»gptssa De Moord op Willem de Zwiiger "S rVjssss Motordienst Texel - Alkmaar irooiers huishoudster bollenrooiers Plaatsman 5 Bruin Beschaafd en goed tehuis 't Erfenishuwelijk ff, en, 'n AKKERTJE Gemengd Nieuws e* Doorloopen? ,0 Versche FAMA.« Wuys vaart iedere Maandag naar Alkmaar Iedere Woensdag van Alkmaar. J.ZUIDEWIND Dz., Warmoesstr. 73 DE MAGNEET Deurwaarder PRINS laden Maandag voor de bollenstreek RECEPTEN. Sla van komkommer en tomaat. V* kg. tomaten, '/s komkommer, drie lepels azijn, zout, bieslook, dille of peterselie. De komkommer schillen, de tomaten wasschen of schillen en beide in plakjes snijden. Voorzichtig vermengen met zout, azijn en fijngehakte kruiden. Gort met tomaten en uien. 200 gr. gort, 1 L. water, IV2 kg. tomaten, 4 uien, zout, boter of vet. De gort wasschen, een nacht in het water weeken en erin gaar koken of V4 uur koken en dan plm. 4 uur in de hooikist zetten of in kranten pakken. De in stukken gesneden tómaat en fijnge sneden uien gaar koken of in boter of vet gaar smoren en door de gort roeren. Het gerecht nog even door en door warm laten' worden en met zout op smaak af maken. OM DE VEERTIEN DAGEN. Om bezuinigingsredenen mag men in Zevenbergen slechts een maal in de veertien dagen de straat schrobben (Courantenbericht). Open brief... Juffrouw Schoon uit Zevenbergen, Ik betreui oprecht het feit, Dat u deze last moet dragen En maar eens per veertien dagen Toonen mag uw zind'lijkheid. Doch bij mij is het net eender, ('k Hoop, dat u zich niet geneert). Maar ik heb op Ma's verlangen. Om bezuinigingsbelangen, Reeds m'n hempie omgekeerd. HU1B DE RIJMELAAR. IN DE MOESTUIN. De oogst van snij- en slaboonen. In Juli neemt de oogst van snijr en slaboo nen een aanvang. Deze oogst duurt voort tot in Aug en Sept. De boonen groeien aan trossen. Aan eenzelfde tros bevinden zich naast vol wassen, oogstbare scheeden ook nog een aantal jongere scheeden, alsmede nog bloesems, welke niet beschadigd mogen worden. Indien de boonen maar ruw worden afgerukt, dan zullen de jonge vruchtjes en bloesems van dezelfde tros daarvan het slachtoffer worden. Niet te jong plukken. Ze kunnen zoo lang blij ven groeien als ze malsch blijven Dit geldt zoowel voor slaboonen als voor snijboonen. Door eens een scheede door te breken, kan men zich van de malsch- heid vergewissen. Van eenzelfde gewas kan men bij gunstige weersgesteldheid wel van half Juli tot begin Sept. blijven plukken, van pronkboonen nog langer. Wil men gaan inmaken, dan niet wachten tot in de laatste weken van de oogst, doch het reeds-eerder doen. Want boonen zijn teere gewassen. Door storm winden, slagregens en koude kan de oogst reeds ontijdig gaan eindigen. Het- zijn vooral de stormwinden, die aan de stokslaboonen of stoksnijboonen zeer ernstige beschadigingen kunnen teweeg brengen. Dus voor de inmaak reeds tij dig plukken. PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS DE S IN LAREN'S WAPEN. 77 Het wapen van de Noordhollandsche gemeente Laren vertoont een gouden S op blauw schild Over deze S (ook wej in spiegelbeeld aangebracht) is heel wat geschreven en tot op heden ^ijn de geleerden het over de beteeken is niet eens. Volgens Van der Aa (1846) hebben we hier niet met 'n letter te doen, maar met een z. e» „war- rekam", een stuk gereedschap, waarvan men zich destijds in de Larensche wol industrie zou hebben bediend. Van der Laar (1924) schreef over een „warre- kram", maar dit moet een schrijffout zijn. Later meende hij in die figuur een haak te moeten zien, waarmee men boeren wagens aan elkaar koppelt. Ook achtte hij het niet onmogelijk, dat het de begin letter van „Secretaris" (der gemeente) is. Evenwel wijdt P. A de Lange een boekje aan het wapen van Laren, waar in vermoedelijk de juiste verklaring worat gegeven. Die S (al of niet omge keerd afgebeeld) zou de beginletter zijn van het woord „Signum" (vertaling van de naam Laren), d.i. grenssteen. LARE.N FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandsche roman door HENK VAN HEESWIJK. 28.) Jo blikte naar hem op. Maar in zijn beeld weerspiegelde dat van Wim. Ze had hem de laatste dagen niet meer uit haar herinnering kunnen wegban nen. Telkens zag ze hem, verontwaardigd en boos, weer voor zich. Wie had recht op haar, Wim of Kees? Wim had de oudste rechten, zeker, maar hij had de verloving verbroken, zonder een eigenlijke reden. Met Kees was ze wettig getrouwd en Kees was goed voor haar. Had hij haar niet een onbezorgd leven verschaft en was hij verdwijnt als sneeuw voor de zon, na 't gebruik van een AKKERTJE. Geen sche- lehoofdpijn (migraine) meer met AKKERTJES In huls. Pe Nederlandsche Pijnstiller Verteld door MR JAC. v. LENNEP (1) (Slot.) Diep was de verslagenheid, niet alleen in Holland maar in het gansche land over 's Prinsen dood. Zijn lijk, dat ter stond werd gebalsemd, werd gedurende drie dagen op een praalbed ten toon ge steld en vele duizenden tranen werden daarbij om zijn afsterven vergoten, want hij was, en dat waarlijk met zonder re den, zeer bemind. Zelfs in steden, waar de Spanjaarden -meester waren en de geestelijkheid voornemens was, voor zijn dood, als voor een heugelijke gebeurte nis, God te danken, wilden de gemeen ten zulks met gedoogen. De Prins had meermalen bij zijn leven begeerd, dat men hem zonder kostelijk heid (2) zou bijzetten, doch op grond van zijn menigvuldige en trouwe diensten, aan den lande bewezen, werd zijn lijk op kosten der Staten van Holland, Zee land, Friesland en Utrecht met vorste- lijk^statie te Delft in de Nieuwe Kerk begraven. De lijkpredikatie was uit Openbaring XIV, vs. 13: „Zalig zijn de dooden, die in den Heere sterven, opdat zij rusten mogen van hun arbeid en hunne werken volgen met hen". Weinige vorsten hebben de Prins in schranderheid en voorzichtigheid ge ëvenaard of in minzaamheid en werkzaamheid overtroffen. Was hij niet zonder menschelijke zwakheden, men mag ze aan zijn opleiding wijten en zij beteekenden minder dan niets in verge lijking met hetgeen bijna al de gekroon de- en vorstenhoofden van zijn eeuw te wijten valt. Van het weinige verkeer de, dat hem vroeger mocht aankleven, had de school des tegenspoeds zijn ka rakter gelouterd en hem in zijn verdere loopbaan tot een voorbeeld^ van geduld, van lijdzaamheid en christelijke onder werping gevormd. Zoo verdient hij ten volle de# naam, hem door een Fransch schrijfster (3) ge geven: „de beste der groote mannen"; een naam, die ons ookreeds tegen- klinkt uit de vadernnaam, waarmede zijn erkentelijke landgenooten hem nog bij zijn leven plachten te begroeten. (1) „Voornaamste Geschiedenissen van Noord-Nederland", deel II, blz. 148-149, 5e druk). Zie le artikel in T. Crt-10 Juli. (2). Kostbaarheid, pracht, praal, weel derigheid. (3) Tijdgenoote van Mr. J. van Lennep; haar naam wordt niet genoemd. VOOR DE JEUGD. KAMER 13. 34. Nadat Ferera aan zijn manschap pen nog enige bevelen had gegeven, be gaf hij zich met onze beide jonge vrien den naar de rector. „Mijnheer de rector", zoo sprak hij, „José en Carlos hebben zich uitstekend geweerd. Aan hen dan ken we, dat we een bende gevaarlijke smokkelaars onschadelijk konden ma ken. Zij verdienen daarvoor onze harte lijke dank". (Wordt vervolgd.) Arch T.C. De prijswinners. Jullie briefjes en raadseloplossingen heb ik weer in dank ontvangen. Hier zijn de namen van hen, die de meeste kruisjes in mijn boek heb ben gekregen (ieder briefje telt mee): Tini cn Annie Barhorst, 7 j., Eierland, Addy Daalder, 9 j., De Koog, en Kees, Elly en-Corry Witte, Eierland. De prijzen heb ik reeds toegezonden. Veel genoegen er mee. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM I^O. niet altijd vol attenties vopr haar ge weest? Was hij niet terstond uit Berlijn naar haar toegekomen, omdat zij, in een sentimenteele bul achter op de foto had geschreven, dat ze iedere dag op hem zou wachten? Maar toen had ze Wim nog niet weergezien. En nu was Wim weer in haar leven teruggekomen. Je weet, Jo, wat ik je de laatste keer gezegd heb: ik houd van je en ik heb steeds van je gehouden, van de eerste dag af, dat ik je ontmoette, hoor de ze Kees zeggen. Wim hield van haar, Kees hield van haar Ja, maar van wie hield zij eigen-* lijk? Was het Wim, de onstuimige jeugd vriend? Of was het Kees de man, die plotseling in haar leven was verschenen, de goedige, rustige? Nog steeds hield hij haar hand vast en keek haar vragend aan. Het beeld van Wim vervaagde en nu zag ze nog slechts het vriendelijke, rustige gezicht van haar man Was hij eigenlijk geen schat? Had hij niet de meeste rechten? Hij was toch haar man. Ze strekte haar handen uit, legde ze om zijn hals, xlrukte hem naar zich toe en zei, terwijl ze een lange kus op zijn mond drukte „Ik houd van je, JKees". Maar gelijktijdig wist ze, dat het een leugen was. De storm was uitgeraasd. Rond het vriendelijke villa'tje in Aerdenhout lagen verscheidene zware, eeuwenoude boomen ontworteld en de storm had de laatste Veenendaal houdt 20 Juli bijenmarkt. De eerste druiven kwamen Dinsdag te Langedijk a d. veiling. (Dagbl v. N.H.) De Jeugdherbergen te Haarlem en Meppel zijn voor trekkers gesloten. Burgemeester M. Broere, Enkhuizen, is 13 Juli geïnstalleerd. Dokter Breukel is te Hengelo na een botsing van zijn motorrijwiel tegen een wielrijdster, overleden. Een aantal banketbakkers in N.-Bra- bant is wegens prijsopdrijving zwaar ge straft (boete tot f 2000.) Het N.A.F. opende te Amsterdam in overleg met het Filmgilde een vakcur sus voor filmoperatrice. Tot Burgemeester van Berkhout is be noemd de heer J. Kwantes, gem -ambte naar te O.-Niedorp. Door de eikenlanen van landgoed Heemstra-State te Giekerk, Fr., mag door het publiek worden gewandeld. De beruchte Ossche bende pleegde, weer eenige misdrijven. Met uiterste ge strengheid grijpt de politie in. De heer G. A. Baron Tindal, pionier op radiogebied en bekend kynoloog (hon denkenner) is te Hilversum overleden. Bij een politieke moordaanslag werd te Nijmegen politiecommissaris Van Dijk zwaar gewond. De dader kon, dank zij vastberaden optreden der bevolking, wor den gearresteerd. Veel spek en ham werden 's avonds laat te Nistelrode door 6-7 man uit hoe ve Pittens gestolen. De bewoners ston den machteloos. Ds. Schipper, N.H. predikant te Eters- heim, Oosthuizen, is wegens het verber gen van joden gearresteerd. (Dagbl. van N.H) Een autobus is bij het uitwijken voor een wielrijdster, die kwam te vallen, bij Dieren van de dijk gereden. Een inzit tende kreeg een hartverlamming. Velen werden gewond. De burgemeesters van deze gemeenten zijn met onmiddellijke ingang ontslagen: Den Helder (G. Ritmeester), Gulpen, Haarlemmermeer, Helmond, Budel, St.- Oedenrode, Werkendam, Uden, Oude- Tonge, Heerde, Eijsden en Oss. Alle café's te Purmerend (B-gelegen heden uitgezonderd) mogen Dinsdags van 2-6 uur niet geopend zijn. Dit in ver band met uitspattingen van sluikhande laars Openbare orde en zedelijkheid (ook dames waren er bij betrokken) lie pen gevaar. VOOR 1400 JAAR. Dit jaajf is het 14 eeuwen geleden, dat Benedictus van Nurcia, de stichter van het befaamde klooster op de Monte Cassino, gestorven is. (543). De oudste westelijke kloosterorde is die der Bene dictijnen. (Prof. dr. H. Brugmans) ONZE FAMILIENAMEN. 51. De Winter, een heel oude familie naam. Kwam al in 1127 voor. Toen leef de er in IJperen een aanzienlijk man, Boudewijn de Wyntere geheeten. Ook kennen we de geslachtsnamen Lente, (Van Lente), Zomer ea- Herfst. HISTORISCHE NOOTJES. De eerste eierveiling van de P.T.V. Texel werd Mei 1920 gehouden. Sportterrein S.V. Texel (het nieuwe) werd 16 Mei 1921 in gebruik gesteld. De korenmolen van Gebrs. Dros te De Cocksdorp ging Aug. 1920 in vlammen op. Hoeve Madura, Eierland, ging Nov. 1920 door brand verloren; 11 koeien en 3 paarden omgekomen. Landbouw. Febr 1921 arriveerde de eerste tractor met driescharige" ploeg op Texel. Politie. April 1921 werd de heer O. Goëga, gestichtsveldwachter te Veen- huizen, tot dienaar van politie alhier benoemd. Polderbestuur. Jan. 1921 werd aan de heer P. Duinker Tz. op verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van de Prins-Hendrikpolder. De heer J. H. Tim mer volgde hem op. vergeelde bladeren van de dorre takken afgerukt. Groote stukken hout, als een lucifershoutje afgeknapt, lagen ver spreid over de wegen, de paden en in de parken. Maar de storm was uitge raasd, de wind was vertrokken, de re gen was opgehouden en een mild No vemberzonnetje scheen over het geteis terde landschap. Alsof ze wilde vergoe den, wat de storm aan leed had berok kend. Niet alleen buiten, doch ook binnen in de villa scheen de zon. Er waren dagen geweest van onbezorgd geluk. Tenminste zoo dacht Kees Hij verafgoodde zijn vrouw en overlaadde haar met kleine attenties. Ze hadden samen gewandeld door de door de storm geteisterde par ken. Ze waren naar zee geweest en had den over het verlaten strand geloopen, dicht naast elkaar. Het geluk scheen ge komen te zijn en Jo probeerde zichzelf wijs te maken, dat ze nu inderdaad vol maakt gelukkig was. Maar telkens ver scheen weer het beeld van Wim voor haar oogen, de Wim, die haar verwijtend aanzag. Hij was echter niet meer terug gekomen. Maar vergeten 'kon ze hem niet, hoe graag ze het ook wilde. Kort duurde het geluk. Kees voelde zich, een paar dagen na zijn terugkeer uit Berlijn, niet heelemaal in orde. Hij hoestte was zwaar verkouden. Jo had hem bezorgd aangezien en geadviseerd een dokter te halen, maar hij had dit afgeweerd met de woorden: Over een paar dagen is het weer over. „Zware jongens", die zich vroeger op diefstal met inbraak toelegden. Nu handelen z\j in bonnen. In gestolen rantsoenen. Helers genoeg De zoo genaamd fatsoenlijke menschen, zjjn er de oorzaak van, dat zij een dergelijk bedrijf kun nen uitoefenen. Bonnen koopen is rantsoenen stelen! 'Publ V/'h Dep. v. Handel, Nijverheid en Scheep* t.to.v h. C.D.K. Ja, vroeger zoude U doorloopen op Uw klompen tot ze letterlijk dóórgcloopen waren. Maar nu - doorloopen-' Integendeel. Want als er eeomaal gaten in de zolen vallen dan kan het te laat zijn. Ha is thans mogelijk versleten, maar niet dóórgeloopcn, klompen2olen weer zoo goed en sterk te maken als tevoren In alle steden en dorpen zijn winkels aangewezen - kepbaar aan een kennisgeving voor de ramen die inlichtin gen verstrekken en opdrachten aannemen tot het verzolen van klompen. Publicatie t. b. v. de Bedrijfsgroep Houtindustrie. Zoo langzamer hond weet U alles van mijn persoon af. I.aat ik U daarom eens aan m'n familie voorstellen Dit is Opa. Hij is dol op de pannekoeken, die ik voor hem bak. Laatst lieb ik hem verteld, dat die zoo extra lekker worden, omdat f/4 NKO gebruik MINA BAKGRAAG SPREEKT EEN ..PE3A- PRODUCT OFLctc^rufstc wijze gezet komt in geur en smaak echte koffie nabij. Dit vindtjzijn oorzaak in de'speciale brandwijze, die Douwe Egberts vroeger ook voor de beste koffiesoorten toepaste. DOUWE EGBERTS Goederen worden afge- gehaald en bezorgd door 't Is maar een weet, Koopt in. Het ging niet over. Kees voelde pijn in z'n borst en op een morgen in het laatst van November bleef hij 's morgens in bed. Toen Jo naar hem kwam kijken zag zij dadelijk, dat hij hooge koorts had. Ze liet de dokter komen en deze be sliste, dat hij in bed moest blijven. Hij had een zware bronchitis opgeloopen, ongetwijfeld gedurende de reis van Ber lijn in de storm naar huis. Toen de dokter weg was en beloofd had een drankje te sturen, ging ze bij hem naast h;et bed zitten. Het beteekent mets, vrouwtje, zei hij geruststellend, over een week of zoo ben ik weer heelemaal de oude. Ieder mensch heeft wel ^ns wat. In ieder geval blijf je in bed, tot je heelemaal weer opgeknapt bent, be sloot ze. Kees knapte spdedig weer op. De koorts week langzaam en dank zij de goede verzorging van zijn vrouw, voelde hij zich al spoedig weer heel wat beter. Maar hij moest voorloopig nog in bed blijven. Op een avond, in het begin van De cember, had Jo een poosje aan zijn bed gezeten. Het was omstreeks half negen en Kees was in slaap gevallen. Zacht was ze de slaapkamer uitgeloopen en had de deur open laten staan, voor het geval hij wakker werd en haar hulp noodig had. Het meisje had haar vrije avond en was niet thuis. (Wordt vervolgd.) HUWELIJK. Eenzamen van alle ran gen, standen en leeftij den, wendt u allen tot Nederland's grootste Bemiddelingsbureau met uitgebreide relaties door geheel Nederland, ook in de boerenstand. Tallooze tevredenheids betuigingen liggen ter inzage. Inlicht, schriftel. en mondeling. Bureau „HOLLAND", Am sterdam W., Admira- lengracht 219. HOUDT MAANDAG in Hotel De Lindeboom, van 11 tot 2 uur zitting Verkoopingen, Behandeling van pachtzaken, Incasso's. GEVRAAGD M. H. ZIJM, Den.Burg Gevraagd nette bejaarde C. VAN LEEUWEN, Z.-Eierland E 118. GEVRAAGD door M. BAKKER Pz., De Hoogte. te Alkmaar aangeboden aan 1 of 2 schoolgaande jongens. Brieven onder no. 51 bureau van dit blad. TEXELSCH DIALECT. paai, volgens Allan aanspraaktitel voor een vreemdeling (1856); thans ver ouderd; so glad ös paling, erg glad, maar ook: mooi in de kleeren; peerdepoot, groote, vreemd gevormde oude oester; 't wös alles onder 't peerd z'n buuk, alle moeite was vergeefsch; alles was weg, peet, tante, komt weinig meer voor; nog wel in verbinding met eigennamen: Lenepeet, Krullesiepeet, Sannepeet; HYGIENE EN VEILIGHEID. 520. Kinkhoest is besmettelijk, doch deze besmettelijkheid is slechts van kor te duur. Bedrust tijdens de koorts. Bij gunstig weer (niet winderig, droog) met het patiëntje naar buiten, zoo noodig be hoorlijk warm gekleed. Niet wild spelen. Geen kruimelend voedsel. Eenige kleine maaltijden per dag. Tijdens een hoestbui moet men kleine kinderen op de arm nemen, voorover laten leunen (hoofd on dersteunen). Vaccinebehandeling kan 'n gunstige uitwerking hebben. (Dr. F. W. van Haeften). P1429/1. Verantwoordelijk voer de geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld %a De Roojj, Den Burg, Texel, j

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4