Es, 8e, en 20e Reg. inf. en Hes. Bic. opgeroepen ederland moet zijn bijdrage lev&ren voor de toekomst van Europa Keuringen voor Mn S.S., liet Legioen eo de Landwacht. -- WERELDNIEUWS F.RZ0RGING FAMILIELEDEN VRIJWILLIGERS WAFFEN S.S. EN NED. LEGIOEN. 6c JAARGANG. No. 5764. ZATERDAG 19 JUNI 1943. TËXELSCHE COURANT i, i TEWERKSTELLING IN DUITSCHLAND De nieuwe bekendmaking inzake de te- erkstelling in Duitschland legt nadruk- elijk vast, dat het leven van het Neder- mdsche volk niet te scheiden is van het il van Europa, zooals wij r.eeds bij her- aling hebben betoogd. Reeds in zijn rede, eind Januari, heeft c- Rijkscommissaris gezegd: Het is'duidelijk, dat in deze strijd om Europa, als het Duitsche volkv tot de toestand van de totale oorlog overgaat, thans ook Europa zelf een overeenkom stige bijdrage moet leveren om zich te handhaven en zijn aanspraken op de toekomst in stand te kunnen houden. Derhalve zal ook hier in Nederland de zelfde concentratie van krachten vol trokken worden. Bij deze glegenheid wil ik nog met cie grootste ernst en nadruk wijzen op het feit, dat de huidige toestand niet gedoogt, dat men zich op eenigerlei vroegere omstandigheden of betrekkin gen beroept. Ik zal mijn maatregelen nemen, die door allen uiterst nauw keurig moeten worden opgevolgd. Van de mogelijkheid van vrijstellingen naar ons wordt verzekerd, tot nu toe p zeer ruime schaal gebruik gemaakt: 0 tot 90 percent kon hier blijven. Het is logisch en prijzenswaardig, dat, u de noodzakelijkheid van een verdere uet tot nieuwe maatregelen leidt, men r de voorkeur aan geeft lichtingen Naar aanleiding van de vele vragen, [elite vooral *de laatste tijd gesteld \vor- tn niet betrekking tot de verzorging an de familieleden der vrijwilligers voor e Waf f en SS en het Ncderlandsche Le ioen, deelt het*Ersatz-Kommando Nie- erlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, iet volgende mede en geeft hier enkele oorbeelden. De echtgenooten van gehuwden, welke en inkomen hebben tot een bedrag van 150 per- maand, wordt voor onderstand 65 per maandyiitgekeerd. Bovendien oor ieder kim! tot 16 jaar f 21 per naand. Verder vergoeding van huishuur ut het volle bedrag. De uitkeering wordt bij een aantal jn bijv. drie kinderen beneden 16 jaar an als volgt: echtgenoote per maand f 65, 3 kinderen a f 21 p. maand f 63, huur geschat per maand f 25, per maand f 153. Bovendien worden de verzekeringen ergoed tot het volle te betalen premie- edrag. Deze verzekeringen zijn: de reeds oopende levensverzekering, ziektever ekering, begrafenisfonds, brandvcrZeke- >ng- De echtgenooten van gehuwden^velke en inkomen hebben tot f 20()®P per naand en bv. twee kinderen hebben be leden 16 jaar, worden de volgende uit- eeringen verstrekt: echtgenoote per maand f 80, 2 kinderen a £21,p. maand f42, huur geschat per maand f35, per maand f 157, lus betaling bovengenoemde verzeke* ingen, enz. Voor kinderen beneden de 16 jaar, relke recht hebben op ondersteuning, en iet in gezinsverband met de vrijwilliger iet zijn vrouw, of met familieleden in echte lijn leven 4bv. onechte kinderen an de vrijwilliger, welke zich bij pleeg- uders bevinden), wordt een vergoeding erstrekt van f 36,per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voor- oover hun opvoeding nog niet is vol- ooid, wordt een uitkeering, verstrekt van 30,per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der rijwilligers extra levensmiddelen- en lolenbonnen, indien deze vrijwilligers óór hun indiensttreding in gezinsver- and leefden, óf geheel óf gedeeltelijk ostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar erhouding |rootere bedragen voor fa- ïilie-onderhoud uitgekeerd. De uit te keeren totalèv kostwinners vergoeding mag echter niet meer be dragen dan lVt maal de vroegere net to-verdiensten. In enkele bijzondere gevallen kan na en ingesteld oncjcrzoek een extra uit- eering worden toegestaan (geboorte, lerfgeval, ziekte, enz.) Bovendien ontvangen alle ongehuwde rijwilligers «buiten hun soldij, vrije oeding, kleeding. enz., een bedrag van 4,c>»per maand door tusschenkomst an de Fürsorgeoffizier der Waffen-SS. Voorv zoovef de vrijwilliger voor het rootste gedeelte in het onderhoud van ijn ouders heeft moeten voorzien, kan en kostwinnersvergoeding worden uit- ekeerd van f60,tot f90,— p. maand, lovendien kan in bijzondere gevallen en huurtoeslag worden verleend. De tarieven voor kostwinnersvergoe- 'ing, uitkeering aan gezinnen van ge- 'uwden enz., en alle verdere inlichtin- en zijn te verkrijgen bij het Ersatz- tommando Niederlande, Korte Vijver- »erg 5, Den Haag en Nebenstelle, Dam te Amsterdam. (dat wil zeggen, de mannelijke personen, geboren in 1924 en 1923) welke de min ste kans bieden^uit personen te bestaan, van wie redelijkerwijze kanworden aan genomen, dat zij sleutelposities innemen of gespecialiseerde arbeiders zijn, in hun geheel op te roepen. De vrijgestelden der oudere lichtingen kunnen dan hier blijven. Daarmede geeft men blijk, rekening te houden met de cischen van het Nederlandsche bedrijfs leven, dat men wenscht veilig te stellen, terwijl anderzijds Nederland zijn bijdra ge voor de toekomst van EUropa moet leveren. Gelijk men heeft kunnen lezen, \0or- den de belangen van het bedrijfsleven in het bijzonder ontzien, door de vrijstel ling bij de lichtingen-1922 en ouder voor de menschen in sleutelposities in indu strie en voedselvoorziening en in land en tuinbouw. Vooral is rekening gehou den met de werkkrachten voor het bin nenhalen van de oogst. Evcntueelc pogingen tot ontduiking zouden, zooals de regeling nu is, slechts hel Nederlandsche volk tot nadeel strek ken, daar ze het oproepen van oudere lichtingen noodzakelijk kunnen maken. En juist die oudere lichtingen zijn zoo veel mogelijk gespaard, omdat hier de huisvaders onder zijn, dus de menschen, die voor hun gezin waardevol zijn en door hun leeftijd bijzondere vakervaring kunnen hebben. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die om bijzondere réden in Nederland moeten blijven, dienst kun nen nemen bij het Wachtbataillon Amersfoort, Waarvoor alle^ bovenstaan de genoemde uitkeeringen, levensmid- delentoesJ^ig en alle andere voordeden eveneens gelden. Aanmeldingen voor bovengenoemde onderdeden van 17—45 jaar, schriftelijk uitsluitend SS, Ersatz-Kommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Zij, die tusschen 18 en 35 jaar oud zijn en aanmeldingsplichtig zijn voor de arbeidsinzet, kunnen zich eveneens schriftelijk aan bovengenoemd adres aan melden en worden tijdens hun verbinte nis bij bovengenoemde onderdeden VRIJGESTELD VAN DE ARBEIDSIN ZET. KEURINGEN WAFFEN-SS EN NED. LEGIOEN. Tijdens de keuringen der Waffen-SS en Nederl. Legioen, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aanmel den in de leeftijd van 17-45 jaar. Voor de Gezinsleden dezer vrijwil ligers WORDT IN RUIME MATE GE ZORGD. Zij ontvangen kostwinnersver goeding, kostdooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen, extra kolentoe- wijzing, enz. Zij, die om bijzondere rede nen of wegens familieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kunnen zich aanmelden bij een der in Nederland ge vestigde SS-onderdeelen. Degenen, die zich bij dc SS of het Ned. Legioen vrij willig melden, worden tijdens de duur van hun verbintenis VRIJGESTELD VAN DE ARBEIDSINZET. Alle verdere inlichtingen worden tij dens de keuringen verstrekt. NEDERLANDSCHE LANDWACHT. Nederlanders, verdedigt uw Vaderland Neemt dienst bij de Landwacht „Niederlande", waar u door de Waffen-SS, onder leiding van Duitsche en Nederlandsche kame raden, wordt opgeleid en daarna opgesteld als territoriale landsver dedigingsorganisatie, welke bestemd zal worden voor de verdediging van ons land tegen alle vijanden binnen onze landsgrenzen. De diensttijd is drie maanden. Zij, die drie maanden bij de Nederlandsche Arbeidsdienst hebben gediend, kun nen overgaan naar de Landwacht. Na volbrachte diensttijd bij de Landwacht is ook de diensttijd bij de Arbeidsdienst beëindigd. De verzorging en ondersteuning van de familieleden der leden van de Landwacht „ISiedcrlande" wordt door de verzorgingsofficier van de Waffen-SS geregeld. Nederlanders, meldt u ter keu ring, waartoe weer gelegenheid is van 17 Juni tot 26 Juni. Verdere bijzonderheden zullen in de pers bekend worden gemaakt. WETENSCHAP. Een der grootste sterrenwachten ter wereld zal te Krakau worden gesticht. Daar komt ook een Copernicus-uinversi- teit. Voor dc bestrijding van kanker heeft de Duitsche prof. Hans Lettre in z.g. mi- losegiften een doeltreffend middel ge vonden. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in de leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel^ kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen tenein de gekeurd te worden. Bij onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen c^erstrekt met betrekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen, enz. De'aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaal de redenen in Nederland moeten blijven, de" mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden.'die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe-' treden Personen tusschen 18-30 jaar, die aan meldingsplichtig zijn voor arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op ee^i der keu- ringsdagen aaVimelden en worden gedu rende hun verbintenis van de arbeids inzet vrijgesteld. De keuring heeft plaats 19 Juni 9-12 u. Brabant, Markt 45. 19 Juni 9-12 uur Venlo, Deulsches Haus, Egmondstraat 16. 19 Juni 15-18 uur Arnhem, café Royal". 20 Juni 9-12 uur Hengelo; café Modern", Spoorstr. 18, 20 Juni 15-18 u. Zwolle, hotel „Geitenbeek". 21 Juni 9-12 uur Assen, Concerthuis a.d Vaart. 21 Juni 15-18 uur Groningen, "Goncerthuis, Poelestr. 22 Juni 9-12 uur Leeuwarden, Huis Schaaf. Breedstr. 23 Juni 9-14 uur Amsterdam. Dam 4. 24 Juni 9-13 uur Utrecht, N.V. Hips, Oude Gracht 245. 25 Juni 9-.14 uur Amersfoort. Polizeidurch- gangslager, Lcusderweg 26 Juni 9-14 uur Den Haag, café „Den1 Hout", Bezui- denhoutscheweg DE ZON. Za. 19 Juni op 6,19; onder.23,03. DE MAAN. Za 19 Juni op onder 7,47 Laatste Kwartier: 24 Juni 23,08. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 19 Juni 10,54 en "23,17 Zo. 20 Juni 11,41 en Ma 21 Juni 0.05 en 12,30 Springtij *29 Juni. Di. 22 Juni 0,56 en 13,15 Een goed voorbeeld treft meer dan een bedreiging. (Corneillè). Bij onze Vrijwilligers. Ook met de be scherming tegen de muggen, smaakt een sigaret nog best. (SS PK Fritsch O-H) Geen botertje tot de boom: Zelfs in Australië, een der eerst^ bo- terproduceerende landen ter wereld, is weldra boter op de bon alleen verkrijg baar. Dat zit 'm in Engeland, dat de bo ter, welke Australië straks moet over houden, dringend noodig heeft. De positie van België. Dezer dagen was het drie jaar geleden dat in België het militair bestuur werd ingesteld Ter gelegenheid van dit feit heeft de chef van dit militaire bestuur dr. Reeder. een toespraak gehouden waarin hij betoogde, dat het grootste ceel van de Belgische bevolking loyaal is en in het belang van het land met.de Duitsche instanties samenwerkt. Op giond hiervan, aldus dr. Reeder, heeft de Fuehrer in overweging genomen, voor- loopig 20,000 Belg. krijgsgevangenen uil de krijgsgevangenschap te ontslaan en her» gelijk te stellen met de vrije Belgi sche arbeiders in het Rijk. De levensmiddelenpositie in het afge- loopen jaar is in België beter geweest c'&n in de beide voorafgaande jaren. Voor dit jaar laai de oogst zich goed aanzien Ei-hebben zich in het land illegale ele menten geroerd. Daartegen is met uiter ste gestrengheid opgetreden en het ligt vftor de hand. dat ook in de toekomst degenen, die de orde en de rust in het land mochten willen versloren.' op de hardste afstraffing hebben te rekenen KRACHTIGE BOERENSTAND. De nationaal-socialistischc ge dachte van een krachtig volk berust in de eerste plaats op een krachtige boerenstand, ter ver steviging van onze volkskracht. (Mussert.) De pirtitiek van Turkije. De Turksche premier heeft een rede gehouden, waarin hij er fcijn voldoening over uitsprak, dat zijn land tot nu buiten de oorlog is gebleven. De met de Sovjet- Unie gesloten verdragen rusten, aldus de premier, op soliede basis; ook het bond genootschap, dat Turkije voor lange duur met Engeland is aangegaan. Met Duitsch land werd een vriendschaps- en niet- aanvalsverdrag gesloten, hetgeen in over censtemming is met de belangen van bei der partijen. ^Oorlog is een geesel voor de mensch- heid; volgens spreker moet het mogelijk zijn deze uil te bannen. Hij sprak in dit vciband van een „gelijkheid der opvat tingen van de Turksche staatslieden en die van de V.S." Turkije, is bereid alles te doen wat mogelijk is. om na deze oor log nieuwe oorlogen voor goed onmoge lijk te maken. Millioenenlegers opgesteld. - De laatste weken komen van het oos telijk front geen berichten over gevechts handelingen op groote schaal, afgezien van de slagen aan het Koeban-brugge- hcofd, waarin het er vaal^ heet. aan toe gaat. Toch zit men daar niet stil. Aan beide zijden worden millioenenlegers in gereedheid gebracht voor een strijd, wel ke binnen afzienbare tijd zal moeten .ontbranden. Stalin heeft ten zuiden van Moskou voorkl veel troepen samenge bracht. Of hij die voor een aanval wil gebruiken, dan wel voop de afweer wil aanwenden, is nog niet bekend. Intus- sefcen neemt de spanning aan het ooste lijk front met de dag toe. Duitschland bouwt nog meer duikbooten. Duitschland gaat nog meer duikbooten bouwen! Bovendien zijlen ze ip kwali teit de andere nog overtreffen. En dit, terwijl ze nu met een minimum aan ar beidskrachten en materiaal kunnen gor den vervaardigd! Er staan nu onderzee- ers op stapel, waaraan 50 p.ct. minder koper en 70 pet. minder aluminium is verwerkt, terwijl de gevechtswaarde nog giooter zal zijn dan die van booten van he1 oude type. Een nieuwe triomf van do» Duitsche techniek, welke er dag aan dag op uit is, de productie van de oor logsindustrie op te voeren, zoowel wat hei aantal stuks als wat de kwaliteit be treft. De rede van de Japahsche premier. Het beele volk is meer dan ooit bereid al zijn krachten in te spannen; het zal niet rusten, voordat de vijand op vernietigende wijze is verslagen. Al- uus verzekerde Tojo, de Japansche pre mier. En hij vervolgde: Onze posities v/orden dagelijks sterker; hierdoor wor den de voorwaarden voor de eindover winning geschapen. Japan is op alles voorbereid, nu de oorlog in een beslis send stadium is gekomen. Wat de Philippijnen betreft, kon hij meedeelen, dat deze dit jaar zeker hun onafhankelijkheid zullen verwerven. In Oost-Indië zal de bevolking dit-jaar nog n» het bestuur worden ingeschakeld, vooral op Java Aangaande de strijd in Europa gaf Tojo te kennen, dat hij vast gelooft in 't üceëS van Duitschland, Italië en hun bondgenooten. Bommen op Duitschland en de bezette gebieden. Engeland en Amerika hadden groot se heepsche luchtaanvallen aangekondigd er inderdaad zijn er de laatste weken heel wat bommen op Duitschland en de bezette gebieden gevallen. Van Duitsche zijde wordt toegegeven, oat gebouwen door die aanvallen niet zelden zware schade opliepen en dat de burgerij daardoor verliezen heeft gele den. Maar de aanvallers hebben er meest al zwaar voor moeten boeten. Door el kaar worden bij iedere aanval tusschen de 20 en 60 vliegtuigen neergehaald. Van de bommenwerpers werd van 10-15 pet. neergeschoten. Van Amerikaansche'zijde gaf men eerst hoog op van het aantal, vernielde jagers; men noemde getallen van 80-90 bij een groote overdag ge pleegde aanval, maar dit bleek gruwelijk overdreven; ze zijn nu voorzichtiger in hun ramingen en spreken nu van 7-8. De Anglo-Amerikanen meenen de oor- log door bombardementen op groote schaal te kunnen winnen; zij willen de oorlogsindustrie en de burgerbevolking terroriseeren. Uft de rede van Rijksminister Speer hebben we intusschen vernomen, dat de Duitsche oorlogsindustrie van die lucht aanvallen niet veel te duchten heeft. Z<* is over het Fieele land verspreid en zelfs vcor een deel in het bezette gebied in 't oosten ondergebracht. En wat de burge rij betreft: die wordt door die gemeene aanvallen allerminst ontmoedigd. Inte gendeel: de haat en de verontwaardiging groeien met de dag en vastbeslotener dan ooit staat het Duitsche volk achter zijn Fuehrer; het weet niet van wijken; het heeft op één doei slechts het oog ge vestigd: dc overwinning. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van de Wehrmachlbefehls haber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Ncderlandsche weer macht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Alle reserve-officieren van land- en zeemacht, die geboren zijn na 31 De cember 1897 voor zoover deze reserve-officieren in het tijdvak 10-15 Mei 1940 in werkelijke militaire dienst waren. Deze reserve-officieren moeten zich tusschen 8 en 12 uur melden in het „Wehrmachtlagcr" te Amersfoort, Zonnebloemstraat, en wel: a. zij, wier geslachtsnaam begint met een van d'c letters A tot en met N op 21 Juni; h. zij, wier geslachtsnaam begint met een van de letters O tot en met Z op 22 Juni; Van deze aanmelding zijn uitgezonderd: De reserve-officieren van Gezondheid, de reserve-officieren Tandarts, de re- serve-militaire-apothekers en de reserve-Paardenartsen. Mede worden opgeroepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder de rang van officier van de vol gende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voort gekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in wer kelijke dienst Was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: In het Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraal; lé Het personeel van het 6de regiment infanterie en fijn oorlogsonderdee len: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 t.m. 1915 op 24 Juni 1843. degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 t.m. 1904 op 25 Juni 1943. In de Frieslandkazerne in Assen: 2. Het personeel van he( 20e regiment infanterie \n zijn oorlogsonderdee len: degenen, die gehoren zijn in de jaren 1924 t.m. 1915 op 21 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in dc jaren 1914 t.m. 1904 op 22 Juni 1943; 3. Het personeel van het 8e regi ment Infanterie en zijn oorlogsonderdee len: ✓- degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 t.m. 1915 op 24 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren J914 t.m. 1904 op 25Juni 1943. Bij de aaflmclding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, dc distri butiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder *ok begrepen de in Duitschland werkende „grensgan- gers", voor wie een „Beseheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen be hartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Besehei nigung" zoo spoedig mogelijk weder aan de werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen die zich moeten melden, daarvoor invdc gelegenheid te stellenden hun het looi* (salaris) gedurende de verzuimde tijd uit te betalen. De Ned. Spoorwegen verleencn aan aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor* vervoegen aan de loketten, c.q. bij de stationschef, van het station van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed, extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor de „Arbeitseinsatz" in Duitschland of irf de door de Duitsche weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aah de oproeping van de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op anderè wijze aan de terugvoering in krijgsgevan genschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de STRENGSTE maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1