Van de Fronten in Oost en West. HET BEHOUD VAN EUROPA. WERELDNIEUWS 56e JAARGANG. No. 5790. ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 8—14 SEPTEMBER 1943. OVERVAL OP SPITSBERGEN. Het verre Spitsbergen, gelegen in de destijds goeddeels verlaten zeeën van 't hooge Europeesche noorden, heeft met het vorderen van deze tweede wereld oorlog allengs meer beteekenis gekre gen. De Britten brachten er troepen aan wal, beheerden er radio- en meteorolo gische stations, sloegen er allerlei goede ren op, inzonderheid kolen, die zij ter plaatse konden winnen, kortom, deden alsof zij er thuis waren. Het eiland was een tusschenstation geworden voor het transatlantische verkeer, hetwelk zijn routes tusschen Amerika en de Britsche eilanden wat meer naar het noorden had verlegd, om daardoor beter tegen de Duitsche duikbootactie gevrijwaard te wezen. Sedert de onderzeeërs niet alleen door eenheden der vijandelijke marine, doch eveneens met behulp van vlieg kampschepen en vijandelijke luchtmacht bestreden werden, werd het geleidelijk moeielijker, de slag op de Atlantische Oceaan voort te zetten. Uit dien hoofde is het te verklaren, dat eenige Duitsche marinevaartuigen, in samenwerking met landingstroepen, het stoute stukje heb ben uitgehaald, Spitsbergen te overval len, zijn havens en installaties te ver woesten en al zijn oorlogsopslag aan het vuur prijs te geven Britten en Ame rikanen zullen een seizoen lang hun steunpunt en voorpost moeten missen Daarmee is een leelijke scheur getrok ken in het beschermende net, dat zij over hun zeeverkeer hadden uitgespreid. Verder bewijst deze avontuurlijke en drieste aanslag, dat het Derde Rijk in miljtaire zin nog niet het minst aan on dernemingslust en slagvaardigheid heeft ingeboet. ITALIË CAPITULEERT! Op 8 Sept. werd des avonds uit het hoofdkwartier van de Amerikaansche generaal Eisenhower bekend gemaakt, dat de regeering-Badoglio Italië's on voorwaardelijke capitulatie had aange boden, en dat deze door de geallieerden was aanvaard. Daarmee was een besluit publiek geworden, hetgeen door Victor Emmanuel en Badoglio reeds veel eer der was genomen en dat bovendien door de Italiaansche regeering op 3 Septem ber, door haar handteekening onder de geallieerde capitulatie-artikelen, te Pa lermo op Sicilië, bekrachtigd was. Waarom hebben Badoglio en Emma nuel de Italiaansche capitulatie eenige dagen aaneen stil gehouden? Zij werden hiertoe genoodzaakt door de omstandig heid, dat zij hun land op genade of onge nade aan zijn vijanden hadden overgege ven, en deze derhalve hun dicteeren kon den, hetgeen zij wilden. Welnu, Eisen howers toeleg was, het Apennijnsche schiereiland zonder slag of stoot in zijn bezit te krijgen. De Italianen moesten daartoe voorwenden, nog steeds met de geallieerden in strijd te zijn Ven intus- schen trachten te bewerkstelligen, dat de Italiaansche troepen zoodanige posities innamen, dat het dezen mogelijk zou zijn, hun oude bondgenooten in de rug aan te vallen, hun verbindingen af te snijden, kortom, hen compleet machte loos te maken. Eisenhower eischte niet alleen Italië's verraad ten opzichte van Duitschland, het wenschte deze bondge noot zich eveneens in handen gespeeld te zien, precies zooals hij ook hoopte, Be nito Mussolini zonder moeite in zijn macht te krijgen. Geallieerden en hun Italiaansche me destanders hebben beide hun handen be zoedeld aan een van de vuilste zaakjes uit de politieke en militaire geschiedenis. In dit opzicht zijn zij de verachting waard van elk nuchterdenkend en recht schapen mensch Overwinmngslauweren dienen in eerlijke strijd te worden ver worven; men neemt ze niet van de mest hoop. TROUW IS NIET VERVANGBAAR. In een zeer beheerschte rede heeft de Fuehrer de achtergronden onthult van de Badogliaansche machinaties. Hij heeft aangetoond, dat er in feite één lijn liep door alle Italiaansche gebeurtenissen sinds de 25e Juli, de dag waarop een laffe aanslag werd gepleegd op de Duce, dus op de man, aan wiens onverdroten 20-jarige inspanning Italië zijn staat kundige en nationale opkomst had te danken. De hofkliek en de hooge militai ren waren daarmee eindelijk geraakt op het punt, waar zij aanlanden wilden. Eerst moest het fascisme, hetwelk het nationale en het sociale welzijn boven de belangen van kleine groepen en inter nationale combinaties had gesteld, ter zijde worden geschoven. Vervolgens moesten tot elke prijs de verbindingen met Engeland en Amerika worden ver nieuwd, en ten derde moest aan Duitsch- DE ZON. Za. 18 Sept. op 8,18; onder 20,50 DE MAAN. Za. 18 Sept. op 23,19; onder 13,22 Laatste Kwartier: 21 Sept. 10,06. HOOG WATER OP TEXELS REK. Za. 18 Sept. 0,42 en 11,43 Zo. 19 Sept. 1,23 en 13,43 Ma. 20 Sept. 2,04 en 14,25 Di. 21 Sept. 2,49 en 15,14 EEN STALEN BAND BESCHERMT HET RIJK In de eerste plaats door onze eigen kracht is de vijand voor een deel meer dan 1000 km. van de Duitsche grenzen teruggedrongen Alleen uit de luccht is hij in staat het Duitsche vaderland te terroriseeren. Maar ook hier zijn de techmsche en organisatorische voor waarden bezig te ontstaan om niet al leen zijn terreuraanvallen definitief te breken, maar door andere en doeltref fender maatregelen te- vergelden. Thans mogen ons tactische noodzakelijkheden dwingen in deze geweldige strijd van 't lot nu en dan aan een front iets op te ge ven of uit te wijken voor bijzondere be dreigingen. Op die wijze wordt echter nooit de stalen band verbroken, die, door het Duitsche vaderland gesmeed, door het heldendom en het bloed van on ze soldaten gehandhaafd, het Rijk be schermt. (De Fuehrer, 10 Sept. 1943.) land een ruggestoot worden toegebracht, welke eraan zou meehelpen, de oorlog snel in zijn laatste, beslissende stadium te brengen.' Ook ditmaal werd Judas wederom door de glans der zilverlingen verblind en zag men over het hoofd, dat uit ver radersloon nooit voorspoed kan worden geput. Tegenover deze hoogst verwer pelijke opvattingen van eer en fatsoen stelde de Fuehrer zeer terecht de zijne, n.l. dat „trouw, ook in het leven van de volken, een onvervangbare waarde is." Intusschen zou Italië moeten onder vinden, dat het een hard lot over zich gehaald heeft. DUÏTSCHLANDS MAATREGELEN. Berlijn was door Badoglio's verraad allerminst overrompeld ^?n nog minder daardoor militair getroffen. Achteraf bezien was de toeslag ook al te simplis tisch! Terwijl in Calabrië en Midden-Ita- lië geallieerde invasie-pogingen moesten worden verwacht of tegengegaan, zag men het merkwaardige verschijnsel, dat juist in het noorden, in het Duitsch-Itali- aansche grensgebied en in de Povlakte, de Italiaansche strijdkracchten zich op hoopten. Tevens werden hier verster kingen aangelegd, die slechts tegen Duitschlands strijdkrachten gericht konden zijn. Verdere aanduidingen van kenterend getij waren de talrijke daden van sabo tage, die t£gen de Duitschè verbindingen werden gepleegd en te deskundig bleken opgezet, om het werk van leeken te zijn. Overigens bleef medewerking van Itali aansche kant, wanneer men daarop een beroep moest doen, meer en meer uit. Zoo heerschte dan in de kringen der Duitsche weermacht als het ware een toestand van afwachting en bereidheid. Nauwelijks was het verraad, waarvan men wist, dat het op komst was, maar dat men moeilijk tevoren aan de kaak kon stellen, bezegeld, of Maarschalk Rommel maakte zich van de verbindin gen en centra in hef noorden meester; Maarschalk Von Kesselring verzekerde zich van Rome en de verbindingen met Napels. De verbijsterde geallieerden en hun Italiaansche handlangers moesten tot de ontdekking komen, dat al hun ge kuip vruchteloos was geweest; Italië zou niet zonder slag of stoot aan Britten en Yankees in handen vallen, om tot ope ratiebasis tegen Zuid-Duitschland te dienen. Sindsdien hebben de landingstroepen bij Salerno het reeds zwaar te verduren gekregen en bestaat het uitzicht dat. zij zich op hun schepen zullen moeten te rugtrekken. Dat zou een tweede Duin kerken kunnen beteekenen! (Zie hier over elders in dit nummer). MUSSOLINE BEVRIJD! Adolf Hitler heeft in zijn rede over de Italiaansche gebeurtenissen onverholen van zijn sympathie en warme vriend schap voor Mussolini getuigd. Hij heeft zich zijn gevoelens ten opzichte van een wapenmakker, die in het ongeluk ge raakte, derhalve allerminst geschaamd. Doch daarbij heeft hij het niet gelaten; tevens wist hij door middel van de on geëvenaarde Duitsche valschermsprin gers de Duce en diens medewerkers te doen opsporen en door een heldenstukje zonder weerga te doen bevrijden Op vriend en vijand heeft deze daad groote indruk gemaakt; men kan haar de tol van zijn bewondering moeilijk onthouden. Mussolini's bevrijding kon worden aangekondigd op dezelfde dag, waarop het Italiaaansche volk moest kennis ne men, van de artikelen, waarop het voor de geallieerden gecapituleerd had. Bij sommigen brak eerst 'n laaiende vreug de zich baan, omdat men dacht, dat oor log, dood en ellende nu tot 't verleden zouden behooren. Hoe kort duurde die roes! Het weten drong door, dat er door de leiders van het oogenblik een laag hartigheid was begaan, welke aller minst tot voorspoed en voordeel, doch louter tot nationale onteering, verar ming en verkommering zou kunnen lei den. Het land had zijn toekomst en zich- IN HET BILA-KLOOSTER, het grootste nationale heiligdom van Bulgarije.ge legen in het Bila-gebergte aan de voet van de 3000 m. hooge Mussalah, rust het stoffelijk overschot van de Bulgaar- sche koning Boris III. (Scherl-Arch.-Autofl.). zelf prijs gegeven, maar zou desondanks zijn oorlogslasten verder moeten torsen; immers de oorlog ging nu ook door! Op dit moment van zijn diepste ont reddering galmden de luidsprekers de tijding uit, dat de Duce door Duitsch in grijpen uit handen van zijn belagers was bevrijd. „Duce! Duce!" Italië vond zijn hart en zijn stem weer terug; binnen kort herkrijgt het eveneens weer de kracht zijner handen. Een nieuwe fascis tische partij is bezig te ontstaan; een nieuw fascistisch bewind heeft zich voorloopig reeds aangekondigd; nieuwe fascistische strijdformaties zullen naast de Duitsche troepen de oorlog voeren. ITALIË'S INTERNATIONALE POSITIE. De dubbelhartigheid van het regiem- Badoglio is er oorzaak van geweest, dat Kroatië zijn verdrag met Italië van on waarde heeft verklaard en de Dalmati- sche gebieden in bezit heeft genomen, die onder de Italiaansche scepter waren gekomen bij de liquidatie van Zuid-Sla- vië. De noodzaak, Montenegro en Alba nië te beveiligen tegen geallieerde aan slagen, heeft ertoe meegewerkt, Duit sche troepen naar deze streken te zen den, waardoor in Albanië de hoop is gewekt, op een hernieuwde onafhanke lijkheid van de Italiaansche kroon. Een zelfde noodzaak heeft ertoe geleid, dat thans in de Balkan alle sleutelposities in Duitsche handen zijn genomen, de Bal kan, die eenmaal Italië's erkende in vloed-zone was. Op Rhodos en andere Italiaansche ei landen in de Dodecanesos waait de ha- kenkruisvlag. De Italiaansche slagvloot, voor zoover deze trachtte, naar Britsche bases over te steken, is ten deele tol zinken gebracht en voor een ander deel voor goed voor Italië verloren. Het onverstand van enkelen heeft in luttele weken tijds een schier onherstel bare schade toegebracht aan Mussolini's levensarbeid. Meer dan de vernederin gen, die de Duce heeft ondergaan, moe ten deze dingen hem in het hart bran den.... Maar ondanks dit alles is er toch nog een weg naar nieuwe toekomst open Italië zal weer marcheererf! Cd. FLINKE KERELS MELDEN ZICII NU VOOR DE WAFFI?N-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatz-kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander op de leef tijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen ten einde gekeurd te worden voor de Waffen SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. De eindworsteling is zwaar, maar de overwinning zeker. Zaterdagavond vond te Utrecht de 3e- Landdag plaats van het Medische Front. Behalve de Gemachtigde van Mussert voor de Volksgezondheid, dr. K. Keijer en de leider van het Medische Front, Ch. A. Götte, sprak de Leider zelf, .die o.m. vaststelde, dat men na de groote wereld oorlog van 1914-T8 in de veronderstel ling was, dat er nooit weer oorlog ^ou komen; Engeland en Frankrijk hadden 't toch voor het zeggen in Europa en Ge neve was er per slot van rekening ook nog als controleur. Doch wij, aldus de Leider, geloofden niet in deze valsche Volkenbond, die in Londen was geboren. Door Hitler en Mussolini ontstond een nieuw staatkundig geloof, en thans gaat het om nationaafl-socialisme en fascis me, of communisme. De strijd is zwaar en kost vele offers, vooral de eindworste ling, die thans gestreden wordt. Doch de nationaal-socialisten hebben niet al leen hoop, dat zij de overwinning zul len bevechten, zij hebben ook geloof en vertrouwen in het nationaal-socialisme en daarmee in de eindoverwinning. Misrekening voor de geallieerden. De regeering-Badoglio gaf zich over, maar de verwachtingen, welke de gealli eerden en hun medestanders daarna koesterden, zijn alle de bodem ingesla gen. De stemming in Engeland, zoo schreef een Zweedsch blad, moet als „katterig" worden gekenschetst. Niet de geallieerden beheerschen nu Italië, maar de Duitschers. Veel profijt hebben deze Duitschers van de Italiaansche weer macht nimmer gehad. Stalingrad moest worden prijsgegeven, doordat Italiaan sche troependeelen op de vlucht sloegen; in Noord-Afrika en Sicilië was het even zoo Nu heeft de Duitsche legerleiding de touwtjes op het Apennijnsche schier eiland vast in handen; ze weet nu pre cies, waarop ze steunen kan en waarop niet Slagen de Duitschers er in, de Anglo-Amerikanen opnieuw van het vasteland te verdrijven, dan staat met een vast, dat deze oorlog voor de ge allieerden verloren is. Aan het oostelijk front hebben de Duitsche en daarmee verbonden troepen de laatste weken terugtrekkende bewe gingen uitgevoerd. Hierop wordt het juiste licht geworpen door hetgeen zich in Italië heeft afgespeeld. Ieder uur kon men daar de ontknooping verwachten. Om deze reden moest in Sovjet-Rusland de front-linie worden verkort; doorbra ken zijn hierdoor voorkomen HERLEVEND NEDERLAND. De menschen loopen op straat met lachende gezichten Men heeft een duch tige dronk gedronken en een paar da gen geleden gingen ze zelfs dansen, om dat de strijd zeer binnenkort zou zijn afgeloopen. Zelfs is in eenige gevallen de vlag al uitgestoken geweest. D.w.z.: al leen de kale vlaggestok. Spr hoopt nu maar, dat ze deze stok zullen laten staan tot het einde van de oorlog. Dan hebben wij gelegenheid te zorgen voor het vlaggedoek (applaus). En die vlag zal zijn: het zwart-rood van de NSB en het oranje-blanje-bleu van herlevend Neder land (Daverende toejuichingen). (Aldus Max Blokzijl te Arnhem in de rede, uitgesproken bij de sluiting van de tentoonstelling „Herlevend Nederland" Zij, die tot de Germaansche SS in Neder land willen toetreden, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- mcldingsplichtig zijn voor deA tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. 19.9.43 9-12 uur Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 19.9.43 15-18 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek; 20.9.43 9-12 uur Assen, Concerthuis; 20.9.43 15-18 Groningen Concerthuis Poelëstraat; 21 9 43 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat 22.9.43 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 23.9.43 9-13 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 24.9.43 9-14 uur A- mersfoort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg; 25.9.43 9-14 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 11-13. Dokters naar Duitschland. Mussert laakte de houding der Neder- landsche artsen, die eenige maanden ge leden, door zich te laten opstoken, de Nederlandsche vlag door het slijk heb ben gehaald. Zij verwijderden de bord jes van hun huizen, doch bij de eerste de beste wenk van Duitsche zijde brachten zij ze weer aan. Zij weigerden, Nederlan ders in Duitschland medische hulp te verstrekken, zoodat de Nederlandsche jongens daar van dokters verstoken zijn, daar van de Duitschers niet kan wor den verwacht, dat zij naast hun zorg voor het front ook nog de Nederlanders gaan helpen. Ik zal, zoo sprak Mussert, alles doen wat mogelijk is, om 500 of 1000 dokters naar Duitschland te krij gen. Onwankelbaar. Tenslotte legde de Leider er de nadruk op, dat de Beweging niet aan het wanke len is te brengen, ook niet door enkelen uit de „hoogere standen" der NSB, die gemeend hebben, thans te moeten uit treden,' want de weg van het nationaal- socialisme is recht en goed en de eenig mogelijke voor het behoud van Europa! Hoe Mussolini bevrijd werd. De bewakers van Mussolini hadden opdracht de gevangene neer te schieten, indien hij een poging tot ontvluchten mocht wagen. Toch is de Duce' bevrijd, zonder dat hem eenig letsel werd toege bracht, hetgeen pleit voor het doortas tend optreden van de mannen, die hem uit zijn gevangenschap verlosten. De re geering-Badoglio had zich alle moeite gegeven, om de verblijfplaats van de Du ce geheim te houden, nu zat hij op een eilandje, dan in een kazerne aan de vas te wal of aan boord van een oorlogs schip. Toch gelukte *het de Duitschers,* zijn verblijfplaats op te sporen: een ho tel op een volkomen ontoegankelijk bergmassief in de Abruzzen en wel op de 2900 m. hooge Gran Sasso. Dank zij stoutmoedig optreden heeft men de 100 militairen, welke de Duce moesten be waken, overmeesterd.. Dit geschiedde door daartoe speciaal aangewezen man schappen van de valschermtroepen, Waffen-SS en Sicherheitsdienst. Met be hulp van een vliegtuig, dat onder uiterst moeilijke omstandigheden moest landen en dat met niet minder groote moeilijk heden te kampen had, toen het weer moest opstijgen (rotsblokken, kloven), is Mussolini ontvoerd. Van de mannen, die aan de bevrijdingsactie deelnamen, is 'n derde deel neergestort en verdwenen. Wie er van hen nog in leven zijn, wordt onderzocht. ITALIË'S VERRAAD sterkte Duitschlands vastbeslotenheid. De Duitsche leiding is vastbesloten zoo te handelen als het de plicht van het rijk en van Europa gebiedt Het woord van de Fuehrer heeft de wereld duidelijk gemaakt, dat het verraad van Italië in Duitschland de vastbeslotenheid tot strijd tot de laatste conseqentie heeft doen toenemen. (Duitsche Allg. Zeitung.) VASTHOUDEN AAN ONS IDEAAL. „Echte" Nederlanders trachten de boe ren wijs *te maken, dat vandaag of mor gen, als de oorlog afgeloopen is, ook de Landstand van de baan zal verdwijnen. Maar wij hebben een ideaal. En hieraan houden wij taai vast tot ons laatste le vensuur, in oorlog en in vrede. Laat men hiermee rekening houden. (C. Koeman Az Boerenleider in N.- Holland). NOORDZEEKANAAL EN OMGEVING. VERBODEN GEBIED VOOR VAARTUIGEN. Het verboden gebied, dal door vaar tuigen niet bevaren mag worden en waarbinnen zij niet op het water of op het land mogen liggen (behoudens dis pensatie) is uitgebreid met een land- strook aan het Noordzeekanaal In deze strook zijn o a. ook de ge meenten Amsterdam en Zaandam be grepen. Zooals bekend, geldt bovenbedoeld verbod niet voor vaartuigen, welke ge bruikt worden bij de uitoefening van een bedrijf, hieronder begrepen een landbouwbedrijf; ook met voor woon schepen zonder eigen beweegkracht. Het verdient derhalve aanbeveling voor ieder, die zich met een vaartuig naar dit gedeelte van Noordholland wil begeven, zich van te voren op de hoog te te stellen, of de eventueele plaats van bestemming al dan niet in het verboden gebied is gelegen. VERBLIJFSVERGUNNINGEN. Hier volgt een model voor het aan vragen van een vergunning voor ver blijf in de gemeente Texel (uitreiking geschiedt in bijzondere gevallen alleen). Ondergeteekende(naam en voor namen invullen), geboren op te thans wonende (volledig invullen), nr. persoonsbewijsver zoekt toestemming tot het bezoeken van Texel. Op Texel zal verblijf worden ge houden bij(naam en adres invul len). Doel van het bezoek is: Tijdsduur: Onderteekening. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Als de wegen geen wegen meer zijndan bou wen zij zelf begaanbare wegen. (SS P.K. Mitschke O-H-P c).

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1