I en 10II. en 1,4,5 en 8 Veld moeten zich melden Keuringen voor Watfen S.S., liet Legioen en de Landwacht.^ Wat Texels boeren moeten weien. Moord. Anglo Amerikaansche luchtterreur fel veroordeeld. WERELDNIEUWS WEET TE ZWIJGEN. I 5ANG. No. 5765. WOENSDAG 23 JUNI 1943. Exelsche courant GEEN STRIJD OP EEN VERLOREN POST. Tijdens een rouwplechtigheid voor' chtoffers van de Britsche lerreuraan- len op Elberfeld heeft Rijksminister ebbels in de Stadthallc aldaar een •ote rede gehouden. lij nam, namens de Fuehrer en het Ik afscheid van de gevallenen van ippertal en verklaarde daarbij, dat de volking van de door de luchtoorlog ge- >ffen provincies haar zware strijd niet v een en niet op 'n verloren post strijdt. De vijandelijke luchtterreur kan ste il en dorpen in puin leggen, maar nim- t de harten der menschen breken, at vernield is, zal het Ihiitsche volk de overwinning met zijn geweldige iteriëele kracht mooier dan ooit her- uwen. Wanneer wij aldus Dr. Goebbels rak zouden zijn, zou hij ons een vrede leggen, waarmede vergeleken dé oor- je en weldaad zou zijn. Eens komt de dag der wrake. Maar aldus de minister tegen- er een dergelijke lage poging om het ste cultuurvolk^ der aarde uit te eien, verheft zich in gesloten eenheid Duitsche natie, sterk aan wapens en n harten van mannen vrouwen en nderen. Debevolking zetzich schrap gen de laffe bedreiging van haar na- male eer, haar eenheid en standvastig- ?id. Wij hebben verplichtingen tegen- re r onze dooden en eens zal de dag •men, dat wij ons zullen wreken. Spreker zeide als aanklager van de icnbare meening-der wereld een aan- acht in te dienen tegen een vijand, e zich -ten doel stelt een weerlooze urgerbevolking te kwellen, om haar >odoende tot verraad aan de nationale lak te bewegen. Door eep dergelijke iffe en onmenschelijke daad zal de na- onale faam der volken eeuwig met :hande verbonden zijn, wier regeerin- en met dergelijke gemeene middelen orlog voeren tegen vrouwen, grijsaards n kinderen. De vijand aldus Dr. Goebbels eet tzeer goed, dat' hij daardoor onze ewapeningsindustrie slechts weinig kan chad en. Misdadige oorlogsvoering. Hij wil door het zaaien van dood en erderf slechts het Duitsche oorlogsmo- eel breken als laatste uitweg van zijn orlogsvoering. De talrijke weerloos ge- ooden dienen met mij een aanklacht in RAUTER BEVORDERD. De Fuehrer heeft de SS-Gruppen- uehrer Rauter bevorderd tot Ober- jiuppenfuehrer. Vorige week bevatten de bladen «en cort bericht over 'n politieke moord, ge leegd te Heino (Ov op de aannemer H. Koopman uit Zwolle. Door enkele sa- listen is deze invalide man (hij had een cunstbeen) bewusteloos ^esltfgen, waar- ia zij koelbloedig een k-uil van een me ier diepte groeven, om hem hierin le vend te begraven. De onverlaten bleven tot het einde toe volhouden, niets met ieze moord te maken te hebben. Zeifs toen de plaats van het misdrijf bekend werd, en de hoofddader opdracht kreeg, het lijk op te graven, deed de bruut het zonder eenig teeken van zenuwachtig heid. Eerst toen het stoffelijk overschot geheel was vrijgemaakt, werd het hém te machtig; toen legde hif een volledige be kentenis af. Een goed huisvader, vader van vijf kinderen, vond op deze wijze de. dood De mentaliteit van zijn belagers blijkt wel uit enkele feiten, die nog aan het licht zijn gekomen. Koopman was be wusteloos in de kuil gegooid, met zijn - rijwiel, dat men van de banden had ont daan, bovenop zijn zwaar gekwetste li chaam. En zijn zwaar beproefde we- lluwe, die haar man opgewekt en mon- 1 ter had zien vertrekken voor een bezoek aan zijn broeder te Raaltè, ontving, na dat het misdrijf bekend werd, een ge typte anonyme briefkaart me£ de vol gende inhoud; „Wed. H. E. Koopman, Wij feliciteeren u met het jammerlijk overlijden van uw echtgenoot, wat had den wij allen hem van Harte een heel andere dood toegedacht, zoodra de rot moffen zijn opgedonderd en ^dat duurt met lang meer; enfin: vele gelijke land verraders hebben binnenkort 'n pracht- dood in het vooruitzicht. Leve de Geal lieerden". In „Volk en Vaderland" van deze week wordt uitvoerig de toedracht van 'dit geval van verploerting uiteengezet, ter wijl een verslag van de begrafenis, die de bevolking van Zwolle diep onder de indruk bracht, van het eerbetoon door de nationaal-socialisten, eveneens is op genomen. K.J.B. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo. 23 Juni op 6,20; onder 23,04 de zon. Wo. 23' Juni op 2,12; onder 12,50 Laatste Kwartier: 24 Juni 23,08. de maan. Wo 23 Juni 1,40 en 14,06 Do 24 Juni 2,34 en 15,03 Vr. 25 Juni 3,34 en 16,26 legen een oorlogvoering; welke spot met iedere menschelijkheid, en de puinhoo- pen van scholen, ziekenhuizen, kerken en cultuurmonumenten'spreken een vonnis uit over een dergelijke misdadige oor logsvoering. Het baat de vijand niet, wanneer hij op Joodsch advies de zaken probeert om te draaien De Vijandelijke oorlogsvoering kan nimmer ontkennen, dat de schuld aan de luchtoorlog tegen de burgerbevolking bij de Westelijke plutocratieën ligt. De Fuehrer drong op humane oorlogvoering aan. De Fuehrer heeft de opgedrongen oor logsvoering humaan willen voeren, maar Engeland heeft alles in de wind gesla gen. Van de kindermoord in Freiburg op 10 Mei 1940 af tot op de dag van he den getuigt een lange kefen van smart en diepste menschelijke nood in de ge teisterde gebieden tegen Engeland en Amerika en hun laffe en wreede pluto cratische leidersklassen. Spr. wees er daarna op, hoe in radio en pers in de vijandelijke staten een verheugenis tot uiting komt over „het opruimen der Duitsche burgerbevolking" en zelfs de kerk bleek daarmede te ^sympathiseeren door de verklaring, dat men de lucht aanvallen op steden met kon staken, omdat daarbij burgers worden gedood.'- De offers werden niet vergeefs gebracht. Bij open graven, waar men voelt, dat de dood "iets verzoenends heeft, worden gewoonlijk geen woorden van haat ge sproken, maar in dit geval schreeuwt hij om vergelding. Deze dooden zijn het slachtoffer van een koel, berekenend cynisme, dat eerst zal verdwijnen, wan neer het door smartelijke, steeds weer herhaalde tegenslagen terneergeslagen woidt. Door mijn mond legt het Duit sche volk aan onze dooden dr gelofte af, dat wij hun offers begrijpen en dat deze met vergeefs zijn gebracht. Eens zal het uur komen, dat wij ter reur door contraterreur breken, dat wij de bloedige rekening vereffenen. Ontel bare arbeiders,, ingenieurs en construc teurs zijn bezig om deze dag zoo snel mogelijk te verwezenlijken en ik weet, dat ons volk deze dag met ongeduld ver wacht. In onze harten heeft de vijand onuitwischbaar een schuldbekentenis ge schreven, die hem als tegenrekening en motief voor ons handelen zal worden voorgelegd. Spreken is zilver, zwijgen is goud, maar. In het bekende spreekwoord wordt zwijgen met gólid en spreken met zilver vergeleken. Er kunnen zich echter om standigheden voordoen, waarin spreken nog met eens met blik gelijk mag wor den gesteld Daarop heeft rijksminister Goebbels dezer dirgen met nadruk de aandaccht gevestigd. Bedenk wel, zoo schreef hij, dat de vijand meeluistert. Vooral op tijdstippen, waarop bepaalde fasen worden afgesloten en nieuwe wor den ingeleid, is ZWIJGEN GEBODEN. OOK VERLOFGANGERS MOETEN ZICH MELDEN. De Wehrmachtbefehlshaber in den Nie- derlanden maakt bekend, zulks teneinde misverstand te voorkomen, dat, waar in de betr. bekendmakingen voor terugvoe ling in krijgsgevangenschap wordt ge sproken van „in werkelijke militaire dienst zijnde reserve-officieren en dienstplichtigen (c.q. reserve-plichti- gen)" daaronder bok worden begrepen de militairen, die in het genot waren van weermachtsindustrieverlof, studieverlof, zakenverlof, ziekteverlof, verlof in af wachting van ontslag of ander bijzonder verlof. RESERVE-OFFICIEREN IN KRIJGSGEVANGENSCHAP Bekendmaking van de Commissa ris voor de belangen van de v.m. Nederlandschc weermacht. Ayi de reserve-officieren van de voor malige Nederlandsche weermacht, die zich in krijgsgevangenschap bevinden, zal' van de dag van aanvang.dier krijgs gevangenschap af, bezoldiging worden toegekend, welke volgens de betrekkelij ke bezoldigingsregelingen verbonden is aan de laatstbekleede rang. Ten einde een regelmatige uitbetaling zooveel mogelijk te bévorderen, wordt aan belanghebbenden in overweging ge geven vóór hun vertrek aan opgemelde commissaris (Lange Voorhout 7 te 's- Gravenhage) schriftelijk te verzoeken de uitbelalirfg van hun bezoldiging te doen 'geschieden aan een met naam en adres te noemen p»rsoon ^q. met vermelding van hun postrekem^nummer. Bose in Tokio. Bose, de strijder voor een onafhanke lijk Indië, die geruime tijd in Berlijn vertoefde, reisde nu naar Tokio, waar hij met de premier een bespreking voerde. Ernstig tekort aan schepen in Engeland. Volgens een Zweedsch blad acht men in Dublin de toestand op de Engelsche werven catastrofaal. Nog geen zesde van de scheepsveriiezen kpn door nieuw bouw worden gedekt. Overstroomingramp in China. In Kwangsi werd rond Kweilin door langdurige regeitval een overstrooming veroorzaakt van een ontstellend groote omvang. Men schat de schade op ipeer dan 50 millioen dollar Aardbeving teistert Turkije. Opnieuw is Turkije door een aardbe vingsramp geteisterd en wel in het bij zonder do landbouwstreek rond de stad Adapazar (met 24000 inw.) in N W.-Ana- tolië. De Ankara-Express kon niet ver der. Hondèrdën menschen- werden ge dood, duizenden dakloos. Te Istanboeol was de schade nie? zoo groot, maar oök daar stortten muren in. De orde van Lenin. Aan de handen van Lenin kleefde het bloed van duizenden vermoorde geeste^ lijken. Toch misschien wel op grond daarvan -r- werd een der hoogste eere- teekenen, welke Stalin kan uitdeelen, de Orde van Lenin genaamd. Zooaals reeds werd gemeld, viel de Aartsbisschop van Canterbury de eer te beurt, daarmee te worden begiftigd Alle -gevoel voorfcgee- telijke en moreele waarden moet wel zoek zijn, wanneer een kerkvorst een dergelijke met bloed bevlekte onder scheiding aanvaardt. Blijkbaar hgefl hij zich in de oogen van Stalin* voor het bolsjewisme wel bijzonder verdienstelijk gemaakt! Felle critipk van Hambro op Engeland en Amerika. Hambro, de vroegere president van hel NoorscHc Storting, thans lid van de Noorsche emigranten-regeering te Lon den, heeft ongezouten entiek geleverd op de politiek van Engeland en de V S. Hij schreef die neer in zijn pas versche nen boek, getiteld „Hoe kunnen we de vrede winnen". Hij neemt geen blaadje voor de mond: Er is geen plaats op de werëld, zoo stelt hij vastk waar zooveel misdaden zijn begaan als in Downing Street, het Foreign Office (Ministerie v Buitenl.- Zaken). Hij gispt het dubbele spel van Londen en Washington en komt fel op tegen de minderwaardige behan deling, welke de kleine naties zich van de zijde van de groote geallieerden moe ten laten welgevallen Is het niet zoo, dat de kleine landen voortdurend in angst en vrees leven, dat ze geheel en al vdor de belangen van de groote han zen worden opgeofferd? yambro maakt deel uit van de Britsch-Noorsche Scheep vaartcommissie, maar ook in dit col lege deed hij droevige ervaringen opv Hij had niets te vertellen en kon niets uitrichten om het lot ^fe verzachten Van de Noorsche zeelieden, die zich voor de belangen van Engeland moesten opoffe ren! VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1596. Vier schepen onder leiding van Houtman en De Keiiser, 2 April 1595 van de reede van Texel vertrokken, komen op de reede van Bantam, bij Java, aan. 1880. Sterfdag van de Vlaamsche dich ter Albr. Rodenbach. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in de leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen ten ein de gekeurd te worden. Bij onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familie leden. duur der opleiding, extra levens middelen, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaal de redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS-W-achtbataillon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen meldeh, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keu- nngsdagen aanmelden en worden gedu rende hun verbintenis van de arbeids inzet vrijgesteld. De keuring geschiedt: 23 Juni 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9-13 uur Utrecht, N V. OFIuis, Oude Gracht 245. 25 Jum 9-14 uur. Amersfoort, Polizeidurch- gangslager, Leusderweg. .26 Juni 9-14 uur Den Haag, café „Den Hout", Bezui- denhoutschew.eg. De Chineezen in Amerika. Chineezen kunnen nog steeds geen Amerikaansch staatsburger worden. Ook bestaat er voor hen een immigratiever bod. Mw. Tsjang Kai Sjek, die in de V. S. vertoeft, heeft voor hen bij mw. Roo sevelt „een goed woordje" gedaan. Er is aan de „democratie" menig steekje los De negers in Amerika. De Amerikaansche negers streven naar rechtsgelijkheid met de blanken. Volgen de maand zullen zij met 100,000 man naar Washington optrekken om hun eisch kracht bij te zetten. De 13 millioen negers in de V.S. heb ben het nog hard te- verantwoorden. Voor de lijfeigenschap is een sociale knechtihg in de plaats getreden Ze zijn van de meeste universiteiten)uitgesloten. Tot vele gelegenheden is hun de toe gang verboden. Als, soldaat helpt de uni form hun ook al niet: Ze worden als minderwaardig behandeld. EENS TÓCH moet het zoover komen, dat Eu ropa's grenzen verdedigd wor den door drie of vierhonderd duizend Nederlanders. (Mussert), SCHOENENBEURS. De N V D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid morgenmiddag van-45 uur (Raadhuis) Bij de luchtmacht. Verscheidene leer lingen van hoogere onderwijsinrichtin gen doen in Duitschland ijverig dienst bij de luchtmacht, ook de jongeman op deze foto. Hij zorgt voor het overbren gen van berichten. (Scherlbilderdienst-Autoflex). Illiilllllll GEMEENTE TEXEL |||||||||||1 VERBLIJFSVERGUNNINGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kènnis, dat de aanvragen om verblijfsvergunning uitsluitend schrifte lijk moeten plaats hebben. Voor spoedgevallen wordt uitsluitend zitting gehouden wekelijks van Maan dag t.m. Vrijdag, dés nm. van 4-& uur. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. INLEVERING VAN RADIO-ONTVANGTOESTELLEN. De Politiegezagsdrager in de gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat allen, woonachtig in de gemeente Texel, die hun radio-ontvangtoestellen mettoe- behooren en -eventueele reserve-onder-» deelen niet hebben ingeleverd op grond van een ingediend verzoek om vrijstel ling, dit vóór 30 Juni 1~943 schriftelijk aan hem moeten meöedeelen, onder ver melding van 'den grond, waarop de vrij stelling is verzocht. Texel, 22 Juni 1943. De Politiegezagsdrager voornoemd, RIJK DE VRIES BRANDGEVAAR DOOR HET BROEIEN VAN HOOI. De Burgemeester 'der gemeente Texel vestigt bij. dezen de^ aandacht van de landbouwers op de maatregelen van voorzorg, die naar het oordeel van des kundigen, op ervaring gegrond, genomen kunnen worden tegen het brandgevaar door het broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer: Allereerst, gelijk trouwens, bekend is, is het noodig dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnenge haald. Maar dit is ten opzichte van krachtig hooi niet. genoeg en bij regen achtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aan gebracht. Zout verhoogt bovendien de smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stroo nemen hierdoor in voe dingswaarde toe. Beide, het zout en de lagen oud hooi of stroo, temperen de broei. In de derde plaats behoort elke hooi tas van tenminste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te ver vaardigen is van stevige mandenma kerstwijgen of eenig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaar lijke broei meer zal voordoen, waar de drie bovenomschreven maatregelen zijn genomen. Tenslotte acht hij, Burgemeester, het wenschelijk, te wijzen op den inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Straf recht, waarbij o.a straf bedreigd is te gen hem, aan wiens schuld brand te wijten is en wel: le. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, in dien daardoor gemeen gevaar voor goe deren ontstaat 2e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, in dien daardoor levensgevaar ontstaat. 3e. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit ie mands dood tengevolge heeft. Texel, 22 Juni 1943. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES Papiertouw voor koolzaad. Belanghebbenden dienen een aanvrage voor dit louw zoo spoedig mogelijk bij PBH in te dienen, formulier invullen. Overname nuchtere- kalveren. Wegens de sterk verminderde aanvoer kunnen ingang 21 Juni in Noord-Holland nuchtere kalveren slechts geleverd wor den: Maandag Amsterdam en Alkmaar; Dinsdag: Purmerend en Uithoorn; Woens dag: Hoorn, Donderdag: Haarlem en Schagen; Vrijdag: Uithoorn. Op grond van dc op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van dc Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weer macht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig- en reserve-personeel onder de rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voort gekomen oorlogsondcrdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijke dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur in hel „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. Het personeel van het 7e Regiment Infanterie en zijn oorlogsonderdeclen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 t.m. 1915 op 28 Juni; degenen, die geboren zijnoin de jaren 1914 t. m. 1904 op 29 Juni. 2. Het personeel van het 10c Regiment Infanterie en zijn oorlogsondcrdeelen degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 t.m. 1915 op 1 Juli; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 t. m. 1904 op 2 Juli. In de Frieslandkazcrne te Assen: 6 3. Hel personeel van het 4e Regiment Veldartillerie en zijn oorlogsondcrdee len op 28 Juni. Het personeel van het 5e Regiment Veldartillerie en zijn oorlogsonderdeclen op 29 Juni. Het personeel van het le Regiment Veldartillerie en zijn oorlogsonderdeclen op 1 Juli. Het personeel van het 8c Regiment Veldartillerie en zijn oorlogsonderdeclen op 2 Juli. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri butiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgan- gers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen be hartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Beschei nigung" zoo spoedig mogelijk weder aan dc werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. Dc werkgevers zijn verplicht degenen die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende de verzuimde tijd uit te hétalen. De Ned.' Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zyn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij de stationschef, van het station van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagschc en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed, extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede tc brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffets. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor de „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bévinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de tertfgvoering in krijgsgevan genschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de STRENGSTE maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1