Politieke moord in Rotterdam. Wat ïexels boeren moeten weten. Van de Fronten in Oost en West. BRIEF UIT 00STLAND. - 56e JAARGANG. No. 5774. ZATERDAG 24 JULI 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. DE SAN LORENZO VERWOEST. Een van de oudste kerken van Rome en uit archeologisch standpunt bezien zeker wel de merkwaardigste, de San Lorenzo, is cloor de Amerikaansche bom menwerpers aan de vernietiging prijs gegeven. Aan de basiliek van San Loren zo was de naam verbonden van Keizer Konstantijn de Groote, die tegen het eind van zijn leven het Christendom aan nam en het tot staatsgodsdienst ver hief Zoo wekte dit godshuis uit de 4e eeuw de herinnering aan die ver ver vlogen tijden, waarin de Christelijke leer als de basis van staat en samenle ving werd erkend. Op deze basis heeft 't blanke ras zijn gemeenschappelijke historie en zijn cultuur zien opbloeien. Nimmer vergeten mocht worden, dat ons alleen deze ééne stam gemeen was, al waren wij ook naar alle richtingen uiteengegroeide takken. Deze ons allen gemeenschappelijke waarden behooren bij een oorlogvoering naar vermogen te worden ontzien. Frank rijks ongerepte kathedralen ge- luigen ervan, dat het Duitsche opperbe vel deze stelregel strikt heeft toegepast De bouwvallerf van musea en kerken in het gebied van het Groot-Duitsche Rijk en van Italië leggen ten opzichte van Britten en Amerikanen een tegenoverge steld getuigenis af. Zij vormen een aan klacht tegen twee volken, wier ziel in zulk een mate van commercialisme en materialisme vervallen is, dat zij een overwinning, die op markt en beurs tenslotte in tastbare waarden te con- verteeren zou zijn, méér achten dan de schatten van het verleden, de schuld- looze levens van vrouwen en kinderen, en dan de eigen eer. De Sovjets hebben enkel Rusland gemarteld, uiteengereten en gebrandschat; Britten en Amerikanen brandschatten geheel Europa, waarin zij blijkbaar niets ontdekken kunnen, wat ook hun heilig of althans eerbiedwaar dig zou moeten voorkomen. Door de ver woesting v. d. domkerken vaji Keulen en Aken en van de Basiliek van San Lo renzo hebben zij aangetoond, als cul tuur-bolsjewisten met de bolsjewisten uit de USSR in feite op één lijn te staan. DE HOUDING VAN VATICAAN. Het is kenmerkend voor de huidige strijd der geesten, meer nog dan voor die der wapens, dat de Heilige Stoel er I meer en meer door wordt genoopt, zijn afkeer van de Britsch-Amerikaansche oorlogvoering aan de dag te leggen. In verschillende toespraken liet de Paus reeds doorklinken, dat hij het teisteren van geheele bevolkingen uit de lucht niet kon goedkeuren, omdat daartegen de leer van Christus en het geweten van de mensch in opstand komen. Tever geefs zond Churchill daarop zijn ant- bassadeur naar het Vaticaan, om deze gruwelen ,,toe te lichten", teneinde ze aanvaardbaar'te maken. De Paus liet deze woordvoerder zijn ernstig ongenoe gen gevoelen, door hem een week op gehoor te laten wachten De president der V.S zond vervolgens naar de Heili ge Stoel een brief, om eveneens zijn houding te rechtvaardigen. Hij had daarbij de weinig goede smaak, dit schrijven reeds openbare bekendheid te verleenen, nog eer de grijze kerkvorst het zelf ontvangen had1 Bewijs te meer. welk een haast er bij was, om er poli tieke munt uit te slaan! De Paus heeft zich naar verluidt niet verwaardigd, op deze brief, welke bo vendien zulk een gemis aan onderschei dingsvermogen aan de dag legde, te ant woorden. Thans hebben de Amerikaan sche bommenwerpers hun vernielzuchtig werk verricht. Wij lazen, dat de Paus. met ontbloot hoofd, diep geroerd bij de troostelooze puinhoop van de San Lorenzo heeft ver toefd. Dit beeld moge zich in onze her innering griffen, want daarin treedt aan de dag, wat in ons allen, Europea nen, aan smart en verontwaardiging leeft waardoor het ook de stille, dwin gende kracht aanneemt van een sym bool. De Britsch-Amerikaansche dapperhe den moeten tenslotte zelfs in de boezem dier volken zelf gevoelens van onbeha gen wekken! HET ATLANTISCHE CHARTER. Het Anglo-Amerikaansche cultuur bolsjewisme .heeft helaas meer aspec ten dan dit eene, dat het zich aan al les wat schoon is en tot het gemeen schappelijk bezit der menschheid be hoort, durft te vergrijpen. Het legt even eens een tergende mate van sehamper- DE ZON. Za. 24 Juli op 6,48; onder 22,44 DE MAAN. Za. 24 Juli op 1,57; onder 15,33 Laatste Kwartier: 24 Juli 7,38. 1IOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 24 Juli 3.16 en 15,42 Zo. 25 Juli 4,10 en 16,39 Ma. 26 Juli 5,12 en 17,48 Di. 27 Juli b,25 en 19,01 heid aan de dag, waar het de belangen van anderen, van de kleine met hen ver bonden naties en emigrantengroepeerin- gen betreft. Ook op het terrein van de ze betrekkingen erkennen zij geen an dere waarden, dan die zij in klinkende munt omzetten en in eigen zakken weg steken kunnen. Tijdens een bespreking in het Lager huis heeft de Britsche premier thans zon der omwegen gezegd, dat het z.g. Atlan tische Charter niet anders is geweest dan theater en frase. Men zal zich nog wel herinneren, dat dit „charter" gepro clameerd werd nadat Churchill en Roo sevelt een gezamenlijke bespreking op een oorlogsschip onder de Amerikaan sche kust hadden gehad, waarbij zij de oorlogsdoeleinden van de V.S. en Groot- Brittannie hadden vastgesteld. De bepa lingen van dit „charter" vormden een duidelijk pendant van de vermaarde 14 punten van Wilson, met behulp waar van deze aan het einde van de vorige wereldoorlog Duitschland een rad voor de oogen had gedraaid. Deze frazen van democratie, veiligheid voor de kleine volken, waarborging van grenzen, gelij ke toegang tot de grondstoffen, enz. zijn te bekend, en te oud dan dat wij ze hier nog zouden dienen te herhalen Churchill is er nu voor uitgekomen, dat dit charter geen verdrag of binden de afspraak is, dat is niet anders dan 'n principieele verklaring, dus (en dit be- teekent een merkwaardige huichelachti ge levenshouding), men behoeft het niet na te komen Nu er ergens ter wereld nog zelfstandige naties over zijn, die men door het proclameeren van ethische reclame-leuzen tot partij kiezen voor En geland overhalen kan, laat Churchill het rolluik voor zijn winkelraam zakken. De zaak gaat dicht, zij blijkt insolvent, „mei in staat om te betalen" te zijn. ZWARE SOVJET-VERLIEZEN. De grootste afweerslag, die de wereld ooit gezien heeft, woedt thans langs het geheele oostelijke front, van het Koe- banbruggenhoofd in het uiterste zuid oosten tot de Wolchof en Leningrad toe een brullende muur van rook, ontplof fingen, vlammen. Het geweldigst davert de strijd aan de Mioes en de midden-Do nets en ten noorden van Orel. Een weer schijn van dit alles, dat voor ons in W - Europa, ook al hebben wij ten deele de oorlog leeren kennen, met begrijpelijk is, ziet men in de volgende getallen: Sinds de 5e Juli werden rond 5000 Sov jets-pantserwagens vernietigd, ruim 2300 stukken geschut en meer dan 2000 vliegtuigen van allerlei type. Al deze resultaten werden door de Duitsche troe pen bereikt bij uiterst geringe eigen ver liezen, terwijl weliswaar de Sovjets bij Bjelgorod en Soechimtsji kleine wiggen zonder beteekenis tusschen net front konden drijven, doch van hun eigen strijdkrachten reeds verschillende groepen omsingeld en eenige daarvan zelfs geheel vernietigd werden. Men heeft hier te doen met het groo te zomer-offensief der Sovjets, hetwelk als een overrompeling had moeten ko men, gelijktijdig met de vorming van 'n tweede front in het zuiden van Europa. De Duitsche verkenmngsactie heeft, ge lijk men weet, de Sovjets ertoe genoopt, eerder in het vuur te komen dan was bepaald. Zij dienden zulks te doen, om dat de Duitsche verkenning het geheim hunner krachtsopeenhooping en van de doeleinden daarvan ontijdig ontsluierd had. DE STRIJD OP SICILIË. Het gevolg hiervan was, dat ook hun bondgenooten sneller ten aanval moes ten gaan, om hun geloften inzake de invasie waar te maken. Zoo werf! ook de actie tegen Sicilië verhaast, waarschijn lijk werd zij zelfs een drietal weken vroeger begonnen, dan oorspronkelijk beraamd. Zoo strijden dan nu de Britten en Amerikanen met hardnekkigheid en nog niet zeer groot succes, langs de zuid en oostrand vamhet driehoekige eiland, aan de laaispm#ïyan Italië. Hun tonna ge-verliezen moeteii volgens de opgaven dei spil reeds eenige honderdduizenden beloopen. zoodat zelfs een aanzienlijk deel der transportschepen door hen te ruggenomen en naar achteren in veilig heid gebracht moest worden Ook de duikbootactie geraakt weer tot ontplooiing In de eerste- twee weken van deze maand gingen er weer 29 sche pen met 17,000 brt. naar de zeebodem. Tegenover de nog altijd geringe vorde ringen van Britten en Amerikanen, die mogelijk binnenkort aanzienlijker zullen kunnen worden, staat derhalve een „slij tage" van menschen en materiaal, welke niet gering moet worden geacht. De hoop der „vereenigde naties" berust op hun productie, gelijk men weet Er wordt echter van deze productie, met name ook aan het oostfront, zulk een massa verbruikt, dat er geen bijwerken aan is! Mocht te zijner tijd het voor-werk, het glacis Sicilië, worden prijs gegeven, om dat het zijn dienst heeft vervuld, dan zullen nog nieuwe landingen en offers noodig zijn om een werkelijk tweede front op het continent te kunnen vesti gen. ZWEDEN EN SPANJE WAAKZAAM Zweden en Spanje, beide gelegen aan de Europeesche westflank, aan de tegen overgestelde, uiterste einden, kennen beide hun zorgen, welke in de eerste piaats die aan hun militaire positie eigen zijn. Zweden heeft een brochure tot de bevolking en de weermacht gericht, waarin wordt uiteengezet, hoe men zich houden moet, mocht de strijd zich plot seling over de grenzen storten en de na tie ontredderen. In het bijzonder woidt daarin stelling genomen tegen een dei- meest gevaarlijke vijanden van onze ^i- gen, n 1. het gerucht. De Zwee3sche staat zal zich, wordt verklaard, hardnek kig verdedigen tegen ieder, die het waagt hem aan te vallen. Mocht ooit bij zulk een gebeurtenis worden omgeroepen, dat men zich niet verzetten doch de wape nen trekken moet, dan weet men bij voorbaat, zich aan zulk een parool niet te moeten houden. Deze raadgevingen aan bet Zweedsche volk vloeiden niet voort, zegt men, uit 'n nieuwe bedreiging. Zij waren van alge- meene aard. Als zoodanig kenschetsen zij dan wel de toestand van nervositeit en spanning, waarin men zich in het noorden bevindt. In Spanje is het niet zoozeer zenuw spanning, welke zich laat gevoelen, dan beraad. Franco heeft er in een rede op gewezen, dat zeven jaar geleden een zware strijd moest worden ingezet, om het land van de geesel der bolsjewisten en anarchisten te bevrijden. Sindsdien heeft men ongekend zware tijden meege maakt, om het vaderland zijn levens kracht en de exploitatie van zijn be- staansbronnen te hergeven. Het werk van deze opbouw vordert, doch is nog geenszins voltooid. In verband hiermee was een poging van zekere zijde, om het monarchistisch vraagstuk naar voren te schuiven, wel heel inopportuun te ach ten De daarbij op de voorgrpnd treden de persoonlijkheden zijn uit de nationale raad der Falanx gezet, een kalme en nulde straf, die het bewind zich blijk baar kon veroorloven, omdat het zich hecht in het volk geworteld weet. AMERIKAANSCHE VLIEGERS hebben een terreuraanval op Amsterdam gericht. De burgerbevolking leed aanzienlijke verliezen, o.m. werden vele woonhuizen, een kerk en een klooster vernield. Talrijke vrouwen, kinderen en religieuzen bevonden zich onder de slachtoffers. (C.N.F.-M. Pax c). VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1738. Geboortedag van Betje Wolf- Bekker (Vlissingen). Betje Bekker, gehuwd met Adr. Wolf, predikant te Beemster, was een der meest begaafde Nederlandsche schrijf sters uit de 18e eeuw. Haar romans on derscheiden zich door geestigheid en echt-Nederlandsch karakter. Het meest bekend is de „Historie van Sara Burger hart". ZOO SCHREEF.. Limb, Koerier: De strijd kan lang du ren; velen rekenen met een oorlog van nog enkele jaren. Maar de volken van Europa zullen ter wille van henzelf, ter- wille van het eigen bestaan en van de redding der Europeesche beschaving door strijd en arbeid <jle offers moeten brengen, die noodig zijn om de bolsje wieken en de Anglo-Amerikanen met bebloede koppen terug te slaan. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Stram (SS PK Niquille O-H T.c.) KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS, HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT Het ss Ersatzkommando Niederlande ceelt mede. Nederlanders van arisch bloed, in de leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk gced ontwikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de oplei ding hun stelt, kunnen zich bij de ge noemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden Bij de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde inlich tingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familieleden, enz. De aandacht wordt er op gevestigd dat, voor vrijwilligers, die om bepaalde in de houding tijdens het morgenappèl. redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens ac-ze keuringen kunnen zich ook diege- ren melden, die tot de germaansche s.s. i - Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 jaar, die nan- ineldingsplichtig zijn voor de arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der kcuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de arbeids inzet vrijgesteld. Er wordt gekeurd: 24 Juli 913 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 25 Juli 9-14 uur Amersfoort, pol. Durch- gangslager; Leusderweg; 26 Juli 9-14 uur Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg 10,000 GULDEN BELOONING. In de avonduren van 19 Juli 1943 tegen 23 uur werd in de Zestienho- venstraat in het noordelijk deel van Rotterdam de Nederlandsche staatsbur ger Anthonius van der Waals, geboren op 11 October 1912 in Rotterdam, door verscheidene schoten ernstig gewond. De gewonde is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen be zweken. De daders wisten zonder herkend te zijn te ontkomen. Op de doode werd een persoonsbewijs gevonden, uitgeschreven ten name van Antoon de Wilde. Het ver moeden bestaat, dat het slachtoffer zich soms van de naam Antoon de Wilde be diend heeft. De bevolking wordt aangespoord om mede te werken aan het opsporingswerk. Voor ter zake dienende aanwijzingen, die leiden tot het vinden van de daders, wordt een belooning van 10,000 gulden uitgeloofd. De leider van de Sicherheits- polizti en van de S.D. Rotter dam. w.g. WöLK, SS-Sturmbannfuehrer. AARZEL NIET LANGER! Woorden, als voor deze tijd ge sproken: „De herinnering aan het vader land treedt waarschuwend en wij zend te midden van onze persoon lijkste aangelegenheden". (Treitsch- ke). Ook u, jonge Nederlander, zult zich dikwijls afvragen: is mijn plaats thans hier? Besef, dat talrijke kameraden, dikwijls uit uw eigen omgeving, hebben ingezien, dat hun plaats was in de gelederen van de solda len van de Fuehrer, in de strijd te gen hel bolsjewisme en daarom voor het vaderland. Peil dan uw geweten en besef wat u te doen staat. Aarzel niet langer, maar meld u bij de Land wacht Nederland. PLUNDERING VAN DISTRIBUTIEKANTOREN. In een der distributiekantoren van het land zijn misdadige elementen binnenge drongen. Zonder dal de ambtenaren het verhinderden, hebben zij een zeker aan tal levensmiddelenbonncn gestolen. Daar enkele ambtenaren hun plicht verzaak ten, zijn zij in arrest gesteld om naar 't concentratiekamp te Den Bosch te wor den overgebracht. Het betrokken kantoor Krijgt geen andere bonnen; de bevolking zal het, naar gelang het aantal gestolen bonnen, zonder levensmiddelenbonnen moeten stellen. In elk eventueel volgend geval van deze aard zal zoo gehandeld worden. De heele bevolking weet, hoe het er met de levensmiddelenpositie voorstaat. Dat onverantwoordelijke elementen de ordelijke voedselvoorziening verhinderen zal niet worden geduld. De bezettende mogendheid is vastbesloten een bijzonder nauwkeurig onderzoek in te stellen naai de houding der ambtenaren op de plaats van het strafbare feit. Het is immers de natuurlijke plicht van elk ambtenaar, om, in het algemeen belang, zich ener giek en mét succes te verzetten tegen ie dere poging tot sabotage. Waar ook maar de verdenking bestaat, dat amb tenaren in strijd met hun plicht hande len, zullen zij, zooals in het onderhavige geval, naar een concentratiekamp wor den overgebracht. BEZOEK AAN AMSTERDAM-NOORD. De Leider bezocht Maandag, in gezel schap van de Beauftragte van de Rijks- kommissaris voor de stad Amsterdam, 't door de luchtaanval zoo zwaar getroffen stadsdeel. De Burgemeester leidde er de bezoekers rond. Mgr. Huiberts, bisschop van Haarlem, bezocht het zwaar getrof fen kerkgebouw en de kloosterschool. Zondag 1.1. bestond de parochie juist 25 jaar. In de kerk bevonden zich 800 kin deren en volwassenen. Tien volwasse nen en twee kinderen werden gedood. „Dat zullen wij wel verhelpen. Een pittige geest spreekt uit dit schrij ven van een Oostlandboer naar Neder land: Hier werd ik ook hartelijk ont vangen. Het is wel een kale boel, want ik moest slapen in een leeg huis, daar de meubels nog niet waren aangekomen. Maar dat komt wel. Het is hier een be drijf van 350 h.a. Het is hier zeer goed wat de behandeling van de gewassen be treft, maar zeer primitief. Dat zullen wij wel verhelpen. Ik lig samen met een Duitscher hier in Alexandrowska. Het eten is hier weer erg goed. Vlak achter het bedrijf ligt een moeras, waar men in visschen en jagen kan. Men teelt hier kool', allerlei soorten, tomaten, mais, bieten, wortelen, uien, roode biet, meira- pen en andere enz. Het is hier volop zo mer. Wilt u nog zoo goed zijn om een paar leerboeken hier naartoe te sturen, Duitsch en tuinbouwonderwijs, want ik verveel mij 's avonds dood. (N.O.C.) Verplichte koolzaadteelt. Dc lijsten van koolzaadplichtigen lig gen ter inzage bij de PBH's, zoodat een ieder, die niet precies weet, welke ver plichting op hem rust, doordat bv. zijn oppervlakte bouwland uit eenige grond soorten bestaal, zich hiervan op de hoogte kan stellen, voordat hij tot uit zaai van een bepaalde oppervlakte kool zaad overgaat. Ook kan de koolzaad- plicht dit jaar weer worden overgedra gen. Een ieder, die hiervoor in aanmer king wenscht te komen, dient zich voor 15 Aug. a s. te wenden tot het Bemidde lingsbureau S. Slot te Westwoud. Alleen cverdrachtcn, die via dit bureau tot stand komen, worden door mij goedge keurd. Personen, die bouwland beschikbaar willen stellen voor 't onderbrengen van koolzaadplicht van anderen, dienen zich oók ten spoedigste tot dit bureau te wenden. De Prov. Productiecommissaris voor Noord-Holland. Bedrjjfsmaximum schapen. Aan de schapenhouders wordt meege deeld, dat zij binnen 14 dagen na ont vangst van bovenvermeld bedrijfsmaxi- mum een met redenen omkleed verzoek schrift tot verhooging of verlaging kun nen indienen bij hun PBH. Als men voor 25 ^Juli 1943 geen kaart heeft ontvan gen, vermeldende het aantal schapen, dat men mag aanhouden, is men niet ge rechtigd schapen in voorraad te hebben. Tot 1 Aug. 1943 kan men bij zijn PBH alsnog een bedrijfsmaximum aanvragen, als men meent, voor het houden van schapen in aanmerking te komen. Per sonen, die vroeger geen schapen hielden, zullen in het algemeen worden afgewe zen. De Voedselcommissaris voor Noord-Holland.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1