de koopman de boer op en dan reeds wer den de lammeren, die in het voorjaar geboren zouden worden, verhandeld! De prijs richtte men zoo ongeveer naar die van het vorige jaar. Vooruitziende koop lieden konden dan al de globale winst berekenen, tenminste wanneer zich geen bijzondere gebeurtenissen voordeden. Tot en met 1878 zette de traditie zich \oort. Maar in 1879 wachtte de kooplui een zware slag. Op de in voorkoop ge kochte lammeren werden kapitalen ver loren. De prijs van het wolvee liep in korte tijd zoo geducht achteruit, dat de handelaars de schrik om het hart sloeg. Het koopen omstreeks Nieuwjaar was 'n gevaarlijk experiment geworden. En toen? Toen moest er wel een markt ko men. Inmiddels moest de handel nog met heel wat meer factoren rekening houden dan vroeger. De markt kwam er en is er gebleven tot op de huidige dag. Aan 't einde van de vorige eeuw had den we een paar jaar achtereen ook Donderdags markt maar de practijk wees. uit, dat zij, die daartoe het initiatief had den genomen, de plank hadden misgesla gen: Er bleek geen behoefte aan. Spoe dig was ze danook opgeheven. Ook had je vroeger de „gewone" mafkten, zooals we ze nu kennen. Ze be gonnen toen 15 Maart (de z.g. jaar markt); de scheimarkt werd de eerste Dinsdag in Nov. gehouden. Ook de 24e April staat als jaarmarkt te boek. Vreemde kooplieden staken zelden of nooit naar Texel over. De handel was in handen van Texelaars. Een heel ver schil met tegenwoordig, nu de lammeren voor het grootste deel door kooplieden van de vaste wal worden gekocht. Het zetten van de hokken wordt te genwoordig van gemeentewege ver\ richt, maar vroeger de oudste Texe laars weten daar nog van zorgden de jongens van het weeshuis daarvoor. La ter. toen de markt in omvang toenam, heeft de gemeente zich met de aan ,de markt verbonden werkzaamheden be last. feet „meisjesmerken" had de laatste jaren zijn populariteit verloren, doch vorige week zagen we tientallen slacht offers; de tweede markt wordt ook wel „meidenmarkt" genoemd. Sommigen meenen, dat op deze markt de jongens hun kermismeisje uitkozen; een aan de haak geslagen „Grietje" zou dan meteen" -worden gemerkt, ze was „verkocht!" An deren zeggen daarentegen, dat dat mer ken maar kwajongenswerk is en dat het met het vragen van een meisje, om sa men kermis te vieren, niets te maken heeft. Volgens hen werden de meisjes met Pinksteren gevraagd. Doch hoe het zij. het mérken kon ontaarden in een er gerlijke smeerpartij en naar een oude Tesselaar ons verzekerde, is de politie er meer dan eens aan te pas gekomen Immers werden ook vaak verfstreepen over de keurige japonnetjes gehaald en u weet, dat teer, verf,menie en zoo moei lijk uit de stof te verwijderen valt. Ditmaal maakten sommige jongelui het ook wat al te bont. In deze tijd van textieldistributie is men slecht af, als men zoo te pakken wordt genomen. Op gepast: Bij volgende gelegenheid niet buiten jullie boekje gaan: anders zal de politie haar boekje moeten gebruiken! J. EEN KIJKJE OP DE LAMMERENMARKT, welke 's Maandags te Groningen wordt gehouden. - C.N.F.-Folkers. Op grond van de beschikking van de Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied (Commissaris-Generaal voor Bijzondere aangelegenheden) no. 43/ 1943, betreffende de verplichting tot aan melding voor de arbeidsinzet, worden bij dezen, alle mannen, geboren in het jaar 1920, wonende in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Alkmaar, op geroepen om een formulier bij het Ar beidsbureau of een Bijkantoor van dit Bureau in ontvangst te nemen en dit op de hierna genoemde dagen persoonlijk weer bij het bevoegde bureau af te ge ven. In Januari, Februari, Maart enApril 1920 geborenen melden zich aan óp Maandag 7 Juni 1943. In Mei, Juni, Juli en Augustus 1920 ge borenen op Dinsdag 8 Juni 1943. In September, October. November en December 1920 geborenen op Woensdag 9 Juni 1943 Uren van aanmelding 9 u. tot 12,30 u. v.m. en 1,30 u. tot 4 uur namiddags. De in de gebieden der Bijkantoren wonende tot aanmelding verplichte per sonen moeten zich op dezelfde dagen in het ten aanzien van hen bevoegde bij kantoor van het Arbeidsbureau aanmel den. Bij de afgifte van het aanmeldings formulier moet de distributiestamkaart worden medegebracht. Zij, die tot aanmelding verplicht zijn, dienen persoonlijk bij net Gewestelijk Arbeidsbureau (resp. Bijkantoor) te ver schijnen Zij moeten desverlangd aHe noodzakelijke bescheiden overleggen en alle noodzakelijke inlichtingen verstrek-- ken. Indien tot aanmelding verplichte per scnen in dienstbetrekking zijn, moet de werkgever de verklaring van de tot aan melding verplichte persoon aangaande de duur der dienstbetrekking op het for mulier door onderteekemng en eventu eel door plaatsing van een firmastempel bevestigen. Van de verplichting tot aanmelding zijn vrijgesteld: •1. Zij, die de Duitsche nationaliteit be zitten en bij bureaux van de Rijkscom missaris voor het bezette Nedèrlandsche gebied, van het „Arbeitsbereich" der Na- tionaal-Sozialistische Duitsche Arbeids party in Nederland, onderafdeelingen er van of er bij aangesloten organisaties Werkzaam zijn; 2. Zij, die de Duitsche nationaliteit be zitten en bij Bureaux van de Duitsche weermacht, de Waffen-SS, de Duitsche Politie en de Rijksarbeidsdienst werk zaam zijn; 3. De ambtenaren en arbeidscontrac- lanten van het Rijk, de Provincies, de gemeenten-en andere publiekrechterlijke lichamen alsmede zij, die werkzaam zijn bij de Spoorwegen, de P.T.T. en de Ne- derlandsche Bank, 4. Leden der voormalige Nederlandsche Weermacht,, voor zoover zij volgens dé bekendmaking van de Weermachtsbevel hebber Nederland d.d. 29-4-1943 onder worpen zijn aan de terugroeping in de krijgsgevangenschap; 5. Zij, die zich reeds ingevolge IX van de beschikking no. 30/1943 betreffende de sluiting van bedrijven moeten aan melden; 6. Geestelijken en leden van een gees telijke orde; 7. Personen, die overeenkomstig II, lid 2, van de beschikking no. 43/1943 van de verplichting tot aanmelding zijn vrijge steld. Zij, die de Duitsche nationaliteit be zitten en tot aanmelding verplicht zijn, melden zich bij de Duitsche „Fachbera- ter" van het hierboven aangegeven Ge westelijk Arbeidsbureau. Tot aanmelding verplichte personen en werkgevers, die in strijd met de bepalin gen van bovengenoemde beschikking handelen of deze trachten te ontduiken, dus b.v. hun verplichting.tot aanmelding niet of niet behoorlijk nakomen, met op zet of uit nalatigheid onjuiste opgaven ctoen enz. worden gestraft, insgelijks uit lokkers, mededaders, en medeplichtigen. WETENSCHAP. Waardoor waren de appelen zoo duur? Met kracht wordt opgetreden tegen al diegenen, telers en pachters, klein- en groothandelaren, die hun fruit langs/on wettige wegen van de hand doen. Bij een pachter te Nieuwersluis is een voor raad van niet minder dan 35000 kilo gram appelen achterhaald, welke be stemd Wpiren om tegen abnormaal hooge prijzen te worden verkocht. Er zijn maan den geweest, dat in de groote steden 40,000 kg. appelen, voor clandestiene ver koop bestemd, in beslag werden geno men en door de zorgen van de overheid tegen normale prijs- in het openbaar wer den verkocht. Geschiedde dit niet, dan werden prijzen gevraagd, die het vijf tot zesvoudige bedroegen van de offici eel vastgestelde. Dit is wel een treffend voorbeeld, hoe da zwarte handel vele goederen voor tal van landgenooten on bereikbaar maakt. Want wat was het ge volg van de hooge prijzen? Dat appelen juist in de arbeiderswijken niet te koop waren, maar gretig aftrek vonden in de buurten dér beter gesitueerden. Wie, die even nadenkt en eenig sociaal gevoel heeft, kan deze toestand goedkeuren? Zwarte handel is een sinister bedrijf, dat de volksgemeenschap benadeelt. Helpt mede dit euvel te bestrijden! Prof. Waldmeijer te Zurich slaagde er in, sterren over dag te fotografeeren. Ook kan hij er de corona (buitenste „laag") van de zon mee vastleggen op de gevoelige plaat. Britsche luchtmacht verloor 47,000 man. De ervaringen van de veldtocht in Tu nis zijn een waarschuwing voor de opti mistische veronderstelling, dat Duitsch land alleen door luchtaanvallen overwon nen kan worden Dit is de conclusie van twee medewerkers op het gebied van de militaire luchtvaart. De luchtvaartdes- kundige van de Evening Standard schrijft in dit verband: Alleen de verliezen der Bntsche luchtmacht tijdens de oorlog bedragen tot dusver 47,000 man. Voorts schrijft hij, dat het niet gemakkelijk is, Duitschland te bombardeeren. De Duit sche luchtbescherming is goed ontwik keld en de' Engelsche bommenwerpers ontmoeten overal een sterke afweer. Engeland is de luchtoorlog tegen de burgerbevolking begonnen. Het Zweedsche blad Helsingborg stelt in een beschouwing over de Anglp-Amen kaansche luchtterreur met nadruk vast, dfct niet Duitschland doch Engeland met de luchtoorlog tegen de burgerbevolking is begonnen en wel precies op 12 Janu ari 1940. De Engelschen hebben hun stel selmatige nachtaanvallen tot 20 Juni '40 voortgezet, zonder dat de Duitschers te rugsloegen. Toen pas werd een begin ge maakt met de z.g. ^vergeldingsacties der Duitschers. Fabrieken in 't Oosten. Geleidelijk is in de laatste twee 'jaren in de bezette gebieden in het Oosten we der een belangrijke industrie ontstaan. Niet slechts in het Oostland, doch ook in Wit-Roethenië en in de Oekraine wordt thans door eigen fabrieken alles ver vaardigd, wat het gebied noodig heeft. Onder de vele duizenden industneele be drijven zijn er talrijke, die 10,000 en meer arb'eiders in dienst hebben. Dezen staan in de regel onder inheemsche werkmeesters en slechts zelden onder Duitsche vaklieden. Nieuwe Duitsche bommen. Hoewel de laatste dagen betrekkelijk weinig Duitsche vliegtuigen bombarde menten op Engeland uitvoeren, is dc aangerichte schade opmerkelijk groot. In verband hiermede houden de Engel sche bladen zich bezig met de nieuwe bommen, waarvan de Duitsche vliegers zich bij deze aanvallen blijken te be dienen. Berlijn laat zich voorloopig nog* r.iet over dit nieuwe strijdmiddel uit Wel wordt toegegeven, dat de schade inder daad door maar enkele bomaanvallen is toegebracht DE ZON. Za. 5 Juni op 6,24; onder 22,53 DE MAAN. Za. 5 Juni op 8,39; ondei Eerste Kwartier: 11 Juni 5,35. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. -5 Juni 11,47 en Zo. 6 Juni 0,05 en 12,24 Ma. 7 Juni 0,41 en 13,00 Di. 8 Juni 1,19 en 13,39 Springtij 19 Juni. VERSCHEIDENE OVERTREDERS GEARRESTEERD. 's-Gravenhage, 2 Juni. Officieel wordt medegedeeld: Nadat de laatste dagen een groot aantal gevallen bekend was ge worden, waarin getracht werd de plicht- tot inlevering van radio- ontvangtoestellen te ontduiken, b.v. door de aankoop van oude toestel len, die in plaats van het tot nu toe gebruikte bruikbare toestel zouden worden ingeleverd, is thans inge grepen. De Sicherheitspolizei heeft in verscheidene gevallen personen ge arresteerd. die de beschikking van 13 Mei 1943 hebben overtreden en zij heeft overeenkomstige maatre gelen tegen hen genomen. De bevolking wordt nogmaals ZEER DRINGEND GEWAAR SCHUWD, daar het na afloop van de inleveringstcrmijn toe te passen CONTROLESYSTEEM ieder over treder zonder meer aan het licht zal brengen. In dit verband wordt er ook aan herinnerd, dat na afkondi ging van de beschikking iedere be zitter van een radiotoestel ingevol ge Art. 1 der Beschikking het be schikkingsrecht ontnomen is. Wat Engeland is vergeten. Met kracht en klem moet worden ge protesteerd tegen de bewering van de plaatsvervangende Britsche premier. Att- lee, als zouden de luchtaanvallen op het Duitsche rijk niet lukraak geschieden, maar alleen op militaire doelen gericht zijn. De waarheid is: le. dat de bommen vrijwel zonder uitzondering de woningen der burgerbevolking troffen; 2e dat voor al vrouwen en kinderen het slachtoffer werden; 3e dat vooral die gebouwen wer den getroffen, welke de geheele mensch- heid voor onschendbaar en heilig houdt. Tot en met 25 Mei werden alleen reeds in Duitschland 191 scholen vernield, 920 zwaar beschadigd; 108 ziekenhuizen ver nield en231 zwaar beschadigd; 133 kerken vernield en 494 zwaar beschadigd. Ontel baar is het aantal vernielde of zwaar be schadigde particuliere woningen. Talrijk zijn ook de onvervangbare kutyuurmonu- menten, welke in puin werden gelegd. Attlec heeft blijkbaar een slecht geheu gen. Hij beweert nu wel, dat alleen mili taire doelen werden bestookt, maar weet" hij ^an niet meer, dat minister Sinclair het stelselmatig bombardeeren van niet militaire doelen in November 1.1. zelf toe gegeven heeft „De Duitsche bevolking aldus Sinclair heeft door de aan vallen zeer gevoelige gevolgen te dragen. Het totale resultaat rechtvaardigt dan ook volkomen de tot dusver gevolgde bombardemenlspolitiek". En is hij ook vergeten, dat de Canadee- sche luchtmaarschalk William Bishop in Maart yan dit jaar als zijn meening te kennen gaf „dat men in Duitschland geen huis mocht laten staan Bovendien zij hij er aan herinnerd, dat de Britsche luchtmaarschalk Joubert ver- zekerde, dat hij er genoeg van had, bom men op militaire doelen te laten vallen. De vergelding zal komen Daar kan men aan de overkant van de Noordzee van verzekerd zijn De misdadige bedoelingen an de Anglo-Amerikaansche borheom- mando's en hun joodsche opdrachtgevers staan onomstootelijk vast. Hoe Livorno geteisterd werd. Een der zwaarst getroffen steden van Italië is wel Livorno. Bij een der laatste aanvalleh werden 51 personen gedood en 349 gewond. Dat de bombardementen een zuiver terroristisch karakter hadden, is duidelijk op te maken uit het feit, dat de getroffen gebouwen ver van ieder mi- litair doel verwijderd liggen terwijl het zicht goed was. Huizen van zes verdiepingen werden met de grond gelijk gemaakt. Kerken, en kloosters en kindertehuizen werden ver woest. Onder de vernielde Immaculata- kerk liggen talrijke zusters begraven Tien bommen troffen een kindertehuis, waar door zusters en kinderen in de kelder ge dood werden Talrijke oude paleizen, tien tallen woonhuizen en ook villa's in de tuinstad werden verwoest. Ook thans lie ten de aanvallers met ontplofbare stoffen gevulde voorwerpen vallen, die er uit zagen als vulpenhouders, vulpotlooden, lippenstiften, enz. Het nieuwste was het uitwerpen van met ontplofbare stof ge vulde cigaretten. UIT ONZE TAAL TUIN. „Nederlanders, kent uw taal". 256. Hij komt „als regel" te laat. Moet zijn: Hij komt in de regel te laat. Dat „als regel" is een anglicisme (in het Engelsch: „as a rule") In het Nederlandsch kennen we het werkwoord „invloeden" niet; laat staan „beinvloeden". Dit is een germanisme. Gebruik in plaats van dat woord: Onder invloed staan van, invloed oefenen op, enz. S Het geloof is als de veer in het horlo gedie alle raderen in beweging brengt.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1