Van de Fronten in Oost en West. Neeriands eerste Oost-lndië-vaarders. Oogsthuïp. 56e JAARGANG. No. 5780. ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1943. TEXELSCHE COURANT BU1TENLANDSCH WEEKOVERZICHT. (3—10 Augustus 1943). DE JEUGD IS WEERBAAR. wanneer zij bewust weet te leven en reeds jong weet, wat er in de wereld te koop is. Uit zes Germaansche landen komen jongens in weersportkampen bij elkaar. Op de z.g. „Heimabende" vertellen zij elkaar de geschiedenis van hun land en van do strijd, die daar gestreden moet worden voor een beteie toekomst. Blijft niet achter, maar meld je aan voor het volgende weer sportkamp: Utrecht, Koningslaan 9. (Stapt Pax c). BESPREKINGEN MET DE FUEHRER. In het Hoofdkwartier van de Fuehrer heeft de laatste tijd een opvallend groot aantal conferenties plaats gevonden en 't ligt daarom voor de hand, te verwach ten, dat er spoedig groote dingen kunnen gebeuren. Er bestaat grond voor het ver moeden, dat de Duitsche en de Japansche oorlogsvoering nog meer dan voorheen op elkander zullen worden afgestemd. Men zal wel niet ver van de waarheid af zijn, indien men veronderstelt, dat niet slechts de problemen van het oost front en van de strategische positie in Zuid-Europa, doch ook de Britsch-Ame- nkaansche luchtterreur boven de Duit sche woongebieden onderwerp van be raad heeft uitgemaakt. In dit verband is het veelzeggend, dat Speer, de minister voor de bewapening en de munitie, en ivfilch, generaal-veldmaarschalk, bij de luchtmacht, bij de aangeduide consulten betrokken waren. Ook indien niet reeds di Goebbels in eenige persartikelen, en Rijksmaarschalk Herman Goering, bij een recent bezoek aan het geteisterde Hamburg, z^h in die zin hadden uitgela ten, zou het vermoeden gerechtvaardigd zijn, dat de revanche tegen de Engelsche eilanden onder het oog wordt gezien. Dc Spilmogendheden verkeeren op dit oogenblik in de omstandigheid,dat zij van drie zijden zwaar worden aangevallen en de afweerstrijd te voeren hebben. Dat geldt zoowel van de luchtoorlog, die met barbaarschheid tegen de Duitsche en Ita- liaansche bevolking gevoerd wordt, als van de strijdtooneelen in de Sovjet- Unie en op het eiland Sicilië. Het zou wel niemand sterk verbazen, als zich weer een keerpunt in de- huidige worsteling zou voordoen. Gewoonlijk laat de Fuehrer een politiek of militair consult aan beslissingen van breede strekking voorafgaan. Op die grond lijkt ons de verwachting niet misplaatst, dat er in de eerstvolgende weken groot- scheepsche gebeurtenissen zullen plaats grijpen. WAAR VERTOEFT STALIN? De roode machthebber van het Krem lin heeft Moskou verlaten, na Molotow met het waarnemen van de loopende re- geeringszaken te hebben belast, en aan Maisky, die tot voor kort Sovjet-ambas sadeur te Londen was, de leiding van de buitenlandsche politiek der Sovjet-Unie. te hebben toevertrouwd. Men heeft offi cieel voorgegeven, dat de bolsjewistische dictator een inspectietocht begonnen is langs het uitgestrekte front, omdat hij er op zou staan, zich persoonlijk van de militaire toestand op de hoogte te stel len. Op zichzelf zou daar reden te over voor kunnen zijn, want aan het Oost- front hebben de Sovjet-troepen nu al wekenlang zeer zware en bloedige offers gebracht, zonder dat zij de beoogde op zet, nl. een doorbraak naar de Oekraine, tot stand hebben kunnen brengen. Fan tastische massa's modern krijgsmateriaal zijn daarbij voor de Duitsche linies in el kaar geschoten en als treurige wrakstuk ken blijven liggen. De Duitsche weer machtsleiding is er tot nu toe in geslaagd, de slijtage der Sovjet-oorlogs machine te verveelvuldigen, zonder dat de Duitsche troepen zelf bovenmate zwa re verliezen hadden te doorstaan, of veel gebied prijs te geven. Gelijk men weet, is de stad Orel door hen ont ruimd en heeft men hier en daar be trekkelijk onbeduidende frontcorrecties aangebracht, doch dat was dan ook al. Bovendien kan men daar tegenoverstel len, dat de Duitschers aan het Mioesfront weder een overwinning van formaat hebben geboekt, met het uit de geschie denis van de Duitsch-bolsjewistische oor logvoering reeds bekende gevolg, dat er wederom duizenden roode soldaten in krijgsgevangenschap gingen en dat de buit, welke de spiltroepen in handen viel. aanzienlijk kon worden genoemd. Algemeen heerscht de meening, dat de Sovjets zich zoo ongehoorde inspannin gen getroosten, omdat tot elke prijs het graan der Zwarte Aarde weer tot hun beschikking dient te komen. De vodsel- toestand in de Sovjet-Unie is, ook vol gens Britsche getuigenissen, verontrus tend, ja, men heeft zelfs de rantsoenen der militairen reeds moeten aantasten. Stalin heeft derhalve aanleiding te over om de fronten eens te inspecteeren. OUDE WIJSHEID. Indien een onderjarig kind Wil, dat zijn molentje zal draaien, Zoo loopt het lustig tegen wind En laat zijn kaakjes rood bewaaien. O tegenwind, o tegenstroom, Gij maakt de oude kind'ren vroom. (JAN LUYKEN, 1649-1712). de zon. Za. 14 Aug. op 7,21; onder 22,07 de maan. Za. 14 Aug. op 21,22; onder 5,17 Volle Maan: 15 Aug. 22,34. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 14 Aug. 8,49 en 21,17 Zo. 15 Aug. 9,43 en 22,08 Ma. 16 Aug. 10,32 en 22,54 Di. 17 Aug. 11,17 en 23,40 Springtij 17 Augustus. ROOSEVELT, STALIN EN CHURCHILL BIJEEN? Intusschen doen hardnekkige geruch ten de ior.de, dat de roode tsaar niet langer in de Sovjet-Unie zou vertoeven, maar dat hij thans ergens in de buurt van Teheran, in Iran, zou zijn. Eindelijk zouden Roosevelt en Churchill hem er toe hebben gekregen, een gemeenschap pelijke bespreking te houden. Tot op he den heeft Stalin zich daarvan afkeerig getoond. Hij voerde in hoofdzaak de strijd op eigen gezag, zonder militaire attaché's van zijn bondgenooten in de strijdzones toe te laten, of aan de dag bladvertegenwoordigers uit Engeland en de V.S. de bevrediging van hun nieuws gierigheid toe te staan. Wat hij van zijn bondgenooten verlangde, was een vorm van steun, die hem zelf geheel vrij zou laten. Zij mochten wapens leveren, best! grondstoffen en de laatste tijd vooral voedsel, doch verder moesten zij hem zijn gang laten gaan. Alleen behield hij zich voor, hardnekkig te hameren op een thema, dat van de noodzaak van een tweede front, en wel aan de Europee- sche westkust. Het tweede front, dat Stalin verlangt, hetwelk een honderd Duitsche divisies van de Sovjet-Russische bodem moet wegzuigen, is er nog steeds niet. Over de geallieerde krijgsverrichtingen op Si cilië, heeft de Russische zender zich in dit verband in kleineerende zin uitgela ten. Stalin zelf moet een ernstige mate van ontevredenheid aan de dag hebben gelegd, dat men hem niet in de Italiaan- sche aangelegenheden heeft gemoeid, niet wat de onderneming tegen Sicilië aangaat, noch wat de aanvankelijke ca pitulatievoorwaarden betreft. Langzamerhand zijn er tusschen de z.g. vereenigde mogendheden zooveel verschillen van inzicht ontstaan, dat er indeidaad stof te over zou zijn voor een conferentie: Stalin, Churchill en Roose velt. Bovendien blijft nog steeds de vraag klemmen, of de oorlog in Europa, dan wel die in de Pacific de voorrang hebben moet. De V.S. zouden van de Sovjet-Unie haar Siberische havens wil len pachten, om deze aan te wenden voor de aanval tegen Japan. In deze Si berische havens komen echter de Sov jet-schepen binnen, die uit Amerika granen en andere levensmiddelen halen; de Japansche vloot laat deze transpor ten ongemoeid. Zouden deze havens ech ter onder Amerikaansch toezicht gera ken, dan zou deze Japansche houding na tuurlijk vandaag of morgen gewijzigd worden, hetgeen weieens het ontbranden van een oorlog tusschen Japan en de Sovjet-Unie zou kunnen beteekenen. Gelijk men ziet, de Sovjet-Unie moet Amerikaansch graan hebben, om in Eu ropa te kunnen doorstrijden, een kamp, waarvan ook het lot van het Engel sche eilandenrijk afhangt. De V.S. zou den desnoods deze voorziening willen la ten vastloopen, om Japan aan de keel te kunnen komen. Japansch-Duitsche besprekingen in Hitiers hoofdkwartier, een driemans-con ferentie, aan de geallieerde kant, beide toonen aan, hoezeer de oorlog thans één en ongedeeld is, precies zooals ten tijde van de Volkenbond van zekere kant het denkbeeld van de eene en ongedeelde vrede werd voorgestaan! FLINKE KERELS melden zich nu voor de Waffen- SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Ieder gezonde Nederlander in de leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, dit tot de Germaansche-SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de arbeids inzet vrijgesteld. 16 Aug.: 9-14 uur: Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 17 Aug. 9-12 u. Breda, Restaurant Modern, Markt. 17 Aug. 15-18 uur Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 18 Aug. 9-12 u. Venlo Deutsches Haus, Egmondstraat 16 18 Aug. 15-18 uur Arnhem Café Royal. 19 Aug. 9-12 uur Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18. 19 Aug. 15-18 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20 Aug. 9-12 u. Assen, Concerthuis a.d. Vaart. 20 Aug.: 15,18 uur Groningen, Concerthuis, Poele straat. 21 Aug. 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug. 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 23 Aug. 9-13 uur Utrecht, N.V.-huis, Ou degracht 245. 24 Aug. 9-14 uur Amers foort, Pol, Durchgangslager, Leusderweg. 25 Aug. 9-14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. DE STAND DER GEVECHTEN. Wat het Oostfront betreft stipten wij reeds aan, dat de Duitsche troepen Orel hebben ontruimd, nadat de Sovjets voor deze stad in wekenlange worsteling ma- sa's menschenlevens en materiaal had den verspild. In deze sector duurt cok thans de worsteling nog in alle felheid voort; Bjelgorod vormt een tweede brandpunt. De krachtmeting dreigt zich verder naar het Zuiden, tot aan Char- kof uit te breiden. Te Berlijn ziet meh deze ontwikkelingen met volkomen ge rustheid aan, in de overtuiging, dat de bolsjewisten zooveel kracht hebben ver spild, dat zij nauwelijks meer tot een massale druk, tijdens het verdere verloop van dit offensief, in staat zullen zijn Op Sicilië heeft de Britsch-Amenkaan- sche overmacht de spiltroepen genoopt, hun stellingen weer verder achterwaarts te verleggen. Catania, dat voor het 9e Britsche leger zulk een harde noot om te kraken is geweest, is in Montgommery's handen. Een belangwekkend aspect van deze strijd in Zuid-Europa is dat der Angel—Amenkaansche scheepsverliezen Volgens Duitsche opgaven werden, tij dens de wekenlange worsteling om Sici lië, reeds 325 schepen met een tonnage van ruim 1,2 millioen ton door bommen en luchttorpedo's getroffen en derhalve buiten gebruik gesteld. Dit is meer dan de geallieerde scheepvaart zoneter met de oogen te knipperen zal kunnen ver dragen. Er zal op de Britsche werven weer ontzettend veel reparatiewerk op handen zijn. De nieuwbouw moet daar, naar we vernamen, geheel worden stil gelegd; de Amerikaansche werven zul len die voor hun rekening nemen. De V.S zullen dan, volgens een mededeeling van Churchill, 10 maanden lang aan Groot- Brittannië 1520 schepen van het Li- berty-type leenen. Het is wel ver met een der grootste zeemachten ter wereld gekomen, dat zij leentje-buur moet gaan spelen! Haar na-oorlogsche positie wordt vermoedelijk daardoor reeds thans lee- lijk belast. Ir. de strijd op de zeven wereldzeeën doen de Duitsche duikbooten opnieuw van zich hooren. In Juli zonden zij we derom 94 schepen naar de kelder, met een gezamenlijke tonnage van 550,241 brt. In Berlijn verklaart men, dat dit hooge cijfer nog maar een begin- is van de nieuwe duikboot-activiteit. De U-boo- ter: zijn nu voorzien van bijzondere appa raten om aan de vijandelijke waarneming te ontsnappen Luchtoorlog. De geallieerde luchtmacht blijft intusschen onverminderd haar menschonteerende terreur uitoefenen. Men telt de slachtoffers niet meer, noch de menschen, noch de cultuurschatten! Maar wel balt zich een ontzettende haat in Duitschland en Italië samen, en wordt er bij onze oösterburen met koppigheid en volharding voortgewerkt aan de fa bricage der vergeldingsmiddelen. Het dunkt ons een psychologische en militai re noodzaak, dat die dag komt; wellicht is hij reeds kort op handen Mussert: Zoo vast en onwrikbaar als onze beginselen, staat onze roeping voor volk en vaderland. Als Leider der Beweging, sta ik u al len borg, dat ik aantasting van de gods dienst, waar en door wie dan ook, niet wensch en dat ik de macht heb om dit te beletten. (22 October 1938.) 'vS miM BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Een frissche dronk tijdens een korte rust ge durende de groote pantserslag in het Oosten. (SS P.K. Zschackel O-H-P c.) WAT TEXELS AARDE BEWAARDE. MUNTEN VAN JAREN HER. 2) Zeeuwsche Rijksdaalder: Dooi snede 41 mm., kartelrand, gewicht 29 gram. Aan de eene kant vertoont deze munt het gekroonde Nederlandsche wapen, het jaartal 1781 en „Concordia res parvae crescunt"„Door eendracht worden kleine dingen groot". Aan de andere kant: het gekroonde Zeeuwsche wapen met als schildhouder een krijgsman in volle wa penrusting met helm (open vizier) en de gen. De redactie ontvangt ter bespreking in deze rubriek gaarne munten, die op Texel zijn opgegraven. HINDERNISSEN. Rijkdommen en schatten zijn hinder nissen zoolang het hart aan hen blijft hangen. (FELIX TIMMERMANS). Vandaag voor zooveel jaar 14 Augustus 1597 kwamen de overlevenden van de eerste tocht van Nederlanders naar In- dië weet op Texels ree. Het was een zware tocht geweest! Met vier schepen, door 249 koppen bemand, had men 2 April van het jaar 1595 on der bevel van Cornelis de Houtman Texel verlaten, met drie schepen en nog slechts 98 man was men teruggekeerd. Het was hun niet meegeloopen. Scheur buik had heel wat slachtoffers gemaakt; men verstond de kunst met, de meegeno men levensmiddelen voor bederf te vrij waren. Spoedig na het passeeren van de evenaar reeds werden verscheidene le den van de bemanning ziek. Had men nu maar aan versche groente en zure vruch ten kunnen komen! Maar pas toen men N.O. Madagaskar had bereikt, kon men die volop inslaan. Inmiddels waren er reeds 122 opvaren den gestorven en was men reeds 10 maanden onderweg. Verder was men eenige malen met in boorlingen slaags geweest wal ook slachtoffers had gekost. (1) Maarhet groote doel werd be reikt: de weg naar Indië werd gevonden! Er werden handelsbetrekkingen aange knoopt, Over de financieele resultaten was men minder goed te spreken. Er was in de onderneming, welke door een negen tal Amsterdamsche kooplui op touw was gezet, heel wat geld gestoken: wel f 290.000 hadden zij voor dit doel bijeen gebracht; ook Ds. Plancius, niet alleen een theoloog, maar ook een vermaard aardrijks-, sterren- en zeevaartkundige, had daar aandeel in De groote ge schiedschrijver Wagenaar (2) teekende bij deze eerste tocht van Nederlanders naar Oost-Indië aan: Hij (De Houtman) slaagde bijna overal ongelukkiglijk; de UIT HET LEVEN VAN MAX BLOKZIJL heeft 3 Augustus zijn jubileum van 40 jaar journalistieke loop baan gevierd. Als 19-jarige jongeman van Friesche afkomst hij werd in '84 te Leeuwarden geboren begon hij in 1903 zijn loopbaan bij het Handelsblad Overbekend is, dat hij eenige tijd latei- met zijn vriend en collega Jean Louis Pisuisse een zwerftocht als „straatmuzi kant" begon, welke leidde tot het geven van openbare concerten door de twee „journalisten-chansonniers" daarna tot een driejarige zwerftocht als publicisten en liefhebbers-kunstenaars door Neder- landsch-Indië. China, Japan en Siberië; c-en tweede concertreis naar Java en Deli en een tournee door Nederland Enge land, Oostenrijk, Duitschland en Rus land. Uit deze artistieke grap werd de kun stenaarsloopbaan van Pisuisse geboren; een ongeluk maakte aan dit bloeiende leven een ^inde. Max Blokzijl aanvaard de, na in '14 te zijn gemobiliseerd en in 1917 weer uit de actieve dienst te zijn getreden, de functie van oorlogsverslag gever van het Handelsblad bij de legers der Centralen. In 1919 begon zijn groote Berlijnsche periode, eerst een jaar als tweede, daarna als eerste correspondent Steeds was zijn streven, de verhouding tusschen Nederland en Duitschlénd te verbeteren, hetgeen tot uiting kwam in tal van functies, welke hij te Berlijn be kleedde. Eind 1940 vestigde Blokzijl zich weer in Nederland en daarna was hij eenige maanden adviseur van de redactie en de hoofdredactie van „De Standaard". Daar na werd hij verbonden aan de afdeeling Perswezen van het Dep. van Volksvoor lichting en Kunsten en in Febr. 1942 be noemd tot leider van het Persgilde. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1248. Eerste steen gelegd van de Dom te Keulen. 1597. De overlevenden van de tocht van Houtman en Keijzer naar Oost-Indië terug op Texels ree. 1880. De Keulsche Dom voltooid. „Ghetal-dicht''. Een „Verhael vande Reyse" be sluit met dit chronogram (ghetal- dicht"): (5) AVgVstldaCh Veertien saCh TesseL VVIe MoCht 'traden? drie sChepen Van HoLlant Wil. Indien geLaden. Tellen we de Romeinsche cijfers bij elkaar op (eenmaal M viermaal C. driemaal L, achtmaal V en ze venmaal I, dan komen we tot het jaartal 1597 Ter verduidelijking van de tekst schrijven we deze hier nog een keer over: Augustidach veertien sach Tessel Wie mocht 't raden? Drie schepen van Hollant Uit Indien geladen. slegte uitslag hunner eerste onderneming benam hen (zeelui en kooplieden) egter de moed niet". „De financieele voordee- ien waren nihil", schrijft A. Westerhof (3). De tocht leverde een bedrag van f 87000 op, maar in hun „Leerboek der Vaderl. Geschiedenis" slaan Geerling en De Geus (4) bepaald de plank mis, wan neer zij hier van „winst" spreken: im mers van het in deze expeditie gestoken geld kwam niet meer dan 30 pet boven water. Maar de kooplui, die hierbij be trokken waren, konden tegen een stoot je, ook Ds. Plancius, zooals u in een vol gend artikeltje kunt lezen. (1) Werken Linschoten-Vereen VII en XXV; (2) J. Wagenaar, Vad. Hist., deel IX. blz. 136 e v.; (3)A. Westerhof, Ge schiedenis onzer koloniën, blz. 10; (4) Geerling en De Geus, deel I, blz. 229. (5) Linschoten Vereen., XXV, blz. 76. Niet door de strijd der zwaarden, Zoo sterk gestreên, zoo stout gestreén, Niet door de strijd der zwaarden, Omdat wij zelf ontaarden, Is de oude vrijheid heen. René de Clercq. Naarmate de oorlog verder schrijdt, wordt het voor de boeren steeds moeilij ker, de beschikking te krijgen over de oocdigt- arbeidskrachten. In dit verband heeft de president-directeur van de Ne derlandsche Heide Maatschappij, Ir. C. Staf, als gemachtigde voor de oogst uit eengezet, hoe de boer geholpen wordt, n gevallen dat burenhulp en hulp door bemiddeling van het gewestelijk ar beidsbureau ontoereikend zijn. In derge lijke gevallen kan de gemachtigde voor de oogst arbeidskolonnes vormen, tot welk doel hij de medewerking heeft ver kregen van de rijksdienst voor de werk verruiming. Voor deze arbeidskrachten moet de boer evenwel 20 pet. meer beta len dan voor die in eigen dienst, het geen beschouwd kan worden als een compensatie voor de moeite en kosten die hij te dragen zou hebben gehad, in dien hij op eigen houtje hulpkrachten had moeten verwerven. Verder deelde de gemachtigde voor de 'oogst mede, dat de proeven met het te werkstellen van gevangenen, die voor kleine misdrijven gestraft zijn, een gun stig verloop hebben gehad, waardoor tot uitbreiding kon worden overgegaan. MUSICI VOOR DE YVAFFEN-SS. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Ter aanvulling van de bekende mili taire kapel van het SS-Wachtbataljon in Amersfoort, worden eenige musici ge vraagd. Ook amateurs kunnen zich mel den. Voor een muzikale omleiding wordt zorggedragen. Persoonlijke of schrifte lijke aanmelding bij het SS-Ersatzkom mando, Den Haag, Korte Vijverberg 5.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1