PANKO 1596 BOOG AZIJN limit wii Wat Texels boeren moeten weten. 1/ flinke knecht, zuig- en pers pomp, Aanbieding Groentenplanten. Tandarts Kettler Spnorstraat SS. 17 Ons land vraagt meer koolzaad. kosthuis. kalfkoe Distributie. Texelsche Berichten Donderdag Juni LAATSTE GELEGENHEID Adres Fanfare-Gebouw Gemengd Nieuws WERELDNIEUWS een beste melkkoe. Boter voor Vee houders Vrijdag verkrijgbaar. C.Z. EENDRACHT vinden? Wat gebeurde er toen? o NOTARIS MULDER het grasgewas en de naweide van: ZWEMBAD DE SCHANS. praktijk verplaatst naar Meubelen zijn zonder vergunning niet meer te koop. uitgezonderd bureau's, schrijftafels, registerkasten. Petroleum voor kookdoeleinden. Van 14 Juni t.m. 5 Aug. op bon .,09" en ,,10" van de bonkaart ,,U 215" één liter. De nieuwe boterbon. Van 16 t.m. 27 Ju ni op bon Boter 25A 250 gr. boter of margarine (personen van 4 j. en ouder) Bon 25B boter: 125 gr. (kinderen bene den vier jaar) Textiel. 12 Juni zijn de tot dusver gel dige textielpunten vervallen verklaard. Ze kunnen tusschen 20 Juni-11 Juli tegen nieuwe punten woiden ingewisseld, mits ze in nog onbeschadigde staat aan de ou de kaarten vastzitten. Punten van bij - slagkaarten 2e en 3e periode en kousen bonnen kunnen niet worden omgewis seld. Producten ter bereiding soepen en sau sen. De duur van het verbod tot het koo- pen, verkoopen, en afleveren van pro ducten ter bereiding van soepen en sau sen is verlengd tot 19 Juni. Daarna zal er een bon worden aangewezen. De af levering zal niet geschieden op grond van de ingeleverde bonnen Alg. 577, wel ke slechts dienden om de handel te be voorraden. Melk. Ingang 12 Juni ontvangen kin deren van 4-13 jaar wederom 14 liter ge stand. melk per vier weken De bonnen „Melk 25 t.m 28" geven van 13 Juni t.m. 10 Juli recht op l3/i liter. Voor l3/i liter taptemelk zijn voor genoemd tijdvak de bonnen „Taptemelk 25 t.m. 27" aangewezen; de bonnen „Tap temelk 28" voor l3Ai liter karnemelk of taptemelk. MEDEDEELINGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. Afhalen formulieren voor giftige arbeid. Werkgevers, die indertijd een formu lier hebben afgehaald voor melk voor giftige arbeid, dienen dit formulier met de stamkaarten der arbeiders op Vrijdag 18 Juni a.s. des morgens bij de distri- butiedienst aan te bieden. Voeraardappclen Veehouders kunnen voor inkuiling voor het a.s winterseizoen bij PBH aan vrage indienen. Toewijzing tot 1 Oct. 600 kg. per stuks groot vee, daarna 300 kg. Oude aankoopvergunningen voor leve ring via de handel vervallen per 15 Juni Nieuwe aankoopvergunningen kun nen worden aangevraagd, welke worden gedateerd 16 Juni a.s. DE VIJFDE LAMMERENMARKT 1463 lammeren Sedert 1920 heb ben we met zoo'n kleine markt gehad. Vorig jaar werden er juist zeer veel aan gevoerd, n.l. 3212. Ook dat was in ja ren met gebeurd. Toch leert een eenvou dig rekensommetje, dat al de lammeren vorig jaar bij stukken na niet zooveel geld in het laadje brachten als de 1400 van nu. Leiden was weer goed geweest en dus waren we voor de vijfde markt niet bang, maar, dat de prijzen nog weer hooger zouden worden, hadden we niet verwacht! Er is een hok van tien ooien door de heer C. W. Bakker, De Westen, voor f 152,50 per stuk verkocht. Er zaten zes zwart-gewolde bij. Die prijs is op geen der markten gemaakt. De middel- prijs lag zooals altijd het geval is, een stuk lager. De ooien deden van de f 65 f 130, de rammen van de f 45-60. De ooien, die vooral dit jaar niet bijzonder sterk vertegenwoordigd zijn, brachten dus ongeveer dezelfde som op als vorige week, maar de rammen waren beslist een tientje duurder. Moge Leiden er ook de portemonnaie voor willen opendoen. Hier hebt u nog een kort overzicht van het verloop der vijfde markten geduren de de laatste tien jaar: 1943 1463 45,00-130,— 1942 3212 13,00-30,00 1941 1800 22,00-31,50 1940 1500 6,50- 9,75 1939 4360 4,00- 6,50 1938 2780 8,50-13,00 1937 2787 12,00-14,00 1936 2583 6,00- 7,50 1935 2412 4,50- 6,50 1934 2800 6,50-10,00 1933 3472 3,50- 5,50 1932 3172 6,00-12,00 1931 2927 18,00-23,00 9-11 uur tot het afhalen van bonkaarten voor hen, die dit tot heden verzuimden. P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij, Den Burg, Texel. VERPLICHTE VERBOUW van winterkoolzaad en winter- raapzaad. Het Departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Het is absoluut noodzakelijk voor onze voedselvoorziening, dat voor oogst 1944 wederom een groote oppervlakte winter koolzaad of winterraapzaad wordt uitge zaaid. Daarom wordt deze verbouw we derom verplicht gesteld. Bedrijven op klei-, zavel- en roodoorn- grond met 5 ha., of minder dan 5 h.a. bouwland zijn vrijgesteld van de kool- zaalteeltplicht Bedrijven op deze grond soorten met meer dan 5 ha. bouwland moeten 10 pet van 't bouwland met deze gewassen betelen. Op andere grondsoor ten dan hiervoor genoemd, zijn be drijven met 10 ha. of minder dan 10 ha. bouwland vrijgesteld; bedrijven met meer dan 10 ha. zijn verplicht 5 pet. van hun bouwland met winterkoolzaad of winterraapzaad te verbo.uwen. De productiecommissarissen zijn be voegd voor deze laatste grondsoorten ge bieden, alsmede op zichzelf staande be drijven, aan te wijzen, welke vrijgesteld zijn van deze verplichting, met dien ver stande, dat ze in 1944 een oppervlakte van 5 pet. van hun bouwland meer met aardappelen moeten betelen dan in 1942. De totaaloppervlakte aardappelen op het betrokken bedrijf zal de 25 pet van het bouwland echter niet behoeven te overschrijden.' Telers, die in het voorjaar 1944 nog niet of niet geheel aan hun koolzaad- teeltplicht hebben voldaan, zullen dan 'n oppervlakte, overeenkomende met IV2 maal hun koolzaadteeltplicht, met een zomeroliegewas moeten verbouwen. Onder bouwland wordt verstaan al het op 1 Juni aanwezige bouwland, ver meerderd met het grasland, dat nog ingevolge eenige wettelijke verplichting gescheurd moet worden. Van de teeltverplichting kan vrijstel ling worden verleend voor de opper vlakte. die ingevolge met een hande laar afgesloten en bij het Bedrijfschap, voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker en Weidebouw of het Bedrijfschap voor Tuinbouwzaden gemeld contract, voor zaaizaadwinning voor oogst 1944 met koolrapen, knollen, voederkool, merg- kool of andere koolsoorten wordt beteeld. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Mei 1943 Ingelegd f 32251,78 Terugbetaald 11295,02 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 25 SPORT. S. V. TEXEL Uitslagen: Zaterdagavond Texel 3-ZDH 0-1. Zondag: Texel 1-Schagen 1 4-0. Texel 3 verspeelde 2 kostbare- punten door van ZDH te verliezen. Intusschen was de overwinning wel verdiend, al werd dan het eenige doelpunt in strijd met de spelregels toegekend. Speler Bruin stond binnen de strafschoplijn en kopte de uitgeschopte bal buitengewoon fraai in. Nu wordt het oppassen, Texel 3. Texel 1 verraste ons allen door een klinkende overwinning op Schagen. S. telde 3, T 1 invaller. Scheidsrechter was niet opgekomen Nu werd onder goede liding van Nic. de Graaf gespeeld T. speelde eerst met wind mee. Toch viel S het eerst aan, maar T speelde en thousiast en wilde blijkbaar haar huid zoo duur mogelijk verkoopen. Als T wat is ingespeeld, volgen goede aanvallen. Uit een voorzet van rechts profiteert Jan Br., gebruik makende van het mis sen van een back- 1-0. Spoedig wordt een fout van de keeper afgestraft (2-0), waarna Ab door een mooie kopbal voor 3-0 zorgt. Na de rust blijft het spel op en neer gaan, Eenige goede kansen gaan aan beide zijden verloren. T scoort nog eenmaal. Met 4-0 komt het einde en heeft Texel verdiend de volgende ronde bereikt. Vermoedelijk de halve finale. Vermoedelijk wordt a.s. Zondag te gen West-Frisia gespeeld Te Den Helder speelde het „Helders districts-elftal tegen de „Volewijckers". Uilslag 2-2. Hedenavond trainen, nog als ge woonlijk. Het oefenprogram is nog niet gereed. D D. Korfbal. Detos werd kampioen. Voetbal. Door een 1-0 overwinning op Enschedé werd ADO voor de 2e maal kampioen van Nederland. Op de korte baan te Hoofddorp wor den 8 Juni harddraverijen gehouden om het kampioenschap van Z.-Holland. Drie jeugdige politieagenten stalen bon bons en chocoladereepen uit een wagon te Watergraafsmeer. Zij kregen elk 10 mnd. Een auto met 1600 kg frauduleus ge kocht tarwe werd te Den Bosch aangehou den Te Hoofddorp is de rij- en menschool van de Ned. Landstand geopend. Leider: de heer W. Slob. Manschappen v.d. Ned. Arbeidsdienst legden te Ter Apel een bassin aan voor het afvalwater van 'n aardappelmeelfa briek aldaar. Bij Eindhoven wordt een kamp inge richt voor woonwagenbewoners van Z. Nederland Te St.-Michielsgestel is een drievoudi ge moord gepleegd, door zeker meer dan één dader. Een 50-j. man werd de sche del ingeslagen: ook kreeg hij een schot door het hoofd. Een 43-j. vrouw, met wie hij samenwoonde, werd in de longen ge schoten. Een 21-j jongeman kreeg ook een schot in de borst. Motief van de aan slag niet bekend. De man en de vrouw waren uit Amsterdam afkomstig, de jon geman kwam uit Arnhem. Dierenarts De Groot te Eindhoven is gevangen gezet. Hij had op groote schaal gehamsterd niet alleen, maar bleek ook z'n plichten als keuringsveearts schande lijk te verwaarloozen. Zoo gaf hij sla gers stempels in gebruik, zoodat zij zelf het vleesch konden stempelen. Ook ver waarloosde hij het tbc-onderzoek, tot groote schade van de volksgezondheid. Tot de bij huiszoeking aangetroffen le vens- en genotmiddelen behooren 135 Weckflesschen van elk twee 1. inhoud met vleesch, 45 kg ham, 90 bussen met vischconserven, 2100 eieren Wel vier ka mers stonden vol hamsterwaar. Zoo vond men ook nog: slaolie en jenever, chocola de, 77 potten jam, 25 kg rijst, 60 kg. bloem, 50 kg tarwe, 89 paar schoenen, ve le kilo's pijptabak, 3000 beste sigaretten, 150 pakjes sigaretten bovendien nog. Terecht heeft men dit voor de gemeen schap gevaarlijk individu in arrest ge steld. GEEN TOEGANG TOT STRAND In het verslag van de Zwemvereeni- gmg werd ten onrechte meegedeeld, dat het Noordzeestrand voor een klein ge deelte toegankelijk zou zijn. Dc toegang tot dat strand is n.l. volstrekt verboden. Peter Gielen, oud-directeur van de Maastrichter Staar, werd 14 Juni 80 jaar Het echtpaar Koos Speenhof zal deze maand veertig jaar getrouwd zijn. De Jeugdherbergprijsvraag werd als eerste gewonnen door architect H. van Embden te Arnhem Hij zal te zijner tijd een model-jeugdherberg bouwen te Amersfoort. Voor luchtbeschermingscursussen, waaraan 200,000 gezinshoofden moeten deelnemen, trok Amsterdam f 20,000 uit. Elke week 70 bijeenkomsten van 200 personen. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1313. Geboortedag van de Italiaansche dichter Boccacio (Parijs). 1815. Slag bij Quatre Bras. Roosevelt over de gasoorlog. Roosevelt beweert dat de Spilmogend- heden voorbereidselen treffen om tot de gasoorlog te kunnen overgaan. Hij heeft daarover al eerder gesproken. Men neemt aan, dat juist de geallieerden met plan nen van die aard rondloopen. Wanneer zij straks eventueel tot de gasoorlog hun toevlucht mochten nemen, zullen z ij natuurlijk het praatje rondstrooien, dat de As met gas begonnen is. De politiek van Turkije. „Hoe lang de oorlog nog duurt en hoe de afloop zal zijn, weet geen mensch, maar in ieder geval zal er nog veel tijd verloopen vóór de definitieve pacificatie De politiek van Turkije is er echter op gericht, de vrede voor het land te bewa ren" Aldus de Turksche president Dc As zal overwinnen. Tojo, de Japansche premier, heeft er nog eens met nadruk op gewezen, dat de ze oorlog in de definitieve overwinning door de As zijn bekroning zal vinden. Voor deze overwinning, aldus Tojo, heb ben de resultaten, in de laatste vier jaar bevochten, de grondslag gelegd. De geallieerden verloren zeer veel vliegtuigen. Van groote hoogte wierpen geallieerde vliegtuigen Vrijdag overdag bommen op Wilhelmshaven en Cuxhaven. Voorname lijk op woonwijken. Zware verliezen leed vooral de bevolking van Dusseldorf, waar aanzienlijke schade aan woonhui zen en openbare gebouwen werd aange richt. Bij deze aanvallen verloor de vij and 54 meest 4-motorige bommenwer pers. Zondagnacht had de burgerbevol king van Bochum door luchtaanvallen zwaar te lijden. Onder de daarbij ver woeste openbare gebouwen bevinden zich o.m. twee ziekenhuizen. Deze aan val kostte de vijand 29 bommenwerpers Zondag werden overdag opnieuw aan vallen gedaan op N.W. en W. Duitsch- land. Daarbij ontstonden vooral in de woonwijken van Bremen en Kiel ver liezen. Woonhuizen en openbare gebou wen werden beschadigd. Zes en veertig aanvallende vliegtuigen, waarvan min stens 29 4-motorige Amerikaansche bom menwerpers werden neergehaald EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Hedenmiddag: 13,00 Hilv. I: Bezoek aan een Noordholl. tuinder; Vrijdagmid dag 13,00 1 1 bezoek aan een kippenfok kerij in de Geldersche Vallei; Vrijdag 18,45 Het oogsten van koolzaad. LAATSTE NIEUWS Ook dc reserve-officieren, geboren na 31 Dec. 1897, voor zoover Mei '40 in werkelijke militaire dienst, moeten zich voor terugvoering in krijgsgevangenschap melden letters A-N 21 Juni, letters O-Z. 22 Juni te Amersfoort. Uitgezonderd zijn res.-off. van gezondheid, -tandartsen, -apothekers en paardenartsen» Tevens moeten zich melden: 6e Reg. Inf. te Amersfoort 24-25 Juni. 20e R. I. te Assen 21-22 Juni. 8e R. I. te Assen 24-25 Juni. De nieuwe vleeschbon. Van 16-26 Juni op bon 27A 200 gr. vleesch of twee rantsoen vleeschwaren. Op bon 27B 50 gr. vleesch of een half rants, vleesch waren. De bonnen 25A, 25 B, 26A en 26B kun nen worden vernietigd. MARKTBERICHTEN. Texel, 15 Juni 1943 1463 lammeren rammen 45- 60 ooien 65-130 12 schrammen 110-160 11 n. kalveren 20- 40 2 kalveren(fok) 75-120 2 pinken 400-460 TEXELAARTJES Wie ruilt een don kerblauwe Van Delft's kinderwagen, oude kwa liteit voor iets nuttigs A. Backer, Ouaeschild 342. Wie ruilt kinder schoentjes m. 22 voor m. 19. B Oostra, Schilder- weg S22b naast C.Z. Eendracht. Te koop Koolraap zaad. „Vredestein". Wie weet wat van m'n blauw wollen vestje. Nel van Egmond, Dc Cocks- dorp 25. ADVERTENTIES Heden overleed, zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader THIJS SMIT, weduwnaar van Dieuwertje Veeger, in den ouderdom van 87 jaar en 8 maanden. FAMILIE SMIT Postweg 82. Eierland, Texel 15 Juni 1943. De gezongen uitvaart en begrafenis zullen plaats hebben op Vrij dag 18 Juni a.s., 'smor gens 9,30 uur te Den Burg. Verloren: zwart handtaschje (pers.bewijs, text.kaart, portef., porte monnaie en horloge. W. S. Keijser, De Waal 65. Verloren nikkelen dop van een kinderwa gen. S.v.p terug bezor gen Molenstraat 73. Gevraagd te Den Burg door rijksambtenaar voor vast: Brieven onder no. 25 aan Bureau van dit blad TE KOOP: (Juli) of ruilen om gelde. TH. HIN, Eendenkooi. Wij ontvingen een be perkte zending: schrijfmachinelinten. Stempelkusscns Stempelhangers Punaises Inktpotloodcn. Contcpotlooden Potloodgummi Poësiealbumplaatjes Sluitzegels Bridgeétuis. BOEKHANDEL PARKSTRAAT TE KOOP. P BREEN, Ooslerend. FILIAAL Boekhandel Parkstraat Poësiealbumplaatjes, 13 cent per pakje. Huis te huur Ze waren al zoo vaak teleurgesteld, het jonge paar. Het is zoo moeilijk om een huis te krijgen Maar nu had hij dan iets Zeker, het huisje was wel aardig en de huurprijs zou ook geen bezwaar zijn. Maar.... het werd alleen „gestoffeerd" verhuurd 'En voor die paar verschoten gordijnen en dat kale vloerkleed moest nog meer dan de huurprijs worden betaald Het jonge paar zag er van af en zuchtte „Één enkele koekepan, die nog buiten gebruik is? Nee hèik denk het niet? Hahadat komt, omdat nu letterfijk in ieder huishouden boter, eieren en melk gespaard worden...door 't gebruik van PANKO!" 'n PEJA- productj Cornells Houtman voer als eerste Nederlander naar de Oost. Aan boord nam hij mee: Sinds 1564 zal op Maandag 21 Juni a. s. des avonds acht u (n. t.) in het café van den Heer D. Rotgans te Den Hoorn Publiek verkoopen en verpachten A. voor de kerk der N H. Gemeente Den Hoorn: Boterstuk van Slijboom, Kosterland, Heeren- Jansakker, Groote Haling en Kerkeland, B. voor de Diaconie der N. H. Gemeente Den Hoorn: Butterstik, Teunis List, de Buitendijk Oostkant, de Buitendijk Westkant, het Tonneke. Als koopers en pach ters komen alleen in aan merking veehouders, die in wijk H. woonachtig zijn. Alleen gegadigden heb ben toegang. Conditiën en prijzen zullen worden medege deeld. BOEKH. PARKSTRAAT is alle werkdagen ge opend van half 9 tot 12 uur en van half 2 tot 6 uur. 'pCaiYivJ/iYt&e HET IDEALE MUZIEKSCHRIFT Het aangewezen middel voor zelfstudie. Vraagt proefles ter inzage in Boekhandel Parkstraat. noelcen. encjcJopaedlcfcn, stan dard werken. ook losse dee<ïn. ,e-skoop gevraagd. Brieven omschr. en prijs Jan Itlocmsma. Bachkade 13, Groningen. Gevraagd voor direct goed met paarden kun nende omgaan en kun nende melken. P. J BROUWER, Weverstraat 7. (Aanmelden 's avonds na 8 uur.) Te koop: groote nieuwe met hulpstukken, o. a. kraan, klep en eenige bochten. N. DE GRAAF, Schoonoordvveg Den Burg. De uren van openstelling zijn nu: Zondags: 10-1 vm. en 3-6 nm.; werkdagen: 29 u HET BESTUUR. Tot en met 21 Juni a.s. worden door mij bestel lingen aangenomen van een bekende N. Br.- kweekerij van de volgen de planten: Bloemkool, vroege en late planten; Roode-, Witte-, Gele-, Savoye-, Spruit- en Boerekool- planten f 0.45 per 100. Mergkoolplanten f 4,00 p 1000; Koolrapen, Krop sla-, en Andijvieplanten f 0,40 per 100; Prei- Snij- en Knolselderie- planten f 0.40 per 100. Witlofplanten f 0,40 per 100. Aanbevelend, A. A. KANT, Koogerstr. 25a. Den Burg DEN HELDER.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 2