De Aap uit StaEin's mouw. ™~™"b u I i e n l a nïïT* WERELDNIEUWS Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. BINNENLAND 56e JAARGANG. No. 5779. WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1943. TEXELSCHE COURANT Eenige tijd geleden verspreidde zich 't <erucht, dat de communistische wereld evolutie van de baan was; Stalin zou »ich tot eigen huis bepalen. Maar nu is le aap uit de mouw gekomen In een •eroverde Sovjet-bunker is een gehei- ne order van Stalin aangetroffen, die ins precies vertelt, wat Moskou nu ei genlijk .in zijn schild voert. We hebben •erst moeten terugtrekken, bekent Sta in, want onze oorlogservaring was ge- mg en ook waren we op de strijd niet voorbereid. Nu zijn we bezig ons grond gebied van het fascisme te zuiveren. Is lit geschied, dan zullen onze legers de rrenzen overschrijden om overal de •evolutie van het proletariaat te brengen :n het wereldkapitaal te vernietigen ets heeft, voor zoover men nog geloofde, Nu weet men, wat men aan de Sov- iat zij andere bedoelingen hadden. Zij ormen nog steeds een groot gevaar voor Suropa, ook voor hun bondgenooten. A- merika en Engeland worden doodge- voon als pionnen op het groote wereld- In en om Italic. Wat Engeland met Italië voor heeft, ernamen we opnieuw, thans uit een ede van Lord Cranborne in het Brit- ;che Hoogerhuis: „Onvoorwaardelijke •apitulatie, welke regeering Italië ook ïeeft en. wel omdat Engeland in staat dl zijn de oorlog tegen Duitschland met ie grootste kracht verder te voeren". Voorloopig ziet het er echter geens- :ins naar uit, dat Engeland Italië op de nieëa krijgt. In het heele land werd nu le oorlogstoestand afgekondigd. De strijd ivordt voortgezet! Onmiddellijk nadat rlussolini van zijn post was ontheven wendden vijf „politieke partijen" zich net een ..resolutie" tot maarschalk Ba- loglio, maar al spoedig bleek, dat men lier slechts met comité's van eenige kop- itukken te maken had. Badoglio kondig- Ie het verbod van stichting van politieke jartijen af en verzekerde, dat in de bui- ienlandsche politiek van Italië geen erandering te verwachten is Hier en iaar deden zich ongeregeldheden voor, naar deze hadden niet veel dm het lijf. Wat in Italië is voorgevallen, had een itnkt binnenlandsch-politiek karakter; Duitschland vergeet Mussolini niet (dit ileek o.m. uit het aanbieden van een 'eschenk op zijn 60e verjaardag), maar rkent in militair en politiek opzicht het jevvind Badoglio, dat immers de oprlog wenscht voort te zetten. De Italiaansche ministerraad kwam 5 \ug drie en een half uur bijeen". Bespro ven werden o. ade controle op de oogst en de financ. toestand van het land, die tot groote zuinigheid noopt. Gewaar- ichuwd werd tegen het oppotten van bankbiljetten, die in grooter getal in omloop zullen worden gebracht. De jo- lenwetten zullen voorloopig van kracht olijven. Op Sicilië wordt vnl. aan de Noordoos- Sust gevochten. Daar rukken Amerika nen op met een overmacht van menschen en materiaal. Toch is het al weer ander halve week geleden, dat de Anglo-Ame- kancn hier hun „beslissende" offensief inzetten] In het centrale deel van het front hebben de Spil-troepen nieuwe itellingen moeten betrekken. In de buurt an de Etna wordt met verbitterdheid ge vochten; de bijzondere dapperheid van Duitschers en Italianen treedt daarbij schitterend *aan de dag. De vijanden noeten er duur betalen voor iedere duim grond; zwaar zijn hun verliezen aan nenschen en materiaal. Catania, de voornaamste haven aan de oostkust, meer dan drie weken het mik punt van zware bombardementen uit zee en uit de lucht, werd geëvacueerd., Door luchtaanvallen werden vooral Milaan, Turijn en Genua weer deerlijk getroffen. Te Milaan werd een groote verwoesting in woonwijken in het cen trum en aan de rand van de* stad aange- icht. Een ziekenhuis, een weeshuis, een klooster en andere groote openbare ge bouwen werden vernield. Hoe Napels geteisterd werd. Geen enkel militair doel werd getrof fen door bommen, welke 4 Aug op Na pels werden gewotpen. Niet één kwam er op de haven terecht. De^aanval had een olkomen terroristisch karakter. Behalve de gemelde gebouwen werden tallooze woonhuizen verwoest. Zware strijd aan het oostffont. Bij Orel en Bjelgorod ligt aan het oos telijk front nog steeds het zwaartepunt van de strijd. Op beide punten bleven Sovjet-aanvallen in het Duitsche vuur staken. Bij Bjelgorod woedt nog een hevige strijd; ook aan de Koeban, waar Sovjet-doorbraakpogingen werden ver ijdeld. DE ZON. Wo 11 Aug. op 7,16; onder 52,13 DE MAAN. 11 Aug. op 18,24; onder 2,29 Volle Maan: 15 Aug. 22,34. hoog water op texels ree. Wo 11 Aug. 5,08 en 17,47 Do. 12 Aug. 6,28 en 19,06 Vr. 13 Aug. 7,42 en 20,16 Springtij 17 Augustus. schaakbord gebruikt; zij moeten voor 't tweede front zorgen; zij moeten voorko men, dat Stalin al zijn krachten verspilt, want anders komt hij aan zijn hoofddoel niet meer toe. Maar heeft hij hun hulp niet meer van noode, dan zal hij zich van zijn „vrienden" ontdoen; dan zal de derde wereldoorlog voor de deur staan (de Amerikaansche vice-president Wal lace heeft ons dit in bedekte termen reeds te verstaan gegeven). Er kan niet aan worden getwijfeld. Hier vertoont Stalin zich in zijn ware gedaante: Wij hebben bondgenootschappen gesloten zoo staat er in^het opzienbarende stuk om tot de derde etappe te kunnen gera ken Maar waar onze tegenwoordige bondgenooten ons in de weg staan om dat doel te bereiken, zullen onze wegen scheiden. Laten we ons dit alles goed voor oogen •stellen! Dan begrijpen we, dat geen strijd tegen de bolsjewistische pest fel genoeg kan worden gevoerd. DE JEUGD IS WEERBAAR wanneer zij bewust weet te leven en reeds jong weet, wat er in de wereld te koop is. Uit zes Ger- ruaansche landen komen jongens in vveersportkampen bij elkaar. Op dc z.g. „Heiraatabende" vertellen zij elkaar de geschiedenis van hun land. Blijf niet achter,maar meld je aan voor de volgende weer- sportkamp: Utrecht, Koningslaan 9. Zware belasting in Engeland. Elke Engelschman moet gemiddeld een derde deel van zijn inkomen aan de staat opbrengen. De Engelsche staatsuitgaven zijn omstreeks achtmaal zoo hoog als 10 jaar geleden. Wat de oorlog aan de V.S. kost. De democratische senator George P. Comie keerde zich tegen het door Roose velt geëischte nieuwe oorlogscrediet en verklaarde., dat deze de middenstand dep Vereen Staten volkomen ruineeren zou. Eind dit jaar zouden de USA-staats- schulden een totaal bedrag van 206 milli ard dollar, meer dan het vijftien-voudi- ge van het bedrag, dat «de eerste wereld oorlog Amerika kostte, beloopen. Besprekingen in Hitler's Hoofdkwartier. De laatste dagen hebben in het Hoofd kwartier van de Fuehrer belangrijke be sprekingen plaats gevonden, waaraan niet alleen eenige Rijksministers, maar ook hooggeplaatste militaire persoon lijkheden hebben deelgenomen. Ook de Japansche ambassadeur, Osjima, was daarbij tegenwoordig. De besprekingen betroffen de militaire en politieke toe stand. De Hamburger in deze tijd. Op ontzettende man «er hebben de Ang- lo-Amerik. in Hamburg huisgehouden, maar zoo verneemt een Zweedsch blad van een Zweedsch ooggetuige: De Ham burgers namen de aanvallen rustig op. Een paniek is er niet ontstaan. De hou ding van de bevolking had op hem diepe indruk gemaakt. Duitschland, zoo verze kerde hij, kan door luchtaanvallen niet worden bedwongen. De Duitsche duikbooten weer verbeterd. De geallieerde verliezen ter zee nemen weer toe, hetgeen mede fhag worden toegeschreven a%n de verbeteringei^ wel ke de U-booten de laatste tijd hebben on dergaan. Het is nu mogelijk met deze booten zeer steil te duiken. Wanneer men dat vroeger zou hebben geprobeerd, zou dat een ramp hebben veroorzaakt. Bovendien hetfben de onderzeeërs nu een periscoop, welke de vijand minder goed in het oog valt. WIJZIGING DATA KOSTELOOZE VACCINATIE. De Burgemeester van Texel maakt ge kend, dat de gelegenheid voor kostelooze inenting en herinenting te Oosterend en te De Waal NIET zal worden geboden resp. op 16 en 18 Augustus a.s., doch op Vrijdag 20 Aufustus a.s. des namiddags 2,30 uur in de o.l. school te De Waal en des namiddags 4 uur in de voormalige o.l. school aan de Schoolstraat te Oosterend. Texel, 9 Augustus 1943. De Burgemeester van Texel, RIJK DE VRIES. UITSLAG STIERENKEURING. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de uitslag van de op 13 Maart 1943 in deze gemeente gehou den stierenkëuring is aangeplakt aan het gemeentelijk aanplakbord te Den Burg (bij liet gemeentehuis). De aandacht van alle stierenhoüders wordt er nogmaals op gevestigd, dat alle stieren van tien maanden of ouder aangegeven moeten worden bij den Burgemeester, teneinde ingeschreven te worden in een daartoe bestemd register. Indien zulks niet ge schiedt, mogen de stieren niet ter dekking beschikbaar gesteld worden. Texel, 9 Augustus 1943. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. RENTENIERS DOEN NUTTIG WERK. De leden van de Duitsche renteniers- bond houden zich met hêt breien van soldatensokken bezig! Voor 1 Sept zuilen zij 40,000 paar afleveren! Hierdoor ko men drie fabrieken voor andere doelein den vrij Frau Pape is hun „sergeant-in structeur". KRAAMVERZOKGING. Het aantal kraamverzorgsters van de Ned. Voiksdienst is de eerste drie maan den van dit jaar met 100 toegenomen. Geen moeite is de NVD te groot, om tot het hei! van ons gansche volk werk zaam te zijn Wie geen lid is, haaste zich lid te worden. Gij steunt daarmee een instituut, dat het welzijn van ons volk in hooge-mate bevordert OPSTELLENWEDSTRIJD. Door de Ned. Voiksdienst is in samen werking met de Ned. Omroep een da stellen wedstrijd uitgeschreven voor kin deren, die dank zij de NVD eenige tijd in een mooie omgeving buiten hun woon plaats hebben mogen doorbrengen. Zij moeten over dat uitstapje een opstel schrijven (twee pagina's van een schrift). De prijswinners zullen een dag de gast van de Omroep te Hilversum zijn; de beste opstellen mogen voor de radio wor den voorgelezen. DE WEG OMHOOG. Europa voert een strijd op leven en dood. De verdediging van één vaderland is, zooals de Mei-dagen van 1940 hebben geleerd, niet meer. mogelijk. Het komt nu aan op de gemeenschappelijke verde diging van ons werelddeel; hierin gaat Duitschland ons voor. De manschappen der Nederlandsche Landwacht, die hier toe zijn aangetreden, zijn pioniers van ons volk. Dat zij 'daarbij in een grooter verband worden opgenomen, behoeft hen niet neer te drukken. Integendeel: dit grooter geheel brengt hen, en daarmee ons volk, eerder omhoog. (Mussert) PAS OP VOOR PHOSPHOR! Tot de barbaarsche strijdmiddelen, waarmee de „christelijke soldaten" van Churchill-Roosevelt zich'bedienen, be- hooreti de phosphorbommen Ze wegen 14 kg. en kunnen behalve een dak nog wel een of twee verdiepingen doorboren. Wordt uw woning door een dergelijke bom met vernietiging bedreigd, bewaart dan voor alles uw tegenwoordigheid van geest. In de aanvang lijkt het gevaar grooter dan het werkelijk is. Bindt u een natte doek voor en ga het vuur met alle mogelijke middelen te lijf. Doe dit in gebukte houding. Weet, dat phosphor „vanzelf" kan ontbranden en dat het een vergiftig goedje is. Dus er" niet met de vingers aankomen SCHOENENBEURS. De N.V.D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid morgenmiddag van 45 uur (Raadhuis). Uitbuiting van vreemde zeelieden. In een brief aan „Morgenposten" ver telt een Noorsch zeeman, die werd ge dwongen in Anglo-Amerikaansche dienst te varen,.dat hij 250-300 kronen verdien de. Hiervan werd 180 kronen aan ver schillende kortingen afgehouden Boven dien moest hij bijdi^igen aan een z.g. hulpfonds voor de' emigranten. Ook an dere buitenlandsche zeelieden zouclen tegen een gelijksoortige gage ertoe wor den geprest, voor Engeland hun leven te wagen. Sovjet-wreedheden. Steeds meer vrijwilligers nemen dienst in het Russische bevrijdingsleger van ge neraal Wlassow, teneinde het bolsjewis me te helpen vernietigen. Daarom gaan de Sovjets thans gruwelijke straffen toe passen op alle leden der Wlassow-armee, die hun weder in handen vallen. Zoo heeft een overlooper verteld, dat 40 le den van het roode leger, die een poging lot overloopen hadden gedaan, gedwon gen werden, zich in een lange rij op de grond uit te strekken. Een majoor gaf vervolgens aan een pantserwagen bevel, over deze menschen heen te rijden, zoo dat hun lichamen verpletterd werden VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 843. Verdrag van Verdun. 1494. Hans Memlinc, een der voor naamste Ned. schilders in eind 15e eeuw, te Brugge o#erleden. 1778. F. L Jahn, de schepper van het Duitsche volksturnen, te Lauz geboren. N V T.E.M LAATSTE NIEUWS Wegens sabotage, resp. overtreding vuurwapens"erbod zijn i.er dood gebracht de Nederlanders J. H. Janzen, P. Post- huma. C. Aarnouts, C. Schuurman, N. J Bergsma, H. Godfroid en B. G. Mulder. Zij maakten zich schuldig aan comhiun. actie. Verder werd ter dood gebracht M. Slort en wel wegens anti-Duitsch gekuip en het dragen van een slagwapen. Door bommen ontstond brandschade te Mannheim. De bevolking leed geringe verliezen. 13 vliegtuigen neergehaald. HET OOSTEN ALS KORENSCHUUR VAN EUROPA". In de door de Duit sche troepen bezette Oostelijke gebieden werd meer dan de helft der brood- graan- en vleéschvoorziening der Sovjets en bijna de geheele suikervoorzie ning opgebracht. Millioenen tonnen graan, vleesch en suiker, die tot dusver naar minder vruchtbare gebieden der Sovjetunie v/erden verzonden, komen thans de verzorging van Europa ten goede. Europa is sterker door de land bouw in het Oosten v/elke jaar na jaar hoogere opbrengsten oplevert. Een vleeschconservenfabriek niet in de U.S.A. doch in het Oosten van Eu ropa. 4Atl-H P. c.) FLINKE KERELS melden zich nu voor dc Waffen- SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Ieder gezoifte Nederlander in de leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te wordeiwoor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, dit tot de Germaanscl^-SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschcn 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor dc arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der kcuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de arbeids inzet vrijgesteld. 16 Aug.: 9-14 uur: Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 17 Aug. 9-12 u. Breda, Restaurant Modern. Markt. 17 Aug. 15-18 uur Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 18 Aug 9-12 u. Venlo Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 18 Aug. 15-18 uur Arnhem Café Royal 19 Aug. 9-12 uur Hengelo, Café Mo dern, ^>oorstBïiat 18. 19 Aug. 15-18 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20 Aug. 9-12 u. Assen, Concerthuis a.d. Vaart. 20 Aug.: 15,18 uur Groningen, Concerthuis, Poele straat. 21 Aug. 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug. 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 23 Aug. 9-13 uur Utrecht, N.V.-huis, Ou degracht 245. 24 Aug. 9-14 uur Amers foort, Pol, Durchgangslager, Leusderweg. 25 Aug. 9-14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. WAT TEXELS AARDE BEWAARDE. MUNTEN VAN JAREN HER. Een onzer lezers legde ons enkele munten voor, welke sinds eenige tijd in zijn bezit zijn. Oude munten, zilveren en bronzen. Ze moeten hier bij graafwerk aan de dag zijn gekomen. We hebben ge tracht uit te zoeken, met wat voor geld stukken we hier te maken hebben. Hier is het resultaat. 1. Dukaton van Holland. Een der zilveren-munten, gedagteekend 1785, heeft een doorsnede van wel 41 mm. en een gewicht van 33 gram. Ze vertoont aan de *eene kant het Neder landsche wapen, het jaartal en de spreuk „Concordia res parvae crescunt", d w z. „Door eendracht worden kleine dingen groot". Aan de andere kant zien we een ruiter te paard-met in de rech terhand een degen; hij draagt een helm, maar strijdt met open vizier. Onderaan: het gekroonde wapeif van West-Fries land Rond de beeltenis van de ruiter lezen we: Nieuwe zilveren munt „Con- foe. Belg. Pro. Westf." We hebben hier te maken met de z.$- .dukaton van Holland", vermoedelijk. Waarde destijds plm. f 3, (wordt vervolgd) Harddraverij te Hoorn: 22 Aug.; f3600 prijzen. Kiekendief. Bij een fotograaf te Am sterdam wérden 3000 foto's gestolen. De schilder W. Vaarzon Morel te' Am sterdam werd 9 Aug. 75 jaar. Door een auto werd een 65-j. arbeider te Maarsen doodgereden. „Ordelievend". Een inbreker stal te Hilligersberg drie ridderorden. Een Geldersche boer kreeg f 2500 boe te, omdat door zijn schuld 1500 kg. gerst was bedorven. Door een auto werd te Hilversum een 2-j. meisje, te Helenaveen een 18-j meis je doodgereden. De NAD gaat weer aardappelen rooien. Half Aug. gaan zij met 10,000 man, 50 afa., aan de slag. Een caféhoudster te Ruinen lengde je never met water aan. Dit kwam haar op f 500 boete te staan. Het directoraat-generaal van politie is van Hoog.-Soeren verplaatst naar Nijme gen. Aan het Haagschc po. kantoor is hel aantal behandelde aangeteekende stuk ken de laatste twee jaar verviervoudigd. De Jonge Landstand hield te .Alkmaar een geslaagde Landjeugddag, waardoor dit instituut weer nader gebracht werd tot zijn doel: de eenheid van alle boeren- jongeren. Ernstig*? brandwonden aan gelaat en armen kreeg een arbeider te Velsen, die een anthracietgenerator zou „doorste ken". Er schoot plotseling een vlam uit. (Dagbl. v. N.H.) Een vrachtauto verleende geen voor rang. Dit leidde te.Nijmegen tot een bot sing met een autobus, welke hierdoor te gen een boom reed. Een doode, vier zwaar gewonden. v Op een onbewaakte overweg bij Bever wijk zijn een 19-j. jongeman en een 18-j. meisje door een trein aangereden. Aan de gevolgen zijn zij overleden. Zij letten niet op. (Dagbl. v. N.H.) tfUDE WIJSHEID. 't Mag stil sijn of waijen, Vloeijen of ebben, Die niet en waegt Sal 't niet en hebben. (J. v. d. Vondel.) TEXELSCfl DIALECT. poepekool, boerekool; poer lom, snotdolf; ook kruukvis; pocse, met lange tanden eten; poêsie (lange oe), restje eten, dat door een kind op zijn bord gelaten wordt; poesiegrocs, morsepot; ook: poesiegar- rel; GIFTEN WITTE KRUIS. Giro T. G., Den Burg f 1, N. N., Eierland f2,50 GIFTEN A*LG. WIJKVERPLEGING. Wed. J. B Oend f2,50; M. Oend f 1,-. N. N., Eierland f2,50 FRANKRIJK. De bezetting van Martinique blijft trouw aan Pétain. ROEMENIE. In Roemenië kan in bepaalde geval len een doodvonnis binnen 48 uur wor den voltrokken. EGYPTE De uitgeweken Joego-Slavische re geering is met ex-koning Peter naar Kairo verhuisd. BULGARIJE. Bulgarije laat in de Zwarte Zee zooveel mogelijk tonijnen vangen om de behoefte aan traan te dekken. "Portugal. Met uiterste gestrengheid wordt in Portugal opgetreden tegen communisti sche actie, welke stakingen en andere ofw geregeldheden trachtte te veroorzaken SPANJE In het dichtgemetseld keldergewelf van een oud huis te Tarrasa werd 33 kg. goud gevonden: De man, die het ver stopte, is al lang overleden,» ZWITSERLAND Het dorp Chalais (Wallis) werd voor de derde maal door brand geheel ver woest. Nu doordat kinderen met luci fers speelden (de vorige brand woedde in 1908). •TALIE In Italië blijven de bijzondere belas tingen voor vrijgezellen van kracht. Op Sicilië telden de Amerikanen on der hun troepen t.m. 22 Juli: 501 doo- dqn, 3870 gewonden en 2370 vermisten. DUITSCHLAND Rijksmaarschalk Goering bracht een bezoek aan het zwaar getroffen Hamburg Op traject Noorw- Duitschland zullen de Duitsche verlofgangers en materieeltiansporten in de naaste toe komst langs andere wegen gaan (niet meer via Zweden.) Zoo meldt Handelsbl. corr.^iit Berlijn. qviGELAND In Engeland is het comm. dagblad Daily Worker weer verschenen. In Winslow (Eng.) stortte een vlieg tuig .op ten huis. De bemanning en nog 13 personen kwamen om. Volgens Londen dienen in het En gelsche leger vrijwillig 18000 joden en 2000 jodinnen. Hoeveel er aan. het front «taan, wordt niet gemeld.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1