Van de Fronten in Oost en West. Keuringen. REICHSFUEHRER-S.S. HIMMLER IN NEDERLAND. WEREL0NIEUWS AANVRAAG VRIJSTELLING VAN TEWERKSTELLING 57c JAARGANG. No. 5834. ZATERDAG 19 FEBRUARI 1944. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 9-16 FEBRUARI. MONTGOMERY IS DE OORLOG MOE Generaal Montgomery, opperbevelheb ber van de Bntsche invasie-strijdkrach ten, hield in een stad in Z.O. Engeland een toespraak tot zijn soldaten, waarin hij o.a. zeide: „Nooit voer ik een leger naar de strijd, wanneer ik niet absoluut zeker ben, dat ik deze zal winnen. Zoo lang de overwinning kan wórden betwij feld, beginnen wij niet. Juist zooals gij, ben ik de oorlog moe! Ik denk, dat het langzaamaan tijd wordt, er een einde aan te maken. Wij zullen ons daarom ten zeerste dienen in te spannen om de oor log nog dit jaar te beëindigen. Wij moe ten echter allen samenwerken, om dit doel te bereiken"*. Een toespraak als deze, waarin een be velhebber als het ware verregaaifde psy chische concessies aaa zijn onderge schikten doet, ten einde hen op deze wijze ook verder „mee" te kunnen krij gen, bewijst wel afdoende, dat de Engel- schen een hart onder de riem hard noo- dig hebben. Dit is ook zeer begrijpelijk, want de Duitsche luchtaanvallen op de eilanden nemen gestadig weder in om vang en talrijkheid toe. Londen had in de afgeloopen week, om slechts één voor beeld te noemen, drie nachten achter el kaar luchtalarm; de aanvallers lieten hun spoor van puinhoopen en uitgestrekte branden achter, gelijk vanouds. De Duit sche luchtmacht is dus nog niet dood, ge lijk men de Britten gaarne te verstaan had gegeven; zij is-evenmin, door haar binding aan andere fronten, tot machte loosheid gedoemd. ITALIË: DE GROOTE TELEUR STELLING. Zoo kan men, in enkele woorden sa mengevat, de Anglo-Amerikaansche pu blieke 'opinie ten opzichte van de ont wikkeling op het Apennijnsche schierei land kenschetsen. Generaal Gough, mili tair medewerker van het officieele Brit- sche nieuwsbureau, noemde de gang van zaken in Z.-Italië ontgoochelend, hetgeen practisch op hetzelfde neerkomt. „Jam mer genoeg, schreef hij, „mochten de Anglo-Amerikaansche verbondenen er tot dusverre niet in slagen genoeg stoot kracht aan hun landingsonderneming te verleenen, om tot het offensief te* kun nen overgaan en Maarschalk Kessel- rings verbinding met Rome in gevaar te brengen. Veeleer schijnt alles er op te wijzen, dat de troepen der .geallieerden zich in de defensie bevinden en hun stellingen slechts met moeite* kunnen be houden". Dit laatste, hoe weinig optimistisch ook, was echter slechts ten deele waar. Bij Aprilia zijir de Duitschers er in ge slaagd, met behulp van taaie aanvallen en ondersteund door hun zware artillerie de geallieerde stellingen te nemen en het front terug te dringen. Het bruggenhoofd moet inmiddels, volgens een R.K.-brief van dit gevechtstooneel, tot op twee-der den der oorspronkelijké uitbreiding zijn teruggebracht. Wat de strijd bij Cassino betreft, dus op 't Italiaansche westfront, de gealli eerden drongen opnieuw door binnen de pyinhoopen dezer sleutelstad, om er even spoedig weer door hun tegenstanders te worden uitgeworpen! TERREUR EN NOG EENS TERREUR. Britten, Amerikanen en bolsjewisten zoeken thans gezamenlijk hun kracht in de *erreur, zoowel door hun wijze van oorlogvoeren, als door de afdreigingspo- litiek, welke zij ten opzichte van de neutralen volgen. Het pauselijke buiten verblijf te Castel Gandolfo werd aan een zinnelooze bombardeering van de lucht uit onderworpen, met 't beklagenswaar dige gevolg, dat er honderden slachtof fers onder de van elders heen gevluchte Italiaansche burgers werden gemaakt. De Finsche hoofdstad Helsinki werd door omstreeks 200 bolsjewistische bom menwerpers onder handen genomen, die zonder acht te geven op het al of niet aanwezig zijn van militaire doelen, zoo veel mogelijk van hun dood- en verderf- brengende last op de huizen der stad en op de burgerij afwierpen. Dat wij hier over niet méér verbaasd en verontwaar digd zijn, komt enkel omdat de Britten en de Yankees, wat oorlogsgruwelen be treft, voor hun half-beschaafde bondge- nooten in gepn enkel opzicht onderdoen. Men heeft thans besloten tot een vrijwil lige ontruiming van Helsinki over te gaaan; opmerkelijk is, dat de Finnen er blijkbaaf niet aan denken, zich door de Sovjet-Unie te laten intimideeren, even min als de Amerikanen moeten verwach ten, dat zij zich door het uitoefenen van steeds zwaardere diplomatische druk, dit kleine, maar heldhaftige volk er toe DE ZON. Za. 19 Febr. op 7,51; onder 17,58 v de maan. Za. 19 Febr. op 4,03; onder 12,39 Nieuwe Maan: 24 Febr. 2,59. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 19 Febr. 3,59 en 16,41 Zo. 20 Febr. 5,24 en 18,08 Ma. 21 Tcbr. 6,46 en 19,22 Di. 22 Febr. 7,54 en 20,23 Springtij 25 Februari. zullen kunnen nopen# zijn wapens te strekken en zijn hoofd in de geopende Russische berenmuil te steken. De Fin nen strijden, omdat zij er van overtuigd zijn, met de bolsjewisten noch met An- glo-Amerikanen tot 'n betrouwbaar ver gelijk te kunnen geraken; het eenige, waarop zij kunnen vertrouwen, is hun goede zwaard en hun Duitsche wagenge- nooten! HET OFFENSIEF TEGEN DE NEUTRALEN. Nog voor de boom heelemaal gekapt is, probeert de houthakker, of hij hem wel licht reeds om kan trekken; eer de in vasie wordt ondernomen, probeeren de geallieerden, het neutraal gebleven deel van Europa murw te maken. Portugal gaf reeds gedeeltelijk toe aan hun eischen; Turkije wist zijn volledige neutraliteit te handhaven; wellicht is Zweden of Zwitserland morgen aan de beurt. In een rede heeft de Portugeesche pre mier er aan herinnerd, dat 't handhaven van de orde en het voortzetten der revo lutie ook thans nog op zijn programma staan, zulks in vereeniging met de funda- menteele principes der christelijke be schaving. Omtrent Spanje heeft men de laatste dagen weinig nieuws meer vernomen, tenzij dan het Japansche démenti, dat Japan aan Franco dew Philippijnen zou hebben beloofd, als prijs voor zijn ver dere. onzijdigheid. Dit door „United Press" verspreide gerucht was natuur lijk te dwaas om eenige grond te hebben! DE POLEN VOOR DE AFGRONp. Moskou heeft te kennen gegeven, dat het met de Poolsche emigranten te Lon den niet langer rekening houden kan, want deze geven naar de meening der ^bolsjewisten te weinig blijk van werke- ijkheidszin. Laten we het eerlijk erken nen, tot op zekere hoogte heeft 't Krem- Im gelijk. De Polen begonnen met het voeren eener irrieele politiek, toen zij op Britsche garanties vertrouwden en zich tegen Duitschland lieten opzetten; lij vervolgden hun koers, toen de Duit sche troepen over hun grenzen kwamen; en nog tot voor zeer kort meenden zij vermoedelijk, dat tenslotte Britten en Amerikanen hen zouden redden. Deze hoop zullen zij thans wel opgegeven heb ben want in Londen heeft men te verstaan' gegeven, dat de Britsche politi ci de Poolsche emigranten op overeen komstige manier beoordeelen als de Sov jets dat doen. De Polen staan buiten de politieke werkelijkheid, zoo zij meenen, dat Engeland een duimbreed van zijn ei gen belang zal prijsgeven om hen natio naal in het leven te houden. En omdat ze nu eenmaal ongeneeslijk zijn in hun irre- alisme, heeft men te Londen nu ook kort en goed een hunner voornaamste poli tieke weekbladen verboden. Met andere woorden: hun wordt de mond gesnoerd. DE STRIJD AAN HET OOSTFRONT In het oosten is de toestand wederom gekenmerkt door'een levendige gevechts- bedrijvigheid. In het noorden hebben de Duitschers weder frontcorrecties toege past, welke o.a. tot het ontruimen van de stad L u g a leidden. In het zuiden werd het bruggenhoofd van Nikopol prijsge geven zoodat vermoedelijk ook de posi tie der Duitsche strijdkrachten in de groote bocht van de Dnjepr allengs ge liquideerd zal moeten worden. Tusschen de Pripet en de Beresina hebben de Sov jets in het tijdvak van 16 Jan. tot 10 Febr. met 30 divisies storm geloopên, waarbij tevens talrijke pantsergroepen in gezet werden, zonder dat zij daarvan strategisch eenig baat hebben gehad. Ondanks de buitengewoon zware Sov jet-verliezen moet worden erkend, dat de Sovjets nog steeds over 'n geweldige nu merieke meerderheid beschikken. Uit de verklaringen van gevangenen blijkt,'dat in de Sovjet-Unie niet alleen de mannen tusschen 16 en 60 jaar zijn gemobiliseerd doch dat eveneens de jongens van 14 jaar voor de strijd opontboden zijn. Voorts worden er steecfe meer dwangarbeiders naar de fronten gezonden. Tenslotte moe ten in de roode industrie thans millioenen Tsjoenking-Chineezen werkzaam zijn, waardoor natuurlijk een massa mannen voor de frontdienst vrij kwamen. De Sovjet-strijdkrachten zijn zeer on gelijk van waarde; de jongere lichtingen die in de roode jeugdorganisaties werden opgevoed, kampen over het algemeen met toewijdipg; zij mogen niet worden onderschat. Doch aan het front verschij nen ook talloozen, die vaii het hantee- ren der wapens nauwelijks eenig benul hebben. „DE „GERMANISCHE LEISTUNGSRUNE", die door de Reichsfuehrer-SS, Heinrich Himmler, tijdens zijn bezoek aan Nederland, voor de eerste maal uit gereikt is. Links in het zilver, rechts in het brons, die in verhouding tot de per soonlijke prestaties verleend worden. Uit de handen van de Reich6fuehrer- SS Himmler hebben 95 SS-mannen, voor het grootste deel leden van de Germaan- sche SS in Nederland, in het SS-oplei- dingskamp Avegoor bij Arnhem de Ger- manische Leistungsrune ontvangen, die verleden jaar door de Reichsfuehrer-SS is ingesteld en heden voor de eerste maal werd uitgereikt. De eerste mannen van de Gerpiaansche SS, die de Leistungsru ne dragen. SS-Obergruppenfuehrer R a u t e r zei- de in zijn toespraak o.a.: „De Germani- sche Leistungsrune is het eerste presta tie-insigne, dat ook buiten het eigenlijke Duitsche gebied kan worden verworven door. mannen van Duitsch en verwant bloed, die de nationaal-socialistische we reldbeschouwing, de nieuwe tijd en de nieuwe orde in het Germaansche levens gebied belijden en de daarbij behoorende voorbereiding meebrengen. Zij is de po ging, de individueele prestatie tot de prestatie van de gemeenschap op te hef fen en daarmee het diepe begrip voor de waarde der gemeenschapsgedachte te wekken en in de gemeenschappelijke prestatie practisch te doen beleven. Lichamelijke vaardigheid, weerbare geest en vreugde tot de strijd stempelen de drager van deze Leistungsrune tot een weerbare Germaansche man. In de uiterlijke vorm van deze Lei stungsrune, in het Germaansche zonne- rad en in de runen der SS, komt deze ndlionaal-socialistische prestatiewil op symbolische wijzé tot uitdrukking alsook een zinrijke'verbinding en een zinrijke uitdrukking van de grondgedachten van de Schutzstaffel: eer en trouw, plichts vervulling en onvermoeide, opgewekte strijd te allen tijde voor Fuehrer, Volk en Rijk." Hierna zeide de Reichsfuehrer-SS Himmler o.m.: „Dit insigne, onze SS- runen op het teeken van het zonnerad, het teeken van de SS-divisie „Wiking", het eerste gemeenschappelijke Germaan sche insigne, moet de beteekenis hebben, dat wij het voorbeeld geven en in het leven immer de besten door het beste trachten te werven. Propaganda zou hier (G.L.-H. P.cJ misplaatst zijn. In de groote Germaan sche ruimte zullen Germaansche volke ren slechts dan de weg tot elkander vinden, als het ecne'hart wordt gevonden door een ander. Wanneer wij deze gedachten uitspre ken, die wegen wijzen en ricl\ting geven, dan kunnen deze harten haar alleen eensgezind beamen, omdat zij van het zelfde bloed zijn. De Leistungsrune moet één van de prestatieproeven en ééu van de opvoedingsmiddelen zijn op de ge meenschappelijke weg, menschen te win nen .door gemeenschappelijke strijd voor gemeenschappelijke idealen. Voor u, Duitschers, Nederlanders, Noren, Vla mingen, voor u allen Germanen, voor u echter moet het zelfop^ioeden en harden wezen, het verdienen van deze Leistungs rune. Zij moet niet gemakkelijk te ver werven zijn. De voorwaarden zijn streng. Juist u, mijn Nederlandsche kamera den, zult krachtens de geërfde waarde van uw bloed hiervoor een groot begrip toonen. Zooals uw voorvaderen, uw va ders en voor een groot deel gij zelf stuk voor stuk van uw dierbaar land op de zee bevochten hebt, zoo weet gij ook, dat reeds een half jaar lediggang de onder gang van beteekenen van 'n stuk aarde, dat anders een bloeiende tuin kan zijn. Nadat de Reichsfuehrer-SS nog tot de mannen gezegd had: „Met de vermaning aan u: gij dient als dragers van deze ru nen de deugden te beoefenen, waarmede ons Germaansche volk groot geworden is en ook groot zal blijven, en de anderen er toe op te voeden, verleen ik aan u, de eerste vijf en negentig mannen, thans de Germamsche Leistungsrune", overhan digde hij elk der voor hem aangetreden 95 Fuehrer en mannen der Waffen-SS, der Germaansche SS in Nederland en van de Duitsche en Nederlandsche poli tie de Germanische Leistungsrune, elk naar gelang van de persoonlijke presta tie, in zilver of brons. Zooals de Lei stungsrune zelf symbool is van de groo te Germaansche gemeenschap, zoo was de eerste uitreiking daarvan gelijktijdig aan Nederlandsche en Duitsche mannen een getuigenis van het groeien van de rijksgedachte. HUIS-OP-DE-DRIE-GRACHTEN aan de Grimburgwal te Amsterdam. Ook voor het behoud van deze Nederlandsche cul tuurwaarde strijden onze Vrijwilligers. (G.L.-H. P. c.) Het SS-Ersatz-kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in de leef tijd van 17-45 jaar, kan zich aanmelden ten einde gekeui d .te worden voor: dc Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amers foort, Landstorm Nederland, Kriegsmari- nc erf de Germaansche SS in Nederland Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tct de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 19-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS ktn ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn: karakter, ge drag, prestatie. 20 Febr. 9-14 uur, Amsterdam, Dqm 4; 21 Febr. 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 22 Febr. 9-14 uur, A- mersioort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg; 23 Febr. -9-14 uur, Den Haag gebouw Amicitia. Westeinde 15 Gratis reisbiljetten voor heen- en terug reis verkrijgbaar bij de Nebenstellen der Waffen SS Amsterdam, Dam 4;*Alkmaar. Langestraat 56; Haarlem, Sarolcastraaf 25; Groningen, Heerenstraat 46; Ensche dé, Hengeloschestraat 30; S.S. Ersatz- kommando Den Haag, Korte Vijverberg 5 Ruim 2600 Badoglio-soldaten verdronken. Een schip, waarmee gevangen geno men Badoglio-soldaten werden vervoeid, weH bij Kreta' door een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Dit kostte 2670 Italianen het leven. Geen hoorn des overvloeds. Er zijn nog menschen, die zich van de komst van hun „bevrijders" een groot- sche voorstelling maken. Maar het En- gelsche blad „Financial Times" heeft nu wel leelijk roet in het eten gegooid. Men denkt wel, zoo schrij'ft het blad, dat de geallieerden op een goede dag als het ware de hoorn des overvloeds komen uit schudden, maar.die voorstelling vindt niet de geringste rechtvaardiging Immers ontbreekt'het hun voor een der gelijke reusachtige onderneming zoowel aan #schepen als aan voorraden Radio-Oranje was er weer eens glad naast. De luchtmacht na de oorlog. Nu reeds houdt de leider van het Ame- rikaansche Instituut voor vliegweten- schap zich bezig met de verdeeling van de luchtstrijdkrachten na de oorlog! Van elke 100 toestellen zouden de V.S. en de Sovjet-Unie er elk 30 moeten bezittel, Engeland 20 en de rest vaif de wereld ook 20. De eene helft van de wereld zou dan door Moskou kunnen worden beheerscht. de andere helft door Washington. Zoo nqpdig zou Engeland dus bij de V.S. steun moeten zoeken. Een fraaie boel! Vraag niet, wat dan het lot van de kleine lan den wel zou zijn: de bolsjewiek de baas in de lucht. Gelukkig ziet de Amerikaan ze alleen nog maar vliegen op papier! Hoe Stalin over het goud denkt. Van ouds i» het goud de zenuw van de handel. Maar de roóde dictator heeft zich daarover toch eens heel kleineerend uitgelaten. Een Engelsch blad, de „Eco nomist", was zoo „vriendelijk" daaraan te herinneren. Stalin schreef eens: „Ik hoop, dat de dag zal komen, dat we op straten vaji eenige - groote wereldsteden zekere gelegenheden W.C's meende hij van goud kunnen opstellen; dan zou den we een gerechtvaardigd en leerzaam gebruik van dat metaal maken. Intus- schen moeten wij van de waarde van het goud zooveel mogelijk partij zien te trekken, want: wie met de wolven leeft, moet ook met hen huilen". Vol gens. de laatste berichten is Stalin be reid zich voor herstel van het goud als internationaal betaalmiddel te interes seeren, wat de Britten de stuipen op 't lijf joeg, omdat zij aan goud zoo arm zijn als de mieren. ARBEID De bron van alle levensgeluk. In een gezonde orde behoort de waar- de van een mensch te worden afgemeten naar zijn prestatie, zijn verrichting. Dat is een harde, maar rechtvaarige wet, wel ke straks, als de sociale revolutie zich heeft voltrokken een der grondslagen van onze volksgemeenschap zal zijn. Arbeid is de voorwaarde tot levens recht en daarmede de bron van alle le vensgeluk. Dat geldt voor een volk zoo goed als voox de afzonderlijke mensch. GERMAANSCHE LANDDIENST. Eind Februari of begin Maart begint de opleiding voor kampleider en karrtpleid- ster voor de Germaansche Landdienst. In de landdienst krijgen jongens en meisjes van 14-17 jaar hun eerste oplei- dng tot boer en boerin. Overdag wordt gewerkt bij boeren in het dorp, terwijl men 's avonds in het kamp terugkeert. Elk omvat 20-30 jongens of meisjes. Zij, d?tfe er voor gevoelen de leiding over zulk een kamp op zich te nemen, kunnen hiervoor worden opgeleid. De opleiding duurt ongeveer 3 maanden. Aanmeldingen hiervoor te richten aan en inlichtingen te bekomen bij de „Na tionale Jeugdstorm", afd. Landdierst, Utrecht, Koningslaan 9. DE SCHULD VAN DEZE OORLOG. De joden met hun onmiskenbaar stre ven, dat ze nimmer onder stoelen of banken gestoken hebben, een eigen staat of gesloten gemeenschap te vormen en alle macht aan zich en hun groep te trflcken, hebben het uitsluitend aan zich zelf te wijten, dat de schuld van deze oorlog op hen geworpen wordt. Zoo schreef het Dagbl. van N.H. in een hoofd artikel. Zij hebben deze oorlog, waarvan hun bezittingen en machtsposities de in zet vormen en waarvan zij met "de hun eigen wellust profiteeren, reeds gepro clameerd en aangemoedigd in 1933, toen in Duitschland het nationaal-socialisme aan de macht kwam. 4 KINDERBIJSLAG. Zooals bekend moeten de arbeiders, om in het bezit van kinderbijslag te ko men, aan het einde van ieder kwartaal .hun kmderbijslaglijst inleveren bij een Raad van Arbeid of bij een Bedrijfsvex- eeniging. De r.aam der instelling staat op de lijst vermeld De werkers dienen de lijst nauwkeurig in te vullen en door de Werkgevers te laten onderteekenen. Het komt n.l. nogal eens voor, dat zij ge heel te goeder trouw zelf hun hand- teekening op de lijst zetten. Een ernstige waarschuwing is hier ze ker op haar plaats. Het is al voorgeko men, dat een gemakzuchtige werker om dit feit strafrechterlijk werd veroordeeld tot eenige maanden gevangenisstraf. Nogmaals zij er dus op gewezen, dat de werkgever en niet de arbeider of zijn echtgenoote de lijst moet ondertee kenen. (Persdienst N.A.F.) INDIENEN VOOR' 7 MAART 1944. In verljand met de „arbeidsinzet" wordt sedert eenige tijd een nader onderzoek ingesteld naar de mannelijke werkkrach ten, welke in Nederlandsche bedrijven werkzaam zijn. Hierbij wordt meer aai# dacht geschonken aan de belangen der ondernemingen dan vroeger het geval kon zijn (invoering z.g. Z-kaarten). Hier bij gaat het om "1. ae handel, uitgezon derd a. de levensmiddelenhandel (tenzij levensmiddelen minder dan 50 pet. van de totale omzet uitmaken), b. de handel n oude materialen en afvalstoffen en c. ondernemingen, die voor meer dan 50 pet. de houthandel uitoefenen; 2. Am- bachtsbedrijven, uitgezonderd voedsel- voorzieningsbedrijven, persbedrijven v. hooi en strqo, dorsch- en grasbedrijven; 3. hotels, café's, restaurants, pensions, en aanverwante bedrijven, aangesloten Horecaf; 4. Accountants, boekhoud- adm.-bedrijven, belastingadviseurs, enz (Voor textielbedrijven is de Z-kaarten- procedure reeds gesloten). Wie zekerheid wil hebben of hij en in hoeverre hij en zijn personeel voor vrij stelling van tewerkstelling in aanmerking komt, dient daartoe een aanvraag in to dienen bij de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort. Tevoren moeten aan vraagformulieren worden aangevraagd aan de Vakgroep, bij de Kamer v. Koop handel of de Duitsche Kamer van Koop handel to Amsterdam of Rotterdam.' De Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort bevestigt de aanvraag door toezending van een ontvangstbewijs. Zoolang op .de aanvraag niet is beslist, waarborgt dit* ontvangstbewijs, dat geen werkkrachten door een Arbeidsbureau aan het bedrijf worden onttrokken. Ook voor hen, die vroeger reeds een z.g. Ausweis ontvingen, moet opnieuw een aanvraag te Amersfoort worden in gediend, daar die Ausweise door de in voering van Z-kaarten hun geldigheid verliezen. Vooral het aanvraagformulier duidelijk en volledig met blokletters of met schrijfmachine invullen. Anders worden ze niet behandeld. De aanvraag moet voor 7 Maart in A- mersfoort zijn ingediend. Wie in gebreke blijft, stelt zichzelf en zijn personeel aan tewerkstelling elders bloot. bij en enz.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1