De Zeevaart als levensberoep Wat Texels boeren moeten weten. Van de Fronten in Oost en West BINNENLAND 56e JAARGANG. No. 5770. ZATERDAG 10 JULI 1943. TEXELSCHE COURANT Van Blitzkrieg naar Sitzkrieg. In Berlijn hoort men de laatste tijd de meening verkondigen, dat er 'dit jaar van Duitsche kant vermoedelijk geen groot offensief zal worden ingezet, om dat men ditmaal beter kan afwachten, hoe de tegenstanders voor de dag ko men Men karakteriseert deze fase niet onaardig als de „Sitzkrieg", de „zitoor- log", in tegenstelling met de overrompe lende acties tijdens de „Blitzkrieg", toen Duitschland zijn tegenstanders geen oogenblik op adem liet komen. Intus- schen spreekt het vanzelf, dat men zich officieel over dit onderwerp niet uit laat. Het Duitsche opperbevel beschikt met alleen over een Atlantik-, maar eveneens over een Zwijgwal. Aan hbt Oostfront werd 'een voorloo- pig einde gemaakt aan de wekenlange zware gevechten rond het Kroebanbrug- genhoofd, doordat van Duitsche kant het front naar voren kon worden verlegd. Hiermee is de hardnekkige poging der Sovjets, om zich uitgangsstellingen voor de herovering van het Krimschiereiland te bezorgen, afgewezen. Zij boette daar bij o.a. een 700 landingsbooten in en lie ten een vrij groot aantal dooden en ge wonden op het slagveld achter. Voor het overige had in het gebied van de centrale frontsector e^p soortgelijke zuiveringsactie plaats als reeds in de vcormalige Joegoslavische ^andgtreken, o a. in Montenegro, was tot stand geko men. Achter 't front in deze sector jver- oen nl. 350 kazematten en 194 versterk te kampen onschadelijk gemaakt, waar in zich geïnfiltreerde Sovj^tsstrijdkrachf- ten verzameld hadden. Het voltooien van deze schoonmaakwerkzaamheden betee- ltent dat de Duitsche legerleiding zich overal de rug vrij maakt, in afwachting van de groote dingen, welke eventueel gaan gebeuren. Dat een „Sitzkrieg" niet hetzelfde be- teekent als éen „staking -met gevpuwen armen" worcft intusschen duidelijk aan getoond door de activiteit, welke Duit sche duikbooten in de Middellandsche Zee en de Zwarte Zee aan de dag leg gen. Uit een formatie vijandelijke oor logsschepen werd o.a. een kruiser der Fiobisher-klasse tot zinken gebracht en oen andere eenheid getorpedeerd. Voorts is in het Zuiden de kracht van het Duitsche luchtwapen aanzienlijk toe genomen, hetgeen op verhoogde waak zaamheid en paraatheid duidt. 9 De operatics in de Pacific. Nu 't goede seizoen in de Zuidweste lijke Pacific is aangebroken voor het her vatten van de krijgsverrichtingen, is in hel gebied ten noorden en noord-oosten van Australië de strijd wederom her vat. De Japanners, deden aanvallen op de militaire installaties van Port-Darwin, waarbij het tot verwoede luchtgevechten kwam. Van een 40-tal jagers werden er door hen 27 vernield. Ook op Nieuw-Gui- nea vVerden zware gevechten in de lucht gevoerd; verder werden Japansche luchtovervallen op de Russell- eilanden gepleegd en op vijandelijke transport schepen. Van hun kant hebben de Ame rikanen troepen aan land gebracht op het ^iland Rendova, dat deel uitmaakt van de Salomöns-archipel. Deze landjngen gingen gepaard met uiterst zware lucht gevechten, waarbij 31 Japansche en minstens 77 Amerikaansche vliegtuigen verloren gingen Bovendien spreken de Japansche berichten van aanzienlijke verliezen, die aan de Amerikaansche mariné zouden zijn toegebracht, zoowel wat transportvaartuigen als gevechts- cenheden betreft Men heeft hier vermoedelijk te doen met het geallieerde offensief in de Stil le Oceaan, waartoe in Mei j.l. besloten zou zijn net eene eiland na 't andere aan te vallen, dat zich in het Australische oorterrein bevindt, om op deze manier de bedreiging van een Japansche aanval af te wenden en geleidelijk uitgangspo sities voor een offensief tegen Japan zelf in handen te krijgen. Rendova ligt niet ver van Nieuw-Gui- rea, in het centrum van de Salomonsei landen. Naar verluidt worden door de Amerikanen hier zeer aanzienlijke ver sterkingen aangevoerd, zoowel aan men- schen als materieel. Om de beschermen de eilandenboog, welke zich ten noord oosten en oosten v^n de Koraalzee uit-* slrekt, en die de toegangen tot het Au stralische vasteland beheerscht, zal in de naaste toekomst dus vermoedelijk met u.terste felheid worden opgetreden. Het drama van Kalyn. Reeds 4243 slachtoffers opgegraven. Nu het warme jaargetijde zijn intrede heeft gedaan, moesten de opgravingen in het bosch van Katyn, waar duizenden Poolsche militairen werden afgemaakt en onder de grond gestopt worden ge staakt. Men kreeg te veel last van vlie gen en andere insecten. Bovendien zou de gezondheid van de opgravers gevaar kopen. In de herfst worden de werk zaamheden voortgezet. Tot nu toe' heeft men 4243 van de 12000 slachtoffers op gegraven men heeft hen op waardige wijze ter aarde besteld. 2805 konden er worden0geïdentificeerd: Onder de dooden' bevonden zich twee generaals, 12 kolo nels, 50 luit-kolonels, 165 majoors, 440 kapiteins, 552 eerste luitenants, 930 twee de luitenants, 146 off. van gezondheid. Wrijving tusSchen Brilschc re geering en Lagerhuis. 1 Er woeden zelfs tuberculeuze per sonen bij l}et Britsche leger ingelijfd. 2. De Britsche regeering weigert de uitkee- r,ng aan oorlogsgewonden te verhoogen. Twee factoren, die aanleiding gaven tol ernstig meeningsverschil tusschen het Britsche Lagerhuis en de regeering. Churchill moest ingrijpen om groot on heil te voorkomen. 2507 vijandelijke vliegtuigen in een half jaar neergeschoten. De eerste helft van dit jaar hebben de Britsch-Amerikaansche piloten heel wat bommen op Duitschland en het bezette gebied in het westen laten vallen. Maar op bloedige wijze zijn zij voor hun ter reur gestraft. 17000 man heeft Engeland niet .teruggezien. De meesten verloren 't leven; maar weinigen raakten in gevan genschap 17000 man zorgvuldig opge leide manschappen! ^Dit verlies werd toe gebracht dank zii de voortreffelijke af weer en de stoutmoedige acties van Duitsche gevechtsvliegtuigen Meer dan 2500, meest 4-motorige bommenwerpers keerden niet terug. Dc ondergang van Tsjoengking- China. „De gang van zaken in Tsjoengking- C'hina wordt steeds zorgwekkender", be toogt de New York Times. „De laatste berichten zijn vrijwel alarmeerend. Alles wijst er op, dat wij egn tragische ont- kr.ooping tegemoet gaan. Er is niet al leen gebrek aan wapens en munitie, doch immers aan alles. Volgens voor zichtige ramingen zijn er vijf millioen rr.enschen door de hongersnood wegge vaagd. Besmettelijke ziekten gaan voort hei volk te decimeeren. Het overloopen van een generaal met 70,000 man en van een andere generaal met eveneens een geheele armeegroep naar het Japansche leger levert het bewijs, hoe vet het is gekomen. De dag komt naderbij", aldus genoemd blad; „dat de heldhaftige maai - schalk en zijn opofferensgezinde echtge- noqte zullen komen alleen te staan zon der eenige aanhang. Qp de eene of an dere positieve verrichting van de kant van Tsjoengking ten bate van de zaak der geallieerden valt met langer staat te maken". Dc dood van Sikorski. Generaal Sikorski, hoofd der Poolsche emigranten in Londen, is plotseling overleden De 4-motorige bommenwer per, waarmede hij en zijn naaste mede werkers van Gibraltar naar de Engel- sc'he hoofdstad zouden reizen, steeg op, dc vier motoren sloegen eensklaps geza menlijk af. de „Liberator" stortte in zee, en alleen de Britsche piloot werd gered. Het is .voor generaal Sikorski en de zijnen natuurlijk trag^ch, zoo eensklaps de dood te hebben ontmoet. Men vraagt zich af, of deze op eigen impuls daar is cpgetreden, of dat hij er ontboden was, bv. als assistent van de Secret Servidb Want Sikorski was de laatste tijd een 1; stig mensch! Hij praatte maar steeds over het grondgebied van Polen vóór 1939, dat men dit na afloop van deze oorlog niet voor de helft aan de Sov jets vtfeggeven mocht, dat Engeland toch de grenzen daarvan had gegaran deerd, dal juist daarom heel de oorlog immers begonnen was! Hij hield heele- rrïaal geen rekening met dingen als ver anderde tijdsomstandigheden, verplich tingen van Brit en Yankee aan Moskou, en maakte bovendien nog bezwaren te gen wat ergens in een bosch bij Katyn zich had afgespeeld. Hij zag de dingen niet „groot" zooals de „groote politiek'.' Kcrtom, hij bleek feitelijk een onmoge lijk mensch! Nu hij dood is, zal men hem natuurlijk met kransen en spreuken 'eeren, maar daarbij denken dat het zijn gemak heeft, dat men die lastige stem niet meer* verneemt De Poolsche legionnairs in Irak moe ten na aan een oproer toe geweest zijn, toen zij Sikorki's „ongeluk" vernamen. Ook wilden ze niet begrijpen, dat nu juist Sikorski's „Liberator"'zulk een on geluk moest krijgen terwijl Roosevelt en Churchill zoo vaak met zulk een ding op reis gaan! Enfin, de Polen zijn altijd met de politiek wat aan de langzaam begrijpende kant geweest. TEXELSCÏI DIALECT. opsuddcrc, opwarmen, zoodat het eten pruttelt; je ken je ore skudde dat se klappe, je hoeft je nergens voor te schamen, (ook bij Van Effen, „Speet 6, 48); órt, overgebleven voer; vvot fondaag órt is, is morrege voer, wat je vandaag laat staan, moet je mor gen opeten; vgl. „Hetgeën men heden ort, is morgen goed voer" (Tuinman 1, 106); örte (1) werkwoord: van schapen ge zegd, morsen met voer; órte (2) zelfst. nw., meerv.: erwten; ousig ft ruukt ousig), muf, ouwcrnol, wulk, kinkhoorn (schaal dier); ouwe-Sunderklaas, Texelsch volks feest op 12 Dec.; overjonkie, driejarig schaap; os, oz, als; Te Munster heeft Vrijdag 2 Juli df Partijbegrafenis van de door een tra gisch ongeval om het leven gekomen Hauptdienstleiter, Generalkommissar Fritz Schmidt, ^plaats gevonden. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, brengt een laatste groet can de Hauptdienstleiter, Generalkom missar Fritz Schmidt. (SS Bildber. Hoffmann-Stapl Pax c.) BOOTSMANSLOOPBAAN (I). Afstandsmelingsgroep. Voor deze groep der Boolsmansloopbaan (I) worden ge schikte soldaten uit deze loopbaan uitge kozen en vrijwilligers aangenomen. Welke taak hebben de soldaten van acze groep7 Bediening der afstandsmeters bij alle artilleriewapenen. Welke dfenstgraden kent deze loop- ba ah7 Dezelfde dienstgraden als die voor de yuurleidingsgroep, dus voor de hoofd groep der bootsmansloopbaan (I) Zeilmakersgroep. De gegadigden voor deze groep worden gekozen uit de boots mansloopbaan, nadat zij hebben bewe zen voor de zeilmakersdienst geschikt te zijn. Vrijwilligers worden niet aange steld. Welke taak hebben de soldaten van deze groep? Onderhoud van takclage, de zeilen, het touwwerk en de kooien aan boord Zij moeten dus een goede aanleg voor takel en zeymakersdienst hebben Welke dienstgraden kent dëze groep? Dezelfde dienstgraden als voor de bcotsmansloopbaan (I). Hiermede zijn alle zeemansloopbanen behandeld, die zijn samengevat in de hoofdgroep, ge naamd Bootsmansloopbóan (I). Van éven groote beteekenis is de MACIIiyiSTENLOOPBAAN (II). Zij wordt aangevuld uit vrijwilligers. Welke taak hebben de soldaten van deze loopbaan? Bediening en onderhoud van de voort- stuwings- ep hulpmachines aan boord van de oorlogsschepen (stoommachines, stoomturbines, diesel- en electromoto- ren), de ketels, de electrische installa tie en de pompinstallaties, de machines dei sloepen en de zoeklichten. Welke eischen worden dc candidatén gesteld? Voltooide leertijd (bij wijze van uit zondering is ook een arbeidstijd van verscheidene jaren voldoende) in een metaalvak, bv. machinebankwerker, ma chinebouwer, motorenbankwerker, smid, kctclsmid. kopersmid, blikslager, werk tuigkundige, electrotechnicus, lasscher ot een verwant vak. Welke dienstgraden kent deze loop baan? Matroos, Maschinengefrejter, -oberge- freiler, -hauptgefreiteiMaschinenmaal, -cl.crmaat, Maschinist, Stabsmaschinist, Obermaschinist, Stabsobermaschinist. Verdere mededeelingen volgem Alle Ortskommandanturen verstrekken in lichtingen en aanwijzingen. Uitknippen en bewaren. HOE LAAI HOOG WATER OP TEXELS REE Za. 10 Juli 2,58 en 15,22 Zo 11 Juli 3.48 en 16,15 Ma. 12 Juli 4,53 eri 17,19 Di. 13 Juli 5,55 en 18,30 Springtij 19 Juli. ZOO SPRAK.... Mussert, de leider van het Nederland- sohe volk: Onze geestelijke pantsering is dit: een zoo volkomen mogelijk begrip van het wereldgebeuren en de vaste wil alles te doen voor het vaderland. Laval, de, Fransche premier: Gekken alieen kunnen .zich blij maken om vlie gende vestingen, die hun bommen op onze steden uitgooien. Een overwinning komt niet uit de hemel, een slag wordt r.iet in de lucht gewonnen. Randolf Churchill, zoon van de Brit sche premier: Onze soldaten koesteren het genaamd geen enthousiasme, de vij anden daarentegen zijn door strijdgeest bezield. Nu het er om gaat de vijand op zijn terrein aan te vallen, zou ik niet graag in de huid van onze aanvoerders steken. Montgomery en Eisenhouwer voelen er niet veel voor; ook Doolittle is huiverig voor verrassingen. De over winning in Tunesië heeft ons veel bloed gekost. Een 5-j. kind is te Oploo, N. Br., door een boerenkar doodgereden. Ir. W. M. T. Thijssen, bekend figuur in dcbouwwereld, is op 65-j leeftijd te Hilversum overleden. Een 65-j. landbouwer uit Nieuwerbrug, Bodegraven, is na een val van zijn wa gen hooi overleden. Een pot teer raakte in brand. Toen is ook het groentenpakhuis van W. Roosen te Groningen er aan gegaan Het echtpaar Van deri Elsaker-Born te Amsterdam zal 23 Juli 70 jaar getrouwd zijn. De bruid is 90, haar man 91 jaar. Beiden gezond en levenslustig. Tc Pulten zijn alle voor gasten .be schikbare plaatsen voor Juli-Aug. vol- geboekl; voor Sept. ten deele (Barnev. C'rl.) De lieer A. Saai werd geïnstalleerd als burgemeester van Wicringermeer; hij verzekerde, boeren, die zwarte handel bedrijven, uit de polder te zullen ver- diijven (Dagbl. v. N.H.) Een 22-j. jongeman te Amsterdam, met trouwplannen maar zonder centen, stal van zijn schoonouders f 250 plus 9 bon kaarten, die hij voor f 350 verkocht.. Een achterlijke zuster van zijn verloofde, die hem zou kpnnen verraden, gaf hij met een hakmes een paar slagen op het hoofd, waardoor ze bewusteloos werd Meneer zal voorloópig wel niet naar het raadhuis gaan. Inlevering eieren. De inlevenngstermijn van eieren van pluimveehouders zonder voedertoewij zing is verlengd tot 15 Juli 1943. Voor pluimveehouders, die 50 eieren per kip moeten inleveren, is de leveringstermijn verlengd tot 1 October 1943. Van pluim veehouders, die per 15 Juli of 1 October 1943 niet aan hun leveringsplicht hebben voldaan, worden de kippen in beslag ge nomen Naweidecontractcn 1943. Veehouders, die vrijwillig een con tractrund eerder 'leveren dan op verval datum, komen in aanmerking voor een naweidecontract met looptijd tot 1 No vember. Deze vrijwillig geleverde koeien moeten, evenwel geclassificeerd worden in de klassen AA, A of B, waarna C of D-runderen uit de overnamemarkt kun nen worden toegewezen. Ook kunnen cjesverlapgd nieuwe runderen (betrokken worden uit de vrije markt. (Men wende zich tot de marktadministrateur). Strenge controle op telers van aardappelen. De C.C.D. oefent strenge controle uit op telers van aardappelen. Tegen velen, d;e de voedselvoorzieningsbepalingen niet in acht hebben genomen, werd reeds procesverbaal opgemaakt, in hoofdzaak wegens het niet voldoen aan de plicht de aardappelen ter veiling te brengen. Het op clandestiene wijze verkoopen van aardappelen rechtstreeks «aan de consu ment werkt de zwarte handel in de nand. Verscheidene boetes van eenige henderden guldens zijn reeds opgelegd Een strenge waarschuwing voor allen! TOEN DE SIRENE LOEIDE stond ze met haar neus plat te gen de ruitenNu ligt ze al drie weken plat te bed. WEG VAN DE RAMEN bij luchtgevaar! WETENSCHAP. Kleurenfotografie. Agfa geeft de toon aan. Het is nu mogelijk kleurenfoto's op papier af te drukken. Na de oorlog zal dit systeem op groote schaal toepassing vinden. Een Van Macrlant-Museum is inge- r.cht in een der oudste huizen van het stadje Damme. Zooveel mogelijk werk van Van Macrlant (de fbelangrijkste Ne- üerlandsche dichter der 13e eeuw) zal daar bijeen worden gebracht. DIENSTNEMING BIJ DE LANDWACHT IS EEREDIENST AAN IIET VOLK. MELDT OOK U ZICH. Inlichtingen over vergoedingen, extra levensmiddclentoewijzing, kolentoeslag, vergoeding van verzekerings- en ziekte premie, extra hulp in bijzondere geval len, vrijstelling van arbeidsinzet, enz. verstrekt het s.s. Ersatzkommando Niè- dtrlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, alsmede de Nebenstelle, Dam 4, Amster dam. Ook tijdens de keuringen worden deze inlichtingen gegeven. Scheurpremie oogst 1944. Het ligt niet in de bedoeling voor het ccgstjaar 1944 aan hen, die hun verplich ting inzake het scheuren van grasland in 1942 en 1943 zijn nagekomen, opnieuw scheurplicht op te leggen. De oppervlak te bouwland is echter nog steeds te klein, zoodat een verdere omzetting van giasland tot bouwland noodzakelijk is. Deze omzetting zgt 1 worden bevorderd door het verleenen van scheurpremie.' Deze scheurpremie bedraagt f 300 per h a., doch zal tot f 500 per ha. worden verhoogd, indien en vóór zoover- a. op het gescheurde land winterkool- of winterraapzaad wordt verbouwd en geoogst boven de oppervlakte, welke de teler uit hoofde van een hem opgelegde of door hem overgenomen verplichting moet verbouwen, of b. de op het betrokken bedrijf voor de oogst 1944 met aardappelen beteelde op pervlakte grooter is dan die, welke voor de oogst 1942 met aardappelen is be bouwd Gelijk bekend is, kunnen de productie- ccmmissarissen aan telers op zand-, löss-, dal- en veengronden toestaan om, in plaats van voor de oogst 1944 5 pet. van hun bouwland met kool- of «raapzaad te bebouwen, hun aardappelteelt ten op zichte van 1942 met deze oppervlakte uit te breiden. Over.de op grond van deze bepaling extra met aardappelen be bouwde oppervlakte wordt géén ver hoogde scheurpremie uitgekeerd. Om voor de bovenstaande scheurpre mie in aanmerking te komen, moeten de te scheuren perceelen zoo spoedig moge lijk bij de productiecommissaris worden opgegeven en door deze, voordat met 't scheuren wordt begonnen, schriftelijk zijn goedgekeurd EEN DUITSCHE'^DUIKBOOT bracht in de Middellandsche Zee door een drie tal torpedo's een Britsche kruiser van de Frobisher-klasse tot zinken; een an- derer vijandelijke eenheid werd zwaar beschadigd. (PK-teekeïiing Fritz Frie- del-A u toflex-Sch KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS, HET LEGIOEN Het s.s. ersatzkommando Niederlande ceelt mede. Nederlanders van arisch bloed, in de leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de oplei- oing hun stelt, kunnen zich bij de ge noemde adressen verjoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij dc onderzoekin gen worden ook alle gevraagde inlich tingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding# extra levensmiddelen voor de familieleden, enz. De aandacht wordt- er op gevestigd dat, voor vijijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de moge)ijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachthataljon in Amersfoórl. Tijdens acze keuringen kunnen zich ook diege- ren melden, die tot de germaansche s.s. i~ Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- N DE LANDWACHT meldingsplichtig zijn voor de arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der kc uringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de arbeids inzet vrijgesteld. 17 Juli 9-14 uur Rotterdam, Delitches Haus, Westzeedijk;* 18 Juli 9-12 uur Bre da, Rest. Modern, Markt; 15-18 uur Den Bosch, Hotel Noord Brabant, Markt 45; ly Juli '9-12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 15-18 uur Arnhem, Café Royal; 20 Juli 9-12 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 15-18 uur Zwolle Hotel Gijtenbeek; 21 Juli 912 uur. Assen, Concerthuis a d. Vaart; 15-18 uur Groningen, Concerlhuis Poelestraat; 22 Juli 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 23 Juli, 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4; 24 Juli 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 25 Juli 9-14 uur Amersfoort, pol. Durch- gangslager; Leusderweg; 26 Juli 9-14 uur Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1