(tooré (mm Huizen ie loop Wat Texels boeren moeten weten. Dow we Egberts „FAMA" is gebrand als echte koffie! ■U44 DE MAGNEET 9 textlelkaarten verbruud! Neem 'n AKKERTJE Deurwaarder PRINS WERELDNIEUWS HET GESLACHT KIKKERTJ 't Is maar een weet, Koopt in HUWELIJK. Eenzamen van alle ran gen, standen en leeftij den, wendt u allen tot Nederland's grootste Bemiddelingsbureau met uitgebreide relaties door geheel Nederland, ook ih de boerenstand. Tallooze tevredenheids- betuigingen liggen ter inzage. Inlicht, schriftel. en mondeling. Bureau „HOLLAND", Am sterdam W., Admira- lengracht 219. Pietje wilde er de kachel mee itoken. Als een hooiberg ver brandt doordat kinde ren met lucifers spelen, komt er in de krant: „Verzekering dekt de schade". - Als kinderen distributiebescheiden in de kachel stoppen, wordt de schade niet vergoed, 't Is een ramp voor het geheele gezin. Zorg dat Uw bescheiden voor de kinderen onbereikbaar z^n. Bonverlies door slordigheid is strafbaar! Publ. v/b Oep. Handd, NijvartiaU «n SchMpv., tb.v.h. C.D.K. antyrii: RECEPTEN. Tomatenpuree. Rijpe, gave tomaten, een weinig water, kleine fleschjes met wijde hals, kurken, lak. De tomaten uitzoeken, van steeltjes en kelkblaadjes ontdoen, wasschen en klein snijöen.^Op- zetten met weinig water en ze door en door gaar koken. De brijachtige massa zeven, de pan schoonmaken en het ge zeefde moes koken tot het dik inge dampt is. De fleschjes uitkoken of uit- zwavelen en vullen met tomatenpuree (vooral ook schoongemaakte trechter ge bruiken) De gezwavelde of uitgekook te kurken zoover "in de hals duwen, dat ze niet meer uitsteken en dan de flesch jes dichtlakken Bij het koken wordt altijd een deel der vitamines onwerk zaam, maar dit is nu eenmaal niet te vermijden. NUTTIGE WENKEN Boter ranzig geworden? Smelten, af schuimen en er dan een broodkorst in leggen. Tomaten. De bijzondere waarde van deze vruchten ligt in de aanwezigheid van de vitamines A, B en C. Bij voor keur rauw gebruiken. Tomaten aan de planten nog groen? Trek ze uit de grond en hang ze op zol der aan de stronk op. Daar rijpen ze iangzaam aan en kunnen ze vrij lang be waard worden. WAT DE RADIO BRENGT. Maandag: 8,45 Een bordje soep voor af Woensdag: 8,45 Ziekenverpleging thuis. Donderdag: 8,45 Recepten 10,15 Van oud nieuw maken. Het maken van tasschen en garnituurtjes uit eer\, oude vilthoed. Vrijdag: 8,45 Stoken en Poken Zaterdag: 8,45 Recepten. IN DE MOESTUIN. Grondverbetering in het najaar. Er zijn veel tuinen, waarvan de opbrengst door grondverbeteringen nog veel kan worden verhoogd- De structuur heeft niet alleen betrekking op de bovenste grondlaag, doch ook op de ondergrond Ingeval zich vlak onder de teeltlaag van de tuingrond een harde, ondoorlatende laag klei of hard veen of een oerbank be vindt, dan is het terwille van de norma le vochtcirculatie van groot belang, dat deze wordt losgewerkt. Men gaat dan diepspitten. De grond wordt twee steken diep losgewerkt Dit is een tijdroovend werk. Vandaar de wenschelijkheid om er reeds in het najaar mee te beginnen. Men moet. er bij dit werk echter voor zorgen, dat de klei of veen van de onder grond niet cfoor de goede teelaarde van de bovengrond wordt gemengd. Indien uw tuingrond uit schrale hu- musarme zandgrond bestaat, dan kan deze door toevoeging van humusstoffen zooals'compost, ruige mest, turfmolm of veenaarde worden verbeterd. Met het spitten worden deze stoffen door de grond heengewerkt. Ten einde afwatering te verbeteren, graaft men reeds in het najaar greppel tjes, waardoor het overtollige water naai de kanten kan afvloeien. HYGIENE EN VEILIGHEID. 564. Een verkoudheid begint meestal met gekriebel in de keel, in de neus; nie zen en een droog, verstopt gevoel. In dit stadium kan voortschrijden van het proces wel eens worden tegengegaan door het gebruiken van een gla6 water, waar aan een druppel jodiumtinctuur is toe gevoegd. Bij vele menschen zagen we re sultaat. (Dr. J. G. Menken in „Spaar U- zelf Doorliggen? In de ergste gevallen kan een z.g. watermatras weldadig wer ken. Wacht dan geen oogenblik en neem "AKKERTJES". Dadelflk genomen zullen ze die dreigen de griep de pas wel afsnijden. De Nederlandsche Pijnstille* P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G Joh. Duinker. Afw. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij, Den Burg, Texel. GEESTELIJK LEVEN. Prof. dr. G. Ch. Aalders, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, was Maandag 18 Oct. 40 jaar predikant bij de Geref. kerk. Zoowel door zijn geschriften als door zijn bijdragen heeft hij zich in de wetenschappelijke wereld een uitnemen de naam weten te verschaffen. Te Lourdes vond de 35ste bede vaart van de H. Rozenkrans plaats in aanwezigheid van een groote menigte De hotels waren propvol. VOOR DE JEUGD. De prijsraadsels. Ik breng in herinne ring, dat ik jullie briefkaarten of brief jes graag niet later dan 27 Oct. in mijn bezit heb Voornaam en leeftijd niet ver geten op te geven. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. DE GROOTE DAG. Wel lezer, hebt u het gemerkt? De tijd schiet nu hard op. Nog ongeveer een week of vijf, Nee, zes is 't op z'n kop, Dan vieren wij het groote feit. Nee, noem me nou niet dwaas, Dan is het, och u weet het wel, sDDiyiBiuio; sieuiun ipoj; - HU1B DE RIJMELAAR VAN ZON, MAAN EN STERREN. 12. De planeet Venus vertoont, net als de maan, fasen (schijngestalten); dus Eerste en Laatste Kwartier; Volle Venus en Nieuwe Venus. Maar om daarvan iets te zien, heeft u een goede kijker noodig. Venus draait binnen de baan van aarde om de zon. Of Venus, evenals de aarde, cm haar as draait, hebben de geleerden nog niet kunnen ontdekken. PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS. GENDRINGEN. 85 Het wapen van de gemeente Gendrin gen, gelegen in de provincie Gelderland, vertoont in blauw een gent (mannetjes gans) van zilver op een grond van groen, in de schildvoet vinden we 3 ringen, eveneens van zilver. Hoe deze combinatie ont stond? Wel, voordat „de eerste steen" van Gendnn- gen werd gelegd, werden hier en in de omtrek vnl. op de z.g IJselweiden door de bewoners der omliggende dor pen groote. kudden ganzen gehouden. De mannetjes ganzen werden door de eige naars van een ring, met ieders bijzonder merkteeken, voorzien. Op bepaalde tij den trok men er op uit om de genten te ringen. Hierdoor zou de naam Gendrin- gen ontstaan zijn De gemeente telt 11,000 inwoners, waarvan er 1500 in het dorp Gendringen wonen Voorts liggen in deze gemeente Ulft, Mechelen, Netter- den, Etten, Wieken. Warm, Rafelder, IJ- selhunten, Varselder, Voorst en Bree- denbroek Gendringen is de geboorte plaats van de dichter A. C. ,W. Sta ring. HISTORISCHE NOOTJES Dc toren van de N.H. kerk te Den Hoorn werd 50 jaai' geleden (Oct. 1893) door de bliksem getroffen, er ontstond brand, maar deze bepaalde zich tot de houten bemanteling en eenig verder houtwerk alleen. Tot op groote afstand van de kerk werden stukken hout ge vonden. Ten behoeve van de zeeman, voor wie de torenspits een baken was, werd een tijdelijk hulpmerk aange bracht. Over de begraafplaats bij de N.H. kerk te Den Burg is vijftig jaar geleden heel wat te doen geweest April 1893 zond de Inspecteur van de Volksgezondheid een brief aan het gemeentebestuur, waarin hij als zijn meening te kennen gaf, dat de begraafplaats, midden in Den Burg, schade opleverde voor de volksgezond heid en daarom gesloten moest worden. De toenmalige burgemeester, Strick van Linschoten, stelde de Raad hierop voor, tot sluiting van het kerkhof over te gaan. maar zijn beide wethouders tee kenden protest aan. Na over en weer ge praat werd besloten aan Ged. Staten te verzoeken een onderzoek ter plaatse in te stellen. Zoo geschiedde en het resul taat hiervan was, dat niet voldoende ter men aanwezig werden geacht, om het kerkhof buiten gebruik te stellen. Wel zou beter voor de afsluiting van de be graafplaats moeten worden zorggedra gen; aan de afstand tusschen de graven zou meer aandacht moeten worden ge schonken. De beide pompen, op drie en zestien m. van het kerkhof, zouden niet meer gebruikt mogen worden. DUITSCH of ENGELSCH fl 2.- p m Nieuwe (chrlftal. me thod* MIDDENSTANDSDIPLO MA. Nad Taal an Corratp. Boek houdan II. 1 - p.m. Vul a.i. BON In. Plaat* Uw naam ep echter*. anv. NED. TALEN INSTITUUT, R'DAH BON: Gratl* proafla* van 100 HOUDT MAANDAG in Hotel De Lindeboom, van 11 tot 2 uur zitting Verkoopingen, Behandeling van pachtzaken, Incasso's. J. GEURTS, Ruigweg 2, Den Helder. KEG s T T T. tablvtian fis Theo eon bladdrank NATUURPRODUCT Thans 20 et p«r zakjo A 12 tobletten voor 100 koppon heerlijk* thaol 5 ,W<<K UIT DE SCHOOL GEKLAPT. 24. Voor de schoolmeesters in weeshui zen golden in de 17e eeuw zonderlinge instructies. Zoo werd hen b.v. opgedra gen: des Zondags voor- en namiddags te collecteeren in een der kerken, Zondag middag en -avond in de meisjeszaal orde te houden; het contraboek bij te houden van de wollen- en linnennaaizak; het loon der werkjongens te ontvangen en te noteeren; boek te houden van de jon gens, die op zee varen; Vrijdags de schoone dassen uit te deelen en Zater dags de vuile dassen in de wasch geven; Zondags mee le helpen aan het wekken der jongens. (Uit: De Navorscher.) TEXELSCHE BOERDERIJEN. HUIS FRANS. - 76 Hoe komt de boerderij Huis Frans, ge legen in het Koogerveld, aan haar naam? De tegenwoordige eigenaar, de heer C.P. Eelman, gaf de oplossing: Toen wrjlen de heer Pietei Bakker, die haar omstreeks 1868 liet bouwen, de boerderij zou ver- koopen, vroeg de notaris. „Hoe heet-ie?" „Tja, hee het gien naam", zei Bakker, Frans Witte is de huurder. „Goed,' viel de notaris in. „we zullen haar Huis Frans doopen'" De heer Frans Witte was de vader van de heer G Witte, Molenstraat. De boerderij is al een reeks van jaren ei gendom van de familie Eelman. Er hoort thans 13 bunder land bij. VAN TABAK GESPROKEN. Het tabaksverbruik in Nederland bedroeg in 1939 35 millioen kg. Per hoofd was dat achtmaal zooveel als de gemiddel de wereldburger. De met tabak beteelde oppervlakte bedroeg in ons land 1857-1861 1878 ha.; in 1913 465 ha.; in 1917 355 ha.; in 1925 163 ha.; in 1934 12 ha in '38 9 ha.; in 1943 50 ha. Er was een tijd. dat de Nederlandsche tabak een belangrijke rol speelde op de Europeesche tabaksmarkt. Gedurende de Fransche tijd echter ondervond de export zooveel moeilijkheden, dat de teelt in verval raakte. Thans leeft ze weer op (Uit De Tabaksplant, een maand blad, dat we iedere tabaksteler aanbeve len) 2. Wal Dodoêns van tabak vertelde. In zijn beroemde „Cruydt-Boek" ver telt Dodoens over tabak het volgende: (let wel: hij schreef het in het jaar 1554!) „Petun of taback maeckt den mensche slaperigh, kranckzinnigh ende soo van herssenen gestelt ofte ontstelt, als oft hij droncken waer, als men anders niet dan den roock daervan inneemt. Welcke werekingen ghenoegh bewijsen, dat dit ghewas boven mate koudt van aard is. Om de roock van dit cruydt te ont- fanghen, pleghen de inwoonders van de landen daer het groeyt (Peru) een droogh bladt oft te samen ghevouwen bladt van dezen Petun oft Taback in een omge wrongen oft te samen ghevouwen bladt van den Dadelboom te doen ende den brandt in dat selve aen d' een eyndt ste kende, aen het ander eyndt den roock ende reuck van 't selve met openen mondt ende door de neusgaten te vat ten ende naar de herssens te laten klimmen. Want den roock, alleen soo ont- vanghen zijnde, is bequaem om alle smerten ende weedommen der lichaems te soeten." Ondanks alle kwaad, dat Dodoens op somde, heeft de tabak de wereld toch maar veroverd' Afwijkend veevoeder. Vandaag wordt de termijn voor aan-* vragen gesloten. Koopen van aardappelen. Het is verboden aardappelen te koopen in productiecentra en deze zonder ver- voerbewijs te vervoeren naar consump- tiecentra» ook al zijn zij gekocht op gel dige bonnen Paardentaxatiemarkten. 4 Nov Hoofddorp; 10 Nov.: Hilver sum; 15 Nov.: Amsterdam; 24 Nov.: Alk maar; 25 Nov.: Schagen. 2 Dec.: Hoofddorp; 8 Dec.: Hoorn; 13 Dec.: Amsterdam; 22 Dec.: Alkmaar; 27 Dec.: Schagen. UIT DE KEUR VAN EIERLAND. Het is vcrboflen in de boorden van Kanaal of Postsloot eenige vergraving te doen. Het is verboden in de duinen van de polder plaggen of helm te steken of op te halen of eenig slag te maken. UIT DE NATUUR. Reuzenpaddcstoel. Bij Recklinghausen (D.) werd een reu- ^enbovisl van 4 pond en 78 cm door snee gevonden (een^ eetbare, zeer ge zochte paddestoel). Een langdurige oorlog. De milna're medewerker van het Lon- densche blad „Evening Standard" schrijft, dat het zeer gezond zou zijn op een langdurige oorlog te rekenen Het Duitsche leger is numeriek nog even sterk als het afgeloopen jaar, beschikt over een uitstekende uitrusting en legt. evenals vroeger, groote dapperheid aan de dag. Steeds weer zooals ook thans tij*dens de terugtrekkende bewegingen in het oosten levert het 't bewijs, ook do moeilijkste situaties meester te zijn. In Italië is een zwarthemdencorps opgericht. Duitsche vliegers troffen bij Italië een geallieerd slagschip. De Duce had een langdurig, harte lijk gesprek met generaal Rommel over de militaire problemen van de dag. Van Juni tot eind Sept. werden' in Italië 1347 priesters, monniken en nonnen door geallieerde bommen gedood Scha de aan kerken en kloosters 10 milliard lire. Vaticaanstad legt, in verhand met de oorlog, waterreservoirs aan. De Engelschen^ dwingen de bevol king van Sicilië, ook jongelui, in de on gezonde zwavelmijnen te werken Wederom is een groot aantal kunst schatten uit Palermo naar de V.S. ver scheept, o.a. de bronzen deuren van de Dom van Palermo De Itsrfiaansche' oorlogsschepen, welke door Badoglio aan Engeland zijn uitgeleverd, worden in Haifa onderge bracht. Een spoorwegongeluk te Chalons sur-Saone eischte 39 dooden. Gen -veldmaarschalk Von Rundt- stedt inspecteerde de versterkingen tus schen Alpen en Pyreneeën. Nantes is door Anglo-Amenkaan- sche bommen voor tweederden ver woest. St-Nazaire bestaat niet meer. ^Frankrijk gaf 18 Oct een leening uit van 15 milliard fr. Overwogen wordt een 3V2 pet. leening met langere looptijd of een 3 pet. met vervroegde oflossing. „Dames en heeren, de oorlog is geëindigd", klonk het door de Fransche radio. De blijde ontroering der duizen den luisteraars was geweldig. Maar. het bleek een vergissing. Een omroeper was reeds aan het ensceneeren gegaan, terwijl het uitzendapparaat nog aan stond. De secr.-generaal van de Fransche afweer, Joseph Darnand, heeft zich met 14 officieren van het leiderscorps der landweer aangemeld voor de Fransche afd. der Waffen-SS. Madrid heeft nu meer dan een mil lioen inwoners. Spanje leverde dit jaar 600,000 ton citroenen op; 218,000 ton wordt uitge voerd. In Londen is een inbraken- en rcofovervallen-epidemie uitgebroken. (News of the World). De Universiteit te Cairo protes teert tegen het vertoonen van ophitsen de N.-Amerik. films in Egypte. Tusschen Egypte en de Sovjet- Unie wordt onderhandeld over de aan leg van een Sovjet-Russisch vliegveld in Egypte en wel voor „handelsdoeleinden". Op 14 Oct. werd de onafhankelijk heid van de Philippijnen afgekondigd. Tusschen Portugal en Griekenland is het postverkeer gestaakt. Algiers wordt geëvacueerd wegens de slechte voedselpositie. Roemenië oogstte 1910,000 ton olie houdende zaden. Finland oogstte 45,000 kg. honing. (7 kg. per korf). De Bosnische graanoogst was 70 pet. hooger dan vorig jaar. In Oran, Gothenburg en Barcelona zullen dyizenden zwaar gewonde mili tairen worden uitgewisseld. Australië moei tot kolendistributie overgaan, wanneer de productie niet stijgt. In Japan meldt zich elke dag ei,- groot aantal vrijwilligers voor marini* en luchtmacht aan. hei De Sovjets verlaten de provincii Sinkiang in O.-Turkestan. Chin# zwaaij er weer de scepter. De uitwerking der nieuwé Duitse) springstoffen zal een veelvoud bereiki van die der vroeger gebruikte. Japan heeft het offensief geopei tegen een Tsjoenkingleger, dat Birmjf" wil heroveren. Vijandelijke vliegtuigen hebbi eenige Bulgaarsche steden gebombar deerd: <pp IJsland gaan stemmen op oi zich los te maken van z.g. personeel) unie met Denemarken. De krijgsgevangenen in 'Japanscht handen worden behoorlijk behandeld hun stemming is buitengewoon goed. De Fuehrer heeft de Hongaarschi Rijksbestuurder Horthy ter gelegenheid| van diens 75e verjaardag een jacht gi schonken. Bij hun terugkeer in Tsjernikof heb-l ben de bolsjewisten het nog in de stadie, gebleven deel der bevolking uitgemoordlta Stuka's richtten irv een haven in de| Dodecanesos groote verwoestingen, aan! Verscheidene landingsvaartuigen lieten] zij zinken. In Bulgarije zijn de namen bekendl gemaakt van 141 joden, die in 1942 en '43 aan politieke misdaden, in het •bij zonder aan terreur- en sabotage-handc- lingen, hebben deelgenomen De 800 m. lange pier der vlootbasisl Point Edward in Nw. Schotland werdl door een brand,' die 10 uur duurde, vrij-fc wel volkomen vernield. Een millioen dol-l,, lar schade De minister van buitenl. zaken Ki-I rof heeft zijn functie wegens ernstige! ziekte neergelegd. De secr,-generaal vanfv Kirofs ministerie%volgde hem op. Mazatlan, Mexico, werd door een|> orkaan geteisterd. Vele groote gebouwenI en tallooze woonhuizen werden vernield.I Ca. 1000 gezinnen dakloos. Een deel der I stad staat onder water. De maisoogstl werd grootendeels vernietigd Een 10-| tal personen vond de dood. IV De vice-admraal Albert Lambertz| Kikkert, geb. 1761 op Vlieland, was de I kleinzoon van Albert, geb. in 1717 en| Margaretha van der Merct. In de West-| Indische Gids van 1927 staat het volgen-1 de vermeld. „Het was een groot gezelschap, dat met| „de Prins van Oranje" op Curasao aan kwam. (Dit was in #1815, nadat onze! West-Indische Eilandeh, die gedurende! de Fransche overheersching in Engelsch I bezit waren geweest, weer in Neder-1 landsch bezit waren gekomen). Met den nieuwen Gouverneur-Generaal Albert Kikkert, landden diens adjudant en I naamgenoot luitenant Isaac Kikkert en I o.a. ook de klerk H. Kikkert (overleden I in 1854 als administrateur van financiën) I Albert Kikkert werd geboren op Vlie-1 lajid, op 14-jarige leeftijd in den zee-1 dienst gegaan en in 1795 als kapitein ter I zee op Curasao gekomen Daar nam hij een werkzaam aandeel in de revolutio naire woelingen, die leidden tot de in I slaat van beschuldiging stelling van den I directeur Beaujen. In 1800 keerde Kik-1 kert naar Nederland terug, doorliep de I verdere militaire rangen en stond in aanzien bij Koning Lodewijk Napoleon, die hem Ridder en Commandeur van de I Koninklijke orde der Unie maakte. Hij was echter een der eersten, die in 1813 het Franschè vaandel verliet. Dordrecht wist hij van de Franschen te bevrijden en voor zijn benoeming tot G.G. van •Curasao en onderhoorigheden, werd hen» het Commandeurskruis der militaire Willemsorde verleend. Hij was gehuwd met een Curagaosche, Anna Maria van Uytrecht Hij overleed in 1819 te Cura sao. Amsterdam W. N. KIKKERT. VAN DE BOEKENPLANK. Elk'e gulden, aan goede boeken besteed, brengt hooge rente op. Wij ma ken het u gemakkelijk, wanjieer u op de ze wijze een veilige geldbelegging zoekt. Met zorg speuren wij de boeken markt af en nog steeds met gunstig re sultaat. U vindt in Boekhandel Park straat. romans, gedichten, religieuse lec tuur, boeken over opvoedkunde, levende natuur, reisverhalen, historische lectuur, enz. (Ingezonden Mededeeling).

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4