[TALIE WEET WAT HET WIL Bedrijfsvereeniging voor de Landbouw op Texel. WERELDNIEUWS Oproep voor de Arbeidsinzet TELEGRAMWISSELING MET DE FüHRER. BINNENLAND Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. Le JAARGANG. No. 5777. WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1943 EXELSCHE COURANT De oorlog wordt voortgezet. Het is in Noord-Italië onrustig geweest fcr werd gestaakt en er werden betoo- tingen gehouden. Dat was het werk van fomm agenten. Maar nu is 't alom weer lustig in het land. Als één man werkt het Italiaansche volk aan zijn toekomst. Dp overduidelijke wijze heeft de Italiaan lijn afkeer van dat buitenlandsche ge groet te kennen gegeven; hij schaarde fcich in vol vertrouwen achter de regee- ling-Badoglio en betuigde zijn ver knochtheid aan het Koningshuis. „De oorlog wordt voortgezet". Zich op Igenade of ongenade overgeven? Geen ftaliaan die daaraan denkt. Partijvlaggen en insignes mogen fiiet neer worden vertoond, de Kamer der Fase. Corporaties werd ontbonden, de Jvrijgezellen-wetten werden afgeschaft, leen aantal nationaal-socialisten werd in net belang van de „openbare orde" in ■arrest gesteld, alle vroegere fase. leiders ■werden onder de wapenen geroepen, ■vooraanstaande personen, die om politie- |ke redenen het land hadden verlaten, ■keerden weer terug; het personeel van IPTT, spoorwegen en omroep werd ge- Imilitariseerd, enz., enz; Groote verande- Iringen, maar wat niet veranderde, de Iïjzersterke wil van de Italianen om zich ■vrij te vechten van Anglo-Amerikaan- Ische banden; de vastbeslotenheid om zich I tot het uiterste te weren tegen 't mensch- [onteerend bolsjewisme. De geallieerden verwonderen er zich lover, dat Badoglio nog geen onderhande lingen heeft aangeknoopt. Niet minder groot is de verwondering te Home over zooveel aanmatiging. Maarschalk Ba doglio, zoo schrijft de Tribuna, zal zich nooit tot een laf gebaar laten brengen. |De oorlog wordt voortgezet! Inmiddels pogen de Amerikanen door I laffe terreuraanvallen de Italianen te vermurwen; Napels moest weer een bombardement doorstaan; het moest op nieuw gedoogen, dat kuituurmonumen ten wei Jen kapot geslagen en dat een kerkhof werd ontwijd; 10 personen wer den gedood, 63^gewond. Het is dwaas te veronderstellen, dat de Italianen door dergelijke aanvallen jegens de geallieer den „vriendelijker" zullen worden ge stemd. De verbittering wordt er al groo- ter door. Op Sicilië wordt de strijd verwoed voortgezet. De tegenstand, welke de ge allieerden daar ondervinden, is grooter dan zij hadden durven droomen; van vorderingen is de laatste dagen danook maar nauwelijks sprake Doorbraakpo gingen strandden. Belangrijk bergter- rein werd door Duitsch-Italiaansche troe pen heroverd. Een munitieschip van 5000 bit. is in de haven van Palermo tot zin ken gebracht.Wat er op Sicilië moge gebeuren, de indringers krijgen het zeker niet cadeau. TROUW AAN MUSSERT EN IIITLER. De democratie komt niet meer terug! Onze tegenstanders hebben gejuicht, zoo zeide dezer dagen de secr.-generaal der NSB, C. J. Huygen, in een rede; ge juicht, toen zij vernamen van het plotse ling aftreden van Mussolini. Zij hebben er een clandestiene borrel op gedronken en men heeft elkaar felicitaties gestuurd, maar.na een dag of wat was de vreugde al bekoeld. De democratie komt immers niet meer terug; ook in Italië niet. Het is bijna wel zeker, dat het fas cisme heeft afgedaan, maar het is dan ook met het nationaal-socialisme nooit te vergelijken geweest. Het fascisme heeft in Italië nooit volksverbondenheid en socialisme gebracht. Wel heeft het Italië gered van het bolsjewisme en het doen opleven. Het nationaal-socialisme wortelt i n het volk, het fascisme zat er slechts boven op. Het Nederlandsche volk, zoo besloot spreker, moet zijn zelf respect bewaren. Wij staan en blijven staan, tot onze laatste druppel bloed, achter de Leider, onwrikbaar achter de Fuehrer aller Germanen, Adolf Hitler. De rede, waaraan het bovenstaande is ontleend, werd uitgesproken in het Tha- lia-theater te Amsterdam. Ze werd bij herhaling door applaus onderbroken. DE ZON. Wo. 4 Aug. op 7,05; onder 22,26 DE MAAN. Wo. 4 Aug op 10,19; onder 23,5G Eerste KwaMier: 9 Aug 6,36. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 4 Aug. 12,18 en Do. 5 Aug. 0,34 en 12,51 Vr. (f Aug. 1.08 en 13,26 Springtij 17 Augustus. GEN ER A AL-VELDMAARSCHALK VON RUNDSTEDT, die dezer dagen mili taire inrichtingen in Nederland bezichtigde, tijdens een uiteenzetting betref- lende een sector van de kustverdediging. Rechts naast de Generaal-veldmaar- schalk de Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger Christiansen. Stapf-Martens Pax c. Wat de koolzaadproefvolden leeren. De opbrengsten (per are) Lembke Hamburger Zaaidatum zaad stroo zaad stroo 24 Aug. Eerste serie 42 kg. 76 kg 40 kg. 64 kg. 24 Aug Tweede serie 38 kg. 72 kg. 42 kg. 72 kg. 1 Sept. Eerste serie 34 kg. 60 kg. 34 kg. 54 kg. 1 Sept. Tweede serie 32 kg. 58 kg. 32 kg. 44 kg. 8 Sept. Eerste serie 25 kg. 48 kg. 36 kg. 48 kg. 8 Sept. Tweede serie 27 kg. 44- kg. 31 kg. 42 kg. 17 Sept. Eerste serie 17 kg. 24 kg 19 kg. 24 kg. 17 Sept Tweede serie 16 kg. 21 kg. 16 kg. 20 kg. Nemen we nu de gemiddelde opbrengst van de beide rassen op de diver se data dan krijgen we het volgende: Zaaidatum 24 Augustus 1 September 8 September 17 September Lembke 40 kg. zaad per are 33 kg. zaad per are 26 kg. zaad per are I6V2 kg zaad per are Hamburger 40 kg. zaad per are 33 kg. zaad per are 33V2 kg. zaad per are I7V2 kg. zaad per are Hieruit blijkt dat ten opzichte van dc zaaidatum van 24 Augustus de op brengst aan zaad op de latere zaaidata daalde met de hieronder vermelde per centages: Lembke 1 September I7V2 pet. 8 September 35 pet. 17 September 59 pet. Conclusies: 1 Zaaien van koolzaad na 24 Aug. geeft een belangrijke verlaging van op brengst, welke des te grooter is naarma te de zaaidatum later valt. 2. Bij tijdige zaai is er tusschen de op brengst van Lembke's koolzaad en Mans- holt Hamburger geen verschil. 3. September-zaai vermindert bij Lembke's koolzaad de opbrengst sterker dan bij Hamburger. 4. Roodverkleuring van het zaad treedt bij Hamburger eerder op dan bij Lembke. Wil men bij Hamburger roodverkleu ring voorkomen, dan moet waarschijnlijk worden gemaaid op een tijdstip, waarop Hamburger 17V2 pet. 16 pet. 56 pet. groot gevaar bestaat voor zaadverlies. 5. Het verschil in zaadopbrengst tus schen de zaaidatum van 24 Aug. en 1 September is nog belangrijk genoeg om te onderzoeken of het zaaien van kool zaad vóór 24 Aug. mogelijk nog hoogere opbrengsten geeft. 6. Indien het juist is, dat Lembke's' koolzaad gemakkelijker oogst dan Ham burger, dan is het mede met het oog op de grootere wintervastheid en de geringere kans op roodverkleuring van het zaad aan te bevelen, aan het eerste ras de voorkeur te geven. C.v.G. Het le artikel namen we 31 Juli op. Red. Bomaanval op Ploesti. 125 viermotorige Amerikaansche bom menwerpers zouden oliebronnen bij Ploesti (Roem.) aanvallen. De Duitsche en Roemeensche verdediging was echter paraat. Een deel der toestellen wist daar door niet lot de doelen door te dringen. 52 vliegtuigen werden neergehaald. 66 vliegers werden gevangen genomen. De schade is nog niet vastgesteld. 15 vlieg tuigen maakten op neutraal gebied een noodlanding. Succes van de Japansche marine. Vliegtuigen van de Japansche marine boorden bij het eiland Rendova 11 trans portschepen in de grond en wel 1 groot, 4 middelgroot en 6 kleinere. Ook een tor pedojager en zes landingsbooten. Een kruiser werd beschadigd. 9 Amerikaan sche vliegtuigen werden neergehaald. Bovendien werden groote branden ver oorzaakt Toestand in Portugal normaal. Door gestook van communistische en Anglo-Amerikaansche elementen waren in Portugal ongeregeldheden verwekt. Er werd gestaakt en vooral op de werven te Lissabon namen deze stakingen een groote omvang aan. Maar er werd krach tig ingegrepen. De aanstichters werden verbannen naar de Kaapverdische eilan den, waar zij onder streng militair toe zicht zwaar werk moeten verrichten. In de meeste Portugeesche bedrijven wordt nu weer normaal gewerkt. Merkwaardige oproep van Churchill. Churchill heeft een boodschap tot alle Polen ter wereld gericht, waarin hij hen opriep met alle kracht mee te werken om hen, die Polen geschonden hadden, te overwinnen De Sovjets, die indertijd half Polen hebben geroofd en thans de rest opvor deren; de Sovjets, die 12,000 Poolsche officieren in het woud van Katyn hebben vermoord en millioenen Polen in Sovjet- Rusland hebben doen omkomen, moeten bij deze oproep van Churchill wel be vreemd hebben opgekeken. Van het oostelijk front. Wat de Sovjet-troepen ook in het werk stellen, zij boeken nergens eenig succes van beteekenis. De door hen geleden ver liezen zijn ontzettend hoog. Sedert 5 Juli bedroeg alleen het aantal vernielde of al thans onbruikbaar gemaakte pantserwa gens meer dan 7000. Het aantal verloren gegane vliegtuigen wordt op meer dan 2500 begroot. Zulke verliezen moesten zich op de duur wel wreken. Het aantal dooden en gewonden loopt in de duizen den. Terecht noemt men de bocht van Orel wel het massagraf der Sovjets. De Duitsche aanval aan het Mioesfront heeft terreinwinst opgeleverd. Een be langrijke hoogtestelling werd stormen derhand veroverd. De Sovjets leden er bijzonder hooge verliezen Ten Z.W. van Orel werden Sovjet-aanvallen met bloe dige verhezen afgeslagen. Het is bij Orel gebeurd, dat de aanval lende bolsjewieken zich in Duitsche uni formen gestoken hadden, ten einde hun tegenstanders te misleiden. Maar de list mislukte. In 'n felle strijd werden zij verdreven. 's-Gravenhage, 30 Juli. Op grond van bestaande wettelijke voorschriften worden alle mannelijke personen, gebo ren in de jaren 1924, 1923 en 1922, die geen gevolg .hebben gegeven aan de her haalde oproepen van de distnctsarbeids- burcaux tot persoonlijke aanmelding (dus allen, die niet in het bezit zijn van een bevestiging van de bevoegde districts arbeidsbureaux, waaruit blijkt, dat de houder ten opzichte van de arbeidsinzet aan de bepalingen heeft voldaan en dat hij werkt met toestemming van het districtsarbeidsbureau), voor de laatste maal opgeroepen zich vóór of op 4 Au gustus aan te melden bij het voor hen bevoegde districtsarbeidsbureau Ook de werkgevers wordt er op gewe zen dat zij verplicht zijn zonder ver wijl na te gaan of zij personen als werk nemers in dienst hebben, die geboren zijn in de hierboven genoemde jaren en die niet in het bezit zijn van het genoem de bewijs. Deze personen moeten de werkgevers terstond opgeven bij het be voegde districtsarbeidsbureau Wie ook deze laatste oproep niet na komt, zal ter verantwoording worden ge roepen en moet zeer strenge maatrege len verwachten. Dit geldt ook voor per sonen, die optreden als aanstichters, me deplichtigen of handlangers. EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Woensdag: 10,45 De sprookjesschrijver Andersen herdacht; 13,00 In een boom- kweekenj; 15,Bijbellezing; 18,45 Neerlands stem v.h. oostfront; 19,45 Mu ziekavondje bij fam. Speelman. Donderdag: 10,15 Oogziekten en voe ding in oorlogstijd; 11,Voordracht uit Hooft, Vondel, Huygens, enz.; 13,Bij enteelt; 14,Onweerpraatje; 17,30 Toen de Rooineks kwamen; 18,45 Praatje- van Max Blokzijl; 19,30 Concertgebouw-or kest. Vrijdag: 10,15 De ontdekking van Rob. Koch; 13,Kijkje op de boerderij; 15, Bijbellezing; 15,30 Van kermisattractie tot kleurenfilm; 18,45 Instituut voor bo- demkundig onderzoek te Groningen. De Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart en de Leider van de N.S. B., Mussert. hebben op 26 Juli j.l. het volgende telegram aan de Führer gezonden: „Op dit oogenblik is het ons, Duitsche en Nederlandsche nationaal-socia- iisten in Nederland, 'n behoefte, u als onze Fuehrer te getuigen van ons onwrik baar geloof in de succesvolle toekomst en van onze verknochtheid tot het uiterste. HEIL AAN ONZE FUEHRER." De Fuehrer heeft hierop met het volgende telegram geantwoord: „De gelofte van trouw der Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten in Nederland, die u en de Leider Mussert mij hebben doen toekomen .heeft mij oprecht verheugd. Het daarin tot uiting komende onwrikbaar geloof in het suc ces en in onze gemeenschappelijke toekomst zal niet teleurgesteld worden. Aan ons zal de overwinning zijn." w.g. ADOF HITLER. PAROOL VAN MUSSERT. On#e tegenstanders, zoo schrijft Mus sert in Volk en Vaderland, zijn er zich nog steeds niet van bewust, dat het na tionaal-socialisme nimmer capituleert. De Beweging blijft natuurlijk staan. Vast en ongeschokt. Vol vertrouwen in de overwinning, die komt. De Fuehrer Adolf Hitler is nog eenzamer komen te staan; zijn figuur is daardoor nog grooter ge worden. Geheel alleen draagt hij de verantwoordelijkheid voor de toekomst van Europa. Geheel alleen als top, doch omringd door millioenen, die gelooven, dat hij door God gezonden is om Eurbpa te redden van de ondergang en te voeren naar een gelukkige toekomst. Het komt op het eindresultaat aan. Er wordt geschiedenis gemaakt, wereldge schiedenis. Daarbij zien wij niet toe, daaraan nemen we deel, vastberaden en wetende, dat wij aan de goede zijde strijden Europa zal niet ondergaan. Eu ropa zal leven. Het Nederlandsche leven wordt in het nieuwe Europa gedragen door ons. SCHOENENBEURS. De N.V.D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid morgenmiddag van 45 uur (Raadhuis) EXAMENS Geslaagd voor kantoorstenografe (130 lettergr.) de dames Jenny IJska en Nel Boon Pd. Zij werden opgeleid door mej W. J. Dijt. HANDELSREGISTER N.V. Grondbezit Erven Dr. Jan Tim mer, Den Burg, Koogerweg 38, expl. grondbezit verplaatst naar Haarlem p.a. de heer Hoijerman, Duvenvoordestraat 32b. Ds. J. J. Buskes te Rotterdam heeft 't beroep naar de N.H. Gemeente Amster dam (29e pred. plaats) aangenomen. Een man/ verdacht van bonnenhandel, werd te Oss aangehouden. Hij had 910 broodbonnen in zijn hoed. De tabaksoogst in N.-Brabant staat er goed voor. Vooral te Valkenswaard en Oudenbosch wordt veel geteeld. In de haven van Zaandam is bij het zwemmen dp 33-j gehuwde mw. Baar- sen verdronken. De oudste ingezetene van Groningen, mw. J. Rooda-Westerhof, werd 30 Juli 101 jaar. Zij is nog steeds gezond. Bij het zwemmen in de Schelde is een 8-j. jongetje uit Bergen op Zoom ver dronken. Bij het pootjesbaden is te Utrecht aan het Leidscheveer de 9-j. F. N. uit de Hoenderstraat verdronken. Antennes van hen, die hun radio moesten inleveren, moeten voor 15 Aug. verwijderd zijn. Pesie's Natuurbad te Alkmaar boekte Zondag 5000 bezoekers. Een record. (Dag blad v. N H.) De menschenredder Pieter de Wijn, vroeger te Den Helder, later te IJmui- den, is te Lochem op 88-j. leeftijd overle- en. Hij hielp 187 menschen redden. Door het ontploffen van een carbid- gastoestel is te Wartena de heer G. de Groot, eerste violist Gron. Orkestvereen. ernstig aan het hoofd gewond. Lucifers moeten buiten het bereik van kinderen worden gehouden. Keer op keer ontstonden branden door kinderen, die met lucifers speelden! Een wielrijder zag bij Helmond een kind te watei liggen. Bij onderzoek bleeK het zijn 4-j. zoontje te zijn, dat er ver dronken was Een 35-j. ovenbouwer, die aan de Nieuwendammerkade te Amsterdam aan een schoorsteen werkte, is van 20 m. hoogte doodgevallen. Een zeilkano is bij Alkmaar omgesla gen. Drie Alkmaarders raakten te water. De 29-j. J. 't Hart is verdronken. (Dagbl. v N.H.) Op hccterdaad werd te Den Haag een poslbestelster betrapt op het stelen van bonnen uit een brief. Men zag, dat zij op straat een brief uit haar tasch haal de en openscheurde om er bonnen uit te halen. De groentenhandelaren te Wassenaar maakten zich schuldig aan prijsopdrij ving. Daarom werd er van Overheidswe ge een viertal verkoopgelegenheden in gesteld. In een badinrichting te Den Bosch is de 18-j. mej. Keeris verdronken. Na slui ting van het bad vond men haar kleeren nog. Niemand had tevoren van 'n onge val iets bemerkt. N.V. T.E.M, OOK DE GROOTSTE BRAND is klein begonnen. Met een klei ne hoeveelheid water en zand was hij in de aanvang te blus- schen geweest. Zet daarom op elke verdieping wat zand en wa ter klaar Nur die Lumpe sind bescheiden, brave freuen sich der Tat. (Goethe). „Alleen nietswaardigen zijn be scheiden, flinke menschen verheu gen zich over daden". Flinke men schen. Dat zijn degenen, die inzien, dat daar aan het Oostfront gestre den wordt om het „zijn of niet- zijn" van het heele Germaansche ras en die zich bereid verklaard hebben, zich daarvoor in te zetten. Met recht kunnen wij verheugd zijn over hun daden. Jonge Neder landers, ook gij behoort tot het Germaansche ras. Wilt gij dan ook niet behooren tot hen, die zich tegen de horden uit de steppen hebben ingezet? Welnu, herinnert u dan het oude prachtige gezegde „Het antwoord van een man is de daad." Meldt u daarom bij de Waffen SS. Het vrijwilligers legioen of de Landwacht Nederland. De moord op de Indische vrouw te Den Haag blijkt te zijn gepleegd door een 23-j. meubelmaker. Hij sloeg haar met een staaf op het hoofd en heeft zich toen, samen met een inlander, van geld en sieraden meester gemaakt. Zij ver kochten hun buit aan een Leidsch koop man, deze ging er mee naar Haarlem, maar daar liep hij tegen de lamp. De Haarlemsche inkooper had van de moord vernomen en lichtte de politie in. Augustus brengt twee uur minder dag licht. Volle Maan hebben we deze maand: 15 Augustus. RECHTSZAKEN Mevr. A. van Marken-Kremer te Bloe- mendaal kreeg f 10,000 boete wegens het koopen van suiker en kaas in zwarte handel. Eenzelfde boete mw. A. de Beau- fort-Quarles van Ufford, die ook „zwart" kocht. Mevr. A v.d. Mandele-Vermeer kwam er met f 3000 af; zij kocht clan destien boter. Mevr. de wed. S. van Berkhout-Camerling Belmont f 8000, die voor veel geld groente kocht. Tien landbouwers werden door de luchtrechter te Assen tot geldboete ver oordeeld wegens het leveren van aard appelen aan leden van de Duitsche weermacht zonder bon, vergunning of toewijzing. KUNST EN KULTUUR. De Antoniusmolen van Ant. Gastreig te Kessel werd gerestaureerd. Ze dateert uit de 18e eeuw. De toren van Vughl, van 1580, een der mooiste en indrukwekkendste van Brabant, zal worden gerestaureerd. De korenmolen van Leerdam, sinds 1922 zonder wieken, omloop en kap, zal cp voorstel v. d burgemeester worden gerestaureerd. Een Zweedsche filmonderncming zal een film vervaardigen over Finlands vrijheidsstrijd tegen de Sovjet-Unie „Ik geloof aan het leven". Karl May. De weduwe van Dr. Karl May. die in Radebeul een uitgeverij be zit, speciaal voor de werken van deze befaamde jongens schrijver, heeft bij het 30-jarig bestaan van de onderneming gepubliceerd, dat Karl May's boeken tot nu tot in 20 talen werden overgezet en dat er alleen van de Duitsche uitgave reeds negen millioen deel en zijn ver schenen. WETENSCHAP. Kankerbestrijding. De stad Clausthal- Zellerfeld heeft ter gelegenheid van de lOOen geboortedag van de groote aldaar geboren bacterioloog Robert Koch een fonds van 50,000 mark gesticht ter be vordering van het kanker-onderzoek. OVERDENKING. VERDIEND? Wij, menschen, zijn geneigd, in dagen Van vele plagen en veel slagen Omhoog te zien en dan te vragen: „O, God, heb ik dat dan verdiend?" Maar, komt ons God met vreugde tegen, Ja, gunt hij ons de groote zegen, Ons te doen hooren ,,'k Ben uw vriend!" Dan zijn we niet zoo zeer genegen Te vragen; „Heb ik dat verdiend?" Dr. E. LAURILLARD.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1