De geest der Nationaal- socialistische partij voert ter overwinning. Wereldnieuws Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. Geef Uw aardappelschillen met de ophaler mee; de koe maakt er melk van! Texelsche Berichten' GEMENGD NIEUWS 57e JAARGANG. No. 5797. WOENSDAG 13 OCTOBER 1943. TEXELSCHE COURANT Ernstige moeilijkheden in Zuid- Italië. In het gedeelte van Italië, dat dooi de Anglo-Amerikanen bezet is, onder vinden deze ernstige moeilijkheden. De talrijke aldaar woonachtige communis ten weigeren het regime-Badoglio te er kennen en vormen guerilla-benden, die van de thans daar heerschende anarchie weten te profiteeren. De fascisten van hun kant zijn bij duizenden de bergen in gevlucht en vormen daar een element van bedreiging voor de vijandelijke ver bindingslinies Tenslotte bevinden tien duizenden Italianen, die in staat zijn de wapenen te dragen, zich in de door Duitschland bezette gebieden, zoodat Badogho ook deze ontberen moet. (C.D.) Strafvervolging tegen fascistische overloopers. De fascistische republikeinsche partij heeft besloten, dat tegen de voormalige fascistische partij-dignitarissen, die op 25 Juli j 1 verraad hebben gepleegd, op grond van hoogverraad een strafvervol ging zal worden ingesteld. (C.D.) Nieuw fascistisch partij-insigne. De secretaris van de nieuwe fascisti sche republikeinsche partij heeft be paald, dat het insigne van de fascistische republikeinsche partij gelijk zal zijn aan het onderscheidingsteeken, dat door de* Italiaansche fascisten van 1919 tot 1925 werd gedragen: een lichttoren-bundel op ^en ovaal schildje in de nationale kleu ren. (C.D) Oneenigheid tusschen Churchill en de koning. In Londensche politieke kringen spreekt men met hardnekkigheid over een geschil tusschen de Engelsche ko ning en de minister-president. Koning George moet zich ernstig verontrust heb ben getoond over de toegeeflijkheid, die door Churchill aan de dag is gelegd ten opzichte van de Sovjets. Zoowel in N. Afrika als in verschillende deelen van 't Britsche Imperium zou dientengevolge de communistische propaganda zoodanig zijn toegenomen, dat het gevaar daar van van dag tot dag grooter wordt.(C.D.) Britsch-Amerikaansche marine niet slagvaardig. Niettegenstaande hun talrijke vloot- strijdkrachten zijn de Anglo-Amenka- nen er in het Middell. Zeegebied met in geslaagd, de capitulatie van de Badog- lio-toepen op Elba, Cefaloma en Korfoe te voorkomen, evenmin als zij konden verhinderen, dat de Duitsche troepen op Sardinië en Corsica zich met hun volle dig materiaal hebben ingescheept. (C.D.) Represailles in Frankrijk. Gedurende de laatste tijd is in Frank rijk het aantal aanslagen en sabotageda den zoo toegenomen, dat op bevel van de Höhere SS- und Polizeifuehrer 50 terroristen, die bij sabotage- en terreur acties betrokken waren, met de kogel zijn terechtgesteld. (C.D.) Sovjet-Russische industrie- arbeiders voor het leger. De raad van volkscommissarissen der Sovjet-Unie heeft verordend, dat alle industriëele ondernemingen, de bewape ningsindustrie incluis, verplicht zijn, om 20 pet. van hun arbeiders af te staan aan het Roode leger. Door deze maatre gel worden alle mannen tusschen de 16 en 65 jaar getroffen en alle vrouwen, dfe van de normale dienstplichtige leeftijd zijn. (C.D.) Meer huwelijken in Japan. In Japan, waar de gemiddelde huwe lijksleeftijd voor vrouwen ligt bij 22 jaar en voor d^» mannen bij 27 jaar,.is gedu rende de laatste jaren het aantal huwe lijken in opvallende wijze toegenomen. Tengevolge van de oorlogsomstandighe den worden de huwelijksplechtigheden aanzienlijk versoberd. Het dragen van kostbare kimono's behoort vrijwel tot het verleden. Chefmaarschalk in Roode Leger. Naar officieel in Moskou is be kend gemaakt, is bij het Roode Leger de nieuwe rang van chefmaarschalk inge voerd. Bij de artillerie, het luchtwapen, het pantsercorps, de berichtendienst en het pionierscorps zal men krachtens een besluit der opperste sovjet voortaan een chefmaarschalk hebben. (C.D.) Zoon van Knut Hamsen onderscheiden Arild Hamsen, jongste zoon van de Noorsche dichter Knut Hamsen, is aan het oostfront met het ijzeren kruis 2e klasse onderscheiden. Hij neemt deel aan de strijd als vrijwilliger der Waffen-SS. (C.D.) N.V. T.E.M. DE ZON. Wo. 13 Oct. op 8,onder 18,53 DE MAAN. Wo. 13 Oct. op 19,22; onder 7,24 Volle Maan: 13 Oct. 15,23. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 13 Oct. 8,18 en 20,38 Do. 14 Oct. 8,57 en 21,11 Vr. 15 Oct. 9fc36 en 21,56 Mountbatten beraadslaagt. In New Delhi, waar thans verscheide ne Engelsche en Amerik. generaals aan wezig zijn, ten einde de plannen voor 't offensief tegen Japan aan een nader on derzoek te onderwerpen, is thans ook Tsjang Kaï Sjek's minister van Buitenl. Zaken, Soeng, aangekomen, om even eens met Lord Mountbatten te over leggen. (C.D.) Tanker blijft fascistisch. Toen het consulaat-generaal van Tan- ger dezer dagen de aldaar gevestigde Italiaansche kolonie voor een ontvangst uitnoodigde, bleken van de omstreeks 1000 Italianen er slechts vier bereid, aan deze uitnoodiging gevolg te geven. De consul-generaal te Tanger, Marion Ba- doglio, is een zoon van maarschalk Ba- doglio, met wie de meerderheid der fas cistische Italianen in Tanger ieder con tact wenschen te vermijden. (C.D.) Abcssynië wil geen joden meer. De Britsche regeering koestert de wensch, dat 100,000 joden naar Abessy- nië zullen imigreeren. Nadat tot dus verre 1300 Poolsche emigranten en 1500 joden in Abessynië zijn gearriveerd, moet het zoo meldt de regeering in Addis Abeba tot verschillende inci denten gekomen zijn. Volgens berichten uit Cairo heeft de Abessynsche regeering met het oog daarop aan de Britsche au toriteiten officieel meegedeeld, dat zij niet nog meer joodsche emigranten wenscht op te nemen. (C.D.) Goede oogst van oliehoudende planten in Weenen. De oliehoudende planten, waarmee ruim 134,000 vk. m. van de Weensche groententuinen bebouwd zijn waar van 80,000 met zonnebloemen zijn thans geoogst en hebben 5,000 kilo zaad opgeleverd. Ook de opbrengst van het maankopzaad is aanzienlijk (C.D.) Weer wittebrood in Denemarken. De beperkingen, die tot dusverre be stonden betreffende het gebruik van tarwemeel in de Deensche bakkerijen, zijn thans opgeheven. In alle bakkerijen kan men nu weer wittebrood en gebak van fijn witmeel krijgen. (C.D.) De „stad van de langzame dood". De toestand in het hongergebied van Bntsch-Indie wordt hoe langer hoe slechter, schrijft de speciale correspon dent van de „Daily Herald" uit Calcut ta, de „Stad van de langzame dood". In Calcutta zelf stijgt het aantal dooden en zieken nog steeds. Overal langs de stra ten sterven deelnemers aan de „honger- optocht", die van plaats tot plaats trekt, op zoek naar levensmiddelen. „Ik heb nergens een bevestiging kunnen vinden van de bewering van de minister van de voedselvoorziening," verklaart de correspondent, „dat er een verbetering in de toestand is ingetreden Overal vreest men, dat het omslaan van het weer aan het einde van de maand nog meer menschen naar het graf zal slee pen". (C.D.) Turkye en de Balkan. „Er zijn teekenen, die er op wijzen", zoo schrijft het Roemeensche blad „Tim- pul", „dat politieke Turksche kringen tot de overtuiging zijn gekomen, dat het Kreml van de Engelschen en Amerika nen de vrije hand in het Zuid-Oosten van Europa heeft gekregen." „Ongetwijfeld", zoo gaat het blad verder, „maken de Turksch-Sovjetrussische betrekkingen een periode van groeiend wantrouwen do.or." (C.D Gebrek aan arbeidskrachteVi in Engeland acuut. Men maakt zich in Engeland groote zorgen omtrent het binnenhalen van een deel van de aardappel- en suikeroogst, bericht de „Manchester Guardian". Er heerscht een groot gebrek aan arbeids krachten. Er moet zelfs al voorgesteld zijn, voor korte tijd arbeiders uit de wa- penbednjven vrij te maken voor de landbouw. (C.D.) De uitverkoop van Italië begint. „De Joegoslavische en de Gneksche emigranten hebben de Britsche regee ring een memorandum overhandigd, waarin zij formeel aanspraak maken op de teruggave van gebieden welke thans in het bezit zijn van de Badoglio-Italia- nen", zoo luidt een bericht uit Londen van de „Nya Dagligt Allehanda". (C.D.) Weer doodstraf in Mexico. De Mexicaansc^e staatspresident, Ca- macho, heeft in Mexico de doodstraf weer ingevoerd, nadat deze 10 jaar ge leden was afgeschaft. Deze maatregel moet speciaal met het oog op het bende wezen getroffen worden, hetwelk in ver band met de slechte voedselpositie en de ontevredenheid in het binnenland de latste tijd schrikbarend toeneemt. (C.D.) Egypte helpt betalen. De Egyptische krant ,A1 Mussawar" deelt mede, dat de Egyptische regeering er onder Britsche pressie toe over is gegaan, voor een bedrag van 40 millioen Egyptische ponden Engelsche oorlogs- leemngen en schatkistpapieren over te nemen. (C.D.) HET OORLOGSDOEL. Thans weet de heele wereld, dat Lon den deze oorlog met begonnen is om Po len te redden, maar om Duitschland te vernietigen. Britten en Amerikanen voe ren de oorlog voor vreemde joodsche be langen. (Plaatsverv. perschef van de Rijksregeering, Stabsleiter Suender- mann). AMERIK A ANSCHE BOEKHOUDING. „Mijne heeien, Enqelands creditpos- ten kunnen wij ons al besparen" (Fritz Bock Orbis-Holland Pax s.) TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt u voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatz-kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander op de leef tijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hiei onder vermelde adressen ver voegen," ten einde gekeurd te worden voor de Waffen SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der cpleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nernen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS^in Neder land willen toetreden, kunnen -zich even eens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder' worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is met doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn1 karakter, gedrag, prestatie! 18-10-43 9-14 uur Rotterdam Deutches Haus, Westzeedijk 19,10,43 912 uur Breda, Restaurant Modern, Markt; 15-18 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 49. 20-10-43 9-12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16. 15-18 u. Arnhem, Café Royal. 21-10-43 9-12 uur Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18; 15-18 uur Zwolle Hotel Gijtenbeek 22-10-43 9-12 uur As sen, Concerthuis a d. Vaart. 15-18 uur Groningen, Concerthuis Poelestraat. 23- 10-43 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 24-10-43 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 25-10-43 9-13 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht' 245. 26-10-43 9-14 uur Amersfoort, Po Durchangslager, Leus- derweg.' 27-10-43 9-14 uur Den Haag, Café Den {fout, Bezuidenhoutscheweg. WAT UW STEUN VERDIENT. Een bedrag van f 900,00 aan contan ten en f 1,291,800 aan goederen in natura werd ter beschikking van de Ned. Volks- dienst gesteld voor de verzorging van de gezinnen in het kader van algemeene bijstand. Het ledental van de NVD is tegen over vorig jaar meer dan verdubbeld en gestegen tot 60,000 Het aantal in de centrale keukens ver strekte porties bedraagt 5,348,000. De uitzending van kinderen gaat onaf gebroken voort In totaal heeft de NVD reeds 20,755 kinderen uitgezonden. Ook de uitzending van moeders heeft geregelde voortgang en de jeugdtand- verzorging blijft zich uitbreiden. Geeft dit werk uw steun! Het heeft er recht op. Winterhulp kan, ook nog eeni- ge collectanten gebruiken! Meldt u op het Raadhuis, Den Burg. WETENSCHAP. Professor Vincent, van het Parijsche instituut „Pasteur", die onlangs een ge neesmiddel tégen typhus heeft ontdekt, heeft thans ook succesvolle experimen ten verricht met betrekking tot het pro- duceeren van een nieuwe entstof, die voor typhus, paratyphus, para-typhus-B, diphteritus en tetanus tegelijk immuun meet maken. KUNST EN KULTUUR. Frans Léhar, de internationaal zeer bekende Duitsche operette-componist, zal binnenkort enkele concerten te Madrid leiden. Deensche boeken in veiligheid. De om haar unieke schatten wijd en ^zijd be roemde Kopenhaagsche koninklijke bi bliotheek is begonnen, 100,000 boeken van haar ongeveer één millioen werken in een duizendtal kisten te pakken, cm deze grootendeels onvervangbare wer ken voor de duur van de oorlog in ver scheidene kerken van Denemarken on der te brengen. INLEVERING VAN RADIO-ONTVANGTOESTELLEN. De Politiegezagsdrager in de gemeen te Texel brengt ter openbare kennis, dat allen, woonachtig of verblijf houdende binnen de gemeente Texel, die hun ra dio-ontvangtoestellen mei toebehooren en eventueele reserve-onderdeel en moes ten inleveren, doch tot nog toe aan die verplichting niet hebben voldaan, alsnog in de gelegenheid zijn tot inlevering over te gaan tol en met den 20sten October 1943 op werkdagen des voormiddags van 9 tot 12 uur ten Raadhuize. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmaking in de Texelsche Courant van 6 October 1943. Texel, 12 October 1943. De Politiegezagsdrager, voornoemd, RIJK DE VRIES. SCIIOENENBEURS. De N.V D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid morgenmiddag van 45 uur (Raadhuis). HANDELSREGISTER N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij in liq., Den Burg, Parkstraat 7 en 10, plan van uitkeering ingediend P.T.T.-NIEUWS. Voorloopig geen luxe-te leg rammen. Wegens gebrek aan de desbetreffende luxeformulieren kunnen van heden af- voorloopig geen gelukstelegrammen wor den aangenomen. Nagegaan wordt nog of het op een andere wijze mogelijk is te gelegener tijd in deze leemte te voor zien. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Sept 1943 Ingelegd f 25793,84 Terugbetaald 7100,66 Met aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 6 NU KAN HET NOG! Inlevering radio-toestellen. Nogmaals herinneren wij aan de ge legenheid tot het inleveren van radio toestellen. Tot en met 20 dezer kan men nog aanmelding doen bij het hoofdbe stuur der P.T.T., Arnhem, Roggestraat 13 De naam, woonplaats en straat van de eigenaar en het merk en het nr. van het toestel moeten worden opgegeven. Men neme deze waarschuwing wel ter harte: Bij nalatigheid wordt bijzonder streng opgetreden! KUNSTAVOND-TEXELSCHE CRT. met Dogi Rugani cn Frits Bouwmeester. Het was een daverend applaus, waar mee het publiek, dat Donderdag Pen's Zaal vulde, telkens zijn ingenomenheid met hetgeen geboden werd, te kennen gaf. Er werd oprecht genoten van de voordrachtkunst van de heer en mevr. Bouwmeester; ook van de ernstige schets, „De moderne vrouw", waarmee Dogi Rugani na de pauze optrad. Met onverdeelde aandacht werd geluisterd; men kon een speld hooren vallen Wat zij' presteerde was boven alle lof verhe ven; op kostelijke wijze heeft zij diver- -se typen uitgebeeld, ook in de schetsen uit de rechtszaal, waarbij zij beurte lings als beklaagde en getuige optrad. Ook Frits Bouwmeester legde van zijn sterk beeldend talent op welsprekende wijze getuigenis af. Ongevraagde critiek welke ons van diverse kanten bereikte, bewijst ons mede, dat we er goed aan hebben gedaan, de liefhebbers van be schaafde Kleinkunst in de gelegenheid te stellen, met dit zoo begaafde kunste naarspaar kennis te maken. Ter afwisseling mochten we de dames Beumkes-Breen, Bruin-Hab en Tine Rab en de heeren Ben Beumkes en Henk ©ruin bereid vinden, de avond muzikaal op te .luisteren. Ook zij moch ten veel succes oogsten; ook zij hadden aandeel in het welslagen van deze avond, welke bij alle bezoekers zeker aangename herinneringen heeft"achter gelaten. (G. Joh. Duinker.) AANMELDING VRIJWILLIGERS NED. ARBEIDSFRONT. Opengesteld t.m. 18 October 1943. Zij, die als vrijwilligers wenschen te worden opgenomen in de Januari-|$am- pen 1944, kunnen zich t.m. 13 Oct. a.s. schriftelijk of in persoon aanmelden. Vrijwilligers moeten "Zich voor de duur van een jaar dienstverrichting verbin den, uitgezonderd -zij, die naar een functie in de overheidsdienst of het bij zonder onderwijs wenschen te sollicitee- ren, die zich voor een half jaar verbin den. Gegadigden moeten op het moment van indiensttreding minstens de leef tijd van 17 jaar hebben bereikt en die van 23 jaar niet ^hébben overschreden. Gehuwden, tenzij zij in aanmerking wenschen te komen voor een aanstel ling in overheidsdienst of bij het bijzon der onderwijs, worden niet aangenomen. De aanmelding tot vrijwillige dienstne ming bij de Ned. Arbeidsdienst kan ge schieden bij het arbeidsbureau of bij het gemeentehuis in de eigen gemeente. De wapenen alleen betekenen niets, wanneer daarachter niet de wil van de menschen staat. Zonder acht te slaan op de situatie van de strijd in elke periode, moet de wil, de volharding in 't nastre ven van het gestelde doel altijd gelijk zijn. Belichaming van deze wil is de na- tionaal-socialistische partij, die zich nog nooit door tegenslagen heeft laten ont moedigen. Wanneer het Duitsche volk deze geest, die zoowel op de slagvelden als in het vaderland tot uiting komt, weet te bewaren, dan kan deze oorlog nooit verloren gaan, doch dan moet en zal deze oorlog een groote Duitsche over winning brengen. Wij zullen overal toe slaan en nooit moede worden, zoolang ons doel niet bereikt is. Neemt u onwrik baar en vast in uw hart het geloof me de, dat, wanneer onze wil niet zal wan kelen, deze oorlog eindigt met een groo te Duitsche overwinning. Aldus sprak de Fuehrer op de 6 Oct. gehouden lei dersconferentie. De strijd in Italië. In Z.-Italië viel de vijand in enkele sectoren van de Z. Apennijnen ver geefs aan. Aan het overige front slechts weinig activiteit van artillerie en storm-^ troepen. Bij zuivering van het schierei land Istrie verloren de vijandelijke ben den tot dusver meer dan 4000 dooden, 6850 gevangenen, 32 stukken geschut, meer dan 200 handvuurwapen^i en ruim 100 auto's. Bij de Dodecaneses boorden Duitsche duikbommenwerpers van een vlootformatie een torpedojager in de grond en beschadigden zij een kruiser zwaar. De strijd aan hel Oostfront. Op 9 en 10 Oct. verloren de Sovjets 285 tanks. De Duilschers hebben het Koe- ban-bruggehoofd volledig ontruimd, de troepen zijn teruggetrokken op het schiereiland Kertsj. Het bruggehoofd heeft zijn functie in de afgeloopen maan den uitstekend vervuld. Hier toch wer den al die tijd verscheidene Sovjetlegers bezig gehouden door naar verhouding slechts zwakke Duitsche en Roemeen sche strijdkrachten. De havensteden in het gebied zijn vernield en voor jaren on bruikbaar geworden. De Straat van Kertsj staat nog steeds onder Duitsche controle Aan de overige deelen van het Oostelijk front werden alle Sovjet-aan vallen afgeslagen. De Duitsche lucht macht viel 's nachts vijandelijke ravitail- leeringsverbindingen aan en vernietig* de*" o.cT. 1,0 transporttreinen. 9 October werden 48 Sovjetvliegtuigen neergescho ten. De Duitschers verloren er maar 2. Luchtslag boven Oostzcegebied. Duitsche vliegers hebben een groote overwinning behaald op formaties Ame- nkaansche bommenwerpers, die Noord- Duitschland wilden aanvallen. De ge vechten duurden verscheidene uren. Steeds meer Messerschmitt- en Fokke- Wulfjagers werden in de strijd geworpen De gevechten werden op groote hoogte geleverd en strekten zich uit van Jut land tot de Danzigerbocht. De Amerika nen verloren wel 62 toestellen. Er gin gen slechts 12 Duitsche jachtvliegtuigen verloren De Britsche berichtendienst maakte melding van „buitengewoon zwaar verzet". Drie Amerikaansche bommenwerpers moesten in Zweden een noodlanding maken; 2 er van veronge lukten. In een graansilo te Amsterdam is een 17-j. jongen van 10 m. doodgevallen. Een hond beet te Ederveen acht scha pen dood. (Barnev. Crt.) De musicus Joh. Schuitenmaker, die verscheidene corpsen in Amsterdam leidde, werd 8 Oct. 80 jaar. In een regenput bij zijn huis is te Eef- de het 4-j. zoontje van G. Dommerholt verdronken. Een savoijekool van 10 kg werd door G. de Roller te Barneveld geoogst. (Bar nev. Crt.) Duizend paar schoenen werden in be slag genomen bij een winkelier te Maastricht, die er teveel geld voor vroeg Door kolendamp is te Leeuwarden de heer Hamstra (C. Fred,straat) gestikt; zijn vrouw is zwaar ziek. Ook de vrouw van de heer Hamstra te Leeuwarden is aan de gevolgen van ko lendampvergiftiging overleden. Een winkelier te Wekerom (G.) kreeg wegens prijsopdrijving proces-verbaal ook verlangde hij tegenprestaties bij ver koop van boter of eieren. Onder een bijbel vond men „zwarte" facturen met opschrift: Te vernietigen na ont vangst; denk om de controle. In een stilgelegde fabriek te Kaats heuvel werden toch schoenen vervaar digd. Ze werden voor enorme bedragen verkocht. 70 paar werd in beslag ge nomen. Duikbooten vernietigen 8 schepen. In de Kara-Zee, O. van Nova-Zembla, het N. van de Atl. Oceaan en in de Mid dell. Zee werden door Duitsche duik booten acht schepen, 40,200 brt. tot-zin ken gebracht. Van de beschermingsvaar- tuigen vernietigden zij 3 torpedojagers en een ander bewakingsvaartuig

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1