Terugvoering in Krijgsgevangenschap. Italië: De oorlog voortgezet! De Ned. Volkdienst dient liet Volk twee laar. Van de Fronten in Oost en West. ECHT IETS VOOR FLINKE JONGENS WERELDNIEUWS 56e JAARGANG. No. 5776. ZATERDAG 31 JULI 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSC1I WEEKOVERZICHT. Een maand in een weersportkamp, dat is iets, waar elke flinke jongen naar verlangt. Ochtendgymnastiek te midden der bergen, tochten in de omgeving veldspelen tezamen met jongens uit Denemarken, Vlaanderen, Walonië, Noor wegen en Duitschland, kaartlezen en met kompas werken, dat zijn allemaal din gen, waar je een jongen van Jan de Wit voor kunt vinden. Deelneming aan een weersportkamp kost geen cent, je werkgever moet je vrij geven en je loon door betalen, ook de scholen moeten hiervoor vrij geven. De maand in het weersport kamp mag niet van je gewone vacantie worden afgetrokken. Vraag het de jon gens, die er al geweest zijn, hoe het ze is bevallen. Laat Jan Salie maar thuis blijven, meld je vandaag nog bij een der volgende aanmeldingsbureaux: Spaarne 94, Haarlem; Amsterdam: Willemsparkweg 186. (Stapf-Pax-m). SOVJETS WILLEN EEN BESLISSING. Alle kenteekenen van de geweldige afweerslag, die thans al eenige weken in het Europeesche oosten voortwoedt, dui den er op, dat de Sovjets alles eraan is gelegen, ren beslissing te forceeren. Vol gens Duilsche zienswijze, welke dooi berichten uit Amerikaansche en Engel- sche bron wordt ondersteund, zou bet er met de voedselvoorziening in de Sov jet-Unie thans zoo hachelijk voor staan, dat de zaak geen uitstel meer duldt. De Oekrainsche graangebieden moeten te rugkomen in bolsjewistisch beheer, of de bolsjewistische staatshuishouding, die steeds op die van Jan Steen heeft ge leken, gaat hopeloos ten gronde. Zoo is het te begrijpen, dat het Sovjet opperbevel nog eens voor de zooveelste keer naar haar strategie va» de massa heeft teruggetast. Naar schatting staan tusschen Leningrad en de Koeban nu 'n 600 legerdivisies tegenover elkaar, elk ondersteund door geweldig veel pantser materiaal, geschut en luchtmacht. Nog steeds is het gebied van Orël een der felste brandhaarden van de strijd. De Sovjet-troepen vallen hier van drie zijden aan in een 'frontsector, waar de kamp van Duitsche kant op een elasti sche wijze, dus zonder het al te kramp achtig willen handhaven van vaste stel lingen, wordt gevoerd. Dit maakt de Sovjet-bewering begrijpelijk, ofschoon niet aanvaardbaar, dat Orel ingesloten zou zijn en een tweede Stalingrad zou moeten worden. Hoe zwaar de strijd in het Oosten is kan men eveneens aflezen uit de gewel dige massa's materiaal, speciaal pantsers en vliegtuigen, die de Sovjets daarbij in boeten. Van Duitsche kant blijkt de toe leg voor te zitten, juist door het toepas sen van een „slijtage-systeem" de Sov jetkracht te verlammen. Ondanks ont zettend zware offers hebben de bolsje wisten nergens winst van eenige betee- kenis kunnen behalen, wat voor hen met een verloren slag gelijk staat. DE TOESTAND OP SICILIË. Over Sicilië lezen wij steeds meer be richten, die er op duiden, dat het op de duur wel niet doenlijk zal zijn, deze voorpost der Italiaansche defensie te be houden. Volgens officieuze commentaren strijden daar tien of elf Britsche en A- merikaansche divisies legen de troepen oer Spil7~die in de minderheid zouden zijn. Bovendien maakt de gesteldheid van de zee en kusten het de aanvallers mogelijk, zichv. tot dekking hunner be wegingen van het zware geschut der Britsch-Amerikaansche oorlogsschepen te bedienen. Het algemeene beeld van de strijd is dan ook voor de spiltroepen sinds vorige week in verschillende op zichten minder gunstig geworden. De stad Enna, midden op het eiland gelegen en door deskundigen als zijn strategi sche knooppunt beschouwd, benevens Caltamsetta, iets meer naar het zuid westen, vielen in geallieerde handen. Aan de westkust moesten de spiltroepen zich reeds eenige malen op achterwaart- sche stellingen terugtrekken en o.a. Pa lermo prijsgegeven. Bij Catama, aan de oostkust, heeft de spil 'n stijf front, dat fel verdedigd wordt, o.a. door de pant- sergroep Hermann Goering, wier presta ties worden geroemd. Deze krachtige de fensie heeft de Britten nog steeds ver hinderd, zich van de vlakte van Catania meester te maken, en zoolang dit hun niet' wil gelukken, hebben zij de troeven nog niet in handen. Het front van het centrum naar het noorden is veel meer elastisch. Het ge vaar lijkt ons niet denkbeeldig, dat de terugtrekkende bewegingen aldaar ten slotte zullen leiden tot een geallieerde omsingelingsbeweging ten opzichte van de stellingen bij Catania, waarmee dan tevens de vermoedelijk laatste fase van de strijd om het eiland zou zijn ingeluid. Overigens heeft men op Sicilië nog slechts te doen met een eerste geallieer de landing Het ligt in de rede te ver wachten, dat er weldra meer zullen vol gen. De Britsche minister van arbeid Bevin heeft deze aangekondigd. Ook al zou de worsteling om dit eiland spoedig tot een beslissing komen, de tonnagever- liezen voor de Siciliaansche kusten blij ven van groote beteekenis. Engeland noch Amerika kunnen met hun scheeps- ruimte verkwistend omgaan in dit sta dium van de strijd! HET SOVJET-AVONTUUR VAN VARDö. Ook de Sovjet-vlootstrijdkrachten heb ben eens een landing geprobeerd en wel in het nooge noorden, in de kop van Noorwegen, waar Vardö hun eerst oog merk was De bolsjewisten hebben steeds op deze uiterste gebieden in het Euro peesche noorden een begeerige blik ge vestigd gehouden. Zij wenschen hier een de zon. Za. 31 Juli op 6,59; onder 22,33 DE MAAN. Za. 31 Juli op 6,13; onder 22,08 Nieuwe Maan: 1 Aug. 7,06. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 31 Juli 10,05 en 22,24 Zo l Aug. 10,41 en 22,57 Ma. 2 Aug. 11,13 en 23,29 Di. 3 Aug. 11,45 en 24,01 Springtij: 3 en 17 Augustus. basis te leggen voor een onbelemmerde vaart op de Atlantische Oceaan, térwijl het bezit van territoir in de Scandi- naafsche tophoek-hun tevens gelegenheid zou bieden zich zeggingschap over Noren en Zweden te bezorgen. Het zou de eer ste steenlegging beteekenen voo» een nieuwe bolsjewistsche machtsuitbrei ding binnen de Europeesche levenskring. Het bolsjewistische initiatief daar op de Noorsche kust is, de hemel zij dank, mislukt. De Duitsche weermacht is er paraat en krachtig opgetreden. Zij heeft het infiltratiegevaar van het Noorsche volk en van de Europeesche samenleving in het Noorden afgewend. De grendel bleek stevig op de Noorsche blokhut te zitten. Wij kunnen ons moeilijk voor stellen, dat er in Nederland ook maar één rechtschapen mensch is, wat hij ook van zijn politiek geloof mag wezen, die in zijn hart niet blij is met dit échec. Want onze godsdienst, onze historie, on ze aard hebben mets gemeen met die der Sovjet-heeren uit het Kremlin. Het is een tegenstelling als van watër en vuur, en men moet al een politieke fana ticus zijn, om de Noren toe te wenschen, dat zij met de Russische knoet en er ger zouden gaan kennis maken! SAMENKOMST IN NOORD-ITALIE. Over de ontmoeting tusschen de Fuehrer en de Duce, die 19 Juli in een Noord-Italiaansche stad heeft plaats ge grepen, is een geheimzinnige waas blij ven hangen. Het officieele communiqué daaromtrent was bij uitstek kort. „Er werden militaire kwesties besproken", ziedaar al wat er ons van te zeggen viel. Wij moeten dit stilzwijgen in het huidi ge stadium van de verwikkelingen zon der meer aanvaarden. Het is te ver staan, dat er, in het bijzonder in volle oorlogstijd, terwijl er in het Oosten een zware afweerslag woedt en in het zuiden fel wordt gestreden met een belangrijk Italiaansch eiland als inzet, dingen zijn die onder de roos dienen te blijven. Lie ver dan ons in gissingen te verdiepen, waarvan bij voorbaat vast zou staan dat Bij de onlangs gehouden inzameling voor de slachtoffers van de bomaanval op Rotterdam zijn door de Ned. Volks- dienst meer dan twee millioen gulden aan geld en goederen bijeengebracht als •offer van het* Nederlandsche volk aan lijdende leden. Nimmer nog heeft een inzameling in ons land zooveel opge bracht en ons volk heeft daarmee ge toond tot geven bereid te zijn en de Ned. Volksdienst, die dezer dagen twee jaren bestaat, dat hij die bereidheid in daden weet om te zetten. Het is het volk zélf, dat het lijden zijner leden lenigt. In het Rotterdamsche voorbeeld spreekt dat heel sterk. Door de geboden hulp worden zij die hun have verloren in staat ge steld het verlorene weer op te bouwen, zoodat zij weer krachtige leden der volks gemeenschap worden en tot derzelver instandhouding bijdragen. Ook bij het andere werk, dat de Volksdienst onder neemt werk voor moeder en kind, kraamverzorging, kinderuitzending, jeugdtandverzorging, sociale werksters, enz. is het niet de bedoeling menschen te kweeken die gemakkelijk de hand op houden, doch om het gezonde gezin te sterken. Niemand mag meer van de gemeen schap vragen dan hij bereid is haar te geven! Dat is een begrip, waartoe een ieder moet worden opgevoed. De ge dachte, dat het gezonde steun behoeft, komt sommigen misschien vreemd voor, maar toch was het een bekend feit, dat het gezonde, groote gezin in onze samen leving het vaak zeer moeilijk had. Daar en ook in andere gezinnen konden kin deren vaak niet krijgen wat zij behoef den om sterk en flink op te groeien, za gen moeders zich gesteld voor een taak, die haar krachten te boven ging. Door middel van de takken van arbeid, die werden opgesomd, kan zoo ook het Ne- derlansche volk bijdragen tot de ver- ze vruchteloos zouden wezen, willen wij acht er op geven, wat er in aansluiting hierop in Italië voor maatregelen geno men zijn. Wij ontwaren dan allereerst, dat de oorlogstoestand, die tot op heden nog jiiet voor heel dit land gold, thans over 21 nieuwe provincies is uitgebreid. Daarmee wordt te kennen gegeven, dat men in de alarmtoestand is gebracht, of om het nog duidelijker te zeggen, in de toestand van voorbereidheid. Nadat men reeds de aibeidsdienstplicht had inge steld, om de produ.tie op uiterste toeren te brengen en oproepen tot volk en par tij had gericht om de discipline te ver sterken, is dit derhalve de volgende stap geweest. Tenslotte is dan nog het oproe pen van de militaire lichtingen van 1907 tot 1922 gevolgd. Uit dit alles krijgt men het beeld van een regeering en een na tie, welke de ernst van de toestand be seffen en daaraan de kracht ontleenen om de algeheele paraatheid nog te ver- grooten. BADOGLIO HOOFD I)ER REGEERING. Het aftreden van Benito Mussolini als hoofd der Italiaansche regeering en diens opvolging door maarschalk Badoglio, aan het hoofd van een militair bewind, heeft allerwege sterk de aandacht getrokken. Het is thans nog niet de tijd, daarop in beschouwing in te gaan. Zoowel de Kei- zer-koning als de nieuwe premier heb ben proclamaties tot het volk gericht, waarin zij een beroep doen op eenheid en op de beste Italiaansche tradities. „De oorlog wordt voortgezet"! is een van de parolen, yvelke Badoglio heeft afgekondigd. Hoezeer het verleidelijk en belang wekkend zou wezen, reeds nu in een analyse van het gebeurde te treden, ge biedt de voorzichtigheid, eerst op de completeering der betreffende berichten te wachten. De gebeurtenissen hebben nu nog maar zeer ten deele duidelijke contouren verkregen en bij velen zit de neiging voor, op verdere ontwikkelingen vooruit te loopen. Het verdient echter, al moge dit eenige zelfbeheersching kosten, de voorkeur, niet veronderstel lingen of geruchten, maar niet anders dan de feiten te laten spreken. hooging van de zedelijke en lichamelijke kracht zijner kleinste cellen, de gezin nen, die op hun beurt weer de dragers zijn van de volkskracht. Het doel moet daarbij zijn, om al wat tijdelijk in moei lijkheden verkeert, weer tot een sterk en levend deel van het geheel te maken en daartoe strekt alle sociale en andere hulp. Het aantal leden van de Volksdienst is sinds vorig jaar sterk toegenomen en ook de omvang van de arbeid groeit krachtig. De sociale werksters behande len voortdurend meer gevallen. De jeugdlandverzorging, de kraamverzor ging en het werk voor moeder en kind breiden zich uit. Een goede raad telt voor twee, Wordt vandaag nog lid van de NVD. Er kan niet aan worden getwijfeld, of Italië bevindt zich op weg naar verzeke ring zijner toekomst Vastbesloten zal 't strijden. Het zal zich zijn roemrijk ver leden waardig toonen. Aldus het Ita liaansche blad „Tribuna". Italië heeft vertrouwen in het lot van het land. In verscheidene steden van het land hebben Italianen op onverholen wijze uitdrukking gegeven aan hun ingeno menheid met de nieuwe regeering. In Triest werden betoogingen gehouden, die de gansche dag duurden. In de lange stoeten, die door de straten trokken, werden de vaderlandsche vlag en borden met vaderlandsche leuzen meegevoerd Op hartelijke wijze gaf de bevolking ui ting aan haar verknochtheid aan 't Huis van Savoye (het Italiaansche Konings huis) en aan zijn vertrouwen in de toe komst van het vaderland. Geen revolutie of staatsgreep in Italië. De binnenlandsche twist in Italië zoo schreef de nieuwe hoofdredacteur van de Popoio di Roma is beslecht zonder dat het tot een burgeroorlog is gekomen. Koelbloedig kunnen de Italia nen nu de toekomst en de gevaren onder de oogen zien. Zij kunnen thans de vij and op Italiaansche bodem het hoofd bie den en het maatschappelijk leven steu nen, om zoo aan Italië door arbeid en geloof de toekomende plaats in het Eu ropa van morgen te waarborgen. De regeeringswisseling, zoo kan hier aan worden toegevoegd, was geen revo lutie of staatsgreep Het was een grond wettelijke crisis, die grondwettelijk is op gelost. Mussolini diende op grond van een stemming m de Groote Fascistische Raad zijn ontslag bij de koning in. Hier op nam de koning het opperbevel over de weermacht en het opperste regee- ringsgezag op zich. De oorlog wordt voortgezet. Wat er in de Groote Fase. Raad geschiedde, heeft op de binnen landsche politiek alleen betrekking; de builenlandsche politiek blijft onveran derd. Tegen het fascisme gehouden de monstraties hadden niets te beteekenen, uitspattingen zijn volkomen onderdrukt In alle steden is de orde hersteld Als één man staal het Italiaansche volk achter de koning; het heele volk wil zich als één rrian geven om het vader land te redden In het belang van de openbare orde heeft Badoglio diverse maatregelen ge troffen: een uitgaansverbod van zons ondergang tot zonsopgang; alle openba re instellingen, bioscopen, sportterreinen mogen gedurende die tijd niet geopend zijn; samenscholingen van meer dan drie personen in het openbaar zijn verboden; ook de verspreiding van propagandabil- jetten. STAATSLEENING RUIM OVERTEEKEND. Met groote voldoening kon de wnd. secr.-generaal van het Dep. van Finan ciën constateeren, dat de nieuwe 3V* pet. Staatsleening van f 700 millioen met wel f 230 millioen is overteekend. Een bewijs van toenemend vertrouwen in over,heidsobligaties, gelijk ook uit de toename van de inlagen bij de Rijks postspaarbank blijkt Radio Rome waarschuwt. Radio Rome waarschuwt de Italiaan sche-bevolking toch geen geloof te hech ten aan geruchten, door onverantwoor delijke elementen de wereld in gestuurd en ook met aan sensationeele berichten. Ze zouden alleen maar tot verstoring van de openbare rust kunnen leiden. Sovjet-verliezen gruwelijk hoog! De „Times" schrijft in 'n beschouwing over de ontwikkeling aan het oostelijk front, dat de Duitschers, of zij strijden dan wel zich van de vijand losmaken, nog steeds zoo sterk als tevoren zijn. Het blad legt er verder de nadruk op, dat de verliezen van de Sovjets aan menschen en materiaal „gruwelijk hoog" zijn. De Sovjet-Unie heeft bovendien zooveel vruchtbare bodem moeten prijsgeven, dat thans de voeding van de bevolking daarvan de nadeelige gevolgen onder vindt. Aangetreden voor de beslissende slag. Europa is aangetreden voor de beslis sende slag Zoo schreef Rijksminister Goebbels in Das Reich. Wat dit betee- kent, vervolgde schrijver, zullen onze tegenstanders te zijner tijd ondervinden in een omvang, die hun allesbehalve welkom zal zijn. Met gerustheid zien wij de verdere ontwikkeling tegemoet. Het onwrikbaar geloof der Duitschers in de overwinning berust op zakelijke gron den. De vijand heeft nog geen overwin ningen van groot formaat bevochten en vermoedelijk zal hij die in deze oorlog ook wel niet behalen. Wij staan sterk op grond van ons recht en van onze mili taire macht. Nadat mei de thans geldende bekendmaking van de Weermachtbefehlsha- bcr in den Niedcrlanden de leden van alle troepenonderdeelen der voormalige Nederlandsche Weermacht en van alle van deze in de jaren 1939 en 1940 ge vormde formaties opgeroepen zijn tol melding en terugvoering in krijgsgevan genschap, wordt hiermede een laatste oproeping tot aanmelding uitgevaardigd aan al die personen, die zich wegens onbekendheid met hun juiste vredesonder- deel of op grond van redenen van gezondheid of beroep of ingevolge ander fei telijke verhindering niet gemeld hebben. Deze personen moeten zi^h in het Wehrmachtslager, - Amersfoort, Zonne bloemstréat, telkens tusschen 8 en 12 uur melden als volgt: Degenen die geboren zijn in 1924-1915 (inb.) A t.m. L op 2 Aug. 1943. Degenen die geboren zijn in 1924-1915 (inb.) M t.m. Z op 3 Aug. 1943. Degenen die geboren zijn in 1914-1904 (inb.) A t.m. L op 5 Aug. 1943. Degenen die geboren zijn in 1914-1904 (inb.) M t.m. Z op 6 Aug. 1943. Er wordt nogmaals de nadruk op gelgd, dat ook diegenen,- die van terug voering in krijgsgevangenschap vrijgesteld zijn, t w. de houders van z.g. „Frei- stellungsbescheinigungen" niet vrijgesteld zijn van aanmeldingsplicht en dat de aan de Wehrmachtl pehlshaber in den Niederlanden of aan een ander Duitsch Bureau toegezonden oktersverklaringen geen enkele reden van verontschuldi ging vormen. Vrijgesteld van deze meldingsplicht zijn slechts: 1. Personen, die zich op 25 Mei 1943 „ïm Arbeitseinsatz" in Duitschland of in door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevonden. 2 de van terugvoering in krijgsgevangenschap vrijgestelde personen, die de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden met een uitdrukkelijke goedkeu ring aan hun werkgevers vrijgesteld heeft van aanmeldingsplicht. 3. personen, die door een bijzonder schrijven van de *Wehrmachtbefehlsha- ber in den Niederlanden van aanmelding en terugvoering voorloopig zijn vrijge steld. Vóór 7 Augustus 1943 moet dus ieder lid van de voormalige Nederlandsche Weermacht, die in Mei 1940 in werkelijke militaire dienst was, zich op grond van de bekendmaking van de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden om trent terugvoering in krijgsgevangenschap van de 29e April 1943 aangemeld heb ben. Degene, die ook aan deze laatste aanmaning tot aanmelding geen gehoor geeft, wordt ter verantwoording geroepen en moet met de reeds bekend ge maakte strafmaateregelen rekening houden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een aantal leden van de voormalige Nederlandsche weermacht, die opzettelijk of zonder gegronde verontschuldiging hun aanmeldingsplicht niet nagekomen zijn, reeds gearresteerd en naar „Wehr- machtgefangnisse" overgebracht zijn, waar zij hun vonnis afwachten. T- ffW TERREUR-AANV AL van de Anglo-Amerikaansche luchi-gangsters op Rome. Ook op Rome, de Heilige Stad. Het v/as een aanval „in groote stijl", waarbij zoo wei van brandbommen als van brisantbommen gebruik werd gemaakt. Ook kerken, gedenkteekens en kerkhoven waren het doel. Zoo werd ook de San Lorenzo-basiliek vernield. Links: het vooraanzicht, rechts het interieur van deze beroemde kerk. (Scherl-Bildarch.-Autoflex).

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1