Geallieerde vrede - Bolsjewistisch Europa Van de Fronten in Oost en' West. TERUGVOERING IN KRIJGSGEVANGENSCHAP \fflk Texelsnhe Berichten ff VERBODEN VERBLIJF in Overijsel, Gelderland, Drente, Groningen en Friesland 56e JAARGANG. No. 5778. ZATERDAG 7 ^UGUSTUS 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. (27 Juli—3 Aug. 1943) DE TOESTAND IN ITALIË. De eerste Italiaansche dagbladen, die ons na de regiemwisseling in het land van Victor Emmanuel bereikten, toonden door hun talryke witte vakken duidelijk aan, dat de censuur ze voor hun ver schijning als met Argus-oogen had door zien. Te verwonderen behoeft dit ons al lerminst, want meer nog dan in volle vrede is in onze dagen de kracht der geheimhouding een niet te onderschatten strategisch-politieke factor. Het aftreden van Mussolini, nadat een urenlange bespreking in de groote fas cistische raad had aangetoond, dat zelfs de vooraanstaande fascisten de tijd ge komen achtten, om aan Italië een andere regeering te geven heeft plaats gehad op dezelfde eenvoudige manier, als was hij slechts een gewone minister-president geweest, één uit de velen. Het nieuwe kabinet, onder leiding van maarschalk Badoglio, draagt het karak ter van een zakenbewind onder mitotaire leiding. In zooverre is het dus geheel in overeenstemming met wat Italië in deze dagen het meest behoeft. De tijd is voor pariementaire debatten en theo retische bespiegelingen thans minder ge- eigend dan ooit! Verrassingen heeft het gebaard, in breede kring, dat het Italiaansche fas cisme zijn positie zoo geschokt achtte, aat het zelf, uit patriottische overwegin gen, tot terugtreden bereid was. Intus- schen is het merkwaardig, dat op dit te rugtreden een groot aantal arrestaties van vooraanstaande fascisten is gevolgd; zelfs de leden van de groote fascistische raad zijn thans van hun vrijheid be roofd, terwijl velen, die zich tijdens het fascistische regiem in politieke gevan genschap bevonden, nu naar hun onde plaatsen in de maatschappij zijn terug gekeerd. Zoowel de Koning als zijn nieuwe pre mier hebben in hun proclamatie duide lijk te kennen gegeven, dat de oorlog verder $al worden voortgezet. In Londen en Washington gaf men er blijk van aan deze woorden geen geloof te hechten; men beschouwde daar Badoglio als de man, die tot taak had de weg naar de capitulatie te plaveien Churchill meende Italië steeds in de hand te hebben en verklaarde, dat men het eerst nog een weinig ,,in zijn vet zou laten gaar smo ren". Dat wil zeggen: de Britten en A-» merikanen zouden doorgaan met hun luchtterreur, totdat de Italianen, met de hoed in de hand, om een vrede tot elke prijs zouden komen smeeken. In Londen heeft men daarop intus- schen al een week lang vergeefs ge wacht DE STRIJD OP SICILIË. Een Italiaansche blad heeft de nuch tere vraag geopperd, welke reden men in Groot-Brittannië eigenlijk kon hebben, om een Italiaansche capitulatie te ver wachten. De Anglo-Amerikanen hebben tot op heden slechts kans gezien een deel van het eiland Sicilië te bezetten, hetwelk tenslotte nog maar een voorpost voor de kust van het vasteland is. Dit gering succes konden zij slechts behalen door al hun krachten in te spannen en zich zware en bloedige verliezen te ge troosten. Op welk militair overwicht zouden^fcij zich thans, nuchter bekeken, kunnen beroepen? Deze vraag getuigt van sarcasme en kan op de Britsche opgeblazenheid als scherpe speldenprik werken. De strijd op Sicilië heeft inderdaad gedurende de laatste week practisch geen vorderingen meer gemaakt. De linie der spiltroepen loopt, van San Stefano di Camastra, aan de noordkust, (omstreeks halverwege tusschen Palermo en Messina), over het gebied ten westen van Regalbuto naar de vlakte van Catania, ten zuiden van de Etna. Noch de Amerikanen, onder gene raal Patton, noch de Britten, onder Montgomery, zijn er in geslaagd, dit front te doorbreken en op te rollen. De grootste activiteit heerscht op het oogenblik in het bergachtige binnenland, waar de kale en waterarme rotspla- teau's een grimmig voorkomen hebben, dat aan de onherbergzaamheid van zoet menig Afrikaansch stijdtooneel herin nert. Hier wordt met verbetenheid ge-, worsteld om de verbindingswegen, wel ke het landschap beheerschen, van wel ker behoud of val vermoedelijk het lot van Sicilië zal afhangen. Montgomery heeft reeds te verstaan gegeven, dat de kracht van zijn tegen standers, van wier dapperheid hij met lof gewaagde, niet mag worden onder schat. Zulks moge ten overvloede blijken uit het lijstje der Anglo-Amerikaansche scheepsverliezen. (Zie elders in dit nr.) Overigens heeft generaal Eisenhouwer reeds zijn ongeduld aan de dag gelegd in een radio-oproep tot het Italiaansche volk, waarin hij zeide, dat de luchtbom bardementen, die een week waren ge staakt, onverwijld zouden worden her vat, omdat Italië thans lang genoeg de tijd had gehad, om zich op overgave te bezinnen. De Yankees hebben haast om hun strijd tegen vrouwen en kinderen voort te zetten. RECLAME-AANBIEDING VAN STALIN. Moskou meent, dat de tijd zoo langza merhand rijp gaat worden, niet om een eventueele buit binnen te halen, want daarvan is men wel heel ver verwijderd, maar om aan Engeland en Amerika te verstaan te geven, dat het zich op diplo matiek en tactisch terrein niet in de lu ren wenscht te laten leggen. Maisky, tot dusverre Sovjet-ambassadeur te Londen, gaat nu in het Kremlin zetelen om daal de Sovjet-grooten met raad en daad bij te staan. Verder heeft radio-Moskou de oprichting bekend gemaakt van een z.g. Vrije Duitsche regeering" in de Sovjet- Unie, en aan elke Duitscher, die het ge- looven wilde, de toezegging gedaan, dat er onder Sovjet-bescherming een mach tig en sterk bolsjewistisch Duitschland zal worden gevormd. Stalin heeft derhalve een lokvogel op gezet, en hoopt, dat velen daarop zullen invliegen. Churchill en Roosevelt stellen een kapot geslagen en klein gehouden Duitschland in het vooruitzicht; de roode dictator heeft een reclame-aanbieding die juist het tegendeel belooft! Zulks moet ernstig te denken geven aan hen, die niet verder met hun wenschen en toe- komstdroomen gaan dan een gehoopte Duitsche nederlaag, en die hardnekkig weigeren, het gevaar van een gebolsje- wiseerd Europa ook maar onder de oogen zien.i De beer toont nu al zijn ge duchte klauwen! Toen de oude Noach met zijn ark op de wateren dreef, brak er een tijdstip aan, waarop hij een venster openstiet en daar door een duif uitliet. Een vredes- duifje! Want hij wenschte te weten, of de elementen bereid waien de strijd te slaken, dan wel of zij deze strijd nog wat wilden voortzetten. Die duif kwam de eerste maal zonder resultaten terug. Maar de tweede keer lukte het beter; zij bracht zelfs een olijftakje in haar snavel, het klassieke symbool van de vrede, mee. Volgens een correspondent van de „Po- polo di Roma" te Genève heeft Roose velt thans ook iets dergelijks onderno men. Hij zou n.l. aan Italië de volgende wapenstilstandsvoorwaarden hebben ge steld. 1. Het Italiaansche leger en de Itali aansche vloot staken elke tegenstand; 2. De samenwerking met de Duit- schers houdt onmiddellijk op; 3. De Italiaansche troepen in het voor malige Joego-Slavië en Griekenland, AL banie en Frankrijk moeten dadelijk wor gden teruggetrokken; 4. Het oorlogsmateriaal moet onbe schadigd aan de geallieerden worden overgegeven; 5. De. erkenning van een Engelsch- Amerijtaansche Sovjetrussische militaire regeering over geheel Italië tot aan het einde der operaties; 6. Arrestatie van de z.g. oorlogsschul digen; 7. Vrijlating van alle geallieerde krijgsgevangenen, die zich op de Itali aansche bodem bevinden. Men ziet het: Roosevelts duifje spert de snavel nogal héél wijd open! Een duifje zonder gal lijkt het ons zoo op het eerste gezicht ook niet. Die gal zit o.a verborgen in punt 5; de erkenning van een Engelsch-Amerikaansche-Sovjet-rus- sische militaire regeering over geheel Italië. Het lijkt ons nogal zonderling, te moeten veronderstellen, dat men er in Rome toe geneigd zou zijn, niet alleen zichzelf onder een drietal toeziende voogden te stellen, waarvan er één nota bene de buiten elke wet en elk recht levende „verwant" uit Moskou zou zijn Men denke zich het beeld slechts in van de Vaticaanstad, omringd door de machtsuitoefening van een regiem, het welk o.a. op de revolver der Gepeoe en haar handlangers zou steunen. Dat men van Italiaansche zijde zulk 'n DE GEALLIEERDEN STOKEN. In de beroeringen, die Portugal heeft ondergaan, tengevolge van een groot aantal werkstakingen, moet men ver moedelijk eveneens de ondermijningsar- beid der geallieerden zoeken. Het re giem Salazar heeft op mannelijke ma nier daaraan een'einde bereid. In Roe menië werd een revolutionnair complot, dat nog in eerste aanleg was, en waar van de Anglo-Amerikaansche aanstokers in Ankara huisden, eveneens de kop in gedrukt. Hoe gaarne zouden Rossevelt en Chur chill tot de eindzegen komen door de aanwending van allerlei politieke listig heid, daar zij nog steeds niet de .ware list hebben, om de. groote strijd met zui ver militaire middelen te voeren! VERGEEFSCHE OFFERS. Aan het oostfront hebben de bolsje wieken al 4 weken lang hun bloedige stormloopen uitgevoerd, nu eens op on derscheiden punten van het front tege lijk, dan weder in de afzonderlijke secto ren, gelijk bij Orel. De doorbraak, die Z" blijkbaar zoo broodnoodig hebben, omdat de tijd dringt en de nood van dag tot dag stijgt, is nog nergens tot stand gekomen. De klein wiggen, die zij hier en daar wisten te forceeren, werden overal weder toegemuurd. Zelfs de Brit sche berichtendienst moet zulks toege ven en spreekt nu over het „stationnan karakter" van de verrichtingen in het Europeesche oosten, het duidelijkste be wijs dat alle bolsjewistische offers tot op heden vergeefsch zijn geweest. (Het laatste nieuws van de fronten-el ders in dit nummer). heterogeen soldatenbewind als aanvaard baar zou erkennen, valt niet te rijmen met de christelijke en cultureele aspira ties van een natie, welke zichzelf steeds bewust is geweest van haar taak ten op zichte van de oudste en beste Europee sche tradities. In de invoering van zulk een regiem ligt verder besloten, dat het Italiaansche grondgebied volledig zou worden overgegeven aan een combinatie van machten, welke het aanstonds als basis zou gebruiken tegen een land, en een volk, waarmede Italië zich op leven en dood verbonden heeft. Beter dan alle waarschuwingen en be- loogen van Duitsche zijde, toont ditééne voorbeeld aan, hoezeer zij, die meenden dat Engeland en Amerika Europa wel zouden beschermen, indien de Spilmo- gendheden in de strijd tegen de gealli eerden het onderspit zouden delven, zich overgeven aan ijdele verwachtingen. Op hetzelfde oogenblik, dat Roosevelt meent grond te hebben voor de veronderstel ling, dat één der Spilmogendheden wan kelt, weet hij geen betere oplossing daneen stuk Europeesch cultuur land over te leveren aan 't bolsjewisme. Dat een Engelsch—Amerikaansch-Sov- jet-Russisch bewind geen enkele garantie biedt voor het in bedwang houden van de bolsjewistische invloed, heeft het voorbeeld van Iran inmiddels geleerd. STATIONSDIENST. In de eerste drie maanden van dit jaar hebben de stationsdiensten van de N.V. D. te Utrecht en te Arnhem in 4178 ge vallen hulp verleend. Wordt lid van de Ned. Volksdienst, in dien gij u nog niet liet inschrijven. HOOFDEN KOEL. Aan de uitwerking van brisantbommen is men in de regel weerloos overgeleverd, maar zijn de vreemde piloten er op uit, onze woningen door middel van brand te verwoesten, dan kan koelbloedigheid en zakelijkheid soms nog heel wat red den. WAARSCHUWING. Werkgevers mogen geen mannelijke werknemers, die in 1923 en 1922 geboren zijn, in dienst hebben, tenzij dezen in het bezit zijn van een bewijs van een Gew. arbeidsbureau, waaruit blijkt, dat de hou der, wat betreft de arbeidsinzet, behoor lijk is geregistreerd en met toestemming van het Gew. arbeidsbureau in dienst is. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladen bekendgemaakte mededee- ling van de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoe ring in krijgsgevangenschap Van de voor malige Nederlandsche weermacht, wor den bii deze, op Dinsdag, de 10e Augus tus 1943, tusschen 8 en 12 uur, voor mel ding in het Wehrmachtlager te Amers foort, Zonnebloemstraat, opgeroepen het geheele militaire personeel (officieren inbegrepen) van de Koloniale Reserve, voor zoover het in Mei 1940 in werkelij ke militaire dienst was, alsmede alle mi- BEKENDMAKING. 's-Gravenhage, 4 Aug. Het Bureau van de Wehrmachtbefehls- haber in Nederland maakt bekend, Een aantal Nederlanders heeft zich in het hijzonder ook met deelneming van voormalige Neder landsche officieren schuldig ge maakt aan begunstiging van de vijand, aan spionnage en sabotage en aan overtreding van het verbod tot het in bezit hebben van wapens. Zij zijn dërhalve door een krijgs raad ter dood veroordeeld. Het vonnis is, nadat de mogelijk heid van gratieverleening was on derzocht, aan de volgende personen door middel van de kogel voltrok ken: 1. jhr. Johan Schimmelpen- ninck, directeur, geb. 30 Sept. 1887 te Rhenen. 2. Anton Willem Marie Abbenbroek, vooimalig cadet en student, geb. 9 Dec 1917 te Den Haag. 3. Willem Theodore Cornells van Doorn, reserve eerste-luitenant geb. 31 Mei 1911 te Den Haag. 4. Fritjof Dudok van Heel, student, geb. 19 April 1918 te Semarang N - Indië. 5. Christian van den Bergh, voormalig kapitein, geb. 27 Juli 1901 te Arnhem. 6 Willem Hendrik Hertly, gemeente-ambtenaar, geb. 2 Januari 1891 te Engwierum. 7. Salomon Vaz Dias, journalist, geb. 1 Juni 1904 te Amsterdam. 8. Ru- dolf -Hartogs, textieltechnicus, geb 3 Oct. 1918 te Berlijn. 9. Johannes van Straelen, vertegenwoordiger, geb. 26 Aug. 1915 te Bussum. 10. Abraham Wijnberg, lasscher, geb. 17 Oct. 1913 te Groningen 11. Jo han Frederik Henri des Jonge Mel- ly. 1ste luitenant, geb. 16 October 1905 te Amsterdam. 12. Gerardus J. F. Vinkesteyn, binnenhuis-archi tect, geb 22 Maart 1907 te Schiedam 13. Eduard Alexander Latuperisa, kapitein der infanterie, geb 9 April 1902 te Coetoes. 14. Adnanus Aloy- sius Felix Althoff, journalist, geb. 12 Sept. 1904 te Haarlem. 15. An- tonius C. van Rijen, groentenhan- delaar, geb. 2 April 1913 te Utrecht. 16. Willem Mulder, onderwijzer, geb. 20 Dec. 1888 te Amsterdam. DE ZON. Za. 7 Aug. op 7,09, onder 22,21 DE MAAN. Za. 7 Aug. op 13,39; onder 0,39 Eerste Kwartier: 9 Aug. 6,36. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 7 Aug. 1,44 en 14,03 Zo. 8 Aug. 2,23 en 14,44 Ma 9 Aug. 3,08 en 15,33 Di. 10 Aug. 4,01 en 16,32 Springtij: 17 Augustus De ziel van de mensch groeit niet van het loon, maar van de arbeid, die het loon verdient. (Multatuli). litairen van het Nederlandsch-Indische leger, die zich om een of andere reden in Mei 1940 in Nederland ophielden. Bij de melding moeten worden overge legd het persoonsbewijs, de distributie stamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Overigens wordt verwezen naar de reeds eerdei in de dagbladen bekendge maakte mededeelingen van de Wehr- machtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevan genschap. BESCHIKKING VAN DE IIÖHERE SS- UND POLIZEIFUEHRER. Met het oog op, de heerschende toestan den wordt de bevolking in de bezette Ne derlandsche gebieden nogmaals gewezen op de bestaande plicht, dat alle personen boven 15 jaar voortdurend hun persoons bewijs bij zich moeten hebben. Ook wordt de jongemannen, geboren in de jaren 1924, 1923 en 1922, voor zoo ver zij van arbeidsinzet zijn vrijgesteld, aangeraden, de desbetrffende Bescheini- gung van he+ Arbeidsbureau voortdu rend bij zich te dragen. Hetzelfde geldt voor studenten, die de loyaliteitsverkla ring geteekend en van hun universiteit toestemming gekregen hebben om ver der te studeeren. Bovendien moeten de vrijgestelde krijgsgevangenen de door de Wehrmacht- befehlshaber Niederlande uitgereikte ..Rückstellungsbescheinigung" steeds bij zich dragen. Der Höhere SS- und Polizeifuehrer RAUTER SS-Obërgruppenfuehrer und General der Polizei. OM HET HOOGSTE. Wij staan in een zware vuurproef. Wie de zin van deze tijd en de beteeke- ms van deze worsteling voor de toekom-' stige vorming der menschheid begrijpt, verwondert zich daarover niet, maar schikt zich vastbesloten en paraat naar de noodzakelijke loop der gebeurtenissen. Het gaat om het hoogste: of Europa door een voor onze begrippen en gedachten- wereld geestloos Americanisme ontzield of door het bolsjewisme, dat volken en persoonlijkheden vermoordt, zal worden vernietigd, kortom: slechts de keuze tus schen de door joden bestuurde centra in Moskou of Washington heeft, of dat dit Europa als de voornaamste cultuurdra-" ger der geheele menschheid zijn weg van vele duizenden jaren zal vervolgen. (Rijkscommissaris Rijksminister Dr. Seyss Inquart.) ARBEIDERS VOOR DE OOGST. In aansluiting op het in ons blad van 28 Juli j.l. opgenomen bericht over aan vragen voor hulp door de „Mob Oogst- Col.", wordt ons van de zijde van het Bijkantoor Texel van het Gew. Arb. Alkmaar in verband met een bij deland- bouwers heerschend misverstand nog verzocht het volgende te publiceeren: „Tot 15 Augustus a.s wordt alsnog ge legenheid gegeven tot het indienen van aandragen voor het rooien van con sumptieaardappelen en bieten. Hiervoor dient men zich persoonlijk aan genoemd Bijkantoor te vervoegen, daar formulie ren moeten worden geteekend. Later in gediende aanvragen worden absoluut ter zijde gelegd.". De laatste week in het weersportkamp worden de proeven afgelegd voor het H.J.-prestatie-insigne en het H.J.-schiet-insigne. Meer dan de helft van de deel nemers heeft een van beide insignes behaald. Wel een bewijs, dat de jon gens met volle aandacht de dienst hebben gevolgd. Elke maand zullen nieuwe jongens de kampen bevolken. Aanmelding: Koningslaan 9, Utrecht. Frankenhauser-Stapf-Pax m. voor mannelijke Nederlanders van 16 jaar en ouder, die daar niet hun vaste woonplaats hebben. Op grond van de artikelen 47 en 52 van de verordening openbare orde 1943 (no. 1-1943) bepaal ik met het oog op de handhaving der openbare orde en veilig heid: Artikel 1. 1. Het verblijf in de provincies Over ijsel, Gelderland, Drente, Groningen en Friesland is tot nader order verboden aan alle mannelijke personen van Neder landsche nationaliteit, die de leeftijd van 16 jaren hebben bereikt en aldaar niet hun vaste woonplaats hebben. 2. Dit verbod is niet van toepassing op 1. Personen, die kunnen aantoonen, dat zij bij Duitsche instanties met inbegrip van instanties van de Duitsche weer macht en de Waffen-SS werkzaam zijn; 2. Personen, die tengevolge van maat- legelen betreffende de evacuatie of van verplaatsing van overheidsinstanties in deze provincies verblijf houden, alsmede hunne gezinsleden; 3. Andere personen, die kunnen aan toonen, dat zij in dienst'zijn van het Rijk, de provincies, de gemeenten en de overige publiekrechterlijke lichamen en om redenen de dienst betreffende, in de ze provincies verblijf houden. De gevolmachtigde van de Rijks commissaris voor de betrokken provin cie kan om bijzondere redenen andere uitzonderingen toestaan Artikel 2. Personen, die in strijd met de bepa lingen van artikel 1, verblijf houden in de in artikel 1, eerste lid, genoemde pro vincies, moeten deze binnen vijf dagen na afkondiging van deze beschikking verlaten Artikel 3. 1. Hij die in strijd handelt met de be palingen der artikelen 1 en 2, dan wel tracht te ontduiken, wordt, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste twee duizend gulden of met een dezer straf fen. Uitlokkers, medeplegers en mede plichtigen worden als daders gestraft. 2. Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizei blijft 'onaangetast Arfikel 4. Deze beschikking treedt in werking op de dag harer afkondiging in de pers. 's-Gravenhage, 4 Augustus 1943. De Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid: (w.g.) RAUTER. SS-Obergruppenfuehrer und General der Polj^ei.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1