DE ERNST VAN HET UUR. Mussolini bevrijd WERELDNIEUWS Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. 5Gc JAARGANG. No. 5789. WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1943 TEXELSCHE COURANT De Fuehrer sprak lot hel Voor het eerst na zes maanden nam de Fuehrer Vrijdagavond weer het woord om rechtstreeks tot zijn volk te spreken. Ditmaal sprak hij niet voor een volle, juichende ^aal, doch voor een microfoon in zijn hoofdkwartier. De millioenen luisteraars konden zich ditmaal niet mee laten sleepen door de ontzaglijke re denaarstalenten van de Duitsche Leider, zij hoorden een man, die de groote ver antwoordelijkheid op zijn1 schouders djeeft genomen en die daarover spreekt rustig en zonder bluf en in het volle be sef van de ernst van het uur. Het lijdt geen twijfel, of de man, die hier sprak, heeft in nog sterkere mate dan voorheen het vertrouwen van het Duitsche volk en van allen, die met hem strijden voor hetzelfde doel, gewonnen. Dat zijn o woorden vervuld waren van zin en waarheid, bleek nog diezelfde avond uit de berichten, die de radio bracht en die niet nalieten, de noodige verwarring te stichten in het geallieerde propaganda-offensief, dat die Vrijdag avond een hoogtepunt had moeten be reiken. Hitier sprak met een gevoel van ver lichting, omdat hij na de gebeurtenissen in Italië thans weer eerlijk en openhartig tig spreken kón. Het bondgenootschap, dat Duitschland Stalingrad, Tunis, Bizer- ta, Sicilië en zooveel meer kostte, doch dat men uit trouw aan het eenmaal ge geven woord in stand hield, is ten ein de. De geallieerden verheugen zich daar over; de Duitschers ongetwijfeld even zeer. Want nu de strijd in het beslissen de stadium is gekomen, is het hun zeker aangenaam, de handen niet langer ge bonden te weten, door verplichtingen aan een bondgenoot, die, hetzij uit on wil, het zij uit innerlijke onmacht, niet in staat is, zijn verplichtingen na te ko men. Spanje waarschuwt Europa. Het Spaansche blad „Alcazar" spoort de volken van Europa aan, zich aaneen te sluiten tegen de bolsjewisten. „Wij begrijpen niet aldus het blad dat Europa, dat de geheele wereld zich niet vereenigt, nu het Sovjet-Russische ge vaar steeds meer nadert en dat niet wordt ingezien, wat 'n overwinning van de Sovjets voor de maatschappij en de beschaving zal beteekenen. Na zijn waar deering te hebben uitgesproken voor de groote Duitsche successen in het Oosten, stel! het blad tenslotte nog vast: „Elke stad, die het roode leger de Duitschers afdwingt, is een winstpunt voor de roo de revolutie. De bolsjewisten weten wel, welk doel zij najagen!" Wat er in Italië gaande is. Duitsch land in Noord- en Mddcn-Italië de toestand meester. Momenteel staan de zaken op het Apennijnsche schiereiland er zoo voor: De Duitsche troepen beheerschen Noord en Midden-Italië; de heele Rivièra is vast in Duitsche handen; ook de haven steden Genua en Spezia. De grensover gangen in het noorden zijn door Duit sche strijdkrachten bezet. De beste veld- heeren zijn in Italië met de leiding van de operaties belast: de generaals-veld- maarschalken Rommel en Kesselnng. De generaals-veldmaarschalken Von Rund- stedt en Von Weiche zijn resp. met de opperbevel in Frankrijk en op de Balkan kan belast. Waar in Italië de botsingen tusschen Duitsche en geallieerde troepen een be slissend karakter zullen aannemen, is nog niet te voorspellen, het zou in de bedoeling liggen het zuidelijkste deel van het schiereiland, dat heel moeilijk te verdedigen is (grillige kust, bergachtig), langzaam te ontruimen; ten zuiden van Napels echter wordt aan Amerikaansche troepen krachtig tegenstand geboden. Aanvankelijk werd het sluiten van de wapenstilstand geheim gehouden; het was de bedoeling, zooveel mogelijk Duit sche troepen- naar het Zuiden te lok ken, om ze daar ten slotte af te snijden. Maar zoo snel heeft de Duitsche leger leiding op de eerste geruchten omtrent het verraad gereageerd, dat de truc geen kans van slagen kreeg. Een geweldige spanning, zoo schrijft de Tel.-corr. uit Berlijn, houdt niet al leen de onmiddellijk betrokkenen, doch de geheele wereld gevangen. Het histori sche grondgebied, dat reeds in de oud heid zoo dikwijls dreunde onder het ge weld der opmarcheerende legers en dat ettelijke malen gedrenkt werd met het bloed der krijgers, Italië, is wederom slagveld geworden. DE ZON. Wo 15 Sept. op 8,13; onder 20,57 DE MAAN. Wo. 15 Sept. op 21,58; onder 9,33 Laatste Kwartier: 21 Sept. 10,06. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 15 Sept. 11,02 en 23,20 Do. 10 Sept. 11,40 en .Vr. 17 Sept. 0,01 en 11,02 Springtij 15 September. Duitsche volk. Geen woord van verwijt aan de Duce is de Fuehrer over de lippen gekomen. Met het hem eigen scherpe gevoel voor de kein der dingen, richtte Hitier zijn beschuldigingen tegen de koning en de maarschalk en hun aanhangers, dezelf den, die er in 1939 en '40 zorg voor heb ben gedragen, dat Italië pas deel ging nemen aan de strijd, nadat Duitschland de groote overwinningen al bevochten had. Was deze figuur reeds kwetsend voor de nationale eer der Italianen, de zelfde kliek draagt de verantwoording voor het feit, dat Duitschland in 't voor jaar 1941 ondanks het dreigende ge vaar van het bolsjewisme op de Bal kan de heete kastanjes voor Italië uit het vuur moest halen, voor het verlies van Stalingrad en Noord-Afrika Deze jammerlijke politici hadden er zelfs vre de mee, dat Duitschers de heilige bo dem van het Italiaansche vaderland verdedigden, terwijl zij zelf onderhan delden met de vijand. „Onderhandelin gen", welke eindigden met een onvoor waardelijke capitulatie nog voordat ^er één groote; ernstige aanval op het Itali aansche vasteland was ondernomen Hitier heeft aan de smaad, welke een intrigantenkliek het Italiaansche volk heeft aangedaan, slechts weinig woorden gewijd; hij plaatste liever Mussolini, als de grootste zoon van het nieuwe Italië op de voorgrond. Indien het Italiaansche volk na deze oorlog tochi nog met opge richt hoofd in de wereld zal kunnen staan, Badoglio en de zijnen verachtend, dan dankt het zulks aan de vriendschap tusschen Fuehrer en Duce. Inmiddels heeft het verloop der gebeurtenissen in Italië ons doen inzien, waarom de natio- naal-socialistische revolutie in vele op zichten zooveel harder en consequenter is geweest, dan de fascistische. Deze les kan de wereld leeren uit de ernst van dit uur. (Etra bericht van Duitsch opperbevel). 12 Sept. Duitsche valschermtroepen en mannen van de Sicherheitsdienst en de Waffen-SS hebben heden een onder neming ter bevrijding van de door de verraderskliek in gevangenschap gehou den Duce ten uitvoer gelegd. De overval is geslaagd. De Duce bevindt zich in vrijheid. De door de regeering Badoglio overeen gekomen uitlevering aan de Anglo-Ame- rikancn is daarmede verijdeld. Ontspanning aan het oostelijk front. Naar Maandag uit Berlijn kon worden gemeld, is aan het oostelijk front zekere ontspanning ingetreden, öoor de actie van Duitsche reserves vertoont de strijd neiging zich meer oostwaarts te ver plaatsen; vooral in het gebied van Ma- riopol, waar Sovjet-eenheden werden afgesneden. De wapenstilstandsvoorwaarden. De voorwaarden, voor het sluiten van de wapenstilstand, door Italië geteekend, zijn gepubliceerd. Hieraan ontleenen we het volgende: Italië moet onverwijld elke vijandelijke handeling staken; het moet de Duitschers elke faciliteit verder "Ont houden; het moet alle krijgsgevangenen en geïnterneerden uitleveren; zijn vloot en zijn vliegtuigen moeten zich naar door de geallieerden aan te duiden plaat sen begeven; zijn koopvaardijschepen kunnen zoo noodig worden gerequireerd; het heele land moet zich overgeven, op dat daar o.m. operatiebases kunnen wor den gevestigd; Italiaansche soldaten in het buitenland moeten naar Italië terug- keeren; verder heeft Italië te voldoen aan alle nog nader vast te stellen eischen. N GREEP UIT 'T RADIOPROGRAMMA Woensdag: 10,45 Janus, de agrarische strooper, voordracht; 13,Aardappelse lectie; 13,45 Vcor de jeugd; 15,Bij bellezing, 18,45 Neerl. stem v.h. front; 19,45 Muziekavondje bij Speelman. Donderdag: 10,15 De onderwijzer op bezoek; 11,De burgerij omstreeks 1890; 13,Bijenteelt; 14,Tegen het bolsjewisme; 18,45 Praatje van Max Blokzijl; 19,15 Concertgebouworkest. Vrijdag: 13,Voor boer en tuinder; 15,Bijbellezing; 17,Der Bettelstu- dent, operette; 18,45 Aardappelteelt in Wienngermeer. Zaterdag: 13,30 Wandeling met H. Bloem door duin en langs strand van Vlieland. LAATSTE NIEUWS Spoedige consolideering van het fa scistisch bestuur in Italië wordtverwacht De Duce had onmiddellijk na zijn bevrijding 'n telefonisch gesprek met de Fuehrer. Daarna begaf hij zich naar zijn gezin, dat eveneens uit de interneering was be vrijd. De mannen, die de Duce bevrijdden, ontvingen hooge onderscheidingen. Ten Zuiden van Eboli werden de ge allieerden over een breed front naar de kust van de Golf van Salerno, waar zij aan land waren gegaan, teruggeworpen. HET HARDEN DER JEUGD. Nationaal—socialistisch willen en han delen moeten steeds sterker tot uiting komen in houding en optreden van de jeugd. Dan groeit het harde geslacht op, dat tenslotte alle takken, die het lot ens volk bestemd heeft, met succes zal volbrengen N.D TERREUR TEGEN TERREUR. Wij, Nederlandsche nationaal-sociahs- ten kennen de weg, die wij te gaan heb ben en wij zullen geen centimeter daar van afwijken, alle moorden en verdere terreur ten spijt. Wij zijn revolutionnai- ren van het zuiverste water, en er kan zeker een oogenblik komen in de ontwik keling, dat ons revolutionnaire sentiment duidelijke taal zal gaan spreken. Want terreur kan alleen en uitsluitend met terreur worden gebroken. De beteekenis van die woprden en die waarheid staat voor ons onomstootelijk vast! (Joh. Raat- gevêr in het Nation Dagblad.) BEKENDMAKING. Italianen in Nederland! De Duce heeft de leiding weer op zich genomen. Met ingang van heden zijn de „Fasci Italiani di combattimcnto" weer opgericht. Het secretariaat van de „Fasci di combattimcnto" in Nederland is voor lopig gevestigd aan de Mauritskade 21 te 's-Gravenhage. Landgenooten, ge zult weldra nadere mededeelingen ontvan gen. De secretaris van de Fascio in Nederland. COMUNICATO. Italiani d' Olanda! II Duce e tomato a guidarci. Da ogg'i sono constotuiti i Fasci Italiani di com battimcnto. Le segretaria dei Fasci di combattimento per 1' Olanda ha la sua sedc provvisoria in Mauritskade 21, 1' Aja. I connazionali riceverano ulteriori comunicazioni. II segretario dei Fasci d' Olanda. Gevlucht. De konifig van Italië en maarschalk Badoglio zouden naar Sicilië gevlucht zijn; ook de Italiaansche kroonprins zou zich bij de Engelsche opperbevelhebber bevinden De beide dochters van Badoglio heb ben zich in Lausanne (Zwitserland) ge vestigd. Prinses Jolanda, oudste dochter van de koning, is met haar drie kinderen evenals de kroonprinses, naar Zwitser land uitgeweken; zij nam haar intrek in een groot hoteMe Lugano. Amerikaansche bluf. Kort geleden werd officieel te Wa shington gemeld, dat de schepen in zulk een snel tempo werden gebouwd, dat de Ver. Staten thans meer schepen hadden dan noodzakelijk was voor het vervoer van goederen. Volgens andere meldingen stonden de V.S schepen af. omdat zij er toch geen personeel voor konden vin den De laatste verklaring van de „News Chronicle" luidde evenwel, dat in de V.S. 2,5 millioen ton oorlogsmateriaal opgeslagen lag, welke op verzending wachtte! Commentaar op zulk een bluf is overbodig. Duitsche vliegers boven Italië. Aan het oostelijk front is de Duitsche weermacht in 'n zware afweerstrijd ge wikkeld; in Duitschland is men op het bestrijden van bombardeerende vliegtui gen thans beter ingesteld dan ooit Wie echter meenen mocht, dat de Duitsche vliegers zich nauwelijks in de strijd in en om Italië kunnen mengen, vergist zich De zware aanvallen, waaraan de Ameri kaansche landingsoperaties in de Golf van Salerno bloot stonden, waren voor de geallieerden een pijnlijke Verrassing. Ook de Italiaansche oorlogsschepen, die Spezia verlieten om naar Malta te va ren, hebben met de Duitsche luchtmacht kennis gemaakt; ze werden als vijande lijke schepen met bommen bestookt. Een straf tevens voor hun poging,, de ver bindingen met Corsica te verstoren. Voorloopig bepalen de Duitsche vliegers zich tot verdedigen in hoofdzaak, maar dat zij binnen afzienbare tijd tot aan- valsoperaties zullen overgaan, is geens zins uitgesloten. Brandpunten van de strijd aan het Oostelijk front. Al meer dan tien weken woedt het groote offensief der Sovjets. Het DNB geeft deze samenvatting van de gebeur tenissen aan het oostelijk front. In het Donetzbekken gaan de Sovjets voort met hun druk nog te verhoogen; alle beschikbare reserves worden blijk baar aangevoerd. Het is nog niet duide lijk, waarheen de Duitsche leiding de Sovjets wil leiden ten einde hen op te vangen. Rond Charkof is het de Sovjets, ondanks enorme krachtsinspanning, niet gelukt, de Duitscl\e afweerstellingen aan het wankelen te mengen; zij lijden er zware verliezen. Ook in de driehoek Ssefsk-Soemi-Konotop boekten fle Sov jets, alle inspanning ten spijt, geen nieu we successen, ook niet in het gebied van Bjely; acties in de richting van Smo lensk, hier het voornaamste doel, kon den teniet worden gedaan Uit het verloop van de strijd zou men kunnen opmaken, dat de phase der te rugtrekkende bewegingen langzaam haar einde nadert; in Berlijn legt men dienaangaande optimisme aan de dag. Overigens is men, wat aangaat het ver melden van concrete gegevens, zeer te rughoudend, daar de groote slag in het- Donetz-bekken nog voortduurt. KOENE VASTBESLOTENHEID. De koene vastbeslotenheid van de Fuehrer drong letterlijk met zijn woor den door de aether. Vaderland en front in Duitschland staan onder dezelfde vlag van het geloof in de toekomst. Uit de woorden van de Fuehrer heeft de groote geniale zekerheid van de beslis sing gesproken. (Ber Lokalanzeiger.). Mariopol aan Zee van Asov ontruimd. Ten Z.W. van Mariopol, dat na volle dige vernieling van alle voor de oorlog belangrijke installaties volgens de plan nen werd ontruimd, rolden Duitsche en Roemeensche troepen een a d. kust van de zee van Asov gelande groep strijd krachten der bolsjewisten op. Zvvalre verliezen der Sovjets.* De bolsjewisten verloren op één dag aan het Oostelijk front 203 pantserwa gens. De luchtmacht stelde talrijke vij andelijke pantserwagens buiten gevecht, vernietigde ongeveer 200 met troepen geladen voertuigen en vernielde ver scheidene ravitailleeringskampen der bolsjewisten. Inval in West-Europa? Berlijn houdt rekening met een inval in West-Europa. Het neemt het zekere voor het onzekere en trof alle noodzake lijk geachte verdedigingsmaatregelen. De laatste dagen worden plaatsen in N.-Frankrijk en in het bijzonder het ge bied van Boulogne zwaar door de ge allieerde vliegtuigen bestookt. Dit kan het voorspel van een „invasie" zijn De vijandelijke vloot roert zich; in het Z O. v. Engeland worden troepen en schepen geconcentreerd. Doch wat er gebeurt: de Duitsche weermacht is er op voorbe reid. Voor een rein en machtig Italië. Er is een nieuwe Italiaansche fascis tische nationale regeering gevormd. De ze richtte zich per radio tot het Italiaan sche volk. In haar proclamatie werd o.m. gezegd. Badoglio heeft verraad gepleegd; jarenlang heeft hij de Duce bedrogen en nu wil hij door de uitvoering van een monsterachtig plan het vaderland voor altijd verminken. Dit verraad echter zal niet voltooid worden. Onverbiddelijk zal iedere verrader worden gestraft. Het manifest besluit met de dringende op roep aan de soldaten, de valsche beve len van het verraad niet te gehoorzamen en niet tegen de Duitsche kameraden te vechten: „Uit leed en smaad moet krachtens onze wil een rein en machtig Italië verrijzen". Het lot van Italië weer in han den van Mussolini. Churchill en Roosevelt, zoo verzekert HND hebben in Italië precies het te gengestelde bereikt van wat zij beoog- cien. De Duce, die door de verraders- kliek smadelijk aan de geallieerden zou worden uitgeleverd, is op koene^ wijze bevrijd! De woorden, welke Hitier aan Mussolini wijdde, hebben nu nog dieper beteekenis gekregen. Daaruit sprak niet alleen onverbrekelijke vriendschap, maar zelfs broederschap, beproefd en gelouterd door het gezamenlijk gedra gen lot. Op leven en dood was de Fueh rer verbonden met de Duce, die door een intens gemeene streek dreigde te wor den uitgeschakeld. Maar de Fuehrer gaf zijn beste mannen opdracht, om de Duce te bevrijden en hoe moeilijk het ook ging zij zijn er in geslaagd. En al wederom is ten duidelijkste ge bleken de grootheid en ongelooflijke gaafheid van de man, aan wie Europa binnenkort zijn redding en zijn toe komst te danken zal hebben. Het ligt voor de hand, dat aan de be vrijding van Mussolini een groote in vloed op de verdere gang van zaken in Italië moet worden toegekend. Hij zal het lot van zijn volk opnieuy in de handen nemen; hij zal zijn land en zijn volk aan de zijde van Duitschland ter overwinning voeren. Zijn populariteit is sinds Zondag nog toegenomen. De Duce is weer een vrij man! Een vernietigende moreele nederlaag voor de verraderskliek. Maar oo]v een daverende klap voor de geallieerden, die met be hulp van Badoglio en zijn trawanten Italië in weinig tijds onder de voet meenden te kunnen loopen. In feite zijn ze er nog slechter aan toe, dan voor de staatsgreep. Zij stuiten nu op verbeten tegenstand van de Duitsche troepen niet alleen, maar hebben bovendien te kam pen met het. gansche Italiaansche volk, dat onder de sterke leiding van de Duce wederom zal worden samengebundeld lot verdediging van het vaderland. DUITSCHLAND In het buitenland wordt beweerd, dat de Paus een speciale koerier per vliegtuig naar Washington zou hebben gezonden. In Berlijn heeft men hiervan geen bevestiging gekregen. VEREENIGDE STATEN. Churchill blijft in de V.S. tot de toestand in Italië opgehelderd is. (Lon den). Wanneer wij vereenigd zijn, is niets onmogelijk, beweerde Churchill in Cam bridge. ITALIË. 1 De gevluchte Italiaansche regee ring zetelt nu in Palermo. De garde van de Italiaansche ko ning heeft zich aan de Duitschers over gegeven. Ten N. van Salerno is een heftige strijd aan de gang. De geallieerden we ren zich vertwijfeld. Het SS-Ersatz-kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander op de leef tijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Viijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nernen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Neder land willen toetreden, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. 16.9.43 9-14 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 17.9.43 9-12 uur, Bre da. Rest. Modern, Markt; 17.9.43 15-18 u. Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 18.9.43 9,12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 18 9.43 15-18 uur Arnhem, Café Royal. 19.9.43 9-12 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 19.9.43 15-18 uur Zwelle, Hotel Gijtenbeek; 20.9.43 9-12 uur Assen, Concerthuis; 20.9 43" 15-18 Groningen Concerthuis Poelestraat; 21.9.43 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat 22.9.43 9-14 uur Amsterdam. Dam 4. 23.9.43 9-13 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 24.9.43 9-14 uur A- mersfoort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg, 25 9.43 9-14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. MEDEDEELING inzake vaartuigen cn drijvende inrichtingen in het kustgebied. De voorschriften over kenteekenen, te voeren door vaartuigen en drijvende inrichtingen in het door de verordening nr. 100-41 als Küstensperrgebiet geken merkte gebied, wordt als volgt uitge breid: Hiervan uitgezonderd zijn vis- schersvaartuigen. die de officieel voor geschreven teekens aan de scheepswan den of in de zeilen voeren. SCHOENENBEURS. De N.V D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid morgenmiddag van 45 uur (Raadhuis). CONSULTATIEBUREAU. Ter herinnering: A.s. Vrijdag houdt 't consultatiebureau voor zuigelingen zit ting. Uren ongewijzigd BENOEMING. Mej. M J. Toolens werd benoemd tot wijkverpleegstcr-huisbezoekster bij het Witte Kruis in de Haarlemmermeer met standplaats Aalsmeer. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Aug. 1943 •Ingelegd f 20485,89 Terugbetaald 10075,73 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 19 DE KOLFBAAN IN „DE KIKKERT". Op de tentoonstelling „Amstel, Vecht en Zaan", te Amsterdam worden bezoe kers in de gelegenheid gesteld, kennis te maken met een oud-Hollandsch spel, het kolven. De bejaarde lezers van ons blad zullen zich nog wel herinneren, dat ),De vergulde Kikkert" hier destijds een kolf baan had. In 1865 moet deze zijn opge heven. Gebrek aan belangstelling? Om streeks 1870 moet het spel elders in ons land nog wel in trek zijn geweest. Wie wil ons eens schrijven over die Texel se he kolfbaan? Wat weet u daar, zij het bij overlevering, öog van? N.V. T.E.M, NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS bij de Duitsche oorlogsmarine. Niet al leen de mutsen moeien door de rekru ten zelf samengesteld en in elkaar ge zet worden, ook de onderscheidingtee- kens naait ieder zelf op de jas, wat van de nieuweling altijd wai handigheid vergt. (Bildberichter Andres-Recla Pax c.) FLINKE KERELS MELDEN ZICII NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1