Van de Fronten in Dost en West. TUSSCHEN KERST EN NIEUWJAAR. Koers Oost. WERELDNIEUWS 57c JAARGANG. No. 5820. VRIJDAG 31 DECEMBER 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 21—28 DECEMBER 1943. OORLOGSKERSTFEEST. Wederom heeft de Christenheid 't hei lig feest van Christus' geboorte moeten vieren te midden van het» wapengeklet ter. Terécht moest de P a u s in zijn Kerstboodschap constateeren, dat de oor log steeds verschrikkelijker vormen heeft aangenomen en dat hij zonder onderbre king voortduurt. „Het is de verschrikke lijkste oorlog," zoo zeide de Paus, „die ooit gevoerd is en met huivering moeten de volkeren wel zien, waartoe de perfec tioneering van de technische hulpmidde len thans heeft geleid". Dr. Goebbels verklaarde, dat het Kerstfeest, hetwelk eertijds in Duitsch- land bij uitstek het feest van de familie was, thans als het ware voor millioenen Duitschers het „feest der gescheidenen" was geworden, want de moeders en de kinderen werden zooveel mogelijk nasfr veiliger oorden geëvacueerd, terwijl de mannen achterbleven om voor de produc tie in de vitale bedrijven te blijven zor gen of aan de verre fronten vertoeven. ..Als Kerstmis ditmaal niet een feest van vrede en geluk kan zijn, dan moet het voor ons allen wezen: een gedenken van dit verlangen van millioenen menschen" Tenslotte noemde dr Goebbels de ko mende overwinning een hoop, die als een groot Kerstlicht zijn schijnsel over het heele land verspreidt. P t a i n 's Kersttoespraak moest in 't leeken staan van de eenheid, Welke in Frankrijk nog al te zeer ontbreekt. De grijze Fransche staatsman moest aan zijn toehoorders het doodelijke gevaar voor houden, hetwelk of een burgeroorlog zou kunnen beteekenen of het triomfeeren van het communisme. Ook Roosevelt heeft een toespraak 'gehouden, waarin hij o\a. zeide, voor stander te zijn van het toepassen van ge weld voor het handhaven van de inter- nationale vrede. Wij wenschen daarover niet veel te zeggen. Wat voor een ramp zalige vrede jagen Yankee, Brit en bolsje wist na, dat zij er zich reeds bij voorbaat van verzekerd houden, dat deze op geor ganiseerd geweld zal moeten berusten en met geweld de volkeren opgedrongen zal moeten blijven Wij zien juist uit naar een tijdperk, waarin voor allen gelijk recht zal zijn en het zwaard nog slechts een dienende en niet langer een heerschende taak zal heb ben DE GROOTE KRACHTMETING a ln groote trekken is het oorlogsbeeld aan de verschillende Europeesche fronten zichzelf gelijk gebleven. In het Europee sche oosten moge de winter nauwelijks zijn intrede hebben gedaan, toch spreekt men van Duitsche zijde reeds van „win teroffensieven" N. en O van Witebsk worden zware, wisselvallige gevechten gevoerd, evenals in het gebied van Shlo- bin en Shitomir. Tot op heden werden evenwel nergens markante frontverande ringen afgewongen Onder de Duitsche troepen heerscht onverminderde strijd vaardigheid; de weerstandskracht tegen de afstormende Sovjet-massa's lijkt .eer der toe- dan afgenomen. Wat Italië aangaat kunnen evenmin geallieerde successen van beteekenis wor den vermeld. Montgomery's opmarschbe- vef, hetwelk Rome als eerste oogmerk noemde en kerstmis als de gestelde datum kon niet ten uitvoer worden gebracht om de eenvoudige reden, dat de Duitschers hun tegenstanders niet hebben toegestaan terrein te winnen. Zoowel in Berlijn als elders trekt «men uit de gebeurtenissen in Italië conclusies voor wat er in West-Europa te wachten zou staan bij een eventueele Britsch-Ame rikaansche-onderneming tegen de Atlan tische verdedigingslinie. - De Amerikaansche generaal Eisenho wer is thans ontheien van het commando over de geallieerde strijdkrachten in dt Middellandsche Zee, daar Roosevelt hem benoemd heeft tot opperbevelhebber voor het te openen „tweede front". Generaal Alexander zal nu het opperbevel over de geallieerde legers in Italië op zich moe ten nemen, terwijl Maitland Wilson op perst bevelhebber van de geallieerden in de Middellandsche .Zee wordt en Mont gomery de Britsche legergroep onder Ei senhower zal aanvoeren. Het lijkt er op, of we met deze benoemingen weer een stap dichter bij de lang besproken inva sie in het westen zijn" gekomen Hiermede in overeenstemming is Roosevelts uitla ting, dat de oorlog nu een stadium heeft bereikt, waarin men zich moet voor bereiden op lange verlicslijslen van ge sneuvelden, gewonden en vermisten". Generaal-veldmaarschalk Rommel houdt intusschen in speciale opdracht van de Fuehrer besprekingen en uitgebreide inspectiereizen, welke ten doel hebben, de afweerkracht te onderzoeken van de At lantische wal en de trefkracht der ge reedstaande Duitsche reserves' De klok staat op eenige minuten voor twaalven DE ZON. Za. 1 Jan. op 8,48; onder 16.39 DE MAAN. Za. 1'Jan. op 1^,12; onder 23,38. Eerste Kwartier: 2 Jan. 21.04 HET GETEISTERDE BERLIJN. De Rijkshoofdstad het is thans offi cieel vastgesteld behoort tot de meest en zwaarst getroffen deelen van het heele Duitsche rijk. Gruwelijk zijn de verwoes tingen. die daar door de Engelsehe brand bommen door de- geallieerde cynici „Kerstboomen" gedoopt worden aan gericht. Men moet er met aan denken, wat deze gewetenlooze Britsche „strijd- methode" aan gruwelijke ellende over de Engelsehe eilanden zal halen, zoodra de Duitschers het groote moment der „ver gelding" aangebroken zullen achten. De Brittqn zullen er te laat spijt van heb ben, dat zij nacht aan nacht bezig zijn geweest, een lawine los te maken, welke hen tenslotte zelf onder haar neerstorten de, genaclelooze massa zal bedelven. Intusschen moet men zich niet voor stellen, dat hun krijgssysteem „a la Maarten van Rossum" die immers ver klaarde „moorden en branden is 'het sieraad van de oorlog!") voor de Berlij- ners een schier onbegrensd levensgevaai zou beteekenen. De brandbommen, welke de Britten in hoofdzaak aanwenden richten weliswaar een matelooze ver woesting van materieele goederen aan, doch de keerzijde van de medaille is, dat er betrekkelijk slechts weinig bri santbommen en luchtmijnen kunnen wor den uitgeworpen. Juist deze beide laat ste categorieën zijn 't, welke de meeste doodelijke slachtoffers eischen De om standigheid, dat de Duitsche hoofdstad praktisch nimmer bij verrassing kan worden gebombardeerd, omdat de nade ring van de vijand steeds ruim een kwar tier van te#voren kap worden gesigna leerd. bevordert bovendien de persoon lijke veiligheid van de burgers, die een doelmatige dekking kunnen zoeken. De materieele schade echter is zeer belang rijk en verwekt een sterke verbittering. Juist zij, die have en goed in vlammen en rooi: zagen opgaan, zetten thans de •tanden verbeten op elkander, in het be sef, dat slechts een Volledige Duitsche over.winning het Duitschevolk de gele genheid zal kunnen verschaffen, de op bouw met kracht ter hand te nemen. Zoo wordt derhalve uit de bittere nood ook hier de deugd geboren. Of. zooals mi nister Goebbels het uitdrukte: De vij and heeft er geen denkbeeld van. welk een kracht daarmee in het Duitsche volk is te voorschijn geroepen! Wellicht zal hij die kracht in het komende voorjaar on dervinden bij een militair treffen met onze weermacht in het Westen! REORGANISATIE IN SPANJE Op ten conferentie van de gouwleiders der Fe lange hebben zoowel het Spaan- sche staatshoofd^ Franco als de minislei van de Falange. Arrese, er de nadruk op gelegd, dat er voor Spanje thans van nieuwe fase begint a^n 4e breken Het is eisch, tot een binnenlandsche pacifica-. tie over te gaan, welke zich haar weg zal moeten.plaveien door ten uitvoer leggen van een programma van sociale opbouw De Falange, die geen dictatuur wil uit oefenen. zal haar militie, welke overbo dig is geworden, ontbinden en haar or ganisaties hervormeïi. De beweging zeil echter omvat de beste krachten van het land en zal de garantie vormen voor de nationaal-syndicalistische staat. In verband hiermede is een verorde ning uitgevaardigd, krachtens welke op ruime schaal amnestie zal worden ver leend aan allen, die tijdens de burgeroor- tot m gevangenisstraf werden veroordeeld mits zij niet wegens moord of het plegen van wi eedheden gevangen werden ge zet en zich intusschen behoorlijk hebben gedrag, n. N.C.D. VAN SCHAPEN EN WOL. De kunst van spinnen en weven is reeds zeer oud. Daar deed men al aan in de vooihistorische tijd, De Atheners schrijven aan hun beschermgodin, Pallas Athene de eer toe, hel spinnen en weven te hebben uitgevonden. Uit de gewijde geschriften blijkt, dat men he1 in spinnen en weven reeds voor Mozes' tijd ver bad gebracht; toen reeds verwerkte men op die wijze wol, geitenhaar" en ylas, Op verscheidene plaatsen in de Bijbel kun men over spinnen en weven lezen. (A. Ockinga-Zeeman in haar boek „Spinnen en weven") Ook dit jaar bezocht de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquartter gelegenheid van het Kerstfeest gewonde soldaten in verschillende hospitalen in Nederland. (SS Bildberichter Fritz-Stapf Pöx c.) Er zijn menschen, die als het Kerst feest eenmaal voorbij is, er ook een jaar lang niets meer over willen hooren. Toch is het goed, ons er in deze dagen tusschen Kerst en Nieuwjaar een tijd, welke altijd tot bezinning stemt eens even van bewust te worden, hoe in deze jaren van nood en tekort het Feest van het Licht steecis meer een gemeenschaps feest is geworden. Het is toch .waarlijk in teressant te vernemen, hoe allee^ de Volksdienst b.v. te Amsterdam reeds elf duizend kinderen een goede, gezellige Kerstmaaltijd gaf, gezwegen van de Kerstfeesten, welke „Vreugde en Ar beid" heeft georganiseerd voor alle Ne derlandsche kinderen, wier vaders in Duilschland werken. Dit is zonder twij fel één van de góede dingen, welke deze smartelijkste aller oorlogen teweeg- brengt: dat hoogtijdagen als Kerstmis beter dan ooit. tevoren de plaats her vinden welke hun toekomst in de gezon de volksgemeenschap. Herinneren wij ons in deze dagen tusschen Kerst en Nieuwjaar, dat Volksdienst en Winter hulp alleen kunnen geven, indien zij van ons .ontvangen1 N.C.D* 4 BIJNA VIER TON VOOR WINTERHULP. De Lever Brothers and Unilever te Rotterdam heeft f 300,000 beschikbaar gesteld voor onze minder bedeelde«volks- gonootën. Bovendien heeft 'n groot aan tel andere volkgenootep in die week nog een bedrag van bijna een ton bij eengebracht, zoodat in dat tijdvak, bui ten collectes om, de prachtige som van riet minder dan f383,223 beschikbaar gesteld is. In cie maand Nov. heeft Winterhulp, het bedrag dercollectes niet medegerc- kefid. aan giften ontvangen f294,250. EXTRA-KEURINGEN WAFFEN-SS EN LANDSTORM NEDERLAND. Het. SS Ersfttzkommando deelt mede.. Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Januari nog een extra keuring voor cie Waffen SS en de Landstorm Nederland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag, van 10-14 uur. Alle inlichtin gen omtrent dienstneming in de Waffen SS of Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando's Den Haag, Korte Vij verberg 5; Amsterdam, Dafti 4; Alkmaar Langesiiaat 56; Groningen, Heerestraat 46; Heerlen, Saroleasli\ 25. Kostelooze spoorwêgbiljetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adressen worden aan gevraagd. Eeuwen geleden trokken Nederland- sche boeren en handelaars naar het Oos ten en vestigden zien -in de steden of- bouwden zich boerenhoeven Steden als Dantzig en Marienwerder laten nog he den de Nederlandsche invloed in haar bouwstijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar h£t Oosten. In Dantzig en Bromberg kan men hen in liet blauwe Jeugdstorm- hemd ontmoeten In totaal bevinden zich reeds 500 Ne derlandsche jongens en meisjes in de •Germaansche Landdienst, om het boe renwerk weer te leeren.' Later zullen zij zich eigen hoeven bouwen en mede de grondslag leggen voor een nieuwe Ger maansche boerenstand in deze gebieflen De jongens en meisjes, zijn ondergebracht rn kampen onder Nederlandsche leiding. Over enkele weken begint de opleiding van kampleidèrs(slers) voor de Gei-" maansehe Landdienst. Zij, die meenen hiervoor geschikt te zijn kunnen zich voor opleiding Hielden bij de Germaan sche Landdienst, Koningslaan. 9, U- trecht. NEDERLANDSCHE JONGENS! De Germaansche weersportkain^n wachten je. Daar leer je bi] dienst en spel jongens uit alle Germaansche landen kennen. Iedère flinke Nederland sche jongen in de leeftijd van 16 tot 13 jaar kan aan een kamp deelnemen. Meld je nog heden bij een der volgende adressenUtrecht, Koningslaan 9, Maastricht, Vrijhof 25; Goes. Violenstraat 44; Groningen, Groote Markt 24; As sen, Rolderstraat 45; Den Haag, Nassau plein 6; Rotterdam, Eendrachtsweg 35; Eindhoven, Keizersgracht 9; Hengelo, Drienerstraat 6; Amsterdam, Willems parkweg 196; Leeuwarden, Emmakade 48. „Het" middel van Rev. Grudy. Rev. Grudy, veldprediker in het Brit sche leger, vroeger hoofdpredikant van Great Yarmouth, weet slechts éeft middel om de vrede eindelijk voorgoed in Euro pa je herstellen. Dit „door God voorbe stemde en uitverkoren" miadel is vol gens hem: „Aan de Sovjets toe te staan, heel Europa drie of nog beter zes maan den te bezetten. Dat zoo afdoende zijn!" Waartoe een goddelijk herder al niet ko men kr.nl Een der ergste rampen. De Indische hongersnood is volgens 't verslag van een Noord-Amerikaansche reporter uit New-Delhi' „één van de erg- s1e rampen, die dit land ooit hebben ge teisterd, ofschoon 't aan heel wat onhei len van die aard heeft blootgestaan". In de door de honger gegeeselde reusachtige gebieden lagc-n overal op straat lijken van vrouwen en kinderen, die doo: ver val van krachten waren bezweken. De onlusten in die streken hadden reeds 'n dusdanige afmeting aangenomen, dal dt daartoe gerequireerde Britsche troepen niet Jarigei- bij machte waren om de be volking in bedwang te houden. Het. zou wel niet lang meer duren, of er zouden Noord-Amerikaansche troepen aan U pas moeten komen! Engeland onder de druk der Noord-Amerikanen. De Noord-Amerikaansche invasie heeft noodlottige gevolgen met zich gebracht voor het eens zoo gemoedelijke leven in de provincie. De Zweedsche correspon dent van Stockholm's Tidningen geeft a's voorbeeld een geval, waarin op korte iermijn op bevel van de Amerikaansche militaire instanties vier Engelsehe dor pen door hun 3,000 bewoners met 18.0ÜÖ sluks vee moesten worden ontruimd. Dc menschen, 'die huis en hof in de steek moeten laten en alleen de draagbare goe deren mogen meenemen, hebben niet eens de zekerheid weer 'n nieuwe woon stee te zullen vinden De landerijen en de dorpen, welke zij verlaten, zullen door de Amerikaansche regimenten als oefen terreinen worden ingericht „Weg met de vrede!" In- de V.S. vc-rscheen onlangs volgende slagzin in de financieele uitgave van de „New York Times": „Vredesgeruchten drukken katoenaandeelen". In verband, hiermede schreef het weekblad „New York Call" onder het opschrift „Weg met de vrede Gedachten van een katoen- speculant": „Wanneer aan deze oorlog nel een einde komt, gaan al onze win sten verloren". En zooals deze katoen- aandeelhouder denkt, denken alle kq- toenaandeelhouders, denken ook vlieg tuigfabrieken, dev autofirma's en olievel den, jo, *denkf de gansche Anglo-Ameri- kaansche groot-kapitalistische wereld. Het Engelsehe weekblad „Tribune' heeft er op gewezen, dat de reeders, zoo wel in de V S. als in Engeland met deze oorlog „schitterend tevreden" kunnen zijn, want een groot aantal Britsche wer ven heeft fantastische oorlogswinsten tot 80 pet. -r- opgestreken. De Noord- Amerikaansche reederijen hebben in 1941 zelfs een zuivere winst kunnen maken van zegge en schrijve -£00 procent. HEINRICH HIMMLER. Wie Waffen-SS en pantser-grenadier- di visie „Nederland" zegt, zegt Heinrich Himmler. de man, die met de grootste liefde en taaie volharding er naar sireeft om het denkbeeld van de Ger* maansehe militaire saamhoorigheid tot een feit te maken. (Mussert.) OVERAL OP HUN PLAATS. Een edel hart en een helder hoofd zijn overal op hun plaats en scheppen zich overal een kring van invloed, on der welke belemmerende omstandighe den ook. ZOEKT TOCH DEKKING BIJ LUCHTALARM. Op een plein te Rotterdam werden de zer dagen tien personen door scherven gedood, terwijl zij stonden voor de in gang van een schuilkelder, waarin voor hen nog#wel plaats was. Voyzorgsmaatregelen te Berlijn. De bezitters van privé-kunstverzame- lingen te Berlijn kunnen hun collecties tijdelijk in de hoede der musea geven. Aan de bevolking van aan bombarde menten blootgestelde gebieden is in over weging gegeven, de gordijnen voer de# vensters weg te nemen, daar deze, in dien de ruilen breken, het brandgevaar aanzienlijk doen toenemen. Engelsehe kerk en terreur. De aartsbisschop van Canterbury heeft voor de Londensche radio een toespraak gehouden, waarin hij wpordelijk zei: „Wij hooren en lezen bijna dagelijks van de vernietiging, welke door onze bom menwerpers wordt veroorzaakt. Het is vanzelfsprekend, dat wij voldoening daarbij gevoelen". De Britsche hooge geestelijkheid kent blijkbaar geen an dere roeping, dan het volk tot steeds feller haat aan te sporen! Of dat de juiste tactiek is? Deze vraag wordt opgeworpen in de Daily. Maildoor Engeland's meest be kende militaire commentator, Captain Liddell Hart: „De lijd keert zich nl.'in Italië beslist legen de geallieerden. Wij worden er toe gedwongen om ons vechtende een weg te-banen door de geheele laarslengte van het Italiaansche schiereiland, zooals men een kippepoot moet afknabbelen, ln ver- *band Wiermede dient men in te zien, dat de betrekkelijk kleine Duitsche formaties die verleden jaar naar Tunis werden ge dirigeerd, het middel ziin geweest, om de invasie op het vasteland een geheel jaar op te schorten. In vergelijking met het geheele effectief aan troepen, waarovti de geallieerden beschikken, zijn onze successen stellig niet daverend te noe men". 0 Wat Europa bedreigt. Vijrftig jhar geleden betoogde de Fran sche staatsman en. publicist De Tocque- ville to Parijs- Ik ben van meening, dat ons avondland wordt bedreigd door het lot, onder het juk of althans onder de direct: cn onweerstaanbaare invloed van de Ruisen te geraken. Ik ben daarom van meening, dat het voor ons van het aller eerste belang is,«de eenheid van alle Ger maansche rassen te bevorderen, teneinde deze tegen de Russische stormloop te weer te stellen. De-ze wereldbeschouwing is hieuw. Wij moeten onze oudg grondbe ginselen veranderen, er niet langer be ducht voor zijn, onze buren sterker te maken, want deze zullen eens ir. staat moeten wezen, met ons tezamen de ge meenschappelijke vijand terug te werpen. De Tocqueville's waarschuwing heeft naar men weet, niet mOgen baten. Duilschland is sterk en eendrachtig ge worden, niet dank zij, doch ondanks Frankrijk en de Fransche bondgenooten. Of zijn innerlijke 'kracht en zijn paraat heid oereikend zijn, om de bolsjewisti sche cultuurbedreiging te keeren, dat is een vraag van ieven en dood voor heel ons werelddeel, hetwelk zichzelf echter iet machteloosheid heeft gedoemd en nu met b klemming blijft toezien. (N.C.D.) JAPAN'. Paardenrennen zijn in Japan ver boden ENGELAND. Generaal De Gaulle komt binnen kort r. Londen besprekingen voeren. DE PIlILIPPIJNEN. De Philippijnen gingen voor 1944 een le- xiing van 100 millioen pesos aan. HONGARIJE Sterrenwacht Boedapest ontdekte in de Waterman een nieuwe komeet van de 6c grootte. v .vkeLmgde staten. In de V.S. heeft men papier, be reid, dat voor 45 pet uit oud papier, meest krantenpapier, bestaat. Van de 72 luxe hotels aan de Fifth Avenue te New York zijn er reeds 38 ge sloten. 150,000 Amerik. staalarbeiders, werkzaam bij 214 firma's, zijn 27 Dec. in staking gegaan. ITALIË In Florence werden 3 luxe-restau rants v/egens overtreding distributiebe palingen gesloten, de eigenaars in arrest gesteld. Een landgoed van 640 ha. in Rovigo werd onteigend cn aan de daar werkende arbeiders ter beschikking gesteld omdat het niet behoorlijk werd geëxploiteerd. ALGIERS. In Algiers worden thans reeds plan nen voor de wederopstandig van het „Volksfront" en voor een „dictatuur van het proletariaat" in Frankrijk uitgewerkt Met het oog hierop plegen saboteurs en terroristen volgens aanwijzingen van Moskou, aanslagen op treinen, fabrieken en levensmiddelenvoorraden, en schrik ken ci zelfs niet voor terug, oprecht Eu- rcpeesch denkende personen fe ver moorden.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1