Keuringen voor Watfen S.S., het legioen en de Landwacht. Hollandsche meisjes in Beieren. VERZORGING FAMILIELEDEN VRIJ WILLIGERS WAFFEN S. S EN MED. LEGIOEN. Duitschland onoverwinlijk Lichting 1924 en 1923 mar Duitschland. WERELDNIEUWS gt JAARGANG. No. 5783. WOENSDAG 16 JUNI 1943. TEXELSCHE COURANT ZIJ WORDEN TOT VERPLEEGSTER OPGELEID. Dertig Hollandsche meisjes stonden te Muenchen op het perion, waar zij door de hoofdzuster van de Landesfuehrerschule van het Duitsche Roode Kruis te Fuerth werden afgehaald om haar eerste oplei ding te ontvangen „Wij dachten, dat de menschen in Duitschland niets meer te eten hadden en hebben daarom zelf maar voor proviand gezorgd", zegt Ans di rect al de eerste avond, terwijl ze met verwonderde oogen de groote bonte scha len met aardappelen nakijkt. Meteen worden ook de gewone stad- sche kleeren uit Den Haag en Amster dam ingenomen, want nu worden de blauw-wit gestreepte kleeren met de flat- teuse witte schorten aangetrokken, die deze groote blonde meisjes zoo goed staan en die haar van de aanvang af tot leden van één gemeenschap stem pelen. „Wij kunnen zoo onze leerlingetjes ook beter in de hand houden, waar nog bij komt, dat de sociale verschillen weg vallen en ze leeren, hun dienstkleeren op de juiste wijze te dragen", merkt de hoofdzuster terloops op. Deze Holland sche meisjes kennen net als alle overige Germaansche vrijwilligsters slechts één doel, dat overigens alle echte vrouwen ge meen hebben: te helpen, waar duizenden handen ge bruikt kunnen worden, 0111 een ge- meenschappelij ideaal te verdedigen. ,,Ik heb de oproep van de S. S. het eerst in een Rotterdamsche Courant gelezen", vertelt Miep en ze kijkt triomfantelijk naar haar zuster. „We hebben ons toen samen direct bij 't Ersatzkommando van de Waffen SS gemeld om dienst te ne men bij het Duitsche Roode Kruis Onze broer staat aan het Oostfront en ook wij willen doen wat wij kunnen". „En mijn verloofde strijdt nu als Pan- zerschuetze bij de Waffen-SS", zegt Gre ta, het jonge zusje. „En vader is als elec- trotechnicus in Duitschland. Wij hebben dus allen onze wapenbroederschap bewe zen en zouden dan ook graag heel ver naar voren, aan het front, willen, daar, waar men ons het meest noodig heeft." Maar zij moeten nog leeren geduld te oefenen, want eerst krijgen de Ger maansche vrijwilligsters jp Duitschland zelf de gelegenheid om te bewijzen, wat zij waard zijn in de SS-hospitalen, in de tandheelkundige klinieken van de SS en in de gewone ziekenhuizen. Binnen 14 dagen worden de meisjes verder in de practische verpleging on derwezen. Nu gaat het er om, zich al les eigen te maken, wat zuster Walpur- ga de beginnelingetjes leert, 's Middags worden meestal belangwekkende voor drachten door bekende professoren uit Muenchen gehouden over allerlei biolo gische en medische onderwerpen „Mor gen mogen we een college over anatomie bijwonen", deelt een flink uit de kluiten gewassen meisje met een verstandige rustige oogopslag mee. Zij was vroeger reeds verpleegster en men kan goed zien hoeveel waarde zij eraan hecht haar ana tomische kennis te verrijken. „Er zijn velen onder ons", vertelt zij, „die de weg naar de toekomst nog niet helder voor oogen zien, want ook in Holland zijn er nog verschillende stroomingen. Sommige van mijn vriendinnen zijn te gen de wil van haar familie naar hier gekomen, zuiver en alleen uit „verlan gen zelf ook iets te presteeren". Daar aan het open venster staat Cor- ne, die zeker nog nooit van haar leven schoenen heeft gepoetst. Terwijl zij on handig de borstel vasthoudt, zwerven haar blikken vol verlangen naar de ber gen. „Natuurlijk, ons heerlijk Beiersche berglandschap is voor de meisjes uit de lage landen iets onbegrijpelijk, schoons. Wij hebben dan ook reeds een uitstapje naar Schiersee en Fischbachau op het programma staan", vertelt zuster Wal- purga, onder wier moederlijke leiding reeds zooveel cursussen in dit mooie landhuis zijn gehouden, dat in een stil dorpje buiten het groote stadsgewoel ligt Aanvangs- en hulpzustercursussen voor helpsters uit alle Duitsche landen, die precies zooals nu de Hollandsche meis jes haar na aan het hart lagen. Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral de laatste tijd gesteld wor den met betrekking tot de verzorging \an de familieleden der vrijwilligers voor de VVaffen SS en het Nederlandsche Le gioen, deelt het Ersatz-Kommando Nie- derlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, het volgende mede en geeft hier enkele voorbeelden. De echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot een bedrag van f 150 per maand, wordt voor onderstand f 65 per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar f 21 per maand. Verder vergoeding van huishuur lot het volle bedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: echtgenoote per maand f 65, 3 kinderen a f21 p. maand f 63, huur geschat per maand f 25, per maand f 153. Bovendien worden de verzekeringen vergoed tot het volle te betalen premie bedrag. Deze verzekeringen zijn: de reeds loopende levensverzekering, ziektever zekering, begrafenisfonds, brandverzeke^ ring. De echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot f 200,per maand en bv. twee kinderen hebben be neden 16 jaar. worden de volgende uit- keeringen verstrekt: echtgenoote per maand f 80, 2 kinderen a f31,p. maand f42, huur geschat per maand f35,— per maand f 157, plus betaling bovengenoemde verzeke ringen, enz. Voor kinderen beneden de 16 jaar, welke recht hebben op ondersteuning, en niet in gezinsverband met de vrijwilliger met zijn vrouw, of met familieleden in rechte lijn leven (bv. onechte kinderen van de vrijwilliger, welke zich bij pleeg ouders bevinden), wordt een vergoeding verstrekt van f 36,per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet is vol tooid, wordt een uitkeering verstrekt van 30,per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levensmiddelen- en kolenbonnen, indien deze vrijwilligers vóór hun indiensttreding in gezinsver band leefden, óf geheel óf gedeeltelijk kostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedragen voor fa milie-onderhoud uitgekeerd. De uit te keeren totale kostwinners vergoeding mag echter niet meer be dragen dan lVs maal de vroegere net to-verdiensten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uit keering worden toegestaan (geboorte, sterfgeval, ziekte, enz.) Bovendien ontvangen alle ongehuwde vrijwilligers buiten hun soldij, vrfje voeding, kleeding, enz., een bedrag van f 45,per maand door tusschenkomst van de Fürsorgeoffizier der Waffen-SS. Voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders heeft moeten voorzien, kan een kostwinnersvergoeding worden uit gekeerd van f 60,tot f 90,p. maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden verleend. De tarieven voor kostwinnersvergoe ding, uitkeering aan gezinnen van ge huwden enz., en alle verdere inlichtin gen zijn te verkrijgen bij het Ersatz- Kommando Niedcrlande, Korte Vijver berg 5, Den Haag en Nebenstelle, Dam 4 te Amsterdam. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij. die om bijzondere reden in Nederland moeten blijven, dienst kun nen nemen bij het Wachtbataillon Amersfoort, waarvoor alle bovenstaan de genoemde uitkeeringen, levensmid delentoeslag en alle andere voordeelen eveneens gelden. Aanmeldingen voor bovengenoemde onderdeelen van 1745 jaar. schriftelijk uitsluitend SS Ersatz-Kommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Zij, die tusschen 18 en 35 jaar oud zijn en aanmeldingspliclitig zijn voor de arbeidsinzet, kunnen zich eveneens schriftelijk aan bovengenoemd adres aan melden en worden tijdens hun verbinte nis bij bovengenoemde onderdeden VRIJGESTELD VAN DE ARBEIDSIN ZET. KEURINGEN WAFFEN-SS EN NED. LEGIOEN. Tijdens de keuringen der Waffen-SS en Ncderl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aanmel den in de leeftijd van 17-45 jaar. Voor DE GEZINSLEDEN DEZER VRIJWIL LIGERS WORDT IN RUIME MATE GE ZORGD. Zij ontvangen kostwinnersver goeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen, extra kolentoe- wijzing, enz. Zij, die om bijzondere rede nen of wegens familieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kunnen zich aanmelden bij een der in Nederland ge vestigde SS-onderdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. Legioen vrij willig melden, worden tijdens de duur van hun verbintenis VRIJGESTELD VAN DE ARBEIDSINZET. Alle verdere inlichtingen worden tij dens de keuringen verstrekt. DE ZON. Wo. 16 Juni op 6,19, onder 23,02 DE MAAN. Wo 16 Juni op 20,45; onder 5,27 Volle Maan: 18 Juni 8.14. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 16 Juni 8,37 en 21.01 Do. 17 Juni 9,24 en 21,46 Vr. 18 Jum 10,09 en 22,32 Springtij 19 Juni. ZWEMBAD DE SCHANS. Zie uren van openstelling in de adv. in dit nummer. Zwaar Duitsch geschut in stelling aan het Oostelijk front. Vijandelijke troe penconcentraties worden onder vuur genomen (P.K. Lang-Sch. - Autoflex). Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in de leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen ten ein de gekeurd te worden. Bij onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaal de redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen'melden, die tot de Ger maansche SS in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keu- ringsdagen aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van de arbeids inzet vrijgesteld 17 Juni 9-14 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 18 Juni 9-12 u. Breda, Restaurant „Modern", Markt 18 Juni 15-18 uur Den Bosch, hotel „Noord- Brabant, Markt 45 19 Juni 9-12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 19 Juni 15-18 uur Arnhem, café Royal". 20 Juni 9-12 uur Hengelo, café „Modern", Spoorstr. 18, 20 Juni 15-18 u. Zwolle, hotel „Geitenbeek". 21 Juni 9-12 uur Assen, Concerlhuis a.d Vaart. 21 Juni 15-18 uur Groningen, Concerthuis, Poelestr. 22 Juni 9-12 uur Leeuwarden, Huis Schaaf, Breedstr. 23 Juni 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9-13 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245 25 Juni 9-14 uur Amersfoort, Polizeidurch- gangslager, Leusderweg. 26 Juni 9-14 uur Den Haag, café „Den Hout", Bezui- denhoutscheweg. De algemeen gevolmachtigde voor de Arbeid, Sauckel, heeft een uiteenzetting gegeven van de grondslagen, waarop de tewerkstelling van vreemde arbeids krachten in Duitschland berust. De arbeidsinzet in Duitschland, zoo verzekerde Sauckel, is de correctste, die men zich kan voorstellen Wie geloof schenkt aan de bewering, dat de oorlog binnen afzienbare tijd in het voordeel van de vijanden van Duitschland zal zijn beslist, kent de groote krachten en de ziel van het nieuwe Duitschland niet De Duitsche oorlogseconomie is niet aan het einde, maar staat nog pas aan het begin. Het aantal menschen, dat Duitsch land en zijn bondgenooten ter beschik king staat, verhoudt zich tot dat van de vijanden van Duitschland als 9-11 In de vorige oorlog was deze verhouding 1:10. De mogendheden van het pacct be schikken nu over een arbeidspotentieel van 380 millioen man. Dat van de vij and is 536 millioen, maar bij hen is van een aaneengesloten menschenreservoir geen sprake evenmin van een zoo hoog staande arbeidersmacht. De arbeids prestaties bewegen zich in Duitschland in stijgende lijn, ook die der vrouwen, van wie er sedert dit jaar begon millioenen ter beschikking van de Duitsche oorlogs economie zijn gekomen. Met lof sprak Sauckel over de voor beeldige inzet van de beste Fransche vak lui. Buiten hen werken nog millioenen buitenlanders in volle vrijheid in de Duitsche oorlogsbedrijven, hoewel zij misschien jaren lang in haat tegen Duitschland zijn opgevod. Harde bepalingen zijn soms niet te vermijden, waar het gaat om de volledi ge inzet van alle Europeesche arbeids krachten; een vacantie-uitstapje kan on der dergelijke omstandigheden het ver blijf in Duitschland niet worden genoemd Voor de buitenlanders kan de regeling niet gunstiger zijn dan die voor de Duit- schers, die zelf aan een strenge rationa lisatie onderworpen zijn. Het lot van de in Duitschland werken de buitenlanders wordt zooveel mogelijk verzacht, o.a. door de voedselvoorziening voor de achtergebleven gezinsleden. Schauckel deed een beroep op de boe renbevolking van heel Europa Deze moet zich tot het uiterste inspannen, opdat een goede oogst wordt verkregen. Het geheim van de arbeidsinzet, zoo besloot Schauckel, schuilt - evenals dat van de Duitsche soldaten in de vol komen eenvormigheid van de leiding en arbeidsparool Dit is ook de reden, waar om Duitschlad onoverwinnelijk zal blij ven. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld: Het leven van het Nederlandsche volk is niet te scheiden van het lot van Euro pa. Het moet derhalve zijn bijdrage leveren tot Europa's strijd om het bestaan. Dit doel dienden tot dusver de maatregelen in verband met de tewerkstelling van werkkrachten in Duitschland. Met de behoeften van het Nederlandsche economi sche leven zelf werd hierhij in aanzienlijke mate rekening gehouden. Op de ro yaalste wijze werden derhalve vrijstellingen van de tewerkstelling in Duitschland verleend. liet voornemen bestaal, de oudere werkkrachten, die over waardevolle er varing in hun beroep beschikken en meestal reeds gehuwd zijn, in het vaderland te laten, dus de reeds uitgereikte bewijzen van vrijstelling te handhaven. Om de ze reden worden thans de jongere lichtingen om te beginnen de lichtingen 1924 en 1923 in haar geheel ter tewerkstelling naar Duitschland overgebracht en wel zonder rekening te houden met wellicht reeds verstrekte bewijzen van voorloopige vrijstelling. Uitgezonderd zijn bij deze beide lichtingen slechts de mijnwerkers, die onder de grond werken, en leerlingen van middelbare algemeene en technische scholen of hoogescholen. De lichting 1922 en nog vier of vijf lichtingen zullen telkens naar rato van het voor rekening van het Nederlandsche volk komende aandeel in de behoefte, die de Europeesche oorlogseconomie aan werkkrachten heeft, in haar geheel worden op geroepen. Principieel worden evenwel bij deze lichtingen slechts die werkkrachten, die door haar sleutelpositie voor de Nederlandsche industrie, voedselvoorziening, landbouw en mijnbouw noodzakelijk zijn, van tewerkstelling in Duitschland vrij gesteld, waarbij ook rekening wordt gehouden met de werkkrachten, die in de landbouw tot aan het binnenhalen van de oogst werkzaam zijn. De V.S. verloren bijna 90,000 man. Amerika heeft bekend gemaakt, dat de totale verliezen der Amerikaansche strijdkrachten van het begin van de oor log af 88,582 man bedroegen en wel: 14594 dooden, 20490 gewonden, 33625 vermisten en 19873 krijgsgevangenen. Op welke datum deze verlieslijst werd afgesloten, wordt in het desbetreffende bericht niet gemeld. De bezetting van Pantellcria. De Ilaliaansche bezetting van Pantel- leria moest door gebrek aan water het \erzet tegen de onophoudelijke aanval len staken. Bij de landingsoperaties van de vijand tegen Pantelleria en Lampe- ausa brachten Duitsche en Italiaansche vliegers een schip van 8,000 ton en 14 landingsvaartuigen lot zinken. Drie krui sers, 14 kleinere oorlogsschepen o.m. ver scheidene torpedojagers en zes transport schepen werden zwaar beschadigd. Ook Lampedusa moest de ongelijke strijd opgeven. SCHOENENRUILBEURS. De N.V D geeft tot ruilen gelegenheid Dondf rdag.Tiddag van 4—5 uur op het Raadhuis. Blokkade deert Europa niet meer. Dank zij de schat'.en, welke de bezette gebieden in het Oosten thans opleveren, deert de blokkade Europa niet meer. Daarop heeft Alfred Roosenberg, rijks minister, met nadruk gewezen. Verder legde hij er de nadruk op, dat de huidi ge oorlog een wereldstrijd is, waarin het niet alleen om wereldopvattingen gaat, maar cok om het leven zelf. Wat het jodenvraagstuk betreft, werd opge merkt, dat dit niet meer plaatselijk, maai continentaal, voor heel Europa, wordt opgelost. Er hangt iets in de lucht. „Wij allen voelen", zoo sprak onlangs de Japansche schout-bij-nacht Jano, „dat de komende maanden van groote betee- kenis zullen zijn. In de gevechten van dit jaar zal over de afloop van de oorlog be slist worden" „Het jaar 1943 zal nog veel nieuws brengen". Zoo verklaarde Roosevelt na de conferentie te Casablanca; zelfs kon digde hij beslissende operaties tegen Ja pan aan. Veel houvast heeft men aan dergelij ke mededeelingen niet. Wanneer zal de groote slag geleverd worden en op welk front Herinnert u zich nog de dagen, welke vooraf gingen aan de actie van de Anglo- Amerikanen in Noord-Afrika Toen kre gen verscheidene Britsche en Ameri kaansche soldaten onderricht in de Noor- sche taal. Mede werden toen geneesmid delen voor bevroren lichaamsdeelen op gekocht en werd veel aandacht besteed aan de opleiding voor operaties in de tro pen en in het Poolgebied. Allemaal pogingen om de aandacht af te leiden van het eigenlijke doel: de landing in Noord-Afrika Of Italië nu het tooneel van de strijd zal worden 9 Volgens de Daily Mail zou daarmee tot de herfst moeten worden ge wacht: Sept.-October zouden voor een ac tie in de Middellandsche Zee de beste maanden zijn. Inlusschen schijnen de Amerikanen ge poogd te hebben, Finland los te maken van de As. Maarschalk Mannerheim bracht, z.g. tot herstel van gezondheid, eenige dagen in Zwitserland door, maar moet daar politieke besprekingen heb ben gevoerd. Kort daarna maakte de Finsche premier althans bekend, dat men onmogelijk met Sovjet-Rusland eenig verdrag kan sluiten. Stalin zou er zich toch niet aan houden. Daarin kon men 'n antwoord zien op een desbetreffende, door Washington gestelde vraag. Zweden houdt onderwijl een oogje in het zeil. Zijn mobilisatie-oefeningen van de laatste tijd wijzen er op, dat het zijn weerbaarheid op peil wenscht te houden. Portugal en Spanje zijn ook op alle mo gelijke gebeurlijkheden voorbereid. Beide landen hebben de censuur verscherpt. Londen en Washington stelden pogingen in het werk, om Spanje aan hun zijde te krijgen, maar vischten achter het net. OPHEFFING YVERKLOOZENKAS. De leden van het N.A.F. behou den hun rechten. Ingang 1 Juli a s. zal de Werkloozen- kas van het NAF opgehouden hebben te bestaan en zal derhalve de bijdrage voor deze kas niet meer verschuldigd zijn. Het is gebleken, dat in verband hiermede eenige onzekerheid is ontstaan omtrent de rechten van hen, die in de loop van de lijd hun bijdragen aan deze Werkloozen- kas hebben voldaan. Het staat vast, dat van deze rechten niets zal worden ge kort, en het is derhalve van het groot ste belang, dat de betreffende bijdragen tot 3 Juli a s. worden voldaan. Het Ned. Arbeidsfront zal aan zijn leden in geval van werkloosheid boven de uitkeering van staatswege een bijzon dere ondersteuning verleenen. Hierover zullen binnenkort nadere mededeelingen volgen. (Persdienst NAF.) TOELATING LEERLINGEN tot de openbare school voor u.l.o. te Den Burg. De Burgemeester van Texel, ter waar neming van de taak van Burgemeester en Wethouders dier gemeente, brengt ter openbare kennis, dat tot de openbare school voor u.l.o. te Den Burg nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten, mits zij de zesde klasse eener lagere school met goed gevolg hebben doorloo- pen. De aanmelding dient te geschieden door ouders of voogden persoonlijk vóór 1 Juli a.s. bij het hoofd der school voor u.l.o., Den Burg, Koogerstraat 19. De leermiddelen worden door de ge meente verstrekt. Texel 15 Juni 1943. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. De Gemeente-Secretaris, W. N. KELDER (l.-s.)

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1