£uté" roerom] iCEESSNenMOffiT Vóór alles: goede vrienden NL CV. ABDUSÊRQÏ Hard gewerkt, Texelsche Beric i e 1 niks geoogst BINNENLAND Wereldnieuws Uw kii ZOOALS PING OP PONG UJXi ZOO LUKT CU 16.. OF EGHK KOFFIE. Elite Koffiesurrogaat is geen gewóón surrogaat! 't Is een héél fijne en geurige imitatie van de glanzend-bruinc kolfie- boonen. Met het aroma van purcmocca! U moet Uw winkelier toch eens vragen om KOFFIESURROGAAT Egbert Scheepmaker ALKMAAR Zorg, dat U dat niet hoeft la zeggen volgenden zomert Ont smet Uw zaaizaad nü al met 'o héél goed middel: Cereaan. Dan voorkomt U graanziektcn en kiemschimmels, dan oogst U méér I En behan delt U het zaad dan ook nog met Morkit, dan blijven de kraaien ook wegl 'vóór het zaaien tegen ziekten en kraa*\ 'n Spaarbriet van de te 's-Gravënhage is een uiterst soiiede belegging Looptijd 14 jaar. Grootte /_500.-, 1000.- en ƒ2500.;-. Storting vanaf 3 - p. mnd Korting bij betaling ineens 75 -, 150.- en 375.-. Uitkeering kas 1928 in 1943 hoogste896.-, 1792.- en 4480.- laagste650.-, 1300.- en 3250 - Soliditeit: FUjkstoezicht (Verz.k.). Nadere inlichtingen, mede omtrent een "Nerlegen- woordiging, verstrekt de N.C.V. Spaarverzekering, Zeestraat 88, 's-Gravenhage. IK ZAGzegt Mina Bakgraag, hoj meisje teleurgesteld keek, toen Moeder 8 dat ze met Liesjes verjaardag heusch •geen taart kon bakken, omdat ze daar geen eitjes voor hadl Ik ga die Moe der een pakje Roer-Om brengenI 'n Peja próduci mUllllli! VOOR DE VROUW. ülilliHIH RECEPTEN. Aardappeltaart met jam. 250 gr. koude, gekookte fijngewreven aardappelen, 125 gr. bloem, 12 gr. bakpoeder, 30 gr. boter 125 gr. suiker en 2 eetlepels melk wat kaneel, wat zout, 250 gr. jam Besmeer een springvorm met boter, bestuif hem met bloem. Kneed alle ingrediënten, be halve de jam, door elkaar. Druk de helft van de hoeveelheid, deeg in de vorm. zoo dat er een opstaand randje ontstaat. Vul de ruimte met jam en leg er een uitge rolde iap deeg van de andere helft over heen Druk de randjes goed aan, zoo dat e£ geen jam tusschenuit komt. Zet de vorm midden in de koude oven en ver warm die eerst vijf minuten volop en bak daarna de taart met matige warmte in een uur mooi lichtbruin en gaar. Laat haar op zijn minst 24 uur staan voor zij wordt gegeten. NUTTIGE WENKEN. Zooltjes in schoenen maakt men van oude vilthoed. Vlooien? Zet 's avonds een plat bord met zeepwater en een dun laagje olie neer; in het midden een brandende kaars. De vlooien komen op het licht af. worden door de olie vastgehouden en door het zeepwater gedood. OVER DE VROUW De meeste vrouwen zijn daarom zoo weinig gevoelig voor vriendschap, omdat zij flauw smaakt na een dronk van lief de. (Francois cle la Rochefoucauld, 1613- 1680). VOOR DE JEUGD. Nieuwe prijsraadsels. Om in tc vullen: 314. Een getal: -E--I-(6 letters). 315. Een lichaamsdeel: --L-B (8 letters). 316. Een eigenschap: - - E R - - (6 1.) Inzenden na no. 320. Met vriendelijke groeten Julli OOM KO. JANUARI. II Vroeger noemde men Januari alge meen louwmaand, een naam, welke thans weer meer en meer in gebruik komt. Wat „louwmaand" beteekent weten we niet. „Oorsprong onbekend" staat er in het groote woordenboek der^Ned. taal (VIII- II-kol. 3099). Maar vermoedelijk heeft het met „looien" te maken. Wanneer we bedenken, dat November ook wel slacht maand heet en de duur van het iooipro- ces in aanmerking nemen, is die ver klaring van louwmaand als „looimaand" nog zoo gek niet. Maar ook brengt men dat „louw" wel in verband met het Fransche „1 o u p" (wolf), met het Engel- sche ,',1 a w" (wet), met loo (bosch) en zelfs haalde men er wel het achtereind van een „kabeljauw" (kabel 1 o u w) bij. Maar hoe het nu precies zit7 Dat moet nog worden uitgevorscht. Behalve (1.) louwmaand droeg Januari vroeger ook wel de namen: 2. Winter maand (waarop ook December aan spraak maakt) en 3. Hardemaancl. In de oudste almanakken fs reeds van louw maand sprake. VERVOLGVERHAAL. DOOR EMMA HOOGWERF. 12.) De meening had in Wassenaar post gevat, dat Cartherina excentriek was; en het maakte haar opstandig, toen zij voel de, dat de menschen bevooroordeeld je gens haar waren en dat het haar niets gaf, wat ze deed om ze voor zich te win nen. Onder de heeren had ze wel bewon deraars, maar het was heel moeilijk, om te flirten met ,,de inboorlinge", zooals Reinier haar eenmaal had gedoopt. Ze was vlot en vriendelijk in de omgang, maar tóch was er een grens, die men niet overschrijden moest. De baron had een plechtstatig bezoek gebracht aan mevrouw Delius; had haar verteld, dat hij haar zoon kende, had de dames te lunchen gevraag'd op zijn land goed en had haar bloemen en vruchten gezonden uit zijn kassen. En ofschoon moeder en dochter die niet versmaadden, hadden ze het Catherina toch niet verge ven, dat ze van zijn' paarden gebruik maakte. Ik zal Oscar schrijven en hem vra gen of hij er tegen is. Als hij daar be- VAN SCHAPEN EN WOL. Wilde schapen komen in de Indische archipel niet voor. De schapen, die er als huisdier worden gehouden, zijn meest van Europeesche oorsprong. Ze zijn klein van stuk en worden meer om het vleesch dan om de wol gehouden, wol leveren zë* ook maar weinig op De huiden worden uitgevoerd, maar hebben minder waarde dan geitenhuiden. (Ene. Nefj, Ir.cië. III, blz. 715). Kachel nooit met petroleum aanma ken. Mevr. M. R. te Soest raakte daarbij in brand en kwam om. De radio-distributie telde Nov. 1942 297,000 aansluitingen. Een jaar later 402,000 Op een fabrieksterrein te Ouderkerk a. d. Amstel is een 45-j. arbeider door het uit elkaar springen van een bak vreese- lijk verminkt en gedood. Uit de Rotte bij Rotterdam zijn de lij ken opgehaald van de 65-j mej. Verncl en de 35-j Wondergem, die sifids Kerst werden vermist De Leider Mussert bezocht te Alk maar Mevr. Melgert Schuurman, wier zoon gan het oostfront sneuvelde (Dagbl N.H. Alkmaar.) Terwijl de ouders niet thuis wareja kreeg hun 2-j. kind bij het stoeien van de andere kinderen een pan heete melk over net lichaam. Dit kostte de kleine het leven. (Dagbl. N.H. Alkmaar.) Een 23-j. jongeman \yerd bij Nijmegen door een marechaussee gearresteerd Toen hij vluchtte werd hij na een waar schuwingsschot in de rug geschoten, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Bij Rotterdam is een Dieseltrein op een locomotief geloopen. De cabine van de Diesel werd ingedrukt, waarbij de be stuurder en de hoofdcoriducteur bekneld raakten. De eerste werden twee beenen gebroken, de ander het rechterbeen. Een Rotterdammer droeg aan een 23-j. „kunstschilder" de restauratie van vier kostbare schilderijen op. Maar de jonge man verkocht 'ze voor eenige duizenden gld. en had bij de arrestatie nog maar twee cent op zak. Het niet-zakelijke postverkeer van Duitschland naar het buitenland, ook Ne derland, is beperkt. Voortaan hoogstens twee brieven van twee kantjes met aan beide kanten volledige naam en adres van afzender p. mnd. Briefkaarten: onbe perkt. Prentbriefkaarten zijn verboden. Twee Amsterdamsche jongens, 14 en 15 jaar, namen een bij het Concertge bouw geparkeerde auto van een dokter weg. Toen de wagen bij Weesperkarspel niet verder wilde, stapten ze uit en heb ben ze daar nog twee konijnen gestolen. Maar alles kwam aan het licht De valsche tabaksbonnen, te Alkmaar opgespoord, bleken van echte bijna niet te onderscheiden. Hot papier van de ech te is iels zwaarder, de groene ondergrond is iets frisscher gedrukt. De gevatte da ders zullen voor hel Duitsche gerecht verschijnen. (Dagbl N.H. Alkmaar). De gemeente Tilburg, aldus De Tijd, heeft jarenlang f 16000 per jaar moeten betalen wegens het vervuilen van de Ley (Zij had 1944 beter met een schoo- ne „lei" kunnen beginnen). vestigend op antwoordt, dan zal ik het opgeven, zei Catherina. Het was nu Juli en het jonge meisje lag te „zonnen" en praatte met Rollo, bij ge brek aan ander, gezelschap. Als we getrouwd zijn, zeg, Rol, dan blijven we hier niet! Maar wanneer zal dat zijn? Haar liefde voor Oscar, die eigenlijk eerst bij het afscheidnemen ontwaakt was, was steeds gegroeid. Dit neemt nief weg, dat haar brieven nog altijd koud en gereserveerd waren en, nóch mevrouw Delius, nóch Agnes beseften, hoe zeer ze eigenlijk verlangde naar haar ver loofde. Neen, Oscar zal ons hier weghalen, Rollo! Misschien gaan we eens nog wel naar Waihaiti terug. Verlang jc daar ook niet naar? En Canta? O, er is geen enkel paard van baron Merwesteyn, dat daarbij haalt. Wat is er, zeg? Rollo had een blij geblaf laten hooren en kwispelde met de staart. Hallo, oude jongen, ben je daar weer? vroeg Reinier van der Lugt en nam de hoed terwijl hij over 't gras perk naderbij trad. U ligt zoo wel makkelijk, juffrouw Van Asten! Ja. dat is zoo. Maar heeft het meis je u niet gezegd, dat Agnes uit is? Zij en mevrouw Delius zijn naar het tuin feest bij dc Van Klaverens gegaan. Zoo7 l „Radio Muti" heeft zich weer gemeld In het bezette gebied van Zuid-Italie werkt als „Radio Muti" een geheime zender van het nationale Italië. Sinds eenige tijd liet „Radio Muti" niets van zich hooren, doch thans heeft zij medege deeld, dat men de plaats van uitzending weer moest verleggen, om te ontsnappen aan de intensieve nasporingen van de bezettingsautoriteiten. Kanon met keilschot. De Duitsche pers heeft de eerste foto's gepubliceerd van een nieuw type kanon, dat reeds gebruikt wordt op de verdedi gingswerken aan de zuidoostkust van Europa Het projectiel van het nieuwe wapen wordt gelanceerd door een keil- schgtj glijdt eerst eenige tijd over het water en gaat dan de lucht in, waar het op 30-40 m. hoogte ontploft. De brisant- kracht <?n de uitwerking van de scherven der granaten moeten buitengewoon hevig zijn en vooraJ van groot belang in de strijd tegen de speciale landingsvaartui gen, welke de geallieerden voor hun in vasiepogingen gebruiken. TUNIS Ir Tunis zijn 910 belangrijke be stuursambtenaren uit hun functie ont heven. ZUÏP-AFRIKA Uit een kathedraal te Kaapstad heb ben bolsjewieken%het Christuskind en de 'kribbe geroofd JAPAN Te Tokio zijn vijf restauratie-gele genheden voor arbeiders, elk voor 1000 man, in aanbouw. TURKIJE Een joodsche maatschappij koopt in Antakya alle visch op om ze in Palestina voor het vijfvoudige van de prijs te ver- koopen, meldt een Turksche krant BULGARIJE. Meer dan 100 personen in N Bul garije, meest joden, zijn gearresteerd we gens onderdak veiieenen aan commu nisten. JOEGO-SLAVIE. Een aanval van partisanen op de industriestad Tuzla is mislukt. De com munistische benden leden zware verlie zen. Titos strijdkrachten worden in com munistische zin geschoold. Tito zou om 'f bombardeeren van Serajewo hebben ver zocht. VEREENIGDE STATEN. Milliardennota van Roosevelt ver meldt een bedrag van 100 milliard dol- lare waarvan 90 milliard voor oorlogs doeleinden Door droge herfst en vroege winter staat de oogst in de V.S. er slechter voor dan ooit in deze oorlog. HISTORISCHE NOOTJES. De Eierlandsche vuurtoren bestaat dit jaér 80 jaar. De heer J. Drijver zal dit jaar 30 jaar secretaris zijn van de Neds Vereen, tot bescherming van Vogels 9 De heer L. van Hoorn zal dit jaar .20 jaar als secr.-penningmeester en opzich ter vffi polder Eierland in functie zijn. Ik geloof, dat ze meenden, u daar te vinden. Nu, ze. zullen er. zich best zonder mij amuseeren. Ik had zoo n hoop, dat u zich over mij ontfermen' zoudt en mij een kopje thee zoudt geven. Ik denk, dat u bij de Van Klave rens veel beter zoudt krijgen. Hè, wat is u vreeselijk ongastvrij! Ik dacht juist, dat u, als Australische, die deugd in zoo höoge mate bezat Toch beoefen ik ze niet onder- alle omstandigheden' Nu. kijk. Gelukkig, dat Jaantje ons niet vergeef' Daar komt zij met het blad aan! Catherina scheen daar nu niet zoo'n uitkomst in te zien. Al wekenlang had 'ze angstvallig de heer Van der Lugt ge meden en dikwijls was ze allesbehalve vriendelijk voor hem geweest en nu was ze wel gedwongen tot een vrij lang tête- a-tête met hem Ze schonk hem een kop thee in en reikte hem dat. Wel, heeft mevrouw Delius nog weer aanstoot gegeven door een vergrijp tegen de étiquette, waar zij zoo gevoe lig voor is? Neen; maar nu zou ik dat zeker wèl doen. Reinier zweeg even en riep toen wan-» hopig. GEBRUIKEN VAN WELEER. O, die mode! 2 Evenals thans waren de vrouwen in vïoéger tijden trouwe volgelingen der mode Er zijn zelfs tijden geweest. dat men ten opzichte der kleeding zeer luxu eus was en meer geld uitgaf d3n wen- schelijk was. In 1588 trachtte de koning van Zwe den tevergeefs een einde aan deze mis stand te maken: hij liet bij iedere vrouw, die een zijden japon droeg, een soldaat inkwartieren. Maar hoe goed ook be doeld: deze maatregel leidde tot een tegenovergesteld resultaat, want vele vrouwen, die zich de weelde van zijden japonnen slechts even konden permittee- ren, meldden zich bij de magistraten, om „inkwartieringsstraf" te ondergaan. De praktijk bewees ook hier, dat straf fen, ingesteld om buitensporigheden op het gebieè der mode tegen te gaan, deze juist in de hand werkten. Amstelveen. Mr. N.W.A. van Eijk. PRAATJE OVER „WIERDIJKEN" In de historie van ons eiland wordt meer dan gens van dijkdoorbraken mel ding gemaakt; de strijd *tegen de water wolf moet reeds door de allereerste be woners van Texel zijn gevoerd. Uit de tijd van Floris de Vijfde (van wie u op school leerde, dat hij in 1296 door de ede len bij Muiden werd vermoord), dateeren de/eerste dijken. Een lezer stelde de vraag, of men tóen reeds „wierdijken" had. Hierop kunnen we, op gezag van Dr. A A. Beekman (een der meest bevoegde deskundigen op dit gebied) met zekerheid een ontkennend' antwoord geven. De eerste wierdijken zijn waarschijnlijk in het begin der 15e eeuw aangelegd. Ze bestonden aan de buitenzijde uit een dikke van wier op gebouwde muur, wierriem genaamd; aan de binnenkant uit het dijklichaam van grond, waartegen de wierriem steunde. Doordat men in de noordelijke deelen van de Zuiderzee destijds gemakkelijk over groote hoeveelheden wier kon beschik ken, maakte men er eèn druk gebruik van voor de dijken van Texel niet alleen maar ook voor die van de Vier Noorder koggen, van Drechterland, Wiermgen en Friesland. De wierriem was op de kruin gewoonlijk 2,55 m.~chk en zeer hoog, wel 56 m. boven volzee, omdat het bui tentalud, bijna te lood stond en dus een hooge golfslag veroorzaakte. Maar op de duur werden al die wierdijken aan de onderkant uitgehold en tenslotte moesten ze wel instorten. Herstel was moeilijk, ook 'al doordat men in later jaren daar voor niet voldoende wier kon bijeenbren gen. Wierdijken werden al minder aan gelegd: de meeste werden in de loop der tijden aan de^eekant met grond en steen glooiing bedekt. In de Ordonnantie betreffende de zee dijk van de Vier $Iooi derkoggen van Maximihaan en Karei van 10 Maart 1510. lezen we. ,,Te keuren dat. aertwerek ende desgelycx oick mede die wierum met dat rietwerck" (wierum wierriem, wier- werk). Werken is winnen. Waarom haat u mij toch zoo? Ik haat u niet, antwoordde zij en ze voelde, dat er een crisis op handen was. Neen, maar u kunt toch ook niet zeggen, dat u mij lijden mag? Och, u is mij totaal Onverschillig. O, wat kan een vrouw toch wreed zijn! U weet immers, dat ik zoo'n vurige liefde voor u voel, dat ik de grond aan bid, waarop u loopt, en daar vertelt u mij kalm-aan, dat ik u totaal onverschil lig, dus met andere woorden, dat ik voor u niéts ben! U heeft het recht met, om liefde voor mij te voelen, U weet, d,^t ik ver loofd ben met Oscar Delius; zijn zuster is uw verloofde. Als je mij liefhad, zou dit niets geen bezwaar zijn! Wat beteekent mijn ver loving met Agnes nu. Dat is niets anders dan een lauwe familie-overeen komst! Ik heb niet geweten, wat het be duidde. liefde te voelen voor iemand, tót ik jou ontmoette! O, Catherina, ik ben niet bestand tegen dat gevoel voor jou!. Als ik met anderen spreek, dan denk ik steeds aan jou en dan vergeet ik. wat ik zeggen wilde. Geef mij eenig uitzicht, dat je ééns voor mij voe len zult! Hij sprak dit uit op een toon van ver voering en was zóó ontroerd, dat zijn handen trilden. (Wordt vervolgd.) DE KASTANJEBOOM 100 JAA Naai men ons meedeelt is ongeveer een eeuw geleden, dj tanjeboom op de Steenenplaats heer Pieter Keijser werd geplanj ^Ceijsei was burgemeester van volgde burgemeester Reinb^ch op en bleef zijn ambt tot zijn Oct 1864) waarnemen/Daarna teugels van het bewind in hanc burgemeester D. C. Lornan gele Burgemeester Keijser was grootvader van de heer C. P. Kt OVER HET PAARD. Praatavond De heer Jurr Beumkes, (Dj vervolgde: Voor eiwitaanvullii paardeboon heel geschikt. Het- duur voeder. Drachtige merriën[ tarwezemelen. Paardekoekjes makkelijk, maar niet voordeelij dus veelzijdigheid, maar naam de kostprijs wil drukken, kom| de boer meer oplettendheid bi; Men houde de bakken zindelij! lieze nimmer de goede *combin< oog. Het paard heeft een' kle Men moet het dus meer ontziei de koe Bij voedingsfouten tre diger stoornissen ctp. Men hou kening mee, dat jonge paard hun werk-rart'tsoen voeding ki de lichamelijke ontwikkeling. I ook voor drachtige merries. Na deze inleiding kwamei vragen los" Hiervolgen de an Rogge kan 30 pet. van de hav gen. Nieuwe haver is niet „u Brandcngheid en stuktrekken huid kunnen het gevolg zijn en klaverhooi gaat boven o; hooi. Klaverhooi is weer beter cerne, dat ietwat bitter is. Oné controle staande mengsels vas koekjes zijn beslist waarborg pet. kwaliteit. De fabriek geefl mineralen en kan meestal bet dan de boer. Als men over go& eigen bedrijf beschikt, gaat mi luurlijk niet voor een zacht pj de hand doen om zelf dure pi jes te koopen. Kramp kan o zen, maar kan ook door verki ding ontstaan. Oppassen stroo! Door haver te pletten waarde met 25 pet. worden Gele wortel bevat veel caroti dus zeer goed voeder. Het bei waaruit in hef lichaam waard( minen worden verkregen. Bo ben naast haver n gunstige inv per dier bij matige prestatie: werk 23 kg. HYGIENE EN VEILTGR 378. Wie verkoudheid bij zie# komen, doet verstandig een gli dirnken. waaraan éen of twe jodiumtinctuur zijn toegevoe cus, in „De Telegraaf.") VAN DE BOEKENPLA1 (Ingezonden Med< De vogels rondom ons huis, P. Strijbos. Met veel foto's en gen van de schrijver. 96 blz M Geb. f2,40. Woutertje Pieterse, door Mu werkt door W. Polman Tuil Geb. f2,05. Handenarbeid voor zieke, en gezonde kinderen, door H. L. Zweerman. 144 blz Groo Heel veel ill. Ing. f 2,60. Wij, jongens maken on2e ci door H Veringa en L. Zweei 100 blz Groot formaat. He Ing. f 1,85, Boekhandel Pai Bedenk dat verwa gevaarlijke gevolgJ Geef Uw kind daarc de uit oude genee bereide Akker's AW Vanouds beproefd I griep, bronchitis, AKKER'S di :1e Ijftfjy /lAAcAr O P1429/1. Verantwoordelij geheele inhoud: G. Joh. Du Plaatsvervanger J. de Waal Uitg. Drukkerij Fa Langeveld >G

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 4