Wat Texelsboeren moeten welen. Texelsche Berichten WERELDNIEUWS BINNENLAND Beperkt Uw Electrlciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. 56c JAARGANG. No. 5783. WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1943. TEXELSCHE COURANT Opstand in Sovjet-republiek. In de Sovjet-republiek Azerbeidsjan is wegens een daar uitgebroken opstand, de staat van beleg afgekondigd. Achtste leger leed groot verlies. Het achtste Britsche leger heeft in een maand tijds op Sicilië 11835 man verlo ren Tegen de bezetters van Sicilië. De bevolking van Palermo heeft te gen de bezetters van Sicilië gedemon streerd. 's Nachts werden van een ge bouw de Engelsche en Amerikaansche vlaggen weggehaald. Meer dan 100 4-motorige bom menwerpers verloren. Van de 4-motorige Amerik. vliegtui- die 17 Aug. overdag een aanval op twee steden in Zuid-Duitschland deden, wer den er wel 101 neergehaald. Indien de Sovjets zouden winnen.... Zoo de Sovjets er in slaagden, door te breken en in Duitschland een Sovjet-re gime in het leven te roepen, zouden de westersche mogendheden de oorlog heb ben verloren. (Overste Bratt, Zweden). De taal der diplomaten. In Engeland heeft men zich bezig ge houden met de opleiding van diplomaten Daarbij werd ook de vraag gesteld, wel ke talen deze heeren zouden moeten be- studeeren. In de eerste plaats, zoo con cludeerde men, zou men Russisch moe ten leeren. Verder Spaansch. Op de der de plaats zou Fransch komen. Een leer zaam geval. De Britten nemen blijkbaar aan, dat de Russen in het komende Eu ropa ,,veel te zeggen" zullen hebben. Daarom meenen zij hen naar de mond te moeten praten. Boodschap van Victor-Emmanuel. In een boodschap aan de Sicilianen verzekerde de Koning-Keizer van Italië o.m.: Uw koning is in zijn geest steeds dicht bij u, de eerste in het leed over uw smart, de eerste in het sterke vertrou wen aan de boven elke twijfel verheven herrijzenis van uw groote en sterke land, dat in iedere gebeurtenis trouw bleef aan de monarchie en aan rriijn Huis en steeds de lieveling was en zal blijven van het onsterfelijke Italië; van Italië, dat door zijn wonden lijdt, maar nooit wordt gebogen. De besprekingen te Quebec. Volgens een bericht van Stockholms Tidningen uit New York, heeft de Brit sche minister van Voorlichting, Bren dan Bracken verklaard, dat Roosevelt, Churchill en Mackenzie King te Quebec thans de laatste hand leggen aan de plannen om het Duitsche volk „te bom bardeeren, te verbranden en op alle mo gelijke manieren onverbiddelijk te ver nietigen". Hij zeide voorts, dat aan alle fronten een buitengewoon groote ver scherping van de oorlog verwacht kan worden, en waarschuwde tegen het ge- looven aan een spoedig einde van de oorlog. De strijd zal „hard en langdu rig" zijn. Men verwacht, dat Roosevelt en Churchill voor het einde der bespre kingen eemge mededeelingen van alge- meene aard over de besluiten der con ferentie zullen doen. Hevige strijd aan het oostelijk front. In het gebied van Charkof woedt een verbitterde strijd met formaties bolsje wistische infanterie en tanks Charkof, dat reeds eemge malen van bezitter wis selde, en nu niet meer dan een ruïne is, werd in het kader van de stelselmatige distancieeringsbewegin^ opnieuw ont ruimd. Charkof werd 25 Oct. 1941 dooi de Duitsche troepen genomen, 18 Febr. 1943 door de Sovjet-troepen heroverd, 15 Maart 1943 door de Duitsche opnieuw bezet. Het ontruimingsplan kon onge hinderd worden uitgevoerd. Het was, zoo meldt DNB uit Berlijn, een volkomen na tuurlijke maatregel, die een verkorting van het front en zoodoende een betere frontpositie met zich meebrengt. 22 Aug. verloren de bolsjewisten over ciag 409 tanks en 73 vliegtuigen. De Sovjet-legers afgemat. Nij pende voedselschaarschte. De levensmiddelenrantsoenen voor de Sovjet-troepen zijn verlaagd Hieruit spreekt wel duidelijk de schaarschte aan voedsel, waarmee men de laatste tijd in de Sovjet-Unie te kampen heeft. Sta lin had met zijn grootscheepsche aanval len van de laatste tijd in hoofdzaak te rugverovering van de verloren gegane voedselgebieden op het oog. Maar hij is daarin niet geslaagd, al heeft het hem ook enorme offers aan menschen en ma teriaal gekost. Meer dan een maand had hij, ondanks het in de strijd werpen van ontzaglijke legers en veel materiaal, noo- dig om enkele kilometers terrein te win nen. Dit alles heeft zijn soldaten en zijn voorraden dermate uitgeput, dat militai re kringen te Berlijn van meening zijn, dat van een doorbraak aan het Duitsche front in het oosten geen sprake meer kan zijn. DE ZON. Wo. 25 Aug. op 7,39; onder 21,45 DE MAAN. Wo. 25 Aug. op 2,32; onder 18,39 Eerste kwartier: 30 Aug. 22,59 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 25 Aug. 5,40 en 18,22 Do. 26 Aug. 7,02 en 19,39 Vr. 27 Aug. 8,10 en 20,41 DE KONING VAN ROEMENIE bracht dezer dagen een bezoek aan een Duit sche watervliegtuigbasis. Met groote belangstelling volgt hij de start van een der machines. (P.K. Sperling, Sch. Autolij De verhouding V.S.-Sovjet-Rusland In Readers Digest (V.S.) geeselt East man de onwaardige houding van Ameri ka, zooals deze in de pluimstrijkerij ten opzichte van Rusland tot uiting komt. In Rusland treft men niets van gelijke aard daartegenover aan. In Rusland treden geen sprekers op. om de Russen smaak te doen krijgen in de Amerikaansche le vensopvatting. Stalin denkt er niet aan, een organisatie van „Vrienden der Ver- eenigde Staten" op te richten. In Rus land viert men geen Amerikaansche ge denkdagen en draait men geen films ter verheerlijking van de Amerikaansche industrie. In Rusland zou niemand er aan denken, massa-demonstraties ter eere van een Amerikaansche overwin ning op touw te zetten. Zou men zich kunnen voorstellen, dat Stalin ooit aan Amerikaansche agenten toestemming zou verleenen om in Rusland de demo cratie te prediken, zooals Moskou's agen ten in de V.S. het bolsjewisme doen? Eastman besluit met de opmerking, dat integendeel de boekwinkels en de dagbladen er vol zijn van lectuur, waar in de ellende en onwaardigheid van het Amerikaansche leven aan de kaak wor den gesteld De straat van Messina. Nu door de landing van de Anglo- Amerikanen de straat van Messina een belangrijke beteekenis krijgt, is het in teressant hierover iets naders te verne men. De zeestraat van Messina is 30 km. lang en 3,3 tot 22 km. breed. Op haar oevers liggen de steden Messina en Reg- gio (di Calabria). Beide zijn herhaalde malen verwoest, deels door wapengeweld, deels door aardbevingen, welke in dit ge bied geen zeldzaamheid zijn. In aller herinnering leeft nog de aardbeving van 1908, waarbij Messina bijna geheel in puin werd gelegd. Messina telt thans ca. 180,000 inwoners. Het beroemdste ge bouw der stad, de kathedraal, in ,1092 gebouwd, had door de natuurramp van 1908 ernstige sphade opgeloopen. Het ge heel gerestaureerd bouwwerk is thans weer ten offer gevallen aan de lucht aanvallen der geallieerden. Beroemd zijn ook het rijke nationaal-museum en het schilderachtige kerkhof der stad, een dei- schoonste van Italië. De haven van Messina is_een der beste van Sicilië. Reggio telt ruim 100,000 inwoners. In vredestijd was de .stad een gezocht toe ristenoord wegens haar fraaie omgeving en het heerlijke panorama, dat men er had op de Siciliaansche kust. De stad bevat een centraal museum, waar kunst werken uit de eens zoo bloeiende Griek- sche nederzettingen in Beneden-Italië zijn ondergebracht. ZEKER VAN DE ZEGE. Het thuisfront zal zich in het besef van zijn moreele meerderheid en zijn materieele kracht zijn soldaten, die aan het front heldhaftig strijden, waardig toonen en het doel van de vijand, een bres te schieten in ons moreel, verijdelen. De oorlog brengt tegenslagen, nu eens voor de eene, dan weer voor de andere partij. Maar mijn vaste overtuiging is, dat niemand het Duitsche volk de ver diende eindoverwinning meer uit handen kan nemen. (Rijksminister Goebbels). LAATSTE NIEUWS Mr. H. Reijdon, secr.-gen. Dep. V. en K9 Febr. 1943 door een sluipmoor denaar beschoten, is na een smartelijk lijden gisteren overleden. Te Kessel, N.-B., zijn twee kinderen van M. Jansen, 5 en~3 jaar, en twee van J. Huys, 8 en 6 jaar, bij brand in een schuurtje omgekomen Te Zaandam woedde brand in de brisolinefabriek van Fa. A.Honig. De tot 200 gr. verhitte brisoline vatte vlam. De installatie zwaar beschadigd. De restauratie van de Cunera-toren te Rhenen is thans voltooid. De schilder X. Munninghof te Oos terbeek wordt vandaag 7p^jaar. Luchtaanvallen zijn gedaan op Car- boma, Bari en Napels. Vijf machmes zijn niet teruggekeerd. Te Palermo werden door Duitsche vliegers 14 schepen getroffen. DAAROM HEBBEN WE GELIJK. Wij staan aan de kant van de waar heid en daarom hebben wij gelijk en moe ten het ook krijgen, want als dit niet gebeurt, krijgt Slalin gelijk en Europa de doodsteek. Met Nederland is 't dan voor altijd gedaan. .(C. van Geelkerken, plv.- leider van de NSB.) DAT DOET DE N.V.D. Door de hulppost Moeder en Kind, een prachtige instelling van de Nederland- sche Volksdienst, werd in 1942 in 1520 gevallen hulp geboden. Alleen in de eer ste drie maanden van 1943 reeds in 5565 gevallen Laten we de beteekenis daarvan toch goed beseffen! Wordt lid van de NVD, zoo ge dat nog niet zijt. EEN NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGER SCHRIJFT. „Slechts een deel van het Nederland- sche volk denkt heden ten dage natio- naal-socialistisch, maar ook zij, die dit nog niet doen, zullen eens aan de groote zaak gelooven. Wij zetten ons ook voor hen, voor al onze volksgcnooten in, wan neer wij hier in de Waffen-SS vrijwillig onze plicht doen". Dit is een van de duizenden kerels, die een daad gesteld hebben. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor-de Waffen-SS of de Landwacht. Inlichtingen SS-Er- satzkommando, Den Haag, Korte Vijver berg 5. WETENSCHAP. Het Medisch Front houdt 11 Sept. in N.V.-huis Utrecht zijn 3e landdag. De heer S. J. van der Vliet, vooral be kend door zijn boeken op boekhoudkun dig gebied, is op 76-j. leeftijd te Hilver sum overleden RECHTSZAKEN Wegens het smokkelen van 19 paarden naar België zijn eenige personen uit Ossenisse en Clinge veroordeeld tot straffen van 14 dg. tot zes mnd. Eenige Groninger landbouwers, die on derduikers herbergden, kregen van 4-7 mnd. gevangenis en f 100-300 boete plus proceskosten. Schoenhandel Schut te Amsterdam en Hilversum, kreeg f 1000 boete, omdat goede schoenen in ruil voor suiker, wit tebrood, boter, kaas, enz. te bekomen waren Voor f 15000 schoenen in beslag genomen. KUNST EN KULTUUR. De windmolen te Nede zal door de gemeente worden gerestaureerd. De Deenschc schrijver Henrik Pontop- pidan is op 86-j. leeftijd te Kopenhagen overleden. De Nieuwe Gids, in 1885 door Kloos opgericht, kan wegens gebrek aan pa pier voorloopig niet meer verschijnen. De stellingmolen De Goede Verwach ting te Amersfoort, sinds 15 jaar niet in gebruik, is na restauratie door de heer Van Bussel weer in dienst gesteld. De componiste Cornelie van Ooster zee, geboren te Batavia, js op bijna 80-j. leeftijd te Berlijn overleden. Ze was een der eerste vrouwelijke dirigenten hier te lande. $lein Duimpje onder de boeken. Het boekje, dat een antiquair te Turijn in zijn winkel uitstalde, zal waarschijn lijk het kleinste ter wereld zijn. Het is één bij twee cm. groot, in leer gebonden en heeft tot inhoud een brief, die Gali leo Galilei zond aan Maria Christina van Frankrijk Rubens. In een kerk van Orainval bij Lila, Spanje, werd een tot dusver onbe kend schilderij van Rubens ontdekt. Het stelt de H. Theresia van Avila voor. Ru bens was de grootste Vlaamsche schil der der 17e eeuw. Op zijn naam staan meer dan 1200 schilderijen. Hij werkte o.a. te Antwerpen en Parijs (voor Maria de Medici en voor Karei I van Engeland). Door laatstgenoemde werd hij ook met diplomatieke zendingen belast, o m. naar Spanje. ONDERBREKING STROOMLEVERING. De N.V. TEM maakt in een adverten tie in dit nr. bekend, dat Oudeschild en De Laagte het morgen van 12 tot 20,30 uur wegens werkzaamheden aan het net zonder stroom moeten stellen. CURSUSSEN—N.A.F. Het Ned Arbeidsfront organiseert bij voldoende deelname in het a s. seizoen diverse cursussen, zoowel voor dames als voor heeren. De kosten zijn gering' Voor leden van het NAF bedragen ze voor zoon heele cursus maar f4, voor niet-leden f 5,(cursus EHBO f 6). In het volgend nummer nadere inlich tingen. EEN TEXELSCHE RAM VOOR f 1000,— Uit goede bron vernemen we het vol gende: Dezer dagen is in Friesland een drie- en-een-half jarige Texelsche ram voor de fokkerij voor f 1000,verkocht. Deze prijs is nog maar gering te noemen, ver geleken bij de maximumprijs voor fok- rammen in Duitschland. Deze maximum prijs is nl. 5000 Mark (f3750,-). Meer malen gebeurt het, dat er voor die prijs voor een best exemplaar zooveel lief hebbers zijn, dat door loting moet wor den uitgemaakt, wie de ram hebben zal. NOORWEGEN Ook Noorsche officieren zijn weer in krijgsgevangenschap teruggevoerd DENEMARKEN. Van de 5000 Deenschc zeelui, die voor de geallieerden varen, zijn er 1032 omgekomen. CHINA. Tsjoengking is voor het eerst sinds twee jaar Maandag weer gebombardeerd door twee groepen van 27 Jap. vlieg tuigen. ZWEDEN Bij Hernösand, M.-Zweden, werd 'n betonnen brug over de Angerman-elf in gebruik genomen. Ze heeft de grootste betonnen boog ter wereld. Spanning 264 m., 50 m. boven de rivier. ITALIË Hel opmerkelijkste, dat Britsche vliegtuigen in deze oorlog meemaakten, was de wijze, waarop de Duitschers het luchtruim boven de Straat van Messina onder vuur hielden. (Daily Express, Eng.) JAPAN De Japanners hebben eind Juli Kis- ka (een der Aleoeten) ontruimd. Het was dus een lei.gen van de Amerikanen, toen zij 4 Aug beweerden in 18 golven het eiland te hebben bestookt en daarbij op Japansche tegenstand te zijn gestooten. ZWITSERLAND Twee Amerik. vliegende vestingen maakten een noodlanding in Zwitser land. Tien man geïnterneerd. Het Zwitsersche dorp Haudères werd door een gletscherramp getroffen Het raakte onder water, een brug, een zagerij, een molen, een bakkerij en vier garages werden weggevaagd. DUITSCHLAND De Sovjet-tactiek is buitengewoon afmattend voor de Sovjets. Ze heeft het Z.-fiont niet doen wankelen. (Liddell. Hart, Eng.) De Frankfuerter Zeitung, welke 88 jaar bestaat, wordt wegens papiergebrek opgeheven. De Duitsche veldpost behandelt elke dag 19 millioen zendingen; elke maand plm. 65000 partic. telegrammen. De moreele kracht van het Duit sche volk wordt grooter naarmate de strijd harder wordt. (Suendermann.) Het Duitsche leger is nog steeds tot de moeilijkste operaties in staat; het heeft nog zijn volle strijdkracht (Lt -gen Martin, Eng.) Europ is niet meer uit te hongeren. (Prof. Hunke, Duitschland) Engelsche vliegers vielen, naar gis teren gemeld werd, N.W.-Duitschland aan, vooral Berlijn, waar de bevolking verliezen leed en woonwijken werden beschadigd 60 vliegtuigen werden neer gehaald. EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM Woensdag: 10,45 Over Nietzsche; 13, Op boerderij in Westerkwartier; 15, Bijbellezing, 15,15 Gevarieerd program ma; 18,45 Neerl. stem v h. front; 19,45 Bij fam. Speelman. Donderdag: 10.15 Moeder en dokter 13,Pioenenteelt; 18,45 Praatje van Max Blokzijl. Vrijdag: 10,15 Er komen pantsers aan; 13,Voor boer en tuinder, 15,Bijbel lezing; 18,45 Zuivelonderzoek. HYGIENE EN VEILIGHEID 556. Kinderverlamming is een acute infectieziekte, die epidemisch kan voor komen Ze wordt veroorzaakt door een filtreerbaar virus, dat in de neus-keel- holte zetelt en door niezen en hoesten en door gezonde tusschenpersonen kan wor den overgebracht Komt vooral voor bij kinderen in de eerste twee levensjaren, waarna een verlamming van een arm of been of van beide beenen overblijft. De ze verlammingen kunnen tijdelijk of blij vend zijn; ze ontstaan doordat de zenuw cellen in het ruggemerg, die de prikkel tot beweging doorgeven, ten gronde gaan. In wezen is hier dus sprake vah een ziekte van het ruggemerg, met van de spieren. Tijdige herkenning van deze ziekte is van groote beteekenis, omdat volgens sommigen bij behandeling me4 scrum, zoolang geen verlamming is in getreden, deze verlamming wordt voor komen. Wanneer kinderverlamming heerscht, doet men verstandig in twij felachtige en lichte gevallen de dokter te waarschuwen. Patiëntjes afzonderen (Dr. Van Haeften). Voorbehoedmiddelen: groote zindelijk heid betrachten, geen ongeschild fruit en ongewasschen groenten nuttigen, levens middelen tegen infectie afdekken. Strooregeling. De telers van stroogewassen op Texel zijn verplicht hun stroo te verkoopen aan de hier vermelde handelaren. Onder de verplicht te verkoopen-hoeveelheid valt niet het kwantum, dat zij uit eigen oogst toegewezen hebben gekregen en ook niet datgene, waarvoor zij namens het Be drijfschap Hooi, Stroo en Ruwvoeder toestemming hebben gekregen, om het te verhandelen van boer tot boer. De betaling van het afgenomen stroo moet geschieden tegen overgave van de kwi tantie van het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder te Den Haag. Ook kan de teler van de landhandelaar bij levering vooruitbetaling eischen. Voor Texel zijn aangewezen: firma Ba- rends, De Cocksdorp en de heer H. Kee- som, Molenstraat, Den Burg. BIJ LUCHTALARM. niet onder een boom gaan staan. Daar bent u niet te zien, maar wel te tref fen. Dus geen struisvogel na-apen. Zoek bij luchtalarm dekking in schuilkelder of huis. DAN BOUWT GIJ Als gij uitgaat om uw werk te ver richten in de Beweging, dan bouwt gij aan het nieuwe Europa, dat geboren wordt ii) deze, onze tijd. (Mussert op 14-12-1936). WEER BOMMEN OP Z.W-NEDERLAND Door een nieuwe aanval van Engelsch- Amerikaansche bommenwerpers; Vrij dag in de loop van de dag op het Z.W. van ons land, is het aantal slachtoffers onder de Nederlandsche burgerbevolking tot 36 gestegen Bovendien is weer een aantal personen zwaar en licht gewond. Venlo is 1 Sept. 600 jaar in het bezit van zijn stadsrechten. Grasdrogerijen. In 1940 waren er 49 in Nederland, in 1942 150. De oudste Harderwijker, de 103-j. J. Visch, is onlangs overleden. Een 41-j. railwachter uit Santpoort werd door een trein doodgereden. Oss herademt nu vele leden van een boevenbende aldaar zijn ingerekend. Rond Tilburg zijn uit tuinen heel wat tabaksplanten gestolen. Lepelaars. De kolonie in het Naarder- meer is de laatste jaren sterker dan daarvoor (J. P Stnjbos). Geiten. Voor het houden van meer dan twee geilen en twee lammeren zal bin nenkort een vergunning noodig zijn. Ned. Arb. Front. Het aantal leden groeit nog steeds. In 1 jaar werden 450 bedrijfsvergaderingen gehouden In de Tilburgsche onderwereld werd een razzia gehouden Resultaat: verschei dene arrestaties. Een groote partij tabaksplanten werd ook te Heemskerk gestolen. Opgepast (Dagbl. N H.) Onbekenden hebben te Ede een zware ijzeren rioolput. uitgegraven en meegeno men. De groentenhandelaren H. Ojevaar en J. Nienhuis te Amsterdam kregen we gens herhaald prijsopdrijven elk f 1000 boete; tevens 2 jaar de winkel sluiten. Voor zang- en parkietachtige vogels wordt van 1 Sept af geen voer meer toegewezen. Voorloopig nog wel voor ingeschreven papegaaien en tortelduiven De onderwijzer Kaars uit Lunteren, die op Marken logeerde, is door het om slaan van zijn kano op het IJselmeer verdronken. Op het kruispunt Kinkerstraat-Heye- straat te A'dam werd een oude man uit het verzorgingshuis-Roeterstraat door een tram doodgereden. Lek in schoorsteen of kortsluiting was oorzaak van de brand, die hoeve Groot- haar te Wierden in asch legde. Vee en deel inboedel gered. Bij het blusschen van brand in hoeve Van Drumpt te Kesteren, die in vlam men opging, werd een 22-j slagêr onder een vallende muur gedood. Van de in boedel der hoeve is 'n klein deel gered. In een huis a.d. Drebbelstraat te Alk maar werden de in staat van ontbinding verkeerende lijken gevonden van een vrouw en twee kinderen Nader onder zoek is gaande. Kinderverlamming. Van 8-14 Aug. wa ren er in ons land 78 gevallen. Hiervan in Amsterdam 46. in Den Haag 8, in Hil versum 6, in Den Helder 2, in Bussum 1, in Haarlem 1. 1870 pakjes boter van een half pond werden te Amsterdam uit een pakhuis a.d. Kostverlorenkade gestolen. 1100 pak jes zijn op diverse plaatsen opgespoord. Eenige arrestaties geschiedden. In een wei te Warmenhuizen werden 's nachts drie schapen door onbekenden op afschuwelijke wijze gedood. Men sneed de dieren hier en daar vleesch en vet uit het lichaam en wierp de resten in het water. Het aantal vacatures N.H. Kerk be droeg 1 Jan. 11. in Gelderland 22, Z.-Holl 26, N.-Holl. 48, Zeeland 10, Utrecht 12, Friesland 26, Overijsel 11, Groningen 22, Drente 3, N.-Brab. 7, Limburg 3. Aanslag op politiechef. Vrijdagmorgen half negen heeft een plm 25-j. jongeman op de Brinklaan te Bussum de politie chef Woerts met een kogel in achter hoofd en linkerschouder getroffen. Toe stand zorgwekkend. Uitgebreid onder zoek is aan de gang. Bij een Geldersche veehouder vond men onder een kast een luik in de vloer, dat toegang gaf tot een geheime kelder, waar een groote hoeveelheid zure melk en room werd bewaard. Verder bleek, dat een verzegelde karn toch werd ge bruikt! Proces-verbaal en inbeslagne ming volgde. N' V. T F.JV" SCHOENENBEURS. De N.V.D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid morgenmiddag van 45 uur (Raadhuis).

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1