De Kikker in liet Familiewapen Wat Texels boeren moeten weten. Texelsche Berichten Texel levert wol. WERELDNIEUWS BINNENLAND 56c JAARGANG. No. 5785. WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1943. TEXELSCHE COURANT „Een ongeëvenaarde schande De bekende Zweedsche journalist Hol- ger Möllman Palmgren heeft onlangs op een bijeenkomst van de Zweedsche so cialistische partij kloeke woorden ge sproken. „Indien de Sovjet-Unie Duitsch- land zou overwinnen", zoo zeide hij, .dan zouden Engeland noch de Vereen. Staten in staat zijn, de bolsjewisseering van Europa te verhinderen". „Achter de Poolsche demarcatielinie", zoo ging Palmgren verder, „stonden in de zomer van 1941 250-300 Sovet-divisies opgesteld; Hitier heeft eerst op het laatste oogenblik toegeslagen. Doordat 't Duitsche initiatief Stalin te vlug af was, is Europa het verschrikkelijkste lot bespaard, waarmede het ooit bedreigd werd. ^Deze dingen mag Europa niet vergelen". „Als Zweed en Europeaan", aldus Palmgren, „gevoel ik, dat het een onge ëvenaarde schande is,' dat de Engelsch gezinde kringen in Zweden zich met de Sovjet-Unie, dus met de vijanden van Europa, identificeeren en het Duitsche cultuurvolk, door welks offer aan Zwe den een oorlog bespaard bleef, openlijk honen! Ook Zweden ligt in dè Sovjet- Russische belangensfeer, het heeft van de geallieerden het advies ontvangen, zich daarnaar te voegen. Na de ontzet tingen van een burgeroorlog zou een Sovjet-Zweden een schrikbarende wer kelijkheid kunnen worden". Dagbladen en Tijdschriften. In Duitschland verschenen in 1932 3000 dagbladen, bij het uitbreken van de oorlog 2400 en Maart 1943 nog 1400. Van de 2500 tijdschriften zijn er 600 verdwe nen. De dagbladen hadden zomer 1939 een oplaag van 23,6 millioen, thans 28,2 millioen, Bij uitzondering hebben steden van minder dan 100,000 inwoners meer dan één dagblad. Uitzonderingstoestand in Denemarken. Daar de Deensche regeering niet bij machte bleek, orde en rust te handha ven, heeft de bevelhebber van de Duit sche troepen in Denemarken voor het heele land de uitzonderingstoestand af gekondigd. Vijandelijke agenten ver wekten tegen de Duitschers gerichte on lusten Samenscholen van meer dan vijf personen is nu verboden, ook iedere ver gadering en elke staking Elk verkeer op straat na het invallen van de duisternis is verboden. PLECHTIGHEID IN KRAKAU. Naar aanleiding van de verplaatsing van het Wehrkreiskommando Gouv.-Ge neraal naar Krakau had de overname van het bevel op feestelijke wijze plaats. Aan de plechtigheid namen de Wehr- kieis-bevelhebber en de Generaal-Gou- verneur Dr. Frank deel. Op de achter grond de Krakauer Burg. (Scherl M. Autoflex.) Een abonné te Oudeschild stelt ons de vraag, „of ons bekend is, dat de Texel- sche famlie Kikkert destijds een eigen wapen voerde" en of het juist is, dat daarop een kikker voorkomt. Hij meent van wel; de kikker zou twee bloemen in de bek houden Die bloemen (blom men) zouden op verwantschap met de familie Blom wijzen. Hier is ons antwoord: In de N.H. kerk te Den Burg kan men een grafsteen vinden met het opschrift. .Hier layt begraven de Kasteleyn van het Aeyierlandt. Is in den Heer gerust den 15 November Was ouyt 63 jaar. Ao. 1697". Vermoedelijk rust hier het stoffelijk overschot van Albert Kikkert die met zijn huisvrouw, Grietie Jans, het Eierlandsche Huis bewoonde. De zerk vertoont een gevierendeeld wapen: I drie haringen, zwemmende de zon. Wo. 1 Sept. op 7,50; on*der 21,29 DE MAAN. Wo. 1 Sept. op 9,17; onder 22,23 Eerste Kwartier: 7 Sept. 15,33. HOOG WALTER OP TÊXELS REE. Wo 1 Sept. 11,21 en 23,36 Do. 2 Sept. 11,52 en Vr 3 Sept. 0,07 en 12,24 Springtij 1 en 15 September. Duitsch protest te Stockholm. Bij herhaling waren Zweedsche sche pen, die zich in verboden water in het Skagerrak bevonden, gewaarschuwd. Zelfs maakten ze zich schuldig aan het dooven van daar uitgelegde lichtboeien. Twee schepen werden tot zinken ge bracht Berlijn heeft Stockholm er van verwittigd, dat bij herhaling op gelijke wijze zal worden opgetreden. Koning Boris III overleden. Na een kortstondige ongesteldheid is Koning Boris III, koning van Bulgarije, Zaterdag in het koninklijk paleis te So fia, in de kring van zijn gezin overleden, 49 jaar oud. Zijn 6-j. zoon Simeon volgt hem op. De regeering neemt de leiding op zich totdat een regentschapsraad zal zijn gevormd. De Fuehrer deed aan de koningin-we duwe een telegram van rouwbeklag toe komen. Het heele land is in diepe rouw gedompeld. Ook voor Duitschland is het heengaan van de Bulgaarsche koning 'n zware slag, daar Boris III een oprecht en groot vriend van Duitschland was. Trombose in de linkerhartslagader en een dubbele longontsteking waren de oorzaken van zijn dood. Nergens braken de Sovjet troepen door. In de zware veldslagen, die sedert 5 Juli schier zonder onderbreking in het Oosten voortduren, is het de Sovjets, on danks nun groote superioriteit in men- schen en materiaal, nergens gelukt het Duitsche front te doorbreken en op te rollen. Steeds gelukte het weer, aldus het weermachtsbericht, door de verbit terde afweer en tegenaanvallen van onze onvergelijkelijk strijdende infanterie, door de andere wapens krachtig gesteund de fronten te houden of te heroveren. Waar uilwijkbewegingen werden ver richt, geschiedde dit in volkomen orde, na verwoesting van alle voor de vijand belangrijke objecten en steeds met het doel het front te verkorten en daardoor nieuwe reserves te verkrijgen. Het totaal vernielde Taganrog we^d volgens de plannen ontruimd. De twee laatste dagen verloren de bolsjewisten 467 tanks en 82 vliegtuigen. Veel „dubbel-prima". Jantje-contant je! Bij de Maandag in Den Burg begon nen wolontvangst werd tot genoegen van de ontvanger geconstateerd, dat de wolbewaring tot nog toe niet geleden had, hoewel er toch geruime tijd ver liep, tusschen de scheer en het afleve ren van de wol. Niettegenstaande het feit, dat de duinboeren het eerst aan de beurt waren, is toch een rendement van 60 pet. enkele malen genoemd, terwijl de duinboeren reeds hadden geleerd, hun werkelijke zandvliezen van hun betere gescheiden te houden. Zelfs kwam het voor, dat van één veehouder 36 pet. voor zijn zandwol en 58 pet. voor zijn landwol werd getaxeerd. Op de eerste dag werd, wat de kwali teit betreft, zelfs reeds een mooi beeld verkregen. De baal tweede kwaliteit kwam met vol, terwijl de hoeveelheid dubbel-prima bijna anderhalve baal be droeg. Eén boer bracht een partijtje wol, waar gesponnen draden uitkwamen. Dat .deze en nog een paar andere „ge schonden vilein" op hun briefje kre gen, behoeft geen mensch te verwonderen Als ontvanger treedt hier op de heer T. L. Komman uit Amsterdam; als ad ministrateur-uitbetaler de secr. der N.- Hollandsche Wolfederatie, de heer S. ZuVirbier, Alkmaar. De directe uitbeta ling ter pfaatse bleek aller sympathie te hebben. naar rechts, waarboven een kroon; alles boven elkaar; II. een kikvorsch; III. de letters A. L. K.; IV. een merk met de letters A. L. K.; helmteeken: een bos struisveeren. Hier heeft u dus een wapen van kas teleyn Kikkert met een kikker. Wat die drie gekroonde haringen be treft: we hebben hier het wapen van de gemeente Enkhuizen, vermoedelijk de geboorteplaats van Albert Kikkert, die daar Mr. zeilmaker, kapitein van het burgervendel en voorzitter van de Groo te Krijgsraad was. In 1697 werd hij tot strandvonder en „casteleyn" van Eier- land benoemd. Albert Kikkert huwde in 1670 met Meinu Semeyns (1640-1679); zeven hinderen had hij reeds, toen hij in het huwelijk (1682?) trad met Grietie Jans, met wie hij op het Eyerlandsche Huis woonde, die hem een dochter, Geertie, schonk. Albert Kikkert werd als kaste lein opgevolgd door zijn oudste zoon Lambert (geb 1665; overleden 1724). Lambert Kikkert werd opge volgd door zijn zoon Albert, geboren in 1717 en naar grootvader genoemd. Van een wapen met een kikvorsch, welke twee bloemen in »de bek houdt', hebben we niets kunnen ontdekken. Wie laat hier zijn licht schijnen? Mogelijk de heer W. N. Kikkert te Amsterdam, die veel interessante gegevens over de Texelsche „Kikkerts" moet hebben ver zameld. HULDE AAN REYDON. Als eens de viedesklokken luiden in ons vaderland en als eens de vrije boer zal staan op zijn eigen grond en deze grond veilig is gesteld voor de boerenge slachten, dan zal het boerèndom van Ne derland naar Lunteren komen en een eiken krans leggen op het graf van deze held, die gevallen is als offer voor volk en vaderland in deze zoo zware tijden. (Boerenleider Roskam). OM DE VRIJHEID. Eens zal de tijd komen, dat aan alle zorg een einde komt Wanneer eens de wapens zullen zwijgen, zullen de volken de balans opmaken Dan heeft hetgeen zij hebben geleden niet veel waarde meer, doch slechts dat wat zij bereikt hebben. Wij moeten thans geheel ons denken en handelen ernaar richten om op dat uur aan de kant van de winnaar te staan. Het Duitsche volk heeft in deze oorlog reeds zooveel geofferd en gedra gen, dat het ook het nog ontbrekende er aan toevoegen zal. Onze eerzucht moet thans zijn met een opgeruimd hart te ge ven wat wij vervangen kunnenf doch nooit te verliezen, wat onvervangbaar is. Uiteindelijk is slechts de vrijheid on vervangbaar (Rijksminister Goebbels). INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. De Burgemeester van Texel, ter waar neming van de taak van Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, brengt ter openbare kennis, dat het ver zoek van den heer A. Dros Cz., te Den Burg op Texel, om in het perceel, ka dastraal bekend in Sectie D; no. 2939 een opslagplaats voor jachtpatronen te mogen oprichten, door hem voorwaarde lijk ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie even tueel niet tot beroep van de beschikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 30 Augustus 1934. De Burgemeester, C. KEIJSER Hz., Lo.-B. De Gemeente-Secretaris, JONKER. KUNST EN KULTUUR. De operazanger Richard van Helvoirt Pel werd 28 Aug. 70 jaar. De Geertekerk te Utrecht is als mo nument te algemeenen nutte onteigend. Van de Limburgsche dialecten zal door de Vereen. Veldeke een woorden boek worden samengesteld. Film. Van de Fransche industrieën neemt de filmindustrie reeds de zevende plaats in. De buitenplaats Huis te Hoorn te Rijs wijk, twee jaar geleden vergeefs voor af braak aangeboden, zal na de oorlog wor den gerestauieerd. De restauratie van de Waterpoort te Zaltbommel, de eemge van de vijf poor ten, welke het stadje had (14e eeuw), is gereed gekomen N GREEP UIT T RADIOPROGRAMMA Woensdag: 10,45 De Betuwsche neef, van J J Cremer 13,Met fam. De Boer op excursie; 15,Bijbellezing; 17,30 Orgelconcert Oude Kerk 'Delft, 18,45 Neerlands stem v.h. front; 19,45 Muziekavondje bij Fam. Speelman Donderdag: 10,15 Alg. ontwikkeling en beroepskeuze; 11,Zoogdieren in Ne derland (boekbespr.); 13,In en om de bijenstal; 14,Soldaten tegen dood en duivel, naar het gelijknamige boek van Horst Slesina; 18,45 Praatje van Max Blokzijl, 19,15 Concertgebouworkest. Vrijdag: 13,Voor boer en tuinder; 15,Bijbellezing, 15,30 Mr. Zacharias, naar Jules Verne; 18,45 Rijkslandbouw proefstation Gromr^en. HYGIENE EN VEILIG "EÏD 557. Kinderverlamming (zie ook T. Ct. van 25 Aug.) Evenals in de zomer van 1938 worden we weer opgeschrikt door berichten over kinderverlamming, welke ziekte zich in eenige plaatsen in tiental len gevallen voordoet. Naar Dr. J. G. Menken in „De Dokter in Huis" mee deelde, is de kans, door deze ziekte te worden aangetast, het grootst voor kin deren van 24 jaar; ook jongere en ou dere kinderen en zelfs volwassenen ech ter kunnen er door worden aangetast. De meesfe gevallen komen in nazomer en herfst voor Wordt iemand besmet, dan treden 4-10 dagen later de verschijnse len op. De ziekte begint met koorts, tot 39-40 gr. Verder komen voor: braken, pijn in de rug, alsmede pijn in de beenen, merkwaardige gevoeligheid van de huid (alleen aanraken is al zeer on aangenaam), sterk zweeten. Na 1-2 da gen treden er verlammingen van een been of arm, soms van beide op. De pa tiëntjes moeten streng afgezonderd wor den. Door aanhoesten, door contact met hun kleeren en gebruiksvoorwerpen kunnen zij immers anderen aansteken. Eventueel scholen sluiten. Melk koken. Fruit wasschen. Groenten nimmer onge- wasschen nuttigen. Oppassen voor kou vatten. Volgens Dr.. Menken, kan de ziekte ook door het steken van insecten worden overgebracht. VATICAANSTAD Vaticaanstad en Tokio zijn thans direct telefonisch verbonden. ARGENTINIË De vroegere vice-president van Ar gentinië, óonzalez, zal zich in een kloos ter der Franciscanen begeven. AUSTRALIË Het Nicuw-Zeelandsche leger ver loor sinds het uitbreken van de oorlog 20,000 man. FRANKRIJK. In Frankrijk vallen nu mannen van 18-50 en ongehuwde vrouwen van 21-35 jaar onder de arbeidsplicht. ZWEDEN Een Zweedsch verkeersvliegtuig met 7 personen is op weg Engeland-Stock- hoim vermoedelijk verongelukt. HONGARIJE De hoogste toren voor het africhten van parachutisten, 80 m.. is te Boeda pest in gebruik genomen BULGARIJE In Bulgarije werd voor boeren en arbeiders een eenheidsschoen met houten zool ontworpen. MEXICO. De zoon van de vroegere "gouver neur van Mexico kreeg wegens moord op de gouverneur van de staat Mexico 14 jaar. TURKIJE. Turkije zal zich in Canada diplo matiek doen /erlegenwoordigen Sovjet-oorlogsschepen hebben twee Tuiksche schepen in de grond geboord. SERVIE. In Servië werden twee in het Ser visch gekle.ede Engelschen aangehouden. Zij hadden 8 kg. goud en plannen van te verwoesten objecten bij zich. EGYPTE 130 Egyptische arbeiders zijn we gens staking en vernieling van machines lot langdurige gevangenisstraf en dwang arbeid veroordeeld. OOST-INDIE. Borneo brengt thans opvallend veel olie en diamanten voort. Ook veel hout, voor cellulose en schepen. Op Celebes zijn sinds de bezetting door Japan 120 ziekenhuizen en 240 kli nieken weer in gebruik genomen. SPANJE Spanje gaat in 12 jaar 4055 km. en kel spoor electrificeeren Het Spaansche schip Margaretha, met goederen op weg naar Spanje, is door een Amenkaansche oorlogsschip opgebracht. ENGELAND Londen vermeldt het verloren gaan van de .onderzeeboot Traveller met 65 koppen. Over 2-3 weken: conferentie tus schen Moskou, Lbnden en Washington, (Daily Mail). ITALIË De Lavoro Italiano (vroeger: Lavo- ro Fascists) zal niet meer verschijnen Italië krijgt weer een r.k. padvin ders-organisatie. De socialistische krant Avanti zal binnenkort weer in Italië verschijnen. Graaf Ciano, schoonzoon van Mus solini, oud-minister van buitenl. zaken, is gepensionneerd. In Italië is het sportleven practisch stilgelegd: geen paardenrennen meer in Rome, geen regatta in Triest. Sinds de Britten op Sicilië vaste voet kregen, staat het eiland aan ar- chaeologische uitplundering bloot Een bekende Londensche kunsthandel tracht er kunstschatten op te koopen. DUITSCHLAND Op Neurenberg werd Zaterdagnacht een terreuraanval gepleegd Een aantal bommenwerpers neergehaald. In de Paltz worden proeven geno men met een soort Havanna voor si- garendekblad. Textielgoederen mogen in Duitsch land slechts in een beperkt aantal, daartoe aangegeven kleuren worden ge verfd (om grondstof en arbeidskrachten te sparen). In Duitschland mogen geen telegraf. gelukwenschen meer worden verzonden Het telegraafverkeer moet worden ont last. Bij aanvallen op W.-Duitschland (o a. Gladbach en Muenchen) verloren de Anglo-Amerikanen 25 toestellen. De burgerbevolking leed verliezen, aan Ker ken, ziekenhuizen en woonhuzen werd aanzienlijke schade toegebracht. VEREENIGDE STATEN Californië tracht kurkeiken te telen Mevi. Roosevelt is te Auckland op N.-Zeeland aangekomen. Bij arbeidsongevallen zijn in de V.S. de laatste 19 mnd 18500 arbeiders gedood. In de staat New York kwam een personentrein met een goederentrein in botsing. 25 dooden, ruim 150 gewonden. De smokkelhandel in vleesch brengt 'te New York elke week plm. 2,5 milli oen dollar op. De autoriteiten staan machteloos. Roosevelt hield een rede in het Ca- nadeesche Parlement. Hij had de onbe schaamdheid te vertellen, dat de oorlog „hem opgedrongen" was. „Het resultaat van de conferentie van Quebec zal alleen maar zijn: een groot aantal mooi klinkende, maar on belangrijke verklaringen". (New York Herald Tribune.) De Amerikaansche commissie voor vervoerbare monumenten in Europa blijkt alleen belangstelling te hebben voor die, welke na de oorlog naar de V.S. kunnen worden vervoerd. Uit Melkinrichting Velsen werden 40 pond boter ontvreemd. De beide scholen te Wijk a. Zee zijn wegens evacuatie gesloten. (Dagbl. N.H.) Ook chauffeurs vallen onder Over- werkbeschikking. Kinderverlamming. In ons land van 15-22 Aug. 129 gevallen aangegeven. De week daarvoor 78. Uit de hall van de bioscoop te Schagen werd een fiets, uit de garderobe een por tefeuille met f 196 gestolen. (Dagbl. N.H.) Een 4-j. jongetje, dat te Nieuwerbrug in de Oude Rijn viel, werd door de 80-j. D v.d. Steen, die te water sprong gered. Bij het duiken heeft te Eindhoven de 18-j P. v. Eeten een wervel zoo gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden Een 21-j. bankwerker te Eindhoven werd reeds -11 maal veroordeeld, nu we gens inbraak tot 2,/e jaar. Als belooning kreeg iemand te Amers foort voor het terugbrengen van een portefeuille met meer dan 1000 gld een sigaar. Een 62-j. arbeider is te Tiel van-een rijdende tractor gevallen. Hij kwam onder een der wielen terecht. Aan de gevolgen overleden. Tabak, door amateurs geteeld, mag in geen enkele vorm worden verhandeld. Ook geheel of gedeeltelijk - volgroeide planten niet. Fruittelers mogen alleen via veiling verkoopen Overtreding wordt streng gestraft. Ook koopers, die hierbij be trokken zijn In een speelhol aan de Geeuwkade te Sneek werd een inval gedaan Een dozijn personen op de bon! Ook een 7-tal, dat het huis juist had verlaten. In de keuken van een broodventer te Waalwijk werd een koe en gereedschap voor a s. clandestiene slachting aange troffen. In een pakhuis bij Den Haag werd een frauduleus geslachte koe aangetroffen. (Dader is bekend). Ook 12 kisten appe len voor zwarte handel. De 5-j. Jan Holtman, te Apeldoorn, die aan een rijdende autobus hing, werd, toen hij kwam te yallen, door het aan- hangwagentje overreden. Aan de gevol gen is hij overleden. Loketalagcs zijn verboden. Wie in zijn uitstalkast goederen heeft staan met op schrift „verkocht", moet in een register aanteekenen: aan wie verkocht en waar om niet meteen is afgeleveid. Ten nadccle van Revuegezclschap Ter Hal is uit een koffer, per spoof van Bus- sum naar Alkmaar verzonden, f 1200 (de opbrengst van de recette te Bussum) ge stolen. (Dagbl. N.H. Alkmaar.) Diphterie. In ons land deden zich in de week van 15-22 Aug. 874 gevallen voor. Hiervan in N.-Holl, 320. Van deze 320 in Amsterdam 196, in Haarlem 56, Utrecht 40. Den Haag en Rotterdam elk 48. In een Zeeuwsch dorpje kreeg de vrouw van een dominee een theepot door een winkelier thuisbezorgd, omdat zij hem te kennen had gegeven, „dat ze v/el wat te ruilen had". Des avonds liet ze aan de winkel een enveloppe af geven, welke een. oude preek van dominee bleek te bevatten We twijfelen (zoo schrijft het Dagblad van Zeeland, waaraan we dit bericht ontleenen), of de winkelier er met vrucht in gelezen zal hebben. Handel in stamboekschapen. Voortaan kunnen wederom geleidebil- jetten worden verkregen voor het ver voer van Stamboekschapen en Stam boeklammeren naar bedrijven van Stamboekleden Markten mogen voors hands nog niet worden gehouden De handel 'in Stambockdieren op fokveeda- gen is. wel ..toegestaan, mits de kooper kan aantoonen, dat hij lid is van een er kend schapenstamboek. Aan handelaren zullen alleen dan vervoei bewijzen wor den afgegeven, indien zij een vergun ning van het Stamboek overleggen, dat zij gemachtigd zijn een nader aan te ge ven aantal schapen aan te koopen ten behoeve van nader te noemen stamboek leden. LAATSTE NIEUWS lillllllllli De Deensche regeering is afgetreden Overal in Denemarken is de rust herstel<T Over 4 weken beginnen aan 't oost front de regens. Dan worden militaire operaties zeer bemoeilijkt. Van de 60 vliegtuigen, die Napels bombardeerden, 26 neergeschoten; boven Lazio en Campania nog 40. Van 400 Anglo-Amerikanen, die bij Reggio (Z -Italië) aan land gingen, wer den er 300 meteen buiten gevecht gesteld, 100 gaan in de bergen hun ondergang te gemoet Nederland. De Provincies mogen op hoofdsom personeele belasting hoogstens 50 opc. heffen, op hoofdsom grondbelas ting hoogstens 60 opcenten. Van textielkaart meisjes 3-15 j. en kleuters 1-3 j. zijn weer 20 p. geldig; van de kaart voor vrouwen en pieisjes van 15 j. en ouder bon M voor een paar kousen (ook punten inleveren)

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1