mmm is eesepucii Slachtoffer van aanslag in ziekenhuis vermoord. Het Ooptffisst mh Landvrouwen in N.-Kolland De rijke Aarde. legende Wereldnieuws FORTE DOODKISTEN 57e JAARGANG. No. 5803. WOENSDAG 3 NOVEMBER 1043. TEXELSCHE COURANT In dit vijfde oorlogsjaar kan een ieder constaleeren, dat in de gebieden, die door Duitschland, Japan en Italië worden beheerd, nergens gebrek wordt geleden, ja zelfs, dat in het algemeen de voedsel positie er nog toereikend is. Doch welk een geheel ander beeld ontwaart men, als men zie1 naar Noord-Afrika. Corsica, Sicilië, Zuid-Italië, Hadramaut en zekere deelen van Britsch-Indië, waar de bevol king, ten bate der geallieerde oorlogs voering, van het meest noodzakelijke wordt beroofd. Zelfs een land als Au stralië, befaamd om zijn veerijkdom, ziet zich gedwongen tot rantsoeneering van zijn vleesehvoorraden. Lakschmi Pandit, president van. het Al-Indische Vrouwencongres, die 'n reis door de Berigaalsche hongersnoodgebie- den maakte, vertelde dat zij gezien heeft hoe een moeder probeerde, haar nog levende, verhongerde kind te be graven, omdat zij die ellend? niet lan ger kon aanzien. De aarde verslindt haar kinderen, om dat men haar verhindert, ondanks haar overvloed, ze te voeden! Eens zal ongetwijfeld de tijd weer aan breken, dat de landman weer in vrijheid zijn ploeg door de voren kan drijven en ook het wereldverkeer zich herstelt. Dan eerst zal de menschheid tot volledig be sef geraken, dat 't leed en de ontberin gen, welke haar teisterden, slechts door het drijven van een aantal sinistere groot-bezitters en speculanten over haar werden geur acht. 100 milliard lire schade voor H. Stoel. Volgens de gouverneur van Vaticaan stad beloopt de schade, door de Anglo- Amerikaansche luchtmacht aan de goe deren van de H. Stoel in Italië toege bracht, (kerken, kloosters, enz.) om streeks honderd milliard lire en niet 10 milliard, gelijk abusievelijk was gemeld. Wat zal Turkije doen? Naar de geallieerde pers meent te we ten, zou te Moskou door Stalin de eisch zijn gesteld, dat Turkije toegang moet verleenen tot de Egeïsche Zee. In het midden wordt gelaten, of dit een zeeweg of een weg over Bulgarije zal moeten zijn. Indien het bericht niet uit de lucht is gegrepen bevestigt het 't vermoeden, dat Moskou hier vergaande bedoelingen heeft Waarop de bolsjewieken het gemunt hebben. Naar de militaire medewerker van het DNB schrijft, staat de bolsjewieken bij hun zware aanvallen in het gebied van Melitopol blijkbaar voor oogen- het be reiken van de Dnjepr-mond en het af snijden van de Krim. Zeer sterk-blijft in verband hiermede de druk op Kriwoi Rog. Inmiddels worden de Duitséhe po sities nog meer versterkt, zoodat wel te voorzien is, dat de groote herfstslag met niet verminderende kracht zal voortdu ren. v Beroep op -het Italiaansche volk. Partijsecretaris Pavolini heeft op de 21e verjaardag van de opmarsch naar Rome een radiorede gehouden, waarin hij o.m. verzekerde: De geschiedenis zal er voor alle tijden van getuigen, hoe Mussolini zijn land van de afgrond heeft weggetrokken en de weg omhoog wees. De republiek, zoo besloot hij, roept te wapen tegen de plutocratische vijand, die onze steden verwoest en 't land wil versplinteren, te wapen om de dappere Duitsche soldaten weer als kameraden bij te staan. - LAATSTE NIEUWS nilüüini De Sovjets trachtten op twee plaat sen bij Kertsj te landen; ze werden bloedig afgeslagen. Sedert 27 Oct. vernietigden de Duitschers bij Knwo -Rog 357 tanks, 378 kanonnen en 500 voertuigen Er werden 5000 gevangenen gemaakt. Z O. van Kief deden de Sovjets felle, maar vergeefsche aanvallen. Duitsche vliegers veroorzaakten in de haven van Napels branden en ver woestingen. Verscheidene schepen wer den zwaar getroffen. De haveninstallaties in Z.-Engeland werden met bommen bestookt. In Birma gaan afgesneden gealli eerde troepen hun vernietiging tegemoet. Bij Finschhaven op Nw. Guinea be reiden de Japanners een nieuw offensief voor. m zon. Wo. 3 Nov. op 8,37; onder 18,10 j;e maan. Wo. 3 Nov. op 14,06; onder 22^42 Eerste Kwartier: 5 Nov. 5,22. HOOG WATER OP IEEXELS RRK Wo 3 Nov. 11,55 en Do. 4 Nov. 0,21 en 12,48 Vr. 5 Nov. 1,18 en 13,53 Springtij 13 en 29 November. „Ik heb er schoon genoeg van", schold Henk op zekere dag tegen zijn vrienden. Zij wisten nergens anders over te spre ken, dan dat Duitschland de oorlog ver loor, dat er hongersnood en revolutie was en wat niet al. Hij wilde niet meehuilen met de wolven in het bosch 'hij wilde zich zelf overtuigenDaar om meldde hij zich danook voor hei eerstvolgende weersportkamp in Duitschland. Nederlandsche jongens van 16-18 jaar, doe als hij! Breek een maand uit de alledaagsche sleur.. Meld je aan en geniet van een extra week vacantie, gevuld met sport,.spel en veldwerk. Loon wordt doorbetaald, werkgevers moeten vrij geven. Aanmel dingsbureau weersportkampen: Koningslaan 9, Utrecht. (Fritz Emde-Stapi-Pax m.) Anti-semitisme in Britsche leger. De „New Statesman and Nation" schrijft, dat onder de Britsche troepen 'n stelselmatige anti-semitistische propagan da-" wordt gedreven en wel door middel Van geschriften, die uit ambtelijke mili taire kringen stammen. In deze publica ties wordt er op gewezen, dat de joden zelf niet aan de strijd deelnemen, maar zich liever met de zwarte handel en het koopen van huizen onledig houden en dat zij een druk gebruik van dure restau rants plegen te maken. Onder de mili tairen vindt deze propaganda gretig voedsel, temeer daar de kranten telken male joodsche namen vermelden in ver band met zwarte handel-rechtzaken Van dc gevechtsterreinen. Ten zuiden van de benedenloop van de Dnjepr zijn zware gevechten aan de gang maar de Sovjettroepen lijden er door dap pere flankaanvallen van de Duitschers zware verliezen. De Duitsche tegenaan val in de bocht van de Dnjepr vordert goed. Elders aan het front werden aan vallen afgeslagen. In October verloor de bolsjewiek wel 2795 pantserwagens en 1442 vliegtuigen. In Italië werden doorbraakpogingen van de vijand aan de Volturno afgesla gen. De strijd ter zee leidde opnieuw tot de ondergang van 52 vijandelijke koopvaar ders, ruim 300,00 brt.; een aanzienlijk getal werd beschadigd. Londen werd Maandagnacht opnieuw aangevallen. Ontzaglijke tankverliezen van de bolsjewieken. Alleen reeds door troepen, welke on der veldmaarschalk Von Manstein stre den. werden van 5 Juh-16 Oct. meer dan 10,000 bolsjewistische tanks vernietigd Het klinkt wat onwaarschijnlijk, maar men verlieze niet uit het oog: le. dat het Duitsche anti-tankgeschut thans een zeer hooge graad van volmaaktheid heeft bereikt; 2e. dat het door uitmuntend af gericht personeel wordt bediend, 3e. dat de Sovjet-soldaten over het geheel maar slordig zijn opgeleid en niet zoo met hun materiaal vertrouwd zijn; bovendien gebruiken de Sovjets de tank als massa wapen, hetgeen aan Duitsche zijde nim mer het geval is. De pantserslag, welke nu al eenige dagen bij Kriwoi Rog woedt, heeft nu meer het karakter Van een ver- nictigingsslag dan van een afweerslag aangenomen Ondanks de zware druk, door de bolsjewieken op de Duitsche stellingen uitgeoefend, is van wijziging van 't Duitsche front nauwelijks sprake. SOVJET-RUSLAND. In Moskou is de eerste sneeuw ge vallen. CHILI. Chili zit voor 1944 met een tekort van 952 millioen Chileensche pesos VATICAANSTAD De zaligverklaring van Paus Inno- centius XI is in studie genomen. ALGIERS. De laatste tijd verdwenen tal van Pétain-gezinde hooge ambtenaren, ver moedelijk door geweldpleging. VERLËNIGDE STATEN. De stemming onder de Amerik. vlie gers in N.-Afrika laat te wenschen over door de eentonigheid der woestijn en de schaarsche voeding (New York Post) BRAZILIË. Een Braziliaapsch stoomschip, 4600 brt., uit Rio de Janeiro naar het zuiden uitgeloopen. werd getorpedeerd. «EN GREEP UIT T RADIOPROGRAM. Thuisfront zorgt voor het Oostfront. Konden we eenige weken geleden mel den, dat de voorstellingen in het kader der W.A.-Frontzorgactie 1943-1944 reeds een bedrag van f 20,000 hadden opge bracht, terwijl meer dan 20,000 kinde ren op de gratis voorstellingen waren geweest, sindsdien is de opbrengst weer met groote sprongen omhoog gegaan. Tijdens een opvoering in Breda is een bedrag van ruim f ,3500 opgehaald, waar bij nog kwam een gift van f 500 voor het Roode Kruis. Ook elders heeft de W.A.-Frontzorgactie overal een buiten gewoon groot succes. Zoo bracht een voorstelling in Den Haag f 842 op, Til burg f600, Aalsmeer f1145, Amsterdam f 1700, Tilburg f 1600, Bussum meer dan f 1000, Haarlem f2500 en Assen f 1000. Wanneer wij daarbij rekening houden met het "gemiddelede aantal bezoekers, kan hier inderdaad worden gesproken van geldelijke offers en niet van giften. Het thuisfront zorgt voor het Oost front! - ONTHEFFING VERBLIJFSVERBOD. in de vijf provincies. De Commissaris Generaal voor de Veiligheid heeft bij zijn beschikking van 29 Oct het verbod van verblijf in de provincies Friesland, Groningen. Drente, Overijsel en Gelderland opgeheven. DAAROM Meer dan ooit is het waar, dal lusschen ons volk en dc honger alleen de organi satie van onze voedelvoorziening* staat. Daarom: de dood aan dc zwarte handel Donderdag 13 - Het stekken van chry santen; Vrijdag 13,- Voor boer en tuin der; 18,45 De Cultuur Techn. Dienst; Za terdag: 13,- Vischafslag Huizen; 13,30"- Wandeling door N.-Holland. JAPAN Japar^ zal op het oogenblik geën vrouwen tot arbeid in de industrie dwin gen. (Tokio) HONGARIJE Het bijna 6-j. muzikale wonderkind Peter Huszar .te Boedapest is na een zware hersenoperatie overleden. De ope ratie werd uitgevoerd door een beroem de Zweedsche chirurg, die per vliegtuig, was overgekomen CANADA De Canadeesche R K. geestelijkheid heeft de geloovigen verboden, lid van een communistische organisatie te zijn, omdat deze de Christelijke godsdienst ondermijnt. Wat zal Canterbury hier op te zeggen hebben V ITALIË De ex-minister van buitenl rakpn, Cianó. is te Verona opgesloten. Het Huis van J-Svoye was een der nikste ter wereld. Thans is hot r( r, vermogen van ex-koning Victor Emanu el, 800 millioen lire. verbeurd verklaard. ZWEDEN Van het Amerik. tijdschrift ,,Time" zal een Zweedsche editie verschijnen. De Nobelprijzen voor geneeskunde en natuurkunde worden niet dit jaar maar in 1944 toegekend. Door een brand in een mijn bij Vaestnr-as wordt het leven van 40 arbei ders bedreigd. Materieele schade een millioen Zweedsche kronen. VEREENIGDE STATEN. #Wat de voeding betreft zal 1944 voor de Sovjet-Unie werkelijk een moei lijk jaar worden (Wallace, V.S.) Men vermoedt, dat Roosevelt mij nen in beslag zal nemen, wanneer de stakers zijn loonvoorstei niet aannembn. Ondanks alle verliezen is de Japan- sche vloot nog aliijd zeer machtig (New York) ENGELAND In Nicosia op Cypius wordt ge staakt. Bij een botsjng met politie en mi litairen vielen dooden. Engeland geeft toe. dat het groot ste deel der Engelsche krijgsgevangenen in Italië niet bevrijd is kunnen-worden na de capitulatie. Bij Salisbury werden 7 menschen gedood door een .voorwerp", dat dooi onbekende oorzaak van een vliegtuig was losgeraakt. Italiaansche krijgsgevangenen zul - len niet in dc mijnen worden te werk gesteld omdat ze daartoe niet geschikt zijn. Aldus Londen. WERP GEEN SCHERP TUSSCIIEN AARDAPPPELSCHILLEN. legende DE TAAK VAN DE VROUW. De vrouwen eigenlijk zijn het, die het thuisfront uitmaken, want de besten on der dc mannen staan aan de fronten. Er was steeds een groote overeenkomst tus- schen de Nederlandsche en de Duitsche vrouw door de eeuwen heen. Beiden heb ben geleerd te wachten. De Nederland sche vrouw was bij uitstek de zeemans vrouw, de Duitsche de soldatenvrouw. Er worden daden en niets dan daden van u verwacht, vrouwen van het thuis front Gij moet werken zooveel gij kunt en waar ge maai- kunt. (Mej. Couzy, leidster N.S.V.O. in een samenkomst te Utrecht, 27 Oct) ALS EEN ROTS in de branding staat de Fuehrer. AJs een rots in de branding staat de Fuehrer voor ons, nooit wankelend, nooit twijfelend Voor allen een toon beeld van kracht en taaiheid, van on wrikbare vastberadenheid en fanatieke wilskracht geeft hij ons een voorbeeld van hetgeen wij te doen hebben, wan neer de stormen van deze wilde oorlog ons om de ooren razen. In 1918 verrestten wij onze vijanden door ons falen en door onze val Dit keer zullen wij hen verrassen, doordat wij, het geheele volk als één man, staan tot alles bereid er\ tot alles besloten. (Rijksminister ,,Das Reich"). Dr. Go eb bels HET NIEUWE ITALIË. Het Italiaansche volk staat op 't punt zich weder te verheffen uit de diepe af grond van vernedering en moreele en materieele ineenstorting, waarin het door de verraders van Juli en Septem ber is gesleurd. De nieuwe organisatie van de Italiaansche weermacht is bezig zich te ontwikkelen. De phase van het plunderen en de eigenmachtige demobili satie is men bijkans te boven Het op stellen van nieuwe eenheden kan elk oogenblik worden verwacht. (De D u c e in de Ministerraad der re- publ. fase. regeering, 27 Oct.) KUNSTWERKEN VAN SOLDATEN. Hoezeer ook in dit vijfde oorlogsjaar de geest der Duitsche soldaten levendig is gebleven, kan blijken aan ieder, die te Den Haag in het gebouw Lange Voorhout 13 de daar aangerichte ten toonstelling bezoekt: daar vindt men een keur van schilderstukken, aquarels, fo to's, teekeningen, houtsnijwerk, enz., al les vervaardigd door Duitsche, hier ge legerde soldaten. De opening geschiedde door de Rijkscommissaris, Rijksminister Dr Seyss Inquart, die er op wees, dat in het bijzonder de bewust geworden wil tot persoonlijkheid hier tot uitdrukking wordt gebracht. Veel woorden zijn hier niet noodig, aldus de Rijkscommissaris: laat de kunstenaar spreken. DE SCHOENENBEURS.' De N.V D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid morgenmiddag van 45 uur (Raadhuis). BRANDSTICHTING TE WIJKBRUG DOOR MOORDAANSLAG GEVOLGD Te W fj k b r u g gemeente De Wijk, is het boerenechtpaar Osterveen van een moordaanslag het slachtoffer geworden. Reeds eenige tijd geleden was de boer derij van boer Osterveen. bestaande uit woonhuis en stallen, door terroristen in brand gestoken en vernietigd. Het gezin Osterveen had een schamel onderdak ge vonden in een houten barak, die Oster veen op zijn land had laten bouwen. Op de tweede avond nadat het gezin de ba rak had betrokken, verschenen twee on bekende personen die verzochten binnen gelaten te worden. Zij gaven zich uit als politie-ambtenaren en wilden Osterveen over de brand spreken Osterveen liet hen Linnen. De beide onbekenden spra ken drie kwartier met het echtpaar Os terveen. Toen zij daarop met een hand druk afscheid Tiamen, bracht een der beide onbekenden een pistool te voor schijn Toen Osterveen van schrik ach teruitliep, stelde de onbekende hem ge rust met de opmerking, dat hij 't pistool zoo maai te voorschijn had gehaald. Oos terveen, die gerustgesteld was en met uitgestrekte arm op de onbekende toe kwam, werd op dit oogenblik door de misdadiger neergeschoten. Tegelijkertijd schoot de tweede onbekende op vrouw Osterveen. Boer Osterveen werd doode- lijk getroffen, terwijl vrouw Osterveen zwaar gewond werd. De moordenaars vluchtten na hun daad. De in een naast gelegen vertrek slapende kinderen wa ren door de schoten wakker geworden en vonden hun ouders badend in hun bloed. Zij gingen naar hun zwaar ge wonde moeder en waren niet te bewe gen haar te verlaten om zoodoende hulp te halen. Zoo werd eerst bij het aanbre ken van de dag de misdaad ontdekt. Te Wageningen werd de Nederland sche staatsburger IJprenburg door een man neergeschoten. De dader, wiens signalement bekend is, nam na de aan slag de vlucht op een rijwiel. IJprenburg werd naar het gemeenteziekenhuis te Wageningen overgebracht, Nadat zijn familieleden hem een bezoek hadden gebracht, kwam des avonds^nog een on bekend persoon met een bouquet bloe men de ziekenkamer binnen. Dé gewon de IJprenburg en de onbekende brenger der bloemen bevonden zich alleen in de ziekenkamer. De bezoeker zette de in bed liggende IJprenburg een pistool óp dc borst en loste een schot, waarna IJp renburg korte tijd later overleed. Voor dat hij stierf kon IJprenburg de toege snelde politie nog belangrijke gegevens omtrent de persoon van de dader ver strekken, die voor het onderzoek van groot belang zijn. In zeer nauwe samenwerking met de Duitsche Sicherheitspolizoi en de Neder landsche recherche zijn maatregelen ge nomen voor het ophelderen van de beide moordaanslagen en voor de arrestaties van de daders. Nieuwe daden van laffe en verachte lijke terreur, welke verreweg het groot ste deel van ons volk met afschuw ver vullen. Terreur, gepleegd door een handjevol uit het lood geslagen, door Moskou en Londen opgehitste jongelui, die van de verderfelijke gevolgen van hun aanslagen blijkbaar niet het flauw ste begrip hebben. Het meerendeel der Nederlanders keurt deze misdaden fel af. Laat ieder in zijn kring nu ook ten duidelijkste aan deze afschuw uiting ge ven, opdat die terreur worde gestuit en het bolsjewisme, dat hier poogt binnen te dringen, worde uitgeroeid, met wortel en tak. In samenwerking met de Neder landsche politie heeft de Sicherheitspoli- zei een streng en uitgebreid onderzoek ingesteld, opdat de ware schuldigen hun straf niet zullen ontloopen. EEN BELOONTNG VAN F 5000.- In de nacht van 22 op 23 October wer den te Gaasterland o. m. 70 korenmij- ten en een dorschmachine in brand ge- stqken. f 5000,- wordt uitgeloofd voor elk die inlichtingen verstrekt, welke leiden lot aanhouding van de onbekende daders Van het Amerik. tijdschrift Time zal -een Zweedsche editie Verschijnen. Een Amerikaansch blad pleitte voor de uitlevering van Finland aan Sovjet- Rusland. Landvrouwen danken voor de oogst. Bijzonder goed ge slaagde bijeenkomst te Alkmaar. 2. In aansluiting op hetgeen in vorig nummer kon. worden meegedeeld ver melden we nog: Het zangkoor zong op voortreffelijke wijze eenige oogst- en oud Noord-Hol- landsche liederen. Vervolgens werden de werkzaamheden der afd. Landvrouwen op de dorpen be sproken en werden verschillende wen schen naar voren gebracht. De landelijke Landvrouwenleidster, mevr Zwiers- Luth, stelde in een rede vast, dankbaai te zijn voor het vele dat, ondanks de groote moeilijkheden "van het oogenblik, tot stand was gekomen Ondanks alles mochten wij een oogst binnenhalen als nooit te voren! Het Oogstdankfeest mag echter nooit een ,,dag van rekenen" wor den. Hel moet zijn een dag van bezin ning en van het hooghouden van onze hoereneer. De landvrouwen moeten haar werk daarom niet alleen praktisch, maar veel meer ideëel zien. De Landvrouwenleidster herinnerde aan de arbeidsinzet en merkte in dit verband op, dat vele landmeisjes het goede voorbeeld gegeven hebben door de opengevallen plaatsen in te nemen. Ook de hulp van de Arbeidsdienst is zeer van pas gekomen. Dit laatste bevorderde evenals de aanwezigheid van vele eva- cué's op de bedrijven de goede ver houding tot de stedelingen, die ons hier door eerst recht leeren waardeeren. Aan het, slot van haar rede merkte me- vfouw Zwiers-Luth op, dat de land vrouw, wanneer haar zoon heeft besloten zich in Oostland te vestigen, hem niet moet trachten tegen te houden.of hét hem moeilijk te maken, hoe begrijpelijk dit ook zou zijn. Op dit Oogstdankfeest immers willen wij de ernst der tijden niel wegredeneeren. Wij moeten steeds bereid zijn en blijven offers' te brengen! Mevr. De Haan-Bosker sprak nog een opwekkend woord, waarin zij o.a. de be-teekeni£ van het werk van de Aiv beidsdienst in de oogsttijd uiteenzette. De boerenleider der prov. Noord-Hol- land, Koeman, wees op de moreele ont reddering, wélke deze oorlog meebrengt en achtte het de taak der Landvrouwen hun seksegenooten, die ontspoorden, op het rechte pad .terug te brengen. Hierna werd nog de nieuwe Maro-film over de fruitteelt vertoond, waarbij de heer W. Kaper, productieleider van de Nederlandsche Landstand in Noord-Hol land, een deskundige uiteenzetting gaf.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1