Geslaagde Schapenfokdag. Wat Texels boeren moeten weten. „Europa is in gevaar. WERELDNIEUWS Texelsche Berichten BINNENLAND 56c JAARGANG NO. 5787. WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1948 TEXELSCHE COURANT ff Onder het opschrift „Europa is in ge vaar" heeft een Zwitsersch blad gewezen op het spel der geallieerden, waarbij het lot en cjg toekomst van geheel Europa als cultuur-continent de inzet is. Uitgaande van de eisch, dat Europa moet worden uitgeleverd aan de bolsje wistische revolutie, schrijft bedoeld blad oa.: ......Maar doet dit alles niet den ken aan de tooverleerling van Goethe, die de slechte machten, die hij eenmaal had ontketend, niet meer in bedwang kon houden? Deze revolutie, die dreigend boven Europa hangt, is het wapen, waar op de Angelsaksers en Geallieerden se dert het begin van de oorlog hebben ge rekend. Deze revolutie zal in de eerste plaats de vriendschapsbanden tusschen de burgers der oorlogvoerende landen aantasten. Verder zal zij de gevangenen, wier moraal toch allang aangevreten is, bereiken. Tenslotte zal zij doordringen tot de verbitterden en vertwijfelden. De- revolutie, die dus voor alles een ruwden bloedig oproer zal zijn, is het wapen, dat de geallieerden van stond af aan van plan zijn geweest te hanteeren". Aldus het Zwitsersche blad. Daarmee wordt nu eens van neutrale zijde vastgesteld, dat Sovjet-Rusland en de geallieerden niet rekenen op een overwinning door middel van de wapens doch door middel van een alles-ver- woestende Europeesche revolutie. ..Europa is ir gevaar!" roept 't blad waarschuwend uit en het werpt met zijn uitvoerige uiteenzetting een licht op het bijna satanische plan om honderden mil- lioenen Europeanen te storten in een chaos. Verder wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de geallieerden zich met zulke plannen wel eens in de vingers zouden kunnen snijden, daar een bolsje wistisch Europa ook voor de strijdende „geallieerden" een gevaar zou beteeke- nen. De opzienbarende uiteenzettingen, wel ke het blad geeft over de beteekenis en de draagwijdte van .de geallieerde pogin gen om te komen tot algemeene over eenstemming met Moskou, zijn meer dan toereikend voor het trekken van een conclusie: Europa, de Eurojjgesche cul tuur, millioenen Europeanen., moeten worden uitgeleverd aan een systeem, dat met enkele woorden als: Katy-n. uit roeiing der geestelijkheid, onderdruk king van ieder individualisme, Schetst kan worden. MELD U VOOR WAFFEN S.S.! „Bij de zware gevechten in het gebied rondom Charkof heeft de SS-pantser-gre nadiers-divisie „Das Reich" in de aanval zoowel als bij de afweerslag bijzondere roem verworven. De divisie schoot in 35 gevechtsdagen 1000 vijandelijke ge vechtswagens stuk". (Weermaclitsbericht 27 Aug.) Ook hier strijden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft uw daad Meldt u vrijwillig voor de Waffen-SS. Inlichtingen SS-Ersatzkommando Den Haag, Korte Vijverberg; Amsterdam, Dam 4. STRIJDEN EN WERKEN tot de overwinning. Wij hebben deze oorlog niet gewild. Hij geeft ons derhalve geen vreugde, doch is voor ons slechts bittere plicht Doch nooit mag de vijand eraan twijfe len, of wij deze plicht getrouw tot de cverwinning zullen vervullen. Daartoe zijn front en vaderland op dezelfde wijze besloten. Recht op, met trotsche houding, stappen wij van het vierde in het vijfde oorlogsjaar Ufo er. Wij zullen strijden en werken tot de overwinning ons is. (Rijks minister Goebbels). Steenkolcnschaarschte in Engeland. De president van het Britsche mijn- werkersverbond, Lawther, heeft de steeds verder om zich heen grijpende on lusten onder de arbeiders in de steenko- lengebieden in Wales en de dreigemen ten, dat er in de mijnen te Yorkshire ge staakt zal worden, als „tragisch" beti teld. Nog nimmer heeft Engeland zulk een behoefte aan steenkool gehad als juist thans. Britsche vliegers contra treinen en booten. Engelsche vliegtuigen nebben te Parijs een personen- en een goederentrein met de boordwapens beschoten. Drie reizigers werden gedood en 8 gewond. Dezelfde vliegtuigen beschoten eveneens een vis- schersboot en verwondden twee opva- enden. Groot aantal slachtoffers te Parijs. Vorige week hebben op een stralende morgen Anglo-Amerikaansche vliegers van groote hoogte bommen op eenige woonwijken van Parijs geworpen, ver van elk militair doel. In drie straten wer den 25 huizen volkomen vernield; tien tallen burgers werden onder het puin bedolven en gedood. Onder de vernielde gebouwen bevinden zich een kerk en een ziekenhuis. De terreuraanval geschiedde juist op de 4e verjaardag van de ge meenschappelijke oorlogsverklaring van Engeland en Frankrijk aan Duitschland. Turken over joden. Tuikije gaat nog steeds door met het sluiten van zaken, die hun plicht inzake het betalen van de zware vermogensbe lasting niet nakomen. De wanbetalers zelf worden naar arbeidskampen gezon den, waar men hen als afbetaling van hun belastingschuld een deel van het loon inhoudt. Opvallend echter is het groote aantal joodsche bedrijven, dat wegens niet-betalen van de vermogens belasting moet worden gesloten. Het Turksche blad Tan" heeft de klachten, die naar aanleiding daarvan» aan joodsche zijde worden geuit, beant woord met een hartstochtelijke kreet, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. „Buitensporig hooge opbrengsten hebt ge altijd gehad; honderden, duizen den, ja honderdduizenden hebt gij ver diend. Maar het was u nog altijd te wei nig en nog altijd zijt ge zoo. Gij hebt de markt met waren volgepropt, met halfver gaan garen, bedorven meel, met oude ki nine en verroest ijzer, met vochtige ce ment en verlegen stoffen. Voor een arm zalig stukje glas vroegt gij de prijs van een goede spiegel, voor een stuk leer die van een geheele os! Zoo waart ge nu een maal! Alles wat er in ons land aan moois goeds en kostbaars was, dat was in uw handen. En de door u geëxploiteerde, die moest werken voor een schamel stuk brood, dat was i k, dat waren w ij DE ZON. Wo 8 Sept. op 7,55; onder 21,23 DE MAAN. Wo. 8 Sept. op 12,39; onder 23,30 Eerste Kwartier: 7 Sept. 15,33. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo. 8 Sept. 3,28 en 15,59 Do. 9 Sept 4,36 en 17,18. Vr. 10 Sept. 6,05 en 18,49 Springtij 15 September. DE SOVJET-VERLIEZEN BOVEN DE 20 MILLIOEN. Moskou zet alles op alles om een voedingsramp te voorkomen. De ontzaglijk, zware verliezen der bolsjewisten tijdens hun zomeroffensief gaan naar het DNB verneemt, elk voor stellingsvermogen te boven. Zij bewij zen dat zeer ernstige overwegingen de bolsjewisten moeten drijven tot deze aan /elfvernietiging grenzende wanhoops- aanvallen. Een blik op de economische situatie der Sovjet-Unie toont inderdaad als beslissend motief, dat aan het front en in het achterland de ergste honger wordt geleden. Wanneer Stalin thans de wedloop met de honger niet wint, dan staan de bolsjewisten voor een voe dingsramp. In deze geweldige worsteling waarin tallooze bolsjewistische infante riedivisies en pantserbrigades opstormen tegen de elastische wal der Duitsche verdediging, hebben de bolsjewisten se dert 5 Juni, het begin van hun offensief, ongeveer 1,750,000 man verloren aan dooden, gewonden en gevangenen Daarbij komen de verdere, zware ver liezen bij hun verschillende ontlastings offensieven in de overige sectoren van het front. Met het totale verlies van l'/i millioen dooden, gewonden en gevangenen breken de bolsjewisten al hun tot dusver geves tigde verliesrecords. Zij hebben dus se dert het begin van de veldtocht in het Oosten met hun totale verliezen de grens van 20 millioen overschreden. In dit getal zijn opgenomen de ruim 5,7 millioen in Duitsche gevangenschap ge raakte bolsjewisten. Als balans van het bolsjewistische hon- gerof^ensief kan tot nu toe geconstateerd worden, dat, ondanks de met zeer ster ke strijdkrachten uitgevoerde, weken lange bestorming van in aantal superi eure strijdkrachten, de Duitsche verde diging op geen enkele plaats d00r ^e Sovjettroepc-n kon worden doorbroken en dat tegenover de operatief niet mee tellende terreinwinst aan bolsjewistische zijde een verlies staat van lVs millioen man. SCHOENENBEURS. De N.V.D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid morgenmiddag van 45 uur (Raadhuis) KUNST EN KULTUUR Dc tooneelspeler H. K. Teune is op 69-j. leeftijd plotseling te Amsterdam overleden. Het Duitsche Historische Instituut te Rome gaf een belangwekkende biogra fie van het Vaticaansche Archief uit. De film De Vlaschaard, naar het boek van Stijn Streuvels, werd voor het eerst in Vlaanderen vertoond. De Universiteit van Leipzig is 400 jaar oud. Ze beschikt o.m. over een aanzien lijke verzameling munten en over 2000 Oostersche handschriften. Sally Salminen, de ook in Nederland zeer bekende schrijfster van de in vele talen vertaalde roman „Katrina", heeft een* nieuwe roman geschreven, waarvan de geschiedenis zich, evenals in „Katri na" afspeelt op de Aalands-eilanden in het Zuidelijk gedeelte van de Bothnische Golf. Lieg maar raak. De Britten hebben een spreekwoord van deze strekking: Lieg maar raak; er blijft altijd wel wat van hangen. Hier aan moet men denken wanneer men hoort, dat Londen 't aantal vorige week te Berlijn gedoode personen op 5000 stelde. In werkelijkheid waren het er maai* vijf. Verder wordt er in Duitsche militaire kringen op gewezen dat Londen niet rept van de 400-500 man vliegend personeel, dat van de vlucht naar Berlijn niet is teruggekeerd. Om de aandacht hiervan af te leiden beweert Londen, dat de ma- terieele schade, in de Duitsche hoofdste den aangericht, buitengewoon zwaar was Critiek op Siciliaansche veldtocht. Militaire correspondent van de Times aan hel woord. Reeds in een, bij de beëindiging van de Siciliaansche veldtocht afgelegde ver klaring van generaal Alexander ten overstaan van de pers, werd er over ge klaagd, dat de Engelsche infanterie tij dens deze strijd een overdreven neiging heeft getoond, om zich te verlaten op de voordurende medewerking van een superieure luchtmacht. Een overzicht van het verloop van de veldtocht, dal de „Times" van haar speciale militaire verslaggever op Sicilië heeft gepubli ceerd, gaat dieper op deze kwestie in. Het blijkt, dat de onzelfstandigheid der Engelsche infanterie zich niet beperkte tot de verwachting, dat de eigen lucht macht alles en iedereen op de begane grond wel zou beschermen tegen aanval len van het Duitsche luchtwapen, doch iedere keer, dat de infanterie op een hindernis stiet, liet zij aan de luchtmacht bevel geven, om in te grijpen. Soortge lijke eischen werden voortdurend aan de tanks gesteld. Daar waar menschenle- vons gespaard moesten worden, achtte de correspondent dit optreden gerecht vaardigd. Maar, zoo meent hij, bij toe komstige veldslagep op het Europeesche vasteland zou het geval zich kunnen voordoen, dat modderige grond de tanks of hel weer de vliegtuigen zouden be letten, hulp te bieden en dan moet de infanterie in staat zijn, zich zelf te red den. De speciale verslaggever van de „Ti mes" laat overigens in zijn drie be schouwingen geen gelegenheid voorbij gaan, om de geoefende en vastberaden manier van strijden der Duitsche verde digers te stellen tegenover de onrijpheid dei eigen infanteristen, die volgens de oorspronkelijke berichten toch „gehard en geoefend waren in de Afrikaansche strijd." SCHOOLNIEUWS. De heer P. Kriek, sinds 14 jaar onder wijzer aan de ULO, werd benoemd tot hoofd van de o l.s te 't Zand. CONSULTATIEBUREAU. Vrijdag kon geen zitting gehouden worden doordat de arts wegens autode fect de boot miste. Eerstvolgende zitting Vrijdag 17 September. EXAMENS. De heeren H. Boon, Den Burg, en D. Kuip, De Koog, slaagden voor het vakdi ploma melkslijter, uitgaande van de N.-H Consumptiemelkvereeniging. De Maandag 1.1. gehouden schapenfok dag, georganiseerd door het Texelsche Schapenstamboek in Noord-Holland en 'de afd. Texel van de Ned. Landstand, is in elk opzicht geslaagd. De inzendingen mochten stuk voor stuk gezien worden; de belangstelling was groot en er werden ongekend hooge prijzen gemaakt. De heer Joh. J. Roeper Johz. verkocht een ramlam voor f 850 aan de heer J. Kikkert, De Westen (zie verder onder: „De handel") De autoriteiten en keurmeesters kwa men omstreeks negen uur in De Linde boom bijeen om de opening bij te wonen De voorzitter van het texelsche Scha penstamboek in N.-H. de heer Kooij, heette allen hartelijk welkom, in het bij zonder burgemeester Rijk de Vries, de wethouders C. Keijser Hz en M. C. Keij- ser; Ir. L. de Vries, rijksveeteeltconsu - lent; de heeren keurmeesters en de heer Leignes Bakhoven, die onderwijl de zaal binnentrad. Spr. bracht in het bijzon der dank aan de burgemeester voor dc werkzaamheden, verricht ter voorberei ding van deze dag en voor 't beschikbaar stellen van het terrein. Ook richtte hij woorden van dank aan het adres van de marktmeester, de heer O. Goënga, die ondanks de materiaalschaarschte kans ge zien had, de hokken en stellingen in 'ge reedheid te brengen. Ik geloof, aldus spr., dat de dag goed zal slagen. De kwaliteit zal goed blijken te zijn en het wol vee is goed vertegen woordigd. Texel zal ook nu zijn goede naam kunnen handhaven. Er zijn, zoo vervolgde spr., weliswaar maatregelen ge troffen, die handel en afzet belemmeren, maar ik hoop toch, dat de fokkers deze herfst met voldoening op de afzet kun nen terugzien en een loonende markt kunnen maken. Na het uitspreken van de hoop, dat de fokveedag aan zijn doel zou mogen beantwoorden, verklaarde voorz de tentoonstelling voor geopend. (Z.O.Z.) BOUWT GIJ MEE? De leiding van de Jeugdstorm, streek Amsterdam, deelt mee, dat het vendel kwartier aan het Surinameplein, pas ge heel opgeknapt, door kwaadwilligheid is uitgebrand. De verontwaardiging over deze laffe daad is algemeen. De Jeugd stormleiding doet een krachtig beroep op allen, die willen meehelpen, een nieuw kwartier in te richten. Bijdragen kunnen worden gestort op giro 395260. 10.000 TABAKSPLANTEN. De Texelsche amateur-tabaks telers heb ben dit jaar hun beste beentje voorgezet. De heer C. Mets, die zijn bemiddeling ver leent: bij het doen fermenteeren en ker - ven, boekte reeds meer dan 10.000 plan ten (vorig jaar 2500) Leest vooral zijn aan wijzingen elders in dit nummer. KUNSTAVOND TEXELSCHE CRT. Op uitnoodiging van de directie van dit blad zullen, behoudens de vereischte goedkeuring, de gevierde acteur Frits Bouwmeester en de niet minder talent volle Dogi Rugani hier Donderdag 7 Oct. een kunstavond geven. Het programma vermeldt behalve eenige voordrachten een blijspel en drie schetsen in één be drijf. Nadere bijzonderheden volgen. TUNIS In Tunis is een nieuwe commun. krant verschenen, de Avenir Social. EGYPTE In Egypte is het christelijk missie werk thans verboden. FINLAND. De Finsche- Rijksdag kwam 3 Sept. in geheime zitting bijeen DENEMARKEN. Het geboorteoverschot in Kopen hagen bedroeg van 1 Juli 1942-1 Juli '43 8275, het jaa<* daarvoor 6171. jAPAN- Tokio meldt, dat bij Salamaua op N.-Guinea 5600 vijanden sneuvelden; se dert 30 Juli 358 vliegtuigen neergehaald ENGELAND De groentenvoorziening in Engeland ziet er voor de toekomst slecht uit. In Engeland kostte de verduistering reeds 10556 slachtoffers. JOEGO-SLAVIE. Qost-Bosnië is voor een groot deel van saboteerende benden gezuiverd Buitengewoon veel personen gedood of zwaar gewond. CANADA In Canada is een nieuwe communis tische partij opgericht. Ze verlangt o m. oogenblikkelijke oprichting van een tweede front. Een ongewone wensch voor een Canadeesche partij. AUSTRALIË. Mw Roosevelt is te Sydney aan - gekomen. Australië gaat het vleesch, vooral 't rundvleesch, distribueeren, daar het le ger en Engeland vleesch noodig hebben. DUITSCHLAND Gisternacht werd een terreuraanval gedaan op Muenehen waar vele woonhui zen, drie ziekenhuizen, vele kerken, scho len en een tehuis voor ouden van dagen werden getroffen. DUITSCHLAND In Duitschland worden scheurka lenders met blindenschrift voor blind geworden soldaten vervaardigd. Spreu ken uit politiek en geschiedenis, ver haaltjes, kookrecepten, enzbevat de ka lender tevens. TURKIJE. De Turksche premier sprak: De Icfhtste 21 jaar hebben we ons leger zoo opgebouwd, dal vriend en vijand het respecteert. Worden we tot de 'strijd ge dwongen. dan zal het onvergelijkelijke ïoem en zege behalen. Turkije heeft de beslissende slag van 30 Aug. 1920 herdacht. De bevolking was zoo mogelijk nog nationalistiseher dan vorige jaren Vervocrbewijzen Fokveedag. Alle vervoerbewijzen, afgegeven voor de fokveedag. moeten ten spoedigste bij de PBH worden terugbezorgd Uilschakeling zelfslijlende melkveehouders. Ingang 5 Sept. 1943 is het de melkvee houder verboden consumptiemelk af te leveren aan verbuikers, hetzij voer eigen rekening, hetzij voor rekening van - ee'n ander. Met melkveehouders worden op een lijn gesteld zijn gezinsleden, zijn personeel enz Het verbod geldt niet ir, afgelegen gebieden, waar de standaardi satie nog niet is ingevoerd, voor wat be treft modelmelk, voor aflevering van vol le melk in z.g. burenplicht en voor het afleveren aan leden van het personeel van een melkveehouder (zelfverzorgings- regeling). Een regeling schadeloosstelling zal nader worden vastgesteld. LAATSTE NIEUWS Kinderverlamming neemt af. Van 22- 28 Aug. 95 nieuwe gevallen, (week daar voor 129). In Amsterdam 42 (58) Dc Ned. Jeugdherbergencentrale vraagt jeugdleiders. Aanmelden: Tulpstraat 4, Amsterdam. Op hoeve Freiherr v. Nagel te Heteren, waar met een generator werd gedorscht, richtte brand f 100,000 schade aan Een diligence-dienst Alkmaar-St.- Pan- cras ?al door P. Vroegop geopend wor den Autobus meestal vol. (Dagbl. N.H.) Vier inbrekers, die Roosendaal onveilig maakten, zijn opgepakt. Twee van hen hielden zich schuil in de oven van een steenfabriek. Het 2-j. zoontje van landbouwer Steerl te Oosterwolde bij Oldenbroek, is overleden, nadat hij een teil kokend wa ter over zich heen had getrokken. In melkbussen bleek door 8 smokke laars, te Roosendaal aangehouden, kool zaadolie, tabak, boonen en graan te zijn vervoerd. Een timmerman te Ruurlo werd bij houtzagen- door een splinter aan het strottenhoofd gewond. Kort daarop is hij gestorven. Tot directeur Acad. Ziekenhuis Gro ningen werd benoemd de heer Wrede, arts voor tropenziekten en inspecteur Raad van Arbeid te Leiden. Een wielrijder, die vijf te duur ge kochte kazen vervoerde, werd te Ede aangehouden. Bij de verkooper vond men een karn, een radio en sporen van frau duleuze slachting. Een ambtenaar van de CCD werd tus schen Diemen-Amsterdam van 'n vracht auto, waarmee vermoedelijk vleesch werd vervoerd, geworpen. Hij werd met zware kneuzingen in een ziekenhuis opgenomen. Dc politieprcsident Kerlen te Utrecht is laaghartig vermoord. Hij is Vrijdag - avond half zes bij zijn woning door plm. 20-j persoon met een vuurwapen zoo zwaar gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden Onder de konijnen van 3-4 mnd. doen zich de laatste tijd te Beverwijk veel sterfgevallen voor. De nekspieren van de dieren schijnen verlamd, klem in de bek gaat daarmee gepaard. Nog niemand haalde er een dierenarts bij, volgens Dagbl. N.H., Beverw. editie. Het is toch hoog tijd Een fiets werd gestolen van een be woner van Amsterdam-Zuid. Hij liep n.d. Nieuwmarkt en zag daar, dat iemand be zig was zijn karretje aan de man te brengen. Deze man handelde in opdracht van twee vrienden; deze bleken bij on derzoek thuis bezig met het demontee- ren van gestolen fietsen. Drie arresta ties. RECHTSZAKEN f 750 boete kreeg landbouwer T. v. d. Laar te Liempda, die voer een oude fiels f 600 liet betalen. Adrianus Grocnewegen te Den Haag w^rd tot f 15 boete veroordeeld, omdat hij een Vova-colporteur een landverra der had genoemd. De garagehouder te Amstelveen, die zijn vrouw met arsenicum vergiftigde, zal a.s. Vrijdag terechtstaan. Mr. F. Pauwels zal hem verdedigen. De landbouwer K. tc Raalte sloeg de crisisambtenaar S na een twist in de schuur van zijn woning met een bezem steel dood Hij kreeg 21/» jaar, in hou- ger beroep 5 jaar. Thans heeft het Hof onderzoek naar zijn geestvermogens ge last. EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Verloven der Nederl. arbeiders in Duitschland zijn tot na 15 Oct uitgesteld. Een nieuwe regeling is op komst. Luchtsteunpunten bij Cambridge (E) zijn met goed gevolg gebombardeerd De oorlog heeft zijn hoogtepunt nog met bereikt; aldus Churchill. Tijdens 't ordelijk, langzaam terug trekken door de Duitsch-Ital. troepen uit het kustgebied van Calabrië werden le vendige gevechten geleverd. Woensdag: 13,Proef boerderij Bor ger con>pagnic; 13.45 Vijf kwartier v. d. \jeugd; 15,Bijbellezing, 18,45 Neerl. stem v.h front; 19,45 Muziekavondje bij fam. Speelman. Donderdag: 10,15 Gesprek tusschen moeder en dokter, 11,00 Over boord met hem, zeemansverhaal; 13,Irissen kweeken; 18,45 Praatje van Max. Blokzijl Vrijdag: 10,15 Hendr. Conscience's jeugd; 13,Voor boer en tuinder; 15,30 Tartarin de Tarascon, luisterspel; 18,45 Ingekuild aardappelloof. RADIO-REPORTAGE Texelsche Lagere Landbouwschool. Naar de chef van de afdeeling dra maturgie van de Nederlandsche Omroep meedêelt, is de uitzending van de repor tage Texelsche lagere landbouwschool thans bepaalt op Dinsdag 14 September van 13,00-13,05 (Hilv I). S V. TEXEL. Groote teleurstelling was het afbericht van Succes. Zondag a.s begint de comp. met een wedstrijd tegen N. Niedorp. Profiteert nog van de training Vrijdagavond 8 u. alle leden naai de clubavond. Belangrijke punten Zie ook volgend nr. D.D. KORFBAL. Zwaluwen-Zeemeeuwen 1-3; Zwalu- wen-WKC 3-3; na verlenging met worpen door Z. gewonnen. Zeemeeuwen-WKC 5- 0 De bekers werden door de Zw-voorz. aan Zeemeeuwen en Zwaluwen ujtge reikt. Er was veel publiek. Scheidsrech ters leidden goed. W.J. Veel kopij moet wegens gebrek aan plaats blijven liggen. Red.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1