'toorélrrom Candidaatstelling Vóór alles: goede vrienden 1 I sJu^TertJ j SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN Instituut J. Koopman, Westwoud 1 BON Veilig vervoer van en naar Alkmaar iedere week per WUYS Dinsdagmorgen van Texel Donderdag morgen van Alkmaar. DouweEgberts „FAMA" is gebrand ah echte koffieJ Cornelis Kuip Mz. De bonnen krijs- morgen! BINNENLAND r WERELDNIEUWS HET GESLACHT KIKKERT. Neen,'» AKKERTJE Ned. taal voor jongeren - Ned. taal schrijven en spreken - Literaire cursus Ned. taal - Rekenen - Handelsrekenen - Schriftverbetering - Boekhouden v. Land- en tuinbouw - Boekhouden Voor winkelier- Middenstandsdiploma - Persoonlijkh. - Zelfcontrole - Alg. Ontw. v. d. a.s. Politieman - Alg. Ontwikkeling - Bedrijfsleider -i Land- en Tuinbouw diploma - Algetneene Handelskennis. Erkende opleiding. - Inlichtingen gratis. op lange winteravonden - Laerl DUITSCH ol ENGELSCH In 8 meand*n. Nlauwite ichrrfulljko - "ij opleiding 12.05 per maand. Da poft brengt elke week Uw la« thuUl - - Ervaren M O -leeraren beantwoorden vragen. Middenstandsdiploma (alg óntwlkkeling) 12.85 per maand - Z Nederl. Taal en Correspondantle f 1.50, Boekhouden II—, NEDERLANOSCH TALENINSTITUUT - ROTTERDAM 1 iniii loo - iiinir Laaddagen op Texel Vrijdag, Zaterdag en. Maandag Goederen worden ge haald en bezorgd bij J. ZUIDEWIND Dz., Warmoesstraat 73 «sra« Wijanaken U er op attent, dat bon 694 'M4 f November niet meer geldig isi Waterschap de 30 Ge meenschappelijke Polders op Texel voor de verkiezing van een Hoofdingeland ter voorziening in de door periodieke aftreding ont stane vacature van dén heer (herkiesbaar) Opgaven van candida- ten kunnen worden inge diend op 20 November 1943 bij den Dijkgraaf, die daartoe te zijnen hui ze op dien, dag zitting houdt van 2-5 uur n.m Het College van Dagelijksch Bestuur C KEIJSER Hz., Dijkgraaf D. v. d OORD. Secretaris. De jongen laat zich overbluffen en zfj... zjj schrijft de bonnen in, het vergeetboek. Wordt hg lastig, dan maar een anderen bakker Dat die jongen gaat knoeien om uit de moeilijkheden te komen en tegen de lamp loopt, dat raakt haar niet, Bongeknoei .is erger dan diefstal! j! Publ ,/h D.p Handal, Nijverheid on Schaap,., t.b.v.b C.D.K NUTTIGE WENKEN. Waschmiddcl. Kook geraspte kastan- jes in water; zeef hét water (dooi een fijne doek b.v.). Dit kan, verwarmd, als waschmiddel voor niet al te fijne stof fen dienen Voor lichte stoffen de kastan je» eerst pellen Nieuwe kousen eerst in lauw water dompelen. Daarna in de schaduw (nooit bij de kachel of in de zon) drogen. Dan gaan ze lahger mee. En zeker wanneer u de teen- en hielstukken eerst doorstopt. RECEPTEN. Boerenkool (voor 4 personen) 1 kg. boerenkool, 4 preien, 20 gr. havermout, zout De boerenkool klein snijden, ook de dunne nerven, de «dikke bladner ven schillen en het merg in dunne plak jes gesneden, gebruiken. De prei fijn snijden. De kool en de prei wasschen en opzetten met wat zout en een bodempje water, niet meer clan noodig is om het gerecht zonder aanbranden gaar te ko ken. De havermout ertusschen strooien De groente vlug aan de kook brengen en in een goed gesloten pan zachtjes gaar koken. Kooktijd 30-40 min. De groente zoo mogelijk vermengen met een stukje boter en dadelijk opdoen. OVER DE VROUW. Een vrouw ziet van haar man alleen het goede. als ze verstandig is. (Euri pides) RIJMELARIJTJE HERFSTLAANTJE. De dag was niet oud, Toen ik liep door de Hout, Langs de kronk'lertde, donkere"paadjes. Geen geluid werd gehoord, Zelfs mijn stap werd gesmoord In een kleed van ontelbare blaadjes. Toen opeens, hoe het kon. Zond een lachende zon Plots haar stralen door takken en blaar en. Eh ik stond waar ik stond, Als verkleefd aan de grond, Naar dit wonder van kleuren te staren O, dat laantje der Hout, Werd een laantje van goud, Zoo geen kunst'naar het ooit na kan verven. En ik sprak heel devoot: Lieve God, heet dit dood? Gun mij dan, eenmaal, zóó ook te sterven". HUIB DE RIJMELAAR Nadruk verboden. VOOR DE JEUGD. 294. Een voedzame spijs. Laat de eer ste letter weg en je hebt een kleur. 295. Maak hiervan de naam van een beroemd schilder: Hans Larfs. 29G. Ik smaak best op brood. Laat de eerste letter weg en visschen zijn dol op mij. Inzenden na no 300. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. Ook een muggenbeet is een strijd om het be staan. VERVOLGVERHAAL. DOOR EMMA HOOGWERF. Verdwaald in de wildernis. 1.) Nu geloof ik, dat ik er toch bij ben, zei Delius half-boos, half-bezorgd. Want ik weet hier geen heg of steg. Overal in het rond strekte zich de dor re vlakte uit, waar ééns gras had ge groeid, maar die 'nu éérr verzengende wil dernis was, al ging de zon ook al bijna onder. Zijn paard was totaal uitgeput en zóó lusteloos, dat het niet eens meer schrikte van de vele gelig-witte plekken, waar uit de kraaien inééns opvlogen. ge stoord in hun festijn, want het was het droge seizoen in Australië en overal in het binnenland lagen schapen dood, of stervende, versmachtende van de dorst. Het was geen gunstige tijd voor een vacantie-uitstapje; maar het schip van Oscar Delius, zee-officier, had averij gemaakt en was de haven van Syd ney binnengesleept, waar bleek, dat het een langdurige reparatie zou worden, zoodat Delius besloten had, van deze gelegenheid gebruil^te maken om wat te zien van het binnenland. Na een korte VAN SCHAPEN EN WOL. In Zuid-Afrika is het schapenhouden voor de wol de oudste en nog steeds be langrijkste tak dei veeteelt. Tusschen 1860 en 1922 heeft de wol evenveel op gebracht als de goudmijnen; de laatste jaren is de waarde der goudproduclie zeer. veel grooter dan die van de wol. In 1927 hield men in de Unie 36'millioen wol- en 4 millioen vleeschschapen. Zuid- Af ïikaMs het zesde schapenland ter we reld. (J Brummelkamp, Soc Geogr. Afr.). 18 schrijf bureau's werden gestolen uit het pand Oosterschekade 4, te A'dam.-» Het 7-j. zoontje van J. de Jong te Grijpskerk is bij zijn huis verdronken. Het 6-j. zoontje van S. te Maarssen is in het Merwedekanaal verdronken. Met turfgeneratoren voor personen auto's zijn onder auspiciën van 't NSKK geslaagde proeven genomen. T. L. van der Bom, voorz. Amster- ciamsche Grafische School, werd 12 Nov. 70 jaar. Wegens veelvuldige veediefstal te Ros malen wordt daar des nachts door een z.g boerenwacht gesurveilleerd Het 2Vs-j. zoontje van de fam. De Vries te Broek o. L. is te water geraakt en verdronken. Omtrent krijgsgevangenen op Java letters SV, kunnen bij Roode Kruis, Den Haag, inlichtingen worden ingewon nen. Bij luchtalarm in huis of schuilkelder dekking zoeken. Niet voor een raam gaan staan, 't Kan uw oogen kosten, "wan neer een scherf het ruit treft. De 59-j. ongehuwde zwerver P. v. d Lei werd te Groningen sinds eenige tijd vermist. Thans heeft men zijn lijk uit 't Schuitendiep opgehaald Een lek in de gaslamp heeft te Gor- kum de 80-j. H Voorburgh het leven ge kost. Zijn 82-j. vrouw verkeert (foor gas vergiftiging in zorgelijke toestand. Het 9-j. zoontje van fam. Van Sant- vliet te Eindhoven is qverreden door een achteruitrijdende autobus. Het kind was op de bus geklommen. Op weg naar het ziekenhuis te^ Nijme gen, waar hij zijn kind zou bezoeken, is een inwoner van Cuyck door een auto bus een been afgereden. Twee logementbewoners, venters, te Maastricht kregen ruzie. De een stak de ander met een dolk in de hartstreek, waardoor de dood spoedig intrad. De moordenaar is gearresteerd Bij een hotsing tusschen een tram en een vrachtwagen op de Oudedijk te Rot terdam kreeg de voerman een wiel van zijn wagen over een been; de man, die naast hem zat, werd van de bok geslin gerd en is kort daarna overleden. Op verstel Ned. Arbeidsfront besloot de Commissaris voor belangen voormali ge Ned. weermacht ook de echtgenoote van krijgsgevangenen, inwonende "doch ters, stief- en pleegdochters voor f 55 kraamgeld in aanmerking te doen ko men. Men schrijve daarvoor aan Burêau Lange Voorhout 7, Den Haag. reis met de trein had hij de tocht te paard voortgezet; aan verschillende sta tions had hij een versch paard gekregen, zoodat hij tot nog toe. voorspoedig was geweest. Maar nu moest hij het toch op geven; zijn paard kon- absoluut niet ver der. De hitte was ondraaglijk en terwijl hij al een paar uren tevoren bij het. sta tion Rantonga had moeten zijn. moest hij het feit wel aanvaarden, da^ hij ver dwaald was.* Belachelijk gewoon, dacht hij boos. Enfin, dan maar hier kampeeren voor de nacht Had rk mijn flesch maar niet zoo vroeg op.de dag leeggedronken. Wacht, nog een paar meter, Bruin, dan kan je je misschien aan een handje-vol gras te goed doen Maar het volgende oogenblik struikel de het paard over een konijnenhol en gaf zijn bcrijd'er zóó'n schok, dat die over de kop van het dier, een heel eind verder te land kwam eifin het eerst ver doofd was door de slag. Toen hij weer bijkwam, lag hij op de verzengend-heete grond, terwijl het al meer begon te schemeren Hij deed een poging om op te staan, maar voelde een versclirikkelijke pijn in het been. terwijl hij een oogenblik het bewustzijn 'dreig de te verliezen.„Toen richtte hij zich op de elleboog wat op, maar er was niets of~ niemand in zicht; zijn paard was verdwenen Daarlag hij nu, heelemaal In het Casino te Den Bosch werd de tentoonstelling Het socialisme van de nieuwe tijd geopend. De schatting van de meubelen voor de personeele belasting 1944 moet geschie- 'den naar de waarde op 1 Jan. 1940. Ouders, onderwijzers: wijst de jeugd bij herhaling op het gevaar van door hen gevonden projectielen. De eerste vrouwelijke schoorsteenve ger is de 19-i. Aafke van Brussel te Zwolle. Een berucht inbreker, een Hagenaar, die in Zeist en in Limburg opereeide. is te Geleen gevat. Een reiziger, die op een avond te Scha- gen uit d^ nog rijdende trein stapte, werd vele meters meegesleurd, maar kreeg, wonder boven wonder, geen letsel. Vijf leden van het personeel van een grossier in het zuiden werden wegens suikeidiefstal gearresteerd. De grossier kreeg proc.-v. omdat hij zoo slecht con trole uitoefende. Wanneer de Noordoostpolder geheel in cultuur zal zijn gebracht, zal er brood zijn voor anderhalf millioen menschen (C.D.) Een beruchte strooper, de 41-j. C. v. L. uit Dongen, vader van 8 kinderen, werd doodgeschoten, toen hij voor de politie, ondanks waarschuwing, aan de haal ging Een gevonden projectiel werd door 2 kinderen van dhr Dupont te Eindhoven thuis in de kachel geworpen. Door de ontploffing, welke ontstond, is het 5-j. jongetje weldra overleden, zijn 6-j. zus je werd zwaar gewond. VRAGENBUS. Camouflage. Dit woord houdt ver moedelijk verband met het Italiaansche „camuffare", d.w.z. zich vermommen, verbergen; letterlijk: iemand rook in het gezicht blazen, waardoor hij min of meer onzichtbaar wordt. Het woord moet in de oorlog 1914-1918 in gebruik zijn gekomen Het groote woordenboek der Ned. taal maakt er geen melding van; wel de laatste druk van de „Wink ler Prins'-Enc. GEESTELIJK LEVEN. Een N.H. gemeente in het Zuiden brak met de gewoonte, dat mannen bij het gebed gingen staan en wel 1 omdat, het verschil in houding tusschen mannen en vrouwen met te verdedigen is; 2. om dat het opstaan de stilte voor het gebed verstoort; 3. omdat het eerbiedig zitten van meer ootmoed en afhankelijkheid getuigt dan het staan; bovendien ont aardt het staan niet zelden in onaesthe- tisch hangen. Wellicht zal in meer ge meenten dit. voorbeeld worden gevolgd. OVER POSTZEGELS De Duitsche posterijen gaven ter gele genheid van de 20e herdenkingsdag voor de gevallenen van de Beweging een spe ciale postzegel uit ter waarde van 24 Rpf met 26 |lpf toeslag. Gouvernement-Generaal. Ter herin nering'aan de stichtingsdag van het Gou vernement-Generaal is een nieuwe tien zloty postzegel in omloop gebracht met het opschnfl „Deutsches Reich Gene- ralgouvernement" alleen. Wat'zal er nu gebeuren? Het .lijkt wel, of mijn been gebroken is en dat ik alle kans heb, hier te blijven liggen, tot ik het voorbeeld volg van die onge lukkige scjiapen en een maal bied aan de kraaien en de dingo's Misschien kan ik nog een eindje verder kruipen, maar ik heb niet het flauwste vermoe den, welke kant ik uit moet; het zou maar noodelooze krachtverspilling zijn! overlegde hij öeen uitlokkend vooruitzicht, zoo waar, dezelfde dood te moeten sterven, als die arme schapen!Hij klemde 'de tanden op elkaar. Ik zou wel eens willen weten, hoe veel dagen ik het nog zou kunnen uit houden en of ik tot het eind toe bij be wustzijn zou wezen, sprak hij weer in zichzelf. Hij vroeg zich ook af, wat zijn kapi tein wel zou zeggen, als zijn verlof om was en hij niet was teruggekeerd? Zouden ze ooit te hooren krijgen, wat hem was overkomen? Hij had verscheidene brieven en kaart jes in de zak. waardqor men hem iden- tificeeren kon Hij -versmachtte van dorst,-maar het leek hem, dat hij in de verte het geluid van stroomend water hoorde Doch, toen hij, met onduldbare pijn, zich even" op de knieën oprichtte, hoorde hij dit geluid weer niet meer. ABESSINIE. Op verzoek van Haile Selassie zen den de Anglo7Amerikanen Italianen als dwangarbeiders naar Abessinië ALGIERS. Gaullisten lieten op de drie Alge- rijnsche departementen de laatste dagen 80 vooraanstaande personen arresteeren BULGARIJE. De in Belgisch bezit zijnde electri- citeitswerken te Sofia zullen voor 290 millioen- door Bulgarije worden over genomen. ZWEDEN In de stad Oerebro, 50,000 inw., oefenden Zweedsche troepen zich in straatgevechten. Zelfs met tanks van 22 ton. BftlTSCH-INDlE Wij, Indische nationalisten, moeten ditmaal overwinnen. Anders zal ons volk nog 1000 jaar onderdrukt blijven. (Soeb- has Chandra Bose). ROEMENIE. Roemenië.en Bulgarije slofen een overeenkomst inzake uitwisseling, van bevolkingsdeelen. De eerste groep van 146 personen, die van de gelegenheid ge bruik maakte, bestond vnl. uit boeren ITALIË Alleen al in Rome hebben tot 28 Öct. 1.1.- 15000 personen toelating ver zocht tot de fasc.-republ partij. „Broeders, wij verwachten van u de bevrijding". Aldus in een oproep aan het fasc.-republ. Italië een geheime zender in Z.-Italië, welke de Britten, ondanks alle moeite, nog niet hebben kunnen opspo ren. Vereenigde staten. Er wordt in de V.S. nog gestaakt Volgens New York ging 40 millioen ton steenkoo} verloren en is ook de staalpro- ductïe ernstig verstoord. De Amenk. Senaat besloot na de oorlog te zullen samenwerken met vrije en onafhankelijke naties tot oprichting en handhaving van een internationaal gezag Dit gezag zou de machtsmiddelen moeten bezitten „om een aanval te ver hinderen en de wereldvrede te bewaren" fWashington). ENGELAND Minister Eden is van zijn bezoek aan Sovjet-Rusland en Egypte in Enge land teruggekeerd. Door 200 stakingen met 90,000 man zijn in Engeland alleen al in Sept. 327 duizend arbeidsdagen voor de wapenin dustrie verloren gegaan. (Labour Ga- zette). ^Britsche en Sovjet-Russische mijn werkers zullen confereeren over voort durende samenwerking. vooral "ha de oorlog. Churchill schreef in 1931 een boek, The Aftermath (De Nasleep), waarin hij in felle kleuren de verschrikkingen van het bolsjewisme teekent. Ter lezing aan bevolen aan ieder, die van Stalin heil verwacht. Grapjes over Engeland, dat altijd anderen voor zich laat vechten, doen on der Amerikaansche soldaten opgeld. De Daily Sketch klaagt^aarover in bittere bewoordingen. EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM Zondag: 8,De zin van het boer zijn. Maandag: 8,45 Recepten; 13,Bloem bollen in huis Dinsdag: 8,45 Het was schen van gebreide kleedingstukken; 1,- Maisteelt. Woensdag: 8,45 Verzorging van de pasgeborene; 13,Tuinderij- praatje. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1618. De Nationale Synode te Dor drecht bijeen (tot 9 Mei 1619). 1868. De Ital. componist Rossini,.over leden. 1890. Robert Koch (Duitschland) publi ceert de resultaten van zijn proeven met tuberculine als geneesmiddel tegen t.b.c. VI. Nog stammen van de tak Abraham af: de Notaris Abraham Kikkert Reijerzoon, geb. 1782 en overleden 1836. Hij was ge huwd met Hendnna Romans. Zijn zoon, Johannes Ludovicus, geb. 1810 en ge huwd in 1836 met Vrouwe Maria Co- ninck-Westenberg en-in 1861 met Elisa beth Boom, was van 1836 tot 1867 nota- rfc op Texel, lid van dé Provinciale Stalen en wethouder. Hij gaf in 1873 een boekje uit onder de titel „Dc kust in ge vaar". met? een kaart van Texel en Vlie land. Hij stelt daar o a.' in voor, het aanleggen van een afsluitwant tusschen Texel en Vlieland. - .Nog is er een uitgebreide tak van Abraham, geb. 1685, in Drente woonach tig- Van Poulus zijn nog uitgebreide lak ken in Leiden en Vlaardingen In Leiden heeft ih 1798 de kunstschilder Pieter Kikkert een boekje uitgegeven met een verzameling etsen en eigen vervaardigde versjes In 1810 verwierf hij de gouden eerë-periping van het Teyler-genoot- schap over de vraag, waarom de Neder- landsche school zoo weinig historieschil ders, in tegenstelling met het schilderen naar de natuur, heeft opgeleverd. In het Leidsche gemeente-archief is nog een verzameling prentteekeningen van zijn kleinzoon Jan Elias Kikkert aanwezig. De naar Vlaardingen vertrokken afstam melingen van Poulus waren bekende reedeis, arts, gemeente-ontvanger, uitge ver en boekdrukker, enz. Van P J. Kik kert is aldaar verschenen een boekje, ge titeld „Familieherinneringen uit de jaren 1811-1812-1813". Hierin beschrijft hij dc Fiansche overheersching, o.a. de gevan genneming van zijn vader, bij hem thuis Fransche inkwartiering en het vertrek dei Franschen uit Vlaardingen, waarbij ook de reeds genoemde Admiraal Kik-' kert, die in R'dam gejegerd was, hulp' verleende. Amsterdam W. N. KIKKERT; Hij viel weer neer en vlijde het hoofd op de over elkaar geslagen armen Ineens daar .voelde hij, dat iets hem besnuffelde; het moest een dier zijn, dat erg hijgde. Misschien was 't de voorlooper van een troep dingo's, die geduldig zouden afwachten, tot hij geen kracht meer over had, om hen te ver jagen. Maar, neen, hij kon onderschei den, dat het dier daarvoor te groot was. Het is een collie! riep hij luide en stak de hand uit met een 'aanmoedigend gebaar, waardoor het dier die vriende lijk, likte Hij heeft een halsketting aan en ziet er goed uit. Waarschijnlijk is de baas niet ver af. Hij hief het hoofd op en riep in de duisternis. Ten antwoord hoorde hij iemand roepen, terwijl de hond luid blafte Er komt hulp opdagen. Hij riep'nog eens en luisterde. Nu hoorde hij<-hoefgetrappel"naderbij ko men en onderscheidde ook weldra een paard met berijder." Wie is daar? riep een vxouwenstem. Ik, antwoordde luitenant Delius, wat natuurlijk niet veelzeggend was voor een vreemde. Ik heb een onge luk gehad en mijn paard is er vandoor gegaan. (Wordt vervolgd.) Half-wilde Australische honden. VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat):. Het leerboek des levens, door Martini Kojc. 142 blz. Geb. f2.60. Peinzen en piekeren, door A P. van Leeuwen. Amusante problemen met ge tallen, lijnen, figuren. Met 178 afb. en oplossingen. 208 blz. Geb. f3,05. Tom Tit, 100 natuurkundige proeven voor de huiskamer, door Piet Maréai Veel ill. 202 blz Geb. f 2,60. Honderd wonderen van vernuft, door A P -van Leeuwen. Puzzles van aller hande soort. 240 blz. Geb. f3,05. Het Wilhelmus van Nassouwe, door Dr P, Leendertz. Met verklaring en historische toelichting 118 blz. Geb. f3.95. (Ingezonden Mededeeling) HYGIENE EN VEILIGHEID 567. Verstopping. Indien deze niet van; gevaarlijke ziekten der buikorganen af hankelijk is (de arts alleen kan dat vast stellen) kunnen deskundige massage en kamergymnastiek vaak wonderen doen. Een doodeenvoudig huismiddeltje is:, water drinken op de nuchtere maag Die kanU elk oogenblik over vallen. Zorgt steeds AKKER TJES in huis te hebben. Laat U dus niet noodeloos kwellen. De Nederlandsche Pijnstiller P1429 1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg- Uitg. en Drukkerij' Fa. Langeveld De Rooij, Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4