[fat. Cl ssss-^ (joorébroaw PI |TP//PE-"E Matordienst r boiiennoiers bollenrooiers SURROGAAT H.W. Zegel THEESURRDGAAT EEBBRT SCHEEPMAKER 4^ 't Erfenishuwelijk zöuU ZE&UEN, HET IS DDK 25ct ALKMAAR Tip TOP Wuys vaart iedere Maandag naar Alkmaar Iedere Woensdag van Alkmaar. J.ZUIDEWIND Oz., Warmoesstr. 73 DE MAGNEET Deurwaarder PRINS /Veem n AKKERTJE Gemengd Nieuws gediplomeerd Opticien WO KONINGSTRAAT 73. DEN HELDER. Telefoon 279. ieder voorschrift ind vervaardigd. .Zeiss" Prisma- eiss" Punlctal- axen. Electrische brijlen-slijperij en reparatie-inrichting. Leveranties aan do xiekenfondsen. r //Uls)l I lel 50 ORAM VAN tO^1 -V "J,e nT V /-i t*L. B. ff. B. A'ee/ lohonncs lueld vroeger kip- A pen. en z'n vrouw gebruikte de ei ties voor Aef beslag. Maar nu zijn die kippen BAKGRAAG SPREEKT: „A/eó c/on nog noo// von PANKO gehoord7 JHMHM uren o«9«^'hc; PRODUCT Goederen worden afge- gehaald en bezorgd door Vervoer van bloembol len naar Limmen, Uit geest, Andijk, enz. Aanbrengen Vrijdag, Zaterdag en Maandag. 't Is maar een weet, Koopt in HOUDT MAANDAG in Hotel De Lindeboom, van 11 tot 2 uur zitting Verkoopingen, Behandeling van pachtzaken, Incasso's. "GEVRAAGD door M. BAKKER Pz., De Hoogte. DUITSCH of ENGELSCH 0 2 - p.m Nieuwe schrlftel. me thode MIDDENSTANDSDIPLO MA Nod Teal en Correip. Boek houden .11 1 p m. Vul o s BON In. Plaats Uw naam op achten, anv. HED. TALEN INSTITUUT, R'DAM BON: G ratli proeflot van 100 HUWELIJK. Eenzamen van alle ran gen, standen en leeftij den, wendt u allen tot Nederland's grootste Bemiddelingsbureau njet uitgebreide relaties door geheel Nederland, ook in de boerenstand. Tallooze tevredenheids- betuigingen liggen ter inzage Inlicht, schriftel. en mondeling. Bureau „HOLLAND", Am sterdam W., Admira- lengracht 219. GEVRAAGD M. H. ZIJto, Den Burg Bewaren en inmaken. Tomaten kun nen we enkele weken versch bewaren, vooral de tomaten, die niet heelemaal rijp geplukt zijn. Dit gaat het beste in een kistje met zaagsel, zoodat de vruch ten elkaar niet raken, in het najaar, als de tomaten buiten niet meer rijp wor den, kunnen we de planten met de vruchten eraan uit de grond trekken en op een droge plaats, bv. op zolder voor een raam, aan de wortel ophangen. We halen dan steeds de rijpe tomaten eraf. Als we teveel tomaten hebben, kunnen we op verschillende manieren inmaken, dan profiteeren we er in de winter ook nog van. PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS DE H. MICHAëL EN DE DRAAK. —79. Het wapen van de Noordbrabantsche gemeente St. Mi chielsgestel (1 Jan. 1942: 6464 inw.) toont op een blauw veld het beeld van de H. Aartsengel St. Michaël. Hij staat op een draak, welke hij met zijn lans doorsteekt. Zijn lin- 5T NioiuuscÉsrac kerhand rust op een gouden schild, aan zijn rechterhand hangt 'n gouden schild je, waarop een roode leeuw is afge beeld. De oude r.k. kerk' van het dorp werd aan de H Michaël gewijd. Aan de H. Michaël (de naam beteekent „Wie is God gelijk"), de overwinnaar van de draak (Openb. 12:7), zijn door de R. Kath. 8 Mei en 29 Sept. gewijd. St. Michielsgestel (volksnaam: Gestel) is bekend door zijn r.k. doofstommen- instituut en zijn opvoedingsgesticht Ru- wenberg. Illltlllllll LANDBOUW VEETEELT |||||||imi Let op de coloradokever! Scheurpremie 1944 is f 300 per ha. In bepaalde gevallen f500. Blauwe distels in hooiland uittrekken of uitsteken. Dat is afdoend. Mansholts Hamburger gaf op zeer goe de zandgrond 5000 kg. Er was half Aug. gezaaid, rijenafstand 40 cm. Later is op de rij iets uitgedund. Voor koolzaad het beste perceel kie zen. Het stelt hooger eischen dan rogge en aardappelen. Machinaal zaaien ver dient de voorkeur. Men rekent bij breed- werpig zaaien 6 kg., bij machinaal zaaien 4 kg. per h.a. Tegen de aardappelziekte. De aardappelziekte dreigt dit jaar groote schade aan te richten. De afge- loopen winter was zacht De sporen in de grond zijn daardoor niet vernietigd. Dus: opgepast! De verbreiding kan heel snel gaan en het eene veld kan het an dere aantasten. Het middel is: bespuiten met koperhoudende oplossing, in gevaar lijke tijden minstens eens per week. Veel knollen worden ziek, wanneer men rooit bij regenachtig weer of wanneer de bladen bedauwd zijn. Tenminste, wanneer de ziekte in het loof zit. Wie gaat bespuiten, wanneer de ziekte zich ernstig voordoet, komt te laat. (Boerde rij). WAT TABAKSTELERS MOETEN WETEN. 1. De grond schoon houden 2 Voor pruimtabak vroeg en diep toppen, voor rooktabak_niet of zoo laat mogelijk. 3. Bloemtrossen wegnemen bevordert het afrijpen van het blad. Ook krijgt men wat betere kwaliteit. 4. Zijscheuten regelmatig wegbreken, zoodra ze 10-20 cm. lang zijn De boven ste twee kan men laten staan. KOP OP! Kop op, kop op, in alle tijden, Kom, zit niet treurend bij de pakken neer Kop op, kop op! Na lijden komt verblijden, Na regen schijnt de zon toch weer. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandsche roman door HENK VAN HEESWIJK. 30.) Goed, klonk eindelijk de mannen stem moedeloos; ik zal gaan, omdat je het wilt en omdat ik je te goed ken. Want ik weet nu, dat je besluit vast staat en dat je bij de man wilt blijven, die je echtgenoot is, ondanks dat je, al leen van mij houdt Geef me nog één maal een zoen, Jo, dan zal ik gaan en nooil meer terugkomen. Neen, Wim, zelfs dat moet ik je weigeren. Begrijp je dan niet, dat ik zelfs dat niet mag doen? Ik moet eerlijk en oprecht blijven tegenover mijn man. Het is maar goed, dat hij slaapt en niet weet, wat hier voorvalt. Ga nu, Wim, 't Uie kan U elk oógenblik over- LaIai/)) vellen. Zorgt steedsAKKER- l:A r TJES in huis te hebben.Laat U dus niet noodeloos kwellen. De Nederlandsche Pijnstiller BEDRIJFSVOORLICHTING VOOR DE LANDBOUW OP TEXEL KOOLZAAD. Resultaten van het koolzaad- zaaitijden-rassenprocfveld. Zooals reeds werd meeegedeeld was dit proefveld aangelegd op een perceel gescheurd grasland van Wed. G. Zijm, de Hal. Het doel van deze proef was een vergelijking van de rassen Mansholt Hamburger en Lembke's koolzaad. Maar tevens een onderzoek naar de invloed van de zaaitijd op de opbrengst van deze beide rassen. Vooral wat dit laatste be treft is deze proef zeer oriënteerend ge weest. Dat de invloed van de zaaitijd op de opbrengst zóó groot zou zijn was moeilijk te denken geweest. De totale oppervlakte van het proef veld was 8 are. Het was verdeeld in 16 veldjes van elk 4xl2V2 m. Er werd met de handzaaimachine gezaaid. Rijenaf stand 40 cm. Er werden 4 zaaitijden genomen: 24 Aug., 1 Sept., 8 Sept. en 17 Sept. Op elk dezer data werden van elk ras twee veldjes gezaaid. De proef was dus aange legd in tweevoud. Er werd geen be mesting gegeven. Het proefveld werd niet uitgedund, zoodat de stand vrij dicht was, volgens velen te dicht In April was het noodig, de laatst gezaaide veldjes eenmaal te wieden. Van de vroegst gezaaide per ceeltjes was de stand zoo dicht, dat wie den overbodig bleek. De verschillende veldjes werden met de sikkel gesneden, op 3, 6 en 9 Juli. Er werd met de hand gedorscht op 22 en 23 Juli. Verloop van de groei. De opkomst van het gewas verliep 't vlotst bij de vroegst gezaaide, veldjes. Terwijl de eerst gezaaide veldjes met vier dagen boven de grond waren, duur de dit bij de latere zaaitijd wel 6 a 7 da gen. Ook de eerste ontwikkeling van de vroege veldjes was veel beter dan van de latere zaai, zoodat deze met een be langrijke achterstand de winter in gin gen. We zijn deze winter niet in de gele genheid geweest waar te nemen, welke invloed vroeg zaaien heeft op de groote- re wintervastheid van koolzaad. Alge meen wordt aangenomen, dat vroeg zaaien de wintervastheid aanzienlijk vergroot. Op 12 April vonden we in de eerst ge zaaide veldjes van het ras Lembke de eerste bloemen. In de Hamburger een dag of drie later. Het merkwaardige is, dat Lembke ook 3 of 4 dagen langer bloeit, zoodat dit ras ongeveer een week langere bloeitijd heeft. Van het begin af heeft Lembke's koolzaad zich veel forscher ontwikkeld dan Mansholt Hamburger. Vooral in Mei was er een enorm verschil. Lembke was toen 190 cm. lang, de Hamburger „slechts" 150 cm. Wie op dat moment het proefveld bezocht, moest wel de indruk krijgen, dat ook de opbrengst van het eerste ras belangrijk hooger zou zijn. Ook in de latere maanden bleef deze in druk bestaan. De hauwen van Lemb ke's koolzaad zijn belangrijk grooter dan van Hamburger en ook het zaad is iets grover. Hamburger rijpt ongeveer 4 dagen vóór Lembke. Het kwam ons voor, dat bij Hamburger gemakkelijker zaadver- lies optreedt dan bij het andere ras. Voor het oog was Hamburger rijper tij dens het snijden dan Lembke en niette min kwam bi^het eerste ras veel meer roodverkleuring van het zaad voor dan bij het laatste. Dit zou er op wijzen, dat Hamburger iets te vroeg was gesneden. Bij later snijden zou echter vrij veel zaadverlies optreden. In het ras Lembke kwamen nog al wat bestaardplanten voor. Deze planten gaven geen of weinig zaad. Het is opvallend, dat Hamburger meer vertakt dan Lembke. Dit heeft volgens sommigen tot gevolg, dat Lembke's kool zaad minder in elkaar gegroeid is en daardoor ook minder moeilijkheden geeft bij het maaien. Wij hebben dit op ons proefveld niet vast kunnen stellen. (Wordt vervolgd.) C. v. Gr. De mensch praat over alles graag, maar over dat wat niet bestaat, het meest. (Pythagoras). ga je goed in je leven. Kees hoorde de man vertrekken. Hij hoorde ook nog, hoe zijn vrouw zacht de deur achter hem sloot, dat ze toen weer naar de voorkamer ging en hij hoorde niets meer, totdat hij zijn vrouw boven hoorde komen. Hij hield zich weer slapende. Zacht kwam ze zijn ka mer binnen, keek naar hem en drukte loen een kus zacht op zijn voorhoofd. Een traan viel van haar gezicht op zijn wang; zij merkte het niet, bleef nog even staan en ging toen naar haar eigen kamer. Hij hoorde, hoe ze in haar bed stapte en toen was alles stil in huis. Lang bleef Kees wakker liggen en dacht na over hetgeen beneden in de huiskamer was voorgevallen. Zij was dus, voor zij hem leerde kennen, ver loofd geweest met een ander, die ze Wim had genoemd. En nog hield ze van deze man, maar ze wilde haar eigen man, met wie ze getrouwd was, trouw blijven, ondanks haar liefde voor de ander. Nu begreep Kees, dat hij zijn vrouw nooit had bezeten, dat ze het eigendom was van de ander, waarmee ze verloofd was geweest en dat hij zijn vrouw ook nooit zou krijgen. In wezen zou ze lief voor hem zijn, zeker, want, ze had het zelf gezegd: hij had rechten op haar. Maar de oudste rechten had de ander waar mede ze van jongs af aan was opge groeid. De wettelijke rechten op haar bezat Kees, doch de oudste, natuurlijke rechten waren van een ander, van die Wim En de natuurrechten waren de Het 13-j. zoontje van de wed. Vrielink is bij Coevorden verdronken. Een wagen hooi werd bij Amsterdam aangehouden. Onder het hooi zat een partij groente! Voor f 5000 kleeren en sieraden werd gestolen uit een huis aan,, de Muider- schans. De bewoners waren afwezig. Het 1-jarig zoontje der fam. Van der Neut te Alkmaar is in een stukje aard appel gestikt. Wachtmeester W. Colijn, 44 j., is te Nederhorst den Berg bij 't baden ver dronken. Niet kanovaren, wanneer je niet kunt zwemmen. De 25-j. M. v. Beurden uit Den Haag moe^t het met de dood be- koopen. Ijswafels, die voor 20 ct. verkocht worden, moeten 240 gram wegen! (5 ct. per 60 gram). Prijsbeheersching waar schuwt! De 43-j. mw. J. W.-S. is tusschen Hoek van Holland en Maassluis door een trein doodgereden, mw. De G.-S. ernstig ge wond. Floris Vos, eigenaar van de model hoeve Oud-Bussum, maar het meest be kend door zijn actie tegen de tollen, is op 71-j. leeftijd overleden. Een veehouder te Jutrijp (F.) bracht 4000 1. melk tegen schandelijk hooge prijs in de zwarte handel. Hij zal van de bok droomen. In zwembad Tilburg is de 15-j. J. Ot- ten, die aan vallende ziekten leed, ver dronken Tegen het gebod in had hij zich in het diepe bad begeven. Terwijl de ouders niet thuis waren speelden kinderen van de fam. Van der Meulen op fle zolder van hun woning te Leeuwarden met lucifers. Een kind van 3 jjar is in de vlammen omgekomen. Een 11-j. jongen boog op de 4e verdie ping van een huis aan de Vrolikstraat te Amsterdam te ver uit het raam. Hij is doodgevallen. Hetzelfde lot trof een 56-j. man aan de Molukkensjtr'aat, die ook van vier hoog viel. Ondanks het verbod klommen op de ruïne van Valkenburg drie dames op de rand van een 40 m. diepe put om zich te laten fotografeeren. De 24-j. mej. Liefting uit Den Haag viel er in. Drie personen uit Valkenburg lieten zich met touwen in de put zakken. Mej. L. leefde nog, maar toen men haar zwaar ver minkt had opgehaald, bleek ze overleden VOOR DE JEUGD. KAMER 13. 36. „Wij hebben dit kistje gevonden", zei Maria. De rector deed het open en wat denken jullie wel, dat er in zat? Het was gevuld met diamanten en robijnen. Het sprookje van de schat van de Blau we Paters, dat de mensen in deze streek allen kenden, bleek een waar verhaal te zijn. „Ik kan mijn ogen niet geloven, kinderen", zei de rector: „Die edelste nen zijn wel een millioen gulden waard". „Heerlijk!" riep Carmen blij uit: „Nu hoeft u de school ook niet te verkopen"! „Neen, zeker niet", ging de rector ver der. Hoe moet ik jullie bedanken....". „Ik feliciteer u van harte", viel de over ste Ferera hierop de rector in de rede. „Maar ik moet nu weg. Ik heb ook een goede vondst gedaan: Ik kan eindelijk aan die gemene smokkelhandel een eind maken. Dat hebben we aan die flinke jongens te danken". EINDE. (Teek. Arch. T. C.) sterkste. Daar vermocht zelfs geen wet iets aan te doen. Hij wilde zijn vrouw niet langer aan zich binden. Vrijwllig had ze de ander verzocht te vertrekken en niet meer terug te komen. Ze wilde haar woord, dat ze gedaan had, gestand houden. Maar dat woord gaf Kees haar terug. Hij zou haar weer vrij maken, opdat ze met die ander, wie ze lief had, kon trouwen. Hun huwelijk was immers meer een grap, dan ernst geweest. Was het niet een erfenishuwelijk? Was het niet om het geld van oom Klaas te doen ge weest? En weer dacht hij aan de woorden van oom Klaas in zijn laatste brief: Geld is een slechte basis om er het geluk op te bouwen. Ja, oom Klaas, je hebt het goed gezien. Geld is een slechte basis; 't geluk is niet gekomen; het bleef weg. Wat kwam, was slechts in schijn geluk. Alleen de liefde, zooals die tusschen man en vrouw moet bestaan, was er in hun huwelijk niet, want haar hart behoorde aan een ander. Zelfs een kapitaal aan geld, vermocht daarin geen verandering te brengen. Liefde was niet te koop, zelfs voor geen erfenis. Langzaam sloeg de klok in de hal twaalf slagen. Het was middernacht. Zijn besluit stond vast. Hij ging heen, om plaats te maken voor de ander, die meer recht op haar had. Hij ging heen, terug naar de autofabrieken in Berlijn, waar hij altijd weer kon komen werken, zooals de directeur had gezegd. Daar Brillen naar worden tersto Barometers - kijkers, „Z> 15 was hij gelukkig geweest, vóór die on zalige erfenis hem in de schoot was gevallen. Daar zou hij ook nu wel het geluk vinden. Om half één stond hij op. Even dui zelde het in hem en kwam hij tot de ontdekking, dat hij nog lang niet beter was. Maar dat was natuurlijk zwakte. Dat ging vanzelf wel weer over. Lang zaam kleedde hij zich aan, pakte wat kleeren in een koffer en luisterde^toen aan de deur van de slaapkamer van zijn vrouw. Ze sliep; de geregelde ademha ling bewees, dat ze het leed van deze avond vergeten was. En als de morgen aanbrak, dan zou ook voor zijn kleine Jo het geluk komen. Hij zou uit haar leven verdwijnen, voorgoed. Het huis, de erfenis, de auto, alles zou van haar zijn en van die ander. Hij wilde, dat ze gelukkig zou zijn naast de man, die ze lief had. Hij kon haar geluk beter volmaken door haar alles te geven, wat hij zelf verkregen had door de erfenis. Wanneer hij werkte in de autofabrieken, had hij verder niets meer noodig. Toen hij klaar was, ging hij naar be neden, stak het licht boven het schrijf bureautje aan en schreef een brief. Het schrijven viel hem zwaar, doch het moest. Het was de laatste moeilijke stap. Dan was hij klaar. Hij wilde het geluk van zijn kleine vrouwtje en daarvoor was geen offer te groot. (Wordt vervolgd.) Illlllllllll VAN DE BOEKENPLANK. liMIIlM U zoekt religieuze lectuur? Een boek over sterrenkunde? Een boeiende historische roman? Een bundel schoone gedichten? Levensbeschrijving van groote man nen? Reisverhaal? Familieroman? Over opvoedkunde? Groententeelt? Onze voorraad is nog verrassend groot. Maar stelt het koo^n niet" te lang uit. Boekhandel Parkstraat. (Ingezonden mededeeling.) HYGIENE EN VEILIGHEID. 552. Huogtezon en luchtalarm. In West- falen hebben de hoogtezon-inrichtingen de laatste tijd een nieuwe taak gekre gen, n.l. de bestraling van kinderen uit de gebieden, die aan luchtterreur zijn blootgesteld. Gebleken is, dat kinderen, die urenlang in schuilkelders moeten doorbrengen en tengevolge daarvan aan prikkelbaarheid en zenuwstoringen gaan lijden, van deze bestralingen een zeer heilzame uitwerking ondervinden. Kinderen tot de leeftijd van 10 jaar kun nen na medisch onderzoek van deze in richtingen voor hoogtezon gebruik ma ken. P1429/1. Verantwoordelijk voor d« geheele inhoud: G. Joh. Dumker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. LangeveJd gfl De Rooij, Den Burg, Taxei

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4