mm GELOOFT U NU HEUSCH...? IDe Zeevaart als levensberoepI Terugvoering in krijgsgevangenschap. WERELDNIEUWS 5fie JAARGANG. No. 5773. WOENSDAG 21 JULI 1943. TEXELSCHE COURANT Gelooft u nu heusch, dat de Engel- chen een strijd voeren tegen vrouwen in kinderen? En hebben in elke oorlog rouwen en kinderen niet te lijden of enkt u, dat door de Duitsche bommen ip Engelsch grondgebied geworpen geen rouwen en kinderen het leven er bij uilen laten? Zoo vraagt een lezeres aan Volk en Vaderland. Naar aanleiding van deze ragen schrijft het blad: „Wij behoevert iet niet te gelooven, dat de Engelschen en strijd voeren tegen vrouwen en kin eren, want wij kunnen het vaststel en. Zeker, als de Duitschers militaire oelen bombardeeren, zullen zij er ook el eens naast gooien en ook zonder dat at het geval is, zullen er wel eens vrou- 'en en kinderen tengevolge van Duit- che bombardementen om het leven omen. Waar gehakt wordt, daar vallen paanders, dat is nu eenmaal zoo Dat natuurlijk wel heel erg, maar 't zijn lechts (zeer betreurenswaardige) neven volgen. Wat anders is het met de En- ;elsche bombardementen. Deze Engel- che en Amerikaansche luchtschuimers loen niet de minste moeite om militaire loeien te raken, zij ontwijken deze zelfs iij voorkeur in verband met de sterke -erdediging van deze doelen, maar zij hooien hun bommen uit over dorpen en teden met de bedoeling de burgerbc- ölkmg zoo veel mogelijk ellende te be- okkenen, daarbij hopend, dat de vast- ieradenheid der Duitschers zal vermin deren Dit is natuurlijk een ijdele hoop, want ieder die in Duitschland komt, weet, dat de vastberadenheid der Duit sche bevolking ook in die plaatsen, die het hevigst door de Engelsche en Ameri kaansche misdadigers zijn getroffen, met die bombardementen niet afneemt, maar dat de Duitschers vastbesloten zijn, de strijd tot het uiterst voor te zetten en te winnen. Wij begrijpen overigens niet hoe een Nederlandsche vrouw werkelijk zoo naïef kan zijn om te twijfelen aan de misdadige bedoelingen der Engelschen. Wij verwonderen ons er over, dat ie mand in ernst kan vragen, of wij nu „heusch gelooven, dat het de bedoeling der Engelschen is om een strijd tegen vrouwen en kinderen te voeren". Zijn die Nederlanders dan Zuid-Afrika ver geten? Zijn zij vergeten, hoe Engeland daar 26000 vrouwen en kinderen van Nederlandsche stam in de concentratie kampen om het leven heeft gebracht? Zijn zij vergeten, dat de Engelschen in de vrijheidsstrijd der Boeren vrouwen en kinderen voorop de locomotieven bonden om spoorwegaanslagen te voorkomen? Zijn zij vergeten, dat de Engelschen, als zij tegen de Boeren optrokken, gevangen genomen Suidafrikaanschc vrouwen en kinderen voorop zetten en deze voor hun bajonetten uit duwden, zoodat, wan neer de Boeren schoten, zij hun eigen vrouwen en kinderen zouden dooden? Zijn die Nederlanders, die thans aan de gemeenheid der Engelschen mcenen te moeten twijfelen, dat alles vergeten?" BINNENLAND Het historische genootschap Oud-West- riesland vergadert 4 Aug. te Purmerend )ar. wordt tevens de historische ten- oonstelling aldaar geopend. De houder van een kersenbongerd in Itrecht verkocht aan een inrichting oor verpleging van Ned. oorlogsinvali- len kersen voor f 1,33 per kg. Het waren Ie allerslechtst? kersen, die 5 ct. per kg. ladden moesten kosten. Hij kreeg pro- esverbaal en zal aan de weet komen, hoe [emeen hij gehandeld heeft. Grocntengrossier Pouw te Badhoeve- lorp moet 5 jaar sluiten en f 10,000 boe- e betalen wegens prijsopdrijving Toen en klant protesteerde, verscheurde hij e nota en weigerde hij verder te leve- en. Louis Zimmerman, de grootmeester Ier Nederl. violisten, werd 19 Juli 70 ji Generaal-veldmaarschalk Von Rund- tedt heeft zich op een inspectietocht loor Nederland van de paraatheid der laar liggende troepen overtuigd. Twee jongens, 12 en 16 jaar, wonende e Utrecht, peuterden met een zakmes an een projectiel, dat ze in de Marnix- aan hadden gevonden. Thans liggen bei- len ernstig gewond in een ziekenhuis, .enige vingers werden de roekelooze jon- ;ens afgerukt Ouders, onderwijzers: be- ipreekt dit bericht met de jeugd. Het an ook uw kinderen overkomen! EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Woensdag: 13,00 Bezoek aan proef veld bij Assen; 15,00 Bijbellezing; 18,45 Neerl. stem v.h. Oostfront; 19,45 Muziek avond bij fam. Speelman. Donderdag: 10,15 Over gymnastiek; 13,00 De honingslinger draait; 14,00 Ge dichten Guido Gozelle; 17,30 Hoe Enge land andere volken behandelde; 18,45 Erandende kwesties door Max Blokzijl. Vrijdag: 10,15 Middelned. gedichten 13,00 Voor boer en tuinder; 15,00 Godsd. uitzending; 15,30 De zwarte dame van de batterij, luisterspel; 18,45 Instituut v. bodemkundig onderzoek, Wageningen 19,15 Bonte avonduitzending. GESLAAGD ATHLETIEKFEEST HITLER-JUGEND EN NATIONALE JEUGDSTORM. Onder zeer groote belangstelling wer den Zondag in het Sportpark te Hilver sum de eindwedstrijden lichte athletiek gehouden, waaraan plm. 150 leden van de Hitler-Jugend en de Nationale Jeugd storm deelnamen. Er werd fel, doch op hoogst sportieve wijze gekampt. De na druk moet hier gelegd worden op de kameraadschappelijke samenwerking van Duitsche en Nederlandsche Jeugd, midden in oorlogstijd. De wedstrijden kenmerkten zich door een voortreffelijke geest en kunnen danook als volkomen geslaagd worden beschouwd. Met het Deutschland-lied, het HorstWessellied en het Wilhelmus werd het festijn besloten. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van de Wehrmachtbefehlshabcr in den Nicderlanden, betreffende erugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weer- nacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig- en reserve-personeel onder dc rang van officier van de olgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten opge telde formaties, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijke dienst was.' Zij moeten zich melden tusschcn 8 en 12 uur: In de Waterlookazerne, Amersfoort: 1. de dienstplichtigen van het 6c regiment Veldartillerie en zijn oorlogsfor- niaties op 26 Juli 1943. 2. de dienstplichtigen van het 9e t.m. 12e regiment Motor-artillerie en zijn oorlogsformatics op 27 Juli 1943; bataljon Wegentroepen op 28 Juli 1943; ba taljon Spoorwegtroepen op 28 Juli 1943; compagnie Inlendancctroepcn op 28 Juli 1943; korps Rijdend Artillerie op 29 Juli 1913; regiment Kustartille- rie op 29 Juli 1943; Artillerie Meetafdueling op 29 Juli 1943. 3. dc dienstplichtigen van het le regiment Luchtdoelartillerie en zijn oor logsformaties op 30 Juli 1943. In het „Wehrmachtlager" Amersfoori, Zonnebloemstraat: de dienstplichtigen van het le regiment Genietroepen en zijn oorlogsforma tics op 26 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 2e regiment Genietroepen en zijn oorlogsforma ties op 27 Juli 1943; de dienstplichtigen van de landskörmkorpsen: landslormkorps Motordienst, landstormkorps Luchtafweerdienst, landstormkorps Luchtwachtdienst, land stormkorps Spoorwegdienst, landslui mkorps Vaartuigendienst op 28 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 3e regiment Genietroepen en zijn oorlogsforma ties op 29 Juli 1943; Militaire Luchtvaart op 30 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri butiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgan- ïers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen be hartigt, opvragen én bij de aanmelding tooncn. Na de melding moet de „Beschei nigung" zoo spoedig mogelijk weder aan de werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. Dc werkgevers zijn verplicht degenen die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon [salaris) gedurende de verzuimde tijd uit te betalen. De Ned. Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij de stationschef, van het slation van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgcrkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche klccrcn, wollen dekens, ondergoed, °xtra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor de lArbeitscinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette ge- bicden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevan genschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de STRENGSTE maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. VERRESCHRIJVERS LOOPBAAN (IV Fs.) Deze loopbaan wordt aangevuld uit vrijwilligers Welke taak hebben de soldaten van deze groep? Verreschrijfdienst aan boord en aan land bij de commandoposten der marine. Welke eischen worden de soldaten ge steld? Vaardigheid in het bedienen der verreschrijfmachines, snel opmerken, een leesbaar en zfoo vlot mogelijk hand schrift, beheerschen der spelling, tech nisch begrip. Een deel der vrijwilligers in deze loopbaan moet kunnen wijzen op technische opleiding als werktuigkundi ge of een verwant beroep. Welke dienstgraden kent deze loop baan? Matroos, Fernschreibgefreiter, -obergefreiter, hauptgefreiter, Fern- schreibmaat, Oberfernschreibmaat, Fern- schreibmeister, Stabsfernschreibmeister, Oberfernschreibmeister en Stabsober- fernschreibmeister TIMMERMANSLOOPBAAN (V). Deze loopbaan wordt aangevuld uit vrijwilligers. Welke taak hebben de soldaten van deze groep? Timmerman- en meubelma- kerswerk aan boord en aan land. Onder houd van de sloepen en gasbescher- mingstoestellen, meubelmakerswerk aan de boordvliegtuigen duikdienst. Welke eischen worden de candidaten gesteld? Voltooide leertijd als scheeps timmerman, bootbouwer, meubelmaker of timmerman Welke dienstgraden kent deze loop baan? Matroos, Zimmermannsgefreiter, -obergefreiter, -hauptgefreiter, Zimmer- mannsmaat, Oberzimmermannsmaat, Zimmermeister, Stabszimmermeister, Oberzimmermeister, Stabsoberzimmer- meister. SCHOENENBEURS. De N.V.D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid morgenmiddag van 45 uur (Raadhuis). Steden in oost-Frankrijk ge bombardeerd. Op twee steden in Oost-Frankrijk zijn bommen geworpen In de eene stad werden 50 personen gedood en 140 ge wond, in de andere resp. 94 en 500. Bommen op Parijs. Bij goed zicht wierpen Anglo-Ameri- kaansche vliegers dezer dagen van 8000 m. hoogte bommen op voorsteden van Parijs. Daarbij wérden 63 Franschen ge dood. 21 vliegtuigen werden neerge haald, twee eigen vliegtuigen gingen verloren Aken ernstig geteisterd. Tegen de binnenstad van Aken heb ben aanvallende vliegtuigen Woensdag nacht behalve brisantbommen hoofdza kelijk fosfor en andere brandbare stof fen gebruikt om de kuituurmonumenten de woningen en de bevolking zooveel mogelijk te treffen. De oude Dom werd zwaar beschadigd; ook de kroningszaal van het Raadhuis. Een plan voor internationale luchtpolitie. De president van de Vultee-Aircraft Co Harry Woodnead, heeft 'n plan ont worpen om ook na de oorlog Tie Ameri kaansche vliegtuig-industrie aan werk te helpen. Hij slaat een internationale luchtpolitie voor die over minstens 60,000 toestellen zal moeten beschikken en haar diensten zal kunnen bewijzen bij eventueele terechtwijzing van staten, che zich in politiek en economisch op- z'cht niet zouden willen schikken. Woodheads ontwerp zou dus niet alleen d? Amerikaansche industrie, doch te vens het Amerikaansche imperialisme goede diensten kunnen bewijzen. DE ZON. Wo. 21 Juli op 6,44; onder 22,48 DE MAAN. Wo. 21 Juli op 0.42; onder 11,48 Laatste Kwartier: 24 Juli 7,38. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 21 Juli 0,44 en 13,09 Do. 22 Juli 1,34 en 13,59 Vr 23 Juli 2,24 en 14.49 WAARSCHUWING. SCHIETOEFENING. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat op 22 en 27 Juli 1943 van des morgens 7 tot des namid dags 5 uur door de Duitsche weermacht een schietoefening zal worden gehouden, waarbij met scherp zal worden geschoten in de duinen tusschen de strandkilome- terpalen 23 tot en met 25. Het betreden van het duinterrein, be grensd zuidwaarts door een denkbeeldige rechte lijn van strandpaal 23 naar het rijwielpad en Noordwaarts eveneens door een denkbeeldige lijn van strand paal 25 tot het rijwielpad en Oostwaarts door het rijwielpad zelve, is gedurende dien tijd streng verboden, evenals het hebben van vee aldaar. Het is levensgevaarlijk zich geduren de dien tijd in genoemd duinterrein op te houden. Texel, 20 Juli 1943. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Hz., Lo.-B. Zoon van Rijksminister Von Rib- bentrop onderscheiden. Wegens zijn bijzondere dapperheid, in de strijd bij Bjelgorod aan de dag ge legd, is SS-Obersturmfuehrer Rudolf von Ribbentrop, zoon van Rijksminister Von Ribbentrop, door de Fuehrer onder scheiden met het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. De strijd op Sicilië. De strijd op Sicilië woedt nog in alle hevigheid voort. De geallieerden moeten er harde klappen verduren, zoowel ter zee als te land. Aan de oostkust werd 'n schip van 9000 t. tot zinken gebracht, e\ders in de Middellandschc Zee trof een duikboot hetzelfde lot. Een schip van 12000 ton, met munitie geladen, werd door een torpedovliegtuig gptroffen en daarop tot ontploffing gebracht. Catania werd door vijandelijk scheepsgeschut bij herhaling gebombardeerd, maar de artil lerie van de As liet de vijandelijke sche pen niet met rust: een kruiser werd ge troffen, een torpedojager in brand ge schoten. Een felle strijd werd om Agrigento, aan de zuidkust, gestreden. De troepen van de As hebben hun stellingen in ach- tenvaartsche richting moeten verplaat sen, maar zetten hun tegenstand verbe ten voort Wat Turkije er van denkt. In bevoegde kringen te Turkije be schouwt men de overval op Sicilië niet als een op zichzelf staande onderneming. Spoedig kunnen, zoo heet het, ook op andere punten door de geallieerden oor logshandelingen worden ingeleid. Met spanning slaat men de gebeurtenissen achter de hermetisch gesloten Synsch- Turksche grens gade; bovendien is men in het N.W van Anatolië op zijn hoede, omdat de Angel-Saksen wel eens konden trachten de Dodekanesos in te palmen. Ook Rome gebombardeerd. Ook Rome, de Heilige Stad. is thans door Anglo-Amerikaansche vliegers ge bombardeerd. Het gebeurde Maandag ochtend. Een groot aantal bommen kwam in de stad terecht en richtte daar aanzienlijke schade, in het bijzonder aan kuituurmonumenten, aan. In felle toon geeselerr de Italiaansche bladen deze daad van terreur. Ondanks dergelijke bombardementen, zoo verzekerde Picco lo, zal Italië weerstand bieden tot het ui terste. Het Romeinsche volk weet, dat het voor de eindoverwinning geweldige offers moet brengen, maar ten slotte zal het die overwinning op de vijand be halen. In verscheidene plaatsen werden* be toogingen gehouden, waarin men^ zijn trouw aan Koning en Duce tot uitdruk king bracht Daarom tegen het bolsjewisme. Franco, de Spaansche Caudillo, heeft gewezen op de verschrikkelijke gevolgen, welke een eventueele overwinning van het communisme zou hebben Het com munisme is geen democratie maar 'n mo dern kwaad, dat erger uitwerking heeft naarmate het volk zwakker is. Het com- muisme is geen democratie, maar een imperialisme, dat voor geen middel te rugdeinst. Heb vertrouwen in dc toe komst, zoo raadde Franco aan. Spanje is sterk. Daarom kan het deze toekomst met vertrouwen tegemoet zien. LANDWACHT NEDERLAND. Ten aanzien van een dienstver plichting bij de Landwacht Neder land deelt het SS-Ersatzkommando Niederlande nog mede: Nederlanders, die zich vrijwillig verplichten vier maanden bij de Landwacht Nedrland te dienen, zijn vrijgesteld van een verplichte tewerkstelling in Duitschland. Ook nadien worden zij niet in Duitsch land tewerkgesteld, maar blijven hier in Nederland. Alle gewenschte inlichtingen over verzorging van familieleden, extra- bonnen voor levensmiddelen en kolen worden op de keuring ver strekt. Plaats en tijd van de keu ringen kunt u in de pers lezen. De slag aan het oostelijk front. De slag in het oosten breidt zich nog steeds verder uit en blijft zich in het voordeel van de As ontwikkelen. De Sovjets lijden ontzaglijke verliezen, zoo wel aan manschappen als aan vliegtui gen, kanonnen en pantserwagens. Bij het Koeban-bruggenhoofd heeft de vijand als gevolg van zware verliezen zijn aan vallen moeten staken. In andere sectoren van het oostelijk front werden zijn aan vallen afgeslagen, waarbij hij zeer bloedige verliezen leed. Dat Orel reeds in de gevechtszone zou liggen wordt van Duitsche zijde ont kend. Eemgszins kritiek werd de situa tie op twee plaatsen, waar Sovjets door braken, maar tegenmaatregelen zijn in volle gang. Aan het heele oostfront zijn de Sovjets tot de aanval overge gaan, maar de Duitsche troepen beheer schen de toestand volkomen. Amerikaansche vliegers bom bardeerden Amsterdam. Zaterdagmorgen hebben Noordameri- kaansche vliegtuigen een even zinlooze als misdadige aanval gedaan op Amster dam, waarbij een groote stadswijk voor een groot deel werd verwoest. 129 bur gers werden gedood, 69 zwaar en 250 licht gewond. Een 20-tal straten en plei nen werd door bommen getroffen Twee scholen, een kerk, een klooster, een ge bouw van dc GGD, een politiebureau en een apotheek werden vernield. Door tal van instanties werd spoedig hulp ver leend, in het bijzonder door de Ned. Volksdienst. Waar mogelijk heeft de Volksdienst een dankbaar gebruik ge maakt van de diensten van NSVO, Jeugd storm en Ned. Arb. Front. Wegens het geen voor de getroffenen tot stand werd gebracht, is men dankbaar gestemd, maar men gloeit van felle verontwaardi ging jegens de misdadigers, die zoo koel bloedig en opzettelijk deze afgrijselijke ramp hebben vertforzaakt. Geen enkel militair doel, geen industrie, welke ook, werd getroffen. De tientallen vliegtuigen wierpen van groote hoogte lukraak hun bommen uil. Tien werden neergeschoten. Vijf Duitsche jagers worden vermist. NEDERLANDERS die hun plicht verstaan, storten een bedrag naar vermogen op giro 432100 van 't Verzorgings fonds van het Nederlandsche Vrijwilligerslegioen. De groote slag in het gebied van Bjelgorod-Orel houdt aan. De Sovjets ver loren sedert 7 Juli o.m honderden pantserwagens. De foto vertoont zware Duitsche pantserwagens, die hier in een geweldig aantal over een groot gebied oprukken. (S.S.-PK Bueschel, Autoflex Sch.) KEURINGEN VOOR DE VVAFFEN-SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT Het ss Ersatzkommando Niederlande c.eelt mede. Nederlanders van arisch bloed, in de leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk gced ontwikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de oplei- hun stelt, kunnen zich bij de ge noemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij dc onderzoekin gen worden ook alle gevraagde inlich tingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familieleden, enz. De aandacht wordt er op gevestigd dat, voor vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens aeze keuringen kunnen zich ook diege nen melden, die tot de germaansche s.s. i*\ Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der kcuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de arbeids inzet vrijgesteld. De keuring vindt plaats 21 Juli 912 uur. Assen, Concerthuis a d. Vaart; 15-18 uur Groningen, Concerthuis Poelestraat; 22 Juli 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 23 Juli, 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4; 24 Juli 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 25 Juli 9-14 uur Amersfoort, pol. Durch- gangslager; Leusderweg; 26 Juli 9-14 uur Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. Ik heb als schrijver nooit naar de wellevendheid der menigte gevraagd alleen er op gelet waarheden te zeg gen en alleen mijn waarheden te zeg gen; daaruit ontspruit vanzelf iets goeds voor anderen. (Goethe),

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1