fan de Fronten in Oost en West. DE BREUKLIJNEN VAN HET VERRAAD. Wereldnieuws JAARGANG. No. 5792. ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1943. EXELSCHE COURANT UITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 14—21 SEPTEMBER 1943. IE STRIJD IN ITALIË. „Zeer hard" noemde de Fuehrer, in ijn jongste rede tot het Duitsche volk, e maatregelen, die genomen moesten rorden ter bescherming van de Duitsche elangen. met het oog op de gebeurte- issen, welke in Italië hadden plaats ge- ad. Daartoe behoorde in de eerste plaats en geheele serie van militaire bewegin- en, gelijk deze in Noord-Italië door laarschalk Rommel, en in het gebied an 't midden door Kesselring werden ten itvoer gelegd. Misschien moet men er -eneens toe rekenen het geleidelijk en elselmatig terugtrekken van de Duit- che strijdkrachten, die in 't zuiden, met ame in Calabrië en Apulië, tegen de Inglo-Amerikanen opereerden. Deze nepen werden door het verraad van adoglio en de daarmee in verband laande geallieerde landing in de om- sving van Salerno met afsnijding be- reigd. Zij hebben thans Zuid-Italië ont- ijimd en dit dus aan de vijand prijs ge- even, hetwelk voor de Italiaansche na- onale trots, na al het onteerende en ernederende, dat reeds heeft plaats ge- repen, een harde slag moet zijn. Maar er is meer van deze aard.De ihitterende wijze, waarop de troepen an Kesselring zich in het gebied van alerno en Eboli hebben geweerd, had i] velen de verwachting gewekt, dat op it punt van de Italiaansche kust aan ritten en Amerikanen een tweede luinkerken zou worden bereid. Later ek het erop, dat de uitslag van deze arde worsteling bepaald zou worden oor de tijdsfactor. Zou de Duitsche lei- ing erin slagen, het bruggehoofd bij ialerno in te drukken, voordat de troe- en van Montgomery, die van het Itali- ansche zuiden oprukten, hun strijd- lakkers zouden kunnen ontzetten? enslotte echjer werden door de Duit- :hers echter ook hier nieuwe linies be rokken, nadat hun troepen uit Z.-Italië ich met hen hadden kunnen vereenigen, dus de dreigende afsnijding hadden unnen te niet doen. De vraag doet zich thans voor, wat de ilannen van het Duitsche opperbevel iet 't Italiaansche territoir zijn. Deze raag wordt te nadrukkelijker, sinds ook et eiland Sardinië, waaromtrent men [immer veel heeft vernomen, zonder dat aartoe direct militaire noodzaak voor landen scheen, werd ontruimd. Zal het „zeer hard", waarover de fuehrer repte, wellicht voor Italië hier- bestaan, dat men thans enkel die ge- grafische gebieden van het Apennijn- che schiereiland tegen Britten en Ame- ïkanen zal vrij maken, die voor het be- oud van de vesting Europa onontbeer- jk moeten worden geacht, en de ove- ige, tijdelijk, aan hen prijs geven? 1ROOTE GEBEURTENISSEN OP KOMST. Harde en nuchtere maatregelen wor- ien overigens niet slechts in Italië geno- nen, ook in het Europeesche oosten shrikt het Duitsche opperbevel er niet 'oor terug, uit de eischen van het wgenblik de noodzakelijke consequen- ies le trekken. Vele symptomen wijzen op, dat deze tweede wereldoorlog hans dicht aan zijn hoogtepunt toe is, en nogelijk zal het niet zoo heel lang neer duren, of de crisis, het tijdstip van allergeweldigste krachtmeting, is laar. Er is reeds veelvuldig op gewezen, wij kunnen het daarom in dit op- icht hier bij een enkele opmerking la- n, dat de Sovjets het verschuiven van lit tijdstip waarschijnlijk geen nieuw eizoen meer vol kunnen houden. De Sovjet-Unie moet voedsel hebben, om laar troepen in het veld te kunnen bren- ;en; het bezit van de Oekraine is daar- een beslissende factor. Aan de andere kant schijnt het met de jeallieerde aanval op ons werelddeel nu olop ernst te zullen worden. Afge- cheiden van wat zich in Italië af- peelt, blijven er van tijd tot tijd ge- uchten opduiken over de Britsche toe- lereidselen ten opzichte van de Fran- che Kanaalkust, terwijl de hevige lucht- lombardementen, waar aan verschillen- Fransche steden werden onderwor pen, het vermoeden van een aldaar op handen zijnde inval schijnen te bevesti gen. Doch ook in de Jonische zee bij Italië hebben groote geallieerde vlootbewe- gingen plaats, onder leiding van gene raal Cunningham, waaruit men zou kun nen afleiden, dat de Balkan thans wel de langste tijd van „rust" achter de rug heeft. Duitschland moet aanzienlijke ver sterkingen naar Griekenland hebben ge- ronden; het Duitsche opperbevel heeft DE ZON. Za. 25 Sept. op 8,29, onder 20,34 Ingang 4 Oct.: Wintertijd (klok een uur achteruit). DE MAAN. Za. 25 Sept. op 3,55; onder 19,16 Nieuwe Maan 29 Sept. 14,29. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 25 Sept. 7,43 en 20,12 Zo. 26 Sept. 8,39 en 21,02 Ma. 27 Sept. 9,21 en 21,38 Di 28 Sept. 9,54 en 22,10 blijkbaar het voornemen, dit land taai te verdedigen, zoo daar een geallieerde landing mocht loskomen. De geallieerde opmarsch in de „laars" van Italië heeft in de „hak" daarvan een drietal steunpunten van beteekenis in de handen van generaal Montgomery ge bracht, n 1 de driehoek van Brindisi, Ta- ïente en Bari. Deze driehoek is dadelijk in bezit genomen door de Britsche lucht macht, die reeds volop bezig schijnt met haar voorbereidselen voor een aanval op de Balkan. Dit alles samenvattende, krijgt men dus wel degelijk de indruk, dat zoowel de Sovjets als Britten en Amerikanen doende zijn, hun inspanningen meer en meer op te voeren. Binnen het kader van al deze dingen moet men de diverse frontverkortingen zien, die zoowel in Zuid-Europa als in het Oosten door het Duitsche opperbevel worden ten uitvoer gelegd. Men is daarbij zeer openhartig en heeft reeds te kennen gegeven, dat men zelfs niet zou aarzelen, gebieden, die economisch belangrijk zijn, wederom prijs te geven. Het allesbehcerschende oogmerk, dat hierbij voorzit, is, aanzien lijke reserves vrij te maken, om op alles, wat geschieden kan, voorbereid te zijn. In het Europeesche oosten zullen deze ingrijpende frontcorrecties er mede toe moeten dienen, de Duitsche strijdkrach ten terug te voeren op linies, die de roo- de stormloop zullen kunnen helpen op vangen. Dit alles kan men zich voorstellen als een hand, die zich samentrekt en derhal ve kleiner wordt, meer compact. Kort om: een vuist! HET NIEUWE ITALIË. Dc koning uitgeschakeld. De bevrijding van de Duce uit de sma delijke gevangenschap, waaraan Victor Emmanuel en Badoglio die hadden prijs gegeven, is een klein-modern helden epos, dat voor welk heroïsch verhaal der Oudheid ook in geen enkel opzicht be hoeft onder te doen. De SS-Sturmbann- fuehrer Skorzeny en zijn onversaagde helpers, die met zooveel succes op het kleine plateau van de verlaten en wilde Gran Sasso opereerden, dat hun over blufte tegenstanders er ^zelfs niet toe kwamen een enkel schot op hen te los sen, hebben meer gedaan dan enkel een vriend en wapenmakker van hun Fueh rer zijn vrijheid te hergeven. Hun daad opent nieuwe politieke perspectieven, een der belangrijkste moet voorshands wel worden geacht, dat Italië zijn fascis tische en revolutionnaire houding begint te hervinden. Mussolini heeft, na enkele dagen het stilzwijgen te hebben bewaard, door middel van de radio zich opnieuw met een oproep tot zijn landgenooten en par tijmakkers gericht. Hij legde er met kracht nadruk op, dat het hun eersteen zwaarste plicht moet heeten, thans Duitschland met alle middelen, die hun nog resten, ter zijde te staan in 'n kamp, die tenslotte over het zijn of niet-zijn van Europa zal moeten beslissen Opmerkelijk is, dat in deze oproep het signaal werd gegeven voor de hergroe peering van alle fascisten, voorzooverre deze trouw aan hun woord en hun ide alen zijn gebleven. De fascistische natio nale partij zal echter niet herrijzen; de vernieuwde beweging zal de strijd voe ren onder het vaandel van republikein- sche fascistische partij. De koning, die zijn volk en vaderland door een laffe capitulatie en een verraad zonder weer ga tot machteloosheid had willen doe men, wordt daarmee derhalve praktisch terzijde gesteld. Het huis van Savoye als bindende schakel der Italiaansche binnenlandsche politiek is uitgeschakeld; het heeft eveneens als buitenlandsche factor,afgedaan. Zulks is ook tot uiting gekomen in hetgeen zich in Kroatië, Montenegro en Albanië heeft afgespeeld. Kroatië wacht niet langer een Italiaan sche prins op zijn troon; Montenegro en Albanië, die met de Italiaansche dy nastie relaties ondeihielden, zijn on afhankelijk geworden. Nu Italië, door de loop der jongste gebeurtenissen, zonder leger en beroofd van zijn slagvloot, en feitelijk alleen nog in het bezit van een gedeelte van zijn luchtmacht, hetwelk echter zijn mzet- kracht heeft ingeboet, voorloopig slechts in het Europeesche militaire bestel een plaats van mindere orde zal kunnen in nemen, zou het in de rede der ontwik keling kunnen liggen, dat het zwaarte punt van de kamp, wat Duitschland aan gaat, opnieuw zou worden verlegd. Wij willen daar thans niet meer over zeggen, slechts dit eene, dat het steeds tot de strategie van de Fuehrer heeft behoord, in tijden van groote en sterke spanningen Duitschlands kracht in het verrassende moment van een nieuwe onverhoedsche aanval te zoeken. C. SPREKENDE GETALLEN. Het aantal belastingbetalers be droeg in de V.S.: in het jaar 1932 2 millioen; in het jaar 1942 35 millioen; in het jaar 1943 40 millioen. IN NEDERLAND, SEPTEMBER 1943 Een nieuw contingent Nederlandsche Vrijwilligers voor de Duitsche Oorlogsmcrine hij opkomst voor de opleiding (SS Bildberichter Fritz-Stapi). Het verraad, dat de Italiaansche ko ning en maarschalk Badoglio jegens Duitschland pleegden, dateert niet van vandaag of gisteren. Het begon reeds in het voorjaar, toen de koning de As-ge- zinde ambassadeur te Ankara, De Peppo, liet vervangen door Guariglia, 'n vriend van de geallieerden. Hij moet met de Engelschen en de Amerikanen contact hebben gezocht; de geallieerden moeten hem echter te verstaan hebben gegeven, dat er met hen pas te praten zou zijn, wanneer Mussolini en het fascisme in Italië aan kant zouden zijn gezet. Dit werd overgebriefd naar Rome, waar de koning en Badoglio toen de val van de Duce voorbereidden. 25 Juli kwam Ba doglio aan het roer en Guariglia kreeg toen „als loon voor bewezen diensten" de portefeuille van buitenlandsche za ken. Een paar dagen later werd gene raal Castiglione naar Lissabon gezon den: de eerste stap om tot wapenstilstand te komen. In Mafra, 30 km. ten westen van de Portugeesche hoofdstad, hadden beslissende besprekingen plaats. Verder moest Badoglio de zaak maar bedisselen met de Britsche opperbevelhebber Ei senhower, op Sicilië, die volledige vol machten had3 Sept. werden de smadelijke wapenstilstandsvoorwaarden geteekend. En toch beklaagde nog op 4 Sept. de Italiaansche Ambrosio zich t.o. de Duit sche zaakgelastigde, dat de Duitsche mi litairen hem niet meer vertrouwden Op 8 Sept. nog had de koning de eu vele moed, van „goede wil" en „honds trouw" tegenover de Spilmogendheden te spreken. Op 8 Sept. nog noemde de chef van de Italiaansche generale staf, Rossi, het Amerikaansche bericht over de capitula tie een „onbeschaamde propaganda-leu- gen", namens Guariglia werd van „Brit sche zwendel" gesproken Dezelfde dag kwam de waarheid aan het licht. Aldus openbaarde zich de eerste nau welijks zichtbare breuklijn tusschen Ita lië en Duitschland; daarbij trad tevens de verdorvenheid van Italie's hofmilieu en de hooge militaire kringen aan de dag. Het is duidelijk, dat in een zóó ver dikte atmosfeer geen mogelijkheid van ademhaling was. Deze atmosfeer is thans gezuiverd, dank zij de vriendschap die Fuehrer en Duce verbindf. Hitiers daad van toewijding, het ontzetten van Mussolini en het kordaat ingrijpen der Duitsche weermacht hebben de sanee ring van het Apennijnsche schiereiland voorbereid. Het wijder uitzicht, een nieuw, op de basis van trouw en arbeid vereenigd Europa, blijft daardoor open. Alles dringt en drijft naar de vormge ving van deze betere werkelijkheid. C. AARDAPPPELROOIEN door de Ned. Arbeidsdienst Het zou er met de aardappeloogst niet best voorgestaan hebben, wanneer de Nederlandsche Arbeidsdienst de handen niet uit de mouwen had gestoken. Onze Arbeidsmannen komen, nu werkkrach ten schaarsch zijn, uitstekend te pas. Ne men we als voorbeeld Z O.-Groningen, waar op de veen- en dalgronden naast rogge vnl aardappelen worden ver bouwd. In het dorp Sellingen vinden we een der welverzorgde kampen van de N. A.D. Daar is de 132e afdeeling gelegerd, een 120 man. 's Morgens om 7 uur gaan zij naar de aardappelakkers en daar heb- bij zij tot 's middags 4 uur werk. Half Aug. is het rooien begonnen; begin Nov. moeten de aardappels uit de grond zijn. Alleen reeds aan deze afdeeling zijn 120 ha. toegewezen. Dat de mannen er weg mee weten, wijzen deze cijfers uit: In acht dagen tijds werd 11 ha. gerooid; dit leverde een hoeveelheid van 333000 kg. aardappelen op. Daarbij moet dan nog in aanmerking worden genomen, dat dit nog maar het begin is. De jongens moe ten eerst wat met het werk vertrouwd raken; het zijn meest stedelingen, die nimmer tevoren een aardappel uit de grond haalden. BEWAART DE SCHILLEN! Huisafval is veevoeder. De veevoederpositie in ons land is moeilijk. Geheel aangewezen als we zijn op eigen voorziening, is het onze plicht zorg te dragen, dat er voor ons vee niets verloren gaat van het beschikbare, kostbare voeder Er gaat helaas nog veel verloren: niet bij de boer. maar in het huisgezin, want het huisgezin is nog altijd een belangrijke producent van veevoeder. Niet één huisgezin apart ge nomen, maar alle huisgezinnen van Ne derland tezamen, produceeren elke week vele duizenden tonnen afval, waarvan het overgrootc deel uitstekend geschikt is om er ons vee mee te voederen. Voor al de aardappelschillen zijn belangrijk, want deze werkëh sterk melkdrijvend. Ook nu velen aardappelen in de schil eten, blijven "er nog genoeg afval en schillen over, die waarde hebben als vee voeder. Eigenlijk moest het niet noodig zijn de huismoeders nog eens aan te sporen géén schillen in de vuilnisemmers te doen verdwijnen, maar steeds te zorgen, dat zulk afval klaar staat voor de op haler. Het afvallenbesluit I en II van 1940 legt trouwens een ieder de plicht op, al le afval van levensmiddelen te bewaren en ter beschikking te stellen van opha lers, die van gemeentewege zijn aange steld. Alleen wanneer men die afvallen gebruikt in eigen huis of eigen bedrijf, is men van die plicht ontheven. Huismoeders, bewaart dus de aardap pelschillen, de koe maakt er melk van voor uw -kinderen. Geen onoverkomelijke moeil^kheden. Er beslaan geen moeilijkheden, welke Duitschland niet kan oplossen. Onze oor logsproductie is grooter dan ooit en heeft haar prestatiegrens nog niet be reikt. Aldus de Voelkischer Beobach- ter. 67 pet. Amerikanen afgekeurd. De ambtenaren van de recruteermgs- commissie in de Ver. Staten hebben ver klaard, dat 67 pet. van de mannen tus schen 35 en 45 jaar niet in staat blijkt ie zijn, de militaire dienstplicht te vervul len en uit dien hoofde moet worden af gekeurd. Harlem (New-York) na de onlusten. Volgens het New Yorksche dagblad „Daily Worker" leveren de straten van de neger wij ken Harlem de aanblik van een stad, die plotseling door een lucht bombardement is overvallen. Gedurende de onlusten, die daar onlangs hebben plaats gehad, zijn honderden huizen en meer dan duizend winkels verwoest. De Burgemeester van New York, La Guar- dia, heeft de voorzorgsmaatregel, dat alle inrichtingen van vermaak om half twaalf moeten worden gesloten, nog niet kunnen opheffen Bommenoorlog mist zijn uit werking. Het Amerikaansche luchtvaarttijd schrift. „Air News" zegt in een beschou wing over de nachtaanvallen van de Britsche luchtmacht op Duitsche steden, dat deze enkel de overblijfselen der mid- deleeuwsche bouwkunst mc-t de grond hebben gelijk gemaakt. Het tijdschrift verdedigt de opvatting, dat alleen dag- aanvallen van militair nut kunnen zijn, doch het constateert tevens, dat deze zulke zware verliezen medebrengen, dat zij op de duur niet te dragen zouden zijn Bovenalen worden door de bom men percentsgewijze slechts zeer weinig werkelijk industrieele doelen getroffen. Volgens voorschrift moesten de bom men in de regel boven* de stadscentra worden afgeworpen, maar in de centra der Europeesche steden vindt men hoogst zelden fabrieken; de binnenstad is meestal van middeleeuwsche bouwor de. De ophef, die men er van maakt, dat het Britsche luchtwapen de centra van Keulen, Neurenberg en Mainz met de grond heeft gelijk gemaakt, beteekent nog in het geheel niet, dat daarom ook 't industrieele leven van deze steden ver woest zou zijn. De „Air News" komt aan het eind van haar beschouwing tot de conclusie, dat de verwoesting van duizenden Duitsche woonhuizen misschien wel het prestatie vermogen van de Duitsche arbeiders na- öeelig beïnvloeden kan, maar dat het dwaasheid is om aan te nemen, dat een voortgaande versterking der nachtaan vallen Duitschlands ineenstorting zou kunnen veroorzaken. W A. FRONTZORG. Een groot succes was de avond van de W A Frontzorgactie, Maandag in Odeon te Rotterdam. Daar trad toen het be kende Cabaret van Paulus de Ruiter op Geen plaats in de zaal was onbezet. Menigeen moest met een staanplaats te vreden zijn. De avond bracht meer dan f 1500 op BEKENDMAKING. De höhere SS- und Polizeifuehrer Nordwest deelt mede: Door het Polizeistindgericht Assen zijn de 20ste September 1943 wegens drie overvallen op het gemeentehuis van Stadskanaal, wegens een overval op het gemeentehuis van Exloo en wegens de moord op Reilingh, die reeds jaren lang lid van de NSB was, de hieronder genoemde Nederlanders ter dood ver oordeeld: de handelaar Johannes V i s, uit Stads kanaal; de ziekenverpleger Gert P o r, uit Zuidlaren; de reiziger Anne Rutgers uit Stads kanaal; de boekhouder Jan Toet uit Stap horst; de machinist Pieter van Laarho ven uit Hasselt; de gemeenteambtenaar Wessel Knot uit Zuidlaren; de leider van het arbeidsbureau Ren- dert Poel uit Grijpskerk; de HBS-leerling Jans D e m e r uit Borger; de landbouwer Roelof Tuin uit Val- thermond; de gemeente-secretaris Anaries D i e- p e n b r u g uit Doorn. Het vonnis werd 2 uur na de uitspraak voltrokken. De höhere SS- und Polizeifuehrer Nordwest, (w.g.) RAUTER. SS Obergruppenfuehrer und General der Polizei. Een verslag van de terechtzitting zal nader worden bekend gemaakt. CUBA. Op Cuba neemt de communistische invloed toe. Communisten hebben er ra diostations gekocht. {TALIE De luchtlijn Berlijn-Milaan-Venetië, misschien ook naar Rome, wordt her opend. VATICAANSTAD De Paus schonk het Fransche hulpwerk voor krijgsgevangenen en ar beiders 150,000 fr. JAPAN Japan stelde drie nieuwe, aan alle éischen beantwoordende vliegtuigen in dienst. MAROKKO. In Marokko zijn 67 nationalisten door 't Anglo-Am. gerecht ter dood ver oordeeld. ROEMENIE In Roemenië gaat het wittebrood niet meer op de bon. De rantsoenen vet en suiker worden hooger. CHILI. In Chili is in de prijs v«Jn een spoorkaartje de premie voor verzeke ring bij ongevallen begrepen ZWEDEN De Zweedsche rijksdag komt half Oct. bijeen. Er zullen debatten worden gevoerd over de buitenlandsche politiek. In Zweden kan van 1 Sept.-31 Oct. vrij op beren worden gejaagd; men schat hun aantal op 300. ZWITSERLAND. Zwitserland is thans aan alle kan ten omgeven door Duitsche of door Duitsche troepen bezette gebieden. Ondanks toenemende schaarschte aan grondstoffen nam het aantal fabrie ken in Zwitserland in een jaar met 297 toe. DUITSCHLAND. Hitier heeft in zijn hoofdkwartier besprekingen gevoerd met de Servische premier Neditsj. In de bosschen van het slot Merode bij Dueren, tusschen Aken en Keulen, is een compleet roovershol uitgegraven, dat *loor ontsnapte Sovjet-Russische krijgsgevangenen werd bewoond De vluchtelingen konden allen worden aan gehouden en gegrepen. De levensmidde len,. die in het hol werden aangetroffen, en ook nadere gebruiksvoorwerpen, ble ken afkomstig van inbraken Ook een grooteboschbrand komt op rekening van deze krijgsgevangenen. ENGELAND De Londensche politie heeft in Downingstreet een groot aantal personen die onmiddellijke oprichting van een tweede front in Frankrijk eischten, uit eengedreven. De betoogers waren ver tegenwoordigers van de vakvereen.-org en comm. partij. Te Londen werden 7 millioen tex- tielkaarten van het Engelsche leger ge stolen. De Schetsche kolenproductie is enorm achteruit geloopen door vermin dering van het aantal arbeiders. Engeland heeft in Italië, waar dat maar mogelijk was, stappen gedaan voor onverwijld vervoer van groenten en fruit naar Engeland. In Engeland heerscht groote be zorgdheid over het verlies van Zuidame- rikaansche markten. Aldus de voorz. der Amerik. Kamer van Koophandel.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1