ormingsbijsenkomst m N.S.D.A.P. en N.S.B. Keuringen voor Waffen S.S., liet Legioen en de Landwacht. ERZORGING FAMILIELEDEN VRIJWILLIGERS WAFFEN S.S. EN NED. LIGIOEN. Naar 't Weersportkamp Wapens voor het Front. WERELDNIEUWS =|e JAARGANG. No. 5762. ZATERDAG 12 JUNI 1943. EXELSCHE COURANT n een te Groningen gehouden vor- ïgsbijeenkomst van NSDAP en NSB d het woord gevoerd door de plv. lei der NSB, de heer Van Geelkerken, General-Kpmmissar Schmidt. )e heer Van Geelkerken wees er op, de NSB niet zooveel tegenstanders ft als men wel beweert. Meestal is de :eling er tegen en niet de massa. )e laatste tijd, vervolgd^ spr., heeft de B last van de toestrooming van nieu- leden. Allemaal radio-NSB'ers Hoe zij: spr raadde aan: Houdt deze men en vast en verlangt, dat ze zich ac- inzetten. Deze menschen, die kleur enden, moeten wij bekeeren en tot de nat.-socialisten vormen. .amen met onze Duitsche kameraden iben we te strijden voor het behoud het nieuwe Europa. )ns .volk heeft de laatste drie jaren 1 wat moeten leeren. De emjgranten- ek heeft dat niet gekund. Deze heeft geen idee van de toestand, zooals hier is. Maar dat is niet erg, want ze nen toch niet terug. Maar de rest van volk moeten we niet uitsluiten. We leten die rest niet zien als uitsluitend s, omdat wij immers allen tezame'n volk vormen. Vanneer nu menschen bij de NSB ko- n om een vrijstelling voor hun radio krijgen, moet hun gevraagd worden: j- fet hebt ge voor de nieuwe orde van 1 ropa gedaan? Maakt het hun niet ge- kkelijk. Wint Duitschland niet, dan is er geen ropa meer. Zefkdt Duitschland zijn itste man in het vuur, dan moeten Ne- derlandsche arbeiders hun plaats inne men. Hier spreekt men van schending van het volkenrecht. Ma^r,zal er recht geschieden, als de ophitsers met ons zou den kunnen afrekenen Wij vechten voor de ziel van ons volk. Wanneer Eden en Sumner Welles gelijk zouden krijgen, zouden hier na de Engelschen en de ko ningin een horde joden komen, die niets van Nederland zouden laten bestaan. Men praat reeds over een toekomst, waarin Hitler Heel Europa zal nemen. Daaruit blijkt, dat men in Hitiers over winning gelooft. Hitier doet, wat hij be looft, maar dan moet hij daartoe ook in staat worden gesteld. Dus moeten we meewerken en onze beste krachten ge ven. Er is in de partij wel eens mee- ningsverschil, maar hóudt boven alles vast aan Mussert, die tot zijn dood zal staan als nationaal-socialist en Leider. Spreker herdacht vervolgens de op 3 Juni vermoorde kameraad Posthuma, die veel voor.pns volk gedaan heeft en waar op wij allen met recht trotsch zijn. Zoo lang als gij staat, draagt uw lot en uw plicht. De nieuwe tijd en het nieu we Europa komt. De wereldgeschiedenis zal ons weten te eeren als wij hebben medegewerkt. Er komt voor ons zeker nog een harde tijd, dan zal moeten blij ken, dat ook wij ons inzetten tot de laat ste man en de laatste vrouw. Maar als dan Mussert weer bij de Fuehrer is, moet hij kunnen zeggen, dat de Feuhrer kan vertrouwen op hem en zijn volgelingen tot het uiterste. De rede werd bij herhaling door ap plaus onderbroken. Vaar aanleiding van de vele vragen, lke vooral de laatste tijd gesteld wor- n met betrekking tot de verzorging n de familieleden der vrijwilligers voor Waffen SS en het Nederlandsche Le- >en, deelt het Ersatz-Kommando Nie- rlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, t volgende mede en geeft hier enkele orbeelden. De echtgenooten van gehuwden, welke n inkomen hebben tot een bedrag van 50 per maand,''wordt voor onderstand 15 per maand uitgekeerd. Bovendien or ieder kind tot 16 jaar f 21 per aand. Verder vergoeding van huishuur het volle bedrag. De uitkeering wordt bij een aantal n bijv. drie kinderen beneden 16 jaar n als volgt: echtgenoote per maand f 65, 3 kinderen a f 21 p. maand f 63, huur geschat per maand f 25, per maand f 153. Bovendien worden de verzekeringen rgoed tot het volle te betalen premie- dra^. Deze verzekeringen zijn: de reeds ipende levensverzekering, ziektever kering, begrafenisfonds, brandverzeke- ig- De echtgenooten van gehuwden, welke n inkomen hebben tot f 200,per aand en bv. twee kinderen hebben be den 16 jaar, worden de volgende uit dringen verstrekt: echtgenoote per maand f 80, 2 kinderen a f 21,p. maand f 42, huur geschat pér maand f 35, per maand f 157, lus betaling bovengenoemde verzeke- ngen, enz. Voor kinderen beneden de 16 jaar, elke recht hebben op ondersteuning,.en et in gezinsverband met de vrijwilliger iet zijn vrouw, of met familieleden in :chte lijn leven (bv. onechte kinderen an de vrijwilliger, welke zich bij plecg- iders bevinden), wordt een vergoeding ïrstrekt van f 36,per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voor- lover hun opvoeding nog niet is vol- oid, wordt een uitkeering verstrekt van 30,per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der rijvvilligers extra levensmiddelen- en olenbonnen, indien deze vrijwilligers óór hun indiensttreding in gezinsver- and,^leefden, óf geheel óf gedeeltelijk ostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar erhouding grootere bedragen voor fa- lilie-ondcrhoud uitgekeerd. De uit te keeren totale kostwinners vergoeding mag echter niet meer be dragen dan 1 Va maal de vroegere net to-verdiensten. In enkele bijzondere gevallen kan na en ingesteld onderzoek een extra uit- eering worden toegestaan (geboorte, 'erfgeval, ziekte, enz.) Bovendien ontvangen alle ongehuwde rijwilligers buiten hun soldij, vrije oeding, kleeding, enz., een bedrag van 45,per maand door tusschenkomst an de Fürsorgeoffizier der Waffen-SS. Voor zoover de vrijwilliger voor het rootste gedeelte in het onderhoud van ijn ouders heeft moeten voorzien, kan en kostwinnersvergoeding worden uit- ekeerd van f 60,tot f 90,p. maand, lovendien kan in bijzondere gevallen en huurtoeslag worden verleend. De tarieven voor kostwinnersvergoe ding, uitkeering aan gezinnen van ge euwden enz., en alle verdere inlichtin gen zijn te verkrijgen bij het Ersatz- Kommando Niederlande, Korte Vijver berg 5, Den Haag en Nebenstelle, Dam 4 te Amsterdam. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die om bijzondere reden in Nederland moeten blijven, dienst kun nen nemen bij het YVachtbataillon Amersfoort, waarvoor alle bovenstaan de genoemde uitkeeringen, levensmid delentoeslag en alle andere voordeelen eveneens gelden. Aanmeldingen voor bovengenoemde onderdeelen van 1745 jaar, schriftelijk uitsluitend SS Ersatz-Kommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Zij, die tussclien 18 en 35 jaar oud zijn en aanmeldingsplichtig zijn voor de arbeidsinzet, kunnen zich eveneens schriftelijk aan bovengenoemd adres aan melden en worden tijdens hun verbinte nis bij bovengenoemde onderdeelen VRIJGESTELD VAN DE ARBEIDSIN ZET. NOG KAN HET! Ja, nóg kan het! Nu kun je je melden voor' het volgende weersportkamp' in Duitschland. Honderden hebben reeds 'n weersportkamp bezocht en wanneer je een van hen kent, moet je hem maar eens vragen, hoe het daar was. Sport en spel, veldwerk en klein kaliber schieten, excursies en -filmvoorstellingen in een der mooiste gedeelten van miitschland. Kortom vacantie, een maand, die wij allemaal kunnen gebruiken, omdat wij vooral in deze tijd elke gelegenheid moe ien benutten gezonder en sterker te wor den En daarbij: wie wil niet eens in contact komen met jongens uit Noorwe gen, Denemarken, Duitschland, Vlaande ren en Wallonië? Zorg, dat je niet opgesloten blijft in je eigen kringetje, verruim je blik. Leer de wereld, leer Europa kennen. Daarom aarzel fiiet langer, meld je aan voor 't weersportkamp! Volgens verordening van de Rijkscommissaris moeten werk gevers en scholen voor deze kampen, die een maand duren, vrij geven. Werkge vers moeten het loon doorbetalen en rho- gen de maand niet als vacantie aanreke nen. Meld je zoo spoedig mogelijk bij het bureau voor Germaansche weersport- kampen. Adres: Haarlem, Spaarne 94, of Am sterdam, Willemparksweg 186 KEtjRINGEN WAFFEN-SS EN NED. UEGIOEN. Tijdens de keuringen der Waffen-SS en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pegrs, kunnen zich Nederlanders aanmel den in de leeftijd van 17-45 jaar. Voor DE GEZINSLEDEN DEZER VRIJWIL LIGERS WORDT IN RUIME MATErGE- ZORGD. Zij ontvangen kostwinnersver goeding, kostelooze ziekenverpleging, extra v levensmiddelen, extra kolentoe- wijzing, enz. Zij, die om bijzondere rede nen of wegens familieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kunnen zich aanmelden bij een der in Nederland ge vestigde SS-onderdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. Legioen vrij willig melden, worden tijdens de duur van hun verbintenis VRIJGESTELD VAN DE ARBEIDSINZET. Alle verdere inlichtingen worden tij dens de keuringen verstrekt. Gewoonten brengen sleur; karakter geett kracht. (Schiller.) X ONZE MANNEN AAN 'T OOSTFRONT. praten niet. Ze pakken aan en offeren zoo noodig.hun leven. Volgt hun voorbeeld. Het min ste, wat ge doen kunt, is: een bedrag storten op giro 432100 van het Verzorgingsfonds van het Vrijw. Legioen Nederland. IN DE WIER1NGERMEERPOLDER vindt tweemaal per jaar een verkeers telling plaats. Bij alle toegangswegen tot de polder zitten ambtenaren het vef- keer te turven. Een kijkje bij een der posten. (C.N.F.-Kuiper Pax c.) Hier volgt een samenvatting van de belangwekkende rede, welke Rijksminis ter Speer in het Sportpalast te Berlijn gehouden heeft. De Duitsche bevvapeningsindusti^e heeft iets buitengewoons gepresteerd, iets geweldigs. Van jaar tot jaar werd de productie grooter; zoo heeft ze in Mei van dit jaar "een récord bereikt. Daartoe heeft Rijksmaarschalk Goering de grondslag gelegd. Met trots kunnen we vaststellen, dat we aan de eisch van de Fuehrer hebben voldaan niet alleen; we hebben die ten decle zelfs aanzien lijk overtroffen. Ondanks de luchtaan vallen is de productie de laatste maan-, den nog voortdurend toegenomen. Onze grondstoffenpositie is gewaarborgd, vooral wat betreft steenkool, ijzer en staal. En wat dé energiebronnen aan gaat: dit jaar is een groot aantal door waterkracht gedreven electrische cen trales in gebruik genomen; volggpd jaar zullen we er nog meer ter beschikking hebben. Toen onlangs door bommen 2 stuwdammen werden beschadigd, heb ben wé dezelfde dag de weggevallen hoeveelheden stroom nog aan de be wapeningsindustrieën kunnen toevoeren. Ook was de watervoorziening van het Roergebied niet zoo lang gestoord als de vijand wel verwachtte. Onze bewapeningsindustrie is tamelijk, ongevoelig voor luchtaanvallen, daar ze niet alleen talrijke groote en middel- groote, maar ook kleine fabrieken om vat. Tot het komend voorjaar zal de pro ductie nog belangrijk opgevoerd worden. Wij zullen het front nieuwe wapens, nieuwe pantsers, vliegtuigen ter be schikking stellen en wel in een ~aantal, dat onze soldaten met hun persoonlijke moed en onovertroffen superioriteit déze strijd niet alleen kunnen doorstaan, maar ook definitief zullen overwinnen. DE ZON. 2a. 12 .Juni op 6,20; onder 23,00 DE MAAN. Za. 12. Juni op 15,49; onder 3,45 Volle Maan: 18 Juni 8,14. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 12 Juni 4,33 en 17,07 Zo 13 Juni 5,43 en 18,18 Ma. 14 Juni 6,50 en 19,18 Di. 15 Juni 7,45 en 20,11 Springtij 19 Juni HET WONDER VAN PINKSTEREN. En toen de Pinksterdag aanbrak, waren allen tezamen bijeen. En eens klaps kwam er uit de hemel een geluid als van een geweldige windvlaag en vervulde het geheele huis, waann zij gezeten waren; en er vertoonden zich aan hen vurige tongen als van vuur, die zich verdeelden en het zette zich op ieder van hen; en zij werden allen ver vuld met den Heiligen Geest en begon nen met andere tongen te spreken, zoo als d$ Geest het hun gat uit te spre ken. (Hand. der Apostelen, 2:1-4). Dat is het Pinksterfeest: De nederda- ling van de Heilige Geest over de Apos telen. De sterking van menschen met geestkracht óm de Blijde Boodschap over de heele aarde rond, verder te dragen. De Heilige Geest beteekent het heilig vuur, dat ons, menschen, moet bezielen om te werken en te zwoegen in de dienst van God. Pinksteren is het feest der genade. Met Pinksteren moeten wij bidden om sterkte, om kracht, om licht, om vuur, om te midden van het wereldsch geweld staande te blijven in onver schrokken kracht, ter verdediging van het ware, het goede, het schoone, waar het zich ook bevinde. Laten wij bidden: Heilige Geest, daal neer! Daal neer op ons, uw volk, uw kinderen en beziel ons met een geloof dat bergen kan verzetten en met een vuur, dat de wereld verwint. Europa als vesting. Een aanval op iets onbekends is nooit een aangename onderneming, schrijft de Regime Fascista inzake de Anglo-Ame- rikaansche aanvalsplannen jegens Euro pa, en het is te begrijpen, dat de Anglo- Amerikaansche generaals er de voor keur aan zouden geven, dat Italië zijn deuren vrijwillig zou openen* Voor de aanval op Duitschland geldt hetzelfde. Wanneer de vijand er plezier in heeft Europa een belegerde vesting te noemen, die slechts over beperkte middelen en hulpbronnen beschikt, dan is deze ver gelijking niet juist, daar1 Europa zonder aan de Japansche hulpbronnen te denken zelf over zoovele middelen beschikt, dat het niet alleen weerstand kan bieden aan de Anglo-Amerikaansche-bolsjewis- tische liga, doch ook tot het initiatief kan overgaan waar het wil. Daarenboven mag men niet vergeten, dat oök Enge land belegerd wordt en wel op een veel doeltreffender wijze, zoodat daar de le- vensmiddelenvoowaden allesbehalve toe reikend zijn. De levensmiddelenposilie in Sovjet- Rusland is, zooals ^e Anglo-Amerikanen zelf hebben toegegeven, uiterst slecht en chaotisch, terwijl de Ver. Staten door hun kapitalistisch stelsel in een econ,o- mjsche crisis leven, waaruit men geen uitweg ziet. Hierin vindt het blad ook de verklaring voor de uitlating van Chur chill, dat de grootste verwachingen der Spil liggen in een verlengen van de oot- log. De Paus over hetbommenterreur. Engeland trekt het zich aan. De Paus heeft een rede gehouden, waarin hij o.a. verzekerde: „De kerk slaat met groote zorg de verlenging van de oorlog gade. Ik heb mij tot taak ge steld de mensbhen te herinneren aan het pad van waarheid en redding.. Voor alle volken heb ik daarbij gedachten van vre de; niet van ergernis. Van de aanvang af heb ik alles gedaan, om de oorlogvoeren den te bewegen tot eerbiediging van de wetten der menschelijkheid in de lucht oorlog Het is met overbodig, de cultuur wereld »te waarschuwen, dat zij zich langs een afgrorid van nameloos ongeluk beweegt. Moge uit de ruines van de haat een nieuwe wereld verrijzen, waarin al le naties eikander als zusters erkennen en eendrachtig voorwaarts gaan op de weg van het goede" In Engeland hebben deze wooiden een gevoel van onbehaaglijkheid gewekt. Im mers waren ze in het bijzonder gericht tot Engeland, dat bij herhaling de wet ten der menschelijkheid met voeten treedt. Wie de schoen past. Waarheid met een masker is mislei ding. ONVOORWAARDELIJK GELOOF heb ik aan de zending en de rechtvaardigheid van Hitier en Mussolini. (Mussert.) De slag op de Atlantische Oceaan dhurt voort. Onlangs is het rapport van de com- missie-Truman verschenen. Dit is niet erg geschikt gebleken om de pessimisti sche stemming weg te nemen bij de breede lagen der bevolking in de Ver. Staten, die het verloop van de slag op de Atlantische Oceaan met toenemende be zorgdheid gadeslaan. Enkele dagen na de publicatie van het verslag schrijft de „Washington Post": „Wij vermoeden, dat de Duitschers en de Japanners nog steeds heel wat meer omtrent onze werkelijke scheepsverliezen weten dan wij Ameri kanen zelf". De Washington Post voegt daaraan tóe: Ook de beste hulp baat niets. Wij zouden de minister van marine aanraden, om eindelijk eens een algemeen over-, zicht te publiceeren omtrent de rol, die het gebruik van vliegers en patrouillee- rende vliegtuigen in de slag op de At lantische Oceaan speelt. Zware industrie in/Siberië. In Siberië heeft de zware industrie met zeer groote moeilijkheden te kampen. Er werken bijna alleen vrouwen en minder jarigen. Personeel, huisvesting en voe ding zijn volkomen ontoereikend Wanneer de invasie komt. Een Engelsch blad beweert, het te weten. In de Observer is onlangs mee gedeeld, dat de bombardementen op Duitsche en Italiaansche steden het „voorspel" vormen van de invasie, waar van de inzet is bepaald op Dinsdag 22 Juni. Of we aan deze onthulling waarde hebben te hechten? Hoe vaak heeft men al niet verzekerd, dat men komen zou? Ze zijn zelfs wel eens zoo vermetel ge weest, zich op het vasteland van Europa te wagen. Daar weet Dieppe van mee te praten Die poging liep op een zware nederlaag uit En dat zal men iedere keer beleven! Mocht men 22 Juni een in vasie beproeven, de aanvallers zullen stuiten op een muur van ijzer, beton en staal. De burgerbevolking in het be treffende gebied zal ^en of meer zware dagen beleven. Maar van eenig blijvend militair succes zal geen sprake blijken te zijn. Historisch wanbegrip. De Angelsaksische machten, zoo schrijft dr. J. H. Carp in het Nat. Dag blad, hebben voor Sovjet-Rusland en aaarmede voor het Aziatische bolsjewis me gekozen en daarin ligt andermaal haar historische „vergissing", want het zal blijken in strijd met de noodwendig heid van het historische gebeuren te zijn het Westen in het Oosten te willen doen opgaan. Zoo blijft het historische wanbe grip van allen, die met de Angelsaksische machten instemmen, bestaan. Het Sê-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in de leeftijd van 17-45 "jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen ten ein de gekeurd te worden. Bij onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familie- leden, duur der opleiding, extra levens middelen, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaal de redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger maansche SS in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan meldingsplichtig zijn voor arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keu- ringsdagen aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van dé arbeids inzet vrijgesteld. 17 Juni 9-14 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 18 Juni 9j-l2 u. Breda, Restaurant „Modern", Markt. 18 Juni 15-18 uur Den Bosch, hotel „Noord- Brabant, Markt 45. 19 Juni 9-12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 19 Juni 15-18 uur Arnhem, café HET WAPEN VAN DELFZIJL. 74 Ov^er hel wapen van Delfzijl hebben we het reeds gehad (no. 7). Hier geven we er 'n afbeelding van. Het vertoont op een blauw veld een an ker (symbool van de hoop, 't vertrouwen), 'n hamer (arbeid) en een Mercuriusstaf (handel), alles van goud. Als schildhouders doen dienstr 1. Mercurius, de god van de handel (en de dieven!) met zijn staf, een gevulde buidel en hoed met vleugels (snelheid); 2. de Nijverheid, staande voor een aambeeld met een rad, over de rechterschouder 'n hamer. Wat Delfzijl te beteekenen heeft, doet zijn wapen op duidelijke wijze uit komen: handel, nijverheid en scheep vaart zijn er hoofdmiddelen van bestaan. Nederlandsche Vrijwilligers in de Sov jet-Unie. (SS-PK Grosmann O.H -Arch. T.C.) Royal". 20 Juni 9-12 uur Hengelo, café „Modern", Spoorstr. 18, 20 Juni 15-18 u. Zwolle, hotel „Geitenbeek". 21 Juni 9-12 uur Assen, Concerthuis a d. Vaart. 21 Juni 15-18 uur Groningen, Concerthuis, Poelestr. 22 Juni 9-12 uur Leeuwarden, Huis Schaaf, Breedstr.* 23 Juni 9-14 uur Amsterdam. Dam 4. 24 Juni 9-13 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245 25 Juni 9-14 uur Amersfoort, Polizeidurch- gangslager, Leusderweg. 26 Juni 9-14 uur Den Haag, café „Den Hout", Bezui- denhoutscheweg. GEESTELIJK LEVEN. De Duitsche Evang. Staatskerk schonk 700,000 RM. aan het bisdom Viborg (Finl.) voor wederopbouw van vernielde kerken. KUNST EN KULTUUR. De schrijfster \Vilma (Mej. W. Ver- maat) vierde dezer dagen haar 70e ver jaardag. De schilder K. Boom, geboren te Se- marang, bekend door zijn portretten en stadsgezichten, is op 80-j. leeftijd te Am sterdam overleden Uit de grijze oudheid. Bij Graz vond men een steenen doodkist van 500 kg. met een goed geconserveerd geraamte. Bij Goelstrup werd een vat met 28 zil veren en bronzen sieraden opgegraven. Een en ander dagteekent uit het begin onzer jaartelling.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1