De Zeevaart als levensberoep an de Fronten in Oost en West. Terugvoering in krijgsgevangenschap. Texelsche Berichten JAARGANG. No. 5771. WOENSDAG 14 JULI 1943. EXELSCHE COURANT BRITSCH-AMERIKAANSCHli LANDING OP SICILIË. eallieerde troepen zijn op Sicilië ge- J. Voor het eerst sinds 1 Juni 1941, i de laatste Engelschman van Kreta chtte, staander weer Britten, nu in elschap van Amerikanen, op Euro- sche bodem. Van een verrassende rval was geen sprake; vorige week •d een invasie op Sicilië reeds waar- ijnlijk geacht; zelfs werd van Duitsch- ïaansche zijde een opgaaf gedaan van omvang der geallieerde strijdkrach- De As heeft zich Volledig op deze e kunnen voorbereiden. Na de ver- ring van Tunis vielen ook de eiland- Pantellaria en Lampedusa de vijand landen. Het was te voorzien, dat.' nu lië aan de beurt zou zijn. hurchill sprak onlangs over het ieke onderlijf van Europa", waar hij overwinning zou willen behalen, irmee zal hij Italië bedoeld hebben, ir de gelande troepen hebben al ras ?ten ontdekken, dat van „weekheid" f r geen sprake is. De Italianen zijn volkojnerTvan de ernst van de strijd jrust; zij weten, waar het om gaat. energie en alle kracht worden thans lobiliseerd, om, zooals de Tribuna reedde plutocratische tirannen hun 1( [ing duur betaald te zetten: Ieder huis vesting, ieder hart een bolwerk van cistische koenheid en Homeinsche idvastigheid. e )e Anglo-Amerikanen (het zijn meest ladeezen en Amerikanen, die aan d zijn gezet) worden allerminst als '•rijders ontvangen; de eilandbewoners volkomen solidair met het ItaKaan- vasteland; de poging tot verove- g van Sicilië stuit daardoor op ver ede tegenstand. )e landing geschiedde in het Zuid- oosten, - waar zich een tamelijk smalle kuststrook bevindt; de vlakte van Cata nia bood een betrekkelijk gunstige gele genheid. Het binnenland is echter berg achtig Daar heeft de aanvaller weinig kans een spoedig succes te boeken. De Berliner Boersenzeitung schreef terecht: ,.De tegenstander zal altijd wel ergens in Europa voet aan wal kunnen zetten, maar zich daar handhaven.is iets an ders". Ook Roosevelt is niet zeker van zijn zaak: „Deze landing zal het begin zijn van het einde der Spilmogendheden, maar mislukt de actie tegen Sicilië, dan zal men naderhand de opzet niet als een bagatel kunnen voorstellen". Hoe de afloop van de strijd op dit eiland zal zijn, staat nog geenszins vast. Er wordt met alle heftigheid' en verbitte ring gestreden; de aanvallers maken daarbij gebruik van de zware kanonnen aan boord van hun oorlogsschepen, maar zij zullen het binnenland willen in dringen. Daar kan het scheepsgeschut hen niet meer bijstaan. Bovendien zijn daar de verdedigers door de natuurlijke gesteldheid van het land in het voordeel. De landingsoperaties werden Zater dagmorgen in de schemering tusschen 3 en 6 uur ingezet; onderwijl naderde de vloot de kust; toen het dag was gewor den (de schemering duurt maar een kwartier op deze breedtegraad) vielen de schepen met superieure krachten de kust bewaking aan. De gelande troepen ont moetten taaie tegenstand Op verscheide ne plaatsen werden hun aanvallen afge slagen; in één sector werden ze tot te- rugkeereh gedwongen. Bij Gela vielen de Duitschers met tanks aan. De geallieer de scheepsartillerie dekte de eigen ope raties door een kuststrook van meer dan ICO km. over een diepte van 10-15 km voortdurend onder vuur te houden. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde be- idmaking van de Wehrmachtbefehlsbaber in den Niederlanden, betreffende ugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weer- cht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig- en reserve-personeel onder de rang van officier van de gende regimenten en alle m de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten opge- 1de formaties, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijke dienst was. Zij moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: In het „Wehrmachtlager" Amersfoort, Zonnebloemstraat: De dienstplichtigen der zeemacht en al haar oorlogsformaties op 19 Juli 1943: De dienstplichtigen van het 22e R.I. cp 20 Juli 1943. Van het le regiment huzaren en het le regiment huzaren motorrijders op 21 Juli 1943; Van het 2e regiment huzaren en het 2e regiment huzaren motorrijders op 22 Juli 1943; Van het 3e regiment huzaren, het 4e regiment huzaren, het le eskadron pantserwagens en het 2e eskadron pantserwagens op 23 Juli 1943. In de YVaterloo-kazcrne, Amersfoort: van het 21e R.I. en zijn oorlogsformaties de in de jaren 19241915 gebore nen op 19 Juli 1943; en de in de jaren 19141904 geborenen op 20 Juli '43; van het 2e reg. veldartillerie op 21 Juli 1943; van het le reg. wielrijders op 22 Juli 1943; van het 3e reg. veldartillerie op 23 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri- iestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgan- s", voor wie een „Bescheinigung" {verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, eten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen be- tigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Beschei- ■8 ung" zoo spoedig mogelijk weder aan de werkgever resp. de instantje, die de-- - angen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon aris) gedurende de verzuimde tijd uit te betalen. De Ned. Spoorwegen "verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen soncn vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, eten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij de stationschef, van het lion van vertrek. LEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend rdt aangeraden daagsche en Zondags che kleercn, wollen dekens, ondergoed, ra schoeisel, alsmede kookgerei »en lepel mede te brengen. De gezamenlijke age mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor de rbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette ge iden buiten Nederland bevinden. YVie geen gevolg geeft aan de oproeping van de Wehrmachtbefehlshaber in |i Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevan- Lschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de STRENGSTE maatregelen. Dit dt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT let s.s. ersatzkommando Niederlande lt mede. Jederlanders van arisch bloed, in de ftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), lichamelijk zóówel als geestelijk 1 'd ontwikkeld zijn en zich geheel kun- c i geven aan de eischen, die de oplei- g hun stelt, kunnen zich bij de ge il imde adressen vervoegen, teneinde teurd te worden. Bij de ondertoekin- worden ook alle gevraagde inlich- t gon verstrekt met betrekking tot de zorging der familieleden, duur der ciding, extra levensmiddelen voor de s oilieleden, enz. 'e aandacht wordt er op gevestigd voor vrijwilligers, die om bepaalde enen in Nederland moeten blijven, de gelijkheid bestaat, hun dienst te doen de landwacht Nederland of bij het j chtbataljon in Amersfoort. Tijdens ze keuringen kunnen zich ook diege- gi melden, die tot de germaansche s.s. Nederland willen toetreden. 'ersonen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de arbeids inzet vrijgesteld. 17 Juli 9-14 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 18 Juli 9-12 uur Bre da, Rest. Modern, Markt; 15-18 uur Den Eosch, Hotel Noord Brabant, Markt 45; 19 Juli 9-12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 15-18 uur Arnhem, Café Royal; 20 Juli 9-12 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 15-18 uur Zwolle Hotel Gijtenbeek; 21 Juli 912 uur. Assen, Concerthuis a.d. Vaart; 15-18 uur Groningen, Concerthuis Poelestraat; 22 Juli 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 23 Juli, 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4; 24 Juli 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 25 Juli 9-14 uur Amersfoort, pol. Durch- gsngslager; Leusderwëg; 26 Juli 9-14 uur Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. WEGENS SABOTAGE TER DOOD GEBRACHT. Het Bureau van de Bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: Wederom moesten drie Nederlanders, die zich aan sabotage schuldig maakten, en leven en goed voor eigen landgenoo- ten en van de bezettende mogendheid in gevaar brachten, door een krijgsgerecht ter dood veroordeeld worden, n.l.: 1. Evert Ruivenkamp, geboren 3 September 1915 te Philadelphia; 2. Dominicus Hendrik Middendorp geboren 19 November 1919 te Kampen; 3. Gerard van der Laan, geboren 15 Januari 1913 te Den Haag. De vonnissen zijn door fusilleeiing vol trokken. - De strijdgeest der verdedigers staat op hoog peil; de houding der bevolking is boven iedere lof verheven. De aanvallers leggen het er schijnbaar op aan, de Siciliaansche kust langs de straat'van Messina in handen te krijgen om eventueel de buitsch-Italiaansche troepen op het eiland van de vaste wal af te snijden. Mogelijk concentreeren zij een deel hunner krachten op Syracuse, exen belangrijk strategisch punt. De vij- ahden maken op groote schaal van vlieg tuigen gebruik, zooals zij dat ook bij de verovering van Tunis hebben gedaan. De strijdkrachten van de Spil doen de vij andelijke scheepvaart in de Straat van Sicilië onderwijl zooveel mogelijk af breuk; door deze Straat toch moeten de gelande troepen van het noodige worden voorzien. Parachutisten hebben op Sicilië geen belangrijke rol gespeeld, zij werden dooi de geallieerden van Vrijdagavond II uur tot Zaterdagmorgen drie uur boven alle deelen van het eiland neergelaten» Dit had blijkbaar ten doel, de strijdkrachten van de As te binden en verwarring te stichten; de As moest in de waan wor den gebracht, dat de geallieerden niet op fen bepaald punt willen landen. Men kwam echter al spoedig achter de waar heid. Overal werden de parachutisten omsingeld en buiten gevecht gesteld! De Italiaansche bladen noemen de slag op Sicilië een der grootste opera ties van alle tijden. De aanval geschied de op verscheidene punten tegelijk met sterke lucht-, land- en zeestrijdkrachten. Te Dieppe werd maar een enkele poging ondernomen. Daarbij is deze overval op Sicilië niet te vergelijken. De As, zoo wordt herhaald, werd door dit massaal optreden echter in het geheel niet ver rast. Men was er op voorbereid; er is geen tijd verloren gegaan; snel ea^ doel treffend is er op gereageerd. In de omgeving van het eiland werden verscheidene geallieerde schepën tot zin- deen gebracht. Aan de oostkust werd zelfs een kruiser van 10,000- ton door eén Ita liaansche duikboot naar de Zeebodem ge zonden Bijzonderheden van het eiland Sicilië. Het eiland Sicilië is ruim 25,000 km2 groot en telt plm. 4 milloen inwoners. Het is dus kleiner dan Nederland (p4,000 km2), maar is niettemin vrij dicht be volkt, hoewel het minder dan de helft van het inwonersaantal van ons land heeft. Het binnenland is een bergland, dat zich vnl. langs dé 322 km. lange Noordkust verheft. De daar gelegen bergketen daalt steil af naar de Thyr- rheensphe Zee, terwijl het landschap naar het Zuiden geleidelijk overgaat in een heuvelland, dat door tal van rivier dalen wordt doorsneden. De Zuidkust «is 285 km lang, O-kust 215 km. Tusschen Messina en Catania verheft zich hier de 3274 m hooge vulkaan Etna. In de drie zomermaanden is het klimaat warm en droog. De 3,3 km. breede straat van Messina scheidt het eiland van het vasteland van Italië. STUURMANSLOOPBAAN (III S). Deze loopbaan wordt aangevuld uit onderofficieren van de bootsmans-sei- nersloopbaan, die voor de stuurmans- dienst geschikt zijn. Vrijwilligers wor den niet aangesteld Welke taak hebben de soldaten van deze loopbaan? Assistentie bij de navigatie op slag schepen, pantserschepen, kruisers en torpedobootjagers. Tot de taak van de stuurman behoo- ren: Berekening van de koers en yan de positie van het schip, het opleékenen van de scheepskoers enz. op de zeekaar ten, beheer van het stuurmansgereed schap (zeekaarten met toebehooren, op tische instrumenten), bijhouden van het .scheepsjournaal. Welke eischen worden aaq de onder officieren gesteld.? Goede aanleg voor het zich toeeigenen van de noodige zeemanskenms en mate- matische kennis, volle gezichtsscherpte aan beide oogen en goed kleuronder- scheidingsvermogen. Welke dienstgraden kent deze loop baan? Steuermannsmaat, Obersteuermans- maat, Steuermann, Stabssteuermann, Obersteuermann, Stabsobersteuermann. Tot deze loopbaan behooren verder de Bootsstuurmansgroep (III T) torpedo booten, IlI-U-onderzeebooten, III-M- mijnbooten) en metingsstuurmansloop- baan (III V). DE SOVJETS LEDEN ZWARE VERLIEZEN. In de slag tusschen Bjelgorod en Orel gelukte het onze troepen een vrij groote vijandelijke strijdmacht in te sluiten en te vernietigen', aldus het DNB van 12 Ju li. Daarbij werden verscheidene duizen den gevangenen 'binnengebracht, 129 pantsers stukgeschoten en talrijke ka nonnen en andere wapens buitgemaakt. In totaal werden gisteren 220 pantsers en 70 vliegtuigen vernietigd. Ontlas- tingsaanvallen, die de Sovjets ten Oos ten en ten Noorden van Orel onderna men, werden afgeslagen Sedert de 5de Juli verloor de vijand 28,000 krijgsge vangenen, 1040 pantsers en 1400 kanon nen Nog nimmer leden de Sovjets in deze oorlog zoo groote verliezen. De Duitsche troepen hebben het initiatief thans vast in handen. OP EEN ROMMELIGE ZOLDER viel een brandbom. Er bleef van het huis niet veel over. EEN OPGERUIMDE ZOLDER vermindert het brandgevaar. DE ZON. Wo 14 Juli op 6.35; onder 22,55 DE MAAN. Wo. 14 Juli op 19,34, onder 3,36 Volle Maan: 17 Juli 15,21. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 14 Juli 7,04 en 19,34 Do. 15 Juli 8,04 en 20,34 Vr. 16 Juli 9,03 en 21,26 Springtij 19 Juli. „DE GOEDE VELDHEER MAAKT DE GOEDE. SOLDAAT". Een oud spreekwoord, maar vol betee- kënis in deze dagen. Voor de jonge Ne derlander, die er een eer in stelt een goed soldaat te zijn, bestaat de mogelijkheid daartoe te worden gevormd in het keur korps van de beste legers, die er maar zijn. Tezamen met de Noorsche, Deensche en Vlaamsche vrijwilligers wil hij ge vormd worden tot een goed soldaat ^an de Feuhrer, de beste veldheer van deze oorlog. En als goed soldaat wil hij het zijne bijdragen om Europa te verlossen, voorgoed te bevrijden van de bolsjewis tische horden uit het oosten. Hij meldt zich daarom bij de YVaffcri- SS of bij het vrijwilligerslegioen. Blijft gij dan niet achter/jonge Neder landers, maar volgt dit voorbeeld. 'N GREEP UIT 'T RADIOPROGRAMMA Woensdag: 13,00 De rij- en men- school te Hoofddorp, 13,45 De Jeugd de tuin in; 15,00 Bijbellezing; 18,45 Neerl. stem v.h. oostfront. Donderdag: 10,15 Gesprek tusschen moeder en dochter; 13,00 Zelf tuinieren: banden aan vruchtboomen; 18,45 Praatje •van Max Blokzijl. Vrijdag: 13,00 Voor boer en tuinder; 15,00 Bijbellezing; 15,30 Wandeling door wonderland; 18,00 Over sociale nooden 18,45 Zuivelonderzoek. Nieuwsberichten: 7, 8, 12,45, 16,45, 18, 19, 22. Zondags: 9, 12, 19, 22. BENOEMING WND. COMM.-GENE- RAAL VOOR BIJZONDERE GEVALLEN. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft Dienstleiter pg. Willi Ritterbusch met in gang van 9 Juli 1943 belast met het waar nemen van de werkzaamheden van com missaris-generaal voor bijzondere geval len, daarbij inbegrepen die taken, die bij bijzondere besluiten opgedragen werden aan de commissaris-generaal voor bij zondere gevallen. JEUGDSTORM-SPORT. Een veertigtal jongens en meisjes van de Nationale Jeugdstorm heeft Zondag middag op het sportterrein alhier laten zien, hoe ver kij het op het gebied van de athletie(c hebben gebracht. Onder de belangstellenden bevonden zich o. m. Burgemeester de Vries, Stamheer Feen- stra (Gewestleider van de Jeugdstorm) en groepsleider Jac. Buijs. Er werd door de jongelui op sportieve wijze gekampt Het programma kon vlot worden afge werkt. Na afloop hield stamheer -JTeen- stra een toespraak, waarin hij meedeelde dat aan vijf Texelsche Jeugdstormers 't sportdi aaginsigne zal worden uitgereikt Zij hadden aan alle daarvoor gestelde eischen voldaan. Het waren Geertje Buijs, Li esje Wuijs, Joop Schot, Kees en Nico Köetsier. Aan degenen, die nog niet ten volle aan de eischen konden vol doen, zal tot Nov. a s. gelegeheid worden gegeven het begeerde insigne te verwer ven. De jongelui stonden alle onder lei ding van de heer A. W. Goedhart, Jeugdstormleider. Ook niet-leden van de Jeugdstorm kunnen zich bij hem opge ven voor de training, welke iedere Zon dagmorgen op het sportterrein plaats heeft. Ook zij kunnen voor dat insigne in aanmerking komen. In het Groepshuis hebben de jongens en meisjes samen een maaltijd gebruikt. Daarna werd een marsch door het dorp gemaakt. Tenslotte gingen de gasten met de paardentram naar de haven. Het was een dag, die een duidelijk beeld gaf van hetgeen er in de Jeugd storm leeft en streeft en in aangename herinnering zal voortleven. DIENSTTIJD EERSTE VRIJWILLI GERS LANDWACHT GAA^T EINDE. Zij zijn thans afgericht cn hebben drie maanden soldatenleven achter zich. Wilt gij hun plaats niet innemen?, Wilt gij nog altijd afzijdig blijven staan? Toont, dat ook gij bereid zijt voor uw volk aan te treden, opdat dit een goede toekomst tegemoet ga. Laat ook u zich gedurende drie maanden africhten en treedt toe tot de Landwacht Nederland. Inlichtin gen over verzorging der familie leden, vrijstelling van arbeidsinzet, in Duitschland, extra-levensmidde lentoewijzing voor de familie, tfi- servecring van uw betrekking ge durende uw diensttijd, worden tij dens de keuringen verstrekt. De data's der keuringen worden in alle bladen bekend gemaakt. Verkenningstroep bij het Koebanbrug- gehoofd. Midden in het rietland ontdekt een verkenningstroep een legerplaats, waar zich bolsjewisten hebben opgehou den. (PK'Maier, PBZ, Sch.) VERBOD 'c tol in dienst hebben van' perso nen, geboren in 1924. Werkgevers mogen mannelijke werk nemers met inbegrip van leerlingen, vo lontairs met of zonder toelage en thuis werkers, die in 1924 geboren zijn, niet in dienst hebben, tenzij deze in het bezit van een bewijs van een gewestelijk ar beidsbureau zijn, waaruit blijkt, -dat de hoiijder voor de arbeidsinzet behoorlijk geregistreerd en met toestemming van het gewestelijk arbeidsbureau in dienst is. - Bedoelde personen mogen bij werk gevers geen werk aannemen of verder verrichten. De bepalingen van deze beschikking zijn tevens van toepassing op personen, die werkzaam zijn als ambtenaar in een publiekrechterlijke dienstverhouding. De werkgevers zijn verplicht, onver wijld na te gaan, of zij in bovengenoemd jaar geboren personen in dienst hebben. De werkgevers zijn verplicht, deze per sonen onmiddellijk bij het bevoegde ge westelijke arbeidsbureau aan te melden. Wie in strijd met deze beschikking han delt of haar tracht te, ontduiken, of op zettelijk of door schuld onjuiste gegevens verstrekt, wordt gestraft. Uitlokkers, me dedaders en medeplichtigen worden op gelijke wijze gestraft als de dader. TARIEFLOONEN Akkerbouw werkzaamheden. De Burgemeester van Texel. maakt op verzoek van den;Algemeen Gemach tigde voor den Arbeid bekend, dat door dezen Gemachtigde tariefloonen zijn vastgesteld voor het oogsten van bé- paalde akkerbouwproducten voor het jaar 1943. Deze tariefloonen bedragen voor deze gemeente: gvoor vlastrekken f 75 tot f80 per h.a.; voor vlasbinden f 12 j^er h.a.; voor vlashokken f 6,per h.a voor vlaêschelven f6 tot f9 per h.a.; voor vlasrepelen f 1,60 tot f 2, per 100 kg voor het zichten van koolzaad, blauw- maanzaad en mosterdzaad f 30 tot f 35 per h a.; vóór zichten, binden en ophokken van tarwe, haver en gerst f 36 tot f 45 per h.a. voor ophokken achter zelfbinder van tarwe, haver en gerst f4 tot f6 per h a., mits het aantal losse schooven niet meer dan 100 per h.a. bedraagt; voor zichten van erwten ën spinazie f 19 tot f 25 per h.a.; voor kantzichten geldt een toeslag van maximaal 10 ptt. Voorts blijven alle bestaande gewoon ten en gebruiken voor zoover zij niet bij deze of andere regelingen zijn afge schaft bestaan. Texel, 13 Juli 1943. - De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1