KLAROEN tjoordefaow Kandidaatstelling In Overijsej roemt men ,Q> Wat Texelsboeren moeten weten. WUYS NIEMEIJER'S KOFFIESÜRROGAAT Veilig vervoer van en naar Alkmaar iedere week per Dinsdagmorgen van Texel Donderdag morgen van Alkmaar. Cornells Kuip Mz. Neem 'nAKfCERtÏTJE WERELDNIEUWS HET GESLACHT KIKKER V7T' Laaddagen op Texel Vrijdag, Zaterdag en Maandag Goederen worden ge haald en bezorgd bij J. ZUIDEYVIND Dz., Warmoesstraat 73. /Vee/ lohannes hield vroeger kip pen. ea z'n vrouw gebruikte de eitjes voor''het beslag. Meer oa Zijn die kippen j wégen laatst was neef k waad. omdat j ie geen flenstes meer kreeg f Tante klaagde mg d'r nood en ik vroeg verbaasdmHeb m dan nbg nooit van PANKO gehoord7' - MINA BARGRAAG SPREEKTi EEN ..PEJA" PRODUCT Waterschap de 30 Ge meenschappelijke Polders op Texel voor de verkiezing van een Hoofdingeland ter voorziening in de door periocjjgke aftreding ont stane vacature van den heer (herkiesbaar) Opgaven van candida- ten kunnen worden inge diend op 20 November 1943 bij den Dijkgraaf, die daartoe te zijnen hui ze op dien dag zitting houdt van 2-5 uur n.m. Het College van Dagelijksch Bestuur C. KEIJSER Hz., Dijkgraaf D. v d .OORD, Secretaris. Overal verkrijgbaar NUTTIGE WENKEN. Vliegëhvuil op vergulde lijst? Neem een kurk met wat sigarenasch. Aardappehvater (koud) kan dienen voor het wasschen*van wollen en zijden ondergoed. Kleuren van wollen en zijden stoffen loopen niet door, wanneer wat azijn aan het waschwater wordt toegevoegd. RECEPTEN. Vermicellischoteltje. Kook vermicelli gaar fn wat bouillon. Fruit een ui licht bruin in wat boter en doe die met 100 gram geraspte kaas en wat peper bij de vermicelli. Doe alles in een vuurvaste schotel, bestrooi het met paneermeel en leg hier en daar een klein kluitje boter. Laat er in de oven een korstje op komen VOOR DE JEUGD. De prijswinners zijn deze keer: Joop Bokma, Oosterwolde (Frjr.; Ida Kok, 13 j.; Nellie en Martcin Smit, 9 en 13 jaar. Oom Ko zal iets passends uit zoeken en dit jullie toezenden. Volgen de week nieuwe raadsels Hartelijk dank voor de vele hartelijke briefjes en voor de toegezonden Hag-zegels, Hag-zakjes en postzegels. Weest vriendelijk gegroet door Jullie OOM Ko. OVER POSTZEGELS Jeugdher.bergpostzcgels zullen waar- schijnlijk binnenkort* worden uitgegeven Het zopden de eerste tef wereld zijn Nieuwe postzegels van 4 cent. In#de serie nieuwe postzegels zal van 1 November af verkrijgbaar zijn de zegel van 4 cent, uitgevoerd in donkerbruine kleur, met een afbeelding van het oude ornament ruiter en paard, een voorstel ling, die in vele vormen in aTle tijden wordt aangetroffen, van Wodan of Odin, via St.-Maarten tot aan St.-Nicolaas toe. Het geschilderde ontwerp is van Pijke Koch. HISTORISCHE NOOTJES Oct. 1893. De 'afgebrande spits van het N.H. kerkje van Den Hoorn, die als landmerk diende, wordt door een houten raamwerk ,,van overeenkomstige ge daante" vervangen. Oct. 1893. Jacob Bruin, De Waal A. Dros Albz, D Lap, Den Hoorn, Wed. J. Brouwer, Oosterend en P. Boon, Den Burg, adverteeren met „Janmaat", de meest gewilde 2 cents sigaar, groot en klein model! VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1905. Manifest van Czaar Nicolaas II (wetgevende macht van de Doema, uit breiding kiesrecht, vrijheid van druk pers, vereeniging en vergadering). 1922. Mussolini met de vorming eener regeering belast. WEERRIJMPJES. St.-Lucas (18 Oct.) wil 't eerste koren Op 't stoppelveld zien in de voren. October met groene blaan, Duidt een strenge winter aan. Verder moet October volgens het volksgeloof twaalf mooie dagen geven, (de'kranenzomer, daar in die tijd de kra nen zouden overvliegen Ja, Waarom Als er AKKERTJES ztfn, die de ptJnltJke boeien verbreken, het hoofd weer helder maken binnen 'n kwartier. De Neder/andsche Pijnstiller P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G.Joh. Duinker. Afw Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij, Den Burg, Texel. RIJMELARIJTJE. DE OORZAAK. Het. volgende is echt gebeurd (x) Een heer werd middernachts bekeurd, Wijl veel licht straalde uit, doordat Hij gansch niet goed verduisterd had. 't Gevolg van die onbedachtzaamheid Was boete, en geruime tijd Geen stroom, zoodat voornoemde heer, Wél oppast voor een tweede keer. U zegt wellicht: ,,Hoe kón zoon man." Wel, beste lezer, luister dan: De zaak zat doodeenvoudig zoo: Meneer kreeg 's nachts last van een vlo o! Aldus tot razernij gebracht, Toog hij toen op de vlooien jacht. Maar of hij hem nu loopen liet Ot ving, ja, hoor, dat weet ik niet. Wanneer ge 's nachts uif vlooien gaat. Laat eerst dan de verduist'ring zakken, Want anders hebt ge niet de vloo, Maar heeft de vloo juist u te pakken. Nadr. verb HUIB DE RIJMELAAR. (x) Zie bericht Tex. Crt. 27 Oct. 1943. Maalvergunningen. Telers, die nog geen tarwe hebben ge- dorscht, kunnen ^deze betrekken van te lers, die wel hebben gedorscht. Daarvoor zijn a.s. Maandag 1 Nov. vei voerbewij- zen te bekomen in Hotel De Lindeboom" onder overlegging van de maalvergun- ning. Zij, die voorloopig nog met dor: schen, kunnen tot 4 maal de hoeveelheid die hun maalvergunning aangeeft, gelijk aankoopen. D. Bedrijfsmaximum melk- en kalfkoeicn 1944. De rundveeaanslag voor 1944 zal be rekend worden op basis van het bedrijfs maximum melk- en kalfkoeien en het jongvee boven 1 jaar, hetwelk naast het bedrijfsmaximum aangehouden wordt. Veehouders, die dus een bedrijfsrftaxi; mum ontvangen hebben, dat hooger ligt dan het aantal runderen, dat door hen per 1 Dec. a.s. zal worden aangehouden, zullen worden aangeslagen voor melk en kalfkoeien, welke niet op het bedrijf aanwezig zijn. Dit aantal aldus aangesla gen runderen is gelijk aan het verschil tusschen bedrijfsmaximum en werkelijk aanwezige melkveestapel. Men kan dit voorkomen door zoo spoedig mogelijk verlaging van zijn bedrijfsmaximum bij P.B.H. aan te vragen tot het werkelijk aanwezige aantal melk- en kalfkoeien. Tevens helpt men op deze wijze mede aan een zoo billijk mogelijke verdeeling van de voor N.-Holland beschikbare melk- en kalfkoeien. Dikwijls wordt geen verlaging aangevraagd uit angst, dat men»bij het .afkalveren van drachtig jongvee boven zijn maximum komt. In zoo'n geval kan er echter een tijdelijk verhoogd bedrijfsmaximum worden aan gevraagd Tuinbouwleeltrecht. Belanghebbenden worden ermede in kennis gesteld, dat nog geen Bijzondere Tuinbouwteeltvergunningen dienen te worden aangevraagd, daar het# teeltplan voor 1944 nog bekend gemaakt moet wor den. Aanvragen voor nieuw tuinbouw- teeltrecht (z.g. blijvende vergunningen) kunnen ingediend worden. Alleen jonge tuinders, wier opleiding gericht is ge weest op het stichten van een zelfstan dig tuinbouwbedrijf en voldoen aan de toelatingseischen, kogien in aanmerking. Mest- en opzetcontracten rundvee. Aanvragen voor nieuwe mest- en op- zetcontracten kunnen bij de*PBH's wor-, den ingediend. Slechts zij, die ook voor heen deze contracten hebben afgesloten, komen in aanmerking. Z.g. gelegenheids- houders, zooals tuinders, oorlogshoeren e.d. zullen in het algemeen met meer voor contracten in aanmerking komen. Het veehouderij-verleden zal hier door slaggevend zijn. De aandacht moet wor den gevestigd op het in slachtrijpe con ditie afleveren der runderen. De ge- wichtstoename-bepaljng van minimaal 15 kg. per contractrund per maand, met een maximum van 60 kg. mag niet uit het oog worden verloren. Bij tekortko ming zal een extra aanslag worden op gelegd Het uitbesteden van contract runderen is verboden, terwijl zij die dit voorheen pleegden de doen, eveneens van de uitgifte worden uitgesloten. Tot de groep, die steeds rundvee heeft aange houden, met het doel deze slachtrijp af te leveren, kunnen ook gerekend worden zij, die gedurende een deel vari het jaar melkgevende koeien aanhouden en die hiervan ook melk afleveren en geduren de het volgende deel van het jaar de af gemolken koeien weiden, waardoor deze dieren alsnog voor de slachtbank ge schikt worden gemaakt. De uiterste le veringsdatum voor de mestcontract-run- deren is bepaald op 15 Mei 1944, die voor de opzetcontracten voor de helft op 1 Sept. 1944 en de andere helft op 1 Oc tober 1944. Alle op contract te plaatsen runderen zullen worden gewogen. Uit de overnamemarkt kunnen geen runderen hiervoor beschikbaar worden gesteld. De kosten bedragen wederom f 0,25 per stuk. De contractbonnen (copien) gelden uits^pitend voor afschrijving leverings plicht 1944. Registratie vaiP paarden. Houders van paarden, die identiteits kaarten in hun bezit hebben, welke niet in overeenstemming zijn met de op hun bedrijf aanwezige paarden of die in het bezit zijn van met-geregistreerde paar den, moeten, dit vóór 1 November a.s opgeven bij de PBH, onder overlegging van een door de veearts opgemaakt signalement van het betreffende paard. Met nadruk wordt er op gewezen, dat na 1 Nov. a.s. tegen paardenhouders die geen, of een met met de paarden in overeenstemming' zijnde, identiteits kaart in hun bezit hebben, met cTe mees te gestrengheid zal worden opgetreden. Voorts worden paardenhouders, die nog geen paarden-registratie-formulier heb ben ontvangen, hierbij opgeroepen, als nog een dergelijk formulier bij PBH aan te vragen Bietenloof. Men moet het bietenloof niet te lang op het land laten liggen, dan kan ge makkelijk een begin van rotting optre den Ligt het loof op het bouwland, dan dringen er ook grondbacteriën in. Het een met het ander kan hij vee ernstige diarrhee veroorzaken. Naast een flinke gift loof zou men per dag 50 gram ge slibd krijt kunnen rekenen en deze men gen met een paar goed fijn gesneden bie ten of met gehakseld loof. LANDBOUW VEETEELT Vruchtboomen in Oct.-Nov. planten. Zaaigraan behandelen met Morkit te gen vogelschade. Wintergranen ondiep en gelijkmatig zaaien. Rijenteelt heeft veel vo5r Aardappels brengen dit jaar per h.a. minder op dan vorig jaar Rijpe maiskolven bij tijds uitbreken (vogelschade). Winterwortelen zijn laat dit jaar. Ge middeld is de stand niet slecht. Grasland laat gemaaid9 Zoo mogelijk wat mest er over. Er zit meer suiker in de bieten en meer zetmeel fn de aardappelen dan vo rig jaar. De bijen moeten gedurende, de winter zoo weinig mogelijk voedsel verbruiken Dus zorgen voor warmte en rust. Storing in de spijsvertering bij het op stallen van koeien? Indien niet binnen een paar dagen in orde, de dierenarts roepen. Het" drogen van maiskolven geschiedt heel goed uitgespreid op een zolder, waar de dakvensters tegen elkaar open staan. Tegen slakken in het bouwland een mengsel van 1 de'el kopersulfaat op 20 deelen kaïniet, patentkali of fijne kalk. Per h.a. 400 kg. 's morgens vroeg. Kan ook met kainiet of fijne-kalk alleen, maar dan tweemaal 200 kg. strooien met tusschenpoozen van 20-30 mnt. GUNSTIG BROEDSEIZOEN. II. Ook in polder Het Noorden. Ook op de vogelterreinen in de polder Het Noorden verliep het broedseizoen gunstig. Vroeger jaren nestelden hier op de schelprijke, onbegroeide plekjes stee vast tal van strandplevieren en dwerg sterns, maar al heel lang geleden gingen deze twee soorten Het Noorden verlaten De typische gesteldheid van de bodem, de kale, onbegroeide slikveldjes met een schelpenlaag en schelpengruis, een le- venseisch van dwergsterns en strandple- vier, ging in de loop der jaren verloren en daarmede raakten wij er ook deze beide soorten als broedvogel kwijt Maar dit jaar heeft men er eenigc wagen vrachten schelpen gestort, speciaal met de bedoeling het terrein weer geschikt en aantrekkelijk te maken voor deze soor ten. En dat is voor een deel reeds gelukt, want verschillende strandpleviertjes wa ren er dit jaar weer present en hebben er ook gebroed. Het is te voarzien, dat ook de dwergsterns zullen terugkeeren, indien de oppervlakte met schelpen wat grooter wordt. En daarvoor kan gezorgd worden. (Jan P. Strijbos). JAPAN. De immigratie van Japansche ar beiders in Mandsjoekwo gaat gewoon door, ondanks de oorlog. Japansche duikbooten bestookten volgens Duitsche tactiek onophoudelijk de Amenkaansche scheepvaart tusschen Hawaii-eil. en de Amerik. kust ENGELAND De Britsche vlootadmiraal sir Dud ley Pound is, 66 jaar oud, overleden. De Engelsche arbeiders op het plat teland eischen gelijke loonen als die, welke in de oorlogsindustrie worden uit betaald. EGYPTE. Als gevolg van ondervoeding doet zich in Egypte een nieuwe huidziekte voor. Op doorreis naar Moskpu had Eden te Cairo een onderhoud met koning Fa- roek, de Br. opperbevelhebber en de ex- koningen van Griekenland en Joego-Sla- vië. VEREEN. STATEN. De Amerik. duikboot Dorado wordt als verloren beschouwd Bij Florida 'raakten 2 tankschepen na botsing in brand. Van de 116 koppen kwanien er 88 om. Langs de Golf van San Francisco deed zich een aardbeving voor, zwaarder dan de laatste jaren werd waargenomen Telefoonleidingen en ruiten werden ver nield. DUITSCHLAND Trude Sarrasani, eigenaresse vaVi H beroemde Duitsche circus, huwdemet Gabriel Nemethy, het hoofd van een groep luchtacrobaten. Zij blijft het cir cus leiden. Van Italië uit deden Amerik. vlieg tuigen o.m. een aanval op Wiener-Neu- stadt, door grondnevels kwam er weinig van terecht. Woensdagmiddag vertoonden zich een aantal zware Amerik. bommenwer pers boven Weenen. In de omgeving vie len enkele bommen. ENGELAND Te Gibraltar werden tal van sabo teurs gearresteerd. Londen had in 10 dagen negenmaal luchtalarm. In Engeland zullen over de heele linie de voedselrantsoenen verkleind worden. Te Londen werden oefeningen ge houden tegen „vijapdelijke luchtlan dingstroepen". De Britsche kruiser Charybdis werd bij de Fransche kust door Duitsche strijdkrachten tot zinken gebracht. Een torpedojager werd zoo beschadigd, dat de eigen bemanning hem liet zinken. ITALIË. Tot 4 Sept. zijn 84 Ital. duikbooten verloren gegaan. De Dom van Milaan is door vijan delijke aanvallen geheel uitgebrand. De regeering Badoglio heeft geen geld om oorlog te voeren (Daily Sketch). De zetel van de regeering der fase. republiek is nu Venetië. Het fase. blad Lavora Fascista ver plaatste zijn zetel van Rome naar Noord- Italië. De Ital radio meldt de verhooging van het broodrantsoen van 150 op 200 gram p. d. Op Sicilië komt het bij herhaling tot oneenigheden tusschen de bevolking en de bezettingstroepen Ter herdenking yan de opmarsch naar Rome zijn in Italië grootsche de monstraties gehouden. De republ. facs. regeering maakt be kend, dat saboteurs op staande voet zul len worden doodgeschoten. In Calabrië werden door de Anglo- Amerikanen 32 mannen en vrouwen ter dood gebracht wegens een aanslag op een goederentrein. Overwogen wordt overeenkomstig de leen- en pachtwet oorlogsmateriaal aan Badoglio te leenen. Wegens hoogverraad is Ir Agesti, directeur van de Ital. telefoon, gearres teerd. Uit voorzorg gaan te Rome diverse levensmiddelen nu op de bon. De be volking is aapgeraden, een voorraad drinkwater gereed te houden. In Z.-Italië hebben de Anglo-Ame- rikanen de universiteiten gesloten#Italië mag niet aan zijh'verleden worden her innerd. Generaal Cambara, die zich o. a. in Abessinië en Spanje onderscheidde, werd chef generale staf der republ! fase. regeering li): zijl De In mijn vorige artikelen behandelde de voornaamste afstammelingen Lambert, geb. 1671. In de mannelijke is deze tak uitgestorven; ook afstamme lingen van Jan, geb. 1686, zijn niet mee op Texel aanwezig. Van Poulus, geb. 1672 en gehuwd 1699 met Antje Cornelisdr. Koek, thans nog op Texel ongeveer 100 stammelingen in leven en van Abrahai geb. 1685 nog ongeveer 30. Van Abraham stammen o.a. Nanninj geb 1735, gehuwd in 1757 .met Maartj Schaap en in 1778 met Lodewijntje Lan genjs (grafsteen Ned. Herv. kerk te Burg). Zijn oudste zoon Jan, makelaar A'dam, huwt in 1826 met Hermina Blik man Zijfr zoon Dirk plaatst de naai van zijn moeder voor de geslachtsnaan Deze Dirk Blikman-Kikkert heeft vijfti deelen Dicht- en Prozastukken betreffec de de Belgische oorlog 1830-1835 verza meld. In het eerste deel komt een vei voor van P. J. Kikkert te Vlaardinge (van de stam Poulus) onder de „Holland aan Belgie"* De tweede van Nanning, Dirk Kikkert, geb. 1772 overleden 1824, was in 1811 caféhoude te Den Burg, vermoedelijk van De Vei gplde Kikkert; hij dient te dien tijde rekëning in voor vergoeding voor huit vesting van Fransche soldaten. Hij gehuwd met Reynoutje Vlaming. Amsterdam W. N. KIKKERT. (Wordt vervolgd.) titi RECHTSVRAGEN. Mag een huurder het gehuurde der verhuren? Anttv.: Neen, de huw der moet als regel zelf het gehuurde bruiken; onderverhuur is alleen uitdrukkelijke toestemming van huurder mogelijk. INGEZONDEN. ROOKENDE KINDEREN. Het zal iedere opvoeder de laatste, opgevallen zijn, dat zooveel kinderen neden de 14 jaar rookën. Hoe komen aan de rookwaren? Ik zou heeren. renwinkeliers willen voorstellen, kinderen beneden de 16 jaar, die of zonder bonnen om rookartikelen men, niets af te geven. Daar zouden ze* veel opvoeders mee gebaat zijn. EEN OPVOEDER. kc TEXELS BIOSCOOPTHEATER. CIRCUSBLOED. Van deze Tobis-film schreef de Teli "graaf: Wie van het circus en de romai tiek van het circus houdt en wie do dat niet? kan zijn hart ophalen deze onvervalschte variété-film. Hl Alg. Handelsblad: Zelden of nooit men een film, waarin de nu^ners m gedresseerde tijgers en leeuwen op zui een sensationeele en tevens realistisd wijze door de camera werden vastg legd. De Tijd: Spannende passage met-wilde-dieren, waarvoor de liefhei ber van het genre enthousiast gesten zal worden (Ingez. Mededeelinj VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat Ik bouw mijn speelgoed zelf, door Grissemann. 142 teekeriingen, 132 bi: Ing 53 cent 0 Van Kaninefaat tot diffzendkünstena Bijzonder interessant voor ieder wee gierig mensch 88 ill. 248 blz. Geb. f 4,5 Het clectr. planetarium, door Dr. J Raimond Jr., veel ill. 88 blz. Geb. f 1,9 Oorspronkelijke meesterwerken ond ieders bereik. Etsen en litho's van roemde schilders, door C. Henny. Ve ill. Geb. f4,10. Practische laschwerken, door Ir. Gerritsen. Veel ill. 90 *>!z. Ing. f 2,75. Boschbouw, door Ir. J. H. Jager Gé lings. Met foto's. 150 blz. Ing. f3,20. (ingezonden Mededeeling). HYGIENE EN VF-IIJGHEID 565. Slaap. Zij, - die hun beroep zeer groote inspanning van hun spie kracht moeteh verhullen, hebben me slaap noodig, dan de arbeider met geest. Bij de laatsten zijn de hersén en de hoofdzenuwen zoo overwerkt overspannen, dat het voor hen beter dat zij zich niet direct na het eindig van hun dagtaak ter ruste begetf maar eerst nog eenige afleiding voor h geest zoeken. Hoeveel slaap iemand no dig heeft? Daarvoor zijn geen algeffli ne regels op te stellep. Ieder organisi is verschillend en stelt verschillen eischen. (Dr. L. Bonnin in „De dokter huis").

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4