„Schra brengen geluk", mi men ran de Fronten in Oost en West, het belang van het oos telijk FRONT. WERELDNIEUWS |7c JAARGANG. No. 5824. ZATERDAG 15 JANUARI 1944. EXELSCHE COURANT JITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 5—11 JANUARI 1944. nieuwe groote aanvalsacties van de ïsiewisten aan het oostelijk front moe- worden gezien als een uiterste ili mning om thans te bereiken, wat men •ds maanden en maanden aaneen ten js'te van zoo zware offers heeft nage- eefd: het kapotslaan Van de Duitsche fensielinies. et gaat in Oost-Europa thans om een .ensieve onderneming, welke zeer eed is opgezet. Uit de bewegingen, wel de Duitsche legers daartegenover ten Btvoer leggen, is echter duidelijk te zien, t zij zich noch het tijdstip, noch de aats waar de beslissing zou moeten llen, laten voorschrijven. Het heeft er meer en meer van, dat t Duitsche opperbevel de gevaren []j ner geallieerde invasie in het westen genover de belangrijkheid van de mili- ire verwikkelingen in het oosten van iécondaire orde acht. Met andere woor- Jen: de Duitschers schijnen de beslissing fjin deze oorlog uitsluitend in het oosten zoeken. HONDERDVEERTIG PER DAG! METER e nieuwe Engelsche opperbevelheb- aan het front in Zuid-Italië gene- IBal Leeth, heeft tegenover journalisten "rklaard, dat de Duitsche soldaten, die de weg naar Rome met zoo groot (cces versperren „als duivels en hel- nden" vechten. Het vergaat de Ame- anen, wier opmarschgebicd naar hel sten gekeerd ligt, al niet veel beter, laatste tijd hebben dezen wanhopige gingen gedaan, om de Duitsche stel- gen bij het plaatsje Casino te dourbre- •n en zoo door het dal de weg vrij te 'ijgen, die naar de ItaÜaansche hoofd- d voert. De Yankees zijn geen snel- idsduivels. Hun daggemiddelde be- aagt slechts 140 meter, zoodat wel nie- |and over blaren aan de voeten zal ibben te klagen! Op deze westelijke geallieerde vleugel Italië werd in 65 dagen tijd een ter reinwinst van 9 km. geboekt. De ééne ^jLitsche afweerzone ligt hier nl. achter lè andere. Zoo werd bv. zwaar gevoch ten om het bezit van de Monte Porchia, het gebied van de straatweg Napels me. De hoogte wisselde meermalen in bezitter; verscheidene aanvallen te- :n de Colle Cedero, bij San Vittore del zio, werden bloedig afgeslagen. Even- verbitterd werd om de top van de ,onte Maio en de Chiaia-hoogte gestre- Toen de Duitschers tenslotte hun crposten van de helling aldaar terug- men, zonder dat de vijand zulks aan- nds bemerkte, en zij hem het dooreen- woelde stellinggebied prijsgaven, had- de Amerikanen, een paar honderd Jeter verder, alweer een versterkte Lftrgrug tegenover zich, die bun niet lllinder inspanning en offers zou moeten sten! Sf Het beeld in Italië blijft zichzelf ge- aajk: zware Britsch-Amerikaansche ver- ïztn, waar practisch geen enkel voor- el van beteekenis tegenover staat! DE STRIJD BEGON OM POLEN. Deze oorlog het is niet kwaad daar m tijd tot tijd eens aan te herinneren erd door Engeland en Frankrijk begon- ?n, omdat zij zich voor de onschenubaar- aid der Poolsche grenzen hadden ga- nt gesteld. De Poolsche provocaties ten zichte van Duitschland echter lokten 1 vanzelf Duitsche militaire strafmaat- Igelen tegen dit land uit en zoodoende dden Londen en Parijs (met Washing- fn op de achtergrond) het gezochte voor- •ndsel, om een strijd tegen het natio- al-socialistische Duitschland te begin- n, waarvan zij meenden, dat de uit- g van tevoren reeds moest vaststaan: n gemakkelijke en goedkoope geallieer- overwinnig! Polen komt echter nu weer opnieuw n de orde. De Sovjet-Russische legers an thans in het voormalige Sovjet- issische-Poolsche grensgebied. Mocht in, tengevolge van de Duitsche ,,elas- ik-taktiek", gelegenheid worden gebo- jn tot een nieuwe opmarsch, dan zouden zich op historisch Poolsch territoir be- (nden, nl eén deel van die Poolsche dstreken, waarvan de Sovjets zich 1938, tijdens de Duitsch-Poolsche ver- ikkelingen, in de rug der Poolsche le- 'rs hebben meester gemaakt. De Poolsche emigranten te Londen xlangen van hun „beschermers" itten en Amerikanen dat dezen hen ilen helpen, hun aanspraken op Pool- e grond te handhaven. Engeland evep- 1, dat zich zoc nauw met Stalin door verdrag verbonden heeft, dertkt er ivoudig niet aan, de Polen hun recH- ZON. 1 Za. 15 Jan. op 8,45; onder 16,54 fDE MAAN. ILZa 15 Jan. op 21,35; onder 10,32 SI? Laatste Kwartier: 10 Jan. 15,52. HOOG WATER OP TEXELS REE. Sc. 15 Jan. 11,42 en So 16 Jan. 24,— en 12J9 Ma. 17 Jan. 0,38 en 12,57 i 18 Jan. 1,18 en 12,40 Springtij 12 en 27 Jan. ten te waarborgen. Het heeft heden ten dage geen enkel ander oogmerk, dan de bevrediging der Sovjet-Russische ver langens, omdat het alleen op zulk een wijze de bolsjewisten als actieve wapen- genooten Kan behouden. Te New York is men al even cynisch! In regëeringskringen te Washington, heeft men volgens Svenska Dagbladet saicastisch verklaard, dat Engeland noch. de V.S. aan de Sovjet-Unie de oorlog zullen verklaren,, omdat de Polen hun voor-ocrlogsche grenzen terugeischen. De Poolsche emigranten weten der halve, waaraan zij toe zijn. Zij genieten bij de Anglo-Amerikanen eenzelfde aan zien als de rotte appel bij de groente vrouw. De overige emigranten-regeerin gen mogen hierin stof tot ernstig naden ken vinden. De Polen aan de Sovjet- Unie verraden, nadat de Joego-Slaven van koning Peter reeds tegen de partisa- nen van Tito waren ingeruild en aan Stalin verkocht: het is voorwaar 'n ver heffend schouwspel! DE VERLIEZEN DER PARTI- SANEN. De positie der partisanen in de Bal kan. met name van Kroatië, Montenegro en Albanië, was aanvankelijk enorm versterkt ten gevolge van het verraad van Badoglio en het overloopen van Ita- liaanfcche troepen naar dezex ongeordende benden. De onmacht der geallieerden, om van de situatie behoorlijk partij te trek ken, blijkt uit 't feit, dat de Duitschers ei inmiddels in het tijdperk 1 Sept. tot ulti mo Dec., in zijn geslaagd, aan deze ben den de volgende verliezen toe te bren gen: 25,000 dooden, 20,000 gewonden en lü,000 gevangenen. Verder werden onge veer 100.000 man Badpglio-Italianen in de Balkanlanden ontwapend. De Duit schers viel bij deze gevechten een aan zienlijke krijgsbuit in handen, bestaande u'i o.a 436 stukken geschut,. 8 stukken luchtdoelgeschut, 2817 mitrailleurs, 592 mijnen werpers, 75,635 geweren, 96 pant- sei wagens, 1396 auto's en 6994 paarden Ook deze offers zijn gebracht voor een zaak. die niet waard was, voor haar een kegel af\e schieten. Een deel dezer „vrij heidsstrijders" trok oorspronkelijk de bergen in, omdat zij zich aangetrokken gevoelden tot het legendarische vrijbui- tersbestaan, waarvan de Oud-Servische tradities en gezangen zoo welsprekend verhalen. Een ander deel meende te kunnen rekenen op een herstel van vroe gere loc-standen,, onder medewerking var Engeland. Engeland heeft deze mis leide ^nationalisten echter in de steek ge laten. overeenkomstig de „goede" Engel- 'sche gewoonten om tegenover kleine vclken geen enkele belofte na te komen. In Engeland wacht mw ook thans rus tig af. wat met de partisanen, die steeds meer de Duitsche druk te gevoelen krij gen, uiteindelijk zal geschieden De tijd, dat een nval.op de Balkan mogelijk en voordeelig voor hen had kunnen zijn, is echter reeds lang. voorbij! SOFIA WEERSPPREEKT GERUCHTEN. Het Bulgaarsche volk wordt nog steeds coor dc geallieerden van twee kanten bewerkt. Men organiseert van tijd tot tijd groote Anglo-Amerikaansche lucht- raids, waarbij slachtoffers worden ge maakt onder de burgers, en woonhuizen, scholen en dergelijke worden beschadigd, vclgens het bekende recept. Dat is de eene manier der Britten en Amerikanen oAi de Bulgaren onwillig té maken, nog langer aan de Duitsche kant te blijven staan en in hun nationale eischen. gelijk de eenheid van alle Bulgaren, te vol harden. De andere werkwijze is die v^n dc leugenpropaganda, van het kunstma tig verwekken van binnenlandsche be roering en onrust, waarbij de verwach ting voorzit, dat men misschien zoo wel eens een „Putsch" zou kunnen ontkete- ren, gelijk destijds in Belgrado een einde aan een mét Duitschland verbonden Joe goslavische regeering maakte. In de afgeloopen week waren er o.a. 'geruchten, dat de regeering tse Sofia zou zijn afgetreden en dat Prins Kyrill, lid van de regentschapsi aad, zou zijn ge arresteerd. De Bulgaarscheregeering heeft deze geruchten, waarvan zij offici- ee> vermeldde, dat zij uit „geallieerde bron" afkomstig zijn, tegengesproken; „geheel uit de lucht gegrepep" heeft zij ze genoemd. Zij kon dit met te meer vertrouwen doen, daar Prins Kyrill juist in de laatste tijd veel gelegenheidsbezoe- kèn heeft afgelegd, en zich derhalve zoo veel in het openbaar heeft vertoond, dat de leugen ook geen schijn van waar heid kon overhouden. Intusschen blijft men zich in Engeland en de V.S. nog sleed.s druk bezighouden met het vraagstuk eener Anglo-Ameri kaansche invasie, meer dan zulks in Duitschland of de bezette gebiedtn het geval is, en openbaart zich in Groot- Brittannië tevens een toenemende be duchtheid t.o.v. de Duitsche represailles. Het moet daartegenover opvallen, dat Duitschland in zijn stilzwijgen blijft vol harden. Zulks wekt de onontkoombare gedachte, dat het Duitsche opperbevel onverstoorbaar verder arbeidt aan plan nen, waarvan de wereld plotseling zal kunnen opschrikken! N.C.D DE GEGARANDEERD DEMOCRATI SCHE EIEREN VAN ROOSEVLTUitge broed onder de zon van Zuid-Italië. Teekening Knabe-Orbis-Holland Pax. Bij een der feestbanketten in het histo rische Kremlin, toen^de Sovjet-Russische prominenten met hun Amerikaansche en Britsche eeregasten het tafelgenot reeds tot een eenigszins vergevorderd uui hadden verlengd, ontstond plots een incident. Een der Russen, van zijn zetel over eind gekomen, greep een groote porcelei- nei: schotel van de disch, hief hem in de hcogte en verbrijzelde hem met één vuistslag, onderwijl luid de zaal in brul lend: „Als wij, Sovjet-Russen, met ie mand veel op hebben, slaan wij voor hetn een schotel als deze in diggelen!" Onder de buitenlandsche aanzittenden wist men eerst niet recht, hoe op zulk ern destructieve uiting van genegen heid te»reageeren. Toen sprong Donald Nelson overeind, de bekende Amerikaansche productie dictator. in wie blijkbaar een Wild-West- aiavisme ontwaakte, en trok niet één, maar zoo maar een tweetal essentieele stukken van het tafelservies naar zich toe, en gaf ze eveneens, zonder aarzeling, met de vuist aan de vernietiging prijs: „Als wij, Amerikanen, van iemand houden", riep hij uit, „moeten er twee schotels aan gelooven!" (Zal ooit een \ankee zijn bluf verleeren?)> Nelson bleek minder goed (Jan zijn dischgenoot „in vorm" te zijn. De onverwachte gracht- proef bezorgde hem een verwonding aan de hand, waar het bloed uit liep. Maar wéér redde hij de situatie! „Dit is het eerste Amerikaansche bloed a?m !t Russische front!" schreeuwde hij en oogstte daarmee daverende bijval. Wij houden deze kleine episode uit de „histoire intime" der Amerikaansch- Scvjetrussische bloedsbroederschap niet hebben gekend waarom zulks te ver zwijgen? indien het Amerikaansche tijdschrift „Time" haar niet gul aan de openbaarheid' had prijsgegeven De „Ti me", die over speciale relaties te Wa shington schijnt te beschikken, dolf in de hoofdstad der Unie dit persjuweel op om het voor zijn lezers te etaleeren. Sindsdien heeft het, tot in het Ameri- kaansche^JEongres toe, sterk de aandacht getrokken, dat Roosevelt over zijn vriend schappelijke ontmoeting te Teheran een zoo, hardnekkig, haast zou men zeggen, omzichtig stilzwijgen heeft bewaard Ligt het vermoeden niet voor de hand, dat hij aldaar, in Stalins gezelschap, méér stukken heeft gemaakt, dan hij voor de wereldhuishouding verantwoor den kan? Scherven beteekenen weliswaar, zegt nien, geluk, maar waar blijft het geluk bij te veel scherven? VERRAADPROCES TE VERONA. Graaf Ciano c.s. ter dood gebracht. Het doodvonnis van het bijzondere ge rechtshof, dat het oordeel moet uitspre ken over leden van de groote fascisti sche raad, is Dinsdagochtend kort na negen uur door de kogel voltrokken aan De Bono, Ciano, Gotthardi, Marinelli en Pareschi. Twee priesters hadden de geheele nacht bij de veroordeelden doorgebracht om hen op hun naderend einde voor te bereiden. Vroeg in de ochtend werden de veroordeelden uit hun kerker naar de plaats der terechtstelling overgebracht. Hier baden de beide priesters met'ae ver oordeelden een laatste gebed, waarna de terechtstelling werd voltrokken. 123 AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD. Mislukte aanval op Midden Duitschland. Dinsdagmorgen vroeg hebben Ameri kaansche bommenwerpers eenige plaat sen in Midden-Duitschland aangevallen. Door de onmiddellijk begonnen Duitsche afweer konden de aanvallen niet gecon centreerd ten uitvoer gelegd worden. Op zijn minst zijn 123 Amerikaansche vlieg tuigen, in hoofdzaak viermotorige bom menwerpers, neergehaald. Tegenover het buitengewoon groote verlies van de vijand staat het valies van de bemanningen van twee Duitsche jachtvliegtuigen; zeven worden vermist. TEGEN HET BOLSJEWISME. Opnieuw zijn eenige honderden vrij willigers uit Den Haag naar het Oost front vertrokken. In zijn toespraak wees Mussert er op, dat alle krachten in het werk moeten worden gesteld om Europa te bewaren voor de ondergang, waarop Moskou het gemunt heeft. We moeten, zoo zeide hij met nadruk, aan de goede kSnt blijven staan en volhouden en alles doen, opdat ons werelddeel behouden blijft. SS-Obergruppenfuehrei Rauter stelde met vreugde vast, dat zich thans, terwijl de strijd zooveel zwaarder is, haast nóg meer vrijwilligers dan vroeger melden ter beveiliging van de Germaansche le vensruimte. Hij herinnerde verder aan het voorbeeld, dat de door moordenaars hand gevallen generaal Seyffardt heefi gegevenNAl is met de terechtstelling de zer dagen van zijn laatste moordenaar de da^d bestraft, de door hem gegeven oianje-blanje-bleu vaan moet verder worden gedragen. Spreker besloeg met een „Sieg Heil" op de Fuehrer. Duikbootcommandant Mohr. Duikbootcommandant Mohr, drager van het Eikenloof, is van een succesvolle strijd tegen de vijand, niet terugge keerd. Hij onderscheidde zich door zijn tactiek, koelbloedigheid en vasthoudend heid en bracht 39 schepen, 200,000 brt. tot zinken. Analphabeten in Egypte. In Egypte is het analphabetisme nog groot. In sommige districten kan 80 pet. oei bevolking lezen noch schrijven. In het meest gunstige geval verkeert, een provincie, waar dat pet. 60 pet bedraagt. Een 50-tal Egyptische studenten worden tijdens de zomervacantie als onderwijzers naar het platteland gezonden. Steeds meer Duitsche jagers. De Londensche correspondent van „Svenska Dagbladet" schrijft: In Brit sche militaire luchtvaartkringen wijst men er op, dat er alle aanleiding toe ia, de sterke toename der Duitsche jacht- vhegtuigenproductie te observeeren Deze productie is zoo sterk, dat de geallieerde luchtvloten wellicht nog slechts een zeer beperkte tijd ter beschikking hebben om hun gewichtige taak ten uitvoer te leg gen. Het Zweedsche blad acht het van gicote beteekenis, dat het Duitsche lucht- wapen de kracht van zijn jachtvliegtui- gengroepen in het Westen heeft kunnen verdubbelen. Dit beduidt, volgens ge noemd blad, dat de geallieerde luchtvlo ten in 1944 met een steeds toenemende Duitsche- weerstand zullen dienén reke ning te houden. De ondergang van de „Scharnhorst". In Berlijnsche militaire kringen word! cpgemex'kt zoo lezen we in „Volk en Staat" dat, nu de Britsche propaganda het thema van de ondergang van de „Scharnhorst" nagenoeg heeft uitgeput, 't oogenblik gunstig is, om de les uit deze vijandelijke reacties te halen. Samenvat tend lean dan worden gezegd, dat de Britten vooral de nadruk hebben ge legd op de groote bedreiging, die de „Scharnhorst", voor hun scheepvaart heeft beteekend. Over het gevecht zelf is weinig uitgewijd, daar het zinken van de „Scharnhorst", als men rekening houdt met de geweldige meerderheid van de Britsche strijdkrachten, tenslotte geen lijzonder wapenfeit is geweest. „Scharn- horst" had voor de Noordkaap te doen met een dri%maal sterkere vijand, in cij fers uitgedrukt waren de verhoudingen de volgende: 8 Britsche oorlogsbodems te gen één Duitsche of 78,826 brt. aan Brit sche zijde tegen 26,000 brt. van de „Scharnhorst". De vijand beschikte over 286 stukken geschut en het Duitsche slagschip over 51 en over 66 torpedobui zen tegen 0. Daarenboven hadden de Britsche schepen 14 vliegtuigen aan boerd en de „Scharnhorst" slechts vièr. Finland en de oorlog. In Helsinki is nogmaals met klem be toogd, dat van onvoorwaardelijke capitu latie door het Finsche volk geen sprake kan zijn. Roemenië helpt Frankrijk. Opnieuw zijn in Frankrijk levensmid delen »voor de kinderen in de groote ste den aangekomen, 51 wagons, 'n geschenk van de Nationale Roemeensche Vrouwen raad. De Negers »n de Ver. Staten. „Aftonbladet" houdt zich bezig met de 25 miliioen negers in de V.S., die thans betrekkingen bekleeden, welke vroeger vcor kleurlingen verboden waren. Bij de terugkeer der Amerikaansche soldaten zullen liierover ernstige problemen rij zen, daar de rassenhaat nog even groot s als vroeger. Afval in plaats van meel. Het communistische dagblad „Liberté" te Algiers publiceert een brief uit Cor sica, waarin de schrijver zich beklaagt over het feit, dat 'zijn dorp tien dagen lang zonder brood heeft gezeten. Eerst had men te Algiers geen transportgele genheid,' later zond men 30 balen, waar van 26 met aarde, asch en afval bleken gevuld, en slechts de overige Vier meel bevatten. „Bevryd" maar broodeloos. De Amerikaansche bezettingsautoritei ten in Noord-Arika hebben het visch- recht in 'de Golf van Tunis afgestaan aan een jpodsch-Amerikaansche conserven- firma. Aan de Siciliaansche tonijnvis- schers werd het uitoefenen van hun al oud bedrijf in deze wateren verboden. Zij zijn thans „bevrijd" maar broodeloos. Groot vertrouwen in de toekomst. Nieuwe wapens zullen in de strijd wor den geworpen, schrijft de D.A.Z. Deze wapens zullen zulk een invloed op het verdere verloop van de oorlog blijken te hebben, dat Duitschland de toekomst met het grootste vertrouwen tegemoet kan zien; het kan volledig in de overwin- ning gelooven. Het Duitsche luchtwapen heeft in 1943 aan de zwaarste eischen voldaan, terwijl de Duitsche bewape- rjingscapaciteit nog is toegenomen. De ge allieerden meenden door hun versterkt luchtoffensief een ommekeer in de-oorlog le kunnen brengen, maar zij hebben mis- gerekend; hun terreuraanvallen hebben de weerstandskracht van 't Duitsche volk juist doen toenemen. De Dominions komen er achter. Op één dag, n.l. 3 Jan. jl. beluisterde men te Berlijn de volgende interessante stemmen uit Britsche radio-uitzendin gen: In een gesprek uit Sydney zeide de leidende Australische oorlogscorrespon dent Chester Wilmot „Naar verhouding van ons bevolkingscijfer hebben wij tot op heden aanzienlijk meer divisies in de strijd gebracht dan de Vereenigdc Sta ten, of welke andere dominions ook, ja zelfs meer dan Engeland. Dat kan zoo niet doorgaan". Dc Canadees, Graham Spry, een der naaste medewerkers van Cripps, minister vcor de vliegtuigproductie, verklaarde in pen BUC-uitzending: „Canada «is .wel licht minder Engelsch dan de V.S. en toch zijn daar ook op „bezit beluste En ge Ischen", die van „onze Canadeesche ticepen" en van „onze Australische sol daten" spreken, als wij, Canadeezen en Australiërs, ons maar direct te melden hebben, zoodra we de klanken van de Empire-trompet vernemen". In Europa weet men reeds lang, dat Engeland de kunst verstaat, anderen voor zich te laten vechten, maar óok in de Britsche dominions komt men er zoo langzamerhand achter. Voor ieder geldt Zoo lang hij leeft: Het mooiste lijkt Wat hij niet heeft. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDSTORM NEDERLAND. Het SS-Ersatz-kommando deelt mede Iedere gezonde.Nederlander in de leef tijd van 17-45 jaar, kan zich aanmelden ten eiijde gekeurd te worden voor. dc Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amers foort, Landstorm Nederland, Kriegsmari- ne en de Germaansche SS in Nederland Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot dc verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 19-30 jaar, die aan- ïneldingsplichtig zyn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kun ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn: karakter, ge drag, prestatie. 17-1-44 9-14 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2; 18-1-44 9-12 u. Breda, Restaurant Modern, Markt; 15-18 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 19-1-44 9-12 uur Venlo, Deut- sches Haus, Egmondstraat 16; 15-18 uur Arnhem, Café Royal 20-1-44 9-12 uur Hengelo, Café Mo dern, Spoorstr. 18; 15-J8 uur Zwolle, Ho- DE RIDDERZAAL TE DEN HAAG. Ook voor het behoud van deze Neder- londsche kuituurwaarden strijden onze Viijwilligers. (G.L.-H. P. c.) tel Gij'cenbeek; 21-1-44 9-12 uur Assen Concert huis a.d. vaart; 15-18 uur Gron-' r.mgen, Heerestr. 46; 22-1-44 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23-1-44 9-14 uur Amsterdam, Dam 4 24-1-44 9-13 uur Utrecht, N.V.-Huis, Ou degracht 245; 25-1-44 9-14 uur Amers foort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg; 26-1-44 9-14 uur Den Haag, Dieren tuin, Benoordenhoutscheweg.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1