H.S.B. en. H.S.DAP. onverbrekelijk verbonden Wat Texels boeren moeten weten. JAMMER VOQR TANTE C0B*A ER20RGING FAMILIELEDEN RIJWILLIGERS WAFFEN S.S. EN NED. LEGIOEN. WERELDNIEUWS he JAARGANG. No. 5766. ZATERDAG 26 JUNI 1943. EXELSCHE COURANT De idealen van het nationaal-socia- lisme kunnen door niets aan het wahkelen worden gebracht. De Duitsche en de Nederlandsche na- tionaal-socialisten worden door een onverbrekelijke kameraadschap be zield. Op deze twee punten werd nog eens et nadruk gewezen in de deze week Eindhoven gehouden vormingsbijeen- >mst van NSB en NSDAP. Van Geel- :rken, plaatsverv. leider der NSB en eneral-Kommissar Schmidt hebben in ize vergadering een geestdriftige, bij ■rhaling door stormachtig applaus on- •rbroken rede gehouden. Aan duidelijkheid lieten hun woorden ets te wenschen over. Wij houden vast aan onze oude richt- iocren, zoo verzekerde Van Geelkerken- rAor niets laten we ons daarvan afbren- Wel probeeren tegenstanders ons in elkaar te verwijderen, maar het is les vergeefsch. Aan zware straffen stelt der zich bloot, die over een anti-Duit- he stemming onder de Nederlandsche it -socialisten meent te kunnen schrij- ;n. Hij zondigt immers tegen de geest in de aan het oostfront gevallen vrij- lligers en hij beleedigt Mussert. De rlog eischt offers van ons allen, maar at beteekenen die, vergeleken bij het en de Duitsche soldaat en de Neder- ndsche vrijwilliger voor ons verricht? Spreker eischte van de leden van de kSB meer zelfbewustzijn, beslister op- eden. Zij moeten zich niet laten inti- ideereh, ook niet, waneer zij door al- n worden aangevallen; zij moeten zich iele er laten gelden en in iedere toe- itand hun hardheid bewijzen. Deze sch geldt vooral in een tijd, waarin ivermijdelijke tegenslagen die het frloop van de oorlog in zijn groote ekken niet kunnen beïnvloeden de •genstanders aanmoedigen. De natio- h aal-socialisten zijn vastbesloten, geen M uimbreed prijs te geven. Wij staan tot -sl ij vallen en daardoor dienen wij de Ljpekomst. Duitschland en Nederland verbonden. !,7 oo willen wij staan als beweging achter icj lusseri en daarenboven verbonden met ur dolf Hitler, die als Fuehrer aller Ger- ng lanen ook onze Fuehrer is. Hij kan op 9|is rekenen tot de laatste man, opdat ins het nieuwe Europa voor ons allen erkelijkheid worde. aa Hauptdienstlcitcr Schmidt wees er op, at het zinloos is te veronderstellen, dal een scheiding gebracht zou kunnen orden tusschen Duitsche en Neder- ndsche nation.-socialisten. Zij zijn bei- 'Jfen verbonden in het nationaal-soc. 'j 'ij dienen samen deze idee en marchee- *jen samen in de geest van de nat.-soc. evolutie. Wanneer ieder voor zijn volk ee n vaderland strijdt, spruit daaruit voor ns de kracht voort, de vijanden, die te- is en ons optrekken, gemeenschappelijk af ■9fe slaan. Spr. kondigde een verscherpte strijd >g egen de zwarte handel aan. Wat de te- gi erkstelling in Duitschland aangaat, ir merkte spr. op: Het is de plicht den Ger- n laansche broeders, elkaar wederzijdsch ■a f steunen. Doordat nu zooveel jongeren 7! aar Duitschland 'gaan, kunnen ouderen in ier blijven. Al wordt er ook niet aan p cdacht vrouwen in Duitschland te werk 70 e stellen, toch dienen zij in grootere om vang dan tot dusver in Nederlandsche bedrijven te worden geplaatst. Dat ge schiedt immers in Duitschland ook. Tenslotte eischte spreker een verste viging van de kameraadschap, die Ne derlandsche en Duitsche nat.-soc. steeds verbonden heeft, niet alleen onder de jeugd van beide landen, maar ook in N.A.F., Volksdienst en alle andere orga nisaties. Elkeen moet weten, dat de ka meraad, die naast hem staat, een kerel uit één stuk is, zooals elke soldaat van de Fuehrer een kameraad van ons is. In deze geest zal de vrijheid van Europa veroverd worden en zal een eensgezind Europa ontstaan. Met een groet aan de Fuehrer, alsme de met de Duitsche en Nederlandsche volksliederen, werd de grootsche demon stratie, die stond in het teeken van de nat.-socialistische aaneengeslotenheid en strijdgemeenschap, gesloten, die hierdoor niet alleen tot een vuurbaken, doch ook tot een vermaning en waarschuwing aan de tegenstanders werd Tante Coba", het gerucht, heeft de laatste tijd nieuw voedsel gevonden Zij achtte het zelfs een delicatesse in deze tijd, nu niemand meer geloof hecht aan Duitsche vliegtuigen, die zich uitgeven voor Engelsche bommenwerpers, om dan bommen uit te strooien op de Nederland sche burgerbevolking, haar geliefkoosde disch in het jaar 1940. Sedertdien kwam tante Coba hevig onder de invloed van de distributie, en zelfs.in de meest fana tieke anti-kringen proefde men haar gerechten met het grootste wantrouwen; off de duur begonnen deze surrogaten voor de waarheid namelijk nogal te ver velen. Doch nu had tante Coba iets nieuws op het menu groote onepnigheid tusschen de nationaal-socialisten" in Ne derland. Wat wilt u nog meer? Er werd gewerkt met tal van soorten pamfletten en kettingbrieven, waarin men trachtte twist te zaaien tusschen de NSB en de Germaansche SS in Neder land en waarin men het ook voorstelde, alsof er in de NSB een anti-Duitsche stemming heerschte. Hauptdienstleiter Schmidt en de plaatsvervangende leider der NSB, Van Geelkerken, hebben dit streven op een gemeenschappelijke vor mingsbijeenkomst van het leiderscorps van NSB en NSDAP aan de kaak ge steld en aangetoond, dat dergelijke po gingen van de zijde der tegenstanders alleen kunnen worden ondernomen, doordat het daar ontbreekt aan begrip vobr de ware aard van het nationaal-so- cialisme. Deze bijeenkomst te Eindhoven was een demonstratie van de lotsge- meenschap, welke er in de Meidagen 1940 is ontstaan tusschen Nederlandsche en Duitsche nationaal-scialisten De tendenz., welke op deze vergade ring merkbaar was, kwam nog veel dui delijker naar voren op een vergadering, welke in de Haagschc Dierentuin werd gehouden en waar de Leider, Van Geel kerken. Feldmeyer en Zondervan het woord voerden. i Jammer voor tante Coba, maar er is niets aan te doen. Ook zij 2aJ moeten leeren, dat de politiek nu eenmaal een terrein is, waar men vele teleurstellin gen ondervindt. Wat een tijden, wat een tijden! Naar aanleiding van de vele vragen, relke vooral de laatste tijd gesteld wor- tn niet betrekking tot de verzorging an de familieleden der vrijwilligers voor Ie Waffen SS en het Nederlandsche Le- iocn, deelt het Ersatz-Kommando Nie- erlande. Korte Vijverberg 5, Den Haag, iet volgende mede en geeft hier enkele oorbeelden. De echtgenootcn van gehuwden, welke en inkomen hebben tot een bedrag van 150 per maand, wordt voor onderstand 65 per maand uitgekeerd. Bovendien oor ieder kind tot 16 jaar f21 pér laand. Verder vergoeding van huishuur het volle bedrag. De uitkeering wordt bij een aantal an bijv. drie kinderen beneden 16 jaar 'an als volgt: echtgenoote per maand f65,— 3 kinderen a f21 p. maand f63,— huur gerchat per maand f25, per maand f 153. Bovendien worden de verzekeringen 'ergoed tot het volle te betalen premie- icdrag. Deze verzekeringen zijn: de reeds oopende levensverzekering, ziektever zekering, begrafenisfonds, brandverzeke- r,ng. De echtgenooten van gehuwden, welke 'en inkomen hebben tot f200,per naand en bv. twee kinderen hebben be leden 16 jaar, worden de volgende uit keringen verstrekt: echtgenoote per maand f 80, 2 kinderen a f 21,p. maand f 42, buur geschat per maand f35, per maand f 157,— plus betaling bovengenoemde verzeke ringen, enz. Voor kinderen beneden de 16 jaar, welke recht hebben op ondersteuning, en niet in gezinsverband met de vrijwilliger met zijn vrouw, of met familieleden in rechte lijn leven (bv. onechte kinderen van de vrijwilliger, welke zich bij pleeg ouders bevinden), wordt een vergoeding verstrekt van f 36,per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet is vol tooid, wordt een uitkeering verstrekt van f 30,per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levensmiddelen- en kolenbonnen, indien deze vrijwilligers vóór hun indiensttreding in gezinsver band leefden, óf geheel óf gedeeltelijk kostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedragen voor fa milie-onderhoud uitgekeerd. De uit te keeren totale kostwinners vergoeding mag echter niet meer be dragen dan lVi maal de vroegere net to-verdiensten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uit keering worden toegestaan (geboorte, sterfgeval, ziekte, enz.) Bovendien ontvangen alle ongehuwde vrijwilligers buiten hun soldij, vrije voeding, kleeding, enz., een bedrag van f 45,per maand door tusschenkomst van de Fürsorgeoffizier der Waffen-SS. Voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders heeft moeten voorzieh, kan een kostwinnersvergoeding worden uit gekeerd van f 60,tot f 90,_p. maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtocslag worden verleend. De tarieven voor kostwinnersvergoe ding, uitkeering aan gezinnen van ge huwden enz., en alle verdere inlichtin- BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Vier kameraden (SS PK Fritsch OH). Barbaarsch optreden van commu nisten. De' broer van de op 15 Maart vermoor de Grieksche vrouw Marica Goriou heeft vpor de Grieksche radio verteld, welke afgrijselijke verminkingen de communis tische plegers van deze misdaad zijn zus ter hebben toegebracht. Nadat men het meisje voeten, handen en borsten had af gesneden en ook haar oogen had uitge stoken, werd haar lichaam met benzine overgoten en verbrand. Zelfs bommen op Pompeiï. Met het werpen van kommen nemen de Anglo-Amerikaansche vliegers het niet zoo nauw. Dat leert de lange lijst van. kultuürmonumenten, scholen,, ker ken, ziekenhuizen en andere openbare, gebouwen, welke in Duitschland en Ita lië met de grond gelijk werden gemaakt Het jongste staaltje van grove onver schilligheid en ergerlijke vernielzucht hebben ze nu\weer in de buurt van Na pels geleverd. Daar lieten zij bommen vallen op Pompeiï, op de plaats, waar zich bij het begin van onze jaartelling een bloeiende stad bevond, welke door 'n verschrikkelijke uitbarsting van de Ve suvius geheel ten onder ging In 1748 is men begonnen de lava en de asch te verwijderen en langzamerhand heeft men de stad blootgelegd, waarbij voor de historie van groot belang zijnde vond sten werden gedaan. Hoe men voor tweo eeuwen daar leefde, welke munten men had, hoe men er bouwde, enz. leert men kennen uit hetgeen door moeizame op ruimingswerkzaamheden aan de dag is gekomen Pompeiï is zop herrezen. Er woont echter geen mensch, geen fabriek is er te vinden De geest van het grijs verleden alleen zweeft er rond. Welnu, op deze ruïnes mede hebben de vliegers gemeend, hun bommen te^moeten los-' laten. Maar wat malen zij ook om kui tuur? „Pompeiï?" zullen zij verwonderd, vragen: .,Wat zou dat?". Arbeidskrachten voor de oogst. De Gemachtigde voor de Oogst maakt bekend, dat de aanvragen om arbeids krachten bij de gewestelijke arbeidsbu- reaux hun bijkantoren of de plaatselij ke bureauhouders dienen te geschieden-/ voor de oogst van het vlas uiterlijk tol op 15 Juli; voor de oogst van consump,- tieaardappelen uiterlijk tot op 15 Aug; en voor de oogst van suikerbieten uiter lijk tot op 15 September a.s De behandeling van een aanvrage vergt ongeveer 14 dagen, zoodat wanneer men b.v. op 15 Juli werkkrachten noodig heeft, deze op 1 Juli moeten zijn aan gevraagd Men dient er goede nota van te nemen, dat hiermede de „voorloopige aanvra gen" (\velke immers slechts dienen om een overzicht van de behoefte te ver krijgen) zijn vervallen, behalve die, wel ke werden gedaan ten behoeve van de werkzaamheden in het koolzaad en ten behoeve van het pootgoed. Alleen in die gevallen, waarin alle nor maal beschikbare arbeidskrachten en die, welke door burenhulp e.d. kunnen wor den verkregen, volstrekt onvoldoende zijn, kan tot beschikbaarstelling van bij zondere arbeidskrachten worden overge gaan gen zijn te verkrijgen bij hel Ersatz- Kommando Niederlande, Korte Vijver berg 5, Den Haag en Ncbenstelle, Dam 4 ie Amsterdam. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij. die om bijzondere reden in Nederland moeten blijven, dienst kun nen nemen bij het Wachtbataillon Amersfoort, waarvoor alle bovenstaan de genoemde" uitkeeringen, levensmid- delentocslag en alle andere voordeelen eveneens gelden. Aanmeldingeiï voor bovengenoemde onderdeden van 1745" jaar, schriftelijk uitsluitend SS Crsatz-Kommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. Zij, die tusschen 18 en 35 jaar oud zijn en aanmcldingsplichtig zijn voor de arbeidsinzet, kunnen zich eveneens schriftelijk aan bovengenoemd adres aan melden en worden tijdens hun verbinte nis bij bovengenoemde onderdeden VRIJGESTELD VAN DE ARBEIDSIN ZET. DE TOEKOMST vanuw land kunt U veilig stellen door deel te nemen aan de strijd te gen het 'bolsjewisme en alles, wat er mee samenspant. Het eerste, wat U kunt doen, is:een bedrag storten op giro 432100, Ver zorgingsfonds Ned. Vrijw. Legioen. Italië is op ajjes voorbereid. Door de verovering van Tunis en van de eilandjes Pantellaria en Lampedusa in de Straat van Sicilië hebben de geal lieerden „ruim baan" gemaakt voor hun scheepvaart van het oostelijk naar het westelijk bekken van de Middellandsche Zee en omgekeerd; varen om de Kaap om bv. Egypte te bereiken, is niet meer zoo noodig, al wil dit volstrekt niet zeg gen, dat deze scheepvaart nu door de As ongemoeid wordt gelaten. Geen denken aan. Inmiddels staan de eilanden Sicilië en Sardinië en verscheidene Italiaansche kuststeden, in het bijzondel- de groote havenplaatsen, aan felle aanvallen bloot. Te Palermo werd de hoofdverkeersweg van de stad aan beide zijden zoo ongena dig gebombardeerd, dat geen huis nog overeind staat. Op^Sardinië was vooral de haven Olbia het mikpunt. Op beide eilanden worden ook de treinen herhaal delijk bestookt, wat veel burgers het leven kostte. De Italianen' en de Duitschers weten heel goed, wat er in deze dagen op het spel staat. Verscheidene Duitsche jagers hebben de Italiaansche luchtmacht ver sterkt; ook Duitsch luchtdoelgeschut is op Sicilië in actie. De Italiaansche vloot mag ook niet worden onderschat; al haar kruisers zijn^iog beschikbaar. Dat de ge allieerden deie vloot van beteekenis achten,, blijkt uit hun pogingen, om door een aanval op xle oprlogshaven Spezia aan de Golf van Genua aan die vloot schalie toe te brengen. Zoowel de eilanden als het vasteland van Italië zijn in uitnemende staat van verdediging gebracht. Over het heele land is een dicht net van luisterposten uitgespreid. Deze posten worden veelal door oorlogsblinden bediend. Zij staan voortdurend in verbinding met de lucht afweer. die niet alleen over een zeer g^oot aantal van de modernste kanonnen,, maar ook over de beste schutters be schikt. Langs spoorlijnen kunnen de luchtdoelbatterijen gemakkelijk en vlug worden verplaatst. Groote beteekenis moet worden toege kend aan de Italiaansche luchtmacht. Rome acht het optreden van dit oorlogs onderdeel van beslissende belang. Zware slagen had het schiereiland reeds te verduren. In een stad als Livor- no is er geen straat, geen wijk, of men vmdt er sporen van een vijandelijke aanval. Maar de Italiaansche regeering denkt er niet aan voor geweld te wijken. De oppervlakkige optimisten zijn vaak als dom te beschouwen, maar de pessimisten zijn altijd de faitisten en daarom misdadigers. Zoo luidt een der richtlijnen van de fascistische partij. Duidelijk spreekt hieruit, welke houding Rome aanneemt: Niet overdreven optimistisch, maar ook niet pessimistisch. Het w$et precies hoe sterk het is Vastberaden wacht het de komende strijd af. Bommen op Le Creusot. Fransche bladen berichten, dat de Fransche stad Le Creusot Zondagnacht gedurende drie uur aan een bombarde ment doof Britsche vliegtuigen bloot stond; daarbij werd nagenoeg de heele stad vernield. De helft der bevolking is dakloos geworden Er moeten wel meer dan 400 dooden zijn en 500 gewonden. De lukraak geworpen bommen troffen vooral de woonwijken; mede ging een groot ziekenhuis, dat vorige keer door vier bomlnen werd getroffen, in vlam men op. Heele blokken huizen werden met de grond gelijk gemaakt; straten, pleinen, enz. werden door series bom men als het ware omgeploegd. DE ZÓN Za. 26 J/pni op 6.21onder 23,04 DE MAAN. Za. 26 Juni op 3,27; onder 16,33 Nieuwe Maan: 2 Juli 15,44. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 26 Juni 4,48 en 17,21 Zo. 27 Juni 5,57 en 18,31 Ma. 2§ Juni 7,04 en 19,34 Di 29 Juni 8,02 en 20,30 AANMELDINGSPLICHT ARBEIDSINZET. Alle manlijke personen in 1924 geboren, die tot nu toe van het voor hen bevoegde Arbeidsbureau nog geen schriftelijke uitnoodiging voor een persoonlijk bezoek hebben ont vangen, of aan hun aanmeldings plicht, b.v wegens ziekte, de 31ste Mei, 1ste Juni en 2e Juni niet heb ben voldaan, worden hiermede voor de laatste maal uitgenoodigd, zich in persoon aan te melden bij het voor hen bevoegde Arbeidsbureau en wel uiterlijk vandaag (9-13 uur). Bovendien wordt aan de in de jaren 1920-1923 geborenen, voor zoover zij onderworpen zijn aan'de aanmeldingsplicht en deze om wel ke reden dan ook niet zijn nageko men, voor de laatste maal gelegen heid geboden op bovengenoemde datum ook aan hun aanmeldings plicht te voldoen. Aanmeldingsplichtigen en werk gevers, die in strijd, handelen met de bepalingen of. deze pogen te ont duiken, dus bv aan deze uitnoodi ging niet naar behooren voldoen, opzettelijk of door nalatigheid on juiste aangiften doen, stellen zich bloot aan zeer zware straffen. Canada en de Vereen. Staten. Volgens de Canadeesche majoor Clark zou minstens 45 pet. van de Canadeezen een unie tusschen Canada en de V. S. voorstaan. Vergeefsche aanval op convooi. Dinsdagmiddag hebben Britsche vlieg tuigen een vergeefsche aanval gedaan op een convooi, dat zich ter hoogte van Scheveningen bevond. Zeven vliegtuigen werden neergehaald; het convooi heeft zijn bestemming in zijn geheel kunnen bereiken. Bommen op Oberhausen en Muelheim Dinsdag over «dag en Woensdagnacht zijn Britsche en Amerikaansche vliegers weer bezig geweest boven W .-Duitsch land en het bezette gebied in het Westen. Vooral woonwijken van Oberhausen en Muelheim in het Ruhrgebied moesten het weer ontgelden. Aanzienlijke verwoestin gen werden aangericht. De vijand heeft zijn aanvallen echter duur moeten beta len. Op zijn minst 135 vliegtuigen wer den neergeschoten. In strijd met het volkenrecht. Op Pafritellaria, dat nu aan luchtaan vallen van de Spil bloot staat, gebruiken de geallieerden gevangen genomen Itali aansche soldaten tof herstel van daar aangerichte schade. Het gevolg is ge weest, dat ook onder hen slachtoffers zijn gevallen. Er is reden tot groote ver ontwaardiging. «Stel u voor, dat Neder landsche krijgsgevangenen naar 't front zouden worden gezonden, om daar aan het werk te worden gezet! Wat zou dat een opschudding geven! De Britten doen het nu met de Italianen. Duitschland en Italië op leven en dood met elkaar verbonden. Toen de Duce in een indrukwekkende rede 9 Juni 1940 kennis gaf van de oor logsverklaring aan Engeland en Frank rijk, beweerden zijn tegenstanders, ter wijl ze zich vergenoegd in de handen wreven, dat het nu spoedig met Italië ge daan zou zijn. Engeland beheerschte im mers te Gibraltar en Suez de toegangen tot de Middellandsche Zee. Dat moest op de duur de Italianen de hals breken. Maar zij, die zoo praatten, rekenden bui ten de waard, in dit geval: buitën Duitschland. Toen Engeland Maart 1940 de verscheping van Duitsche kolen via Engeland naar Italië stopzette, moest het met leede oogen aanzien, dat deze nood zakelijke grondstof Italië toch bereikte, zij het dan langs een andere weg. Het kwam tusschen Italië en Duitschland tot een volmaakte samenwerking, niet al leen op militair, maar ook op industri eel en agrarisch gebied. Het goederen verkeer tusschen beide landen verdrie voudigde Italië voerde de productie van landbouw en veeteelt, maar ook van zijn fabrieken tot 't hoogst mogelijke peil op. Voor de toekomst van Europa ls de samenwerking van Rome en Berlijn van het allergrootste belang. Op leven en dood, zoo verklaarde Rijksminister yon Ribbentrop onlangs nog plechtig, zijn Duitschland en Italië met elkaar verbon den. Met Duitschland vormt Italië een machtige machine, die op volle toeren draait om de Anglo-Amerikanen het hooia te bieden Beide landen vormen de hechtste grondvesten, waarop het econo misch bouwwerk van 't Nieuwe Europa met vertrouwen kan worden opgetroken. De werkzame mensch kent geen vèr- veling. TEXELSCH DIALECT. oone, lammeren werpen; Eng. „to ean"; oonskcêp, schaap.dat moet lammen of pas gelamd heeft; ootje, vleinaam voor grootmoeder; ook elders in N.-Holl.; Friesch: „oote"; opkluwene, op een kluwen winden; 'l oppert, (zeemansterm), het wordt stiller; in 't oppertje, in het luwtje; ook in de Zaanstreek; pok Huygens gebruikte dit woord;

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1