Viering van de Ongstgedenlidag 'n daad van bezinning Onze veevoederpositie is moeilijk maai aardappelschillen Radiotoestellen kunnen nog worden ingeleverd, Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. DE 19 DOODVONNISSEN. EEN ERNSTIG WOORD Wereldnieuws FR0NTZ0RG IS EEREPLICHT MOORDENARES VAN POLITIE-PRESIDENT KERLEN GEGREPEN. Uw Vsrduisteringsplicht. 56c JAARGANG. No. 5795. WOENSDAG 6 OCTOBER 1943. TEXELSCHE COURANT Groningen, 3 Oct. In tientallen groo- tere en kleinere plaatsen in ons land is het Oogstdankfeest geviera door Duit- sche en Nederlandsche nationaal-socia- listen Op elke bijeenkomst hebben een Duitsehe en een Nederlandsche spreker het woord gevoerd. Verreweg de belang rijkste samenkomst was die in de „Har monie" hier ter stede, waar de Rijks commissaris, Rijksminister Seyss-Inquart en Mussert een duizendkoppige menigte hebben toegesproken. Voor dit indruk wekkende oogstdankfeest in het Noorden van ons land waren honderden. Duitsehe en Nederlandsche nat.-socialisten naar de hoofdstad;der provincie gestroomd om getuige te zijn van het gesproken woord van de belangrijkste staatslieden van ons land. Op eenvoudige, sobere wijze was de versiering in de groote zaal aangebracht. Hel podium was geheel met roode be kleeding gedrapeerd met rechts het ha kenkruis op lange, neerhangende banen en links de banen met het NSB-em- bleem. Voor het spreekgestoelte en ver der over de geheele breedte van het podium was een omlijsting van gele en rood-bruine herfstbloemen aangebracht, terwijl zoowel op de achtergrond als ter afsluiting van het geheel naast het too- neel groote gebronsde adelaren zichtbaar waren. De stafmuziek van de Arbeidsdienst speelde o.l.v. kapelmeester Leistikov voor de aanvang der vergadering vroo- lijke marschmuziek. Voor het podium waren opgesteld zangkoren van de Hit- lerjugend en de Jeugdstorm. Reeds geruime tijd vóór de aankomst van de hooge gasten was de groote zaal reeds lot in alle hoeken bezet. Vele hon derden moesten zich met een staanplaats tevredenstellen, terwijl in nevenzalen en in de tuin alsmede vóór het gebouw nog honderden en honderden 't gesprokene via de luidsprekers konden volgen. Op de eere-plaatsen zagen we o m. dp Beauftragten van de provincies Gronin gen, Friesland en Drente, resp. dr. Cou- ring, Ministerialrat Rosa en Oberbe- reichsleiter Sellmer, de commissaris van de prov. Groningen, de heer Staargaard en de gemachtigde van de Leider, de •heer Jb. Maarsingh. Precies half 12 kondigden juichkreten van buiten het gebouw aan, dat de Rijkscommissaris en de Leider met hun staven waren gearriveerd. Met een don derend hou-zee geroep werden dr. Seyss- Inquart en Mussert verwelkomd bij hun binnentreden. Alle aanwezigen verhie ven zich van hun zitplaatsen en brachten de gasten met opgeheven rechterarm de groet. Nadat op plechtige wijze de vaan- óelintocht had plaats gevonden, opende Obergemeinschaftsleiter Paul dit oogst dankfeest met enkele korte woorden. Vervolgens zong zoowel de Hitlerjugend als de Jeugdstorm oogstliederen en wer den toepasselijke nat.-soc. spreuken ge zegd. Een sterke Landstand. Het eerst sprak daarna de Leider Mussert, die in zijn rede dank bracht aan God voor de voor dit jaar te ver wachten goede oogst en die naast dank aan God de nadruk legde op de plichts betrachting van de boer'en de boerenar beider. Dat zoovele tienduizenden een voudige menschen dag in dag uit hun plicht doen is een van de fundamenten van de geheele samenleving Na gewezen te hebben op de schandelijke toestand van voor de oorlog, toen 't voedsel werd vernietigd, zeide Mussert dat, alhoewel de tijden zwaar en moeilijk zijn, nog nie mand in Nederland van honger is om gekomen. In deze oorlogstijd kunnen de nat.-soc. beginselen niet worden dooige- zet. Maar het oog blijft gericht op een sterke, doelbewuste landstand. Aan het einde van zijn rede zeide de Leider, dat dooi de kameraadschap tusschen de Duitsehe en Nederlandsche nat.-socialis- ten een begin is gekomen van de samen werking tusschen de Germaansche vol ken. De Rijkscommissaris dr Seyss-In quart heeft in een uitvoerige rede er op gewezen, dat het oogstdankfeest een d£ad van bezinning is, waardoor wij onze gemeenschap bewust zijn geworden. Ook de Rijkcommissaris heeft als een der eerste noodzakelijkheden aangewezen 'n goedgerichte Landstand Voor Neder land met zijn dichte bevolking is juist op landbouwkundig terrein de bijzonde re taak weggelegd. Sprekende over de kolonisatie zeide hij, dat alleen de knap st en zullen gaan. En de knapste is hij, die vrijwillig gaat. N.V. T.E.1W. DE ZON. Wo. 6 Oct. op 7,48; onder 19,08 DE MAAN. Wo. 6 Oct. op 15,13; onder 23,46 Eerste Kwartier: 6 Oct. 22,10. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 6 Oct. 0,33 en 0,58 Do. 7 Oct. 1,27 en 2,01 Vr. 8 Oct. 2,40 en 3,25 Springtij 15 en 30 October. De zwarte handel en de terreur moeten bestreden worden. Duidelijk heeft dr. Seyss-Inquart het bedrijven van zwarte handel aan de kaak gesteld en in dit verband ook zijn visie gegeven op de jongste moordaan slagen, waardoor het noodzakelijk is ge worden de NSB te bewapenen. Nadat spr. elk der oorlogsfronten uit voerig onder de loupe had genomen en met name had verklaard, dat de beslis sing in het Oosten zal vallen, drong de Rijkscommissaris ten slotte aan op saamhoorigeheid van de Duitsehe en Ne derlandsche nationaal-socialisten. Met het zingen van de volksliederen werd dit oogstdankfeest besloten. De 19 terdoodgebrachte Nederlanders, zoo wordt in aansluiting op het bericht in vorig nr. meegedeeld, maakten deel uit van 'n terreurgroep, welke onder leiding stond van de commun. arts Kastijn en de half-joodsche student Katan. De joodsche student Frijda heeft samen met dr. Kas tijn, lt -generaal Seyffardt vermoord; dr. Kastijn loste het doodelijk schot en ver moordde ook Mr. Reydon; bi] zijn ar restatie pleegde hij zelfmoord. Katan heeft samen met Frijda deelgenomen aan de moord op de Nederlander Van Blom, Amsterdam; dr. Posthuma, Hengelo; mr. Reydon, Voorschoten; politie-vaandrig Postman, Amsterdam; rijwielstaller Hoff. Amsterdam; lt. van politie Kaay, Ensche dé; tandarts De Jonge Cohen, Amster dam; poging tot mool-d op politieagent Blonk en echtgenoote. Katan spoorde aan tot spoorwegaanslagen en probeerde in een Haagsche bioscoop met een brand bom brand te stichten. De student Kuiper schoot de tandarts De Jonge Cohen in zijn spreekkamer dood en wondde diens vrouw; de gym. leeraar Geul was zijn medeplichtige. Kuiper pleegde met de student Kalshoven de aanslag op politie agent Blonk en diens echtgenoote. Kui per verleende ook zijn medewerking aan de moord op Hoff en trachtte brand te stichten in n bioscoop te Amsterdam. Samen met Fnjda en de student Thorn- sen heeft Kuiper brandsassen gemaakt. J. v. Mierlo was een der geestelijke lei ders van de sabotagegroepen; hij was medeplichtig aan diverse moorden. De leerling Machinistenschool L. Boissevain heeft in opdracht van Katan en de jour nalist M. v. Gilse en met hulp van de gearresteerde Reina Prinsen Geerligs de politieluit Kaay doodgeschoten; twee schoten loste hij met behulp van de ge arresteerde Gertruida van Lier op kapi tein Woerts, Bussum. Aan spoorwegaan slagen maakte hi] zich mede schuldig De student Pleyte en de werktuigkundi ge J- K. Boissevain maakten helsche ma chines en ontplofbare stoffen en pleeg den spoorwegaanslagen. Kantoorbedien de Boissevain, letterkundige Brandligt en journalist Van Gilse vervalschten per soonsbewijzen en bouwden brandsassen in radio's, opdat deze in het gebouw, waar ze bijeengebracht werden, in brand zouden vliegen. Boissevain en Van Gilse pleegden o.a. twee (mislukte) spoorweg-' aanslagen. De pikeur Remiens en de 'ra diotechnicus Broeckman waren jaren lid van commun. sabotagegroepen. Zij pleegden twee (mislukte) spoorwegaan slagen en diverse overvallen om aan geld levensmiddelen, kleeding, persoonsbewij zen, enz. te komen; ook een overval op een transport distributiebescheiden te Lage Vuursche. Remiens stichtte brand in een Duitsehe opslagplaats en in het Arb. bureau te Amsterdam; ook nam hij deel aan de aanslag op het bevolkings- ïegister te Amsterdam. Kantoorbediende Koreman verborg Rëmiens in zijn huis en nam zijn pistool in bewaring. Monteur Van Swieten had een vuurwapen en leende dit utt aan Remiens en Broeck man De student Roemer trachtte brand te stichten in de Universiteit te Amster dam Pooters (zonder beroep) was mede oprichter van een terreurgroep en bracht contact tot stand tusschen illegale com munisten, nationalistische studenten en sabatagegroepen. De behandeling van de zaak tegen ver scheidene vrouwen en andere medeplich tigen zal op bijzondere wijze geschieden. KUNST EN KULTUUR. Molen De Valk te Leiden bestaal 200 jaar. Restauratie is in volle gang. De Martinikerk te Bolsward wordt on der toezicht van Monumentenzorg geres taureerd. De Vlaschaard. Van deze Duitsehe film zal binnenkort de Nederlandsche versie gereed zijn voor vertooning. (UFA). Ill Finland werd een Academie voor Kunst en Litteratuur gesticht. BEKENDMAKING. MITS UITERLIJK 20 OCTOBER GESCHIEDT, GEEN STRAFVERVOLGING. Dei Höhcre SS- und Polizcil'uehrer deelt mede: Bij beschikking van 13 Mei 1943 heeft de Höhere SS- und Polizcifuehrer 4e inleveringsplicht voor alle radio-ontvangtoestellen afgekondigd. De kring van personen, die van de inlcvcringsplieht waren vrijgesteld, was nader aangege ven. De inleveringstermijn is intusschen verstreken en verreweg het grootste deel van de bevolking heeft aan zijn plicht voldaan. Het onrechtmatig achterhou den van toestellen werd zooals reeds herhaaldelijk in de pers is gepubliceerd na een shcl ingrijpen der Duitsehe justitie gestraft. Behalve dal "het toestel werd verbeurd verklaard, werden telkens ook hooge geldboeten en gevangenis straffen opgelegd. Teneinde die personen, die uit wanbegrip, onbedachtzaamheid of om andere redenen niet tijdig hun inleveringsplicht zijn nagekomen, gelegenheid te geven, (lit ajsnog te doen, zonder zich bloot te stellen aan het gevaar van bestraffing, deelt de Höhcre SS- und Polizcifuehrer in overeenstemming met de Rijkscom missaris liet volgende mede: Onder de inleveringsplich't vallende, echter nog niet ingeleverde radio-ont vangtoestellen, moeten onverWijld schriftelijk aan het volgende adres worden aangegeven: Hoofdbestuur der P.T.T., Arnhem, Roggestraat 13, Bij deze aan melding moeten de naam, woonplaats en straat van de eigenaar en hel merk en het nummer van het toestel worden opgegeven. Wanneer een aanmelding wordt gedaan vindt geen enkele strafvervolging plaats, mits hel toestel dan tot en met 20 October 1943 op het betreffende bureau van de Nederlandsche politic, in plattel andsgemeenten bij de betreffende burge- meester, wordt ingeleverd. Tegen personen, die ook na het verstrijken van deze termijn nog in hel bezit zijn van een radio-ontvangtoestel zonder de officiecle speciale toestemming te hebben, zal met bijzondere strengheid worden opgetreden. Der Höhere SS- und Polizeifuehrer (w.g.) RAUTER. S.S. Obergruppenfuehrer und General der Polizei. 's-Gravenhage, 2 October 1943. INLEVERING VAN RADIO-ONTVANGTOESTELLEN. De Politiegezagsdrager in de gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat allen, woonachtig of verblijfhoudende binnen de gemeente Texel, die vóór 9 Juni 1943 hun radio-ontvangtoestellen met toebehooren en eventueele reserve- onderdeelen moesten inleveren, doch aan die verplichting niet hebben voldaan, alsnog in de gelegenheid zijn tot inleve ring over te gaan op Dinsdag 12 October 1943 in het gymnastieklokaal te Den Burg, Molenstraat 10 en wel door de ei genaren of houders woonachtig binnen: Den Burg en wijk B van 9-12 uur. De Waal en wijk W van 9-9,30 uur. Oudeschild en wijk S van 9,30-10,30 uur. Den Hoorn en wijk H van 10,30-11,30 u. De Cocksdorp en wijk C van 13-14 uur De plaatselijke wijk E van 14-14,30 uur. Oosterend en wijk O van 14,30-15,30 uur De Koog en wijk K van 15,30-16.30 uur. De inlevering moet geschieden onder afgifte van een formulier, dat tegen be taling van 5 cent verkrijgbaar is aan de loketten van de kantoren der posterijen. Het formulier bestaat uit drie strooken. Op elke strook van het formulier moeten het fabrikaat, type en nummer van het toestel, reserve-onderdeelen en toebe hooren, alsmede de naam, het beroep en het adres van dengene, die het toestel heeft ingeleverd, worden vermeld. Deze gegevens moeten met de schrijfmachine of in blokletters worden ingevuld. Hij, op wien de inleveringsplicht rust, dient de in te leveren voorwerpen van een daaraan stevig bevestigd cartonnen kaartje, groot 10x15 cm. te voorzien Texel, 4 October 1943. De Politiegezagsdrager voornoemd, RIJK DE VRIES Omdat een aantal radio-toestelbezit- ters niet aan de ïnleveringsplicht heeft voldaan (door achteloosheid, wanbegrip, vrees voor financieele schade, enz.) wordt alsnog tot inleveren gelegenheid gegeven. Zie de plaatsen en data in dit nummer. Wie aan deze nieuwe aanma ning bijtijds gevolg geeft, wordt niet bestraft Met nadruk wordt er op gewe zen, dat van deze gelegenheid door na- latigen toch vooral gebruik moet worden gemaakt, daar de straffen bij niet-inle- vering belangrijk zwaarder zullen zijn dan nu reeds hel geval is. Niet alleen eigenaars zijn tot inleveren verplicht, maar ook zij, die een toestel onder hun berusting hebben (bewaarders); gezins hoofden hebben te zorgen voor de inle vering van de radio van een eventueel afwezig familielid of medegebruiker van de woning! Wie een radio hadden en wat voor een toestel dat was, kunnen de be voegde autoriteiten aan de hand van de luistervergunningen, leverings- en ga- rantielijsten en andere bewijsstukken nagaan; bovendien beschikken zij over middelen van technische en politioneele aard om elk weggestopt toestel op te sporen. Dus: inleveren, indien dit nog niet is geschied. ZELFVERZORGING. De leider van het distributiekantoor verzoekt ons de aandacht van z.g. zelf- verzorgers op de voor hen bestemde pu blicatie (in dit nummer) te vestigen. Neemt er met aandacht kennis van! Petroleum verlichting. Van 3 t.m. 30 October geeft elk van de bonnen „37 verlichting", „38 verlichting" en „39 verlichting" van de bonkaart S 121 en de bon „61 verlichting" van de bonkaart S 221 recht op het koopen van 1 liter petroleum. Van de fronten. Aan hei Koebanbruggenhoofd werden dingspogingen werden verijdeld. Nadat voor de oorlog van belang zijnde instal laties in Taman waren vernield, werd de stad ontruimd. Z.O. van Saparosje boekten de Duit sehe troepen een groet afweersucces. Van 250 aanvallende pantserwagens werden er 140 vernield. Aan de Midden-Dnjepr wordt verbit terd om de vijandelijke bruggenhoofden gestreden; ze werden verder verkleind. Over de rivier- gezette vijandelijke strijd krachten werden met succes bekampt. De vijand leed zware verliezen. Van het Zuiditaliaansche front wordt geringe gevechtsactiviteit gemeld. Na pels werd ontruimd, nadat voor de oor log van belang zijnde inrichtingen gron dig waren vernield. Alle ravitaillee- nngsgoederen werden meegenomen. De Duitsehe troepen wijken langzaam naar het noorden uit, de vijand volgt voor zichtig. Ten N. van Foggia werden in gereedheid gebrachte bergstellmgen be trokken. Van aanvallende tanks werden er vele vernield. Corsica werd ongehinderd door de Duitsehe troepen ontruimd. In ^Engeland werden beschoten: Rams- gate, Deal, Dover en Folkestone; ook el ders werden militaire inrichtingen ge troffen In Duitschland werden o.a ge bombardeerd: Embden, Muenchen, Ha gen en Kassei. Van de aanval op Kassei keerden 44 vliegtuigen niet terug. De laatste berichten melden zware aan vallen op Rijn-, Main- enSaargebied, in het bijzonder op Frankfort a. M. 41 ma chines weiden neergehaald. Het lot van Napels. Meer dan 100 maal hebben geallieerde vliegers bomaanvallen op Napels uitge voerd. De stad raakte van gas, electr. stroom en waterleiding verstoken; bij brand kon door gebrek aan water niet worden gebluscht In militair opzicht heeft de dodr de Duitschers ontruimde stad weinig meer te boduideri\De haven werken zijn grondig verwoest, terwijl ook al het andere, dat van strategisch belang zou kunnen zijn, geheel is ver nield. Een aanzienlijk deel van de waar de van Napels als eventueel geallieerd vlootsteunpunt is verloren gegaan. BINNENLAND TEGEN HET BOLSJEWISME. Donderdag zijn weer eenige honderden vrijwilligers uit Nederland naar het oosten vertrokken om daar de strijd te gen het bolsjewisme aan te binden. Een visschersvaartuig uit Huizen werd benoorden Naarden gestrand aangetrof fen. De visscher Hoogendirk en zijn zoon worden vermist. Men vreest, dat ze verdronken zijn. Een snoek van 17 pond, ruim een me ter lang, werd door Douwe Bakker te Hoogwoud gevangen. In Middenmeer werd met een hengel een paling van ruim een kg., 62 cm. lang, opgehaald. Het 20-j. meisje M. v. Ottcrdijk uit Vlierden werd bij Deurne door een schot in de buik gewond. Aanslag? Of een ver dwaald schot? Onderzoek is gaande. Een scfieepje, dat oogenschijnlijk mest van Wieringermeer naar Den Helder vervoerde, bleek 100 zakken tarwe, be stemd voor Den Haag, aan boord te hebben Een landbouwer te Wieringer meer, de vervoerder en een handelaar te Den Haag gingen op de bon. MARKTBERICHTEN. TEXEL, 4 October 1943. 18 koeien, 12 varkens, 2. n. kalveren (levering), 112 lammeren f80-300; 18 rammen f 160-400; 5 schrammen f 90-140; 20 kippen f 1,- p. kg.; 15 konijnen f0,90 per kg. Enkele sprekende cijfers. Reeds eenige weken is thans de W.A.- Fiontzorgaclie 1943-1944 aan de gang. In diverse steden zijn voorstellingen ge organiseerd, die alle volle zalen trok ken. Doch dit is niet het belangrijkste; van grooter belang is of deze actie aan haar doel heeft beantwoord, d.w.z. of de opbrengstvoor Frontzorg bevredigt. Wij geven thans vier voorbeelden, in het vertrouwen, dat dit een aansporing zal zijn voor kameraden en andere volks- genooten in plaatsen, waar de Front- zorg-aci.ie van de W.A. nog niet is ge weest 1. Het reeds vele malen geteisterde Rotterdam stond in de vorige Frontzorg- actie bovenaan. Ook thans. In een zaal van 950 menschen bracht de collecte f1500 op! 2. De tweede bonte avond van de Ned. Omroep in samenwerking met de W.A. in Utrecht bracht met collecte en pro gramma-verkoop f 535 op. Verzoeknum mers f 1090. 3. In Bussum werd met een geluids wagen een straatcollecte gehouden. Op brengst ongeveer f400, 4. In Amsterdam heeft een W.A.-ka- pel een marsch van enkele uren ge maakt. De collecte leverde ruim f 420, op. Dadercs heeft bekentenis afgelegd. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de moordenares van politie-president Ker- len uit Utrecht reeds kort nadat de daad was gepleegd, door de Sicherheitspolizei in Amsterdapi kon worden gearresteerd. De arrestatie kan pas nu openbaar wor den bekend gemaakt, omdat anders het onderzoek inzake dc perscnen op de achtergrond en de medeplichtigen van de moordenares gevaar zou hebben geloo- pen. Dq moordenares is de 22-jarige stu dente in de rechten Gertruida van Lier. Zij is een half-jodin Bii,,^aar arrestatie droeg zij drie geladen pistolen bij zich. Bij het verhoor door de politie heeft zij, behalve het vermoorden van politie-pre sident Kerlen, ook reeds de voorberei ding van andere moordaanslagen bekend Opmerkelijk is het feit. dat de moordena res met cynische openhartigheid ver klaarde, ook een belangrijk deel te heb ben gehad in de voorbereidingen van de moordaanslag op de kapitein van politie Woerts te Bussum. Aanvankelijk heeft zij het voornemen gehad ook deze aanslag zelf te plegen. De moordaanslag op de kapitein van po litie Woerts in Bussum heeft, zooals be kend, reeds in de zitting van het Polizei- stanógericht te Amsterdam op 30 Sept 1943 zijn vergelding gevonden. De medeplichtigen van de moordena res en de personen op de achtergrond zijn inmiddels eveneens gearresteerd en gevonnist. De avonden zijn langer geworden. Meer dan ooit moet nu aan het verdui steren aandacht worden geschonken. Van de noodzakelijkheid hiervan zijn allen nu wel overtuigd, maar toch zijn er nog menschen, die het daarmee zoo nauw met nemen. Daarom zij er op gewezen, dat overtredingen thans nog zwaarder dan voorheen zullen worden gestraft De boete bedraagt nu op zijn minst f25, De stroomtoevoer kan voor minstens 14 dfigen worden afgesloten; in bijzondere gevallen zelfs voor langer tijd. Boven dien worden de gloeilampen verbeurd verklaard. Helpt ook dit niet, dan kan het gebeuren, dat men door gevangenis straf voor zijn nalatigheid moet boeten. Zelfs is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat heele blokken huizen, wijken of zelfs een heele plaats voor eenige tijd van stroum verstoken wordt, indien daar de verduisteringsvoorschriften eventueel bij herhaling met voeten worden getreden. Ieder wordt thans geacht met deze rege len bekend te zijn! Houdt u daaraan! Gij dient daarmee niet alleen uw eigen be lang, maar vervult ook een gemeen schapsplicht. ONDERWIJS EN OPVOEDING Mej. N. Carels, 32 jaar leerares Huis houdschool Alkmaar,.is op 54-j. leeftijd overleden. Dr. Biercns dc Haan, letterkundige en wijsgeer te Aerdenhout, is op bijna 77-j. leeftijd na een operatie overleden. De lieer G. T. Vermeulen was 1 Oct. 25 jaar aan de Bissch. Kweekschool v. On derwijzers verbonden. EEN GREEP UIT T KADIOPROGRAM. Nieuws in een notetlop wordt iedere Donderdag om 17,30 (Hilv. I) uitgezon- oen. Mozartprogramma: vanavond 8,15. Concertgebouw-orkest: Donderdag avond 7,15-10 In de pauze voordracht uit het meesterwerk van Aug. Hey- ting Yggdrasil of de wereldbouw. Bezoek aan de Wieringermeer: van daag 13,00 en Vrijdag 18,45. Bont programma: Vrijagavond 7,15.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1