De Zeevaart als levensberoep fan de Fronten in Oost en West. Texelsche Berichten WERELDNIEUWS I(ie JAARGANG. No. 5772. ZATERDAG 17 JULI 1943. EXELSCHE COURANT UITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. DE VONK IN HET KRUIT. In de streek van Orel-Koersk-Bjelgo- »d, waar het zuidelijk deel van de ïddensector van het Oostfront een >cht naai het westen vertoont, is eens- :aps de vonk in het kruit gesprongen, en dreunende ontlading was het gevolg, ange tijd was men daar aan beide zij- en bezig geweest, ontzaglijke strijd- achten en materiaal-massa's op te oopen. De Sovjets hadden deze „zak" an hun linie gevuld met een verdedi- nssysteem, dat benoorden Bjelgorod lometers diep was. Het voorveld be- ond hier uit mijnenvelden en tank- achten. Dan volgden vestinggordels, e uit dicht opeen liggende loopgraven, Linkers en forten waren samengesteld ermoedelijk was dit alles bedoeld als e stevige basis voor een nieuw bolsje- istisch offensief, dat de zoo heet be- eerde doorstoot naar het zuiden zou ïoeten brengen. Duitsche voorhoede-bedrijvigheid, als ftasting van het front ondernomen, racht plotseling onrust in dit wespen est. De Sovjets, vermoedelijk bevreesd, at men hun in de kaart had gekeken, iingen vervolgens tot de aanval over, m van het verrassingsmoment nog zoo- eel mogelijk gebruik te maken. De Duitschers wisten echter de stoot liet alleen op te vangen, maar slaagden tevens in, het initiatief over te ne- ïen en zoowel bij Orel als bij Bjelgorod e Sovjet-linies te doorbreken. Onge- oon zware verliezen aan materiaal loet het roode leger hier reeds hebben eleden. De Duitsche berichten reppen an 1640 pantserwagens, 1400 kanohnen n ver over de 1200 vliegtuigen. De mo- elijkheid is niet uitgesloten, hoewel de trijd zijn hoogtepunt nog niet heeft be- eikt, dat de zooeven genoemde door raken in noord en zuid leiden zullen tot en nieuwe Duitsche tankbeweging en „Umkesselung", welke heel dit waar versterkte brok der Sovjet-linies al omvatten. Het is in verband met deze vooruit- ichten, welke voor de Sovjet-Unie niet ooskleurig zijn, dat de Anglo-Ameri- aansche invasie-poging in het zuiden lotseling los is gekomen. SICILIË IN HET BRANDPUNT. Er bestaat reden om aan te nemen, at de aanval der Sovjet-Russen, welke ot de doorstoot naar het zuiden moesten eiden, gelijktijdig met de AnglojAmeri- aansche aanvallen op Sicilië had moe- en inzetten. Aan dit gelijktijdig optre- ien heeft echter het een en ander ont doken. Aan het oostfront viel voor het luitsche opperbevel de toestand reeds te •verzien, toen de landingspogingen in "uid-Europa loskwamen. Deze werden ngeleid door het aanvoeren van lucht- andingstroepen en parachutisten, wier aak het was de verbindingen op het liland te storen en een algemeene on- ust te verwekken. Die taak is met naar erwachting ten uitvoer gelegd. De spil ad een geheel systeem van kleine waak- ifdeelingep over het geheele gebied uit- [ebreid, en de onderlinge berichten- lienst deed het zijne, om de verdediging eenparig te houden en verwarring te 'oorkomen. De bevolking schijnt boven- lien krachtig te hebben meegeholpen, oowel bij het opsporen van uit de lucht faalde vijanden, als bij het in stand louden der verbindingen. ^In de zeer vroege morgenuren van Taterdag volgden toen de Anglo-Ameri- caansche voorbereidingen voor het aan and zetten, door middel van speciale >ooten, van aanzienlijke troepenafdee- mgen. De artillerie maakte een kust- trook van een honderd km. door zware leschieting vrij en in deze zone drongen ie eerste geallieerde strijdkrachten voor- iit. Deze hebbèn vnl. voet aan wal we en te krijgen in de zuidoosthoek van iet eiland, nadat zij aanvankelijk in het duiden en westen op zeven plaatsen iruggenhoofden hadden kunnen vormen. )ok op de volgende dagen bleven de ge- illieerde transporten aanhouden, doch le luchtaanvallen der spil richtten daar- mder toenemende verwoestingen aan. De Anglo-Amerikanen zijn er in ge laagd, zich van eenige steden meester maken, o.a. van de stad Syracuse a. d. >ostkust. Hierdoor kan het hun lichter 'allen, de door hen bezette ondiepe kust zones verder uit te breiden. Hun ge- leele onderneming verkeert echter nog een critiek stadium. Van weerszijden wordt er overigens met verbittering ge treden. (Zie laatste nieuws op binnenpa- lina). Sicilië, dat een strategische positie ten >pzichte van het Middellandsche Zeever- teer inneemt het vormt als het ware le grenszone van het westelijk en oos telijk bekken is bovendien van groote ^eteekenis voor de defensie van het vas teland zelf. Het eiland is, ruw geschat, zoo groot als België; het biedt derhalve voldoende ruimte voor 'n krachtmeting, Waarbij aan weerskanten veel menschen en materiaal in het geding kunnen wor den gebracht. HET POLITIEKE BERAAD. Zoowel in de kringen der emigranten- eomité's als van de. „groote vier" heeft "ten zich druk met onderlinge consulten beziggehouden. Giraud, die op uitnoodi- ging van Washington .Algiers had verla ten. om met de Ainerikaansche kopstuk ken besprekingen te voeren, deed een teleurstellende ondervinding op. Sum ner Welles bleek met vacantie te zijn gegaan en Stimson, de Amerikaansche minister van oorlog, was plotseling naar Londen overgestoken! Enfin, Roosevelt was er in elk geval om hem te verwel komen, maar in diens speech lag weel een nieuwe bitterheid. De.USA zullen 't Fransche comité der „nationale bevrij ding" niet als regeering kunnen erken nen, omdat het volgens de president der V.S. nog niet eens vijf procent der Fran- schen zou vertegenwoordigen! Terwijl aan de Potomac de stemming derhalve eenigszins stroef was, was het aan de Theems weinig beter. Verschil lende emigrantencommissies hebben er tegen geprotesteerd, dat in de V.S. een „geallieerde" conferentie zal plaats vin den, waarop alleen de „groote vier" de koppen bij elkaar zullen^ steken. De kleintjes mogen afwachten, wat er zon der hen zal worden beslist. Leuk vinden zij dat allerminst; zij hadden echter van tevoren wel kunnen narekenen, dat het voor hen een kwestie van „spek en boo- nen" in Engeland moest worden. Nu ze deze op hun bord krijgen, zijn zij er niet van gediend. Met de Poolsche emigranten zitten de zaken eveneens- in het riet. Sikorski's op volger het is moeilijk iemand te vin den, die over het gebeurde van Katyn weet heen te stappen zal met Stalin goed' vriend moeten zijn en tegelijk de eenheid onder de Poolsche emigranten voor oogen dienen te houden. Er dreigt, aan de eene kant, een Poolsche „tegenre- geering" in Moskou te wordeft opgericht, aan de andere kant 'n scheuring onder de Poolsche uitgewekenen te ontstaan. Intusschen voeren Churchill, Eden, Grigg en Stimson (de beide laatstge noemden zijn de ministers van oorlog van Engeland en de V.S.) in Londen be sprekingen en heeft Stalin in Moskou de heeren Litwinoff, ambassadeur te Washington, en Maisky, idem te Londen, om zich heen verzafneld. Blijkbaar heeft het „tweede front", dat nog in statu- nascendi verkeert, al een massa proble men meegebracht. ZES JAAR OORLOG IN CHINA. Het is intuschen zes jaar geleden, dat nabij de Marco Polobrug van Peking die botsing tusschen Chineesche en Japan- sche troepen plaats had, welke aanlei ding zou geven lot een Japansche „straf expeditie" tegen het Hemelsche Rijk, d. w.z. tot een zeer langdurige en wijdver takte oorlog. Tsjang-kai-Sjek, die in die ze'sjaren-periode reeds enkele malen zijn regeeringszetel heeft moeten .verleggen, die een nieuwe Chineesche regeering te gen hem in het krijt zag komen, en prak tisch al zijn verbindingen met het bui tenland te niet zag doen, heeft zich staande weten te houden, doch zijn positie is weinig benijdenswaardig meer. Alleen in het laatste oorlogsjaar verloor hij bijna 500,000 man en 250,000 man aan overloopers en gevangenen. Tevens boette zijn leger 1100 stukken geschut, 4150 machinegeweren, 270 vliegtuigen en 16,000 ton riviervaartui gen in. Tsjoengking- China heeft weliswaar bondgencoten in Moskou, Londen en Washington, maar zijn noodlot is dat van de vier groote deelnemers onder de com binatie der z.g. vereenigde naties er twee de rol hebben om te vechten en twee om toe te zien, en dat het juist bij de vech ters in plaats van bij de toekijkt is ingedeeld. IN DE STILLE ZUIDZEE. In* de Stille Zuidzee is het allerminst zoo rustig als deze naam zou doen ver moeden. De Amerikanen zijn klaarblij kelijk nog altijd bezig met de moeizame taak, de voorposten-eilandjes en bases der Japanners aan te vallen, in de hoop, dat zij uiteindelijk de ruimte zullen krij gen om Japan in zijn centrale posities te bekampen. In de Salomons-archipel wordt vnl. ge vochten op en om de eilanden Rendova, Vanguna, Kulambanggara en Nieuw- Georgie, alwaar de Amerikanen troepen aan land hebben gebracht, die zicfi nu met man en macht tegen de aanwezige Japanners te verweren hebben. Deze worsteling vordert, bij de Voortdurend nieuwe aanvoeren, en juist op de trans portschepen richt Japan zijn felle aan vallen. Daar volgens de Japansche op gaven de verliezen der Yankees hierbij Zeer groot waren, hebben de Ameri kanen thans een andere tactiek toege past. Zij varen niet langer met groote transportschepen, maar verdeelen nu de landingstroepen en hun materiaal over kleine en talrijke landingsbooten, die een minder makkelijk doelwit bieden en beweeglijker zijn.' Ook op het noord-oostelijk deel van Nieuw-Guinea wordt gestreden. Aan de Amerikaansche troepen die in de loop der vorige maand bij de Nassaubaai wa ren geland, moeten daar ernstige slagen zijn toegebracht. Halt-overwonnen is wie vreesachtig en weitelend strijdt. (Calvijn). SS- OBERGRUPPENFUEHRER UND GENERAL DER POLIZEI RAVTER heett zich van de paraatheid der Nederland sche Landwacht overtuigd. SS- Ober- gruppentuehrer Rauter slaat met de oMeieren een oefening gade, welke de Nederlandsche Landwacht Maandag hield. (C.N.F.-Meijer Pax c.) SEINERSLOOPBAAN (IV Sig). De loopbaan wordt aangevuld uit vrij willigers. Welke taak hebben de soldaten van deze loopbaan? Seindienst met vlaggen, armseinen en lichtseinen aan boord en bij marineseinposten aan land, berich tendienst met telefoon ën seinlampen. Welke eischen worden aan de candi- daten gesteld9 Volledige gezichtsscherpte aan beide oogen, volledige kleuronder- scheidingsvermogen, geen last van dui zeligheid, goed gehoor, vermogen tot snel opmerken, leesbaar en zoo vlot mo gelijk handschrift, goede kennis van de spelling. Welke dienstgraden kenf deze loop baan? Majoor, Signalgefreiter, -oberge- freiter, -hautpgefreiter, Signalmaat, Obersignalmaat, Signalmeister, Stabs- signalmeister, Obersignalmeister, Stabs- obersignalmeister. RADIOTELEGRAFISTEN- LOOPBAAN (IV FK). Deze loopbaan wordt aangevuld uit vrijwilligers. Welkë taak hebben de soldaten van deze loopbaan? Radiotelegrafistendienst aan boord en bij de marinestations aan land. Bediening en onderhoud van de radio-installaties, de radiopeil- en onder- watertelegrafie-installaties. Welke eischen worden de candidaten gesteld? Goed gehoor, sterke zenuwen, technisch begrip, snel opmerken en zoo vlot mogelijk handschrift zonder fouten Voor een deel van de4 soldaten dezer loopbaan is technische opleiding als electrotechnicus, instrumentmaker, werk tuigkundige, bankwerker of een derge lijk beroep vereischt. Welke dienstgraden kent deze loop baan? Matroos, Funkgefreiter, -oberge- freiter, -hauptgcfreiter, Funkmaat, Oberfunkmaat, Funkmeister, Stabsfunk- meister, Oberfunkmeister, Stabsober- funkmeister. DE ZON. Za. 17 Juli op 6,39; onder 22,52 DE MAAN. Za. 17 Juli op 22,48; onder 6,31 Volle Maan: 17 Juli 15,21. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 17 Juli 9,54 en 22,18 Zo. 18 Juli 10,45 en 23,06 Ma. 19 Juli 11,30 en 23,55 Di. 20 Juli 12,19 en Springtij 19 Juli. HANDELSREGISTER. De broodbakkerij van J. Blom Jz., Ou- deschild 208, is overgegaan aan de heer J. Th. Witte. JEUGDSTORM-SPORT. De heer A. W Goedhart vestigt er de aandacht op, dat Jeugdstormers en alle anderen, die daaraan willen meedoen, tot athletiektrainen op het Sporterrein gele genheid wordt gegeven iedere Maandag avond (niet Zondagsmorgens, zooals in vorig nr. verkeerdelijk vermeld). SCHAPENFOKDAG 1943. Onze jaarlijksche schapenfokdag, zoo schrijft men ons, is thans definitief vast gesteld op Maandag 6 September 1943. Het vraagprogramma omval dezelfde rubrieken als vorige jaren. Het ligt in de bedoeling, wanneer in bepaalde afdeelin- gen de deelneming zeer groot is, de ru brieken te splitsen, zoodat het mogelijk zal zijn op alle goede inzendingen de aandacht te vestigen. Aan de beste ram- lammeren zullen premiën worden toege kend. Verder zijn door de gemeente Texel twee extra prijzen uitgeloofd, 1 voor de beste ram en 1 voor de beste groep ooien. Aangezien de beker van T. E.S O. definitief is toegewezen aan de heer J. Kikkert Nz., te De Westen, zal de beste op Texel gefokte eenjarige ram eervol worden vermeld. Teneinde de catalogus goed te kun nen verzorgen, zal de aangifte reeds vóór 8 Aug. moeten plaats hebben. Het verdient aanbeveling, dat de fokkers hun in te zenden dieren nu reeds uitzoeken en er goede weiden voor reserveeren. Om het welslagen der tentoonstelling te verzekeren, is het ook gewenscht, dat alle fokkers hun belangstellende kennis sen ook die van de overkant nu reeds opwekken om deze unieke gebeur tenis bij te wonen. Vraagt bijtijds ver blijfsvergunning aan! EEN VERKLARING VAN DE JEUGDSTORM. Steeds veelvuldiger worden de klachten over het aanstootgevende optreden van jongelui, die in hun vacantie of tijdens weekeinden naai l^^en trekken. Het gedrag van \^^trekkers en kampeerders is in strijd met de eer en waardig heid van de Nederlandsche jeugd: De Jeugdstorm doet thans een be roep op alle jongeren, iets meer te beseffen, van de ernst der tijden en zoowel door kleeding als gedrag de gevoelens van andere volksge- nooten niet te kwetsen Aan de kaderleden van de Jeugd storm is opgedragen, zoo noodig te gen uitwassen op dit gebied ten strengste op te treden. Amerikaansche strijdkrachten in Britsch-Indië. Generaal Auchinleck deelde mee, dat in Britsch-Indië zooveel Amerikaansche strijdkrachten zijn aangekomen, dat de verdediging van dit deel van het Brit- sche imperium practisch in Amerikaan sche handen ligt. De generaal beweerde zelfs, dat men zich er op voorbereidde, de oorlog naar Japansch gebied over te planten Terugslaan zonder genade. Uit de wil van de vijand, het Duitsche volk zonder genade te vernietigen, zoo wordt in Berlijnsche politieke kringen verklaard, volgt de moreele en histori sche rechtvaardiging om die vijand op zekere dag zonder genade en erbarmen terug te slaan. Die dag der vergelding laat Duitschland zich niet door Engel- sche persstemmen voorschrijven. Komt die dag, dan zal de strijd niet door hu maniteit, doch uitsluitend door de macht der wapenen beslist worden De luchtoorlog. De haven en dokinstallaties van Grimsby (O.-Engeland) en doelen in 't gebied van Londen werden Dinsdag nacht met bommen bestookt. Van deze operaties is maar één Duitself" vliegtuig niet teruggekeerd. In dezelfde nacht brachten Britsche vliegers een bezoek aan Aken, waar talrijke kuituurmonumenten, openbare gebouwen en woonhuizen werden ver7 nietigd. De bevolking leed verliezen. Van de zwaar getroffen steden op 't Italiaansche vasteland, welke de laatste dagen aan luchtaanvallen bloot stonden, moet vooral Milaan worden genoemd. 101 personen werden gedood, 203 ge wond. Vooral in het centrum der stad werden zware verliezen geleden. KEURINGEN VOOR DE VVAFFEN-SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT Het ss Ersatzkommando Niederlande ceelt mede. Nederlanders van arisch bloed, in de leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kun- ngn geven aan de eischen, die de oplei ding hun stelt, kunnen zich bij de ge noemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde inlich tingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familieleden, enz. De- aandacht wordt er op gevestigd dat, voor vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diege- ren melden, die tot de germaansche ss. K Nederland willen toetreden Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingspli^htig zijn voor de arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de arbeids inzet vrijgesteld. 17 Juli 9-14 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 18 Juli 9-12 uur Bre da, Rest. Modern, Markt, 15-18 uur Den Eosch, Hotel Noord Brabant, Markt 45; 19 Jüli 9-12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 15-18 uur Arnhem, Café Royal; 20 Juli 9-12 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18, 15-18 uur Zwolle Hotel Gijtenbeek; 21 Juli* 912 uur. Assen, Concerthuis a.d. Vaart; 15-18 Klaag over de w ere ld. Want zij is nog niet goed, Maar zorg bij uw klagen Dat ge iets voor haar doet. (Laurillard). VAN HET GROOTSTE BELANG. „Als het vaderland op hel spel staat, zijn er voor niemand rechten, slechts plichten", aldus de bekende Duitsche schrijver Ernst von Wildenbruch. Dat geldt ook voor u, jonge Nederlan ders, want ook uw vaderland staat op het spel. Het is voor uw vaderland van het grootste belang, dat de strijdbare man nen zich inzetten, tezamen met de vrij willigers uit de Germaansche broeder volken, om het bolsjewistische beest- mensch buiten Europa's poorten te hou- deft. Doet daarom uw plicht en meldt u bij de Landwacht Nederland. Wat in de V.S. mogelijk is. De groote vrijmetselaarsloge te Washington benoemt Amerikaansche vliegers, die Italië bombardeeren, tot eereleden en geeft premies aan hen, die kerken troffen. De duikbootoorlog leeft op. De zomervacantie van de Duitsche duikbooten spoedt ten einde. Berlijn 'voorspelt, dat binnenkort de geallieer de verliezen weer sterk zullen toenemen. Reeds werden de eerste twee weken van Juli 29 schepen (170,000 brt.) tot zinken gebracht. FRANKRIJK. Bij St.-Raphael ging in eenige da ge 5000 ha. bosch in vlammen op. NOORWEGEN In Noorwegen worden bij wijze van proef vischnetten gemaakt van katoen en cel wol. i ENGELAND Te Gibraltar zijn in een week twee olietanks in vlammen opgegaan; vlam men tot 150 m. hoog ARGENTINIË. Generaal Ramirez sprak met klem het gerucht, als zou Argentinië, met de As willen breken, tegen. JAPAN. 10,000 Japansche studenten, die hun studie voltooiden, meldden zich voor de marineluchtvaart aan. SYR1E In N.-Syrië deden zich bloedige botsingen voor tusschen Syrische stam men en troepen van De Gaulle. DUITSCHLAND De eilandjes Föhr en Westerland werden onlangs door een vetgordel om geven (van een vergaan tankschip?). Op Föhr spoelde bovendien Engelsch bier aan. VEREENIGDE STATEN. In de V.S. zijn al 11000 vreemde zeelui van Engelsche schepen gedrost, omdat zij het varen te gevaarlijk vin den en èmdat zij minder verdienen dan Engelsche zeelui. DE TAAK DER JEUGD. We bevinden ons op eeen keerpunt der tijden. Het gaat er nu om, wederom aan sluiting te vinden op die periode in het leven der Germaansche volkeren, waarin onze voorouders, door innige banden van bloed en levensbeschouwing gebonden, de .grondslag voor de cultuur van het avondland hebben gelegd. Aan de jon gere generaties van heden en vooral aan de landjeugd, de taak, op die grondslag weer een nieuwe Germaansche samenle ving te bouwen. (Erns t, Referent fijer Agrarpolitik). uur Gi«pningen, Concerthuis Poelestraat; 22 Juli 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstra^t; 23 Juli, 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4; 24 Juli 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 25 Juli 9-14 uur Amersfoort, pol. Durch- gangslager; Leusderweg; 26 Juli 9-14 uur Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Bij onze vrijwilligers. Zijn goed hu meur heeft hij niet verloren. Een arm vol druiven. Die zullen hem best sma ken (S.S. PK Altstadt Arch. T.C.)

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1