Van de Fronten in Oost en West. HET GESLACHT KIKKERT. BINNENLAND 57e JAARGANG. No. 5810. ZATERDAG 27 NOVEMBER 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 17—24 NOVEMBER 1943. DE „DAG DER OUDE W.A.". De commandant der W.A., mr. A. J. Zondervan, reikt het strijdersteeken uit tijdens de plechtigheid ter herdenking van de op richting der V/.A... welke te Oud-Leusden plaais vond. (C.N.F.-Otto Pax c.) VON MANSTEIN BLEEK SLAG VAARDIG. Het voornaamsteSovjet-Russische zwaartepunt, dat tot voorbij de 'stad Sji- lomir tot op een afstand van omstreeks 100 km. de voormalige Poolsch-Sovjet- Russische grens genaderd was, heeft plots een heftige Duitsche stoot moeten 'opvangen. Veldmaarschalk Von Manstein wist in dit gebied, ondanks de ingetre den modderperiode en de daardoor uiter aard zeer belemmerde transporten, een dubbel succes te bereiken. In de eerste plaats slaagde hij er in, Sjitomir volko men in te sluiten en door een stormloop in Duitsche handen te brengen, waardoor hij zich tevens meester maakte van een belangrijk aantal gevangenen en van aanzienlijke krijgsbuit Terloops moge hierbij worden opgemerkt, dat de Duit sche laktiek hier weer eens wist tot stand te brengen hetgeen de Sovjets in 't geheele verloop van de* herfstoperaties niet is gelukt, n.l. het omsingelen van 'n stad en het vernietigen van de daarin aanwezige strijdkrachten. In de tweede plaats ondernamen Von JVIansteios troepen een stoot In de rich ting van de grooie verkeersweg Sjito- mir-Kiew, waarbij de Sovjetverbmdin- gen geheel werden doorbroken. De bol sjewisten zijn van deze straatweg af gedrongen en ondervinden dientengevol ge alle nadeelen van het regen- en mod- derseizoen. De operaties blijken hiermee echter nog niet beëindigd te zijn; de Duitsche druk in noordelijke richting blijft aanhouden en belooft nieuwe stra tegische successen. GEALLIEERD OFFENSIEF IN ZUID-ITALIE VERWACHT. Indien de voorteekenen niet bedriegen, bereidt generaal Montgomery thans een massaal offensief voor óp de oostelijke vleugel van het geallieerde front in Zuid- Italië. Men heeft althans kunnen consta- teeren door middel van luchtverkennin- gen, dat in het gebied van Atessa, het welk als Britsche uitgangsbasis, zou die nen, 'n bijzondere bedrijvigheid heerscht, die zich in de richting van Arschi schijnt te ontwikkelen. Het doel van de Britsche operaties zou het overwinnen van de rivier de Sango zijn. Montgomery's oog merk moet zijn. deze rivier in haar ge heele lengte over te trekken, teneinde op deze wijze de Duitsche strijdkrachten die hun uiterste linkervleugel op de Ariatische kust laten steunen, uit hun stellingen te werpen en hun front op te rollen Doelwit van dit alles is natuur lijk de reeds zoo lange Ujd%$rtraagde op- marsch naar Rome tot stand te brengen. Behalve tanks hebben de Britten ook nieuwe batterijen met zeer groote schoot- wijdte in het veld gebracht. Van Duit sche kant bereidt men zich dan ook voor op zeer verbitterde gevechten ITALIE'S WEDEROPBOUW. Het werk van Italië's wederopbouw in een republikeinsch-fascistische geest vordert langzaam doch gestadig. De buitenlandsche politiek is gericht op de bevrijding van het land van de vreemde bezetting en het waarborgen van de voeding v§n het Italiaansche volk door daartoe geëigende middelen. Op so ciaal terrein zal worden gestreefd naar een rechtvaardige beloomng van de ar beid. De sociale inrichtingen van het fascisme zullen onaangetast blijven. Voor de volkshuisvesting zal een spéciale in stantie in het leven worden geroepen, het instituut ,.Hui£ van het Volk". De arbei ders verkrijgen het recht van vrije vak- vereemgingen. Tenslotte wordt op specu latie en clandestiene handel de doodstraf gesteld. Wederom is de leuze uitgegeven Vechten en arbeiden ter bevrijding van Italië van.de Angelsaksische invasie." DE ACTIE IN DE AEGEISCHE ZEE. Door een stoutmoedige aanval van honderdtallen valschermjagers en een verbeten strijd, welke vier dagen heeft geduurd, is de Duitsche legerleiding erin geslaagd, Leros, een der laatste strate gische eilanden van de Dodecanesos, dat zich nog in BritsChe handen bevond, te bedwingen. Enkele duizenden krijgsge vangenen werden hierbij gemaakt. Zoo wel Britten als Badoglio-Italianen De val van Leros heeft in de Angel saksische eilanden een sterke tegenslag veroorzaakt. In de Brftsche pers heeft een verbitterde critiek op het militaire beleid zelfs van een tweede Kreta ge rept Met Leros is voor de Britten inder daad hun geheele door verraad verkre gen winst in dit eilandengeöied teloor ge gaan. Toen Leros was genomen, gaven DE ZON. Za 27 Nov op 9,18; onder 17,36 DE MAAN. Za. 27 Nov. op 8,35; onder 18,03 Nieuwe Maan; 27 Nov. 17,23. HOOG WATER OP TEXELS BEK. Za. 27 Nov. 8,16 en 8,35 Zo. 28 Nov. 8,52 en 9,12 Ma. 29 Nov 9,3? en 9,52 Di. 30 Nov. 10,13 en 10,35 Springtij 29 November. WIE NUCHTER DENKT Elke nuchter denkende Noor moet er van overtuigd zijn, dat heel Europa ten gronde zou gaan, wanneer het bolsjewis me er ir. zou slagen, de Germaansche vol ken te vernietigen. (Quisling, de Noorschc- premier) .WAANZIN". 2eggcn ze zelf. Amorv Reóes schrijft in het Engel - sche tijdschrift .World Tribune" (9 Oct. 1943); De grondslagen van het Atlantic Charter zijn volkomen onjuist. Zij vor men slechts een wedeiopwarming door utopische denkbeelden van Wilson, die tusschen de beide wereldoorlogen hebben gehcerscht.» Hel is waanzin zich in te beelden, dat zij na deze oorlog beter zul len werken. Het Atlantic Charter is der halve een document, dat niet in overeen stemming is met de tijd". de Italiaansche bezettingstroepen op Lipsos, Patmos en Nicaria zich zonder slag of stoot over. Daarna bleef alleen nog het eiland Samos, beroemd om zijn heeilijke zoete wijn, over. Ook Samos echter, ingesloten als het thans lag tus schen clc Duitsche eilanden-posten, is voor Londen een kelk vol bitterheid ge worden; hel heeft zijn capitulatie moeten aanbieden Belangrijker dan de vraag, of deze se rie terugslagen aan de lafhartigheid der Badoglio-troepen, of aan iets anders moet worden geweten, waarmee men zich in cle Britsche publistiek bezighoudt, is het resultaat, dat de Duitschers in dit zee gebied hebben bereikt. Wederom is Griekenland en daarmee de Balkan voor een Britsch-Amerikaan- sche invasie hecht afgesloten. DE TROEBELEN IN DE LIBANON. De onlusten in de Libanon mogen nog niet bedwongen zijn, er is toch reeds een zekere ontspanning ingetreden Generaal Catroux heeft zich, als vertrouwensman van het comité te Algiers, overhaast naar Beiroet begeven, waar tevoren de Brit sche minister van midden-oosten, Casey, reeds was aangekomen. Er is tusschen beide diplomaten-antipoden toen uit en ter na geconfereerd, waarbij Catroux de Britsche drang, om de Libanon „onaf hankelijk" te maken, voorloopig niet un- i^rdig heeft weten uit de weg te gaan, oooi zich er op fe beroepen, dat de on afhankelijkheid van mandaatgebieden tenslotte niet in de eerste plaats een Britsche of Fransche, dan wel een volkenbondsaangelegenheid moest worjden geacht. Intusschen hebben de dissidente Fran- schen in zooverre water in de wijn ge daan, dal zij besloten hebben, de gevan gen gezette Libaneesche regeeringsper- sonen hun. vrijheid te hergeven en de Fransche commissaris Jean Jellau die daarmee als zondebok was aangewezen terug te roepen. Dat Libanon hiermee zijn rust heeft hervonden, moet men zich echter niet willen inbeelden De Levantstaten zullen, zoolang deze oorlog duurt, krachtens hun ligging en bevolking het centrum van militairs-politieke machinaties blijven. Franschen, Britten en Sovjet-Russen streven ieder naar eigen voordeel. Hier als elders blijven de specifiek Arabische be langen do speelbal der coneurreerende ..vercenigden" vormen! OM DE TOEKOMST DER BALTISCHE STATEN. In Estland is onlangs de mobilisatie afgekondigd van jonge mannen, die in 1925 werden geboren. De Letten hebben toen eveneens mobilisatiemaatregelen af gekondigd en wel van een tiental lichtin gen, waarop de Esten hun oproep tot een gelijk aantal jaargangen hebben uitge breid Er zullen weinigen zijn, die zich over deze dingen verbazen. De elastische verdediging aan het Oostfront stelt voor de staten van het Balticum opnieuw de vraag aan de orde van zijn of niet zijn en het is duidelijk, dat men in Reval noch Riga erop gesteld is Stalins „bevrijdings belofte" in vervulling te zien gaan. De Baltische staten hebben in de korte, doch rampzalige historische periode hunner sovjetregeering al te diep ervaren wat 't zeggen wil, in de roode maalstroom - te geraken, dan dat zij bereid zouden zijn, zich willoos aan de Sovjet-invloed over te geven. De militaire maatregelen der autono me Estische en Lettische administratie worden echter tevens geschouwd als een eerste stap naar de herstelde souveremi- leit dezer landen. De dapperheid der Es tische en Lettische vrijwilligers in de Waffen-SS heeft nl. in Berlijn indruk gemaakt en het vermoèden is derhalve gewettigd, gelijk een Lettische divisie-ge neraal, Bangerskos, het uitdrukte, dat ae Lettische (en Estische) Legioenen de toekomst van hun volk aan het front zullen helpen smeden Van de rechtbank van het geweten is geen hooger beroep mogelijk. HOE HET GROEIDE. Het aantal arbeiders en bedienden in het oude rijksgebied bedroeg; in 1914 17,0 millioen; in 1917 13,9 millioen; in 1918 13,6 millioen. In het huidige rijksgebied, buiten het Protectoraat en het Gouv.-Generaal: in 1939 24 6 millioen; in 1942 26,0 millioen; in 1943 28,1 millioen (x) (x) op 1 Juni. ZIÈ GINDS KOMT DE STOOMBOOT. Voor de kinderen van misdeelden zou het er met St.-Nicolaas slecht uitzien, in dien goedwillende landgenooten zich niet over hen pntfermden. De Nationale Jeugdstorm beijvert zich voor die jeugd geschenken te verzamelen. Stuur even een briefkaartje met vermelding van wat u daarvoor wilt afstaan aan de heer A. W. Goedhart, W. de Zwij^erlaan. TEGEN DE ZWARTE HANDEL. In zes maanden tijds ruim 74500 processén-verbaal. Het is genoegzaam bekend, dat de zwar te handel omvangrijk is. Deze verkoopt clandestien dit, die slacht clandestien dat; krachtige mannen, die wel wat be ters konden doen, dan het Nederlandsche volk door het bedrijven van zwarte han del nog meer te vergiftigen vrouwen, die de qaannen zelfs op dit pad volgen cude mannen, die gezonder oordeel moes ten kunnen vellen en daarnaar handelen schoolkinderen, die nauwelijks weten wat zij doen, kortom, het iiantal personen dat illegale handel drijft, is ontstellend groot. Gelukkig is het aantal processen, dat in dit verband moet worden opge maakt, eveneens zeer groot. De centrale controledienst, het controle- en opspo ringsapparaat, dat staat in dienst van de organisatie der voedselvoorziening en toezicht houdt op naleving der voor schriften en maatregelen, heeft m de pe- ride ven 1 April tot 1 Oct j.l. niet minder dan 74,536 processen-verbaal moeten op maken. Bijna 75,000 maal is derhalve in een half jaar een ambtelijk rapport uit gebracht over een handeling, die in strijd met een geregelde gang van zaken op het vitale terrein van de voedselvoorzie ning werd verricht. VIII. Cornells Kikkert, zoon van Lamb Corn. Kikkert, geb. 1808, gehuwd in 1831 met Agatha C. Rijkers, hielp als milicien onder Generaal Chassé de Citadel van Antwerpen verdedigen. Aan de verdedi gers van de Citadel zijn herinnerings medailles op naam uitgereikt. Cornelis was de grootvader van Agatha C Kik kert, gehuwd met P. de Graaf, Ge meentebode te TexeL en van ondergetee- kende. Antje Isaaksdr. Kikkert, geb. 1758, ge huwd met Klaas Bakker, van Broek in Waterland, is bekend uit de Neeltje Pa ter erfeniskwestie./) Margaretha Ariëndochter, geb. 1776 te Texel, huwde in 1797 Casper Ouwens, inspecteur der belastingen te Alkmaar, JHaar zuster Elisabeth, geb. 1782, huwde in 1805 Adriaan de Lange, procureur, notaris en wethouder te Alkmaar. Ook een Bank van Leeninghouder vin der. we in de boeken vermeld, n.l. Nan- mng Dirksz., geb. 1797, overleden 1880, gehuwd,in 1815 met Johanna Rechlien De grootvader van Pieter Kikkert, bur gemeester van Purmerend, was Simon Klaasz., geb. te Texel 1811 en gehuwd in 1836 met Grietje Lap. Een oom van den burgemeester, Simon Kikkert, geb. 1858, was officier-machinist van de Kon. Ned. Marine. Naar ik vernam, is de stamboom, wel ke ik in 1938 aan het Museum schonk, op onverklaarbare wijze verdwenen. Voor diegenen onder de Kikkerts, die belangstellen in hun afstamming, ben ik gaarne bereid nadere inlichtingen te verstrekken. Amsterdam. W. N. KIKKERT. Over deze destijds zoo geruchtma kende erfenis ontvingen we een interes sante verhandeling van de heer J. F. Daarnhouwer teBussum. We hopen spoe dig hieraan plaats te kunnen inruimen. Red. Wie helpt mee, deze op te sporen? Red. TERREURAANVAL OP BERLIJN. Twee avonden achtereen, Maandag en Dinsdag, is Berlijn het doel van een Brit-- sche terreuraanval geweest. Beide keeren gold deze aanval bijna uitsluitend dicht bevolkte woonwijken, zoodat het aantal slachtoffers helaas hoog was. Het waren bijna alleen vrouwen, ouden van dagen en niet meer dienstplichtige map.nen en krijgsgevangenen. Behalve een groot aan tal woonhuizen werden nog gebouwen verwoest, weikef uit kunsthistorisch oogpunt beschouwd, onvervangbaar zijn; tal van' kerken, ook de beroemde Kaiser Wilhelmgedachtnilkirche, schouwburgen, restaurants, enz. Nachtjagers en luchtaf weer hebben een groot getal vliegtuigen neergehaald; minstens 15 Maandag- en 23 Dinsdagavond. Op voorbeeldige wijze hebben de Berlijners deze aanvallen doorstaan; moedig hebben zij hun'have en goed verdedigd. De Anglo-Amerika nen meenen op deze wijze het moreel van het Duitsche volk te ondermijnen; maar deze aanvallen op de hoofdstad hebben opnieuw het bewijs geleverd, dat zij geen schijn van kans hebben. Het gc-loof aan dc- eindoverwinning van Duitschland blijft ongeschokt; Het gaat de geallieer den slecht in Z.-Italië, terwijl ook 't ver lies van zooveel kostbare steunpunten in het oosten der Middellandsche Zee Lon den wrevelig heeft gestemd. Hiermee moeten die aanvallen op de hoofdstad in verband worden gebracht; we hebben hier te maken met een barbaarsche uitine van spijt wegens op andere terreinen ge leden verliezen en ondervonden tegen slagen. Toch weet men zoo langzamer hand ook in Engeland wel, dat dergelijke tc-rreuraanvallen geeneriei invloed kun nen uitoefenen op de gang van de oorlog; ze hebben niet 't geringste militaire nut. Het bedrag van de rekening, welke bin nen afzienbare tijd aan het Britsche vol' zal worden gepresenteerd, is reeds tc een ontzaglijk groote som opgelooper, De vergelding komt en zal ongenadig zijn Waarschuwingen hebben niets uitge werkt. Nu zal men moeten voelen. Hoe afschuwelijk de bommenwerpers te werk gingen, blijkt ook uit een Zwitsersch olaö, dat vaststelde, dat de bommen wer den afgeworpen, terwijl men in het ge heel geen zicht had op de grond. Nog voor het luchtalarm was geëindigd, werd met blusschen en opruimen aangevangen. Verbeten deed ieder zijn plicht, de heele nacht door. Duizenden en nog eens dui zenden brandbommen werden door moe dige menschen gebluscht. TEXELSCH DIALECT" 'k Heb er gicn rooi von, ik kan de noodige hoeveelheid niet schatten; op de rooi of, op de gis; rooieloos, verkwistend, achteloos; roop, touw. waaraan een dier gebonden is; iemond on 'ri kort roöpie houwe, niet veel vrij geven; niet veel laten verdienen; WAT TEXELS AARDE BEWAARDE No. 11. Een Tiers de Sou uit het Merovingische tijdvak, (plin. 450-750). Waarde op f 75 geschat. Een abonné te Den Burg bleek ons in het bezit te zijn van een merkwaardig gouden muntje; het moet hier opgegra ven zijn. Bij aandachtige beschouwing en vergelijking met afbeeldingen, welke ons ter beschikking staan, bleek het een geldstukje van heel óudo datum te zijn en wel een Tiers de Sou uit het tijdperk dei Merovingers Om ons zekerheid te verschaffen wonnen we nadere inlichtin gen in bij de directeur van het Rijkspen ningkabinet, die ons bevestigde, dat het hier een Merovingsch gouden muntje be treft van de muntmeester G a u d e 1 i- n u s, uit het atelier Gauge, dat gelegen heet te hebben in de Civitas Valentino- rum (Valence, Z.-Frankrijk). Het Penningkabinet, dat gaarne tot aankoop van dit muntje zou willen over gaan, schat de verkoopswaarde op f 75. Eigenaar wenscht het evenwel niet af te staan. Het geldstukje vertoont aan de voor kant een kruis met de lettersr V-A., en het randschrift VDEXINV-Mo; aan de achterzijde het randschrift SAV-EFIET. Het heeft een doorsnee van }4 mm. en het geringe gewicht van 1,25 gram. Het geslacht der oudste Frankische koningen, zoo genoemd naar de om streeks het midden der 5e eeuw regee- rende koning Merovaeus. HITLER, DE ZIEL DER OORLOGVOERING. De prestaties der Duitsche weermacht verwijzen elke hoop op de overwinning der vijanden van Duitschland naar het gebied der utopie. Mijn diepste vertrou wen is gebaseerd op hel feit, dat aan het hoofd van Duitschland een man staat, die volgens zijn geheele ontwikkeling, zijn willen en streven door het lot er slechts toe kan zijn uitverkoren, ons volk te leiden naar een helderde_r toekomst. Hij is de ziel. met alleen van de politieke doch ook van de militaire oorlogvoering, en de^ kracht van zijn wil, alsook de scheppende rijkdom van zijn gedachten, doorstroomt de geheele Duitsche weer macht op het gebied van strategie, orga nisatie en wapentechniek. Evenzeer is de -belangrijke eenheid van politieke en mi litaire leiding in hem belichaamd op een wijze, zooals sinds Frederik de Groote niet meer het geval is geweest. (Generaal Jodl OP ALLES VOORBEREID. Duitschland gaat zijn vijfde oor logswinter in. Rotsvast ver trouwen in de toekomst. Duitschland gaat straks zijn vijfde oor logswinter in, zijn derde winter aan het oostfront. Het is opmerkelijk, zoo schrijft de Berlijnsche corresp van HND., dat men in Duitschland de toestand, vooral die aan het oostelijk front, zoo rustig blijft beoordeeien. In geen enkele h.ing is van eenige zenuwachtigheid bij de ge dachte aan de winteroorlog sprake. In de eerste plaats is dit hieraan te danken, dat men de winter in het oosten nu heeft leeren kennen; sinds geruime tijd heb ben staats- en legerleiding zich daarop voorbereid. Verder is_ daar het onbe grensd vertrouwen in de legerleiding, die de toestand aan het front, welke ern stige situaties hier en daar ook mochten 'ontstaan, volkomen overziet en nog vol ledige vrijheid van handelen heeft. Door braakpogingen van de Sovjet-troepen heeft ze telkenmale weten te verijdelen. Op eenige plaatsen aan het front ont stonden vrij diepe „zakken", die onder zekere omstandigheden gevaarlijk zou den kunpen worden. Maar Sovjet-troe pen, welke zich in dergelijke „zakken" bevinden, loopen groote kans door Duit sche flankaanvallen te worden ingeslo ten. Er hoeft niet te worden getwijfeld, zoo verzekerde genoemde correspondent, of de taktiek van terugtrekken en tegen aanvallen kan worden voortgezet, wan neer de Sovjets deze winter hun offen sief zouden voortzetten. De Duitsche le gerleiding zal zich de ervaringen, in de vorige twee winters aan het oostfront opgedaan, ten nutte maken. Ze is op aanvallen in alle sectoren voorbereid. Rotsvast vertrouwt men er op, dat het oogenblik zal komen, dat de Duit sche legerleiding wederom tot tegen aanvallen op kleine of grootere schaal zal overgaan. (Intusschen zijn deze aan vallen reeds opgezet; ze leidden tot be langrijke resultaten, o.a. de herovering van Shitomir). Wie zwarte handel bedrijft, bedreigt cle voedselpositie van het land. Niet aan de deur staan, ook niet voor het raam. wanneer luchtafweer in actie is; ook niet tijdens een luchtgevecht. De verplichte vrije middag voor huis personeel moet op een werkdag worden gegeven. Voor bakkers gelden voor de a.s. feest dagen in hoofdzaak dezelfde afwijkingen ~van de Arbeidswet als vorig jaar. Wegens graansmokkelen zijn te Tilburg 10 personen, meest bakkers, gearresteerd Plm. 2500 kg. werd in beslag genomen. De Hitlcrjugend te Groningen heeft aan de Melkweg te Groningen een nieuw Heim geopend. De bekende bruggenbouw* i P. Hoch- stenbach is op 86-j. leeftijd U Den Bosch overleden. De behoefte aan morphine is door de teelt van blauwmaanzaad mede voor een jaar gedekt. Door dc donkerte is te Hykersmilde de 20-j Grietje van Goor uit Zuidwolde ver dronken. Doordat een 49-j. arbeider te Stiens door een dorschmachine gegrepen werd, s hem een been afgerukt. Van diphlerie deden zich van 7-13 Nov. 1935 gevallen voor (week daarvoor 1891). Hiervan in N -Holland 499 (460). Van kinderverlamming 77 (65); hiervan in N.- Holl. 11 (11) SINTERK L A AS-PAKETTEN. Goede raad! PTT betreurt het voor St.-Nicolaas geen extra maatregelen te kunnen nemen om een vlot vervoer van postpakketten te verzekeren. Ernstig wordt aangeraden de verzending van Sinterklaas-postpak ketten zooveel mogelijk te beperken; re kening moet worden gehouden met een overkomstduur van verscheidene dagen. Ontraden wordt in postpakketten goede ren te sluiten, die spoedig aan bederf on derhevig zijn. Van PTT-zijde zal streng worden gelet or> stevige en doelmatige verpakking, zorgvuldige adresseering, zoowel op het pakket zelf als op de adreskaart. Ten zeerste aanbevolen wordt een tweede adres in het pakket te sluiten, waarop te vens naam en adres van de afzender is vermeld,

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1