PANKO Vóór alles: goede vrienden t CEBES&NeuHORKIT „Slité Hard gewerkt, Texelsehe Berich addenstoele w niks geoogst! De smaak van FAMA BINNENLAND WERELDNIEUWS Zorg, dat U dal aut boat la zeggen volfeaden xoaierf O* iont Uw aaairaad aa al aM( 'n héél goad middel: Certain. Dan voorkomt U gnwanaktoi m kaaaaaebimmals. daa oogst U méér I Ea bakaa dek U het zaad dan ook oog met Hoekt, daa bt^vea da kraaien ook wcgt IB IBA^ERi Jf Vóór het zaaien tegen ziekten en kraaien M komt die v^n cv hte koffie nabij. Dit vindt zijn oorzaak in dc speciale wijze van branden, die Douw c Egbert» vroeger ook voor de beste koffie- soorten toepaste. Vandaar dat FAMA het koffie loore tijd perk zoo goed overbrugt A IK ZAG.... zagt Mina Bakgraag, hoe op de huis houdschool de maisjes hat recept - pannekoeken en flensjes - in hun kookboek verenderden Boter, melk .eieren, werd met 'n fiksche haal dóórgestreept. Daarvoor inde plaats kwam toen Panko, bloem en waterl 'n Peja pr oduct ZOOALS PING Or PONG LU KI ZOO LUKT EI/TE (Sr OP ECHTE KOffIL.. Elite Kofliesurrogaat geert gewóón surrogi 't ls een -héél fijne geurige imitatie van glanzend-bruine kog boonen. Met het aroi van pure moccaU mi Uw winkelier toch e< vragen om KOFFIESURBOGA Egbert Schcepmake ALKMAAR WWHHI VOOR DE VROIJW. lltTOM RECEPTEN. Aardappelsoep met groenten. 2 kg. aardappelen, 3 L. water of water met melk, 500 gr winterwortelen, flinke prei of ui, bosje selderij, eventueel een handje vol spruiten, margarine of boter, 2out, aroma. De aardappelen boenen, in parten snijden en in een bodempje wa ter gaar koken. De groenten schoonma ken en fijn snipperen. Een gedeelte fijn- raspen of zeer fijn snijden en met de schoongemaakte en fijn gehakte selderij achter houden. De aardappelen fijnstam pen. het water (en de melk).#de groen ten, de boter en het zout toevoegen. De soep aan de kook brengen en nog 20 min. zachtjes laten koken. De soep*op smaak afmaken met aroma, de rauwe groenten en de selderij er door roeren. NUTTIGE WENKEN. Vilthoed afwrijven met proppen zijde papier (dun vloei)., Cocosmatten eerst kloppen, dan met sterke pekel afboenen. Chloorkalk op schoteltje verdrijft on aangename lUcht uit wc en nachtkastje. OVER DE VROUW. Weinig praten, veel verzwijgen. Is de vrouwen zelden eigen (Friedrich von Logau, 1604-1655). IN DE MOESTUIN. Kalimeststof. Indien men voor de be mesting van zijn tuin de beschikking heeft gekregen over de kalimest „Kali- zout 40 pet.", dan houde men er reke ning mede, dat deze meststof 't liefst niet later dan uiterlijk Februari moet wor den uitgestrooid. VOLKSKUNDE. 208. Volksweerkunde. 1. Met Driekoningen zijn de dagen een haneschree gelengd. 2» De vor.pt, die vóór Januari komt, telt niet af. 3. Geeft Januari muggenzwerm, dan lioort ge in oogstmaand licht gekerm. VOOR DE JEUGD. Een vreemd geval. Hier vinden jullie een zin, waaruit de komma is weggelaten. Hoe belangrijk zon leesteken wel kan zijn, kunnen jul lie hieruit leren „Een "boer had een var ken en de moeder van de boer was ook de vader van het varken". Zoek zelf maar eens uit, waar de komma moet staan. BICHTSNOEH. Mij duizelt van problemen, van allerlei systemen, van boeken en methoden Vraag: Wat heb ik van noode Een stevige stoel, een degelijk doel, wat nuchter verstand. een gelukkige hand, een warm kloppend hart, dat teleurstelling tart, en zoekersdrang mijn leven lang. (Jan Boer.) VERVOLGVERHAAL. DOOR EMMA HOOGWERF. 9.) Ze maakte haastig toilet, deed een grijslakenschen mantel aan, die ze had meegenomen en ging ijlings naar bene den, terwijl er nog doodsche stilte heerschte in huis en zij dus ook Rollo met een gebaar het stilzwijgen opleg de, ofschoon hij hoog tegen haar op sprong en haar gezicht en handen likte. Jou arme kerel! Arme Rollo! Denk je ook niet, dat we er maar beter aan gedaan hadden, hier nooit te komen? Maar Rollo was zóó onder de indruk van het weerzien, dat hij genoot van het oogenblik; en zij volgde dit voorbeeld, door zich ook maar te behalen bij de af leiding, die deze mooie ochtend bood. Door een deurtje in der tuin trad zij op de groote weg en vroolijk blaffend liep Rollo voor haar uit. Ineens ontdekte zij nog wat late sleu telbloemen en viooltjes tusschen de heg. Ze schoot er verrukt op af. Zoo vergaarde ze een heel veldbouquet tot ze ineens geluid van naderende voet stappen. hooide; een zweep, die knalde. Op Westerveld hadden in 1943 1214 crematies plaats; in 1933: 636. 2000 kg. voor zwarte handel bestemde appelen zijn te Beverwijk in beslag ge nomen. Ook jongemannen beneden 20 jaar mogen, behoudens uitzonderingen, des avonds in Utrecht de straat niet meer op. Een 30-j. timmerman, gehuwd en vader "an eenigc kinderen, is te Wierder. na een val van een ladder overleden. Op het strand bij Wijk a. Zee spoelde het lijk aan van een 33-j. stoker ter koopvaardij, uit Vlaardingen. Uit twee garages te Heilo werden twee nersonen-auto's gestolen, een Opel en een DKW. Een 17-j. meisje is te Nootdorp, van een kapper thuiskomende, te water ge laakt en verdronken. Door uit een rijdende tram te stappen vermoedelijk is te Den Haag de 59-j. mw H B.-R. doodgereden. Te Wageningen werd een Instituut voor de Nederlandsche vlasteelt en vlas bewerking gesticht. Twee ambtenaren te Rheden bleken betrokken bij zwarte handel in 61 ton graan. Ze vervalschten geleidebiljetten. Op klaarlichte dag is uit het dres soir in een particuliere woning te Den Haag f 10,000 gestolen. Wegens diefstal van 23 fietsen kreeg een 31-j. constructiewerker te Arnhem 2Vs jaar. Door het slippen van zijn auto is te Eindhoven de 19-j A. v.d., Heuvel omge<- komen. 49 personen zijn in Nov. door Verdrin king om het leven gekomen; vorig jaar Nov. 46. Door een val uit een dakgoot is te Rot terdam de 56-j. metselaar I. de Vós over leden. Wegens inbraak werden te Monster 3 jongelui van 15-18 j. opgesloten. Ze sta len geld, kostbaarheden en fietsen. De zusters Kampman, 15 en 17 jaar, zijn te Hardenberg door de donkerte te water geraakt en verdronken. De waschlijn brak. Daardoor is te Bus- sum de 64-j. mevr. T. B. van een trap gevallen. Za was op slag dood. Door het warmloopen van de as is het bovendeel van korenmolen De Hoop te St.-Laurens afgebrand. Door een misstap is een 15-j. bediende te Groningen van 12 m. hoog uit een kaaspakhuis gevallen. Zijn toestand baart zorg. Tijdens dc Nieuwjaarsdrukte cp het postkantoor te Utrecht werd een deel van de post vap de stempelafdruk 1917 voor zien. Een 31-j. persoon deed zich te Ede voor als agent van een ververij. Hij stel de zich in het bezit van kleedingstukken, die hij voor goed geld verkocht. Er wordt naar hem gezocht. Doordat eenige films in brand vlogen is een kamer aan de H. de Grootstraat te Den Haag uitgebrand. De 28-j. A. en zijn twee kinderen, 3 en 4 jaar. kregen ern stige brandwonden. (Dat kan je niet overkomen bij de vertooning van smal films, die zijn vrijwel onbrandbaar Red.) gevolgd door luide vloeken en verwen- schingen. Een kleine man zat op een vol-bloed en bewerkte hem op de kop en tusschen de ooren, met het handvat van zijn rijzweep, terwijl het dier woedend ach teruitsloeg en steigerde. Ja, je wilde er zeker vandoor gaan hè? Maar ik zal je wel leeren! Wacht maar' klonk het veel-belovend. Houd toch op, man! riep Catherina gebiedend. Je hebt geen idee van een jong paard berijden; ik zou er maar lie-1 ver afstijgen, eer er nog ongelukken ge beuren. De man keek met open mond naar de onverwachte verschijning. Je rukt aan zijn bek, of die van ijzer is! ging zij voort: gloeiend van ver ontwaardiging. Ik ben u ten zeerste verplicht, juf frouw, voor uw welgemeende raad! ant woordde de man onbeschaamd, maar zonder uw hulp zal ik er ook wel komen. Dit zeggende, gaf hij het dier een ge weldige ruk, als om zijn woorden klem bij te zetten. Ga van dat paard af en leid het bij de teugel naar huis, commandeerde zij. Je hebt geen flauw begrip van rijden! Misschien dat u het mij wel leeren wilt? Stijg eerst af en dan zal ik eens zien, antwoordde zij; quasi-nederig. En de man gehoorzaamde, niet anders ver- ONZE UITHANGBORDEN. 26. Van een café Ik woon hier aan de Dijk, Ik kan niets anders wenschen, Dan zegen van den Heer En nering van de menschen (Gelezen op een café tusschen Oud- en Nieuw-Beierland; ingezonden door Ina Kooiman. Oudeschild). TKXELS BIOSCOOPTHEATER. DE ELSJAGERS. Een ruige film met een sterk drama tische inhoud, gespeeld door Hilde Ses- sak, Ferd. Marian, René Deltgen, e.a. Ze brengt ons het pakend verhaal over het horde leven van ijsberen jagers op Groen land, een geschiedenis van liefde en haat, in hoofdzaak zich afspelend tusschen twee mannen en één vrouw temidden van de eindelooze sneeuwvelden en barre ijs woestenij en. (Jan de Waal.) VAN TABAK GESPROKEN. 10. HET EESTEN. Wanneer de tabaksoogst binnen is, worden de tabaksblaren door z.g fer menteeren voor verschillende doeleinden geschikt gemaakt. De bewerking is nog verschillend of men tabak verlangt voor sigaren, pijp dan wel om te pruimen. Voor pruimtabak gebruikt men tegen woordig soms weer de eest, een soort fornuis waarop de nog vochtige gekor ven tabak tot een zekere graad wordt verwarmd en gedroogd, onder voortdu rend omwerken. Pruimtabak plm. 10 mnt., shag 5 mnt. De vakman ziet aan kleur en rook of het proces ver genoeg gevorderd is. Het oud-Kamerlid Theo Thijssen. oud- vcorz. Bond Ned. Onderwijzers, is op 64-j leeftijd te Amsterdam overleden. Hij schreef o.a. „Kees, de jongen" Vermoedelijk was roof de drijfveer van dc schurk, die de 71-j. mevr N van Cam- pen te Hilversum doodde door haar de schedel in te slaan. 70 ton teerproducten werd door zes knoeiende ambtenaren in handen ge speeld van een fabrikant te Velp. die er f 100,000 mee verdiende. De chef van de alg. staf der Staatspoli tie, kolonel Kooijmans, is voor de tweede ma al als vrijwilliger naar het oostfront vertrokken. De landbouwer A. Haisma Ie Beets, F., aacht voor f 2800 ingekochte tabak met f 4000 winst te kunnen verkoopen, maar alles werd in beslag genomen en hij kreeg f 4000 boete. 90,000 doosjes zoetstof werden bij een importeur te Rotterdam in beslag geno men. Hij verkocht ze voor f 3,- per doos je (max. prijs 25 ct.). Reeds maakte hij zoo f 80,000 zwarte winst. Buurtboerenleider Van Eek te Son (N. Br 45 j., gehuwd en vader van 9 kinde ren, is door twee gemaskerde jongelui van 18-20 jaar doodgeschoten in de ka mer. waar hij met vrouw en drie kinde ren aan tafel zat. Van de daders ont breekt nog elk spoor. wachtende, dan dat ze daarmee wel uit het veld geslagen zou zijn. Hier, houd mijn bloemen dan maar zoo lang vast, zei ze, en ze wierp ze hem in de handen. Ze streelde het trillende dier eens, met sussende beweging en zei; Stilstaan, ventje! Stilstaan! De rechterhand hield zij op de knop van het zadel, nam een aanloop en eer de man er op verdacht was, zat zij zijde lings in het zadel, dus met één voet in de stijgbeugel en leek geheel op haar gemak. H^t jonge paard maakte een paar ca priolen en rukte zenuwachtig aan zijn bit; maar merkte al dadelijk, dat een veel milder hand hem leidde, terwijl hij steeds dat aanmoedigend kloppen op zijn nek bleef voelen. Zie je wel, dat hij nu al veel kal mer is? vroeg zij. Het is geen ondeugd van hem, maar paarden zijn eenmaal ze nuwachtig en schrikachtig van aard, Maar nu wilt u misschien wel weer afstijgen van het paard van de baron? vroeg hij norsch. Ik heb al leeren rijden, voor u geboren was en had nooit ge dacht, dat een échte dame tenminste, zich bemoeien zou met hetgeen haar niet aanging! Ik geloof met, dat je de geschikte bent, om een goed paard aan toe te ver trouwen, zei ze koel; in het geheel niet van streek gebracht door zijn wijze van 8R1TSCH-INDIE De toestand van Gandhi's echtge- r.oote, die aan een hartkwaal lijdt baan zorg. CHINA. Van acht te Peking verschijnende dagbladen zijn er wegens papiergebrek 5 opgeheven. ITALIË. De Amerikanen hebben 50,000 kunstschatten uit het gebied van Napels „in veiligheid" gebracht FRANKRIJK Een kleine gemeente aan de mond van de Gironde werd door Anglo-Amerik bommenwerpers bestookt 16 dooden, 35 gewonden. Bij de laatste bomaanval op Parijs werden o.m. acht woonschepen tot zin ken gebracht; twee gingen met de bewo ners onder. NOORD-AFRIKA. De Burgemeester van een stad in N -Afrika werd door communisten door een jood vervangen. Algier's vlootcómmandant werd af gezet, omdat hij ter nagedachtenis van Dsrlan een mis had laten lezen. VEREENIGDE STATEN Na een ontploffing is bij Sandy Hook een torpedojager der V.S gezon ken. Na een 'ontploffing is een bommen werper der V.S. in Californië neerge stort. 13 vliegers kwamen om. TECHNIEK. Een nieuwe Duitsche kwartsklok kan tijdverschillen tot op een honderddui zendste sec. nauwkeurig meten (Conli- press.) Duitsche scheikundigen, Harder en Von Wftsch, slaagden er in, uit zekere algen vet te bereiden. In zes mnd. zouden zij per ha. netto 3200 kg vet kunnen berei den. (Contipress.) Een zingende theetafel is het nieuwste snufje op radiogebied van Telefunken. Een theetafel op rolletjes, met ingebouw de radio en grammofoon irret pickup. Na de oorlog wordt de productie voortgezet. (Contipress.) In 't laboratorium van AEG te Berlijn heeft men in samenwerking met leidende artsen van het Virchow-ziekenhuis al daar met behulp van een microscoop, welke 30,000 maal vergroot, de microben welke de malaria veroorzaken, kunnen waarnemen. (Contipress.) De grootste krachtinstallatie, ooit ter wereld vervaardigd, nadert in de Sie- mensfabrieken haar voltooiing. Ze wordt in opdracht van buitenlandsche opdracht gevers gebouwd .Elk der vier ijzergene ratoren heeft een capac. van 100.000 kVa (Contipress.) In het Duitsche Museum te Muenchen bevindt zich een merkwaardig gevoelige weegschaal. Ze kan tot op een vijfmilli- ardste gram nauwkeurig wegen. Het ge wicht van de vleugel van een mug kon men daarmee vaststellen op: 3 honderd duizendste gram; een spinvezel van cel wol: 4 millioenste gram; de streep van een potlood: de helft daarvan; een draad van een spinneweb van 10 mm. 6 tien- millioenste gram (Contipress). aanspreken. Is u dan van plan, het paard te ste len? Kom, ga er af en laat het nu uit zijn met di* nonsens! Kom maar niet dichter bij, want dan zou mijn hond u wel eens kunnen aanvliegen, waarschuwde zij. Aanhou dend keek Rollo naaf hem' op allesbe halve vriendschappelijke wijze. Het was een belachelijke toestand; de stalknecht, die daar met haar bloemen in de hand stond; en zij, die zoo kalm voortreed met zijn paard! Zoo liepen ze door een laantje aan weerszijden met heggen beplant; de man steeds overleggend, wat hij nu zou zeg gen, toen er een stem werd vernomen, die op hoogst-verbaasde toon rièp; Mijn hemel. Simons, wat beduidt dat? Ér zat een heer te paard, binnen het hek van de villa, waar ze langs kwamen. Och, ja, mijnheer de baron, ik reed met Teddie op de groote weg en hij had weer zoo'n onhandelbare bui, toen dit jonge persoontje ér bij kwam, mij uit maakte voor al wat leelijk was, zelf op steeg en dreigde, dat ze de hond op mij zou afsturen! Heeft ze je er ook afgesleept. s met kracht en geweld? vroeg nu de baron lachende. (Wordt Vervolgd.) Van SCHAPEN EN WOL. DE INTERNATIONALE VVOLMA De Argentijnsche wolmarkt hee te lijden van de ongunstige afzet buitenland, welke in het bijzone nadeelige invloed is voor grov Voor het op 1 October begonnen verstrekt de Argentijnsche regeer ook aan de schapenfokkers ci voor grove wol van 70-90 pet. der basisprijzen, welke zijn vastgestek 19 peso per 10 kg. Als gevolg kleine vraag kan 35 pet. van de wolproductie van 1943 niet geëxporteerd, zoodat de prijzen •binnenlandsche markt (4-5 peso p 'slecht zijn. In het afgeloopen woljaar, dat 1 1 Oct. 1942 tol 30 "Sept. 1943 he< gentinië 166,765 balen van 400 k scheept tegen 253,237 balen in het jaar. Van deze .uitvoeï gingen 132, len naar de U.S.A., 15,325 bale Zweden en 7,950 balen naar Brazil wijl 'Groot-Brittannië niet meer statistiek van dit jaar voorkomt Uruguay exporteerde in het pen woljaar 98,330 balen tegen 70. len in het vorige jaar. GIFTEN WITTE KRUIS. B Dn Hoorn f2,-; D.B., Oud f 5,-; J. B., Den Hoorn f 2,50; C Koog f 2,50; F. K., Oudeschild f 1, REVUE PIEKER NIET. Peter Pech is voor velen op het een goede bekende. Zaterdag 15 Jg menhem met zijn gezelschap b? ren jn de cabaretrevue Pieker waarmee hij dan in Casino optree programma vermeldt een proloog tafereelen en doet gezien de me kenden, het beste op dit gebied wachten. EEN LEK BANDJE. Johan Kaart heeft destijds in ..De Jantjes" veel roem geoogst, doet hij dat niet minder als leid het tooneelgezelschap „De Komedi dat binnenkort in Pen's Zaal hoop treden. Zij komen met het toom „Een lek bandje", dat in de groo den menigmaal volle zalen trok ook hier wel zal doen V Er zijn vogels, die op een paddi hun nest bouwen; Een studie van de Nederlandsch denstoelen is ruim vijftig jaar begonnen DoodcUjk vergiftig is de Araanit loides. Wie daarvan eet, is ten doe geschreven. Als voedsel waren reeds in de tijden paddenstoelen bij Chii Grieken en Romeinen zeer gezocl Vliegenzwam. Bedwelmende schappen heeft het vel van de zwam. Siberische volkstammen ga daaraan wel te buiten; de gevolgi nog erger dan die door het gebru opium. VAN DE BOEKENPLANK. Huishoudboek 1944. Formaat 24 en 100 blz. Bevat o.m. een kasba cepten voor spijzen, toespijzen en ken; nuttige wenken, geïllustreerc kelen over verzorging van onze kl inmaak, E.H.B.O., loonbelasting, tiging door levensmiddelen, schikkj bloemen, ziektewet, mvalidit' geestelijke gezondheid. Aan de zijde van de kartonnen omslag vi: een sierlijke in kleuren uitgevoen jaardagkalender. Een zeer afntrel smaakvol gedrukt boek voor f 1,50 Boekhandel Parksl HYGIENE EN VEILIGHEID! '575. Gordelroos. Zorg dragen, dsfl blaasjes en korstjes niet door v§J opengaan; bestrooien met.bv. bi poeder en bedekken met watten, tueel de lippen met bv. boorzalf ren. (Dr. F. W. van Haaften). P1429/1. Verantwoordelijk vo geheele inhoud: G. Joh. Duinke Plaatsvervanger J. de Waal, Den Uitg. Drukkerij Fa. Langeveld De

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 4