te, 5e, 12e en 19e Regiment Infenterie npgernepen Eén leuze: Wapens voor het Front De arbeider is de drager der Volksgemeenschap. WERELDNIEUWS OPROEP VAN MANNEN GEBOREN SEPT., OCT., NOV., DEC. 1920 56e JAARGANG. No. 5761. WOENSDAG 12 JUNI 1943. TEXELSCHE COURANT Ten vervolge op de op 29 April 1913 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van de Wehrmachtsbefehlsbaber in den Niederlandcn, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandschc weer macht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder de rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regi menten voortgekomen oorlogsondcrdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijke dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: in het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat. 1. het personeel van het 4e regiment infanterie en zijn oorlogsondcrdee len: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 14 Juni 1943. degenen die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 15 Juni 1943. 2. het personeel van het 5e regiment infanterie en zijn oorlogsondcrdee len: degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 17 Juni 1943. degenen die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 18 Juni 1943. In de Frieslandkazerne te Assen: 3. het personeel van het 12e regiment infanterie en zijn oorlogsondcrdee len: degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 14 Juni 1943. degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 15 Juni 1943. 4. het personeel van het 19e regiment infanterie en zijn oorlogsondcrdee len: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 17 Juni 1943. degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 18 Juni 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri butiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgan- gers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen be hartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Beschei nigung" zoo spoedig mogelijk weder aan de werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegev en. De werkgevers zijn verplicht degenen die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende de verzuimde tijd uit te betalen. De Ned. Spoorwegen verleenen aan aan alle voor de aamnelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij de stationschef, van het station van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondags che kleeren, wollen dekens, ondergoed, extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor de „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van de Wehrmachtbèfchlshabcr in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevan genschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de STRENGSTE maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Voor vele duizenden uit alle lagen van het Duitsche volk, onder wie vooral ar beiders uit de bewapeningsindustrie, heb ben Rijksminister dr. Goebbels en Rijks minister Speer verslag uitgebracht over de huidige stand van de Duitsche bewapening en een inzicht gegeven in houding en inspan ning van het Duitsche volk tot be vechting van de eindoverwinning in de grootste en hardste oorlog der geschie denis. Hier volgt een samenvatting van de rede van Rijksminister Goebbels. Wij vechten voor de vrede. Er is een groot verschil tusschen het Duitschland van 1917-'18 en dat van nu. Toen weigerden vele vrouwen en man nen, door joodsch-marxistische vijanden van volk en vaderland verleid, langer wapens aan hun kameraden aan 't front toe te voeren Thans kennen alle Duit sche bewapeningsarbeiders maar één leus: wapens voor het front, de beste wa pens in handen van de beste soldaten, opdat zij voor ons heele volk de over winning kunnen bevechten en waarbor gen. De tragedie van 1918 zal zich nooit herhalen. Wij spreken niet van vrede, wij vechten er voor. Wij stellen er ons op in, de oorlog zoo lang te kunnen vol houden, tot de vijand ter aarde zinkt. Dat is de onwrikbare basis en doelstel ling van onze oorlogvoering. Het uur der vergelding komt. Onze vijanden trachten ons door hun aanvallen met brutaal cynisme murw te maken Wat zij daarbij aan Duitsche kui tuurwaarden vernietigen, zal hun tot eeuwige schande strekken. Wij, Duit- schers, bedelen niet om ontzien te wor den. Wij weten, dat hier slechts één middel doel kan treffen: tegenterreur! Het heele Duitsche volk is bezield met de gedachte, dat we met gelijke munt moe ten betalen. Eenmaal zal ons antwoord komen op die schurkenstreken. Het Bnt- sche volk zal de rekening moeten beta len. Reeds worden in stijgende mate aan vallen op Engeland gedaan. Groote aan tallen Britsche vliegtuigen zijn neerge schoten. Maar dit is nog maar het begin. Dag en nacht wordt bij ons gearbeid ook aan ons nieuwe bombardements wapen om het uur der vergelding te bespoedigen. 26,5 milliocn brt. naar de zeebodem. Tot en met Mei hebben Duitsche strijdkrachten 26,5 millioen brt. vijande lijke scheepsruimte in de grond geboord. In de vorige oorlog maar 12 millioen brt. En toch werd Engeland naar het zelf heeft toegegeven toen reeds aan de rand van de afgrond gebracht. Wat de vijand aan nieuwe schepen ook aan bouwt, hij kan deze cijfers van tot zin ken gebrachte vaartuigen niet meer in halen. Ten onrechte beweerde de vijand, het duikbootgevaar overwonnen te heb ben. Invasie in Europa? Het front in het oosten slaat hecht. Een onafgebroken stroom nieuwe wapens en manschappen gaat uit het vaderland daarheen. Men spreekt thans van een invasie in Europa, alsof dat de natuur lijkste zaak van de wereld is. De joden vooral willen de invasie Maar de Brit sche en Amerikaansche soldaten zullen dan het gelag bloedig moeten betalen. Duinkerken en Dieppe hebben gewaar schuwd. Duitschlands grootste historische kans. Duitschland beschikt thans over een sterke leiding. Die miste het in dë eer ste wereldoorlog. Bijna heel Europa werkt nu in dienst van deze oorlogvoe ring. Na de overwinning zal ons wereld deel een machtige gemeenschap vormen van vrije volken, die zich wijden aan de dienst van een gemeenschappelijke groo te zaak. Zoo alleen kan Europa voortle ven. Thans meer dan ooit is aan het Duitsche volk in deze oorlog zijn grootste historische kans gegeven De natie zal zich het groote oogenblik waardig too nen. Duitschland kan niet verslagen worden. De vorige wereldoorlog hebben we vooral verloren, doordat het ons aan een groote leidende persoonlijkheid ont brak Deze oorlog zullen we winnen, omdat die persoonlijkheid er thans is Wij kunnen niet verslagen worden, ten zij wij onszelf verslaan. Van deze zelf- moordenaarsbedoelingen is het Duitsche volk echter thans verder af dan ooit. Aan het eind van deze strijd staat on ze overwinning. Onze vijanden willen 't niet gelooven, maar we zullen het hun bewijzen. EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Woensdag: 10,45 Mijn leven als vlie genier (uit het boek van Ernst Udet) 12,00 En Bolland sprak; 13,00 Overtolli ge aardappelen, 15,00 Bijbellezing; 19,45 Wikingen. Donderdag: 13,00 Over honingwinning; 18,45 Praatje van Max Blokzijl. Vrijdag: 10,15 Verzen van Laurillard, de Schoolmeester en Piet Paaltjens; 13,00 Voor volkstuinders; 15,00 Godsd. lezing. Zaterdag: 13,30 Wandeling met H. Bloem door Vlielands schoone natuur. In het vorig nummer werd een verslag gegeven van de belangwekkende rede van de N.A.F -leider Woudenberg in de groote samenkomst van sociale voor mannen te Utrecht. Na Woudenberg be sprak General-Kommissar Schmidt de taak der werkers, gezien in het kader van de huidige strijd tegen bolsjewisme en Amerikanisme. Met klemmende ar gumenten heeft hij uiteengezet, hoe de een nu het geweer moet opnemen en de ander de hamer Hij betoogde, hoe de Duitsche arbeiders ook onder de bom bardementen vastberaden zijn Met de werkers der andere Germaansche lan den vormen zij een lötsgemeenschap, die nu in Duitschland, waar al deze wer kers te zamen stroopien groeit. Scherp betoogde General-Kommissar Schmidt, hoe al deze werkers in hun arbeid mee strijden om het joodsche marxisme en het liberale kapitalisme te verslaan, op dat het nationaal-soc'ialisme werkelijk heid wordt. Hij drukte allen op het hart, dit nationaal-socialisme niet te be- oordeelen naar de harde noodzakelijkhe den van het heden, maar naar wat de nationaal-socialisten gezworen hebben in de toekomst waar te zullen maken. Hij schetste de sociale voormannen als officieren in de bedrijven, die werkers aanvoeren in de strijd van nu, welks uit slag hij geenszins in twijfel trok. Steu nend op dit vertrouwen, wekte hij op tot vastberaden strijd. INLEVERING RADIOTOESTELLEN. De door PTT verzegelde en in bewa ring genomen radio-ontvangtoestellen moeten eveneens worden ingeleverd De aangebrachte zegels mogen door de be zitters der ontvangtoestellen worden verbroken, teneinde het toestel op de goede werking te kunnen controleeren. De in bewaring gegeven toestellen moe ten door de eigenaars worden terugge haald, opdat zij aan de inleveringsplicht kunnen voldoen. (Persdienst PTT STOF EN SLECHTE LUCHT in de werkruimten zijn een aanslag op de gezondheid van de werkers. OPENSTELLING GEMEENTE-SECRETARIE. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat de gemeente-secretarie op Za terdag 12 Juni 1943 alleen geopend zal zijn van des morgens 9 lot 10 uur. Texel, 8 Juni 1943. De Burgemeester voornoemd. C. KEIJSER Hz., Lo.-B OPENSTELLING Bureau Burgerlijke Stand. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat het bu reau van den burgerlijken stand der ge meente, in afwijking van de geldende regeling, op Zaterdag 12 Juni 1943 voor het publiek geopend zal zijn uitsluitend van 9 tot 10 uur. Texel, 8 Juni 1943. De Burgemeester voornoemd C KEIJSER Hz., Lo.-B. INLEVERING VAN RADIO-ONTVANGTOESTELLEN. De Politie-gezagsdrager in de ge meente Texel brengt ter openbare ken nis, dat allen, woonachtig of verblijfhou- dende binnen deze gemeente, die vóór of op 9 Juni 1943 hun radio-ontvangtoestel (len) met toebehooren en eventueele re- serve-onderdeelen met hebben ingele verd, tot de inlevering van die voorwer pen verplicht zijn op Donderdag 10 Juni 1943. tusschen 8 en 12 uur, of tusschen 13 en 17 uur in het gymnastieklokaal te Den Burg, Molenstraat 10. Zij, die uiterlijk op dien datum niet hebben voldaan aan dezen hun krachtens de beschikking, d.d. 13 Mei 1943 van den Höheren SS- und Polizeifuehrer (Be- fehlshaber der Sicherheitspolizei) opge- legden inleveringsplicht, staan bloot aan controle en vervolging. Texel, 7 Juni 1943. De Burgemeester voornoemd RIJK DE VRIES. MEDEDEELINGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. UITREIKING KAARTEN ZWARE ARBEID. Uitsluitend aan hen, die een volledig ingevuld aanvraagformulier overleggen, worden deze kaarten verstrekt. Op Donderdag 10 Juni a.s. te Den Burg in het Fanfaregebouw 9- 11,30. te Oudeschild in de o.l. school 1,30-3,00 te Den Hoorn in de o.l. school 4,15-5,00 Op Vrijdag 11 Juni a.s. te Oosterend in de oude o.l. school 10-12. te De Cocksdorp in de o.l. school 2-3. te Midden-Eierland in de o.l. school 4-5 Op Zaterdag 12 Juni a.s. te De Koog in de o.l. school 9,30-11,00. te De Waal in de o.l. school 11,45-12,30. De Duitsche wapenproductie. De Duitsche wapenproductie is vorig jaar enorm gestegen. Alle cijfers van 1942 zijn zonder uilzondering verre overtroffen. Nederlanders bouwen mee in de O.T. Er zijn heel wat Nederlanders werk zaam bij de Organisatie Todt. Zij wer- wen in alle hoeken van Europa; zij hel pen wegen aanleggen, fabrieken en ves tingen bouwen, enz. Thans heeft de O.T er een taak bij gekregen: de ontginning van de petroleumvelden in Oost-Europa. Britsch verkeersvliegtuig verloren gegaan. Een voormalig KLM-toestel, thans in gebruik bij de British Overseas Airways, is op het traject Lissabon-Londen met alle inzittenden, 12 passagiers en de pi loten Tepas en Koning, marconist Van Brugge en de werktuigkundige Rozevink (alle vier vroeger bij de KLM) verloren gegaan. Onder de passagiers bevond zich de filmspeler Lesley Howard. Hoe de hoofdstad van Sardinië getroffen werd. Hoe zwaar de burgerbevolking van Sardinië's hoofdstad, Cagliari, van de Anglo-Amerikaansche luchtaanvallen te lijden heeft, spreekt duidelijk uit een bericht in de Messaggero De stad heeft bijna geen kerken meer. De bevolking woont er m schuilplaatsen, maar er is geen sprake van, dat haar weerstands kracht door die terreur zou zijn ver slapt. Messina wel tachtig maal aangevallen. Sinds de oorlog begon, is Messina, op Sicilië, wel 80 maal uit de lucht aange vallen. Maar keer op keer blijkt, dat niet militaire doelen het doelwit van de bommenwerpers zijn, maar de burger bevolking. Zoo werden ook bij de laatste aanval niet het station en de haven ge bombardeerd, maar de woonwijken. Drie kerken, een ziekenhuis en vele woonhui zen werden daarbij verwoest. Het aantal slachtoffers was niet groot, wat te dan ken is aan de vele cementen schuilkelders waarover de stad beschikt. De houding van de bevolking tijdens de luchtaan vallen kenmerkt zich door kalmte. Nie mand denkt er aan de stad te verlaten Men wil volhouden tot het uiterste. Amerikaansch materieel aan het Oostfront. Bij hun verwoede massa-aanvallen te gen het Koebanbruggenhoofd, die thans reeds wekenlang duren, werpen de Sov jets zeer veel materieel in de strijd. Ook Amerikaansche gevechtswagens w.o. typen met twee torens. Ook de es kaders bommenwerpers bestaan meer malen gedeeltelijk uit Amerikaansche machines. Bij een nachtelijke bomaanval kwa men de Sovjetmachines met brandende boordlichten aanvliegen om niet tegen elkaar te botsen. Militaire staatsgreep in Argentinië. In Argentinië is de regearingsmacht overgenomen door de generaals Ramirez en Rawson President Castillo vluchtte met een aantal ministers met een mij nenveger naar Coloma (Uruguay). Later zijn ze in Argentinië teruggekeerd. Toen werden eenige ministers gearresteerd, de president kon naar zijn landgoed ver trekken. De nieuwe regeering streeft naar samenwerking in Amerika, maar wil neutraal blijven. Rawson is nu pre- dent. LAATSTE NIEUWS llllll'ülll Britsche troepen, die een landing op Lampedusa (tusschen Tunis en Mal ta) waagden, zijn afgeslagen Enkele booten werden vernield, gelande troepen vernietigd. Het voetbalseizoen wordt met twee weken uitgebreid voor wedstrijden, waar voor een beslissing noodzakelijk is. De controle op de inlevering van ra dio's is te Alkmaar begonnen Ze heeft al dadelijk geleid tot het aanhouden van een persoon, die z n toestel niet had inge leverd. (Dagbl. N H. - Alkmaar) Het stoffelijk overschot van wijlen dr. F. E. Posthuma is Maandag te Ruur- lo ter aarde besteld (In Ruurlo woonde Dr. Posthuma en daar is hij ook gestor ven). De begrafenis werd door buren van de overledene verzorgd. Er was groote belangstelling. Vandaag moeten zich, overeen komstig de in dit blad gepubliceer de oproep persoonlijk op het plaat selijk Arbeidsbureau melden alle mannen, die Sept., Oct., Nov. en Dec. 1920 geboren zijn. Het ingevulde aanmeldingsfor mulier en de andere identiteitspapie ren en gegevens medebrengen. Ook de distributiestamkaart. De werk gevers zijn verplicht de tot aan melding verplichte personen ge durende de tijd die zij hiervoor noo dig hebben van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers maken zich strafbaar, wanneer zij handelen in strijd met. de verordening of trachten deze te ontduiken. Het bezit van een „Bescheini gung" (Freistellungsschein) ont slaat niemand van de verplichting tot aanmelding. Bij aanmelding moet dat bewijs worden getoond. Uren van aanmelding aan het Arbeidsbureau (Bijkantoor): van 9- 12,30 en van 1,30-4,00 uur. Hoe de bolsjewieken bestookt werden. Vijandelijke aanvallen aan het brug genhoofd aan de Koeban en ten Zuiden van het Ilmenmeer werden met succes afgeslagen. Maandagnacht vielen sterke afdeclingen gevechtsvliegtuigen opnieuw de fabrieksinstallaties der stad Gorki aan Bij goed zicht werden talrijke vol treffers geplaatst op de fabrieksinstalla ties ven het belangrijke wapencentrum. Eén vliegtuig wordt vermist. Het lucht- wapen bracht voor de kust van de Kau- kasus twee vijandelijke motortorpedo- booten en een duikbootjager tot zinken. Op d en 6 Juni werden aan het Ooste lijk front 83 Sovjetvliegtuigen vernietigd Bommen op Engeland. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Zondag in scheervlucht voor de oorlogvoering belangrijke ihstallaties der Zuidengelsche havenstad Eastbourne met zichtbaar succes aan. De massamoord te Katyn. In het Gepeoegebouw te Smolensk zijn brieven gevonden, geschreven door later vermoorde Poolsche officieren, ge richt aan hun familie. De bewijzen, dat de Sovjets al deze moorden bedreven hebben stapelen zich op. Churchill is weer in Engeland. Churchill zou van plan zijn te Mos kou met Stalin overleg te plegen. De staalfabrieken in Sheffield moeten twee dagen per week sluiten we gens gebrek aan steenkool en ijzer. Spanje lijdt onder een hittegolf. (Se- villa 41,3 C. m de schaduw). De V S. hebben een aantal Fran- sche eilanden rond Martinique bezet. De burgemeester van Buenos Aires, die reeds 40 jaar zijn ambt bekleedde, is afgetreden. Hij weigerde met de nieu we regeering samen te werken. 9000 Fransche krijgsgevangenen vrij gelaten. Als tegenprestaties zullen andere Franschen werk in Duitschland aanvaarden. Een Tsjoengkingleger van 30,000 man heeft in Tsjantoeng een groote ne derlaag geleden. De Japanners viel een groote buit in handen. In Duitschland dienen onderwijzers in hun vacantie mee te helpen aan de cogst, aan de opleiding van leerkrachten en aan distrib. diensten. Door een aardbeving werd Onst- mettingen zwaar getroffen. DE ZON. Wo. 9 Juni op 6,22; onder 22,57 DE MAAN. Wo. 9 Juni op 12,30, onder 2,34 Eerste Kwartier 11 Juni 5,35. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 9 Juni 2,en 14,21 Do. 10 Juni 2,44 en 15,08 Vr. 11 Juni 3,34 en 16,02 Springtij 19 Juni. OP WEG NAAR HET STRIJDTOONEEL worden de Duitsche zeestrijdkrach ten in het door mijnen en onderzeeboo ten onveilige gebied door mijnenvegers, torpedojagers en andere vaartuigen begeleid. Onderwijl houden vliegtuigen in de lucht een oogje in het zeil. (P.K. Schoerpi-Scherl - Bilderdienst.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1